Razllozi su bili vrlo jednostavni.
Pred najezdom Turaka crnogorska plemena su se raspršila po planinama, Turci su bili u ravnici i poslije duge odvojenosti nastao je politički termin - BRDA, BRĐANI.
Naročito su Turci posticali podjele izmešu Crnogoraca iz stare Crne Gore i Crnogoraca iz takozvanih Brda.
Termin je nastao mislim krajem 17. vijeka, u prvoj istoriji crnorskoj, od Vladike Vasilija on fino navodi polovinom 18. vijeka takozvana brdska plemena kao C R N O G O R C E.
Bratonožići, Vasojevići, Drekalovići, Bjelopavlići ... https://forum.cdm.me/showthread.php?t=4695
Neđe krajem 18. vijeka i početkom 19. vijeka intezivirano je to ime Brđani, koje nešto kasnije, Njegoš recimo, nikad nije upotrjebljavao.






Reply With Quote
Bookmarks