Kakva je situacija sa pfizerom? Jesu li gužve? Samo srijedom koliko sam shvatio?
Sent from my KB2003 using Tapatalk
Printable View
Kakva je situacija sa pfizerom? Jesu li gužve? Samo srijedom koliko sam shvatio?
Sent from my KB2003 using Tapatalk
Evo zena pozitivna, od prekjuce temperatura, malaksalost, kostobolja, kasalj... Danas je bolje... Vidjecemo sjutra...
Moj kinez na testu :)
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
https://www.who.int/elena/titles/com...a_children/en/
A na toj stranici:
https://i.ibb.co/d5vs6qG/szo-vit-d.jpg
1. Vitamin D supplementation for preventing infections in children under five years of age https://www.cochranelibrary.com/cdsr...8824.pub2/full
Zaključak:
2. Vitamin D and Respiratory Tract Infections: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials https://journals.plos.org/plosone/ar...l.pone.0065835Quote:
Evidence from one large trial did not demonstrate benefit of vitamin D supplementation on the incidence of pneumonia or diarrhoea in children under five years. To our knowledge, trials that evaluated supplementation for preventing other infections, including TB and malaria, have not been performed.
Zaključak:3. Vitamin D for prevention of respiratory tract infections: A systematic review and meta-analysis https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3543548/Quote:
Results indicate that vitamin D has a protective effect against RTI, and dosing once-daily seems most effective. Due to heterogeneity of included studies and possible publication bias in the field, these results should be interpreted with caution.
Zaključak:4. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data https://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583.longQuote:
Vitamin D supplementation decreases the events related to respiratory tract infections. There is need of more well conducted clinical trials to reach to a certain conclusion.
Zaključak:Quote:
Vitamin D supplementation was safe and it protected against acute respiratory tract infection overall. Patients who were very vitamin D deficient and those not receiving bolus doses experienced the most benefit.
Nauka nije prokljuvila uzroke svega, ergo nauka ne valja... sims ledžit.
Pa nije svima. Koliko sam bio upoznat tolika količina je davana samo sa težim simptomima.
Međutim kad te uhvati infekcija otprilike bude kasno. Preko čitave godine treba pratiti stanje vitamina D i krvi i na osnovu toga uključivati manje ili veće doze.
Dakle, da rezimiram treba raditi na prevenciji deficita a time i boljeg opšteg odgovora organizma, imuniteta.
QUOTE=DzekOfAllTrades;5622523]https://www.who.int/elena/titles/com...a_children/en/
A na toj stranici:
https://i.ibb.co/d5vs6qG/szo-vit-d.jpg
1. Vitamin D supplementation for preventing infections in children under five years of age https://www.cochranelibrary.com/cdsr...8824.pub2/full
Zaključak:
2. Vitamin D and Respiratory Tract Infections: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials https://journals.plos.org/plosone/ar...l.pone.0065835
Zaključak:
3. Vitamin D for prevention of respiratory tract infections: A systematic review and meta-analysis https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3543548/
Zaključak:
4. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data https://www.bmj.com/content/356/bmj.i6583.long
Zaključak:
Nauka nije prokljuvila uzroke svega, ergo nauka ne valja... sims ledžit.[/QUOTE]
Ja sam neko ko je masu na ovom forumu pisao i prenosio pozitivno o vitaminu D. Sve sa naučnih adresa.
Međutim postoje dva naučna tabora, jedan za drugi protiv. Politika tu igra veliku ulogu. Dakle nauka je podijeljena i zato ni mi kao obični ljudi ne moemo biti sigurni ni u šta, bez da vjerujem.
Ja biram da vjerujem u prirodno. Ništa prirodnije nema od vitamina D koji se dobija sunčanjem.
To je nešto poput vode.
Tri su ključne stvari koje nam danas fale.
Manjak fizičke aktivnosti, zdrave hrane i vode i manjak sunca (automatski utiče na vitamin D).
Ko su to "svi" koji su to savjetovali? U jeku pandemije (januar - kraj februara) ljudima je davano MAHOM 1000-2000 jedinica dnevno, hello, 1-2k. Pricam za Herceg Novi naravno.
Evo ja kao neko ko u to vrijeme nije nista citao o tome, niti se raspitivao, nisam imao blage predstave da treba da pijem i po 20 000 ako sam u deficitu. I sad se nadje pemtnjakovic poput tebe da mi kaze "svima je savjetovano", jeste kako da ne ali u limburgu mjesecu... Srecom pa imam mogucnosti da dobijem i drugo misljenje te da se raspitam detaljnije, ali to mnogi gradjani CG nemaju.
I jos jednom da podsjetim da su za lijecenje cinkom, vitaminom D i vitaminom C pojedini doktori bili stavljani na lomachu (pa i na ovom forumu) na samom pocetku pandemije.
savjetovano je u koroni da uopste nije puno 10k, a kako rece jedan imunolog, nas organizam je pun toksina koji ga "jede" tako da ga nikad ne moze biti dovoljno
Ma samo ova stvar. Kad je došla korona svi se za koje se sumnja moraju testirati. Pa budeš pozitivan ili negativan. Sve se može kad se oće.
Međutim niko od doktora ne traga za deficitom vit D iz krvi. A dokazano je da ljudi koji su u deficitu nagrabuse od infekcije.
Dakle, ne postoji protokol za prevenciju i poboljšanje zdravlja organizma.
Liječe se samo simptomi bolesti ali ne i pravi uzroci.
Ja sam nekoliko puta na forumu pisao, zapravo godinama, da sam bio jako osjetljiv na viruse i gripove. Niko od doktora raznih profila mi nikad nije savjetovao d aprovjerim vitamin D.
Čak i kad su mi ga slučajno provjerili zbog stomačnih tegoba, pokazalo se da sam bio u deficitu al to nije bilo dovoljno da kažu da treba da ga pijem radi imuniteta.
Jer najnovija istraživanja sporo dolaze do naših doktora. Najviše mi je zasmetalo od mlade doktorice imnuloga koja je to trebala da zna.
A meni je kao sve uredno bilo što se tiče tih imunoloških parametara.
I neko koga su pojedinci mahom stavljali u kosh "Teoreticar zavjere". Sjecam se jos par postova prozivanja na tvoj racun.
Interesantno je kako se brzo stvari promijene a i zaborave, prica oko vitamina D je najbolji primjer za to.
Sve to stoji, sada, kada smo prosli najgore. Naveo sam Herceg Novi kao primjer gdje znam sta se tacno desavalo i kako se "pisala terapija" kada smo bili u najgorem periodu, sta vise kako se pise i dan danas (nikome ne daju preko 2k jedinica dnevno).
ne znam, nisam isla da mi pisu terapiju.
Vidi, ja nisam neko ko se tvrdoglavo drži jednog mišljenja. Mišljenja sam da nikad i u ništa ne treba biti 100% siguran. Ja u sebe nisam siguran. Posao kojim se bavim mi je logikom ukazao po 100 puta da nisam bio u pravu sa nekim početnim mišljenjem.
Ako mi se dokazima ukaže na drugačije onda ću i ja da preispitam svoje dotadašnje mišljenje.
Bilo je vremena kad sam bio mlađi, pod uticajem nekih ljudi, kad sam vjerovao u neke teorije zavjera ali sam vremenom shvatio da mi kao obični ljudi ništa ne možemo da dokažemo.
Bitno je uvjek imati sumnju.
Nauku ne odbacujem, daleko od toga, ona nam samo pokazuje kako je sve u ovom svijetu zapravo smisleno i sa svrhom.
Na ovom forumu je uvjek postojao problem između vjernika i ateista, i to se vazda prelivalo na nauku jer kao ateisti više brane nauku od vjernika. A neće da priznaju i da među naučnicima ima dosta vjernika, bilo ih je i biće ih.
I otud ta vječita borba da li nam nauka daje sve odgovore o nama i životu, univerzumu i Bogu. A nauka zapravo samo otkriva sve ono oko nas, ali još uvjek ne znamo koliko smo toga otkrili a koliko toga još treba da se otrkije.
Problem sa ateistima kod nas je utoliko bio veći što su bili žestoki ljevičari pod uticajem komunizma, a sada su i liberali koji čovjeka stavljaju u centar univerzuma i da čovjeku treba da bude sve slobodno.
Neka im, to je njihovo pravo ali dajmo i i da mi izaberemo drugačiji izbor u svom životu. Da vjerujemo u neku višu silu ili Boga.
Jedan od forumaša sa kojim sam povezan na FB je skoro share-ovao priču oko suprotstavljenih Tesle i Edisona, kada je Edison spržio slona sa 6000V naizmjenične struje da bi kao pokazao da Tesla ne smije biti u pravu sa naizmjeničnom strujom, da je opasna itd.
To su pravi primjeri đe i nauka zapravo (neki ljudi od nauke) griješi, u smislu biranje strane.
Kada smo gurnuti da biramo stranu onda postoji mogućnost da žestoko pogriješimo.
Što se tiče vitamina D, evo više od godinu ipo dana ubijeđen sam da je jedan od osnova za zdravlje čovjeka, imuniteta i drugih stvari u organizmu.
Jesam li 100% ubijeđen, još uvjek nisam, ali jesam 99%.
fajzer se srijedom ili cetvrtkom daje u muzicki centar, moras poci rano ujutru da dobijes broj i onda se ceka nekoliko sati - zavisi kad dobijes broj.
Mislim da se uopste ne daje u Muzickom, nego u Univerzitetskom centru.
Pratim situaciju sa vitaminom D od prvog dana. Nesto nisam vidio nijednu vjerodostojnu studiju o negativnom uticaju vitamina D. Ali zato imamo tonu podataka o pozitivnim efektima vitamina D, podatke o pacijentima sa tezom klinickom slikom koji pripadaju upravo onim grupama koje imaju deficit vitamina D, imamo gomilu studija koje o pozitivnoj vezi izmedju [visokih doza] vitamina D i sprjecavanja infekcije covidom itd.
Postoje neke studije koje ajde da ne kažemo negativno gledaju ali umanjuju značaj, recimo tipa da ne sprečava zarazu i sl. Takođe kod teško oboljelih od virusa (sa komorbiditetima) da primjenom velikih doza se ne popravlja stanje i sl.
I to nije sporno, ja ih prihvatam kao takve.
Međutim problem je prije svega u politici koja ne pridaje značaja u smislu da ne uvode masovno testiranje iz krvi, a na osnovu nalaza uvođenje suplementacije kako se ne bi dešavalo da ljudi budu u deficitu.
Dakle da se radi na preventivi. Neka što bi spriječili teške slučajeve u dosta velikoj mjeri, nego bi spriječili dosta drugih oboljenja.
Ali izgleda da to što je jeftin je glavni problem. Manje para za farmaceute.
ps. Evo da javno pohvalim Vanju kao dugogodišnjeg ateistu ali koji ne sluša izričito samo lijevo liberalnu politiku :)
Ispravka - univerzitetski centar je ispravno, permutovao sam.
Ali da ne bude samo da je vit D glavni faktor oko imuniteta, ko oće da posluša izgleda da je mikrobiom u našim crijevima takođe bitan faktor za dobar imunitet.
https://www.youtube.com/watch?v=XCaTQzjX2rQ
pa očigledno da ima poliitčku dimenziju ako te EU ne pušta sa kineskom i ruskom vakcinom
Mislim na pro-vax/anti-vax sentiment. Politicka dimenzija te price me ne interesuje. Interesuje ove "slobodne mislioce" kojima je vrhunac slobodne misli udaranje kontre u pokusaju da ispadnu pametni. A to sto istovremeno udaraju kontru cinjenicama i podacima guraju pod tepih. Anti-vaxer mora na neki nacin da odrzi iluziju o svojoj superiornosti.
Za mene vakcinacija predstavlja dobar vid masovne prevencije, vakcinisan sam kineskom protiv Covida, čak zagovoravam da je bitnije da se mladi vakcinišu prije nego bolesni i stari.
Međutim na individualnom nivou smatram da vakcina ne pomaže ako je neko sa lošim imunitetom, i drugim bolestima.
Ja napadam onu medicinu koja ne radi na podizanju kvaliteta ''innate'' imuniteta kod svake individue.
kako ovo zajedno
Ono što je takođe važno naglasiti, jeste, da delta soj pokazuje nešto veću otpornost prema vakcinama u odnosu na ostale sojeve. Podsjećajmo građane na važnost vakcinacije, odgovornost i poštovanje mjera jer samo tako možemo zaštititi sebe i druge, piše u saopštenju IJZCG.
Nemaju oni pojma, samo slušaju što im se reče.
Neka zdravstvena radnica vakcinisana sputnjikom je sada nagrđena od virusa, vele prvi slučaj takav zabilježen u svijet.
“Jedna osoba može zaraziti pet do osam drugih osoba. Ono što je takođe važno naglasiti, jeste, da delta soj pokazuje nešto veću otpornost prema vakcinama u odnosu na ostale sojeve. Zato, koristimo priliku da još jednom podsjetimo građane na važnost vakcinacije, odgovornost i poštovanje mjera jer samo tako možemo zaštiti sebe i druge”, zaključuju iz IJZ.
Sto bi rekli jebbe lud zbunjenog [emoji1787]
Sent from my SM-A505F using Tapatalk
Je li se @Rada vakcinisala? Za fajzer treba da se prijavi i saceka par dana, ostale su valjda dostupne odmah. Ja se vec par dana osjecam blago malaksalo i blago povisene temperature...ali je bolje iz dana u dan. Maloprije primih trecu vakcinu protiv tetanusa, godinu dana nakon uboda na ekser.
Ako je ovo (opet) korona, nadam se proizvodnji antitijela i da vakcina nece trebati, kao ni da nas nece zakonski obavezati i ograniciti od necega ozbiljnijeg.
Nocni klubovi i koncerti nisu neko ogranicenje, svejedno nisam nesto posjecivao. Opet mi je preglupo da je potrebno pokazati papir da bi se uslo u diskoteku i provelo.
Je li imao ko bol u ledja kao simptom?
Zena je prije nedelju dana testirana i pozitivna. Lezala je 3-4 dana, sad je ok. S tim sto su joj na snimanje nasli zacetak upale jednog krila, i dali hemomicin da pije nedelju dana... Pa da ponovi rezultate.
Mene sinoc naidje manja temperatura, tu oko 37, i tokom noci nestade, ali od juce bol u ledja, koji sam brufenom rijesio.
Malo grlo i nos za sad, vakcinisan kinezom. Testiracu se za 3-4 dana, od kuce sam radio otkad je ona pozitivna.
Ako test u utorak, ili srijedu bude pozitivan, eto mi jos 10ak dana doma...
Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Kad spomenuste sputnjik, ni traga ni glasa od te vakcine
Sent from my iPhone using Tapatalk
Meni je bol u ledjima bio bukvalno prvi simptom, pracen sa prakticno svim ostalim "klasika" simptomima osim gubitka ukusa i mirisa. Mada me bol u ledjima i glavobolja prosla poslije par dana.
Neka ti se supruga ne opusta, pricam iz sopstvenog iskustva a i iz iskustva drugih sa tezim simptomima... Poslije 6-7 dana mnogima pocinju najvece tegobe. Ako imas ikakvu vezu sredite intravenski vitamin D i C da ne bi dosla u situaciju u kojoj su mnogi bili u januaru-februaru.
Pa, da li se šališ kad bez pardona predlažeš intravensku terapiju?! Samo bez panike.
Za vitamin D ne znam kako se daje intravenski jer i u kapima se uzima mnogo manja doza nego u tabletama jer mnogo brze i bolje djeluje. Ali za vitamin C znam da je introvenski u sustini jedini nacin da taj vitamin ima zeljeni efekat. Prakticno je nemoguce unijeti u organizam dovoljnu kolicinu vitamina C za borbu protiv bilo koje infekcije oralnim putem.
Ppenta je da laici ne mogu da dijele terapiju. Naročito ako istovremeno propagiraju odbijanje vakcinacije.
Naravno da se ne salim. I vitamin D i vitamin C se daju sa fizioloskim rastvorom kroz infuziju intravenski i to je jedini nacin da se ljudi koji su u teskom deficitu dovedu na normalne nivoe sto je brze moguce. Ko god je primao infuziju barem par puta u zivotu ima veliku sansu da je primio izmedju ostalog i jedan od ova dva vitamina intravenski.
Sta vise, vjerovatno bi to mnogi dobijali cesce kad smo bili u najgorem talasu da smo imali kapacitete za isto, al' na zalost nismo.
Ja prakticno prezivjeh koronu jedino iz toga razloga, sto sam na kraju dobio intravenski C + D.
Sta je sledece sa tvoje strane? Iznenadjenje da se i kortikosteroidi daju intravenski i to upravo za koronu? :D
U veoma, veoma niskim dozama se daje a jedan od najvecih razloga za ovo jeste sto se direktno absorbuje na ovaj nacin. Naravno da ne bi trebalo nikome da pada da ovo samostalno radi, sta vise, moze biti fatalno u pogresnim dozama.
To sto ti mislis da je moje propagiranje slobode izbora propagiranje protiv vakcine je tvoj problem, ne moj. U niti jednom trenutku nisam protiv vakcinacije bio vec protiv obavezne COVID19 vakcinacije. Nauci da citas malo bolje.
Uostalom, ne bih se ni nadao da neko na svoju ruku uzme fizioloski, vitamin C & D te se ubode u venu. Pomenuh sa razlog da se pogleda i to ako je moguce i ako imaju ikakvu vezu, veza podrazumijeva valjda da se poznaje neki doktor a ne shanker ili konobar koji ce da da infuziju.
@Mojsije
Na kraju krajeva pusti se i mene i ostalih "panicara". Ako ti se supruzi ne daj Boze pogorsa stanje poslusaj me, trazi vezu (kod doktora naravno), konsultuj se sa istim i sredi infuziju.
Primih kineza i prije 10 dana revakcinu, juce ujutro se testirah jer sam ima simptome prehlade i temperaturu, potvrdili mi koronu.
Sent from my iPhone using Tapatalk
test ne razlikuje da li je virus aktivan ili ne, kad dobiješ Kineza dobio si i virus tako da je moguće da je neka zakašnjela reakcija na vakcinu a test samo potvrđuje taj virus iz vakcine, a moguće je i da si baš slučajno zakačio nakon revakcinacije, svakako trebalo bi dovoljno da ti ublaži osim ako nisi neđe pokupio baš preveliku količinu virusa