Neće. Imaš pogrešnu predstavu o tome što je temperatura. Temperatura je u stvari brzina kojom čestice vibriraju ili se kreću u nekom materijalu (odnosno koliko su energetski uzbuđene).
Njihova destruktivnost ovisi prevenstveno od količine i pritiska tih čestica te od načina na koji emituju taj višak energije konvekcijom ili radijativno (zračenje).
čestice u reaktoru će biti veoma razrijeđene te iako same pod visokom temperaturom neće biti u mogućnosti da izazovu eksploziju jer je vanjski pritisak atmosfere prevelik da dozvoli takvu ekspanziju. U principu ako dođe do popuštanja reaktora doći će do obrnutog scenarija, odnosno do implozije, hladni zrak će jurnuti u komoru a kako hladni zrak ima puno veću gustinu i na puno je nižoj temperaturi on će jednostavno ugasiti i ohladiti plazmu skoro trenutno.
S druge strane postoji primjer u zemljinoj atmosferi gdje postoje tolike temperature, u Ionosferi. Tamo čestice dosežu takođe temperature reda miliona stepeni pa ipak naše nebo ne izgleda usijano i ne rastapa površinu, a astronauti i njihove rakete slobodno prolaze kroz taj pojas bez većih problema.
To je uparavo zbog toga što su te čestice izuzetno razrijeđene i prenose svoju energiju veoma neefikasno. U principu čovijek bi se na toj visini smrznuo bez dodatnog grijanja iako je okolni zrak vreo poput unutrašnjosti zvijezde.
Brate mili ..
Gas na zvijezdi je pod visokom pritiskom i upravo zbog toga i dolazi do termonuklearne reakcije. zvijezde su ogromne, a njihovi centri su pod ogromnim pritiskom i temperaturom zbog sažimanja (hidrostatski pritisak proizveden jakom gravitacijim). Ovo izaziva početak termonuklearne reakcije koji stvara zračenje i drži zvijezdu u stabilnom stanju (odnosno sprječava je da kolapsira). Međutim taj gas koji reaguje je na tolikom pritisku da se teško može zvati gasom u klasičnom smislu kojeg mi predočujemo sebi. U stvari da nije te visoke temperature da održava kinetičku energiju čestica tog gasa (da je gas hladan) taj materijal bi bio sabijen u čvrsto stanje izuzezno velike gustine (veoma blisko materijalu na Bjelim patuljcima, odnosno gdje 1 kafena kašičica teži hiljadama tona).
Mi nemamo načina na Zemlji da postignemo toliki pritisak jer ne postoji materijal koji bi bez masivne gravitacije održavao takvu gustunu pa zato pristupamo problemu malo drugačije od prirodnog modela zvijezde.
Termonuklearna reakcija da bi se dogodila ovisi od dva primarna faktora, pritiska i temperature, zvijezde koriste oboje da započnu reakciju međutim primarni pokretač je pritisak. Na Zemlji je to nemoguće pa se u tu svrhu koristi temperatura a zanemaruje pritisak. Zato da bi kompenzrali za odsustvo pritiska naučnici podižu temperaturu gasa na temperature veće od onih u centru zvijezde (podići temperaturu u stvari nije toliko teško u odnosu na pritisak). Na taj način gas može biti i na veoma niskom pritisku (manjem od atmosferskog) a da ipak zahvaljujući temperaturi (brzini čestica i njihovim snažnim sudarima) postiže i održava termonuklearnu reakciju.
Ova činjenica je iskorištena i kao sigurnosna odlika cijelog uređaja spriječavajući eksploziju.
Last edited by funestis; 26-05-14 at 04:33.
Ludilom maskiram dosadu
Elon Musk je jedan od najvažnijih ljudi naše generacije. Ako ne i najinteligentniji. Poznati astrofizičari poput Hawkinga i Neil deGrasse Tysona su interesantni i naravno, bez ikakve sumnje izuzetno inteligentni. Volim da ih slušam i da čitam njihove knjige, ali oni su ipak samo teoretičari. Musk je možda inteligentniji od svih njih. U svakom slučaju je za razliku od njih više sklon praktičnom radu jer je inženjer sa umom naučnika. Baš kao i Tesla.
Interesantno otkriće u polju stomatologije: http://www.bbc.com/news/health-27595573
Lasers have been used to regenerate parts of damaged teeth and could one day be used to prevent root canal treatments, claim US researchers.
Last edited by Capitalist; 08-06-14 at 16:05.
I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.
Zanimljive medicinske inovacije:
Sistem koji bi proizvodio bebe sa 3 roditelja čeka na zakonsku dozvolu u UK:
Hibernacija ljudi uskoro ulazi u medicinsku praksu kod operativnih zahvata:
Otok Madeira Zapadno od Maroka snimljeno sa satelita.
![]()
Kristinino rodno mjesto.
Forever young, i want to be forever young
TARDIS explained.
Zanimljiv rad namijenjen popularizaciji nauke i baziran na BBC-evom dokumentarcu The Science of Doctor Who koji na žalost trenutno nije dostupan na Youtubeu ali vjerovatno je dostupan negdje drugo (insert iz dokumentarca negdje dolje ispod)
Evo i ovog zanimljivog članka: http://arxiv.org/pdf/1310.7983v1.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Science_of_Doctor_Who
http://www.imdb.com/title/tt3345330/
Last edited by funestis; 21-06-14 at 14:00.
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?y...&nav_id=866323
Nesto nam se desava sa magnetnim poljem
Sent from my GSXR 1000 @ the 299
γνῶθι σαὐτόν
There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)
Bookmarks