Results 1 to 25 of 8018

Thread: Iz raznih novina

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Najvažniji razlog zašto je Koprivica osuđen je zato što je veliki crnogorski patriota

    Koprivica da plati 15.500 eura


    VIŠI SUD PREINAČIO PRESUDU UGAŠENOM LISTU “LIBERAL” I NJEGOVOM BIVŠEM UREDNIKU


    Podgorica - Podgorički Viši sud preinačio je presudu Osnovnog suda kojom su ugašeni list „Liberal“ i njegov glavni i odgovorni urednik Veseljko Koprivica bili dužni da bivšem glavnom i odgovornom uredniku Radio-televizije Crne Gore Božidaru Čoloviću isplate 5.000 eura i dosudio obeštećenje od 10.000 eura na ime duševnih bolova i patnji.
    Čolović je podnio tužbu za obeštećenje od 12.000 hiljada eura nakon što je “Liberal” 24. septembra 1994. godine, objavio informaciju da je on jedan od 16 crnogorskih novinara protiv kojih je Haški sud pokrenuo postupke zbog „ratno-huškačke propagande“.
    Nakon četvorogodišnjeg odlučivanja po žalbama, Dragana Đuranović, kao predsjednik vijeća, i sudije Rada Kovačević i Dragica Milačić preinačili su i dio presude kojom je sudija Osnovnog suda Ranko Vukić presudio da stranke u sporu same snose troškove i obavezali tužene da plate 5.500 eura sudskih troškova.
    - Prvostepeni sud je pravilno presudio da je u tekstu objavljenom u “Liberalu” 24. septembra 1994, čiji je glavni i odgovorni urednik bio Veseljko Koprivica, iznijeta neistinita informacija da je protiv Čolovića pred Međunarodnim sudom za ratne zločine u Hagu pokrenut postupak za utvrđivanje odgovornosti za ratno–huškašku propagandu. Time su povrijeđeni čast i ugled tužioca kao novinara, građanina i porodičnog čovjeka - kaže se u presudi.
    U presudi Višeg suda se konstatuje da za „sud nije od značaja da li je prvotuženi znao ili mogao znati da li je sporna informacija istinita, budući da postoji obaveza provjere informacije prije javnog objavljivanja“.
    - Ne mogu se prihvatiti navodi Koprivice u žalbi da je prethodno provjerio tačnost informacije tako što je obavio više telefonskih razgovora sa specijalnim izvještačem Milom Đurđevcem, kao i obavljanjem kolegijalnih konsultacija sa Veliborom Čovićem u vezi sa dobijenom informacijom. Ne može se istina zasnivati na kazivanjima samog izvještača i na konsultacijama sa kolegama, već na pouzdanim dokazima, kojih u konkretnom slučaju nije bilo - kaže se u presudi.
    Dodaje se kako su neosnovane tvrdnje Koprivice da je njegova obaveza, shodno Zakonu o javnom informisanju i shodno Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima čovjeka kao i Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava, bila da objavi ovu informaciju koja je bila od posebnog interesa za javnost shodno društvenim prilikama koje su vladale u vrijeme objavljivanja informacije.
    Prilikom određivanja visine obeštećenja, kako se ističe, Viši sud je „vodio računa i o prirodi, težini, jačini i trajanju duševnih bolova, a naročito da se radi o povredi časti i ugleda koja dobra su novčano nemjerljiva“.
    Viši sud je nedavno preinačio i prvostepenu presudu kojom je, kao neosnovan, odbijen tužbeni zahtjev poznatog režisera Emira Kusturice kojim je tražio da mu novinar „Monitora“ Andrej Nikolaidis i taj list zajedno isplate obeštećenje od 100 hiljada eura na ime duševnih bolova i patnji zbog objavljivanja teksta „Dželatov šegrt“ 2004. Vijeće Višeg suda je preinačenom presudom Kusturici dosudilo naknadu od 14.000 eura.
    Tužbom za desetomilionsko nematerijalno obeštećenje od lidera Pokreta za promjene i izdavača „Vijesti“ firme Daily Press, novi vlasnivci nikšićke Željezare preko svog zastupnika advokata Ane Kolarević pokrenuli su spor pred Osnovnim sudom u Podgorici, zbog urušenog ugleda.
    Istog zastupnika izabrao je i premijer Milo Đukanović u sudskom sporu koji je zaključen pred Osnovnim sudom, za milionsko obeštećenje koje je zatražio od direktora i glavnog i odgovornog urednika „Vijesti“, Željka Ivanovića i Ljubiše Mitrovića, zbog Ivanovićeve izjave da iza napada na njega 1. septembra 2007. godine stoji premijer. Sudija Nenad Otašević je najavio presudu za 19 maj.
    - U Crnoj Gori je tokom 2007. bilo manje slobode štampe nego prethodne godine, a glavni uzroci su nerasvijetljeni napadi na novinare i zloupotreba tužbi za klevetu i uvredu protiv njih - zaključci su ovogodišnjeg izvještaja Fridom hausa, organizacije koja se zalaže za širenje sloboda i demokratije, koja svake godine rangira 195 država i teritorija, ocjenjujući pravni, politički i ekonomski ambijent u kojem mediji rade.

    Sve je počelo sa pokajničkom emisijom RTCG

    Uz žalbu Višem sudu, Koprivica je kao dokaz dostavio video kasetu RTCG , materijal snimljen povodom jubileja 100 godina postojanja RTCG naslovljen“Svjedoci jednog vijeka“ i „Vijestima“ dostavio tekstualni dio koji je, kako kaže, pratio televizijski prilog.
    U njemu se navodi da je spiker RTCG u jubilarnoj emisiji saopštio: „Kraj osamdesetih i devedesete, početak raspada i konačan kraj bivše Jugoslavije, ostaće upamćeni ne samo po ratovima, ljudskim žrtavama i razaranjima, već i po izrazitom padu novinarske profesionalnosti i ratno-propagandnoj ulozi mas medija, pa nažalost i Televizije Crne Gore. Kao odraz u ogledalu tadašnje zvanične politike, RTCG prestaje da bude pouzdan svjedok mučnih događaja oko nas, a ovako postaje njihov aktivni sudionik i jedan od ključnih generatora nacionalne netrpeljivosti na bivšem jugoslovenskom prostoru”.
    Nakon podsjećanja na dnevnik koji je vodio Čolović, spiker nastavlja: „ To je vrijeme takozvanog patriotskog novinarstva, lažnih očevidaca i lažnih svjedočanstava”. Zaključuje se kako se Televizija početkom 1997. godine, „promjenama u programskoj i kadrovskoj politici, vraća standardima profesionalnog novinarstva“.

    Zastrašivanje slobodnih medija

    Veseljko Koprivica kazao je za „VIjesti“ da je profesionalno postupio kada je objavio spornu informaciju.
    - Dva, tri puta, u telefonskim kontaktima, potvrđeno mi je da je istinita. Došao mi je čak i faks prepisa haškog dokumenta koji sadrži informaciju da se imena tih novinara nalaze u spisima haškog suda, a ne da je pokrenut postupak, kako se navodi u presudi. Tada su službeni kontakti između SRJ i Haškog suda i međunarodne zajednice bili neregulisani, zbog međunarodnih sankcija, tako da nijesam mogao da na drugi način provjeravam da li je to tačno - kazao je Koprivica.
    On tvrdi da nijedan od novinara koji su ga tužili, kao ni Čolović, nije ni pokušao da demantuje te informacije, što je bio preduslov za tužbu i niko iz Haškog suda nije demantovao tu informaciju, iako u presudi stoji da je neistinita.
    -Ne znam zbog čega su i sudije prvostepenog i Višeg suda ocijenili da je neistinita. Suprotna strana je donosila neka dokumenta i izjave potparola Haškog suda, ali on nigdje decidno nije rekao da to nije tačno. Zato smatram da je ta presuda neutemeljena u zakonu i da nijesu ispoštovani međunarodni sudski standardi demokratskih zemalja. To je drakonska kazna koja je primjer ovog nedemokratskog ambijenta u Crnoj Gori, a za cilj jedino ima zastrašivanje slobodnih medija i slobodnih novinara - kazao je Koprivica.

    D.B.

    http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id=269848
    Last edited by Ćipur; 14-05-08 at 22:35.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bush ili Kerry!
    By Fabia_Elegance! in forum Politika generalno
    Replies: 73
    Last Post: 08-08-10, 21:21
  2. Junacke, ratnicke, istorijske, epske, ...
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 8
    Last Post: 05-11-06, 20:34
  3. gleda majmun sebe u zrcalo...
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 47
    Last Post: 27-04-05, 11:20
  4. Crna Gora i Kosovo nezavisni za 18 mjeseci
    By Petar Mrvaljevic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 23-04-05, 19:49
  5. Is Kosovo ready for independence?
    By scholar1 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 01-12-04, 19:54

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •