Je li ovo bajka, ili se stvarno desilo?
Imas nesto, čime bi mogao potvrditi ovu pričicu?
Fridrih Grisendorf
NEMAČKI PASTOR O SRBIMA
Propoved koju je održao nemački protestantski sveštenik Fridrih Grisendorf godine 1945. u svome selu Everburgu kraj Osnabrika, gde se tada nalazilo na hiljade srpskih zarobljenika.
"... Naša otadžbina je izgubila rat. Pobedili su Englezi, Amerikanci, Rusi. Možda su imali bolji materijal, više vojske, bolje vojskovođe. No to je ustvari izrazito materijalna pobeda. Tu pobedu su odneli oni. Međutim, ima ovde među nama jedan narod koji je od svih pobednika izvojevao jednu mnogo lepšu, drugu pobedu. Pobedu duše, pobedu srca, pobedu mira i hrišćanske ljubavi. Taj narod su Srbi.
Mi smo ih ranije samo površno poznavali. Ali smo takođe dobro znali šta smo mi činili u njihovoj otadžbini. Ubijali smo na stotine Srba, koji su branili zemlju; za jednog našeg ubijenog vojnika, koji je inače predstavljao vlast okupatora-nasilnika. Pa ne samo da smo to činili, već smo sa blagonaklonošću posmatrali kako tamo na Srbe pucaju sa svih strana: i Italijani, i Mađari i Šiptari i Bugari i... Znali smo da se ovde među nama nalazi 5.000 Srba oficira koji su nekada predstavljali elitu društva u svojoj zemlji, a sada liče na žive kosture, malaksali i iznemogli od gladi. Znali smo da kod Srba živi verovanje da "ko se ne osveti - taj se ne posveti", i mi smo se zaista plašili osvete tih srpskih mučenika.
Bojali smo se da će oni posle kapitulacije naše zemlje činiti s nama ono što smo mi njima činili. Živo smo zamišljali tu dramu i već smo u mašti gledali našu decu kako plove niz kanalizaciju ili ih peku u gradskoj pekari. Zamišljali smo ubijanje naših ljudi, silovanje naših žena, rušenje i razaranje naših domova. Međutim, kako je bilo?
Kad su pokidane logorske žice i kada se 5.000 živih srpskih kostura rasulo slobodno po našoj zemlji, oni su milovali našu decu poklanjajući im bonbone, mirno razgovarali sa nama. Srbi su dakle milovali decu onih koji su njihovu Otadžbinu u crnoj zvali. Tek sada razumemo zašto je naš veliki pesnik Gete učio srpski jezik. Sada tek shvatamo zašto Bizmarkova poslednja reč na samrtnoj postelji beše - Srbija!
Ta pobjeda je veća i uzvišenija od svake materijalne pobede! Takvu pobedu čini mi se, mogli su izvojevati i zadobiti samo Srbi, odgajeni u njihovom svetskom duhu i junačkim srpskim pesmama koje je naš Gete tako mnogo voleo...
Ova pobeda će vekovima živeti u dušama Nemaca, a toj pobedi i Srbima koji su je izvojevali, želeo sam da posvetim ovu moju poslednju svešteničku propoved".
Je li ovo bajka, ili se stvarno desilo?
Imas nesto, čime bi mogao potvrditi ovu pričicu?
Mozes pogledati u knjigama Rudolfa Arcibalda Rajsa ili Cercilovih osam tomova,ja mislim da je tu oko 12 knjiga,ako tu nenadjes,javi mi da te uputim na drugo jer sam trenutno drugim stvarima okupiran.
Mir i svako dobro.
Izvini Cipure,nemoj gledati u Arcibaldovim djelima,jer je Arcibald Rajs umro prije 1945,a ova propovijed je odrzana 1945 u Osnabriku,Everburg.Ovo nije citava propovijed,ali koliko znam,direktno je prepisana sa mjesta besjede.
Mir i svako dobro.
Izvini,ali u kojoj knjizi je ovo napisano,neznam tacno,a da znam ne bi bio covjek.
Mir i svako dobro.
Ne bi bio čovjek?
Ljudi se ne pozivaju na dokumenta i izvore?
Ljudi se isključivo pozivaju na mitove i svetosavske bajke?
Bajka je ustvari prava istorija ako Svetosavci odluče da bajku proglase za realnu istoriju?
Mir i svako dobro.
Cipure,ja znam da je ovaj tekst prst u tvom oku,ali ono sto se budem sjetio odakle sam preuzeo napisacu,ne brini,necu te ostaviti na cjedilu.A sto se tice ovakvih propovijedi,ovo je samo kap u moru a ti moras jos mnogo da ucis sto se tice istorije drugog svetskog rata.
Mir i svako dobro.
Kap u moru svetosavskih mitova?
Znam, znam.
Moram još mnogo da učim što se tiče istorije II svjetskog rata?
Što ne postaviš tekst kako je Srbija prva u svijetu, već 1942., likvidirala sve svoje Jevreje?
Mir i svako dobro.
Zasto ti ne postavis knjigu ``Ratni dnevnik Wermahta`` pa da vidimo ko je stvarao probleme Njemcima na Balkanu?Da vidimo jesu li to bili komunisti,******,domobrani ili neko drugi?Da vidimo za ciju su glavu Njemci nudili 100000 rajhsmaraka u zlatu?Da vidimo sta je Hitler odgovorio kad su ga pitali kako mu treba da pokori Srbe i Srbiju za 2 mjeseca a Francusku za mjesec dana?Postavi ovaj dnavnik koji je pisao njemacki vojni stab tokom drugog svetskog rata, a ne da cerupas dokumenta i da postavljas ono sto tebi odgovara.Ako je ti nemas,ja cu je rado postavit pa da vidimo oces li se usudit da od sebe pravis budalu i da kazes da je i to svetosavska bajka,jer onda ce biti da su i Hitler i Guderijan i Rommel i Denic bili pod uticajem .
Mir i svako dobro.
I jos nesto,Srbija nije mogla prva u svijetu da likvidira sve Jevreje jer je ostalo oko 2ooo Jevreja u Srbiju.
Mir i svako dobro.
Jesi siguran?
Pazi, ja kad nešto tvrdim, ja ne dajem literarne radove kao ti, ne dajem bajke, ja za svoje tvrdnje uvijek imam dokumnet, izvor.
Pazi sad ovo.
Prva zemlja u svijetu u kojoj su likvidirani svi Jevreji, bila je - Srbija!
Da ne bi bilo zabune, Jevreje su likvidirali Srbi - Ljotićevci i Nedićevci.
Iz beogradskog lista Danas:
Evo link gospodo, srpski link! http://www.danas.co.yu/20060128/hronika1.htmlOriginally Posted by Beogradski list Danas
Mir i svako dobro.
Da si rekao da su Jevreji nestali iz Srbije tokom 1941-42,uredu,ali u komunistickoj Jugioslaviji ,posleratnom vremenu,bilo je nesto manje od 2000 Jevreja i nisu svi bili pobijeni.U ovom tekstu stoji da je progon nastavljen,a ne da su svi Jevreji poubijani.
Mir i svako dobro.
Pazi, nijesam ja to rekao, to su rekli svi istoricari, medju njima i Srbi, ja sam samo prenio njihove navode.
Znaci Srbija je prva u svijetu pobila sve svoje Jevreje, kad se kaže sve misli se na 90%, ono 10% mučenika što se posakrivalo, to ne mijenja opšte stanje.
Znači genocid nad Jevrejima najtemeljitije je izvršen u Srbiji, đe su Jevreji poubijani već 1942.
E sad što se ovo krije od javnosti i što se plasiraju svetosavske bajkice i mitovi, nije moja krivica, zar ne?
Ja nemam obavezu ukrivati istinu kao srpski političari, SANU, SPC, KOS, srpski mediji ... jel tako?
Mir i svako dobro.
Naravno da nemas obavezu da skrivas istoriju,ali jedno znaj:To me ne interesuje sto su ti Jevreji pobijeni,zao mi ih je kao ljude ali onaj ko je to odradio ce ispastati pred BOGOM,ja ih nisam takao i meni su ruke ciste.
Kad si pomenuo ``skrivenu istinu``,mnogi istoricari bi trebali ponesto da kazu za ``ratni dnevnik vermahta``,pa da vidimo ko su bili heroji u nasoj drzavi,komunisti,domobrani,****** ili neko drugi.
Mir i svako dobro.
U svakoj okupiranoj državi nacisti su postavili kvislinški režim koji je radio za njih.Francuska,Norveška,Danska,Holandija,Belgija,P oljska,Češka,Ukrajina,Belorusija,Litvanija,Letonij a
i još neke zemlje su imale kvinsliške režime koji su radili za naciste,i proganjali Jevreje.Među tim državama je bila i Srbija koja je bila nemačka okupaciona zona i koja je takođe imala marionetsku vladu koja su postavili nacisti. Odgovornost Srba i Srbije za ono što su radili nacisti koji su je silom okupirali nije ništa veća od krivice Francuske ili Poljske gde je takođe vršen pogrom Jevreja,mnogo veći nego u Srbiji.To što je nemačka vojna uprava uspela da prvo uništi Jevreje u Srbiji,nije nikakav dokaz da su Srbi nešto naročito bili antijevrejski raspoloženi,već je Jevreja u Srbiji bilo relativno malo,a počeo je ustanak pa su nemačke trupe imale odrešene ruke da ubijaju koliko hoće i Srba i Jevreja.
Takođe je postojala i jevrejska pronacistička vlada pod kontrolom Hitlera,koja je sarađivala u pogromu svog vlastitog naroda.
Pošto očigledno među tvojim "izvorima" nemaš takav podatak pronacistički marionetski režimi u okupiranim državama su dobili ime po Vidkun Quisling-u,koji na primer uopšte nije bio Srbin,već Norvežanin
he he he
Nabrčkao si se svetosavskih bajki a svetosavske bajke su ipak bajke, a činjenice su nesto drugo. Jevreje u Srbiji su marljivo i radišno likvidirali Srbi, Srbi nacisti - Ljotićevci i Nedićevci, kojih je bilo jako puno u zemlji Srbadiji.
Razgovor na Radio Slobodna Evropa sa dva Jevrejina:
Ivom Goldštajnom iz Zagreba i Filipom Davidom iz Beograda.
Na dnu je link sa kog sam skinuo ovaj razgovor.
Ova dva Jevrejina vrlo su jasni, kažu da današnja Srbadija ni riječi ne progovara u udžbenicima kako su Srbi pobili sve svoje Jevreje!
To je naravno u skladu sa čuvenom, extra prevarantskom srpskom istoriografskom "školom", nije moguce narod koji je nastao na bajkama i mitovima vaspitavati na istini!
Taj najveći neprijatelj srpstva je istina, a istina nije u skladu sa Svetosavljem, te prema tome u srpskim udžbenicima ni riječi o stradanju Jevreja u toj rajskoj zemlji Srbadiji.
Evo, i ova dva Jevrejina su izgleda antisrbi?
Ima li iko ko Srbinu kaže istinu da nije antisrbin?
Da li je svaki čovjek na svijetu koji se pozove na činjenice - antisrbin?
--------------------------
Antisemitizam - marginalna ili preteća pojava?
Omer KARABEG
U poslednje vreme učestali su antisemitski ispadi u Srbiji. Ispisuju se grafiti i lepe plakati sa anisemitskom sadržinom, šalju poruke da Jevreji treba da napuste Srbiju. O tome koliko je antisemitizam prisutan u Srbiji, ali i u Hrvatskoj, za naš program govore istoričar Ivo Goldštajn iz Zagreba i pisac Filip David iz Beograda.
RSE: U poslednje vreme učestali su antisemitski ispadi u Srbiji. Ispisuju se grafiti i lepe plakati sa anisemitskom sadržinom, šalju poruke da Jevreji treba da napuste Srbiju. Plakate potpisuje do sada nepoznata organizacija Nacionalni stroj. Gospodine David, mislite li da su to izolovani incidenti ili je to izraz jačanja anisemitizma u Srbiji?
