Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 53

Thread: Ana Komnina: "Dalmati nijesu Srbi" (i ostala arhaiziranja)

  1. #26
    Only facts Guest

    Default

    Jedno pitanje za Ćipura: Zašto u ogromnom petnaestotomnom delu Aleksijade ne postoji reč Dukljani.Ko ne veruje neka pročita ili pretraži delo neće naći nijednu jedinu reč Dukljani:

    http://www.fordham.edu/halsall/basis...Alexiad00.html

  2. #27
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Jedno pitanje za Ćipura: Zašto u ogromnom petnaestotomnom delu Aleksijade ne postoji reč Dukljani.Ko ne veruje neka pročita ili pretraži delo neće naći nijednu jedinu reč Dukljani:

    http://www.fordham.edu/halsall/basis...Alexiad00.html
    Pa ja sam već konstatovao, u izvorima Dukljani su znatno više Srbi negoli sami Dukljani - jedino Kekavmen pominje Dukljanina, i to kao Srbina.

    Možeš porediti sa 19. vijekom u Crnoj Gori, gdje su više zapisivali Srbi i čak Nidžo izbjegavao "Crnogorci" upotrebljivati uopšte, zamijenili ga sa "Srbi u Crnoj Gori".

  3. #28
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Jedno pitanje za Ćipura: Zašto u ogromnom petnaestotomnom delu Aleksijade ne postoji reč Dukljani.Ko ne veruje neka pročita ili pretraži delo neće naći nijednu jedinu reč Dukljani:

    http://www.fordham.edu/halsall/basis...Alexiad00.html
    Zato što su Mijhailo, Bodin i drugi Vojislavljevići vkladali znatno većom teritorijom nego što je Duklja.

  4. #29
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Pa ja sam već konstatovao, u izvorima Dukljani su znatno više Srbi negoli sami Dukljani - jedino Kekavmen pominje Dukljanina, i to kao Srbina.
    Čista laž i spmaovanje provokatora Slavic-a.


    Evo što kaže Kekavmen, i ostali Vizantinci, ko su nam preci!

    Znači po Kekavmenu i brojnim drugim Vizantincima, Vojislav je Dukljanin!

    Možeš porediti sa 19. vijekom u Crnoj Gori, gdje su više zapisivali Srbi i čak Nidžo izbjegavao "Crnogorci" upotrebljivati uopšte, zamijenili ga sa "Srbi u Crnoj Gori".
    Čista laž i glupost.

  5. #30
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    O kojoj Dalmaciji pričaš? Ako misliš na geografsku Dalmaciju u modernom smislu (to je po onoj, mletačkoj), Vojna krajina se nije prostirala ni na pedalj njezinog teritorija.

    Možeš porediti sa 19. vijekom u Crnoj Gori, gdje su više zapisivali Srbi i čak Nidžo izbjegavao "Crnogorci" upotrebljivati uopšte, zamijenili ga sa "Srbi u Crnoj Gori".
    Mislio sam na primorje i zaleđe do pola Bosne.

    Što se tiče XIX vijeka tu griješiš. Zvanična politika možda pred kraj XIX vijeka da je više forsirala srbovanje. Što se tiče Crnogoraca njima je bio blam da ih neko nazove Srbinom jer nijesu imali visoko mišljenje o njihovom junaštvu i patriotizmu. Crnogorci su imali vrlo jako razvijenu svijest o sebi i o svojoj domovini za čiju slobodu su generacijama ginuli. Nikako im nije bilo jasno kako jedan tako veliki narod kao Srbi vjekovima trpe tuđinsku vlast i poniženje ropstva, i zato su prema Srbima gajili osjećaj iskrenog žaljenje. Nijesu prezali da im pomognu kad god je bilo potrebno, što s druge strane nije uzvraćano istom mjerom.

  6. #31
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by FORMICA View Post
    Mislio sam na primorje i zaleđe do pola Bosne.
    Pa kakve veze ima Vojna Krajina sa istočnom Hercegovinom i centralnom Bosnom?

    Iz Hercegovine su se Srbi iseljavali, a ne doseljavali. Prije Vojne Krajine u Hrvatskoj (tu uključujem i Tursku Hrvatsku - odnosno Bosansku krajinu) nije sasvim vjerovatno bilo niti jednog jedinog Srbina, ali odvajkada za Hum i te zemlje ima zapisa, pa katkad i po (istočnoj, uglavnom) Bosni. U sjevernom dalmatinskom zaleđu Srbi prvi migriraju, zajedno sa Vlasima, u 13. i 14. vijeku, i to je jedino mjesto prije Vojne Krajine (oko manastira Krka, Krupa i Dragović, koji su svi srpski manastiri iz istog vijeka).

    Ajde ukratko onda i vrlo lijepo, objasni mi ko su bili Dalmati.

