Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 101 to 125 of 174

Thread: Novokomponovana srpska nacija je nastala po ova dva programa...

  1. #101
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Ne postoji naravno jedinstvena srpska kultura, jer su Srbi obična politička nacija

    Nina Hitrova dalje kaže, vrlo jasno i odsječno, ovo nikada nijedan istoričar Svetosavko nije napisao, a ubogi, jadni, nesrećni, crnogorski istoričari se takođe ne usuđuju da ovo kaže što kaže gospođa Hitrova, vrlo jasno!

    Quote Originally Posted by Nina Hitrova
    Iz Rusije su stigli pozdravi i adrese naučnih institucija Sankt-Peterburga, Moskve, Kijeva, Harkova i drugih gradova. U jednoj od zdravica je rečeno: Obodska štamparija je otvorena šezdeset godina prije otvaranja sličnih štamparija u Moskvi. „Hvala i čast narodu koji je, u takvim uslovima života, smogao snage da podrži svoje vladare u njihovim pravoslavno-prosvjetiteljskim preduzećima”.
    Svečanost je prošla kao veliki praznik slovenske i, u tom okviru, crnogorske kulture. Po povratku u domovinu A. I. Aleksandrov i A. Parevski upoznali su čitaoce sa svojim utiscima.
    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=604688&postcount=7

    Naravno gospođa Hitrova ne bi pisala o CRNOGORSKOJ KULTURI da nije uvidjela ono što ubogi crnogorski istoričari ne mogu da uvide, a gospoda Svetosavci prećutkuju.
    Jedna kultura kao što sam hiljadu puta ponovio, kultura jednog naroda se ne sastoji jednog jedinog dana u godini koji imamo zajednički sa Srbima, a to je slavljenje slave.
    Kultura jednog naroda se sastoji i od ostalih 364 dana u godini, kada taj narod upražnjava svoje običaje, tradiciju, predanja, način života, način odijevanja ...
    Gospođa Nina Hitrova umno prelazi preko istorija Crnogoraca, prvo kaže SRPSKI NARODI, pa onda kad je već zaključila da ne postoji jedan srpski narod, već samo politička srpska nacija, onda normalno kaže - CRNOGORSKA KULTURA.

    Mislim, hiljadu puta sam napisao: Svetosavske bajke su jedine bajke koje su proglašene za pravu istoriju. (možda se varam možda ima još mitomanskih istoriografija)

  2. #102
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Pa i ja preferiram da pričam o kulturama. Kulturno, Srbi i Crnogorci su protivno tvom mišljenju vrlo bliski, iako je crnogorska kultura vidljivo autohtona (hvala Bogu), oblikovana zasebnim geografskim, istorijskim i etničkim faktorima. Najveću kulturnu bliskost (posle Srba) Crnogorci imaju sa Albancima. Sa Srbima vas vežu jezik, slave, državnička tradicija, umetnost, a sa Albancima krvna osveta, čast, (znači, nepisani zakoni), mnogi narodni običaji, kao i plemena. Mada kao što si mi rekao, nisu ni svi Albanci podeljeni u plemena, tako da je pitanje čija je ta karakteristična brđanska kultura, nacionalno gledano. U stvari, najbliže nacije na celom svetu su Crnogorci i Srbi u Crnoj Gori, po tome se najbolje vidi da su nacije prvo politička kategorija, a onda sve drugo.

  3. #103
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Samo napomena.
    Ove bezbrojne primjere koje navodim, čiste kao suza, ogromnu većinu nijedan crnogorski istoričar, nije ni primjetio.

  4. #104
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vuk, ko bi drugi odredio: "Nego da se podijelimo po zakonu ili vjeri"!

    I godine 1861. Srbi i Hrvati nijesu se bili još dogovorili ko će biti Srbin, a ko Hrvat. Fino i jasno vidimo kako su se oko toga dogovarali, premda sada 99% Srba i Hrvata misle kako su im preci oduvijek nosili to ime, što je mnogo smiješno.
    Moguće je da iz tog vremena potiče tadasnje uvjerenje crnogorskog naroda da je Srbin sinonim za pravoslavnog
    Naravno, ćopko, ko bi drugi, odredio je da će se po vjeri neko zvati Hrvatom, neko Srbinom!
    Kao što svi znaju, mi Crnogorci, narod crnogorski, nijesmo pristali na ove dogovore, iako se naša crnogorska elita u 19. vijeku složila sa ovim političkim odlukama.


    Quote Originally Posted by Četničko glasilo Pogledi:
    Дакле, писци декларације узимају делимично модификовану тезу Вука Караџића из његовог чланка "Срби сви и свуда", објављеног 1847. године. Тај чланак се сматра темељом тзв. језичког концепта нације, са познатом паролом: "Срби су сви који говоре српски". Поред муслимана, Вук Караџић је под Србима подразумевао и све Хрвате, док писци декларације Србима сматрају само Хрвате штокавце (не и кајкавце и чакавце).
    У оно доба, Хрватима се нису допале тезе Вука Караџића. Одговорио му је извесни Б. Шулек у загребачком "Невену" 1856. године. Вук Караџић је отписао Шулеку 1861. године, чланком "Срби и Хрвати".
    Овом приликом, Вук Караџић се одрекао својих претходних теза. На почетку чланка, он пристаје да се "Хрвати по правди могу звати" сви чакавци и кајкавци. Међутим, у наставку Вук Караџић чини још један корак, остављајући могућност да и штокавци могу бити Хрвати. Ево његових речи:
    "Ако хрватски родољупци не пристају на ову на разуму основану диобу (тј. да су чакавци и кајкавци Хрвати и штокавци Срби - прим. М. С), онда се за сад у овоме ништа друго не може учинити него да се подијелимо по закону или вјери".
    Другим речима, католици су Хрвати, а православци Срби. Тако је Вук Караџић еволуирао од језичког до верског концепта нације. Надао се да се због овога Срби "неће срдити" на њега, а да ће, с друге стране, Хрвати "са свијем бити задовољни".
    Хрвати су, заиста, били задовољни. Исте године, изабрали су Вука Караџића за почасног члана Пожешке жупаније и почасног грађанина Загреба.



    ...
    Last edited by Ćipur; 13-08-09 at 16:13.

  5. #105
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    [quote=Ćipur;611480]I godine 1861. Srbi i Hrvati nijesu se bili još dogovorili ko će biti Srbin, a ko Hrvat. Fino i jasno vidimo kako su se oko toga dogovarali, premda sada 99% Srba i Hrvata misle kako su im preci oduvijek nosili to ime, što je mnogo smiješno.

    Ćipure a kada su se Dukljani,Zećani,Bokelji,Brđani ili kako već dogovorili da će se zvati Crnogorcima?
    Kada je uopće prvi puta u historiji neko zapisao da govori crnogorskim jezikom?

    Mislim,za hrvatski jezik imaš izvore stare 400-750 godina od Istre do Dubrovnika(Istarski razvod 1325.,Vinodloski zakon 1288.,Poljički statut 1440.,hrpu zadarskih,šibenskih,splitskih,hvarskih,korčulanski h,dubrovačkih književnika).
    Ima li takvih dokumenata ili književnih djela koja napominju da su pisani na crnogorskom jeziku?

  6. #106
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Postoje političke nacije i (po mom sudu) prirodne nacije, koje veže porijeklo, običaji, jezik, istorija kultura ...
    Prirodne nacije bi bili Crnogorci, (crnogorska plemena računam naravno i Bokelje), Irci, Švedi, Finci ...

    A čiste političke nacije nacije nastale čistom političkom voljom: Talijani, Turci, Srbi, Hrvati, vjerovatno i Bugari, Rumuni i Njemci ... ali nijesam dovoljno upoznat sa istorijom tih nacija.
    Po čemu si ovo zaključio?
    Po čemu Crnogorci nisu politička nacija? Oni su se kao i druge nacije, formirali od Dukljana,Zećana,Bokelja,Brđana,Dalmatinaca,Slovina ca,Ilira...

    Prije Crnogorcaca bijahu neki Dukljani šta ne? Bijahu neki Zećani.

    Kada su oni odlučili "ajmo mi sada zvat sebe Crnogorcima"?

    Nije li to politička odluka?

    Druga je stvar šta su Crnogorci minijaturni pa među njima nema tolikih razlika kao kod većih nacija.

    Da Crnogoraca ima 10 milijuna i da žive na području od 100.000 km2 i među njima bi bilo 20 puta više razlika.

  7. #107
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by miroslav View Post
    Druga je stvar šta su Crnogorci minijaturni pa među njima nema tolikih razlika kao kod većih nacija.
    Mogu se dosta sloziti sto si gore napisao, ali ovo si u vezi Crnogoraca posteno napisao.
    E sad promisli razlike izmedju Sicilijanaca i Milaneza ili razlike izmedju nacionalnih Crnogoraca. Naravno da su razlike izmedju nacionalnih Crnogoraca 100 puta manje.

  8. #108
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    166
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Mogu se dosta sloziti sto si gore napisao, ali ovo si u vezi Crnogoraca posteno napisao.
    E sad promisli razlike izmedju Sicilijanaca i Milaneza ili razlike izmedju nacionalnih Crnogoraca. Naravno da su razlike izmedju nacionalnih Crnogoraca 100 puta manje.

    Pa to je čista logika.
    Teško će se razumjeti istarski čakavac i lastovski čakavac. Udaljeni su stotinama kilometara.
    A čak je i Vuk Karadžić reko da su to Hrvati.
    To je čista logika.
    Ja samo tvrdim da su Crnogorci ni manje ni više politička nacija od ostalih.
    Sam termin Crnogorac je pod svojim imenom naslijedio brojna druga imena(Dukljani Zećani Bokelji itd.).

  9. #109
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Hvala jujy za pošteni post!

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post


    Vuk Karadzic jednim potezom pera pretvara u gornjem članku Crnogorce, Hercegovce, Bošnjake ... pa Morlake - narod Nikole Tesle, sve ih pretvara u ovom članku u Srbe/Srblje/sebre/ratare!
    Za Morlake recimo, to je narod Nikole Tesle, to su Desnice, Uzelci, Paspalji, Raškovići, Martići ... ćopko kaže genijalnu rečenicu kojom ih pretvara u Srbe: "Pa i sami Morlaci u Dalmaciji ... nijesu ništa drugo do Srbi ...."
    Tačka i gotovo. To su Srbi i gotova priča, kaze ćopko. :idea: :hammer: :trashcom:

    Ovu njegovu ideologiju podržali su mnogi pravoslavni intelektualci toga doba, složili su se da budu Srbi, da uzmu srpsko ime.

    Medjutim u narod je ta ideologija usla mnogo kasnije, pravoslavni narod zapadno od Drine nije se izjasnjavao Srbima sve do 1918., Crnogorci nikad, kao sto znamo.

    Svim srcem zahvaljujem Velokm Srbinu jujy, što je tako fino pojasnio neke stvari kako je Njegoš osrpčen!
    Hvala ti juhy, što se svom dubinom duše slažeš sa mnom da je srpstvo importovano u Crnu Goru preko Njegoša!
    Iskreno hvala!

    Quote Originally Posted by jujy View Post
    Zaboravljaju se da je Njegos bio nepismen kad da je Simo Milutinovic uzeo da uci srpskom pjesnistvu i pismenosti, te da nije mogao da pise do srpski jezik, jer je Simo Milutinovic bio Srbin



    Bravo legendo!!!
    Pa ti velikosrbin, to bolje objasni nego ja koji se muka mučim da to što preciznije iskažem!

    Pa ti ćeš postati jači zagovornik da je srpstvo importovano u CG preko Vuka, Garašanina, Sime Sarajlije, Medakovica ... (te ekipe) nego ja!

  10. #110
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Evo već 150 godina Srbin se postaje, ne rođenjem, već propagandom!

    Od kada je Vuk Karadzic izmislio Srbe ijekavce u njegovom clanku "SRBI SVI I SVUDA" (sa kojim je otvoren ovaj topic), evo već 150 godina Srbin se postaje, ne rođenjem, od oca i majke, već se Srbin postaje propagandom, što posrbljeni političari iz Crne Gore uopšte i ne kriju.

    "Dan"
    --------------------------



    NA OKRUGLOM STOLU U ORGANIZACIJI EKONOMSKOG SAVJETA SNS-a OCIJENjENO


    Srbe obmanjuju građanskom državom


    Srbi u Crnoj Gori su diskriminisani, a mogu na ovim prostorima opstati jedino ako uspiju da stvore adekvatnu ekonomsku osnovu, ocijenjeno je, između ostalog, na jučerašnjem okruglom stolu koji je u Podgorici organizovao Ekonomski savjet Srpske narodne stranke. Predsjednik SNS-a Andrija Mandić kazao je da se ta partija i "Srpska lista" zalažu da Crna Gora bude ustavom definisana kao država ravnopravnih građana i naroda zbog toga što je na sceni diskriminacija Srba na svakom koraku.
    - Očigledno je građanski koncept samo dobar izgovor vlasti da nastavi sa diskriminacijom srpskog naroda. Da nema te diskriminacije sigurno bismo se zalagali da Crna Gora bude država ravnopravih građana. "Srpska lista" želi da se Crna Gora uredi tako da je svi građani i narodi koji u njoj žive doživljavaju kao svoju državu. Veoma je važno da našim prijateljima u susjedstvu i međunarodnoj zajednici dokažemo da su Srbi u Crnoj Gori dikriminisani. I već sada sve više ljudi od Vašingtona do Brisela postavlja pitanje crnogorskoj vlasti kakav je položaj Srba. To se pitanje do sada postavljalo samo za Albance - kazao je Mandić.
    On je naveo niz primjera diskriminacije Srba prilikom zapošljavanja. Kako je dodao, čak se i u firmama iz Srbije koje posluju u Crnoj Gori osjeća diskriminacija Srba.
    - Telekom Srbije, koji stiže u Crnu Goru, raspisao je konkurs za prijem zaposlenih i objavio ga u novini koju ne čitaju Srbi. I tamo se, prema informacijama koje imamo, vodi računa da na rukovodeća mjesta dođu provjereni kadrovi koji su i ranije u Crnoj Gori sprovodili antisrpsku politiku - kazao je Mandić.
    Predsjednik Ekonomskog savjeta SNS-a Strahinja Bulajić kazao je da je ekonomija od posebnog značaja za srpski narod u Crnoj Gori.
    - Veza sa Srbijom je srušena, a Crna Gora je izgleda postala američka vojna baza, ali i ruska ekonomska teritorija. Ovo je zemlja čuda u kojoj će na ruskoj teritoriji američki vojnici moći da rade šta hoće. Takva zemlja želi da bude dio Evropske Unije a možda dijelom teritorije i Velike Albanije. Utisak je da se Crna Gora rasteže i da granica pucanja nije daleko. U takvoj situaciji srpski narod traži ravnopravnost sa ostalima u ekonomskom i političkom smislu - kazao je, pored ostalog, Bulajić.
    Član Ekonomskog savjeta Ljubomir Madžar, komentarišući Nacrt ustava, rekao je da mu se "mnogo više dopada da Crna Gora bude država građana".
    - Crna Gora je etnički heterogena i ako se prihvati da su narodi nosioci suvreniteta pitanje je koji, a koje izostaviti. Smatram da vjera i nacija treba da budu stvar privatnog opredjeljenja - kazao je Madžar.
    On je dodao da državni simboli ne treba da sadrže vjerska obilježja a založio se i da se ustavom ne propisuje da država finansijski pomaže vjerske zajednice.
    - "Srpska lista" je dala alternativu u kojoj se insistira na nacionalnom ključu prilikom zapošljavanja. Svjestan sam razloga, ali ima i argumenata protiv toga. Ima mnogo nacionalnih zajednica i teško je naći pravično rješenje. Tamo gdje ima nacionalnog ključa, to podrazumijeva i da bi na neka mjesta u državnim organima došli ljudi odabrani ne uvijek po kriterijumu stručnosti - kazao je Madžar. On je dodao da bi i prava manjina trebalo ograničiti a preko te granice dati mogućnost da ih ostvaruju o svom trošku.
    Profesor Danijel Cvjetičanin kazao je da je položaj srpskog naroda u Crnoj Gori otežan nakon sticanja njene nezavisnosti.
    - Nacrt ustava već na početku ima odredbe koje bi mogle biti nagovještaj diskriminacije i to ne samo srpskog naroda. Bojim se da će upravo ovakav ustav podstaći diskriminaciju - kazao je Cvjetičanin, i dodao da Crna Gora nema razloga da uvodi, odnosno izmišlja novi jezik.
    Cvjetičanin je zamjerio opozicionim partijama da podržavaju antiliberalni model koji je izgradila vlast.
    - Ono što se u Crnoj Gori desetak godina poturalo kao liberalni model ustvari je bio kontrolni model, i antitržišni sistem koji sada doživljava vrhunac prosperiteta. Sada Crna Gora doživljava vrhunac blagostanja, jer količina novca koja se trenutno u nju sliva je neponovljiva. Crna Gora jede svoju budućnost i sve je rasprodato. Ogromne štete koje je Crna Gora imala, ima i koje će imati upravo su posljedica antiliberalnog modela koji postaje, nažalost, zaštitni znak crnogorske opozicije. Opozicija mora konačno da raskrinka licemjerje vlasti da sprovodi liberalni ekonomski model - zaključio je Cvjetičanin.
    Savjetnik predsjednika SNS-a Miša Đurković upozorio je da srpski narod u Crnoj Gori ne može opstati ako ne obezbijedi adekvatnu ekonomsku osnovu.
    - SNS želi da dođe na vlast. Ta partija ne želi da dovijeka bude u opoziciji a da Srbi postanu socijalna kategorija. Želimo da Srbe uvedemo u red bogatih ljudi spremnih da državu urede na najbolji način - kazao je Đurković.

    Vasko Radulović smatra da je naredni period kritičan za Srbe u Crnoj Gori.
    - Ako se ne uradi dovoljno na ekonomskom, političkom i propagandnom planu, biće na narednom popisu mnogo manje Srba i onih koji govore srpskim jezikom i idu u srpsku crkvu. Moraju se napraviti organizacije i centri u kojima će se Srbi okupljati, neophodno je imati srpsku televiziju, novine... Sve to je nemoguće bez neke pomoći - kazao je Radulović.

    Dragaš: Samo interes Srbina spasava

    - Potrebno je da se izradi ekonomski program SNS-a. Samo interesi mogu da spoje ljude. Predlažem da SNS u roku od 90 dana izađe sa operativnim ekonomskim programom koji će sadržati presjek stanja, predlog mjera, iznos potrebnih sredstava i kako povezati sve zainteresovane - kazao je Branko Dragaš, predlažući formiranje srpske poslovne berze radi lakše saradnje.

    Sveta vodica

    Po ocjeni člana Ekonomskog savjeta SNS-a Momira Bulatovića, odredbe vezane za ekonomska pitanja u Nacrtu ustava su "kao sveta vodica - ne zna se da li će biti od koristi, a ne može da naškodi". On je dodao da postojeće stanje na socijalnom planu može biti ozbiljna prepreka daljeg ekonomskog razvoja, koji je preduslov za evropske integracije. On je kao kuriozitet naveo činjenicu da se u Nacrtu ustava nigdje ne navodi koja je valuta u zvaničnoj upotrebi. Kako je naglasio, ekonomska stvarnost Crne Gore je zabrinjavajuća, a ustav neće riješiti te probleme.


    V. R.

    http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Politika&datum=2007-05-14&clanak=100601

  11. #111
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    On je naveo niz primjera diskriminacije Srba prilikom zapošljavanja. Kako je dodao, čak se i u firmama iz Srbije koje posluju u Crnoj Gori osjeća diskriminacija Srba.
    - Telekom Srbije, koji stiže u Crnu Goru, raspisao je konkurs za prijem zaposlenih i objavio ga u novini koju ne čitaju Srbi. I tamo se, prema informacijama koje imamo, vodi računa da na rukovodeća mjesta dođu provjereni kadrovi koji su i ranije u Crnoj Gori sprovodili antisrpsku politiku [/URL]
    smejati se ili plakati, pitanje je sad.

  12. #112
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default ssin što si tražio to si dobio! Prvi put na www. ogromna exluziva!

    Na ovaj moj post bile su burne reakcije.

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    ssin,

    da je gledao da stvara srpsku naciju, prvo bi joj konstruisao jezik, što je i uradio! :blah:

    Ćopko je bio malo bistriji od tebe, on je znao ako misli da napravi naciju, da joj mora napraviti jedan jezik.
    U momentu kad je ćopko počeo da pravi jezik, pravoslavni Hrvati su pričali čakavicu i kajkavicu, niko se nije razumio sa Nišlijuama, Vranjancima.
    Iskreno vjerujem da su se sa teškoćama razumjeli i dukljanski Sloveni (Crnogorci, Dubrovčani, Hercegovci), sa Lalalma i tako ...
    Ćopko im je svima napravio jedinstven jezik, Hrvati su prihvatili taj jezik, nijesu nikada standardizovali neki svoj dijalekt, i tako su izgubili pravoslavne Ličane, Krajišnike, Dalmatince.

    Naravno te procese pravljenja nacija ćopko je vidio u Beču, vidio je da se njemačka nacija pravi pomoću jedinstvenog jezika, vidio je da se talijanska nacija pravi pomoću jedinstvenog jezika (firentinskog), pa je ćopko samo iskopirao model.
    Uložio je neizmjerni trud da napravi, konstruiše jezik, to jest da napravi naciju.

    Isključivo, prvi cilj Vuka Karadžića bio je pravljenje srpske nacije, takozvana "reforma" jezika bila mu je samo sredstvo za pravljenje savremene srpske nacije.

    E sad, ovo sve Svetosavski naučnici znaju, al ne smiju da priznaju, jer bi onda ćopka trebali da proglase za srpskog poluboga.
    Prva reakcija, zaprešašćenje.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Nikakvi pravoslavni Hrvati nikada nisu govorili čakavski i kajkavski
    Druga reakcija, Kole, ostrašćeni Svetosavac često se u njegovoj glavi dešaava pravi lom između urbanog čoeka, Evropljanina, i ostrašćenog Svetosavca, negatora svega nesrpskoga!
    Podvojena ličnost Kole kaže:

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Ово се није могло чути још од НДХ.
    Али ипак објасни ти нама ко су православни Хрвати?

    Јесу ли имали своју цркву и којој су патријаршији припадали? Ко им је на фрескама био у црквама и које свеце су славили? Каква им је сарадња била са СПЦ?
    Уствари како то да Хрвати још не знају за православне Хрвате?
    Da ponovim moju tvrdnju.

    Ćopko je bio malo bistriji od tebe, on je znao ako misli da napravi naciju, da joj mora napraviti jedan jezik.
    U momentu kad je ćopko počeo da pravi jezik, pravoslavni Hrvati su pričali čakavicu i kajkavicu, niko se nije razumio sa Nišlijuama, Vranjancima.
    Iskreno vjerujem da su se sa teškoćama razumjeli i dukljanski Sloveni (Crnogorci, Dubrovčani, Hercegovci), sa Lalalma i tako ...
    Ćopko im je svima napravio jedinstven jezik, Hrvati su prihvatili taj jezik, nijesu nikada standardizovali neki svoj dijalekt, i tako su izgubili pravoslavne Ličane, Krajišnike, Dalmatince.
    Naravno te procese pravljenja nacija ćopko je vidio u Beču, vidio je da se njemačka nacija pravi pomoću jedinstvenog jezika, vidio je da se talijanska nacija pravi pomoću jedinstvenog jezika (firentinskog), pa je ćopko samo iskopirao model.
    Uložio je neizmjerni trud da napravi, konstruiše jezik, to jest da napravi naciju.
    Isključivo, prvi cilj Vuka Karadžića bio je pravljenje srpske nacije, takozvana "reforma" jezika bila mu je samo sredstvo za pravljenje savremene srpske nacije.

    Dakle,

    Vuk Karadžić ili naš omiljeni istorijski junak Ćopko, bistro je poseljački zaključio NACIJA=JEZIK, to jest ćopko ovako razmišlja: "Ako napravim jedan jezik, napraviću jednu naciju".
    Za rezone 19. vijeka, to je bilo OK, pa čak i za današnje rezone, ali mi u 21. vijeku znamo da NACIJA ne znači JEZIK, kao što je to bilo i prije 19. vijeka takvo shvatanje.

    Dakle budalasti Hrvati nijesu standardizovali neki svoj dijalekt, čakavicu ili kajkavicu, prihvatili su Vukov jezik, i kad su u školama pravoslavni Hrvati naučili Vukov jezik, Srbi su Hrvatima jednostavno iščupali iz narodnog bića Tesle, Martiće, Paspalje, Raškoviće, lako su ih osrbili.

    Evo ključnog dogovora, đe je ćopavac izradio kao goveda, Hrvate i nagovorio ih da prihvate njegov model da bi napravili jedan veliki narod, naciju, problem je u tome što se nikada nijesu dogovorili kako će ta zajednička nacija da se zove i kako će jezik da joj se zove.

    Ćopko je kao brave izradio u ovom dogovoru/ugovoru predstavnike hrvatske elite:

    Ivana Mažuranića, Frana Miklošića, Dimitrija Demetara, Vinka Pacela ...


    Samo da napomenem, nijesam baš bio najprecizniji, vjekovima su se pravoslavci u Hrvatskoj zvali Vlasima ili Morlacima (Crni Vlasi), jer su kao pravoslavni narod sa baš takvim nazivom pristigli iz države Nemanjića.
    U 19. vijeku pravoslavne Vlahe Hrvati su uspjeli da uvedu u svoju političku naciju, pravoslavci u Hrvatskoj su se deklarisali Hrvatima, ali bilo je kasno, zaboravili su izvorni hrvatski jezik, prvi put u istoriji Vranjanac i Kninjanin mogli su se razumjeti, mogli su se jasno razumjeti neki Pasuljkovć i neki Tesla, neki Desnica i neki Zablaćanski ... tako da je 1918. te pravoslavce kralj Aca pomoću religije i Vukovog jezika kralj Aca lako posrbio ...
    Kao rezultat svega toga imamo sada da se taj junački Vlaški/Morlački narod koji je dao mnogo vitezova, pisaca, naučnika (u okviru AustoUgarske i hrvatske kulture) potuca skita i prosi po rajskoj zemlji Srbadiji ... i imamo beskrajno srećnu SPC kojoj je jedini cilj, vječni - svetosavčenje.


    Ja kao što znate, nikada ništa ne tvrdim bezveze, malo sam se potrudio, tragao sam za ovim dokumentom koji mi se urezao u svijest, sada ga predstavljam, spektakularni dokument, preci današnjih hrvatskih Srba, Koletovi preci takođe govorili ČAKAVICOM!!!

    Iz knjige koju su potpisala 3 srpska doktora istoijskih nauka, jako poštena knjiga, ali naravno strogo zabranjena za širu srpsku javnost, Srbima kao naciji ne daje se na uvid istorija, već svetosavske bajke. :hardrock:



    5. jula 1596. godine pounski Vlasi obracaju se nadvojvodi Ferdinandu III da hoce da se bore protiv Turaka, ali kad oslobode neku zemlju od Turaka da im se daju povlastice, vjerska sloboda i zemlja.
    Pismo pisu ćirilicom, pismo salje, potpisuje pravoslavni episkop i 12 vlaških knezova.

    U komentarima, ovaj srpski naučnik njih zove Srbima, naravno da mora, jer bi ga u Beogradu zaklali da to ne učini, ali pošteno CITIRA riječi pravoslavnih Vlaha, koje sam MARKIRAO.
    Ovi kobajagi Srbi, u pismu SAMI SEBE ZOVU VLASIMA.

    Moguće je da je među ovim pravoslavnim Vlasima bio i Koletov predak, čukun/čukun đed.



    Dakle da ponovim što Vlasi pišu, u ovom pismu, ljeta gospodnjeg 1596:

    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene"



    Eto to su ti "Srbi", koji govore čakavicom, a sami sebe zovu Vlaškim sinovima!!! :blah:

    Ima puno poštenih radova srpskih istoričara, oni mnoge narode i grupe pretvaraju abrakabraka / ćiribućiriba - u Srbe, ali to su ipak pošteni radovi jer ti istoričari citiraju IZVORE.
    Međutim ono što se srpskoj naciji predstavlja kao istorija, to su samo svetosavske bajke. Istorija je vrlo, vrlo, vrlo dug proces i jako komplikovan, moram da napišem ogroman predgovor da bi ljudima razjasnio ova čudesna dokumenta, potpuno neshvatljiva današnjoj novokomponovanoj srpskoj naciji, VUKOVIM SVETOSAVCIMA!

    Tako je ćopko iščupao iz hrvatskog narodnog bića ove pravoslavne Vlahe jer im je omogućio da se sporazumijevaju sa Čavoškim, Pasuljkovićima, Kokoreckovićima ... a ostalo je odradila Svetosavska crkva.
    To je ćopko usio, iz prostog razloga jer Hrvati nijesu standardizovali recimo čakavicu, ili kajkavicu.
    Da su je standardizovali, ovi pravoslavni Vlasi bi to učili u školama, i ne bi se razmumjeli sa Beograđanima, Lalama, Nišlijama, Vranjancima ...
    Pošto bi govorili različitim jezikom od pravoslavaca na istoku, smatrali bi se Hrvatima naravno, govorili bi hrvatskim jezikom (različitim od Vukovog) i smatrali bi se Hrvatima, prirodno i normalno.
    Izradio ćopko hrvatsku elitu, ćopko - stari Dukljanin posrbljeni, iščupao drob Hrvatima i napravio im čudnovatu kifla državu-teritoriju!

    Svetosavske bajke, jedine bajke na svijetu koje su proglašene za realnu istoriju!!!

  13. #113
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ćipure cenim tvoj trud i podstičem te da nam još stavljaš dokumenata. Mislim da si onaj moj post pogrešno protumačio (a slutim i ovaj poslednji, pre ovoga). Ovde si izneo neke prilično smele teze


    Dakle, nikakvi pravoslavni Hrvati nikada nisu govorili čakavski. Ovo 1) jednostavno nisu pravoslavni Hrvati, nisu bili a da li će biti to ne znam. 2), čakavski je jedino mogao biti preuzet, nikako njihov originalni jezik. Pogledaj kako to stanovništvo govori, kako njihovi potomci govore, narod u selima i ne maštaj previše. Zatim, s druge strane - koliko Srba u Hrvatskoj govori standardni hrvatski...mnogo, naročito u urbanim centrima. Ništa čudno i neobično, isto kao Hrvati u Beogradu koji govore srpski, pa nisu Srbi niti ih neko smatra Srbima zbog toga.

    Potomci ovih ljudi su krvavo stradali zbog toga što jesu, ne samo na nacionalnoj već i na rasnoj osnovi stoga je pomalo degutantno sprdati se s tim ljudima, po meni je ovo sprdnja. Mislim da je i među Hrvatima malo ljudi koji bi izašli sa ovakvim tezama. A da te čuju taj Novak, Radoje i ostali šta misliš šta bi ti rekli, ne verujem da bi ti aplaudirali, izvini ali to je moje mišljenje.

  14. #114
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Vuk Karadzic: "Pa i sami Morlaci u Dalmaciji ... nijesu ništa drugo do Srbi ..." ?!!

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ćipure cenim tvoj trud i podstičem te da nam još stavljaš dokumenata. Mislim da si onaj moj post pogrešno protumačio (a slutim i ovaj poslednji, pre ovoga). Ovde si izneo neke prilično smele teze
    Perfektno sam ga protumacio, ljudi su pisali svojim maternjim jezikom, dakle ovako, parvom cakavicom, pravim hrvatskim jezikom:



    Dakle da ponovim što Vlasi pišu, u ovom pismu, ljeta gospodnjeg 1596:


    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene"


    Dakle, nikakvi pravoslavni Hrvati nikada nisu govorili čakavski. Ovo 1) jednostavno nisu pravoslavni Hrvati,
    OK
    To je doskocica, dobro.
    To su pravoslavni Vlasi koji govore hrvatskim jezikom, koji su se u 19. vijeku smatrali Hrvatima.
    Oces link sa dokumentima dje sebe Hrvatima deklarisu?

    čakavski je jedino mogao biti preuzet, nikako njihov originalni jezik.
    Mozda!
    Ali tim Vlasi vjekovima je to bio maternji jezik, prije Vukovog.

    Pogledaj kako to stanovništvo govori, kako njihovi potomci govore, narod u selima i ne maštaj previše.
    Sada govore Vukovim jezikom, ima vec 5-6 ili vise generacija da idu u skolu i uce Vukov jezik standardizovan, na kraju knjizevni jezik je svima maternji jezik.
    Ili ces reci da nekom 8-godisnjem Beogardjaninu, Milanezu, Njujorcaninu nije maternji jezik, onaj jezik koji se uci u skoli.
    Tako je i sa sadasnjim Srbima u Hrvatskoj, maternji jezik im je Vukov jezik.

    Zatim, s druge strane - koliko Srba u Hrvatskoj govori standardni hrvatski...mnogo, naročito u urbanim centrima.

    Ništa čudno i neobično, isto kao Hrvati u Beogradu koji govore srpski, pa nisu Srbi niti ih neko smatra Srbima zbog toga.
    Srbi u Hrvatskoj i Hrvati u Srbiji govore jedan te isti jezik - Vukov jezik, koji nema veze sa jezikom ljudi cije sam rijeci crvenom bojom obiljezio
    Pravoslavni Vlasi iz dokumenta govore stari Hrvatski jezik, PRAVI, takozvanu čakavicu.

    Potomci ovih ljudi su krvavo stradali zbog toga što jesu, ne samo na nacionalnoj već i na rasnoj osnovi stoga je pomalo degutantno sprdati se s tim ljudima,
    Naravno, stradali su, teško su stradali osrbio ih je Vuk jednim tekstom, pljunuo im na kulturu, istoriju, običaje, jezik, porijeklo i vezao ih za sebre.

    Zaboravio si, vrati se malo pa da utvrdiš kako je Vuk u jednom jedinom članku/tekstu pretvorio Morlake i Vlahe u Srbe!!!

    Junački, bistri i talentovani Vlaško/Morlački narod Nikole Tesle, Vladana Desnice, Vuka Mandušića, sinjskih uskoka, ... sada prosi i skita po zemlji Srbadiji, dok se razni posrbljeni narodi koji tamo žive, ćuškaju sa njima.
    Tužno, ali je to tako.
    Nijesu imali svoju narodnu elitu da kaže ćopavcu: "Stani malo nijesmo mi Srbi, mi smo ono što smo vjekovima bili, pravoslavni Vlasi, Iliri!"

    po meni je ovo sprdnja.
    Vrlo tesko ti je pao ovaj post, moj virtuelni prijatelju.
    Shvatas u momentu da su te sve, sve lagali o istoriji tvoje nacije, sve, sve su ti na lazan nacin predstavili.
    Pocinjes, klasicno da se ljutkas na mene, a ne na dokument, ne na pravoslavne Vlahe koji ovako divno i zanimljivo govore:

    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene"

    Bice jos bolnih dokumenata, IZVORA iz proslosti, moj virtuelni prijatelju, istina zna biti mnogo bolnija od lazi.

  15. #115
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Da se ne preganjamo mnogo, evo ja pozivam da se o ovome izjasne Srbi i Hrvati iz Hrvatske i Bosne, pa ako njih ubediš, smatraj da si i mene ubedio! Počni od Konstantina. Bilo bi fino da nađeš i potomke tog antisrbina koji veze sa Srbima nema, tog vojvode Miloša koji se prvi pominje u tekstu, pitaš ih za mišljenje pa da nastaviš sa ostalima .

    I gle čuda, kad si ustvrdio da Krajišnici nisu Srbi, eto odmah među njima vitezova, pesnika i naučnika:blah: Kažem ja, samo ti njih sad lepo ubedi u sve ovo, nemoj mene, ja sam nebitan potpuno.

    A da nisi u pravu, nisi, jezik koji se govori po tamošnjim selima je njihov jezik od pre 300-400 godina, naravno nešto se izmenio ali ne suštinski.

    Ćipko imaš radoznali, istraživački duh i fina zapažanja, nekad zabrazdiš sa nagađanjima kao u ovom slučaju. Međutim veoma ti nedostaje jedna stvar - očigledno ne poznaješ neposredno te krajeve i ljude! Ja prilično poznajem celu Srbiju, Crnu Goru, BiH i veći deo Hrvatske, tamošnji narod, običaje, mentalitet.

    Imam predlog za tebe - kreni Vukovim stopama i poseti sve te krajeve, i zabeleži svoje utiske. Ionako te Vuk fascinira.
    Last edited by ssin; 30-05-07 at 23:17.

  16. #116
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Bolje bi vam bilo da ovo predstavite svojoj naciji, ova dokumenta

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Da se ne preganjamo mnogo, evo ja pozivam da se o ovome izjasne Srbi i Hrvati iz Hrvatske i Bosne, pa ako njih ubediš, smatraj da si i mene ubedio!
    Nikoga ja ne ubjedjujem da nije Srbin. Sada jesu Srbi itekako!
    Mi samo ovdje pricamo o proslosti tih Srba, njihovom porijeklu, a ovaj pdf se zove Istorija, a ne Politika.

    Počni od Konstantina.
    Konstantin je procitao 15 000 mojih postova, naucio napamet istoriju Crne Gore, sve zna, sve se u dubini duše sa mnom slaze, malo je ostrašćen dnevnopolitički, on stalno dolazi ovđe da negira identitet Crnogoraca,
    OK sad je IMPERIJA CRNIH GORA UZVRATILA UDARAC, sve sam internet protivnike na ovim temama rasturio, ovaj IZVOR je prejak.
    Pokazuje kako su se deklarisali enički i kako su govorili.
    Bice jos bolnih istorijskih IZVORA, narocito za Konstantina.

    Što da radim?
    Ima mnogo poštenih radova srpskih istoričara, vrlo poštenih, čovjek ih je u radu, mislim da je to Rajko Veselinović, nazvao Srbima, ali ih je pošteno citirao.
    E sad apsolutno je nemoguce da srpska javnost sazna za ovaj citat, to je iskljuceno, jer bi bajke o vjekovnimSrbima iza Drine pale u vodu.

    A promisli sad sto nama pakleni Svetosavci rade.
    Recimo granice se dva plemena Bjelopavlici i Komani, granice se, vjekovima se uzimaju medju sobom, imaju stoprocentno istu krv, obicaje, kulturu, jezik, nosnju, folklor, istoriju i pakleni Svetosavci su neke od njih ubijedili da su razliciti da su jedni Brdjani, a drugi Crnogorci, to potenciraju kao pravu razliku!!!
    Termin koji su Turci potencirali - Brdjanin, da bi lakse drzali crnogorska plemena, taj termin koji se ugasio prije 150 godina, Svetosavci znajuci odlicno turske marifetluke, su obnovili i forsiraju ga!

    Desnice, Tesle, Raskovici, Martici, Paspalji, koji nikakve istorijske veze u zadnjih 5 vjekova nemaju sa Srbima, koji se istorijski nikada, nikada nijesu zvali Srbima progalseni su za porave ciste Srbe, a Bjelopavlici nijesu Crnogorci!!!

    heheheheheh

    Recimo pogledaj ovaj post, ja sam ovo shvatio kao tragediju, za mene je ovo tragedija, Old Bone, vrlo fin coek, intelektulac, dosta obrazovan, ne zna da li on, Bjelopavlic, i neko iz Komana pripadaju isto naciji?!! :mad: :mad:
    Sad se na ovo neki Svetosavac smijulji u kutu i raduje se dometima svetosavske propagande, i dometima svetosavskih mitova i bajki!

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    To su dva problema i dva pitanja, i svi smo u pravu..

    Nacionalno pripadanje Crnogorac tesko da se moze definisati...lako je onima kojima je i otac i majka iz *4 nahije*, pa nemaju dilema...ali oni sa sjevera, Brda, Muslimani sa sjevera (namjerno ne kaze Bosnjaci, jer mislim da oni to ne prihvataju i da su im Bosnjaci iz Bosne( sa kulturom koja je danas uveliko islamizirana, lise mozda centra Sarajeva)-uzor i nacija kojoj pripadaju, vec im je blize ono Crnogorac-Musliman, kao i meni Crnogorac- vjernik SPC, mislim da na primorju ima onih koji su Crnogorci-katolici (ne Hrvati!)....treba vremena da se stvori crnogorska nacija![/b]
    Al istim tim Svetosavcima koji se smijulje iz kuta, krv sam na slamcicu popio na internetu, sa hiljadama dokumenta, IZVORA, kojima sam im predstavio na tacni njihov identitet zasnovan na lazima, mitovima i bajkama. :twist:

    Zato ja nemam milosti prema Svetosavcima, iznosim im sve najbolnije moguce izvore, da vide da im je lazan identitet, da vide da im se identitet sastoji od cuvenih svetosavskih vrijednosti: srpske pite i sarme, srpske kafe, srpske Marakane, srpske Nove Godine ... :blah:
    To su prave srpske vrijednosti i trebaju biti ponosni na njih, jer je malo drugih!!! :blah:

    Eto to su ti V L A S I pristigli pravo iz Nemanjićke Srbije u XV vijeku, uskocili preko Drine pravo iz Dušanovog Zakonika, đe stoji da se Srbi i Vlasi ne uzimaju među sobom!!!

    E sad, treba tako nešto naći, primjetiti, shvatiti značaj ovog citata, to malo, malo ljudi može, to ne mogu čak ni profi istoričari, ima ih puno priglupih, upisali istoriju slučajno, tek tako.
    Ubijeni macom zvanične istorije ništa ne razaznaju, mnogi.

    Sam si kriv, upozorio sam te bio, da ću iznijeti bolan dokument, od danas je zauvijek na jarkom suncu interneta!

    A da nisi u pravu, nisi, jezik koji se govori po tamošnjim selima je njihov jezik od pre 300-400 godina, naravno nešto se izmenio ali ne suštinski.
    Smijesno.
    Jezik kojim govore je Vukov knjizevni jezik, koji oni uce u skolama vec 5-6 generacija, vec 100-150 godina.

    Ćipko imaš radoznali, istraživački duh i fina zapažanja, nekad zabrazdiš sa nagađanjima kao u ovom slučaju. Međutim veoma ti nedostaje jedna stvar - očigledno ne poznaješ neposredno te krajeve i ljude! Ja prilično poznajem celu Srbiju, Crnu Goru, BiH i veći deo Hrvatske, tamošnji narod, običaje, mentalitet.

    Imam predlog za tebe - kreni Vukovim stopama i poseti sve te krajeve, i zabeleži svoje utiske. Ionako te Vuk fascinira.
    Ma kakvi, ja samo citam istorijske izvore i dajem SVOJE ZAKLjUČKE.
    Ko može da ih obori, neka pokuša!

    Da ti ponovim, smatraju se Vlasima i ovo je čakavica, zaista šarmantna, čisti stari, PRAVI hrvatski jezik, riječi kao napridovati, vira, ki, nih ... 8)


    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene".




    Da vi Srbi, svome narodu dajete vasu pravu istoriju, ne biste bili najisfrustriraniji narod na planeti.
    Al tako je kako je, stvarate laznu sliku vasoj naciji, o vasoj proslosti, prokipi isfrustriranost i tu ste dje ste, a kako ste krenuli i nize cete se spustiti.
    Isfrustriranost je jako lose stanje duha. :blah:
    Last edited by Ćipur; 31-05-07 at 01:13.

  17. #117
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default "Nisu se Srbi u novije doba, bez napora vratili svome istinskom imenu"

    Pošto se u svim povijesnim izvorima poslije 16. vijeka počinje u Bosni i Hrvatskoj srijetati termin Vlasi, i to pravoslavni Vlasi, ko su oni u stvari bili???


    Benedikt Kuripečić, u svom putopisu iz 1530. kaže:

    Benedikt Kuripečić:
    As early as 1530, when the Habsburg official and Slovene monk, Benedict Kuripesic traveled through Bosnia, he was able to report that the country was inhabited by three peoples - the Turks, who ruled "with great tyranny" over the Christians; "the old Bosnians, who are of the Roman Catholic faith"; and "Serbs, who call themselves Vlachs ... They came from Smederovo and Belgrade".

    "da je Bosna nastanjena Turcima, starim Bošnjacima rimo-katolicima i Srbima KOJI SAMI SEBE ZOVU VLASIMA... Oni su došli iz Smedereva i Beograda"

    Jođ tokom 15. vijeka na teritoriju Bosne i Hrvatske prebjegao je veliki broj naroda pred Turcima iz Srbije. U Srbiji su do tada živjeli uglavnom sebri/srbi i Vlasi.
    Prema svjedočenju Kuripečića i svih drugih izvora iz tog vremena iz Srbije su pristigli Vlasi.
    U srednjevjekovnoj Srbiji Vlasi i Srbi (sebri) su bili podijeljeni i zakonom cara Dušana koji ih je u njegovom zakonu jasno podvajao, čak je išao dotle da je zabranjivao da se Vlasi i Srbi (sebri) uzimaju među sobom.

    Vlasi nijesu bili narod slovenskog porijekla.
    Ko su Vlasi i njihov opis, daju srpski doktori istorijskih nauka u knjizi:


    O porijeklu Vlaha i ko su oni ovi srpski naučnici pišu vrlo pošteno, da bi na kraju istorijske Vlahe morali nekako abrakadabra da pretvore u Srbe.
    Pošto je Morovlahe i Vlahe u Srbe pretvorio Vuk Karadžić u sljedecem tekstu :arrow: "Pa i sami Morlaci u Dalmaciji ... nijesu ništa drugo do Srbi ...." čitava kasnija srpska poštena istoriografija morala je da se muka muči kako da ih oni nučno pretvore u Srbe, što je zaista beskrajno težak zadatak, jer su od ranog srednjeg vijeka uvijek strogo razdvojeni u izvorima Srbi i Vlasi!







    Dakle, srpski istoričari naučno i pošteno kažu da su Vlasi:
    "Ostaci romanizovanog starobalkanskog stanovništva, koje su doseljeni Sloveni razbili na mnoge oaze, veće ili manje, širom jugoistočne Evrope, potisnuli ih u planine i prinudili da se sklone u primorske gradove i na ostrva, izloženi su asimilaciji nejednakog djelovanja i trajanja ..."

    Zatim srpski istoričari potekli iz Garašaninove falsifikatorske istoriografske škole, Ilija Garašanin im je ovako dao uputsvo u svom tajnom programu za posrbljavanje Balkana:

    ------
    "...Na ovo djelo treba osobito vnimanije obratiti i istoriju o kojoj je gore reč dati napisati črez čoveka vrlo sposobnog i duboko pronicavajućeg"...
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------

    Pošto su dobili uputstvo da prave "sposobne" i "pronicljive" istorije, a NE ISTINITE, srpski istoričari iz ove knjige abrakadaka, ćiribućiriba pretvaraju Vlahe u Srbe:
    "Status Vlaha dobili su pretežno Srbi, koji su po njemu ČESTO nazivani u izvorima RAZNOG porijekla, Vlaško i srpsko ime postali su sinonimi" ?!?!?!

    Pošto su pretvorili abrakadabra Vlahe u Srbe tri srpska doktora nauka odmah se u sljedećoj rečenici popravljaju, da ne bi pljunuli na svoje diplome, na svoje radove i svoje godine i godine provedene po arhivama širom Evrope oni sad opet mijenjaju stav, vjerovatno malo ljuti na Garašanina i njegovu direktivu pa vele:
    "Sasvim je prepoznatljivo kad se pod nazivom Vlah podrazumijeva poseban narod, ili etnička grupa romanskog porijekla" !!!

    Sad su Vlasi opet Vlasi, različiti od Slovena-Srba, iako su već nekako uspjeli ovi srpski doktori nauka, da pretvore Vlahe u Srbe!!!

    Sve u svemu knjiga koju su napisali doktori istorijskih nauka Radovan Samardžić, Rajko Veselinović, Toma Popović je vrlo poštena, jer navodi citate iz IZVORA, iz starih dokumenata, tako da imamo uvid što u originalnim IZVORIMA piše.
    Citati iz originalnih IZVORA su kod Srba strogo zabranjeni u javnosti, mogu se naći samo u ovako jakim naučnim radovima.
    Prosto je nemoguće, to jest za to bi se po Srbiji klalo i ubijalo, da neko pokuša da u srpske udžbenike ubaci originalne CITATE iz starih dokumenata, đe preci današnjih Srba sami sebe Vlasima nazivaju, ili da se tako neki originalni stari dokument pojavi u srpskim medijima.
    U udžbenicima i srpskim medijima nije dozvoljeno ikada, i na jednom jedinom mjestu nazvati pretke ovih današnjih Srba Morlacima ili Vlasima kako su oni sami sebe zvali, u srpskoj javnosti dozvoljeno je samo te Morlake i Vlahe pretvoriti u Srbe, i tako ih zvati.
    U srpskoj javnosti dozvoljeno je prikazivanje samo komadića istine, puna istina je strogo zabranjena kod Srba.

    Dalje iz knjige Dubrovčanin Jaketa Palmotić opisuje smotru koju je na sarajevskom polju napravio bosanski paša, neposredno poslije katastrofalnog zemljotresa koji je razorio Dubrovnik 6. aprila 1667. Bosanski paša je tada izvršio smotru vojske koja je trebala da krene ka jugu, u vojsci je bilo i Vlaha.
    Pošto su ispred paše projezdili najviđeniji junaci sa svojim odredima, pa je na kraju prošla i komora, za povorkom konja, mazgi i kamila, otisnula se čudna masa

    Iz planina kojijeh slijede
    Njeke vlaške lušežine
    Kojijeh mnoštvo na plijen grede,
    dubrovačke u krajine

    Oružje je njih tojaga,
    divlje srce praća i kami,
    I kamena tvrda snaga
    U kamenijem svijem stranami

    Kako divlje koze skaču,
    I po grmu svud se veru;
    Bosom nogom plešu draču
    I njom mesa ne oderu.

    Crna 'e zemlja njima postelja,
    a uzglavje kami tvrdi;
    Neznanoga jedu zelja;
    Ko medvjedi svi su grdi.

    Trpeći su u nevolji,
    Lastan svaki trud imaju,
    i za to su svi najbolji
    da gradove potkopaju



    Dalje srpski istoričari kažu:
    "Stanovništvo u zaleđu mletačkih posjeda u Dalmaciji i Boki Kotorskoj nazvano je Morlacima ("Crnim Vlasima"), a njihova zemlja Morlačkom (ital. - Morlachia).


    I na kraju spektakularno priznanje iz knjige izašle 1994. u Beogradu, knjige koju su potpisala tri srpska doktora istorijskih nauka: Radovan Samardžić, Rako Veselinović i Toma Popović:

    "Nisu se Srbi u novije doba, bez napora vratili svome istinskom imenu"

    Imamo jasno priznaje tri srpska doktora istorijskih nauka da ovi sadašnji Srbi zapadno od Tara-Drina, od skora nose ime Srbin!!!

    To sam vam 1000 puta napisao do sada i pokazao ovim dokumentima :arrow: https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14534

  18. #118
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Vrlo tesko ti je pao ovaj post, moj virtuelni prijatelju.
    Shvatas u momentu da su te sve, sve lagali o istoriji tvoje nacije, sve, sve su ti na lazan nacin predstavili.
    Pocinjes, klasicno da se ljutkas na mene, a ne na dokument, ne na pravoslavne Vlahe koji ovako divno i zanimljivo govore:

    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene"

    Bice jos bolnih dokumenata, IZVORA iz proslosti, moj virtuelni prijatelju, istina zna biti mnogo bolnija od lazi.
    Propustio sam da te pitam nešto - Jesi li siguran da je ovo što si postirao čakavština? (Na stranu to što je štokavska ijekavica bila i ostala pravi jezik tih ljudi) Dakle ?
    ?
    BTW, ako su Vlasi posrbljeni, šta da kažemo za vas? Pa ti si na drugoj temi govorio kako su Crnogorci velikim delom Vlasi poreklom, zar ne. Pa albansko poreklo, pa ovo pa ono. Kad se sve sabere ne bi bilo ni par posto "pravih" (šta god to značilo) Crnogoraca, je li tako? Koliko bi bilo "pravih" Hrvata, Bošnjaka itd. Smešno.

    I nemoj da shvataš neke stvari tragično. Pa nije to (nacija) jedina stvar u životu, nije to smisao ljudske vrste, njenog postojanja i stvaralaštva.
    Last edited by ssin; 04-06-07 at 01:08.

  19. #119
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Propustio sam da te pitam nešto - Jesi li siguran da je ovo što si postirao čakavština? (Na stranu to što je štokavska ijekavica bila i ostala pravi jezik tih ljudi) Dakle ?
    Nemam pojma, siguran sam da je neki hrvatski dijalekt, moguće ikavica.

    Imaš ikakav dokaz da su ti ljudi govorili štokavicom?
    Mislim ja imam dokaz da pravoslavci u Hrvatskoj oko 1600. godine nijesu bili štokavci, imaš ti dokaz suprotni, ovako dobar, citat neki:

    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene".

    BTW, ako su Vlasi posrbljeni, šta da kažemo za vas? Pa ti si na drugoj temi govorio kako su Crnogorci velikim delom Vlasi poreklom, zar ne.
    Crnogorski narod kao narod davno se formirao, mnogo je stariji od ovoga srpskog naroda u Srbiji koji se poceo formirati od pocetka 18. vijeka.

    Pa albansko poreklo, pa ovo pa ono. Kad se sve sabere ne bi bilo ni par posto "pravih" (šta god to značilo) Crnogoraca, je li tako?
    Ne nije tako.
    Pravi Crnogorac je kombinacija Vlaha, Malisora i dukljanskog Slovena. (Uglavnom!)
    A i Vlasi i Malisori i sloveni su na ovim prostorima bar 1500 godina, pa sad ti vidji! :blah:

    I nemoj da shvataš neke stvari tragično. Pa nije to (nacija) jedina stvar u životu, nije to smisao ljudske vrste, njenog postojanja i stvaralaštva.
    Ne bi ti trebao da shvatas tragicno, šokovi poput "Srba" ikavaca koji sami sebe zovu Vlasima, su neminovni, s obzirom da želiš istinu.

    Pa ti si bas covjek koga to malo interesuje, ali te ipak SVE u vezi toga inetersuje.
    Sam znas da uceci laznu istoriju Srbi su postali najisfrustriraniji narod u Evropi.

  20. #120
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post


    Ne bi ti trebao da shvatas tragicno, šokovi poput "Srba" ikavaca koji sami sebe zovu Vlasima, su neminovni, s obzirom da želiš istinu.

    Pa ti si bas covjek koga to malo interesuje, ali te ipak SVE u vezi toga inetersuje.
    Sam znas da uceci laznu istoriju Srbi su postali najisfrustriraniji narod u Evropi.
    mene istorija i etnografija izuzetno interesuju mada nažalost nemam mnogo vremena za čitanje pa tu glad zadovoljavam sa radnog mesta na raznim forumima Ne zanimaju me političke zloupotrebe i nacionalizam.

    O frustracijama mogu da dam svoje viđenje, to je emocija a emocije obično vežemo za pojedince, ali slažem se, postoje stvari koje možemo nazvati frustracijama na nacionalnom nivou, i one postoje kod Srba. Uglavnom su vezane za otomansku vladavinu i specifični dualizam u smislu da se mnogo toga prihvatilo u kulturnom i političkom smislu a malo toga se priznaje. To znači da se mrzi jedan dobar deo svoje istorije, kulture i nasleđa, što naravno nije zdravo. Veoma, veoma mi se sviđa mađarski stav prema turskom nasleđu.

    I da ti otkrijem da nisu Srbi jedini u nacionalnim frustracijama, ovde na Balkanu.

  21. #121
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Evo malo zanimljivih članaka:

    HISTORIJSKI MITOVI NA BALKANU (2003)
    http://www.iis.unsa.ba/posebna/mitovi/index.html

    Čitaj malo i ovo, nije Deretić "pravi" Srbin nego je predmet prdnje svakog iole obrazovanog čoveka.

    Mogli bi da otvorimo temu "moderni mitovi". Na primer mit je da je NATO bombardovanje SRJ imalo ime "milosrdni anđeo". Ta operacija je imala neinventivno ime "Allied Force". Pitanje je kako je milosrdni anđeo uopšte nastao, verovatno je neko iz RTS to smislio, ali je zanimljivo koliko je ova zabluda rasprostranjena. Naravno, ime ne menja suštinu, bombardovanje je bombardovanje.
    Last edited by ssin; 04-06-07 at 12:20.

  22. #122
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Nemam pojma, siguran sam da je neki hrvatski dijalekt, moguće ikavica.

    Imaš ikakav dokaz da su ti ljudi govorili štokavicom?
    Mislim ja imam dokaz da pravoslavci u Hrvatskoj oko 1600. godine nijesu bili štokavci, imaš ti dokaz suprotni, ovako dobar, citat neki:

    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene".
    Ovo jeste štokavica, treba da čuješ čakavski to je gotovo drugi jezik. Ikavica, ali štokavska, svakako slažem se da je ona hrvatska pre svega, ali nisu samo Hrvati njom govorili. A dokazivati da su ti Vlasi Radoje, Miloš, Novak itd. ijekavci je potpuno nepotrebno, to je očigledna i opštepoznata stvar. Postiraš kako je neki pravoslavac se izjašnjavao kao Hrvat pa ga vidimo u 2. sv. ratu kao generala avijacije NDH. Tipičan primer, zar ne.

  23. #123
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Ijekavci koji govore ikavicom, dakle to su ikoštokavci!!!!

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Ovo jeste štokavica,
    :lolblue:

    Ikavica, ali štokavska,
    :lolblue:

    A dokazivati da su ti Vlasi Radoje, Miloš, Novak itd. ijekavci je potpuno nepotrebno, to je očigledna i opštepoznata stvar.
    Dokazivati je nepotrebno jer su svetosavske bajke proglasene za pravu istoriju?

    To je opštepoznata stvar (svetosavska bajka), ali koja nema uporište u izvorima!!!
    Evo ih, ijekavci, koji govore ikavicom!!!

    :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    "Pounska krajina vlaški sinovi .... " obraćaju se Ferdinandu III kao
    "svih slovinskih i hrvatskih i primorskih krajina, štajerskih, karantanskih i svih zapadnih zemalja ..." pa izražavaju radost zbog vijesti
    "da hoćeš napridovati na ovu krainu pounsku ..." pozivaju ga da dođe i da će ga čekati
    "nego li služiti poganim Turkom i viri prokletoga Muhameda otpadnika, ki nas popirau, i našu viru kršćenu i terau, da mi kršćenu krv prolivamo, a mi volimo nih krv prolivati nego li svoe vire kršćene".

  24. #124
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Nisi čuo za štokavsku ikavicu..ccc. Pa dobro, nešto ćemo naučiti i na ovom forumu. Žao mi je da nema Hrvata na forumu, oni bi ti fino objasnili situaciju, ja ne kopam po dokumentima da bi dokazao nešto što sam unapred zaključio, nego čitam sve što stignem pa onda izvučem zaključak, bar se trudim Polako, naučićeš ti i šta je štokavska ikavica i još štošta.

    Zasad zapamti da si izjavio da pravoslavni Vlasi u Hrvatskoj nisu bili štokavci i ijekavci. Kakav biser. :blah:

    edit: Evo ti malo hrvatske autorke Vedrane Rudan, malo svežeg čakavskog:

    Postoje veli judi i veli zajiki i mići judi i mići zajiki. Čakavski je mićišan zajik, gospa Ivanka Glogović-Klarić je mići čovek zato aš piše na mićen zajike. Dobro, neću van više govorit o zajiku kega me je moja mat navadila, vi volite vašega, ne zato ča je veći od mojga nego zato ča je vaš, ja volin svojga, ne zato ča je mići nego zato ča je moj.
    Last edited by ssin; 04-06-07 at 13:04.

  25. #125
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Ne razumijem zasto svoje fakte baziras na par recenica koje se mogu dvosmisleno razumjeti. Ja, ja ne tumacim povijest (ili historiju, kako god 'oces) tako. Ja citam knjige, i uvazavam pravilo koje se zove reliable sources. Za mene je povijest nauk, a ne pricice za djecu izvucene iz nekoliko recenica.

    Interesuje samo sto su ti Srbi toliko lose ucinili pa da ih toliko mnogo neopisivo i razdrezljivo mrzis. I zao mi je mnogo.
    O pričaš Svetosavac?
    Evo ti dva programa po kojima si konstuisan programiran da budeš Srbin.
    Što ti čitaš, "Marko Kraljević i kosmetska đevojka", to ti je istorija?

    Evo kako si isprogramiran da budeš Svetosavac

    Quote Originally Posted by -GRAD View Post
    Novokomponovana srpska nacija je nastala po ova dva programa.

    Ime Srbi su uzeli po nekakvim srednjevjekovnim Srbima sa kojima 80-90% danasnjih Srba nema nikakve veze.
    Cak naprotiv, preci vecine danasnjih Srba su se borili protiv srednjevjekovnih Srba !

    U devetnaestom vijeku religijska pravoslavna grupa na Balkanu je PROGLASENA Srbima !!!

    Uzivajte i citajte kako ste vecina vas postali Srbi po programu, a ne po porijeklu !


    SRBI, SVI I SVUDA ! i Načertanije

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •