Page 32 of 67 FirstFirst ... 2228293031323334353642 ... LastLast
Results 776 to 800 of 1670

Thread: Zanimljivosti iz nauke

  1. #776
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default


  2. #777
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  3. #778
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    150 000 000°C zvuči nevjerovatno opasno. Ako eksplodira ode planeta u pm
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #779
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    150 000 000°C zvuči nevjerovatno opasno. Ako eksplodira ode planeta u pm

    Neće. Imaš pogrešnu predstavu o tome što je temperatura. Temperatura je u stvari brzina kojom čestice vibriraju ili se kreću u nekom materijalu (odnosno koliko su energetski uzbuđene).

    Njihova destruktivnost ovisi prevenstveno od količine i pritiska tih čestica te od načina na koji emituju taj višak energije konvekcijom ili radijativno (zračenje).

    čestice u reaktoru će biti veoma razrijeđene te iako same pod visokom temperaturom neće biti u mogućnosti da izazovu eksploziju jer je vanjski pritisak atmosfere prevelik da dozvoli takvu ekspanziju. U principu ako dođe do popuštanja reaktora doći će do obrnutog scenarija, odnosno do implozije, hladni zrak će jurnuti u komoru a kako hladni zrak ima puno veću gustinu i na puno je nižoj temperaturi on će jednostavno ugasiti i ohladiti plazmu skoro trenutno.

    S druge strane postoji primjer u zemljinoj atmosferi gdje postoje tolike temperature, u Ionosferi. Tamo čestice dosežu takođe temperature reda miliona stepeni pa ipak naše nebo ne izgleda usijano i ne rastapa površinu, a astronauti i njihove rakete slobodno prolaze kroz taj pojas bez većih problema.

    To je uparavo zbog toga što su te čestice izuzetno razrijeđene i prenose svoju energiju veoma neefikasno. U principu čovijek bi se na toj visini smrznuo bez dodatnog grijanja iako je okolni zrak vreo poput unutrašnjosti zvijezde.

  5. #780
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Goodsprings
    Posts
    1,839
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brate mili ..



  6. #781
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Neće. Imaš pogrešnu predstavu o tome što je temperatura. Temperatura je u stvari brzina kojom čestice vibriraju ili se kreću u nekom materijalu (odnosno koliko su energetski uzbuđene).

    Njihova destruktivnost ovisi prevenstveno od količine i pritiska tih čestica te od načina na koji emituju taj višak energije konvekcijom ili radijativno (zračenje).

    čestice u reaktoru će biti veoma razrijeđene te iako same pod visokom temperaturom neće biti u mogućnosti da izazovu eksploziju jer je vanjski pritisak atmosfere prevelik da dozvoli takvu ekspanziju. U principu ako dođe do popuštanja reaktora doći će do obrnutog scenarija, odnosno do implozije, hladni zrak će jurnuti u komoru a kako hladni zrak ima puno veću gustinu i na puno je nižoj temperaturi on će jednostavno ugasiti i ohladiti plazmu skoro trenutno.

    S druge strane postoji primjer u zemljinoj atmosferi gdje postoje tolike temperature, u Ionosferi. Tamo čestice dosežu takođe temperature reda miliona stepeni pa ipak naše nebo ne izgleda usijano i ne rastapa površinu, a astronauti i njihove rakete slobodno prolaze kroz taj pojas bez većih problema.

    To je uparavo zbog toga što su te čestice izuzetno razrijeđene i prenose svoju energiju veoma neefikasno. U principu čovijek bi se na toj visini smrznuo bez dodatnog grijanja iako je okolni zrak vreo poput unutrašnjosti zvijezde.
    Znači u principu se radi o gasu ? I zvijezde su uglavnom gas pa nešto ne vjerujem da bi se neka hipotetička zvijezda prečnika 20m prosto ugasila na zemlji
    Last edited by Rakun; 25-05-14 at 23:56.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #782
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Znači u principu se radi o gasu ? I zvijezde su uglavnom gas pa nešto ne vjerujem da bi se neka hipotetička zvijezda prečnika 20m prosto ugasila na zemlji
    Gas na zvijezdi je pod visokom pritiskom i upravo zbog toga i dolazi do termonuklearne reakcije. zvijezde su ogromne, a njihovi centri su pod ogromnim pritiskom i temperaturom zbog sažimanja (hidrostatski pritisak proizveden jakom gravitacijim). Ovo izaziva početak termonuklearne reakcije koji stvara zračenje i drži zvijezdu u stabilnom stanju (odnosno sprječava je da kolapsira). Međutim taj gas koji reaguje je na tolikom pritisku da se teško može zvati gasom u klasičnom smislu kojeg mi predočujemo sebi. U stvari da nije te visoke temperature da održava kinetičku energiju čestica tog gasa (da je gas hladan) taj materijal bi bio sabijen u čvrsto stanje izuzezno velike gustine (veoma blisko materijalu na Bjelim patuljcima, odnosno gdje 1 kafena kašičica teži hiljadama tona).

    Mi nemamo načina na Zemlji da postignemo toliki pritisak jer ne postoji materijal koji bi bez masivne gravitacije održavao takvu gustunu pa zato pristupamo problemu malo drugačije od prirodnog modela zvijezde.

    Termonuklearna reakcija da bi se dogodila ovisi od dva primarna faktora, pritiska i temperature, zvijezde koriste oboje da započnu reakciju međutim primarni pokretač je pritisak. Na Zemlji je to nemoguće pa se u tu svrhu koristi temperatura a zanemaruje pritisak. Zato da bi kompenzrali za odsustvo pritiska naučnici podižu temperaturu gasa na temperature veće od onih u centru zvijezde (podići temperaturu u stvari nije toliko teško u odnosu na pritisak). Na taj način gas može biti i na veoma niskom pritisku (manjem od atmosferskog) a da ipak zahvaljujući temperaturi (brzini čestica i njihovim snažnim sudarima) postiže i održava termonuklearnu reakciju.

    Ova činjenica je iskorištena i kao sigurnosna odlika cijelog uređaja spriječavajući eksploziju.
    Last edited by funestis; 26-05-14 at 04:33.

  8. #783
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  9. #784
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ludilom maskiram dosadu

  10. #785
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  11. #786
    Join Date
    May 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    381
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by lunar View Post
    Elon Musk je jedan od najvažnijih ljudi naše generacije. Ako ne i najinteligentniji. Poznati astrofizičari poput Hawkinga i Neil deGrasse Tysona su interesantni i naravno, bez ikakve sumnje izuzetno inteligentni. Volim da ih slušam i da čitam njihove knjige, ali oni su ipak samo teoretičari. Musk je možda inteligentniji od svih njih. U svakom slučaju je za razliku od njih više sklon praktičnom radu jer je inženjer sa umom naučnika. Baš kao i Tesla.

    Interesantno otkriće u polju stomatologije: http://www.bbc.com/news/health-27595573

    Lasers have been used to regenerate parts of damaged teeth and could one day be used to prevent root canal treatments, claim US researchers.
    Last edited by Capitalist; 08-06-14 at 16:05.
    I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.

  12. #787
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Zanimljive medicinske inovacije:

    Sistem koji bi proizvodio bebe sa 3 roditelja čeka na zakonsku dozvolu u UK:



    Hibernacija ljudi uskoro ulazi u medicinsku praksu kod operativnih zahvata:


  13. #788
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  14. #789
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,343
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  15. #790
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    90 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Maleni View Post
    Brate mili ..

    Tutorial za rešavanje traje 8 sati !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #791
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Otok Madeira Zapadno od Maroka snimljeno sa satelita.


  17. #792
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    16,395
    Thanks Thanks Given 
    2,439
    Thanks Thanks Received 
    5,125
    Thanked in
    2,749 Posts

    Default

    Kristinino rodno mjesto.
    Forever young, i want to be forever young

  18. #793
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  19. #794
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  20. #795
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  21. #796
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  22. #797
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    TARDIS explained.

    Zanimljiv rad namijenjen popularizaciji nauke i baziran na BBC-evom dokumentarcu The Science of Doctor Who koji na žalost trenutno nije dostupan na Youtubeu ali vjerovatno je dostupan negdje drugo (insert iz dokumentarca negdje dolje ispod)


    Evo i ovog zanimljivog članka: http://arxiv.org/pdf/1310.7983v1.pdf





    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Science_of_Doctor_Who

    http://www.imdb.com/title/tt3345330/
    Last edited by funestis; 21-06-14 at 14:00.

  23. #798
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    5,632
    Thanks Thanks Given 
    2,234
    Thanks Thanks Received 
    2,978
    Thanked in
    1,245 Posts

    Default

    http://www.b92.net/zivot/vesti.php?y...&nav_id=866323

    Nesto nam se desava sa magnetnim poljem

    Sent from my GSXR 1000 @ the 299
    γνῶθι σαὐτόν


  24. #799
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  25. #800
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,520
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

Page 32 of 67 FirstFirst ... 2228293031323334353642 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. PMF - Racunarske nauke
    By shonzi in forum Centralni
    Replies: 13
    Last Post: 25-07-12, 18:56
  2. Malo iz nauke
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 09-04-10, 22:44
  3. PMF - Racunarske nauke
    By BlackHawk in forum Software
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-09, 14:05
  4. Festival nauke u Beogradu
    By epruvetica in forum Nauka generalno
    Replies: 1
    Last Post: 04-12-07, 17:47
  5. Tesla ko i čiji, premiješteno sa Nauke
    By Admiral Krsto Djurovic in forum Politika generalno
    Replies: 67
    Last Post: 18-01-07, 13:26

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •