Kao Srbin i ne očekujem da primijetiš pa nemam namjeru da prosvijeltim ikoga.![]()
Svi znamo da od minimalne niko nije živio. Evo ja znam dosta njih koji su na ruke primali zaradu, a na račun minimalac. Prvi moj brat.
Pa kad je došla evropa sad 1 samo se keš preselio na račun. Pisao vam je i remark o tome.
Ali evo jedan nezavistan izvor koji je radio procjenu, da zanemarimo krajnje bezvezno pozivanje na 222 eura koje uporno potencirate iako vam se odgovor da niko nije živio od toga ne sviđa:
Inflacija brža od standarda - podaci Eurostata ukazuju da u Crnoj Gori nema značajnijeg rasta kupovne moći
Do jutros ako se što nije proimijenilo je bilo da je 57 < 64.Cijene u Crnoj Gori u 2023. godini za dvije hiljade proizvoda i usluga bile su na nivou od 64 odsto prosjeka cijena istih proizvoda i usluga u Evropskoj uniji, dok je istovremeno standard građana Crne Gore, odnosno njihova kupovna moć, bila na nivou od 52 odsto prosjeka EU, to je navedeno u novim podacima Eurostata koje je objavio i Monstat.
Eurostat ove podatke računa za 27 članica Evropske unije, i upoređuje ih sa još šest zemalja kandidata za članstvo, i za tri evropske države koje nisu članice - Švajcarsku, Island i Norvešku.
Prema istim istraživanjima iz pretkrizne 2019. godine, cijene u Crnoj Gori su tada bile na 57 prosjeka cijena u EU, dok je standard građana bio na 50 odsto prosjeka EU. To pokazuje da je za ove četiri godine Crna Gora imala značajniji rast u cijenama nego u standardu građana.
Prosječna zarada u 2023. godini iznosila je u Crnoj Gori 792 eura i bila je za 53 odsto veća od prosjeka iz 2019. godine od 515 eura, ali je taj rast uticao da standard građana u odnosu na EU poraste za svega dva procentna poena.
Prije nego je osvježilo u Monstat potoršačka korpa je bila oko 3 minimalne zarade.
Sad kad je osvježilo je koliko? Ah da, Monstat je ukinuo obračun minimalne potrošačke korpe. Što je ispravan potez da se razumijemo, jer nije služila ničemu.
Imamo samo sindikalnu 1900+ eura. Dakle opet oko 3 minimalne najnovije.
Samo priznaj da si odokativno napisao cifre, pa kad ti nije povoljno bilo za diskusiju počeo si da se vadiš. Lagano
Ne sjećam se, a moguće da jesam poredio minimalne nije ni bitno. A taj kvadrat 1,200 si izvukao iz neke 2020 kad je korona bila vjerovatno.
Sviđa mi se tvoja upornost. Mora to brže, jače i mnogoo mnogoo bolje. Sad smo sa prosječnih prešli na minimalne. Sve ti je dozvoljeno, nemoj samo da se zezneš i pomeneš inflaciju u cijeloj ovoj priči nikad.
I dalje nisi sa brojkama dobar. I pročitaj koliko smo prosjeka EU po kupovnoj moći. Bili na 57% došli na 50%.
Rast zarada nije pomogao rješavanje stambenog pitanje ni 5% populacije. U prilog tome ide činjenica da je gro transakcija nekretnina od 2021 do danas obavljen u gotovini, uz minimalni rast stambenih i hipotekarnih kredita na niovu bankarskog sistema.
Ako je kvadrat bio 900/1000 eura 2020 godine odnosno 4 minimalne zarade situacija je takva da je i dalje 4 minimalne zarade neophodno za m2 stana u Podgorici jer 4*450 = 1800eura. Ja znam da si ti računao 1200 eura na Velje Brdo, ali daleko je do murava. Ah da, sad je minimalna 600 eura pa treba 3 do ovih 1800 koliko je po Monstatu a u realnosti kažete da je više ne drugoj temi. Obrni okreni 4 minilane za kvadrat odnosno dvije prosječne. Bilo tada, i danas je.
I meni je OK da ti ne želiš da prihvatiš činjenice. Tome političke partije i služe, da ubijede narod u neke iluzije koje dodirnih tačaka sa realnošću nemaju.






Bookmarks