    P.S. DAI ne spada u ovaj korpus pjesništva 12. i (donekle) 11. vijeka.

  7. #32
    Only facts Guest

    Default

    U najmanju ruku je čudno da Ana Komnena koja se udala za Vrijenija i postala član ove ugledne Vizantijske familije u svojoj Aleksijadi ne zna za Dukljane. Petnaestotomna Aleksijada se inače najvećim svojim delom bavi protivnicima Vizantije , a tamo nema nikakvih Dukljana.

    http://sh.wikipedia.org/wiki/Ana_Komnina

  8. #33
    Only facts Guest

    Default

    No coments:

    Dakle Vizantijka-Romejka Ana Komnena kaže:

    Ὁ γὰρ Βολκάνος (ἀνὴρ δὲ οὗτος τὸ πᾶν τῆς ἀρχῆς τῶν Δαλματῶν φέρων, δεινὸς μὲν εἰπεῖν, δεινὸς δὲ καταπράξασθαι) μετὰ διττὴν ἡλίου περι φορὰν τῆς τῶν Σκυθῶν καταλύσεως τῶν ἰδίων ὅρων ἐξεληλυ θὼς τὰς παρακειμένας ἐλῄζετο πόλεις καὶ χώρας καὶ αὐτὸ δὴ τὸ Λιπένιον κατασχὼν πῦρ ἐμβαλὼν ἐνέπρησε. 9.4.2 Ταῦτα ὁ βασιλεὺς μεμαθηκὼς οὐκέτ' ἀνεκτῶς εἶχεν, ἀλλ' ἀποχρώ σας δυνάμεις συναγηοχὼς κατὰ τῶν Σέρβων κατευθὺ τοῦ Λιπενίου ἤλαυνε (τοῦτο δὲ πολίχνιόν τι μικρὸν περὶ τοὺς πρόποδας τοῦ Ζυγοῦ τοῦ διαιροῦντος τὴν Δαλματίαν ἀπὸ τῆς ἡμεδαπῆς χώρας) ἐφ' ᾧ τῷ Βολκάνῳ εἰ τύχοι ἀντικα ταστῆναι

    engleski prevod koji je načinila Elizabeth A. Dawes 1928:
    For now Bolcanus (who ruled over the whole of Dalmatia, and was active in speech and in deed) marched out of his own borders and proceeded to devastate the towns and lands around and actually seized Lipenium itself, set fire to it and burned it down-this was when the sun had twice completed its circuit since the destruction of the Scythians. On receipt of these tidings the Emperor thought them unbearable, so gathered together a considerable army and marched to meet the Serbians along the direct road to Lipenium (this is a small fort lying at the foot of the Zygum, which separates Dalmatia from our territory). He wished if possible to encounter Bolcanus and engage him in a pitched battle....

    i na kraju moj nesavršeni prevod engleskog teksta:

    Vukan (koji je vlado celom Dalmacijom i bio aktivan i u govorima i delima) marširao je van svojih granica i nastavio da razara okolne gradove i zemlje, zauzeo je i spalio Lipljan.To je bilo kada je sunce napravilo dva puna ciklusa nakon uništenja Skita. Po prijemu tih vesti car je to smatrao nepodnošljivim, zato je sakupio značajnu vojsku i marširao je u susret Srbima duž pta za Lipljan( to je mala tvrđava u podnožju Zyguma koji razdvaja Dalmaciju od naše teritorije) Želeo je ako je moguće sukob sa Vukanom i odlučujuću bitku.......

  9. #34
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Pa kakve veze ima Vojna Krajina sa istočnom Hercegovinom i centralnom Bosnom?

    Iz Hercegovine su se Srbi iseljavali, a ne doseljavali. Prije Vojne Krajine u Hrvatskoj (tu uključujem i Tursku Hrvatsku - odnosno Bosansku krajinu) nije sasvim vjerovatno bilo niti jednog jedinog Srbina, ali odvajkada za Hum i te zemlje ima zapisa, pa katkad i po (istočnoj, uglavnom) Bosni. U sjevernom dalmatinskom zaleđu Srbi prvi migriraju, zajedno sa Vlasima, u 13. i 14. vijeku, i to je jedino mjesto prije Vojne Krajine (oko manastira Krka, Krupa i Dragović, koji su svi srpski manastiri iz istog vijeka).
    Ti si to ljepše rekao. Upravo to sam htio reći.

    Only zar Ćipur nije upravo to rekao. Duklja je vladala mnogim zemljama i plemanima. Grci prvo nijesu znali ko su i što su oni sami pa nije čudo što su brkali i druge
    Last edited by FORMICA; 25-05-08 at 20:53.

  10. #35
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    U najmanju ruku je čudno da Ana Komnena koja se udala za Vrijenija i postala član ove ugledne Vizantijske familije u svojoj Aleksijadi ne zna za Dukljane.
    Zato njen muž itekako zna za Dukljane!!! :lolblue:


  11. #36
    Only facts Guest

    Default

    Grci prvo nijesu znali ko su i što su oni sami pa nije čudo što su brkali i druge
    Znači irelevantno je sve što su Grci (Vizantijci) napisali.
    Pa što nam pobogu ne reče to ranije nego se ubismo citirajući razne hroničare.

    Zapostavićemo pisane izvore i zaključivaćemo na osnovu intuicije , zdravog razuma , nacionalnog osećanja .

  12. #37
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Napominjem da se Srbi prave evo 150 godina po Balkanu po ova 2 programa - SRBI, SVI I SVUDA ! i Načertanije baš na ovaj način koji Slavic demonstrira! Svakome pljunuti u lice, negirati ga i ponavljati u nadi da se napravi Velika Srbija: "Ti si Srbin, to su sve Srbi"!


    Cipure, prestani da isnosis glupe teze ovdje. Srbi se spominju u austrijskim, vatikanskim arhivama, dokumentima odavno, putopisima rimokatolickih biskupa, cak i Rimokatolicka crkva, odnosno samostan ima spomenik gdje pise da je sahranjen Srbin izbjegao pred Turcima.

    Ne lazi vise ovdje o Srbima jer nemas blage veze o srpskoj povijesti.


    Za pocetak ponovo pricaj Ferdinandovu privilegiju za Srbe ili Rasane 1538. godine.


    http://tinyurl.com/3hornq

    Sve pise na ovom blogu:

    Za djake ponavljace:

    Ferdinandove povlastice za Srbe koji su se doselili u Zumberak, 1538. godine kompletan tekst na latinskom s prevodom Jaroslava Sidaka(1952.).


    http://tinyurl.com/42lny5


    Teza o posrbljavanju u zadnjih 150 godina je srusena samo jednim dokumentom.
    Najveca glupost sto postoji na internetu.
    Last edited by Morlacco; 26-05-08 at 19:24.

  13. #38
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Znači irelevantno je sve što su Grci (Vizantijci) napisali.
    Pa što nam pobogu ne reče to ranije nego se ubismo citirajući razne hroničare.

    Zapostavićemo pisane izvore i zaključivaćemo na osnovu intuicije , zdravog razuma , nacionalnog osećanja .
    Pa naravno zar to ti ne radiš?

  14. #39
    Only facts Guest

    Default

    Zato njen muž itekako zna za Dukljane!!! :lolblue:
    To što je napisao Nićifor smo više puta videli, hvala ti, ali ovo je topic o Ani Comnini i govorimo o njenom delu. Uzgred nije joj to muž, pretraži bolje.

  15. #40
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    To što je napisao Nićifor smo više puta videli, hvala ti, ali ovo je topic o Ani Comnini i govorimo o njenom delu. Uzgred nije joj to muž, pretraži bolje.
    Nego što joj je? Ljubavnik, nevjenčani muž?

  16. #41
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Morlacco, dosta si lažinjao! Sad malo elitni srpski istoričari!

    Quote Originally Posted by Morlacco View Post
    Cipure, prestani da isnosis glupe teze ovdje. Srbi se spominju u austrijskim, vatikanskim arhivama, dokumentima odavno, putopisima rimokatolickih biskupa, cak i Rimokatolicka crkva, odnosno samostan ima spomenik gdje pise da je sahranjen Srbin izbjegao pred Turcima.
    Bosanski i Hrvatski Srbi, istorijski su Vlasi!
    Nikola Tesla, Vladan Desnica, senjski uskoci, Milan Babić, Milan Martić, Jovan Rašković, Ratko Mladić, Petar Kočić, Branko Ćopić, Gavrilo Princip ... svi su oni porijeklom VLASI!
    Pošto se u svim povijesnim izvorima od 16. vijeka počinje u Bosni i Hrvatskoj srijetati termin Vlasi, i to pravoslavni Vlasi, ko su oni ustvari bili???


    Benedikt Kuripečić, u svom putopisu iz 1530. kaže:

    Benedikt Kuripečić:

    As early as 1530, when the Habsburg official and Slovene monk, Benedict Kuripesic traveled through Bosnia, he was able to report that the country was inhabited by three peoples - the Turks, who ruled "with great tyranny" over the Christians; "the old Bosnians, who are of the Roman Catholic faith"; and "Serbs, who call themselves Vlachs ... They came from Smederovo and Belgrade".

    "da je Bosna nastanjena Turcima, starim Bošnjacima rimo-katolicima i Srbima KOJI SAMI SEBE ZOVU VLASIMA... Oni su došli iz Smedereva i Beograda"

    Još tokom 15. vijeka na teritoriju Bosne i Hrvatske prebjegao je veliki broj naroda pred Turcima iz Srbije. U Srbiji su do tada živjeli uglavnom sebri/srbi i Vlasi.
    Prema svjedočenju Kuripečića i svih drugih izvora iz tog vremena, iz Srbije su pristigli Vlasi u Hrvatsku i Bosnu.
    U srednjevjekovnoj Srbiji, Vlasi i Srbi (sebri) su bili podijeljeni i zakonom cara Dušana, koji ih je u njegovom zakonu jasno podvajao, čak je išao dotle da je zabranjivao da se Vlasi i Srbi (sebri) uzimaju među sobom.

    Vlasi nijesu bili narod slovenskog porijekla.
    Ko su Vlasi i njihov opis, daju srpski doktori istorijskih nauka u knjizi:


    O porijeklu Vlaha i ko su oni ovi srpski naučnici pišu vrlo pošteno, da bi na kraju istorijske Vlahe, morali nekako, abrakadabra ćiribućiriba, da pretvore u Srbe.

    Pošto je Morovlahe i Vlahe u Srbe pretvorio Vuk Karadžić, u sljedećem tekstu :arrow: "Pa i sami Morlaci u Dalmaciji ... nijesu ništa drugo do Srbi ...." čitava kasnija srpska poštena istoriografija morala je da se muka muči kako da ih oni nučno pretvore u Srbe, što je zaista beskrajno težak zadatak, jer su od ranog srednjeg vijeka uvijek strogo razdvojeni u izvorima Srbi i Vlasi!







    Dakle, srpski istoričari naučno i pošteno kažu da su Vlasi:
    "Ostaci romanizovanog starobalkanskog stanovništva, koje su doseljeni Sloveni razbili na mnoge oaze, veće ili manje, širom jugoistočne Evrope, potisnuli ih u planine i prinudili da se sklone u primorske gradove i na ostrva, izloženi su asimilaciji nejednakog djelovanja i trajanja ..."

    Zatim, srpski istoričari potekli iz Garašaninove falsifikatorske istoriografske škole, Ilija Garašanin im je ovako dao uputstvo u svom tajnom programu za posrbljavanje Balkana:

    ------
    "...Na ovo djelo treba osobito vnimanije obratiti i istoriju o kojoj je gore reč dati napisati črez čoveka vrlo sposobnog i duboko pronicavajućeg"...
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------

    Pošto su dobili uputstvo da prave "sposobne" i "pronicljive" istorije, a NE ISTINITE, srpski istoričari iz ove knjige abrakadaka, ćiribućiriba pretvaraju Vlahe u Srbe:
    "Status Vlaha dobili su pretežno Srbi, koji su po njemu ČESTO nazivani u izvorima RAZNOG porijekla, Vlaško i srpsko ime postali su sinonimi" ?!?!?!

    Pošto su pretvorili abrakadabra Vlahe u Srbe tri srpska doktora nauka odmah se u sljedećoj rečenici popravljaju, da ne bi pljunuli na svoje diplome, na svoje radove i svoje godine i godine provedene po arhivama širom Evrope oni sad opet mijenjaju stav, vjerovatno malo ljuti na Garašanina i njegovu direktivu pa vele:
    "Sasvim je prepoznatljivo kad se pod nazivom Vlah podrazumijeva poseban narod, ili etnička grupa romanskog porijekla" !!!

    Sad su Vlasi opet Vlasi, različiti od Slovena-Srba, iako su već nekako uspjeli ovi srpski doktori nauka, da pretvore Vlahe u Srbe!!!

    Sve u svemu knjiga koju su napisali doktori istorijskih nauka Radovan Samardžić, Rajko Veselinović, Toma Popović je vrlo poštena, jer navodi citate iz IZVORA, iz starih dokumenata, tako da imamo uvid što u originalnim IZVORIMA piše.
    Citati iz originalnih IZVORA su kod Srba strogo zabranjeni u javnosti, mogu se naći samo u ovako jakim naučnim radovima.
    Prosto je nemoguće, to jest za to bi se po Srbiji klalo i ubijalo, da neko pokuša da u srpske udžbenike ubaci originalne CITATE iz starih dokumenata, đe preci današnjih Srba sami sebe Vlasima nazivaju, ili da se tako neki originalni stari dokument pojavi u srpskim medijima.
    U udžbenicima i srpskim medijima nije dozvoljeno ikada, i na jednom jedinom mjestu nazvati pretke ovih današnjih Srba Morlacima ili Vlasima kako su oni sami sebe zvali, u srpskoj javnosti dozvoljeno je samo te Morlake i Vlahe pretvoriti u Srbe, i tako ih zvati.
    U srpskoj javnosti dozvoljeno je prikazivanje samo komadića istine, puna istina je strogo zabranjena kod Srba.

    Dalje iz knjige Dubrovčanin Jaketa Palmotić opisuje smotru koju je na sarajevskom polju napravio bosanski paša, neposredno poslije katastrofalnog zemljotresa koji je razorio Dubrovnik 6. aprila 1667. Bosanski paša je tada izvršio smotru vojske koja je trebala da krene ka jugu, u vojsci je bilo i Vlaha.
    Pošto su ispred paše projezdili najviđeniji junaci sa svojim odredima, pa je na kraju prošla i komora, za povorkom konja, mazgi i kamila, otisnula se čudna masa

    Iz planina kojijeh slijede
    Njeke vlaške lupežine
    Kojijeh mnoštvo na plijen grede,
    dubrovačke u krajine

    Oružje je njih tojaga,
    divlje srce praća i kami,
    I kamena tvrda snaga
    U kamenijem svijem stranami

    Kako divlje koze skaču,
    I po grmu svud se veru;
    Bosom nogom plešu draču
    I njom mesa ne oderu.

    Crna 'e zemlja njima postelja,
    a uzglavje kami tvrdi;
    Neznanoga jedu zelja;
    Ko medvjedi svi su grdi.

    Trpeći su u nevolji,
    Lastan svaki trud imaju,
    i za to su svi najbolji
    da gradove potkopaju



    Dalje srpski istoričari kažu:
    "Stanovništvo u zaleđu mletačkih posjeda u Dalmaciji i Boki Kotorskoj nazvano je Morlacima ("Crnim Vlasima"), a njihova zemlja Morlačkom (ital. - Morlachia).


    I na kraju spektakularno priznanje iz knjige izašle 1994. u Beogradu, knjige koju su potpisala tri srpska doktora istorijskih nauka: Radovan Samardžić, Rako Veselinović i Toma Popović:

    "Nisu se Srbi u novije doba, bez napora vratili svome istinskom imenu"

    Imamo jasno priznaje tri srpska doktora istorijskih nauka da ovi sadašnji Srbi zapadno od Tara-Drina, od skora nose ime Srbin!!!

    To sam vam 1000 puta napisao do sada i pokazao ovim dokumentima :arrow: https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14534

  17. #42
    Only facts Guest

    Default

    Nego što joj je? Ljubavnik, nevjenčani muž?
    Unuk Nikifora o kome ti pišeš.
    http://sh.wikipedia.org/wiki/Nikifor_Vrijenije

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    I na kraju spektakularno priznanje iz knjige izašle 1994. u Beogradu, knjige koju su potpisala tri srpska doktora istorijskih nauka: Radovan Samardžić, Rako Veselinović i Toma Popović:
    "Nisu se Srbi u novije doba, bez napora vratili svome istinskom imenu"

    Imamo jasno priznaje tri srpska doktora istorijskih nauka da ovi sadašnji Srbi zapadno od Tara-Drina, od skora nose ime Srbin!!!
    Ne nose od skora nego su ga istakli kao svoje za razliku od raznoraznih stranaca koji su ih nazivali svakojakim imenima. Iz pisanja raznih istoričara vidi se da koriste više imena za isti narod ne znajući kako da ga imenuju. Razlog zbog koga ta zbrka postoji jeste u različitim migracijama koje su trajale dugo vremena, jer nisu slovenska plemena zauzela prostore preko noći niti za par mjeseci ili godina, za to su trebale decenije i vjekovi. Osim toga, neprestano su vođeni veći i manji ratovi pa se ne može sa sigurnošću reći ko se gdje i koliko zadržao. ... Prema tome, srpski istoričari su jasno rekli da je srpsko ime vraćeno narodu kojem je i pripadao, a ne da su ga oni izmislili. Osim toga, lažno je tvrditi da su ga izmislili srpski istoričari, Vuk i Petrovići, jer se ono pokazuje puno prije njih.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  19. #44
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Bosanski i Hrvatski Srbi, istorijski su Vlasi!
    Nikola Tesla, Vladan Desnica, senjski uskoci, Milan Babić, Milan Martić, Jovan Rašković, Ratko Mladić, Petar Kočić, Branko Ćopić, Gavrilo Princip ... svi su oni porijeklom VLASI!
    Pošto se u svim povijesnim izvorima od 16. vijeka počinje u Bosni i Hrvatskoj srijetati termin Vlasi, i to pravoslavni Vlasi, ko su oni ustvari bili???




    Spominju se Srbi, samo treba gledati na pravo mjesto...


    1. Grb i nadgrobna ploča u klaustru samostana Sv. Frane u Zadru, koji cuva srpsko ime od 1527. godine. U pitanju je poznata srpska plemicka familija Zovinic.

    VIVITE MORTALES CVRE QOT VIVITIS ANOS
    NON SIT. SED VOBIS Q BONA VITA FVIT
    STEPHANO. ZOVINICHIO.
    SERVIANO. VI. TURCHAR
    PROFVGO. VIRO. OPT.
    PATRI. CHARISS. BONAE Q.
    INDOLIS. V. FRATRIB.
    DILECTISS. DESCE-
    NDENTIB Q. IO IOVINVS.
    IV. VT. DOC. VNA.
    CVM. MATRE. VRSVLA.
    PIENTISS. MOESS. Q. POSV.
    OB. M. D. XXVII. DIE
    XXV. AVGVSTI.
    - SI -

    Prevod:

    „Živite moralno!
    Ne brinite koliko godina ćete živjeti,
    već da ste primjerno živjeli.
    Stefanu(Stevanu) Zoviniću, Srbinukoji je izbjegao od turskog nasilja,
    odličnom čovjeku, najdražem ocu i dobrom sinu,
    petom po redu bratu i najvoljenijem potomku.
    Ja Jovin(Jovan), četvrti po redu brat,
    zajedno s majkom Ursulom pobožno postavih.
    Prestavi se 25. avgusta, 1527.”

    Slika:

    http://tinyurl.com/6fy8fb


    Kopija grba i natpisa u crkvi odnosno u kapeli Sv. Ante:

    Slika:

    http://tinyurl.com/62ksyv


    Samostan i crkva Sv. Frane, Zadar
    http://www.tzzadar.hr/events.php?id=12&el_id=2075

    Evo i grb se odavde vidi, na ovoj javnoj stranici.
    http://www.tzzadar.hr/img/events/ori...1188684841.jpg

  20. #45
    Only facts Guest

    Default

    Pošto je ovo topic o Dalmatima i o tome da li su vizantijci pri tome mislili na Srbe ili ne, da pogledamo kako vizantijski hroničar Kinnamos opisuje Stefana Nemanju i njegove aktivnosti:

    preuzeto sa britanskog akademskog sajta:
    http://www.pbw.kcl.ac.uk/

    http://www.pbw.kcl.ac.uk/pbw/apps/pe...nits=,1,,-1,#6



    Pogledajmo prvu rečenicu o Stefanu Nemanji:

    When he was appointed grand zupan by the Dalmatians (Serbs) and his brother Ouresis 17001 was deposed, the emperor Manuel 1 made formal arbitration and reinstated Ouresis Kinnamos 113.9-16

    ( Kad je bio imenovan velikim županom od strane Dalmata i njegov brat Uroš smenjen, car Manojlo prvi je stao na stranu Ouresisa ( Uroša) i njega ponovo postavio.)

    Dalje u tekstu kako je vladao predelima oko Niša ,kao je izabran za velikog župana Srbije itd.....

    Sve je jasno.

    Nastavak prethodnog posta:
    Opis aktivnosti cara Manojla prvog Komnenosa:

    http://www.pbw.kcl.ac.uk/

    http://www.pbw.kcl.ac.uk/pbw/apps/pe...&hUnits=,1,,-1,

    i rečenice koje su za ovaj topic interesantne:

    His Sicilian plans caused an alliance between Germans, Dalmatians (Serbs) and Paionians (Hungarians) in the west, and between the emir Yaghi-Basan 17001 and Sultan 17001 to ravage Asia ᾿Αλαμανοί, Δαλμάται, Παίονες Kinnamos 101.18-22
    Vidi se da Vizantijci zaista zovu Mađare Panoncima ( Panionians) , Srbe Dalmatima itd.
    Seized Rason in Dalmatia (Serbia), leaving prisoners with Konstantinos 17001 (Angelos); captured the forts in Nikaba belonging to Ouresis 17001 of Serbia; soon took Galitza, with prisoners whom he settled in Sardika (Sofia) and elsewhere Kinnamos 102.18-103.10
    Prevod zadnje rečenice :
    Zauzeo je Ras (Rason) u Dalmaciji ( svi znamo da su Ras i Raška Srbija- komentar) ostavljajući zarobljenike Konstantinu Angelosu ; zauzeo je tvrđave u Nišavi ( Nikaba) koje pripadaju Urošu ( Ouresis 17001 )...itd

    Valjda je sad svima jasno .
    Last edited by Hari Krisna; 19-06-08 at 21:44.

  21. #46
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Morlacco View Post
    Spominju se Srbi, samo treba gledati na pravo mjesto...


    1. Grb i nadgrobna ploča u klaustru samostana Sv. Frane u Zadru, koji cuva srpsko ime od 1527. godine. U pitanju je poznata srpska plemicka familija Zovinic.

    VIVITE MORTALES CVRE QOT VIVITIS ANOS
    NON SIT. SED VOBIS Q BONA VITA FVIT
    STEPHANO. ZOVINICHIO.
    SERVIANO. VI. TURCHAR
    PROFVGO. VIRO. OPT.
    PATRI. CHARISS. BONAE Q.
    INDOLIS. V. FRATRIB.
    DILECTISS. DESCE-
    NDENTIB Q. IO IOVINVS.
    IV. VT. DOC. VNA.
    CVM. MATRE. VRSVLA.
    PIENTISS. MOESS. Q. POSV.
    OB. M. D. XXVII. DIE
    XXV. AVGVSTI.
    - SI -

    Prevod:

    „Živite moralno!
    Ne brinite koliko godina ćete živjeti,
    već da ste primjerno živjeli.
    Stefanu(Stevanu) Zoviniću, Srbinukoji je izbjegao od turskog nasilja,
    odličnom čovjeku, najdražem ocu i dobrom sinu,
    petom po redu bratu i najvoljenijem potomku.
    Ja Jovin(Jovan), četvrti po redu brat,
    zajedno s majkom Ursulom pobožno postavih.
    Prestavi se 25. avgusta, 1527.”

    Slika:

    http://tinyurl.com/6fy8fb


    Kopija grba i natpisa u crkvi odnosno u kapeli Sv. Ante:

    Slika:

    http://tinyurl.com/62ksyv


    Samostan i crkva Sv. Frane, Zadar
    http://www.tzzadar.hr/events.php?id=12&el_id=2075

    Evo i grb se odavde vidi, na ovoj javnoj stranici.
    http://www.tzzadar.hr/img/events/ori...1188684841.jpg
    Poznata velis serbska famelja "ZOVINIC" HAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAH dje rece ima tije serba Zovinica ??????
    A na oni grb dolje ,ili si cor ili slabo vidis ,ono je vazalni TURSKI GRB Polumjesec i zvijezda ????????????? Misim strasno ,uskoro ce serblje kazat e im je grb polumjesec njin ????Veli izbjega od turaka ali zadrza vazalni grb turski ahhahaahhahah !
    Ursula cisto serviansko ime hahahahahahahahahahahaha !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  22. #47
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    86
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ih sto ga svetosavci nalagashe i namuljase.
    sad su cak i u srcu srednjovjekovne Hrvatske,zadar,nasli nekog "SERVA".

    ima li neko ovdje koji zna LATINSKI,
    pa da nam prevede termin "SERV"???:lolblue:



    Ursula?
    staro drevno servsko ime,poreklom iz srpskog
    GRAHOVA,ovaj pasuljeva.:yipiiii:

    morat cu obavezno mojoj komsinici,njemici
    ursuli,reci da je serv-kinja.
    jest da ce mi yebat mater,ali moram
    joj reci,da to ispravi u svojim papirima.
    i da je sve ove godine zivila u neznanju.

    kao i uostalom i minimalac 3mil. njeznih imenjacica,njemica...
    ovaj servkinja.


    dalmati=srbi
    rasani=srbi
    iliri=srbi
    dacani=srbi
    dukljani=srbi
    travunjani=srbi
    francuzi=srbi
    tunguzijanci=srbi

    bogteyebo,koliko su ti svetosavski romi imali nacionalnih imena,to nidje nema.
    ali mi jedno ipak nije jasno,
    imas svoje casno i staro ime, servi-srbi,svega 4slova.
    lako za zapamtit a jos lakse izgovorit.

    ali ne,vrag neda mira,pa se kamofliras iza dukljani,dalmati,iliri,rascani,travunjani...i pitaj
    boga.

    zasto?
    di je tu logika?

    evo mi Hrvati,UVIK samo Hrvati,
    od stoljeca 7.
    dobro,tu i tamo se promjeni koje slovo,
    croati,horvati,harvati,arvati.

    ali uvik se iz aviona vidi,da se radi o jednom,
    hrvatskom narodu.

    ali sta ovi imaju jedni sa drugima..rascani,dukljani,travunjani,
    raci,iliri,dalmati,servi???????????????????????

    imali neko pametan da mi objasni tu enigmu??

  23. #48
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by max95 View Post
    ih sto ga svetosavci nalagashe i namuljase.
    sad su cak i u srcu srednjovjekovne Hrvatske,zadar,nasli nekog "SERVA".

    ima li neko ovdje koji zna LATINSKI,
    pa da nam prevede termin "SERV"???:lolblue:



    Ursula?
    staro drevno servsko ime,poreklom iz srpskog
    GRAHOVA,ovaj pasuljeva.:yipiiii:

    morat cu obavezno mojoj komsinici,njemici
    ursuli,reci da je serv-kinja.
    jest da ce mi yebat mater,ali moram
    joj reci,da to ispravi u svojim papirima.
    i da je sve ove godine zivila u neznanju.

    kao i uostalom i minimalac 3mil. njeznih imenjacica,njemica...
    ovaj servkinja.


    dalmati=srbi
    rasani=srbi
    iliri=srbi
    dacani=srbi
    dukljani=srbi
    travunjani=srbi
    francuzi=srbi
    tunguzijanci=srbi

    bogteyebo,koliko su ti svetosavski romi imali nacionalnih imena,to nidje nema.
    ali mi jedno ipak nije jasno,
    imas svoje casno i staro ime, servi-srbi,svega 4slova.
    lako za zapamtit a jos lakse izgovorit.

    ali ne,vrag neda mira,pa se kamofliras iza dukljani,dalmati,iliri,rascani,travunjani...i pitaj
    boga.

    zasto?
    di je tu logika?

    evo mi Hrvati,UVIK samo Hrvati,
    od stoljeca 7.
    dobro,tu i tamo se promjeni koje slovo,
    croati,horvati,harvati,arvati.

    ali uvik se iz aviona vidi,da se radi o jednom,
    hrvatskom narodu.

    ali sta ovi imaju jedni sa drugima..rascani,dukljani,travunjani,
    raci,iliri,dalmati,servi???????????????????????

    imali neko pametan da mi objasni tu enigmu??
    Ma Srbi jednostavno mesaju pravoslavlje sa Srpstvom,svi pravoslavci su Srbi,ko nije pravoslavac nije Srbin,zato i takav odnos prema muslimanima,tj Srbima muhamedanske vere(ima tu i pravih Turaka,al jako malo,sto se vidi i iz prezimena)..
    Dakle pravoslavni Dalmatinac,dal on bio Vlah il sta vec,je Srbin..I ovde su svi ubedjeni da je tako vec nikako!
    Cak je u Srbiji opste ubedjenje za Hrvate-MA SVE SU TO POKATOLICENI SRBI(jes neki mali procenat,poznato je pokatolicenje nekih Srba,al je to mali %)
    Ja licno nisam tog misljenja,jer Srbi i Hrvati imaju razlicite istorije,mada u neku ruku slicne,Hrvati su od negde 1000 i neke(ugl 11 vek) pod Madjarima i sta ja znam(kletva kralja Zvonimira),dok su Srbi od 1459 pod Turcima sve do ustanaka,1804,1815,i konacnog oslobodjenja svih krajeva u Balkanskim ratovima 1912...Dakle robovaste i jedni i drugi..
    Tesko je to objasniti,Srbi su se svuda raseljavali,pa valjda odatle ono-dje god je Srba to je Srpska zemlja!Ili sam cak se naslusao tvrdnji,GDE JE BILO DUSANOVO CARSTVO tu je Srpska zemlja!?Pa relano,sta bi onda trebali da kazu Turci,Rimljani,Mongoli,kakva su njihova carstva bila!
    Inace glupost je da su Srbi dobili ime po servus,robovi,i sl,jer prvo ne moze narod da dobije ime to tome,nema logike,a drugo nisu jedini robovali kroz istoriju zaboga!
    Reci komsinici da je Srpkinja,nego sto,ima da se baci sa mosta!

  24. #49
    Only facts Guest

    Default

    ali ne,vrag neda mira,pa se kamofliras iza dukljani,dalmati,iliri,rascani,travunjani...i pitaj
    boga.
    Niko se tu ne kamuflira. Tako su Vizantijci pisali imaš izvore i linkove gore i ovaj topik je o tome.

    Ja znam da ti se ne sviđa to što su pisali , ali šta je tu je.
    Uvek se trudim da dajem što manje komentara , već postavljam izvore , a zaključke donosite sami. E sad ako zbog nacionalnog osećanja ili politike odstupaš od logike ja tu ništa ne mogu.

    Ako Vizantijski hroničari Stefana Nemanju nazivaju Dalmatom, raškog župana Vukana Dalmatom, kažu da je Ras u Dalmaciji i to ti se ne sviđa, daj neke kontrargumente , nadji citate iz toga doba koji opovrgavaju to , inače tvoji argumenti ne vrede ništa.

  25. #50
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    260
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Niko se tu ne kamuflira. Tako su Vizantijci pisali imaš izvore i linkove gore i ovaj topik je o tome.

    Ja znam da ti se ne sviđa to što su pisali , ali šta je tu je.
    Uvek se trudim da dajem što manje komentara , već postavljam izvore , a zaključke donosite sami. E sad ako zbog nacionalnog osećanja ili politike odstupaš od logike ja tu ništa ne mogu.

    Ako Vizantijski hroničari Stefana Nemanju nazivaju Dalmatom, raškog župana Vukana Dalmatom, kažu da je Ras u Dalmaciji i to ti se ne sviđa, daj neke kontrargumente , nadji citate iz toga doba koji opovrgavaju to , inače tvoji argumenti ne vrede ništa.
    Kao sto je vec bilo reci,cini mi se da pojam tadasnje Dalmacije ne obuhvata isti izgled kao danas,tako je bilo reci u jednom od postova...Ako neko zna malo bolje da objasni....izbol'te

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. O Crnojevicima
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 4
    Last Post: 16-02-08, 20:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •