Page 1 of 25 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 617

Thread: Pojam Srbin narod je smatrao za vjerski pojam, SRBIN=PRAVOSLAVNI - izvori/dokumenta

  1. #1
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Exclamation Pojam Srbin narod je smatrao za vjerski pojam, SRBIN=PRAVOSLAVNI - izvori/dokumenta

    Savremena srpska nacija napravljena je na osnovu ova dva programa.


    Ime Srbi su uzeli po nekakvim srednjevjekovnim sebrima/srbima sa kojima 80-90% danasnjih Srba nema nikakve veze.
    Čak naprotiv, preci vecine danasnjih Srba su se borili protiv srednjevjekovnih Srba !
    U devetnaestom vijeku religijska pravoslavna grupa na Balkanu je PROGLASENA Srbima !!!
    Vuk Karadžić je izmislio Srbe ijekavce i naturao sa svojim poklonicima narodno srpsko ime pravoslavnom narodu zapadno od Tara - Drina. Ali narod je dugo, dugo shvatao da je pojam Srbin vjerski pojam. Teško je bilo Crnogorcima, pravoslavnim Primorcima, Hercegovcima ... da se poistovjete sa ratarima iz Srbije.

    Za to, da je u narodu Srbin označavao ISKLjUČIVO pravoslavca, imamo brojne dokaze, istorijske izvore!



    • 1. IZVOR


      Češki novinar i književnik Josef Holeček, poslije boravka u Crnoj Gori 1876. g., piše kako su se svojom voljom Crnogorci izjašnjavali
    Last edited by Ćipur; 11-03-09 at 01:00.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Srbin Simo Matavulj je potpuno jasan!

    • 2. IZVOR



    Iz knjige :arrow: Dr RADOSLAV ROTKOVIĆ: CRNA GORA I DUŠANOVO CARSTVO

    Srbin Simo Matavulj u njegovoj knjizi "Bilješke jednog pisca" izdatoj u Beogradu 1939., tvrdi:
    Last edited by Ćipur; 19-12-09 at 19:30.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Prof. Velike Beogradske škole Vladimir Karić jasno kaže što narod misli

    • 3. IZVOR

    • "Ne odvaja veru od narodnosti svoje i čoveka ma koje narodnosti hoće da nazove Srbinom, ako je samo pravoslavni."

      Srbin Prof. Velike Beogradske škole Vladimir Karić, piše 1887. godine:
    Last edited by Ćipur; 14-04-07 at 23:09.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Marko Miljanov: latinin=katolik, turčin=musliman, srbin=pravoslavac

    • 4. IZVOR


      I za Marka Miljanov Popovića pojam Srbin je vjerski pojam! Iz teksta Marka Miljanova ''PRVA POHARA KUČA''!

    • Quote Originally Posted by Marko Miljanov
      "... Кад ово чује скадарски везир, употриеби овакви начин: дадне мито у Куче, да се међу собом издаду, и то му испадне за руком. Неки од осталије Куча примише мито од Турака и издадоше. Ево њиховије имена:
      Љуља Палумбов, Турчин из села Ледина, Пале Лекин, Латинин из села Бањкана, Пунан Дедин, Србин из села Берове, Бећо Савићев, Србин из Лијеве Ријеке.
      Они су четворица узели из Турака по капу пуља. (У то вријеме млого је тије пара било. Једна пуља имала је вриједност један и по грош.) Турци су послали пара по ријеченијема издајницима да дијеле народу и одбију остале Куче од Дрекаловића ..."
      Marko, jasno, pojam Srbin nije smatrao za etnički, već za vjerski termin.
      Narodnost Latinin ne postoji, Turaka po narodnosti nema u Kučima, u Kučima nema ni Srba po narodnosti, Srbin je isto kao i Latinin i Turčin - vjerski termin.
      LATININ=KATOLIK
      TURČIN=MUSLIMAN
      SRBIN=PRAVOSLAVAC

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Češči izraz je bio "grčka vera", za CG ne znam, ali za Bosnu i Hrvatsku sam siguran. Pa ipak niko od tih ljudi nije smatrao sebe Grkom, bar koliko je meni poznato.

    Osim toga na Balkanu imaš i Bugare. Među Bugarima ima 50.000 katolika, a udaljeniji su od Rima nego što su Srbi. Pravo pitanje je - kako to? Da li je moguće da niko od Srba nije nikad bio katolik ili pogotovu musliman? Hvala crkvama za pometnju koju su napravile na ionako raspamećenom Balkanu. SPC je i danas najveći zagovornik jednačine - Srbin = pravoslavac.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default I Rus Pavle Rovinski, koji je boravio četvrt vijeka u CG potvrđuje isto!

    • 5. IZVOR

    Pavel - Pavle Rovinski o pojmu Srbin u Crnoj Gori!
    Evo što kaže Rus Pavle Rovinski o pojmu Srbin, čuveni Pavle Rovinski, koji je 30 godina boravio u Crnoj Gori!
    Last edited by Ćipur; 28-12-09 at 20:00.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default I za Nidžu, kad je bio mlađi, srbin je bio vjerski termin


    • 6. IZVOR
    Ove riječi Kralja Nikole koje je zabilježio ruski konzul Jonin objavljene su u knjizi "Ujedinjena omladina srpska i njeno doba 1860 - 1875", građa iz sovjetskih arhiva, Novi Sad 1977.
    Vidimo da je i za Nidžu u njegovim mlađim danima pojam srbin bio vjerski pojam, jer ga stavlja u istu ravan sa katolicima i muslimanima. Naravno ovakvo Nidžino razmišljanje godine 1871. je sasvim normalno, jer je Srbe ijekavce izmislio Vuk Karadžić u članku SRBI SVI I SVUDA, ne tako davno prije te 1871. godine.
    Last edited by Ćipur; 27-02-09 at 11:42.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Češči izraz je bio "grčka vera", za CG ne znam, ali za Bosnu i Hrvatsku sam siguran. Pa ipak niko od tih ljudi nije smatrao sebe Grkom, bar koliko je meni poznato.

    Osim toga na Balkanu imaš i Bugare. Među Bugarima ima 50.000 katolika, a udaljeniji su od Rima nego što su Srbi. Pravo pitanje je - kako to? Da li je moguće da niko od Srba nije nikad bio katolik ili pogotovu musliman? Hvala crkvama za pometnju koju su napravile na ionako raspamećenom Balkanu. SPC je i danas najveći zagovornik jednačine - Srbin = pravoslavac.
    Nije moguće ali vrijedi i obrnuto-da li je moguće da nijedan Hrvat nije bio pravoslavac?

    Ili ako uzmemo u obzir hrpu katoličkih/bivših katoličkih sakralnih objekata u današnjoj CG.

    Tih objekata gomila,a katolika 20.000. Dakle u davno doba nastanka tih objekata bilo ih je 5000-6000.
    Malo veće selo napravilo stotine crkava i manastira.

    Malo sutra.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miroslav View Post
    Nije moguće ali vrijedi i obrnuto-da li je moguće da nijedan Hrvat nije bio pravoslavac?

    Ili ako uzmemo u obzir hrpu katoličkih/bivših katoličkih sakralnih objekata u današnjoj CG.

    Tih objekata gomila,a katolika 20.000. Dakle u davno doba nastanka tih objekata bilo ih je 5000-6000.
    Malo veće selo napravilo stotine crkava i manastira.

    Malo sutra.
    Svakako da vredi i obrnuto, posebno u Bosni, ali i u Hrvatskoj.

    Što se CG tiče, dovoljno je reći da je i rodonačelnik Nemanjića prvobitno bio katolik. Blizu je Rim, a ni Carigrad nije daleko. I baš tu su se sudarili.
    Last edited by ssin; 15-04-07 at 11:47.

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default srbin vjerski, Crnogorac etnički pojam

    • 7. IZVOR


      Iz knjige

      I za Vuka Vrčevića Srbin je vjerski pojam, obraća se Crnogorcu Stevanu Perkovu Vukotiću sa "brate srbine", a zatim ga pita što govore nacionalni Crnogorci!
    Last edited by Ćipur; 03-03-09 at 14:59.

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Lightbulb Stojan Novaković jasno navodi da NAROD podrazumijeva pod srpstvom - vjeru!

    8. IZVOR
    Srbin Stojan Novaković (1842-1915), političar, diplomata, filolog, istoričar književnosti, predsjednik Srpske Kraljevske Akademije, kaže, on nema nikakvu dilemu, da NAROD smatra srbina isključivo kao pravoslavnog, kao pravoslavca!
    U knjizi "Prvi osnovi slovenske književnosti među balkanskim Sovenima", izdatoj u Beogradu 1893. godine, Stojan Novaković tvrdi:
    Last edited by Ćipur; 10-11-08 at 13:40.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    pg
    Posts
    216
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    PODRŽAVAM OVAKAV TOPIC, JER JE U POZADINI SVIH SUKOBA LJUDSKA GLUPOST I NEZNANJE. Ali sam siguran da je Crnogorac vazda bio Crnogorac, a koje je vjere - to ću prihvatit od tebe. Ja znam neku pričicu da su se sloveni koji su se neselili na ovo područije dobili ime srbi. A i drugu priču, da su naši preci vazda bili na ovom područiju i prije slovena.
    E sad?

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ljaka View Post
    PODRŽAVAM OVAKAV TOPIC, JER JE U POZADINI SVIH SUKOBA LJUDSKA GLUPOST I NEZNANJE. Ali sam siguran da je Crnogorac vazda bio Crnogorac, a koje je vjere - to ću prihvatit od tebe. Ja znam neku pričicu da su se sloveni koji su se neselili na ovo područije dobili ime srbi. A i drugu priču, da su naši preci vazda bili na ovom područiju i prije slovena.
    E sad?
    Nikakvi sloveni koji su naselili ovu teritoriju nijesu se zvali Srbi, iz jednostavnog razloga jer su Srbi teoretski izmišljeni u CG, tek u 19. vijeku.
    Ispočetka je narod to srbovanje elite shvatao kao vjersko srbovanje, za što sam predstavio gomilu dokaza u okviru ove teme.
    Na ovom prostoru još prije 1000 godina smiješala su se slovenska plemena, Vlasi (Iliri), Grko-Romani, malisori i nešto Gota i Avara.

  14. #14
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro Cipure prepostavimo da su tvoje teze istinite i da se govorilo srbin a mislilo na pravoslavlje da li mozes da se slozis samnom da kad neko kaze "nas narod" da misli na jedan te isti narod a ne na dva razlicita naroda.

    Code:
    PREDLOG O UNIJI CRNE GORE I SRBIJE  Vaše Veličanstvo, dragi brate i zete moj!  
    Poslije tolikih patnja i muka našega naroda Bog je milostivi dosudio da ga vidimo
    danas oslobođena ispod turskog jarma, srećno uveličana i u bratskoj ljubavi zagrljena.
    Neka je za to i sada i vazda Svevišnjem slava i hvala.  
    Naš je narod u ovome prošlom ratu bio ka vazda hrabar i izdržljiv i svjestan zadaće,
    koju je slavno izvršio. Slava našem dobrom narodu srpskom, koji je sa oduševljenjem
    i smjelošću ustao i krenuo putovima koje smo mu Vaše Veličanstvo i ja označili.  
    A da se tome narodu, punu vrlina, unekoliko odužimo, mislim, dragi mi brate,
    da bismo to najbolje izvršili kada bismo stavili tvrd temelj jednom sporazumnom radu.
    Mi smo obojica već ljudi u godinama, te ni dužnost nalaže da naš narod i naše nasljednike
    ostavimo nakon nas na jednoj tvrdoj podlozi za njihov život,
    za njihovo blagostanje, za njihovu bezbjednost i za očuvanje nasljedstva koje im ostavljamo,
    kako bi tim načinom lakše mogli pristupiti ostvarenju nacionalnih zavjeta.
    Što skoriji naš sporazum u tome pravcu bio bi koristan objema stranama.  
    Prijeka je potreba saglasiti se na temelju nezavisnosti i jednopravnosti naših država i dinastija
    u obilježavanju dužnosti prema zajedničkom zadatku u vojničkom,  diplomatskom i finansijskom polju.  
    Uradimo li sve ovo, dragi mi brate, za našega života, koliko će ni olakšati  duši i umornim životima
    na radu oko dobra i sreće našega naroda! Jest, ostavićemo tako našim sinovima jedno dušom
    sjedinjeno i snažno Srpstvo,  bogato plodnim ravnicama, isprepletano rijekama,
    ukrašeno šumama, bogato rudama, a kupano morem, našim slobodnim srpskim morem.  
    Po tom prostranom Srpstvu, najljepšem kraju svijeta, širiće se na stotine hiljada jedrih srpskih momaka
    da sve to očuvaju i radom i kulturom poljepšaju i obogate.  
    Ne samo naš narod iz Srbije i Crne Gore sporazumu će se tome obradovati, nego  i ona naša neoslobođena
    braća srpska pa i cijelo Jugoslovenstvo i u nadi jedne opšte zajednice, dušu će mi krijepiti.  
    Naša vjekovna pokroviteljica Rusija svoj će materinski blagoslov dati našem sporazumu.
    Mi ćemo joj osnaženi moći još bolje dokazati našu zahvalnost, našu vjernost i ljubav za sve ono što je
    za nas tokom vjekova učinila, dok ne je najzad vidjela oslobođene i sposobne da možemo sopstvenim
    životom živjeti i biti joj    do potrebe najzahvalniji, najlojalniji i najvjerniji saveznici.  
    Ako je Vaše Veličanstvo ovoga mišljenja, bilo bi potrebno da se što prije sastanu
    po jedan ili dva državnika Vaša i moja i da na temelju gorerečenome izrade plan
    za jedinstvo rada naših država.  
    Vazda prožet idejom opštega srpskoga dobra, pristupih ovome koraku u vremenu,
    što smatram pogodnom, ubijeđen da ću naići na svesrdan odziv u rodoljubivoj duši 
    Vašega Veličanstva i Vaših mudrih državnika.  
    Nikola Cetinje, 2/15. III 1914.
    Nikola govori o "sjedinjenom Srpstvu" posto je religija jedna te ista pravoslavna i nije podijeljenja zasto bi on govorio onda o sjedinjenom pravoslavlju ?
    Ili je nas dobri stari Kralj mislio ipak na sjedinjene srpske Zemlje jednog te istog naroda -> Srpskog ????

    Obrati paznju na recenicu koja pocinje sa "Ne samo naš narod iz Srbije i Crne Gore"
    Slazes li se samnom da Nkola u ovom pismu nedvosmisleno misli na jedan te isti narod ?
    Last edited by sniper; 17-04-07 at 11:37.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kada je na crnogorski vladicanski presto pod Orlovim kršem, voljom naroda, 1697. godine sjeo dvadesetpetogodišnji cetinjski jeromonah Danilo Petrovic - rodonacelnik dinastije, prvi od sedam Petrovica koji ce od tada pa sve do 1918. godine vladati Crnom Gorom, "sebe je" - kako vele istoricari dr Gligor Stanojevic i dr Milan Vasic - "identifikovao sa sudbinom srpstva u Crnoj Gori", dotle da je u jednom trenutku samozadovoljstva napisao: "Danil vladika Cetinjski NJegoš, vojevodic srbskoj zemlji..."

    Oj najmanja medj narode
    ti velika Crna Goro
    gnijezdo si od kamena
    s kog uzlece srpski oro..."
    Last edited by sniper; 17-04-07 at 11:32.

  16. #16
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Dobro Cipure prepostavimo da su tvoje teze istinite i da se govorilo srbin a mislilo na pravoslavlje
    To nijesu moje teze.
    ja sam gore naveo brojne izvore, MOJE NE, moji su samo komentari.

    Nikola govori o "sjedinjenom Srpstvu" posto je religija jedna te ista pravoslavna i nije podijeljenja zasto bi on govorio onda o sjedinjenom pravoslavlju ?
    Ili je nas dobri stari Kralj mislio ipak na sjedinjene srpske Zemlje jednog te istog naroda -> Srpskog ????
    O, da, Nikola je mislio na srpski narod, kao jedan (nesto sto ni dan danas ne postoji).
    Ja sam, ako se sjecas, gore napisao da je N A R O D podrazumijevao pod imenom Srbin - pravoslavca, za sto sam dao gomilu izvora iz tog vremena.
    :arrow: Ja NIJESAM napisao sto je ELITA podrazumijevala.
    Ja ne sumnjam da je elita pokusala, velikim dijelom uspjela (Crnogorcima nikad), da pravoslavnom NARODU po Balkanu, od polovine XIX vijeka namece tezu da su Crnogorci, Hercegovci, pravoslavni Hrvati i Bosnjaci, Vranjanci, Pirocanci ... da su jedan narod.
    ELITA je odlucila da nametne svima jedno ime, a NAROD dugo to nije mogao da shvati pa je shvatao ime srbin kao vjersko ime, jer NAROD nije mogao da shvati da su recimo Kninjanin i Vranjanac, iz istog naroda. NAROD nije mogao shvati da su Crnogorac i Lala iz istog naroda.

    Ja sam ti fino gore napisao da je Srbe ijekavce izmislio Vuk Karadzic, njegovu ideologiju prvi je prihvatio Njegos i pristao da izmislja Srbe po Crnoj Gori. Tu je ideologiju nastavio Nidza, iako je u mladjim danima za njega termin Srbin bio vjerski termin.


    Obrati paznju na recenicu koja pocinje sa "Ne samo naš narod iz Srbije i Crne Gore"
    Slazes li se samnom da Nkola u ovom pismu nedvosmisleno misli na jedan te isti narod ?
    Naravno Nikola to misli, 40 i nesto godina posto je mislio da je Srbin vjerski pojam, te 1914. misli da su Crnogorci, Hercegovci, Srbijanci, Vranjanci Pirocanci, Kninjani ... jedan narod.
    To on tako pise zarad svojih politickih interesa da bi mu sincic zasio na tron velike balkanske drzave.

    Posto je Vuk Karadzic izmislio srbe ijekavce Iilija Garasanin je dao uputstva kako da buduca srpska istoriografska skola vjesto i pronicljivo izmislja Srbe po Balkanu.
    U njegovom tajnom programu za posrbljavanje Balkana iz 1844., on jasno kaze:
    ------
    "...Na ovo djelo treba osobito vnimanije obratiti i istoriju o kojoj je gore reč dati napisati črez čoveka vrlo sposobnog i duboko pronicavajućeg..."
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------
    Istorija dakle treba biti sposobna i pronicavajuca, a ne istinita!
    I tako kad se poslije Garasaninovog uputstva stvorio sloj srpskih "istoricara", propaganda je kasnije uznapredovala pa su milionima puta ponavljane lazi postale istina.
    Medjutim mi jasno vidimo iz IZVORA u ovom topicu da je NAROD pod termin Srbin podrazumijevao - PRAVOSLAVCA.

    Stavio sam u naslovu NAROD, a ne ELITA, obican NAROD, ne mislim na pravoslavnu ELITU.

    Tako su po programu Vuka Karadzica i njegovih sljedbenika: Ilije Garasanina, Njegosa, Sime Sarajlije, Medakovica.


    NAROD, dakle NAROD je smatrao da je srbin=pravoslavni.
    Last edited by Ćipur; 17-04-07 at 22:41.

  17. #17
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    130
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Nikakvi sloveni koji su naselili ovu teritoriju nijesu se zvali Srbi, iz jednostavnog razloga jer su Srbi teoretski izmišljeni u CG, tek u 19. vijeku.
    Ispočetka je narod to srbovanje elite shvatao kao vjersko srbovanje, za što sam predstavio gomilu dokaza u okviru ove teme.
    Na ovom prostoru još prije 1000 godina smiješala su se slovenska plemena, Vlasi (Iliri), Grko-Romani, malisori i nešto Gota i Avara.
    Molim Ćipura za objašnjenje sledećeg teksta o vladarima Duklje:
    Vizantijski hroničar Jovan Skilica, za koga su imena Srbi i Tribali sinonimi, kao i Srbija i Tribalija, navodi da je knez Jovan Vladimir bio vladar "Tribalije i obližnjih krajeva Srbije". Vasilije II, vizantijski car, tražio je od dukljanskog kneza Jovana Vladimira pomoć radi borbe sa bugarskim carem Samuilom, pa je s tim u vezi svedočanstvo u povelji Lavre sv. Atanasija iz 993. o srpskom poslanstvu, očigledno poslatom od strane Jovana Vladimira, koje je morem putovalo Vasiliju II. Skilica, takođe, kaže za dukljanskog kneza Stefana Vojislava da je "arhont Srba", Duklju naziva Srbijom, a za Vojislavljeve vojnike koji su se suprotstavili Vizantiji veli da su Srbi. Isto tako, za vizantijskog magnata i vojskovođu Kekavmena, koji je napisao "Strategikon", Stefan Vojislav je "Travunjanin Srbin". Već pomenuti Skilica kaže za Vojislavljevog sina i naslednika Mihaila, budućeg kralja, da je vladar Tribala i Srba.

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Only facts View Post
    Molim Ćipura za objašnjenje sledećeg teksta o vladarima Duklje:
    Vizantijski hroničar Jovan Skilica, za koga su imena Srbi i Tribali sinonimi, kao i Srbija i Tribalija, navodi da je knez Jovan Vladimir bio vladar "Tribalije i obližnjih krajeva Srbije". Vasilije II, vizantijski car, tražio je od dukljanskog kneza Jovana Vladimira pomoć radi borbe sa bugarskim carem Samuilom, pa je s tim u vezi svedočanstvo u povelji Lavre sv. Atanasija iz 993. o srpskom poslanstvu, očigledno poslatom od strane Jovana Vladimira, koje je morem putovalo Vasiliju II. Skilica, takođe, kaže za dukljanskog kneza Stefana Vojislava da je "arhont Srba", Duklju naziva Srbijom, a za Vojislavljeve vojnike koji su se suprotstavili Vizantiji veli da su Srbi. Isto tako, za vizantijskog magnata i vojskovođu Kekavmena, koji je napisao "Strategikon", Stefan Vojislav je "Travunjanin Srbin". Već pomenuti Skilica kaže za Vojislavljevog sina i naslednika Mihaila, budućeg kralja, da je vladar Tribala i Srba.
    To su neke bajke, nekog srpskog mitomana koji se predstavlja kao istoričar, maš ovđe originalne izvore o Dukljanima, IZVORE, ne bajkovita prepričavanja.
    Uživaj u izvorima starim preko 800 godina i više.
    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=611260&postcount=3

  19. #19
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Arrow Bosanski beg je kazao polovino 19. vijeka Giljferdingu: "I Ruski Car je Srbin"!

    9. IZVOR

    Giljferding A., u njegovoj knjizi "Putovanje po Hercegovini, Bosni i Staroj Srbiji", prijevod, Sarajevo 1972. (Pravo prezime je Hilferding, ali on je bio ruski konzul u Sarajevu, i djelo je objavio na ruskom, 1859) prikazuje nam zanimljivo viđenje jednog bosanskog bega:




    • Isto u vezi Giljferdinga potvrđuje istoričar Živko Andrijašević:
      Quote Originally Posted by Živko Andrijašević:
      Čak i sredinom 19. vijeka ruski diplomata Aleksandar Giljferding je prilikom obilaska Bosne primijetio da bosanski Srbi ne razlikuju vjersku od nacionalne pripadnosti, jer i njega, Giljferdinga, smatraju Srbinom samo zato što je pravoslavac ... http://montenegrina.net/pages/pages1...pstvo_u_cg.htm
    Last edited by Ćipur; 20-12-09 at 20:45.

  20. #20
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa ja sam i predpostavljao da ti samo predstavljas necije teze odje jer te dobro placaju ! A nikako iz licnog ubedjenja.

    Gledaj Cipure iskreno receno vrijedjas ponos , dostojanstvo i cast nas svih crnogoraca kad navodis da nas je neko preko noci prekrstio u drugi narod bio to Vuk ili Garasanin tvoje teze su toliko smijesne da ih mozes samo pricati maloj djeci od 5 godina a i one ce te doves u pitanje najkasnije kad procitaju gorski vijenac ili kako ti volis da kazes svetosavsku lektiru.

    Zamisli narod crnogorski i njegovi veliki velikani koji je vjekovima dokazao i odupreo se raznim pritiscima i raznim neprijateljima da se preko noci prekrsti u srpsko svetosavlje ..... A to je samo uspio jedan jedini cojek po tvojoj tezi Vuk Karadzic ! Ispade Vuk veci osvajac od Napoleona i Aleksandra velikog , ha ha ha !

    Pa ko u to vjeruje druze ?

    Da si pazljivo citao sto sam gore postavio jasno bi video da je Nikola itekako pravio razliku izmedju srpstva i jugoslovenstva evo opet za tebe malo edukacije :

    Ne samo naš narod iz Srbije i Crne Gore sporazumu će se tome obradovati, nego i ona naša neoslobođena
    braća srpska pa i cijelo Jugoslovenstvo i u nadi jedne opšte zajednice


    Kaze nedvosmisleno braca srpska a misli na sve srbe na Balkanu a kaze i na cijelo Jugoslovenstvo znaci i one nesrbe !

  21. #21
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Pa ja sam i predpostavljao da ti samo predstavljas necije teze odje jer te dobro placaju !
    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Pa ja sam i predpostavljao da ti samo predstavljas necije teze odje jer te dobro placaju !
    Tačno, predstavljam tuđe teze

    Čeha Holečeka
    Stojana Novakovića
    Pavla Rovinskog
    Sima Matavulja
    Kralja Nikole
    Marka Miljanova
    Ruskog konzula Giljferdinga
    Vuka Vrčevića
    prof. Vladimira Karića

    Što jes jes, njih zastupam, a vjerujem da ćeš ih ti da bi odbranio tvoj lažni identitet, pošto imš krizu istog, da ćeš opovrgnuti riječi gorenavedenih??????????? :lolblue:

    Samo izvoli, demantuj ih!:lolblue: :yipiiii:

    Zamisli narod crnogorski i njegovi veliki velikani koji je vjekovima dokazao i odupreo se raznim pritiscima i raznim neprijateljima da se preko noci prekrsti u srpsko svetosavlje ..... A to je samo uspio jedan jedini cojek po tvojoj tezi Vuk Karadzic ! Ispade Vuk veci osvajac od Napoleona i Aleksandra velikog , ha ha ha !

    Pa ko u to vjeruje druze ?
    Naravno u to vjeruje svako, pa i ti, cim se iznesu dokazi, kojih sam ja iznio bezbroj, zamoli i ponovicu ti ih, NO PROBLEM. :blah:

    Naravno, Vuk je izmislio Srbe ijakvce a pravoslavna elita oko njega ukljucujuci njegovog vjernog poklonika Njegosa je pristala da se pravoslavci zapadno od Tara-Drina, nazovu Srbima.
    Kome nije jasno zasto je Njegos pristao da izmislja Srbe po Crnoj Gori to je za mene priglupi jadnik koga je bilo lako osrbiti.


    Ne samo naš narod iz Srbije i Crne Gore
    sporazumu će se tome obradovati, nego i ona naša neoslobođena
    braća srpska pa i cijelo Jugoslovenstvo i u nadi jedne opšte zajednice

    Kaze nedvosmisleno braca srpska a misli na sve srbe na Balkanu a kaze i na cijelo Jugoslovenstvo znaci i one nesrbe !
    Kakav Nikola coece, ja sam u naslovu stavio da je N A R O D, a ne elita poistovjecivao vjeru sa srpstvom.
    Ja ne sporim da je pravoslavna E L I T A izmišljala srpsku narodnost zapadno od Tara-Drina.
    Pa lazu li gore Srbi: Matavulj, Vladimir Karic, STOJAN NOVAKOVIC, te Rusi Rovinski, Giljferding ...???????
    Oni svi lazu a Risto Ćirov govori istinu?

  22. #22
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ćipure u potpunosti te podrzavam. Svaka ti čast što imaš živaca da iznosiš ovoliko činjenica. Ja da sam na tvojem mjestu ne bih imao života da gluvome govorim o muzici.
    Ali opet treba da se kaže istina, postaje neizdrživo da ti stalno gluvi i slijepi pricaju o muzici i zalasku sunca...

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Ćipure u potpunosti te podrzavam. Svaka ti čast što imaš živaca da iznosiš ovoliko činjenica. Ja da sam na tvojem mjestu ne bih imao života da gluvome govorim o muzici.
    Ali opet treba da se kaže istina, postaje neizdrživo da ti stalno gluvi i slijepi pricaju o muzici i zalasku sunca...

    Što da radim prijatelju, kad nema ko drugi?
    Nerviraju me svetosavske laži, a ja shvatam kad neko nešto iznese a nema na to odgovora, onda je to po meni odobravanje. Tako DPS i ubogi crnogorski nacionalni radnici, koji su ili priglupi ili neupućeni, stalno prećutkuju svetosavske laži. Zbog toga je mnogo ljudi posrbljeno, zbog ćutanja, i skrivanja crnogorske prošlosti.
    E barem ovđe laži neće proći!
    Ja znam da mnogi čitaju ovo što postavim, pamte, i pričaju ako dođu u priliku, ja sam zadovoljan zbog toga.


    Mnogi Srbi i posrbljeni Crnogorci kad se sretnu sa ovim ovđe su vrlo ljuti na mene, što sam iznio dokumenta, izvore?!!
    To je meni jako smiješno, ljute se na mene, ne ljute se na one koji su sakrili istinu od njih, ne ljute se ni na autore dokumenata, na same izvore/dokumenta, već se ljute na mene!!! :lolblue::lolblue::lolblue:
    Last edited by Ćipur; 22-04-07 at 03:04.

  24. #24
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post

    Mnogi Srbi i posrbljeni Crnogorci kad se sretnu sa ovim ovđe su vrlo ljuti na mene, što sam iznio dokumenta, izvore?!!
    To je meni jako smiješno, ljute se na mene, ne ljute se na one koji su sakrili istinu od njih, ne ljute se ni na autore dokumenata, na same izvore/dokumenta, već se ljute na mene!!! :lolblue::lolblue::lolblue:
    Koji si ti lik drugar da nadjes uvjerenje u jednom dokumentu a da zanemaris na hiljade drugih koji govore suprotno .....

    Snila baba sto joj milo bilo ....

    Tema tvog topika -> Pojam Srbin narod je smatrao za vjerski pojam, SRBIN=PRAVOSLAVNI - izvori/dokumenta

    Koji narod je to smatrao ? srpski ? Ako je Nikola pricao o jednom te istom narodu u dvije drzave , objasni to malo ....

    Da li smatras da su i Bizantiski pisci smatrali pojam srbin = pravoslavac
    Posto se lako mogu naci dokumenti istih gdje se govori o srbima.

    Ako sam te tacno razumeo tvoja teorija je da su pravi srbi nekad naseljivali ove prostore a da su onda bili asimilirani od ovih Vukovih srba.
    Jel tako ? Jel ti mozda gledas Star-Trek ? Znas ono mi smo Borg vi ce te biti asimilirani .... ha ha ha




    Last edited by sniper; 24-04-07 at 23:26.

  25. #25
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Koji narod je to smatrao ? srpski ?
    Kompletan balkanski narod (Srbi, Crnogorci, Makedonci, Hrvati, Bošnjaci ...) u 19. vijeku je to smatrao, imaš 9 izvora do sada postavljenih.

    Ako je Nikola pricao o jednom te istom narodu u dvije drzave , objasni to malo ....


    Nikola nije bio pripadnik naroda, Nikola je bio pripadnik ELITE, super ELITE, Nikola i ostala ELITA su izmišljali Srbe i srpski jezik po Balkanu.
    Zarad političkih ciljeva.

Page 1 of 25 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 02-08-10, 17:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •