
Originally Posted by
Jal Cargo
Dozvoljavas sebi da drzis predavanja, a elementarne lekcije nijesi naucio. Idemo redom:
Lekcija br. 1, himna. Ustav samo konstatuje da je drzavna himna "Oj, svijetla majska zoro", i nista vise od toga. Medjutim, ono sto definise tu himnu, njena sustina, jeste tekst koji se nalazi u Zakonu o drzavnim simbolima. Taj zakon je, kao i svaki, podlozan izmjenama i dopunama - u skupstini, a na njima inisistira upravo opozicija. Po pravilu, onda kad se priblizi otvaranje nove faze u odnosima sa EU.
Dakle, da ti nacrtam: u Ustavu moze pisati "Oj, svijetla majska zoro" na svakoj strani i na koricama, ali iz teksta himne u Zakonu o d.s. mogu biti odstranjene dvije strofe - bez 3/5 svih biraca na referendumu, dovoljno je samo da se neko iz vlasti upeca na ucjene, a one su u politickom diskursu u Crnoj Gori definisane su kao "kompromis" ili "pomirenje".
Umjesto poznatih strofa moze pisati, u zavisnosti od maste predlagaca, i:
Berem svece ovog leta,
da zakitim kralja Petra.
Kralja Petra i Mariju,
Tomislava i Andriju.
OJHA!
Je li ti sad jasnije?
Lekcija br. 2, jezik. Manje-vise, ista stvar kao i sa himnom; u Ustavu pise da je sluzbeni jezik crnogorski, ali Zakon o obrazovanju taj jezik ne poznaje, jer ga je opozicija udavila prosle godine, u pokaznoj vjezbi "Sprijecimo kandidaturu - igrale se delije 2011". Ili si i to zaboravio? Sta to znaci u praksi: ni 6 (slovima: sest) godina nakon referenduma, u Crnoj Gori, u kojoj je sluzbeni jezik crnogorski, nije moguce obrazovati se na crnogorskom jeziku - zahvaljujuci opoziciji, odredba iz Ustava je mrtvo slovo na papiru, obesmiljena.
Lekcija br. 3, zastava. Takodje, ista prica. Za razliku od jezika i himne, zastava je preciznije definisana, ali izmjenama pomenutog zakona, prema idejama koje se neprekidno izlivaju iz kanalizacije zvane opozicija, drzavna zastava bi bila, na vrlo perfidan nacin, marginalizovana i obesmisljena uvodjenjem tzv. narodne (+ preśednicke) zastave. Znas ono, narodna je - narodna (a posto u Crnoj Gori zivi samo jedan narod - srpski, logicno je da zastava bude srpska, zar ne?), a drzavna je strano, suvisno tijelo koje ce vremenom biti eliminisano iz kolektivne memorije i odbaceno iz organizma.
Lekcija br. 4, lekcija za mene: Koji ***** ja sve ovo ponavljam, ko zna koji put, kad cete śutra opet drobit istu pricu...
___________
Bookmarks