Ovdje se slažem sa ssinom.
Nacija kao subjekt politike i kao socijalni faktor zaživjela je tek u krajem 18. i početkom 19. stoljeća.
Sve do tada pojam nacije je bio nejasan i nedefinisan. Do tog vremena glavna socijalna diferencijacija je bila na KLASNOJ OSNOVI.
Tada ste imali podjelu, PLEMIĆ - KMET, ili PLEMIĆ - BURŽUJ etc. A ne FRANCUZ - TALIJAN etc
Sa napoleonom dolazi do buđenja nacionalne svijeti prvenstveno Francuza.
Ima mnogo razloga i povoda toj nacionalnoj unifikaciji. Možda su Francuzi tražili neku određenu krvnu superiornost nad ostalim potlačenim narodima.
To je naučna činjenica.
Zašto proljeće naroda se nije desilo npr 1517 kad je bila reformacija ili bilo kojeg drugog " pogodnog " historijskog datuma, a ne tek 1848. godine ?
Stoga naše nacije, ako ih imasmo nisu baš tako stare![]()






Reply With Quote
Bookmarks