DAVID: To je samo dijagnoza jedne bolesne situacije u čitavom društvu. Nije to samo taj Nacionalni stroj, koji se nedavno oglasio, tu su i druge organizacije - Obraz, Sveti Justin, Rasionalisti Srbije, itd. Medju njima su i neke grupe koje se direktno deklarišu kao nastavljači Hitlerovih nacističkih ideja. Medjutim, ne preduzimaju se mere protiv širenja rasne i etničke mržnje. Kad je reč o poslednjim incidentima, uhvaćena su tri momka koji su lepili plakate. Oni su kažnjeni kao da su na nedozvoljenom mestu lepili plakate za neki koncert. O onome šta stoji iza svega toga - ni reči. Karakteristično je da ovde antisemitizam služi da se kompromituju mediji, kao što je B-92, ili organizacije, kao što su Helsinški komitet i Fond za humanitarno pravo, upravo oni koji se zalažu za kažnjavanje zlocina i za suočavanje sa prošlosću. Kad se kaže da su oni pod uticajem jevrejskih krugova, da su plaćeni od Jevreja, onda to u ovom našem društvu dobija značaj neke stvarne opasnosti. Jer, ne zaboravimo, mi smo poslednjih 15-20 godina, posebno u vreme Miloševićevog režima, živeli pod opsesijom postojanja medjunarodne zavere protiv Srbije. A čim ima medjunarodne zavere, zna se ko mora da stoji iza toga - neki internacionalni element, a to su onda Jevreji.
RSE: Gospodine Goldštajn, ima li antisemitskih ispada u Hrvatskoj? Da li, recimo, u Hrvatskoj po fasadama ima kukastih krstova i antisemitskih parola?
GOLDŠTAJN: U Hrvatskoj nema takvih fenomena kao u Srbiji. Barem ne na prvi pogled. Nema antisemitizma u smislu direktnog napadanja Židova. U posljednje vrijeme dogodio se samo jedan incident koji nije ni zabilježen u medijima. Prije mjesec dana, baš u vrijeme kada je Hrvatska dobila odgodu pregovora sa Evropskom Unijom na faksove nekih ambasada u Zagrebu stigao je tekst do tada nepoznatog Hrvatskog radikalnog pokreta koji je ustvrdio da je Evropska unija jedno židovsko-masonsko stvorenje, da je Haški sud zapravo židovski marionetski sud, i tako dalje. Prijetilo se i nasiljem. Policija je, koliko znam, vodila istragu, ali ništa više od toga. Ja sam, čini mi se, prvi u javnosti nešto rekao o tome, mislim da do novinara te vijesti nisu niti došle. Ipak, čini mi se da je to jedan izolirani incident.
RSE: Gospodine David, kako se vlasti u Srbiji odnose prema antisemitskim ispadima?
DAVID: U Srbiji prema poslednjem popisu ima 1.500 do 2.000 Jevreja, u Beogradu ih nema više od 500. Antisemitizam je zapravo izraz frustriranosti koja je ovde u Srbiji sve veća i veća. Hrvatska je dobila nezavisnost, ostvarila je neke ciljeve, Srbija nije dobila ništa, ne zna se čak ni kako izgleda njena država. Više puta sam ovu situaciju uporedio sa onom u Vajmarskoj republici[/b], mislim da je matrica ista - nacionalizam, militarizacija društva, veliko nezadovoljstvo ekonomskom situacijom, mogućnost plaćanja ratne štete.
DAVID: Ne samo da se ti ispadi ne kažnjavaju, nego se vrlo blago gleda na tu vrstu incidenata. Oni se, medjutim, moraju posmatrati u sklopu ukupnog stanja. Ovde postoji jedan pokret za reviziju istorije. Pogledajte samo nove udžbenike.
Recimo, u udžbeniku istorije za četvrti razred nema ni reči o holokaustu, nema ni reči o logorima koji su postojali ovde u Beogradu, na Sajmištu, nema ni reči o kamionima - dušegupkama kojima su prevoženi Jevreji kroz grad i onda gušeni u tim specijalno konstruisanim automobilima. To je bila neka vrsta pripreme za ono što će se kasnije dogadjati u koncentracionim logorima Aušvic i drugim. Uopšte, ukupna obaveštenost o onome što se ovde dešavalo u Drugom svetskom ratu je sve manja i manja.
Treba znati da je Srbija bila prvo područje u Drugom svetskom ratu za koje su Nemci govorili da je očišćeno od Jevreja, i to već negde krajem 1941. i početkom 1942. godine. Na ovoj našoj teritoriji stradalo oko 90 procenata ukupnog jevrejskog stanovništva. To je, naravno, učinjeno po nacističkim zakonima, nacisti su u tome vodili glavnu reč, ali uz pomoć domaćih kolaboracionista, posebno ljotićevaca i Nedićeve žandarmerije. Medjutim, to se više uopšte ne spominje, zato što ovde dolazi ili je došlo do rehabilitacije upravo te vrste kolaboracije.
Last edited by Ćipur; 20-03-07 at 01:37.
RSE: Koliko se u Hrvatskim školama uči o holokaustu, i ne samo holokaustu, nego i onome što se desilo u Jasenovcu?
GOLDŠTAJN: Činjenica je da hrvatski učenici poslednjih nekoliko godina mnogo uče o holokaustu, da je 27. sječnj, dan kad je oslobodjen Aušvic, postao Dan sjećanja na holokaust,. Mi smo, doduše, predlagali da to bude 22. april, to je dan proboja zatočenika iz Jasenovca, ali to se, nažalost, nije dogodilo. Hrvatska javnost u velikom postotku nema, čini mi se, velikih problema sa prihvaćanjem istine o genocidu nad Židovima u Drugom svjetskom ratu. Čak i desna javnost priznaje da se u NDH dogodilo nešto strašno Židovima. Vrlo rado bi izbjegli riječ genocid, ali mogu i taj genocid progutati, medjutim, cijela stvar se pokušava, apsolutno neprimjereno, objasniti da se to moralo napraviti zbog pritiska Njemaca, ili kao svojevrsni ustupak Njemcima. To je kao obrazloženje, naravno, besmisleno, ali to je, zapravo, povjesni revizionizam, a pod tim revizionizmom podrazumjevam i negiranje zločinačkog karaktera NDH. To je pravi problem Hrvatske danas. Taj povijesni revizionizma je, ustvari, jedna varijanta hrvatskog antisemitizma. Inače, antisemitizam danas u Hrvatskoj nije više problem, židovsko pitanje je apsolvirano. Problem je odnos prema Srbima i srpskoj manjini, pogotovu u kontekstu dogadjaja u Drugom svjetskom ratu, a čini mi se da se i to, kako dolaze drugačija vremena, u dijelu desne javnosti mjenja. Sada mjesto Srba zauzima Evropska unija. Masovnoj kulturi koja je nedemokratska, orijentirana na negaciju i netoleranciju, gotovo da i nije važno ko je na mjestu onog koga se mrzi - ovaj ili onaj etnikum, vjera ili kolektivitet. Ovisno o konkretnim društveno-političkim i povjesnim okolnostima mijenja se kolektivitet koga treba napadati.
RSE: Prema izvestaju State deprtmenta o globalnom antisemitiszmu, objavljenom u januaru ove godine, u periodu od jula 2003. godine do decembra 2004. u Srbiji i Crnoj Gori zabeleženo je više od 50 incidenata nad jevrejskim verskim objektima. Gospodine David, vi kažete da vlast nije reagovala na ove najnovije incidente. Da li je ikada iko u Srbiji osudjen za antisemitske ispade?
DAVID: Da se razumemo, bilo je ogradjivanja od tih incidenata, političke partije su se izjasnile, čak je i crkva izadala jedno saopštenje, ali to nisu mere koje bi sprečile jačanje antisemitizma. Antisemitizam treba posmatrati u realnom kontekstu. U Srbiji prema poslednjem popisu ima 1.500 do 2.000 Jevreja, u Beogradu ih nema više od 500. Antisemitizam je zapravo izraz frustriranosti koja je ovde u Srbiji sve veća i veća. Hrvatska je dobila nezavisnost, ostvarila je neke ciljeve, Srbija nije dobila ništa, ne zna se čak ni kako izgleda njena država. Više puta sam ovu situaciju uporedio sa onom u Vajmarskoj republici, mislim da je matrica ista - nacionalizam, militarizacija društva, veliko nezadovoljstvo ekonomskom situacijom, mogućnost plaćanja ratne štete. Naravno, Srbija nije Nemačka, ne može se ta situacija ponoviti, ali tendencije u društvu su takve. Pogledajte, recimo, izdavačku delatnost.
Postoji preko 150 naslova sa antisemitskom sadržinom. U uglednoj knjižari u centru Beograda može se naći 20 ili 30 takvih knjiga. Pomenuću samo nekoliko naslova da vidite o čemu se radi: "Jevrejska zavera protiv Srba", "Srpski narod u kandžama Jevreja", "Pod šestokrakom zvezdom", "Zašto se divim Adolfu Hitleru", "Mrtve krave protiv šest miliona mrtvih Jevreja", "Zašto je rasizam ispravan", "Protokoli sionskih mudraca", "Vladika Nikolaj o Judejcima, neprijateljima hrišćana i hrišćanstva", "Zli i prokleti", "Zavera nad zaverama", "Zlotvori čovečanstva", "Satansko-judejsko porobljavanje čovečanstva", "Judejska zavera protiv Boga i čoveka", i , naravno, uz to ide uvek i "Mein Kampf". Kad čovek pročita jednu, dve ili tri takve knjige on počinje da veruje u neke "činjenice", neke "dokaze" da takva zavera postoji. Počinje da veruje da Jevreji stvarno vrše ritualna ubistva kao što piše na omotu jedne takve knjige. Pročitaću vam taj pasus: "Kada je ritualno ubistvo počinjeno na pashu, ubijeno je obično dete mladje od sedam godina, kao najsavršeniji mogući predstavnik svoje vrste. Ne samo što se proliva krv, već se ono i razapinje, ponekad se obrezuje, stavlja mu se kruna od trnja, ono se muči, udara, probada nožem, i ponekad se završna rana nanosi sa strane", i tako dalje, da ne čitam sve. Možete misliti kad neko nešto ovako pročita, šta će misliti o Jevrejima. To su knjige koje po zakonu ne bi smele da se ni štampaju, ni prodaju. Medjutim, one su prisutne svuda, apsolutno u svakoj knjižari, na svakom sajmu knjiga, i to su najprodavanije knjige.
RSE: Mogu li se u Hrvatskoj kupiti knjige sa antisemitskom sadržinom?
GOLDŠTAJN: Mogu, nažalost. Hitlerov "Mein Kampf" imao je više izdanja i može se kupiti u vodećim zagrebačkim knjižarama. Bilo je protesta protiv toga, ništa nije učineno, i ja osobno, i ljudi koji su meni bliski, pitali smo se šta napraviti. Ukoliko javno protestirate i dižete galamu, zapravo radite besplatnu propagandu tim knjigama i njihovim izdavačima. Ako o tome šutite, onda publiciteta nema, jer mediji o tome ne govore, ne reklamiraju ih ni izravno, ni neizravno. To se dogadja na polju alternativne kulture, negdje, kako bi Dalmatinci rekli, u škuribandi, na tamnoj strani ulice, gdje, doduše, ne zalazi malo ljudi, ali oni to rade potajno. To je nešto što prešutno postoji u javnosti i, nažalost, mi smo tu nemoćni.
RSE: Da li su u Hrvatskoj objavljeni "Protokoli sionskih mudraca", jedan od najstrašnijih antisemitskih pamfleta koji je ikada napisan?
GOLDŠTAJN: "Protokoli sionskih mudraca" objavljeni su i ovjde i bilo je nekoliko izdanja. Drugi antisemitski pamfleti, poput ovih o kojima govori gospodin David, u Hrvatskoj se nisu pojavljivali. Svi pokazatelji govore da to nije mainstream, niti u žiži interesa javnosti. To je nešto što postoji i što je neugodna činjenica, medjutim, mislim da bi jači pritisak protiv tih krugova mogao izazvati neželjeni efekt - jačanje desne radikalne scene što nikome nije u interesu.
RSE: Te knjige, očigledno, šire mržnju i to rasnu, a po zakonima i Srbije i Hrvatske, to je zabranjeno. Da li bi, po vama, gospodine David, trebalo zabraniti takve knjige?
DAVID: Savez jevrejskih opština je u nekoliko navrata zahtevao zabranu tih knjiga, od kojih neke prevazilaze i "Protokole sionskih mudraca", medjutim, do sada nije izrečena nijedna zabrana. Čak je pre nekoliko godina stigao odgovor javnog tužioca - ne znam da li je bio ciničan, meni je tako delovao - da i Savez jevrejskih opština treba da ulaže neke pare da bi se takve knjige objavljivale, a narod neka kupuje, pa će videti kakve su to budalaštine. Slažem se sa gospodinom Goldštajnom da se to dešava na margini, te knjige izdaju manje poznata preduzeća i pojedinci, ali ih objavljuju u velikim količinama. Medjutim, taj diskurs se uvlači i u neke knjige sa ozbiljnijim pretenzijama. Pre neki dan, upravo u vreme obeležavanja 70 godišnjice rodjenja Danila Kiša, u uglednom izdavačkom preduzeću "Narodna knjiga", pojavila se knjiga koja ima izrazito antisemitski podtekst. U njoj se žestoko napada Danilo Kiš, kao čovek i pisac, i sugerira da su kulturnu politiku u Srbiji godinama odredjivali pisci kao što su Oto Bihalji-Merin, Eli Finci, Oskar Davičo, Erih Koš, a zna se kojeg su oni porekla. Za samog Danila Kiša se kaže da je svoj svetski uspeh postigao zahvaljujući medjunarodnim jevrejskim vezama, i da je od nekog medjunarodnog lobija bio odredjen da nadzire srpsku kulturu, da je bio neka vrsta daljinskog upravljača. Ova knjiga je, rekao bih, sa odobravanjem primljena u beogradskoj čaršiji, bilo je, istina, i odbrane Danila Kiša, ali je od mnogih bila i podržana. Imam utisak da se sve svodi na to da treba stvarati etnički čistu književnost, a da, recimo, Danila Kiša, koji je jedan od najznačajnijih pisaca na ovom jeziku, treba odstraniti iz srpske književnosti.
RSE: Gospodine Goldštajn, shvatio sam da vi niste za zabranjivanje tih knjiga?
GOLDŠTAJN: Ja ne želim da se takve knjige zabranjuju iz puno razloga. Jedan od njih je svakako u tome da bi pritisak da se to zabranjuje, koji bi, možda, čak polučio i djelomičan uspjeh, mogao rezultirati kontraefektom. Naime, ja ne želim da se židovsko pitanje, odnosno antisemitizam, kao iskaz mržnje prema Židovima, prenaglašava u situaciji kada druge nacionalne i vjerske skupine doživljavaju iste takve, još i žešće udarce. Mislim da bi svako isticanje, odnosno izdvajanje Židova, i stavljanje židovskog pitanja, odnosno antisemitizma, na posebno mjesto, rezultirao kontraefektom, i onda bi se čak i dobronamjerni ljudi rekli: "Pa, dobro, sada se difamira Europska unija, govori o zavjeri protiv Hrvatske, konstantno se na neprimjeren način govori o Srbima, a Židovi dobivaju takvo mjesto".
DAVID: Slažem se sa gospodinom Goldštajnom da je velika dilema da li pričati o antisemitskim knjigama i time im praviti reklamu ili o tome ćutati. Karl Poper je govorio da se demokratija, ako nije u stanju da sama sebe odbrani, može izvrgnuti u nešto veoma loše. Pitanje je ko treba da reaguje na pojavu takvih knjiga. Najbolje bi bilo da to čini intelektualna javnost. Medjutim, u Srbiji je problem što dobar deo intelektualne javnosti koji je, izmedju ostalog podržao Miloševićeve ideje i njegov režim, nije spreman da reaguje na pojave antisemitizma, on je pre spreman da se tome priključi. Ostaje nekoliko stotina ljudi u jevrejskoj zajednici koji su, moram to da kažem, više Srbi nego Jevreji, jer govore tim jezikom, ovde su se rodili i žive, i koji su strašno zaplašeni onim što se dogodilo u Drugom svetskom ratu. Nema porodice koja nije izgubila 40-50 najbližih, rekao sam već da je 90 procenata Jevreja u Srbiji stradalo. Razumljivo je da oni osećaju strah i potrebu da se reaguje, kada odjedanput bivaju ponovo izdvojeni, ponovo obeleženi, na nekim sajtovima se objavljuju njihove adrese, i to sve liči na pripremu nekog novog obračuna. Rekao sam da ovde postoji velika frustriranost što stvara pogodno tle za antisemitizam.
Mislim da je proglašavanje Nikolaja Velimirovića za sveca, to se dogodilo devedesetih godina, jako pogodovalo stvaranju takve atmosfere. Grupe mladih ekstremista se u svojim antisemitskim istupima vrlo često pozivaju na Nikolaja Velimirovića. Spremni su da se odreknu svakoga u crkvi, i patrijarha, ali se neće odreći Nikolaja Velimirovića koji je napisao neke od najžešćih antisemitskih tekstova. I ne samo to, Nikolaj Velimirović, koji je danas izuzetno čitan, koji je danas uzor mnogim mladima, i onim ekstremnim, i onima koji to nisu, ima jaku antievropsku i antikulturnu orijentaciju. Za kulturu kaže da je to "nula ispod jedinice, blato, mutljag, glupačka ništarija", a kad govori o Evropi piše da "to nisu narodi, nego jazavci, dvonogi majmuni, zverovi, neljudi" i opominje Srbiju da se ne sme povesti za Evropom, jer "Evropom vlada jeres". Sva tehnička dostignuća - mikroskop, voz, avion, telefon - za njega su "izumi Djavola i njihovog oca Židova". Kaže da su sva evropska gesla sastavili Židi "koji su i Hrista razapeli, i demokratiju su stvorili, i štrajkove, i socijalizam, i ateizam, i toleranciju svih vera, i pacifizam, i sveopštu revoluciju, i kapitalizam, i komunizam", sve su to, kaže Nikolaj Velimirović, "izumi Židova, odnosno oca njihova, Djavola, sve u nameri da ponize Hrista". Vrlo je opasno kad takve poruke dolaze iz samoga srca crkve. Bilo je zahteva od strane srpskih Jevreja da se crkva ogradi od tih Velimirovićevih pogleda, ali nikada nikakva ograda nije došla, jer je Velimirovićev antievropski, antikulturni, i rekao bih, antisemitski duh, usadjen u ono što je danas suština dobrog dela ljudi iz crkve.
RSE: Znači, vi vidite u svemu tome i odgovornost Pravoslavne crkve?
DAVID: Apsolutno. Istina, crkva je, doduše, malo kasno, posle tri-četiri dana, osudila nedavne incidente i govorila o sličnoj sudbini Srba i Jevreja, o situaciji na Kosovu i tako dalje, ali nije direktno osudila grupe, koje se pozivaju na crkvu, i nije spomenula Nikolaja Velimirovića. Naprotiv, svako ko dirne u Nikolaja Velimirovića proglašava se za nepatriotu, izdajnika i stranog plaćenika.
GOLDŠTAJN: Kada je moja knjiga "Holokaust u Zagrebu" izašla 2001. godine, prva dva mjeseca su novine bile pune vrlo pozitivnih recenzija, čak se išlo i do hvalospjeva, a onda je počeo, i u "Glasu koncila" i u nekim desnim novinama, napad zbog moje prezentacije uloge nadbiskupa Stepinca u Drugom svjetskom ratu. Istina, u "Glasu koncila" nitko se od crkvenih ljudi nije oglasio, te tekstove su pisali ljudi koji su laici, ali bliski katoličkim krugovima. Ja nikada nisam negirao da je nadbiskup Stepinac pokušavao zaštititi i zaštitio je i spasio neke Židove, medjutim, uloga Katoličke crkve u Drugom svjetskom ratu ipak je bila ponešto dvojbena. To, nažalost, crkva nije željela prihvatiti, niti uopće bilo kakvu diskusiju o tom pitanju.
RSE: Gospodine Goldštajn, kakav je odnos Katoličke crkve prema antisemitizmu?
GOLDŠTAJN: Rekao sam da antisemitizma nema. Medjutim, kada je moja knjiga "Holokaust u Zagrebu" izašla 2001. godine, prva dva mjeseca su novine bile pune vrlo pozitivnih recenzija, čak se išlo i do hvalospjeva, a onda je počeo, i u "Glasu koncila" i u nekim desnim novinama, napad zbog moje prezentacije uloge nadbiskupa Stepinca u Drugom svjetskom ratu. Istina, u "Glasu koncila" nitko se od crkvenih ljudi nije oglasio, te tekstove su pisali ljudi koji su laici, ali bliski katoličkim krugovima. Ja nikada nisam negirao da je nadbiskup Stepinac pokušavao zaštititi i zaštitio je i spasio neke Židove, medjutim, uloga Katoličke crkve u Drugom svjetskom ratu ipak je bila ponešto dvojbena. To, nažalost, crkva nije željela prihvatiti, niti uopće bilo kakvu diskusiju o tom pitanju. I tako je to ostalo. U posljednjih nekoliko mjeseci neki desni krugovi u crkvi, opet su haragirali, odnosno napadali Europu zbog njenog insistiranja na hapšenju i izručenju generala Gotovine Hagu. Govorili su da nećemo ići u Europsku uniju na koljenima, i tako dalje. Medjutim, nedavno je nadbiskup i kardinal Bozanić dao izjavu u kojoj je, koliko se to crkvenim jezikom može reći, osudio antievropske tendencije u crkvi i izrekao stav da Hrvatska mora pogledati istini u oči, da mora pogledati u oči i onim povijesnim činjenicama koje joj ne služe na čast. To je, na neki način, ja se nadam, apsolutni prijelom u odnosu crkve, jer su neki crkveni krugovi zatvarali Hrvatskoj put prema Europi. Čini mi se, iako nemam definitivnih dokaza, da je upravo premijer Sanader, prilikom posjete papi Ivanu Pavlu II - to je bio posljednji premijer ili predsjednik koji je uopće razgovarao sa papom - potakao papu, odnosno Vatikan, da utječe i pritisne neke krugove u Katoličkoj crkvi da krenu prema europeizaciji, odnosno da počnu da mijenjaju odnos prema europskim integracijama i uopće prema ukupnom političkom životu Hrvatske.
RSE: I na kraju, u zaključku, gospodine David, kako biste okarakterisali antisemitizam u Srbiji - kao marginalnu ili kao preteću pojavu?
DAVID: Mislim da je poslednjih 15-20 godina antisemitizam zapravo bio pratilac politike, trebalo je da pruži malo uverljivosti svim idejama koje su plasirane sa političkog vrha. I onda je to ušlo u svakodnevni pogled na svet. Plašim se da se time stvara palanački i populistički kulturni model koji može Srbiju vratiti opet tamo gde je bila i dovesti do nekih situacija za koje smo verovali da se nikada više neće ponoviti. Antisemitizam ne ugrožava fizički ovo malo Jevreja što je oštalo, ali može naneti veliku štetu ukupnoj politici koju sada Srbija pokušava na neki način da formuliše. Ako hoćemo da se oslobadimo od antisemitizma i od antievropeizma i od zabluda o kulturi, kao što je ona Nikolaja Velimirovića koju sam malopre pomenuo, moramo promeniti ukupni kulturni model. A to ide jako teško, zato što nije bilo neophodnog suočavanja sa svim onim što se desilo u poslednjih petnaestak godina. Mi se s tim moramo suočti, a ne brisati to i praviti reviziju istorije kao da će, ako to učinimo, te stvari nestati. Ne, one će, pre ili kasnije, ponovo isplivati, još složenije i još tragičnije.
RSE: Vi ste, gospodine Goldštajn, rekli da praktično u Hrvatskoj danas nema antisemitizma. Da li mislite da se Hrvatska definitivno oslobodila negativnih stereotipa o Jevrejima?
GOLDŠTAJN:Ovo što je gospodin David govorio jednim djelom vrijedi i za Hrvatsku. Suočavanje sa zločinom vrlo teško ide i u Hrvatskoj. Nešto više je učinjeno kad je riječ o zločinima počinjenim tokom Drugog svjetskog rata. Danas više niko neće reći da su ustaše bili dobri dečki, ili vrlo malo ljudi će to reći. Ali, teško će se odlučiti da vrlo jasno kažu tko je u Drugom svjetskom ratu bio na krivoj, a tko na pravoj strani. A što se tiče suočavanja sa zločinima koji su dogodili za vrijeme onoga što se u Hrvatskoj zove Domovinski rat, to ide još teže, i to je nešto na čemu se mora raditi. Mislim da je dosta napravljeno u posljednjih pet godina i da se matrice, koje su vladale do 2000. godine, više ne mogu ponoviti, ali ne mogu reći da je učinjeno mnogo. Napravljen je bitan pomak, medjutim, još je dalek put do onoga što bismo željeli da bude.
http://www.danas.org/article/2005/04/11/7054a7a5-b4d0-4519-aba0-29bcbb0431b2.html
Ovaj gospodin David očigledno broji kao žrtve samo Jevreje,a ispada po njemu da nijedan Srbin nije poginuo u 2 sv.ratu ,da nijedna srpska porodica nije ubijena,da su nemačke bombe 6 aprila u Beogradu isključivo poubijale Jevreje i da su u Kragujevcu,Kraljevu(a Jevreja u ovim mestima skoro i nije imalo) i drugim stratištima samo i jedino ubijani Jevreji a da nijednom Srbinu nije falila ni dlaka na glavi.
U čitavoj Srbiji je stradalo nekoliko desetina hiljada Jevreja a preko milion Srba,i žalosno je da se jedan pripadnik jevrejske zajednice u Srbiji,koja uživa sva prava sa ovolikim nipodaštavanjem odnosi prema srpskim žrtvama koje su mnogo veće od jevrejskih u Srbiji u 2 sv.ratu.Nijednom rečju ovaj dežurni kritičar Srba i Srbije ne pomenu nijednu srpsku žrtvu već samo jevrejske.Ispade da su SS-ovci delili crvene karanfile Srbima.
Uvek se potencira Nikolaj Velimirović kao neki nacista,a čovek je bio logoraš u Dahau,bio je od samog početka rata zatočen od strane Nemaca,zabranjeno mu bogosluženje,i stavljen u strogi zatvor uz prinudni rad.
Izuzetno je čudno da se čovek progonjen i zatvaran od strane nacista,sada proglašava nacistom.
Nikolaj je bio veliki teolog i hrišćanski filosof,kao takav priznat i od Katoličke crkve i više protestantskih crkava,pradavač na mnogobrojnim univerzitetima u Evropi između 2 svetska rata .Ostavio je iza sebe mnoga teološka dela koja niti su antisemitska niti nacistička.Nikolaj je nazvao Hitlera Antihristom i javno podržao oficirski puč i obaranje vlade Cvetković-Maček i istupanje iz dogovora sa Trojnim Paktom.Koji bi to nacista i antisemita podržao pučiste koji obaraju vladu koja je sklopila dogovor sa Hitlerom?Kojeg bi to nacistu i antisemitu nacisti stavili u Dahau?
Nikolaj je u Dahau napisao jedan spis gde nije imao lepih reči za Jevreje koji se do besvesti citira kao neki dokaz,ali se odmah po oslobađanju iz Dahau-a ogradio od tog spisa.
Čovek, zatočen u konc-logoru,gde svaki dan očekuje odlazak u gasnu komoru,pod strogom kontrolom nacističkih tamničara,posle 3-4 godine ropstva i šikaniranja,bez pouzdanih informacija šta se dešava u spoljnom svetu,i nije baš najslobodniji za pisanje i može mu se oprostiti da napiše neku budalaštinu i glupost,naročito zato što se odmah posle oslobađanja iz konc-logora odrekao tog jedinog spisa gde mu se može spočitavati neki antisemitizam.
Svakom je čestitom Srbinu jasna veličina Svetog Nikolaja,koji je 1941 nimalo se ne plašeći nacista grmeo da je Hitler antihrist kojem se srpski narod mora suprostaviti.
Katolička crkva je posle 300-400 godina osudila pogrome nad Jevrejima u 16 i 17 veku.Srpska Pravoslavna Crkva je eto za 3-4 dana osudila incidente nekih maloumnika.Što se mene tiče i nije neko kašnjenje.
Neće Srbija zbog nekoliko hiljada Jevreja menjati "ukupni kulturni model",samo zato što im se nešto ili neko ne sviđa.Srbija je efikasno zaštitila imovinu i život "ovo malo Jevreja" što je ostalo u Srbiji,mnogi Jevreji zauzimaju važne pozicije u Srbiji(Leon Koen-DSS,Dragor Hiber-DS,predsednica Vrhovnog Suda Srbije-Škero,i nebrojeni drugi Jevreji koje niko ne pita ko su i šta su već da li su kvalifikovani za funkciju),a ako oni smatraju da Srbija treba da se posipa pepelom jer su je nacisti okupirali 1941 i pobili milion Srba i 90% Jevreja,onda je to njihov problem pa ako misle da menjaju "ukupni kulturni model" i nameću laži da su Srbi kao kolektivitet odgovorni za stradanje Jevreja u Srbiji,onda je to veliki bezobrazluk.
Taj isti Nikolaj nije slao Jevreje u konc-logore nego je i sam bio logoraš u Dahau-u,i bezobrazluk je sada to izvrtati i predstavljati ga kao nacistu i antisemitu.
Očigledno ti kriviš Jevreje za srpska stradanja?
Jevreji koje su srpski nacisti istrijebili kriviš?
Jevreji su ubijali Srbe u II svjetskom ratu, vjerovatno ti je sljedeći zaključak?!?! :shock: :shock: :shock:
Po tebi, ovaj Jevrejin treba da plače nad Srbima, premda su Srbi zajedno sa Njemcima poubijali 90% Jevreja koji su živjeli u Srbiji?!?!?! :shock: :shock: :shock:
Preko čuvene svetosavske zamjene teza ti si ustvari ljut što ovaj Filip David ne žali Srbe koji su (zajedno sa Njemacima) poubijali 90% Jevreja u Srbiji.
Koliki si lažov da pokušavaš da mi jeftino podmetneš neki antisemitizam.Nisam uopšte nijednom rečju pomenuo bilo kakvu krivicu Jevreja za ijednu stvar koja se dešavala u okupiranoj Srbiji 1941-1945.No,hajde citiraj ijedan moj post gde se pominje odgovornost ili krivica Jevreja,pošto voliš svoje tričarije da "dokumentuješ" nekim "izvorima" sa interneta.
To je previše bedno čak i za jednog patetičnog lažova kao što si ti.
Gospodin David itekako treba da žali za svojim sugrađanima-Srbima koje su pobili nacisti,jer su stradali mnogi srpski rodoljubi,žene,deca i civili u odmazdama nacističke soldateske,zbog otpora srpskog naroda Hitleru zbog čega su Srbi kao nacija pretrpeli ogromne gubitke,preko 1 milion Srba je pobijeno od strane Nemaca i ustaša.David je državljanin Srbije i ne treba da samo žali Jevreje već i mnogobrojne Srbe stradale od nacista,jer su to njegovi sugrađani,koji su svoje živote položili u antifašističkoj borbi.
Ti si jedna notorna lažovčina,koja bez ikakvog obzira ovde postuje lagarije iz raznih spisa Mila Budaka,Ante Pavelića,Ante Starčevića,Kvaternika.Ova gospoda-ideolozi ustaškog pokreta su tvoji "izvori",sve si pokupio iz njihovih pisanija,i gluposti o Srbima-ratarima i slugama,o nepostojanju Srba u BiH i Hrvatskoj,o "pravoslavnim Hrvatima" itd.Ja sam čitao Starčevića,Kvaternika,Budaka i Pavelića u originalu i sve isto pišu što i ti,i na iste se "izvore" pozivaju,i istu terminologiju koriste i imaju iste teze koje ti kao papagaj ovde do besvesti ponavljaš.
Jedan jadnik kao ti kome su "izvor" i inspiracija Pavelić i Budak ima obraza da nešto piskara o antisemitizmu u Srba?
Last edited by dusanp; 21-03-07 at 17:21.
Pa pitao si zasto Filip David ne place nad sudbinom Srba?
Znaci on treba da plaze nad srpskom sudbinom, jer su njegov narod - Jevreji, ubijali Srbe?
Zbog toga treba da zakuka nad sudbinom Srba, zbog grize savjesti?
Znaci ovaj intervju gore je Slobodna Evropa uradila sa njima?
Znaci ova dokumenta na linku su pravili osobe koje pominjes, ovaj americki sajt je radio Pavelic?
Stracevic, Pavelic i ostali su nagovorili Tesle, Raskovice, Martice, Paspalje ... da se do 1918. izjasnjavaju kao Hrvati?
Zasto kad si tako hrabar tamo na topicu, na ovom linku nesto ne zucnes, pokusas da osporis dokumenta sa ELLIS ISLAND.
https://forum.cdm.me/showthread.php?t=14534
Last edited by Ćipur; 21-03-07 at 17:42.
Poššto ti nikada nisi verovatno ni sreo nijednog Jevrejina ,ja sam imao priliku da neke od njih sretnem i radim sa njima,i celokupna jevrejska zajednica u Srbiji gaji duboko poštovanje prema ogromnim žrtvama Srba i Srbije u antifašističkoj borbi i prema milion srpskih žrtava koje su stradale u masovnom otporu srpskog naroda nacistima.
Nijedan Jevrejin u Srbiji ne tvrdi ove gluposti da su Srbi oduševljeno tamanili Jevreje,to je izmislio google-istoričar Ćipur,inače oduševljeni sledbenik osvedočenih antisemita Pavelića i Budaka koji su klali Jevreje u Jasenovcu i širom NDH.
Preko milion Srba je stradalo u otporu nacističkoj ideologiji i svemu što je ona donosila,između ostalog i pogromu nad Jevrejima,i svaki čestit Jevrejin iz Srbije gaji poštovanje prema mnogim stradalim Srbima u nacističkim pogromima,jer su oni od iste ruke stradali kao i Jevreji i nisu bili manje ljudska bića nego ubijeni Jevreji.
Da li su tvoji "izvori" i uzori Pavelić i Budak bili ljubitelji Jevreja ili su činili nešto drugo sa njima?
Sve što si ti ovde piskarao o Srbima,davno su obradili u svojim pisanijima Budak,Pavelić,Starčević,Kvaternik i drugi ustaški ideolozi.Malo si čitao ustašku literaturu i prepisao nekoliko teza o Srbima i ovde svima dosađuješ svojim zagovaranjem ustaške nacističke ideologije.
Pa onda jedan plagijator davno prežvakanih ustaško-nacističkih rasnih teorija o Srbima(a nisu ova gospoda imali lepih reči ni o Jevrejima,a 1941 su sa ružnih reči prešli na dela) ovde soli pamet o nekom antisemitizmu.
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)
Bookmarks