Page 22 of 50 FirstFirst ... 1218192021222324252632 ... LastLast
Results 526 to 550 of 1236

Thread: Crnogorski jezik

  1. #526
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,726
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije! To je Albanija...

  2. #527
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Bruka,
    Zamislite da je Srbija ulozila trećinu energije na Kosovo umjesto na Crnu Goru.
    Danas bi ga imali. Kakve budale. Oće tuđe a neće svoje, posle im je kriva Crna Gora zato što ima neutralan stav po tom pitanju.
    Jeli to cinizam ili sarkazam. Totalno ludilo.

    Zvaće se Crnogorski!

  3. #528
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ljubljana
    Posts
    407
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Attachment 10983

    Evo BUKVARA
    Boj ne bije svijetlo oruzije,već boj bije lobi u američkom kongresu.....

  4. #529
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dusan 11 View Post
    Da ne preterujemo, sve se razume sem binjiša. Zato sto je binjiš rec turskog porekla i oznacava ogrtac od crvene čoje koje je nosila turska konjica. Uostalom ko danas koristi tu reč, sto je i normalno jel se u danasnje vreme ne nose takvi ogrtaci.
    Preterivanje je koristiti arhaizme i lokalizme kao argument.
    On se jos svadja sa danasnjim padezima, a ne da zna da rasclani i izvadi korijen ovoga sto citira!

    Zaboravljaju se da je Njegos bio nepismen kad da je Simo Milutinovic uzeo da uci srpskom pjesnistvu i pismenosti, te da nije mogao da pise do srpski jezik, jer je Simo Milutinovic bio Srbin, kao i to da dj kao slovo postoji prije rodjenja Njegosa, jer ga Musicki uvodi, a Vuk prihvata...

    Da ne pominjemo da Cipur nije cuo za tri palatalizacije u staroslovenskom, koje mijenjaju glasove: zadnjonepcane suglasnike u prednjonepcane, do jotovanja i afrikata....!

  5. #530
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dusan 11 View Post
    Da ne preterujemo, sve se razume sem binjiša. Zato sto je binjiš rec turskog porekla i oznacava ogrtac od crvene čoje koje je nosila turska konjica. Uostalom ko danas koristi tu reč, sto je i normalno jel se u danasnje vreme ne nose takvi ogrtaci.
    Preterivanje je koristiti arhaizme i lokalizme kao argument.
    Nemamo mi sto da pretjerujemo, od prvih 5 rijeci Gosrkog Vijenca 4 NE POSTOJE u Rjecniku srpskog jezika.

    Ja mislim da govorim istinu, nista ne pretjerujem.

  6. #531
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Bravo, bravo bravo, bravo!!! Superpošteni post!

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Zaboravljaju se da je Njegos bio nepismen kad da je Simo Milutinovic uzeo da uci srpskom pjesnistvu i pismenosti, te da nije mogao da pise do srpski jezik, jer je Simo Milutinovic bio Srbin



    Bravo legendo!!!
    Pa Ti - velikosrbin, to bolje objasni nego ja koji se muka mučim da to što preciznije iskažem!

    Pa ti ćeš postati jači zagovornik da je srpstvo importovano u CG preko Vuka, Garašanina, Sime Sarajlije, Medakovica ... (te ekipe) nego ja!

    Last edited by Ćipur; 08-05-07 at 14:03.

  7. #532
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jujy View Post

    Da ne pominjemo da Cipur nije cuo za tri palatalizacije u staroslovenskom, koje mijenjaju glasove: zadnjonepcane suglasnike u prednjonepcane, do jotovanja i afrikata....!
    Čuo sam za njih, priča se po kafićima o njima ...

  8. #533
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Подгорица
    Posts
    170
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Što je sporno ako se jezik nazove po imenu države? To je nešto najnormalnije.

    Zašto se Crnogorcima ne da da imaju Crnogorsku crkvu, Crnogorski jezik sve što ima predznak crnogorski...
    Ајде се ти прво усагласи сам са собом, хоћеш ли да се име језику да по држави, или ћеш да Црногорци имају свој језик, а не да у двије реченице, које стоје једна поред друге, пишеш два става.

    Ја ти први, као Србин, кажем, Црногорци треба да имају свој језик, црногорски, који ће назвати по себи, јер народ прича језик ,а не држава.
    Дакле, црногорски именовати по народу, а не по држави.

    Шта ту има коме да смета?
    Најгоре је - бити између.

    Слава је - бити изнад.

  9. #534
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    IZ SDP-A PORUČILI DA ĆE PRIHVATITI SAMO CRNOGORSKI JEZIK

    Mi nijesmo kao neki


    Podgorica (MINA) - Socijaldemokratska partija neće prihvatiti nijedan drugi naziv jezika u novom ustavu Crne Gore osim crnogorski, rekao je juče portparol Raško Konjević.
    On je reagovao na izjavu lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića da ta partija neće podržati predlog da se u novom crnogorskom ustavu kao zvaničan jezik odredi "samo crnogorski". PzP je ranije predložio da "jedinstven jezik" u novom ustavu bude "srpski, crnogorski" ili "crnogorski, srpski".
    "Ako su sve države bivše Jugoslavije nazvale svoj jezik po imenu države, to pravo pripada i Crnoj Gori. Mi se, za razliku od nekih, ne stidimo imena svoje države", kazao je Konjević agenciji MINA.
    Prema njegovoj ocjeni, ukoliko PzP ne promijeni stav njenog predsjednika, "pošto im je to ustaljeni politički manir", još jednom će biti u društvu onih koji će "radi tuđih interesa da budu spremni protiv države Crne Gore i njenog većinskog referendumskog opredjeljenja".
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  10. #535
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Boxy kako sto kome to smeta ,pa smeta serbaljima ,inace kako bi imali drukse monopol nad jezikom , sniclama,kafom,crkvom,vazduhom,itd itd itd ?
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  11. #536
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zasto bi Srbima smetalo da zovu svoj jezik crnogorski jezik. Crnogorci su zvali svoj jezik srpsko-hrvatski pa samo srpski i niko zbog toga vene nije kidao. Mislim da je najbolji kompromis da se jezik zove po drzavi, osim ako se nekome ne svidja ime drzave.

  12. #537
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,588
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nobelovac View Post
    Zasto bi Srbima smetalo da zovu svoj jezik crnogorski jezik. Crnogorci su zvali svoj jezik srpsko-hrvatski pa samo srpski i niko zbog toga vene nije kidao. Mislim da je najbolji kompromis da se jezik zove po drzavi, osim ako se nekome ne svidja ime drzave.
    U tom grmu i lezi zec.

  13. #538
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Tivat
    Posts
    2,768
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja bi da se mi na vrijeme dogovorimo, pa da se zove ruski..ono..vec na sljedeci popis bice rusa jedno 30-40%..

  14. #539
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Sverige
    Posts
    6,830
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    [QUOTE=Nobelovac;646631]Zasto bi Srbima smetalo da zovu svoj jezik crnogorski jezik.


    Zato da bi serbalji imali monopol nad svim sto se zove Crnogorskim !!!
    serbska kafa serbska snicla serbskanova godina serbsko pravoslavlje serbske crkve serbski vazduh itd itd sve u cilju poserbljavanja Crnogoraca mada im je sve to ZALUDU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1



    Crnogorci su zvali svoj jezik srpsko-hrvatski pa samo srpski i niko zbog toga vene nije kidao.


    CRNOGORCI SU SVOJ JEZIK SVALI NASKI ,CRNOGORSKI,SRPSKOHRVACKI PA SAD OPET CRNOGORSKI A U NARODU NASKI !


    Mislim da je najbolji kompromis da se jezik zove po drzavi, osim ako se nekome ne svidja ime drzave.


    Crnogorski i nista vise !
    Ko nevoli Crnogorca ,vas se ambisa !!!

  15. #540
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    5,522
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    [quote=Zvek_Zivi;647581]
    Quote Originally Posted by Nobelovac View Post
    Zasto bi Srbima smetalo da zovu svoj jezik crnogorski jezik.


    Zato da bi serbalji imali monopol nad svim sto se zove Crnogorskim !!!
    serbska kafa serbska snicla serbskanova godina serbsko pravoslavlje serbske crkve serbski vazduh itd itd sve u cilju poserbljavanja Crnogoraca mada im je sve to ZALUDU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1



    Crnogorci su zvali svoj jezik srpsko-hrvatski pa samo srpski i niko zbog toga vene nije kidao.



    CRNOGORCI SU SVOJ JEZIK SVALI NASKI ,CRNOGORSKI,SRPSKOHRVACKI PA SAD OPET CRNOGORSKI A U NARODU NASKI !


    Mislim da je najbolji kompromis da se jezik zove po drzavi, osim ako se nekome ne svidja ime drzave.


    Crnogorski i nista vise !
    Tako je,ne znam zasto se uopste to raspravlja.Crnogorski i to je to,pa ti govori koji hoces,sluzbeni mora biti samo crnogorski

  16. #541
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    MONTENEGRO- Herceg Novi
    Posts
    1,915
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ocemo CRNOGORSKI...ocemo CRNOGORSKI ! ! ! ! !

  17. #542
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,681
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dvije solucije mi djeluju najrealnije..

    ili CRNOGORSKI, po imenu drzave, kao sta su u Srbiji zove srpski, u Hrvatskoj hrvatski, u Bosni bosanski (ili tako nekako, ne znam bas tacno)

    ili ako se vec ne zeli da bude u nazivu samo CRNOGORSKI, onda nek se zove CRNOGORSKI, SRPSKI, BOSANSKI, HRVATSKI jezik

    Uostalom jezik koji se sada sluzbeno koristi u CG ima mozda i vise slicnosti sa jezicima koji su u sluzbenoj upotrebi u BIH i Hrvatskoj , nego sa srpskim (ijekavica prije svega)

  18. #543
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    979
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa šta ako zvanični jezik bude crnogorski? zar neko može da se nervira zbog toga? zbog promjene imena jezika? niko ne mijenja lingvistički dio. neki se nerviraju kao da će sa promjenom jezika odma morat da pređu na finski
    'Atomik, o-o, atomik, ou tunajt'

  19. #544
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Pobjeda 25.05.2007. Kultura

    Naučni skup "Jezička situacija u Crnoj Gori - norma i standardizacija"počeo juče u CANU

    Sa samostalnošću sociolingvistička situacija u Crnoj Gori radikalno se promijenila. Za normiranje jezika treba imati odgovarajuće institucije-rekao je akademik Sven Menesland

    Jezik normirati unutar države



    Podgorica, 24. maja
    - Dvodnevni Međunarodni naučni simpozijum "Jezička situacija u Crnoj Gori - norma i standardizacija" počeo je danas u CANU.Skup su organizovali Institut za jezik i književnost "Petar Drugi Petrović Njegoš" i Institut za istočnoevropske i orijentalne studije Univerziteta u Oslu. Pokrovitelj projekta je Vlada Kraljevine Norveške.
    - Ovaj skup će potpomoći da se razriješe mnogi dosadašnji nesporazumi u vezi sa jezikom u Crnoj Gori - rekao je akademik Branislav Ostojić.
    - Slobodan sam da kažem da svi mi, želeći da koristimo sva dobra globalizacije, prije svega želimo da sačuvamo raznovrsnosti koje poznaje današnja civilizacija. A one se u najznačajnijoj mjeri ogledaju u jezicima koje smo naslijedili i kojima govorimo, kao i kulturi koju oni nose sa sobom - kazao je u pozdravnoj riječi akademik Momir Đurović, predsjednik CANU.
    Prvi sa liste učesnika, akademik Sven Menesland , konstatovao je da se sa samostalnošću sociolingvistička situacija u Crnoj Gori radikalno promijenila. On smatra da je normalno da se standardni jezik normira unutar te države.
    - Za normiranje jezika treba imati odgovarajuće institucije. Takve tek treba da se izrade u Crnoj Gori. Za izradu norme nužna je šira saglasnost o tome što će ući u normu. Norma treba da se bazira na uzusu, izbjegavajući ekstremizam, a zato je potrebno svjesno jezičko planiranje - saopštio je Menesland, zalažući se i za uspostavljnje mreže institucija odgovornih za standardizaciju u svim državama u kojima se koriste standardi na osnovu bivšeg srpskohrvatskog jezika.
    Norveški lingvista Per Jakobsen se sa stanovišta lingvističkih teorija o strukturi sloga kao jednom od osnovnih faktora za identitet i postojanost jezičkog sistema osvrnuo na pokušaj normiranja crnogorskog jezika.
    - Jezik je isti sve dok struktura jezika ostaje ista - smatra Jakobsen.
    Snježana Kordić ustvrdila je da uvid u obimnu (socio) linvističku literaturu iz čitavog svijeta pokazuje da se ne može govoriti ni srpskom, ni o hrvatskom, ni o bosanskom standardnom jeziku, jer se, kako je kazala, radi se o standardnim varijantima jednog policentričnom standardnom jeziku.
    - Nauka o jeziku utvrđuje da li se radi o jednom ili nekoliko jezika na osnovu tri kriterijuma: međusobne razumljivosti, sistemsko linvističke sličnosti i dijalektalne osnovice standardnog jezika. Sva tri kriterijuma jednoznačno pokazuju da se kod Crnogoraca, Srba, Hrvata i Bošnjaka radi o jednom jeziku s varijantama, kao što je to slučaj i s drugim jezicima policentričnog tipa - saopštila je Snježana Kordić.
    U radu simpozijuma tokom današnjeg dana referate su u i Božo Ćorić, Branko Tošović, Branislav Ostojić, Sven Gustavson, Radojica Jovićević, Ljiljana Subotić, Mihailo Šćepanović, Drago Ćupić, Miodrag Jovanović, Ana Janjušević, Sanja Šubarić i Milena Burić.
    Simpozijum prati i grupa crnogorskih intelektualac koji po pitanju standardizacije, normiranja i imenovanja jezika u službenoj upotrebi ne dijele mišljenje lingvista koji su na skup stigli po pozivu organizatora.


    V. S.

  20. #545
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sva tri kriterijuma jednoznačno pokazuju da se kod Crnogoraca, Srba, Hrvata i Bošnjaka radi o jednom jeziku s varijantama, kao što je to slučaj i s drugim jezicima policentričnog tipa - saopštila je Snježana Kordić.

    Dakle odluka je politicka. Posto su svi u okruzenju PODCRTALI AKCENTUALNE RAZLIKE i definisali svoje "jezike" (bosnjacki,
    hrvatski), vjerovatno je takodje pravo da isto urade i Crnogorci....pa ma koliko svi bili svjesni da nas jezik po ta tri kriterijuma nije drugi jezik od srpskoga....ALI GRESKA NECE BITI LINGVISTICKI VECE OD ONE KOJU SU VEC NAPRAVILI BOSANCI I HRVATI-BICE ISTA I ISTOVJETNA, a cio svijet im priznaje te njihove jezike, PA CE PRIZNAT I CRNOGORSKI!

    Da je to nesto mnogo dobro-nije!

    ALI NIJE NI MNOGO LOSE!!!

    Treba pustit da se izivi crnogorstvo kao emotivno i faktcko opredjeljenje u narednih 10 godina, A POSLE CE SVI BITI EVROPLJANI I SVE CE TO POSTAT FAKTICKI BESPREDMETNO, POSTO CE ENGLESKI BITI JEZXIK MEDJUSOBNE KOMUNIKACIJE.... i sve ovakve i slicne price ica jednom zauvjek ispricane....I ZATO SAM "MONDIJALISTA" STO SU MI SVADJE MEDJU BRACOM TOTALNO DO**RCILE....tom prije kad su svekih 50 godina dovodile do krvoprlica medjukomsijskoga!!!

    Last edited by Old Bone; 27-05-07 at 14:04.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  21. #546
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    vjerovatno je takodje pravo da isto urade i Crnogorci....
    A nije vjerovatno no je sigurno.

    pa ma koliko svi bili svjesni da nas jezik po ta tri kriterijuma nije drugi jezik od srpskoga....
    Opet srpski.......

    Iako kazesh da ti je puna .... vise prica na nivo neofashizma tj nacionalizma, neuspijevasah sasvim Bone da se izvucesh iz tih stereotipa.

    Ako narodi zele da razvijaju jezik razlicito sa drugacijim potrebama i ciljevima, zasto bi bilo preteznije misljenje onih koji u tom kontekstu ni ne pripadaju toj cjelini.

    No dok je god prisutan nivo koji sam gore spomenuo, nije za ocekivati neku razumniju raspravu po ovom pitanju.

    Jezik sluzi narodu, a ne narod jeziku - kako neki krugovi pokusavaju da prestave ovu problematiku.

    Evo posmatram drzave koje su dugo godina u EU i u EEC pa ne izgubise svoj jezik. Ovakav infatilan pristup u cemu se vidi samo jedan od razloga postojanja jezika (nacionalne odrdjenosti), je odlika sireg kruga participatora u diskusijama o crnogorskom jeziku. Mislim da je sasvim jasno da je razvoj jezika prijeka potreba u intepretaciji kulturnog, bioloskog pa i estetskog zivota jedne jezicke zajednice.

    Dosadasnji efekat jezickog pojednostavljavanja i nametanja je kljucni problem u modernoj komunikaciji na Balkanu. Dovoljno je posmatrati forume pa shvatiti koliko je to sve imalo uticaja i koliko je nasilno sputavanje razvoja i prirodnog nasledjivanja jezika ustvari nanijelo stete.

    Mnoge koristi Crna gora moze da ima od jasnog i predrasudama oslobodjenog investiranja u jezik. Ja ocekujem da ce naucnici shvatiti mnoge greske koje su se desile i ugledati se na svjetske primjere kako bi izgradili jasnu strategiju u ovom pravcu.
    Last edited by Ego_and_his_own; 27-05-07 at 16:53.

  22. #547
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ada crnogorski nego sto!!!!

  23. #548
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Ostrašćeni komunistički Svetosavac Zoran Lakić uvodi cenzuru u CANU

    ZAVRŠNICU NAUČNOG SKUPA O JEZIKU OBILJEŽILI SU INCIDENTI I NEAKADEMSKO PONAŠANJE AKADEMIKA


    Zoran Lakić uveo cenzuru u CANU



    Podgorica - Umjesto najavljenog doprinosa razrješenju jezičkog pitanja u Crnoj Gori, dvodnevni naučni skup u CANU samo je još više zakomplikovao prilično složenu situaciju - neprilični incidenti koji su prijetili da prerastu i u fizički sukob potvrdili su slojevitost podjela.
    "Održavanje naučnih skupova i drugih vidova saopštavanja rezultata istraživanja ili stvaralačkih poduhvata, predstavlja značajan način djelovanja Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i njenog povezivanja sa sličnim institucijama u zemlji i svijetu. Skupovi su se odlikovali apsolutnom slobodom iskazivanja naučnog mišljenja, uz punu toleranciju različitih ili sasvim suprotnih gledišta o razmatranim problemima." Ova ocjena rada akademije i organizovanja naučnih skupova publikovana je 1993. godine u monografiji "Crnogorska akademija nauka i umjetnosti 1973-1993", a nakon jučerašnjeg dana više liči na bajku nego li na citat iz monografije o najvišoj naučnoj instituciji jednoga naroda.
    Naime, kada se taj i slični citati uporede sa sadašnjom praksom CANU, da se zaključiti da se posljednjim organizovanim skupom ta institucija ogriješila o vlastitu tradiciju - niti je na tom skupu bilo apsolutne slobode u iskazivanju naučnog mišljenja, niti su organizatori imali namjeru da u atmosferi tolerancije saslušaju "drugu stranu". Naprotiv. Međunarodni naučni simpozijum "Jezička situacija u Crnoj Gori - norma i standardizacija", čiji su organizatori bili novoformirani Institut za jezik i književnost "Petar II Petrović Njegoš" (u čijem pravilniku, uzgred, nije definisano koji jezik ta institucija kani izučavati) i Institut za istočnoevropske i orijentalne studije Univerziteta u Oslu, protekao je u "duhu" netolerancije i incidentalne atmosfere.
    Tokom prvog radnog dana skupa pročitano je nekoliko referata u kojima je negativno okvalifikovano naučno postignuće Vojislava P. Nikčevića, a na svaki pomen Nikčevića, njegovih rješenja i sintagme crnogorski jezik, salom CANU pronosili su se uzdasi koji ne priliče ni učenim ljudima, ni jednoj instituciji što teži da svijetu pošalje najbolju moguću sliku o državi koja je njen osnivač.
    Drugog dana otišlo se "korak dalje". Učesnici skupa u neizvjesnosti su iščekivali referat prorektora Univerziteta Crne Gore i redovnog profesora Filozofskog fakulteta, istaknute lingvistkinje prof. dr Rajke Glušice, koja je već u naslovu rada iznijela "problematičnu sintagmu" (Standardizacija crnogorskog jezika), a nakon podnošenja referata uslijedile su brojne polimike, rezultirajući verbalnim sukobom akademika Zorana Lakića sa jedne strane i Glušice sa druge, odnosno magistra lingvistike Adnana Čirgića, koji je pokušao da je zaštiti. Događaj je zabilježila i kamera RTVCG. Osim toga, književni kritičar i publicista Rajko Cerović spriječen je da u terminu rezervisanom za diskusije prokomentariše referat Glušice i iznese stav o jezičkoj situaciji u Crnoj Gori, uprkos tome što je u okviru radnog dijela skupa, govorio Milorad Dešić, čije ime nije bilo ni unešeno u program simpozijuma, niti je njegov rezime štampan u knjizi sažetaka.
    Zahvaljujući ovakvom "raspletu" skupa, koji je najavljen kao "naučni", ostaje pitanje - da li je cilj bio da se zaista doprinese prevazilaženju aktuelnih jezičkih nedoumica?


    CEROVIĆ: UNITARNA LINGVISTIKA


    - Na moje veliko iznenađenje osjetio sam od samog početka skupa da mi od strane zagovornika tradicionalno srpske unitarne lingvistike neće biti dozvoljeno da učestvujem u vremenu koje je određeno za diskusiju. Ipak sam smatrao da će mi organizator dozvoliti nekoliko minuta da podržim referat godpođe Glušice i da povodom jezičke situacije u Crnoj Gori iznesem nekoliko vlastitih stavova. Međutim, drugog dana se očigledno vidjelo da postoji organizovana priprema, sračunata na to da mi se ne dozvoli riječ. Sve je tim čudnije što sam iza iste govornice te akademije više puta govorio i o Laliću, Ristu Ratkoviću, rodonačelniku crnogorske kinematografije Velimiru Stojanoviću╔ Uvijek su to bile akademski pristojne besjede, potpomognute novim argumentima.
    Bez obzira na to što sam pisac, književni kritičar, autor koji ima brojne tekstove i o književnosti i o jeziku pojedinih pisaca, izgleda da sam u akademiji doživljen kao uličar, koji svojim istupanjem ruši osvjedočenu imperijalno jezičku svijest čuvara tvrdnje o nepostojanju crnogorskog jezičkog identiteta.
    Najglasniji u zahtjevima da mi se ne dozvoli riječ, pored Radmila Marojevića, Radoja Simića i Miloša Kovačevića, bio je, na moje čuđenje, akademik Zoran Lakić. Bilo mi je žao a i stidno kako se ovi ljudi ponašaju, ne samo prema gospođi Glušici, nego i prema cijenjenim gostima iz Norveške i Danske, koji su, između ostalog, bili i suorganizatori i sufinansijeri ovoga naučnog skupa - kazao je Rajko Cerović.



    V.VOJINOVIĆ

  24. #549
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    ZAVRŠNICU NAUČNOG SKUPA O JEZIKU OBILJEŽILI SU INCIDENTI I NEAKADEMSKO PONAŠANJE AKADEMIKA


    Zoran Lakić uveo cenzuru u CANU



    Podgorica - Umjesto najavljenog doprinosa razrješenju jezičkog pitanja u Crnoj Gori, dvodnevni naučni skup u CANU samo je još više zakomplikovao prilično složenu situaciju - neprilični incidenti koji su prijetili da prerastu i u fizički sukob potvrdili su slojevitost podjela.
    "Održavanje naučnih skupova i drugih vidova saopštavanja rezultata istraživanja ili stvaralačkih poduhvata, predstavlja značajan način djelovanja Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i njenog povezivanja sa sličnim institucijama u zemlji i svijetu. Skupovi su se odlikovali apsolutnom slobodom iskazivanja naučnog mišljenja, uz punu toleranciju različitih ili sasvim suprotnih gledišta o razmatranim problemima." Ova ocjena rada akademije i organizovanja naučnih skupova publikovana je 1993. godine u monografiji "Crnogorska akademija nauka i umjetnosti 1973-1993", a nakon jučerašnjeg dana više liči na bajku nego li na citat iz monografije o najvišoj naučnoj instituciji jednoga naroda.
    Naime, kada se taj i slični citati uporede sa sadašnjom praksom CANU, da se zaključiti da se posljednjim organizovanim skupom ta institucija ogriješila o vlastitu tradiciju - niti je na tom skupu bilo apsolutne slobode u iskazivanju naučnog mišljenja, niti su organizatori imali namjeru da u atmosferi tolerancije saslušaju "drugu stranu". Naprotiv. Međunarodni naučni simpozijum "Jezička situacija u Crnoj Gori - norma i standardizacija", čiji su organizatori bili novoformirani Institut za jezik i književnost "Petar II Petrović Njegoš" (u čijem pravilniku, uzgred, nije definisano koji jezik ta institucija kani izučavati) i Institut za istočnoevropske i orijentalne studije Univerziteta u Oslu, protekao je u "duhu" netolerancije i incidentalne atmosfere.
    Tokom prvog radnog dana skupa pročitano je nekoliko referata u kojima je negativno okvalifikovano naučno postignuće Vojislava P. Nikčevića, a na svaki pomen Nikčevića, njegovih rješenja i sintagme crnogorski jezik, salom CANU pronosili su se uzdasi koji ne priliče ni učenim ljudima, ni jednoj instituciji što teži da svijetu pošalje najbolju moguću sliku o državi koja je njen osnivač.
    Drugog dana otišlo se "korak dalje". Učesnici skupa u neizvjesnosti su iščekivali referat prorektora Univerziteta Crne Gore i redovnog profesora Filozofskog fakulteta, istaknute lingvistkinje prof. dr Rajke Glušice, koja je već u naslovu rada iznijela "problematičnu sintagmu" (Standardizacija crnogorskog jezika), a nakon podnošenja referata uslijedile su brojne polimike, rezultirajući verbalnim sukobom akademika Zorana Lakića sa jedne strane i Glušice sa druge, odnosno magistra lingvistike Adnana Čirgića, koji je pokušao da je zaštiti. Događaj je zabilježila i kamera RTVCG. Osim toga, književni kritičar i publicista Rajko Cerović spriječen je da u terminu rezervisanom za diskusije prokomentariše referat Glušice i iznese stav o jezičkoj situaciji u Crnoj Gori, uprkos tome što je u okviru radnog dijela skupa, govorio Milorad Dešić, čije ime nije bilo ni unešeno u program simpozijuma, niti je njegov rezime štampan u knjizi sažetaka.
    Zahvaljujući ovakvom "raspletu" skupa, koji je najavljen kao "naučni", ostaje pitanje - da li je cilj bio da se zaista doprinese prevazilaženju aktuelnih jezičkih nedoumica?


    CEROVIĆ: UNITARNA LINGVISTIKA


    - Na moje veliko iznenađenje osjetio sam od samog početka skupa da mi od strane zagovornika tradicionalno srpske unitarne lingvistike neće biti dozvoljeno da učestvujem u vremenu koje je određeno za diskusiju. Ipak sam smatrao da će mi organizator dozvoliti nekoliko minuta da podržim referat godpođe Glušice i da povodom jezičke situacije u Crnoj Gori iznesem nekoliko vlastitih stavova. Međutim, drugog dana se očigledno vidjelo da postoji organizovana priprema, sračunata na to da mi se ne dozvoli riječ. Sve je tim čudnije što sam iza iste govornice te akademije više puta govorio i o Laliću, Ristu Ratkoviću, rodonačelniku crnogorske kinematografije Velimiru Stojanoviću╔ Uvijek su to bile akademski pristojne besjede, potpomognute novim argumentima.
    Bez obzira na to što sam pisac, književni kritičar, autor koji ima brojne tekstove i o književnosti i o jeziku pojedinih pisaca, izgleda da sam u akademiji doživljen kao uličar, koji svojim istupanjem ruši osvjedočenu imperijalno jezičku svijest čuvara tvrdnje o nepostojanju crnogorskog jezičkog identiteta.
    Najglasniji u zahtjevima da mi se ne dozvoli riječ, pored Radmila Marojevića, Radoja Simića i Miloša Kovačevića, bio je, na moje čuđenje, akademik Zoran Lakić. Bilo mi je žao a i stidno kako se ovi ljudi ponašaju, ne samo prema gospođi Glušici, nego i prema cijenjenim gostima iz Norveške i Danske, koji su, između ostalog, bili i suorganizatori i sufinansijeri ovoga naučnog skupa - kazao je Rajko Cerović.



    V.VOJINOVIĆ
    ZATO SAM "MONDIJALISTA" STO SU MI SVADJE MEDJU BRACOM TOTALNO DO**RCILE....tom prije kad su svekih 50 godina dovodile do krvoprlica medjukomsijskoga!!!


    ZATO SAM "MONDIJALISTA" STO SU MI SVADJE MEDJU BRACOM TOTALNO DO**RCILE....tom prije kad su svekih 50 godina dovodile do krvoprlica medjukomsijskoga!!!


    ZATO SAM "MONDIJALISTA" STO SU MI SVADJE MEDJU BRACOM TOTALNO DO**RCILE....tom prije kad su svekih 50 godina dovodile do krvoprlica medjukomsijskoga!!!



    Mogu mislit kako su bili gadi i za bruku pred zgranutim strancima, jezikoslovim , mirnim naucnicima....kojima je dozivljaj promjena sufiksa ispred g....u t.....DOSTA svadje Crnogorci! CG
    JE NASA i tu je da ostane I VALJA JOJ PRAVITI NEKI JEZIK;.....iznadjite rjesenje, gospodo akademici!
    Last edited by Old Bone; 27-05-07 at 20:28.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  25. #550
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,752
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E zbilja za gadjenje. Stvarno. Sav akademski rad bi trebalo ocistiti od uticaja politike, narocito nacionalizma. Ovo lici na instrumente aktuelne vlasti. - Trazi proizvod, a sabotiraj nacin.

    A i onako generalno, razocaran sam u CANU. Toliko kenjaju o crnogorskom jeziku i kako je to sjajno i kako to treba, a niko to pregojeno prkno da pomjeri i baci se na rabotu. Nikcevic je odradio ogroman dio posla, sam, pro bono, a ovi eto, samo da popljuju srpski. E pa gospodo draga, dokle vise. Coek koji ZELI DA SE KORISRI CRNOGORSKIM JEZIKOM ispada idiot bas zbog njih.

Page 22 of 50 FirstFirst ... 1218192021222324252632 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. PROFESOR SA SORBONE PRIZNAO CRNOGORSKI JEZIK !
    By GRAD in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 68
    Last Post: 21-02-05, 02:52
  3. Crnogorski jezik 1857-a godina:
    By Petar Mrvaljevic in forum Istorija
    Replies: 0
    Last Post: 25-01-05, 23:00
  4. MATIJA BECKOVIC O GORI CRNOJ!
    By Vidoje in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 53
    Last Post: 07-11-04, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •