Tri puta pokusavam da zavrsim nesto u Nlb i svaki put od 2 saltera radi jedan a na drugi se broje pare. 10 ljudi ceka oni laganica.
Printable View
Tri puta pokusavam da zavrsim nesto u Nlb i svaki put od 2 saltera radi jedan a na drugi se broje pare. 10 ljudi ceka oni laganica.
Ima, nisi u toku ma koliko god mislio da jesi. Za prenos dana iskreno nisam siguran (vec sam share info iz druge ruke od poznanika koji tvrdi da to radi vec godinama kako bi pred zakonom bio potpuno cist) ali ovo oko placanja poreza je 100% tako (barem na papiru).
U CG svi rezidenti i nerezidenti po zakonu bi trebali da placaju porez na dobit ukoliko u drzavi borave 183+ dana. Necemo ulaziti u to ko placa, ko ne i da li bi tako trebalo da bude (mene da pitas sam porez na dobit je debilan kako za rezidente tako i za nerezidente al' ajd).
A sve je ovo poprilicno povezana sa samim topicom o bankama jer dolazi do povecanih kontrola (navodno), te nije uopste iskljucivo da ce se vec sledece godine poceti desavati i situacije da se ljudima blokiraju racuni (po nalogu drugih institucija) radi neplacenih poreza na dobit.
---
PS
Ne znam zasto otvaras pricu oko radnog staza ali rado bih je nastavio na nekom drugom topicu. :P
Nije iskljuceno da je nerezident i da ubrzo istice boravisna. Pitaj me kako znam... :(
Pošto si u toku, postavi ovdje član zakona koji tretira plaćanje poreza pomoraca ukoliko su kući duže od 183 dana.
Hvala.
Poslato preko goluba pismonoše
Sta kaze Ai
U Crnoj Gori zakon koji se tiče pomoraca i poreza na njihove prihode je Zakon o porezu na dohodak fizičkih lica (koji obuhvata sve fizičke osobe, uključujući pomorce), kao i specifični propisi koji se odnose na pomorsku industriju i pomorce.
Prema zakonodavstvu Crne Gore, pomorci koji rade na brodovima registrovanim u Crnoj Gori mogu imati određene porezne olakšice. To uključuje:
1.Izuzimanje od poreza na dohodak: Pomorci koji rade na brodovima koji plove pod crnogorskom zastavom ili brodovima inozemnih kompanija pod određenim uvjetima mogu biti izuzeti od plaćanja poreza na dohodak, ako provedu određeni period na moru (iznad 183 dana godišnje).
2.Porezne olakšice: Pomorcima koji ispunjavaju uslove za izuzimanje od poreza, prihod ostvaren radom na brodu može biti oslobođen od poreza na dohodak, ali je važno napomenuti da ta izuzimanja i olakšice zavise od specifičnih uslova kao što su vrsta broda, dužina plovidbe i drugi faktori.
Za detalje i tačne uslove, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom za porezno pravo u Crnoj Gori ili sa Ministarstvom pomorstva, saobraćaja i infrastrukture.
Podebljano ispod.
Dodatno jos par sitnica...Quote:
Član 3
(1) Rezidentno fizičko lice (u daljem tekstu: rezident), u smislu ovog zakona, je fizičko lice koje:
1) na teritoriji Crne Gore ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa;
2) boravi na teritoriji Crne Gore više od 183 dana u poreskoj godini.
(2) Rezident Crne Gore je i fizičko lice koje je upućeno izvan Crne Gore radi obavljanja posla za fizičko ili pravno lice rezidenta Crne Gore ili za međunarodnu organizaciju.
-------
Ko je porezni obveznik?
Sta je predmet oporezivanja?Quote:
Član 2
(1) Poreski obveznik poreza na dohodak je rezidentno, odnosnonerezidentno fizičko lice koje ostvari dohodak iz izvora utvrđenih ovimzakonom.
(2) Kada dva ili više fizičkih lica zajednički ostvaruju dohodak,poreski obveznik je svako od tih lica, srazmjerno udjelu u dohotku koji jeostvarilo.
^ ovdje je doslo do nekih izmjena (o tome vise ispod), nemam zadnji azuriran zakon kod sebe te je ovaj iz 2021. i nema ove dorade iz septembra/oktobra.Quote:
3. Predmet oporezivanja
Član 4
(1) Predmet oporezivanja rezidenta je dohodak koji rezident ostvari u Crnoj Gori i izvan Crne Gore.
(2) Predmet oporezivanja nerezidentnog fizičkog lica (u daljem tekstu: nerezident) je dohodak koji nerezident ostvari u Crnoj Gori, osim ako je ostvario:
- dohodak od obavljanja djelatnosti elektronskim putem kod poslodavca koji ne obavlja djelatnost u Crnoj Gori, i
- zaradu veću od tri prosječne bruto zarade ostvarene u prethodnoj godini u Crnoj Gori, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike.
-------
Nista od ovog gore nije novo, tako je veliki niz godina samo sto niko nista zivo ne provjerava a to bi se moglo ubrzo promijeniti. Na to dodajmo da je od 2025. i recimo crypto prihod oporeziv, kao i svi ostali vidovi zarade putem interneta, te da ako stvarno krenu u kontrole moze doci do toga da ce mnogima racuni biti blokirani ne sumnjam da ce isto tako ti mnogi da kukaju jer su za to "krive banke". Zato i kucam ovo sto kucam...
^ Kad se zapitamo kako je to moguce da se minimalci dizu na sve strane i onda uzmemo sve ovo gore u racinicu... Whoila, eto potencijalnog odgovora.
Evo i zakon, search 183
https://www.paragraf.me/propisi-crne...ckih-lica.html
Jedino mi clan 3 iskace sa 183.
A po njemu mogu tumacit da i ako radim u ino imam obaveze u CG.
Fidel uzeo stare kalendare i broji dane.[emoji23].Spas mu je u poreskoj u kojoj rade neznalice.[emoji23].Ako bitnolodžika zaposle tamo,ugasio ga je.[emoji23]
Šalim se malo,ne zamjerite.
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Znas kako, nije sala uopste, odnosno shvatamo skoro svi ovo kao salu dok se ne desi.
Pomenuo sam upravo ovdje jer je ujedno i povezano sa bankama jer ce upravo banke da budu "glavni krinci" ako dodje do stadijuma da se blokiraju racuni (to je neminovno da ce se desiti kad, tad, samo je pitanje jel za godinu, dvije ili pet).
Gledajuci sta se desava sa izmjenama vezano za banke (zakon o sprecavanju pranja novca itd.) nesto mi se sve cini da se priprema teren za slicnu situaciju kao i u BIH (federacija) i SR. Samo da ne bude kao u federaciji gdje su pojedini iz cuga morali poplacati sve poreze za zadnjih 5 godina, u Srbiji su barem dali na rate. :D
Da ali kad si u inostranstvu duze od pola godine onda podlijezes njihovim zakonima i oporezivanju.
Posao CBCG, i banaka nije da izigravaju slusno odeljenje i da izmisljaju 'vremenski ograniceno porijeklo novca'. Tako nesto nidje ne postoji, izmisli ga CG. Posao banke je da proslijedi transakcije FOJ-u, pa ce FOJ da se bavi dalje transakcijama.
Banka nije pravosudni organ, niti moze banka da odluci je li neka transakcija zakonska ili ne, bez odluke suda.
Dje nestade Fidel? Broji kesh i oduzima 9% :)
Najjace od svega, duze je pisao postove nego sto je trebalo da se nadje u zakonu ovo sto se pise :)
Sad već postaješ spamer a uz to i bezobrazan.
Ispisali smo 10 strana o ovoj temi i nema potrebe da se ponavljamo.
Već sam ti rekao da nema u zakonu vremenskog ograničenja 12 mjeseci i ti evo 4ti put pitaš. Nema potrebe više jednu istu smaračku priču da pišeš. Zaista.
Banka nije pravosudni organ, i neće radi pojedinca da rizikuje i privhati novac i plati kaznu. A može da odabere sa kim hoće da posluje a sa kim neće. Diskreciono pravo.
Sve što im nije čisto i regularno 100% nema potrebe sebe da izlažu riziku i plaćaju kaznu koja je hiljadu puta veća od eventualne naknade za priliv koju bi prihodovala.
Ne sviđa ti se zakon - vrlo je jednostavno iniciraj izmjene zakona. Oćeš na ustavnu sud, vrlo lagano postani advokat ili plati nekoga pa neka se izbori.
Naredne postove ovakvog nebuloznog sadržaja ću brisati jer zaista nema potrebe da smaraš sa ovom pričom više.
Aha, kad bi to bilo tako bas tako pa ne bi morali platiti u Srbiji poreze (koji su veci nego kod nas osim kada se radi o paushalu koji povlaci neke druge troskove).
Vec duzi niz godina su dosta rigorozniji i azurniji sa provjerama sta, kako, gdje, da ne pricamo o testovima samostalnosti. Prakticno jedino sto im jos uvijek gore prolazi bez nekih zescih provjera jeste Payoneer a i za to je pitanje vremena kada ce morati retroaktivno da plate poreze. :D
Na papiru, na zalost banaka, jeste posao AML-a u svakoj banci. Vjerujem da se ne svidja ni njima kao ni tebi, meni ili bilo kome drugom al' zaljenje na banke tu ne rjesava nista.
Post-ove sam pisao sa telefona odakle nisam mogao da guglam zakone.
Ja ne znam nijednog pomorca koji placa porez, ukljucujuci i mene.
Ako dodje retroaktivno da se placa, recu im za sta mogu da me u'vate.
Toliko o tome.
Kad raspad od drzave regulise pomorce kako treba onda cu prihvatit' i pricu o porezu i svemu drugom. Do tada mogu samo da jednu g0vna.
Jel' imao neko slicnih iskustava i kako je rijeseno?
Evo vec drugi dan mi uredno izbjegavaju dati odgovor na email i zovu u kasnim vecernjim satima telefonom ne bi li tako kao nesto rijesili a jedino rjesenje je da mi se posalje taj billing redacted statement iz banke. Na pomen ovoga putem telefona samo dobijem "proslijediti cemo kolegama".
Ne pada mi vise nista nego da im odbijam telefonske pozive i guram pricu dalje mailom...
Dok je bila samostalna uprava za sprečavanje pranja novca, a vjerujem da je tako i sad, mogli su da traže od cbcg da se sprovede kontrola neke banke čak i na nivou jedne transakcije. I tada i danas se svakako ide na sud kad se utvrdi neka nepravilnost u toku kontrole. Neke neusklađenosti su formalnog tipa i obično se radi o prekršajnim postupcima, a stvarno nemam nikakve informacije o tome da li se u toku tih kontrola nekad naišlo na situaciju na osnovu koje je pokrenut krivični postupak protiv nekoga. Znam i da su novim zakonom predviđene baš ogromne kazne za kršenje zakona u toj oblasti, mada nisam čitao kolike i u koijim slučajevima. Niti me nešto to zanima.
Pa neka Amazon otkaze tu kupovinu. Ako nisu vec poslali. Ili plati drugom karticom. Oni racunaju da si ti trazio da storniraju transakciju. Vidi na chatu sa Amazon podrskom
Sent from my iPhone using Tapatalk
I dalje je Amazon acc na holdu u tom slucaju. :(
Nije do te kupovine vise, account je na hold stavljen te se nije uopste moguce ulogovati (dalje od tog pocetnog koraka) se bez da se posalje billing redaction statement. :D That's the problem.
Lako bi se i odobrila ta transakcija sada da je do toga al' nije.
Onda sacekaj par dana da stigne izvod za novembar, pa im to prilozi.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Naravno. Ali kako im pare lijezu u CG kao fl mala je sansa da ce ih iscimati.
Da imam neki kanal na socijalnim mrezama koji mi donosi 5K blejao bi po svijetu do 6 mjeseci po drzavi.
Ako se ne varam 15% bih odje morao platit.
Kapiram da za 750 mjesecno se moze Tajland i sl. pregrmjet za osnovne troskove.
A to za AML... Dok sam se bavio bankarstvom tadasnji Zakon je davao prostora za snalazenje.
Bar sam ja tako istunacio po koju alineu. AML odjeljenje nikad to ne bi vidjelo.
Znaci u bankama AML prvo nema komercijalni duh, pa onda iz toga proizilaze rigidne procedure, iako se ponesto moze, slovom zakona, zaobici.
Na zalost izgleda da nece biti nista u izvjestaju. Javise mi jutros da se to ne izlista uopste ali su mi poslali neki drugi debilni fajl koji ne ispunjava niti minimum, minimuma od ovoga sto Amazon trazi.
Evo neka stoji i ovdje da neko ko je pri NLB banci ne dodje u istu situaciju. Navodno je Amazon na blacklisti NLB-a vec neko vrijeme radi sumnjivih transakcija, te se mora traziti (emailom/pozivom) da se to makne sa svakog racuna pojedinacno. Taj info barem dobih jutros putem maila od NLB podrske... Blagi uzas...
Nije baš vezano za temu, ali kad ste se već dotakli gorepomenutih stvari. . .
Da li zna neko za primjer da je država vratila novac poreskom obvezniku koji je boravio 5 mjeseci u državi u jednoj fiskalnoj godini i uredno plaćao poreze i doprinose? Jer, koliko sam upoznat, ta osoba nije poreski obveznik za tu godinu u takvom slučaju, pa bi trebali da mu vrate novac? Fiskalna godina u CG je od 1.jan do 31.dec?
jedino da se dogovori da mu to ostane kao kredit, cisto sumnjam da ce vratiti.
Cijela prica ovdje je bila o godisnjem porezu na dobit(dohodak).
Vracanje bilo kakvih uplata za ostale poreze a pogotovo za doprinose mislim da je nemoguca misija. Ok, ima kod nas i porez na dohodak za svakog zaposlenog i teoretski pada na zaposlenog ali naravno kao i svugdje u regionu to placa poslodavac.
Ako CG ima sporazim o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, to sto je ovdje platio, moze da koristi kao poreski kredit u drugoj zemlji i da doplati razliku (ako je ima).
Sent from my iPhone using Tapatalk
Pošto sam ranije pitao o kamatama za stambene kredite, evo što sam ja saznao:
CKB - 5.7 fiksna kamata do 30 godina
Erste - 4.7 fiksna kamata 10 godina, nakon toga 3.49 + 6M Euribor
NLB - 4.5 fiksna kamata do 25 godina
*Ove ponude vaze do kraja godine
Na 30 god das jos jedan…
Sent from my iPhone using Tapatalk