Page 19 of 24 FirstFirst ... 9151617181920212223 ... LastLast
Results 451 to 475 of 596

Thread: Drugi svjetski rat na prostoru Jugoslavije

  1. #451
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Eto čak i takav lik koji mrzi popove otišao je u partizane zbog popova. To i jest moja poenta, značaj crkve u istoriji Crne Gore kao države. Koliko se gođ trudili, svaka ideologija na ovim prostorima je umrla, nisam neki ljubitelj demokratije ali na njenom mjestu bih se zabrinuo.
    Uostalom već se jedna politička partija zalaže za ukidanje kladionica i zabranu klađenja, viđećemo, to je druga tema.
    Moj đed taj nije bio iz Crne Gore sa majčine strane no iz Srbije.Poslije partizana je upisao vojnu akademiju i postao oficir.S očeve strane su mi bili iz Crne Gore a oni su sve to gledali doba sa nostalgijom nekom kroz vrleti krševite.
    I onaj kredenac što su svi tad imali.

    On je međutim jezivo bio vezan za Rusiju i šah.I bio je okorjeli ateista.Savršeno,analitički i zdravorazumski mi je objasnio i zašto.

    Elem.

    Na ovu temu iz ww2 a i danas crkva mora biti odvojena od države u suprotnom od države ništa.
    Last edited by Bluemoon; 17-06-23 at 21:18.

  2. #452
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,703
    Thanks Thanks Given 
    1,165
    Thanks Thanks Received 
    718
    Thanked in
    521 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bluemoon View Post
    Moj đed taj nije bio iz Crne Gore sa majčine strane no iz Srbije.Poslije partizana je upisao vojnu akademiju i postao oficir.S očeve strane su mi bili iz Crne Gore a oni su sve to gledali doba sa nostalgijom nekom kroz vrleti krševite.
    I onaj kredenac što su svi tad imali.

    On je međutim jezivo bio vezan za Rusiju i šah.I bio je okorjeli ateista.Savršeno,analitički i zdravorazumski mi je objasnio i zašto.

    Elem.

    Na ovu temu iz ww2 a i danas crkva mora biti odvojena od države u suprotnom od države ništa.
    Je li to onaj kredenac na dva sprata, što gore ima kao krov? Pretpostavljam da je svoj ateizam objasnio analitički i zdravorazumski a ne svoju vezanost za Rusiju. Dakle, i jedan analitički um ima neke u zdravom razumu neutemeljene stavove ili stav koji je u samoj ličnosti čovjeka.
    Yes, I'm in need of something
    But it's something you ain't got​

  3. #453
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Je li to onaj kredenac na dva sprata, što gore ima kao krov? Pretpostavljam da je svoj ateizam objasnio analitički i zdravorazumski a ne svoju vezanost za Rusiju. Dakle, i jedan analitički um ima neke u zdravom razumu neutemeljene stavove ili stav koji je u samoj ličnosti čovjeka.
    Pa kredenac.

    Svaki je bio isti.



    Tako nešto.Istorijski svjedok nekog doba je taj neki kredenac Jugoslavije u ww2.
    Last edited by Bluemoon; 17-06-23 at 22:21.

  4. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  5. #454
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,703
    Thanks Thanks Given 
    1,165
    Thanks Thanks Received 
    718
    Thanked in
    521 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Shaneman View Post
    To vrijeme tada prije toliko desetina godina se ne moze danas razumjeti bez da se covjek stavi u tadasnji kontekst i nacin razmisljanja. A to danas maltene niko nije u stanju ni da pretpostavi.
    Imam komsinicu od preko devedeset godina i nedje ranije je pricala kako joj je prolazio rat u partizanima, to danas vojska ne bi radila a ne prosjecni stanovnik da uopste razmislja u tom pravcu i da je uopste razumno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    A evo, piše se kao da još živimo u to vrijeme. Istoriju pišu pobjednici ali mali problem je što je kod nas pobjednik propao kao država, kao sistem i kao ideologija. Dalje, prosječan njemac neće se uvrijedit ako mu kažeš "Njemci su za vrijeme D. s. rata pobili civile tu i tu". Naš čoek, ako mu to isto kažeš za četnike/ustaše/partizane poluđe. Dualizam se mora uspostavit, ko je loš, ko je dobar. Kažem mora, ali ne znam zašto. Ljudi se opterećuju glupostima. Međutim, prelaz Crne Gore sa teokratije na sekularnu autokratiju imao je velike posledice ali kasno je pa mi je muka pisat.
    Yes, I'm in need of something
    But it's something you ain't got​

  6. #455
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    29,211
    Thanks Thanks Given 
    5,039
    Thanks Thanks Received 
    12,404
    Thanked in
    6,711 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/svijet/evropa...-njen-neuspjeh


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    „Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov

  7. #456
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8,339
    Thanks Thanks Given 
    1,848
    Thanks Thanks Received 
    5,399
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default


  8. The Following 5 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  9. #457
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    29,211
    Thanks Thanks Given 
    5,039
    Thanks Thanks Received 
    12,404
    Thanked in
    6,711 Posts

    Default

    https://twitter.com/MilanRadanovi1/s...244027393?s=20

    ćaskali malo prijatelji dobri koji su narod ubijali iz čista mira. neko bi rekao da su saradjivali al to su zli jezici


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    „Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov

  10. #458
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,868
    Thanks Thanks Given 
    2,310
    Thanks Thanks Received 
    5,860
    Thanked in
    2,041 Posts

    Default

    Nemoguće, što bi Maśa šubara reka četnici tek treba da zasijaju punim sjajem.

  11. The Following User Says Thank You to remark For This Useful Post:


  12. #459
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    29,211
    Thanks Thanks Given 
    5,039
    Thanks Thanks Received 
    12,404
    Thanked in
    6,711 Posts

    Default

    ovi su slušali azru a ne ka mi seljaci zvezde granda


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    „Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov

  13. #460
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,868
    Thanks Thanks Given 
    2,310
    Thanks Thanks Received 
    5,860
    Thanked in
    2,041 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    ovi su slušali azru a ne ka mi seljaci zvezde granda


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Proba hora četničkih dEčaka.

  14. The Following 3 Users Say Thank You to remark For This Useful Post:


  15. #461
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    20,264
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    8,656
    Thanked in
    3,825 Posts

    Default

    Ne zaebajte, vidi se da su komunisti tih četrdesetih godina prošlog vijeka koristili fotošop da bi okrenuli međunarodnu javnost protiv četničkog antifašističkog pokreta. Ili je to u pitanju, ili su četnici iznutra podrivali mrskog neprijatelja.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. The Following 3 Users Say Thank You to NHM For This Useful Post:


  17. #462
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    3,582
    Thanks Thanks Given 
    161
    Thanks Thanks Received 
    1,238
    Thanked in
    740 Posts

    Default

    samo da iskoristim ovaj svečarski trenutak da pozdravim cetinjske antifašiste :*

  18. #463
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

    Default

    https://twitter.com/AntifaVjesnik/st...-RWOb7Meg&s=19

    "U memljivim zidinama starog dvorca nalazilo se 727 dječaka i djevojčica, uglavnom predškolskog uzrasta. Njih su "prevaspitavale" časne sestre. Naravno, to prevaspitavanje bilo je u ustaškom duhu. Htjele su u neku ruku da stvore nove "janjičare". Sirota djeca su na kapama ili reverima nosila slovo "U", Živjela su pod nevjerovatno teškim okolnostima. Zbog gladi, bolesti i načina "vaspitanja" dnevno je umiralo po nekoliko dječaka i djevojčica.

    "Čim su ti mali izmučeni sužnji ustaške samovlasti čuli pucnjavu i vidjeli partizane, neizmjerna radost ispunila ih je nadom da će biti oslobođeni. Kasnije smo doznali od njih kako su se usplahirili svi podjednako od straha zbog pucnjave i zbog uzbuđenja da bi ih neko mogao osloboditi. Ganuli su nas povici i čežnjivi pogledi djece načičkane iza rešetaka zaključanog logora. Partizani su brzo otvorili vrata i djeca su jurnula na sunce. Od radosti su skakala i vješala se o vratove boraca, svojih oslobodilaca. Opšta vreva i graja potrajala je nekoliko časaka. Nekoliko najiscrpljenijih onesvjestilo se na dnevnom svjetlu i suncu ... Neki borci 4. kordunaške brigade pronašli su među zarobljenom djecom svoju, neko sina ili kćer, ili djecu svojih rođaka ili komšija. To oduševljenje oslobođenih malih logoraša vrlo je teško opisati..."
    Last edited by Bluemoon; 12-07-23 at 10:42.

  19. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  20. #464
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8,339
    Thanks Thanks Given 
    1,848
    Thanks Thanks Received 
    5,399
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Last edited by ASC; 12-07-23 at 21:42.

  21. #465
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

  22. #466
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8,339
    Thanks Thanks Given 
    1,848
    Thanks Thanks Received 
    5,399
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default


  23. The Following 2 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  24. #467
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    29,211
    Thanks Thanks Given 
    5,039
    Thanks Thanks Received 
    12,404
    Thanked in
    6,711 Posts

    Default




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    „Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov

  25. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  26. #468
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    8,339
    Thanks Thanks Given 
    1,848
    Thanks Thanks Received 
    5,399
    Thanked in
    2,078 Posts

    Default

    Najslavniji boj u Trinaestojulskom ustanku odigrao se 15. jula 1941. na Košćelama, na komunikaciji Rijeka Crnojevića – Cetinje.

    Dva gerilska odreda, Ljubotinjski i Gornjo-ceklinski, sa oko 80 boraca, sačekali su u zasjedi Drugi bataljon granične straže koji je na kamionima upućen iz Podgorice da deblokira Cetinje.
    Mjesto zasjede je znalački odabrano, a gerilci su vješto raspoređeni.

    U žestokoj osmočasovnoj borbi (od 1 sat po ponoći do 10 prije podne) italijanski bataljon se žilavo branio ali je uništen: poginulo je 70-80 vojnika i starješina, a preko 700 zarobljeno, a među njima 110 teško i 150 lakše ranjenih.
    Samo grupa od 20-30 Italijana uspjela je da se izvuče za Rijeku Crnojevića.
    Među gerilcima nije bilo poginulih, dok je jedan borac lakše ranjen.

    Dan uoči bitke na Košćelama, nastupajući komunikacijom od Podgorice prema Rijeci Crnojevića, neprijatelj je do temelja spalio selo Rvaše (oko 70 kuća), zatim preko 30 kuća u Drušićima i sve kuće u Šinđonu (ukupno preko 120 kuća).
    Istovremeno su ubili 36 osoba - žena staraca i djece.



  27. The Following 6 Users Say Thank You to ASC For This Useful Post:


  28. #469
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    28,652
    Thanks Thanks Given 
    3,563
    Thanks Thanks Received 
    5,862
    Thanked in
    2,813 Posts

    Default

    Smrt fašizmu, sloboda narodu. Jedan od ljepših spomenika NOR-a se nalazi na Ljubotinj. (subjektivan sam znam).

    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  29. The Following 6 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  30. #470
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

    Default

    Ne mogu da izdvojim nijedan spomenik ali može bit subjektivno da sam vezana za djela Bogdana Bogdanovića kao vrhunskog arhitekte.Meni je recimo spomenik u Beranama (s kojima nemam ništa baj d vej) jedno posebno djelo Bogdanovića.

    Simbolički podsjeća na metak odnosno kako su se tada na ovim prostorima ljudi borili za slobodu.Nadam se da to mi nikad nećemo osjetiti kao ni buduće generacije ali pale borce za slobodu treba prije svega poštovati.Oni su za slobodu dali sopstvene živote.


  31. #471
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Plužine
    Posts
    3,131
    Thanks Thanks Given 
    233
    Thanks Thanks Received 
    166
    Thanked in
    119 Posts

    Default

    Jedan (subjektivni) od mene...

  32. #472
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    34,855
    Thanks Thanks Given 
    24,040
    Thanks Thanks Received 
    9,901
    Thanked in
    7,407 Posts

    Default

    Jel to subjektivno po precima? Onda sam ja familijarno subjektivno na sve bivše republike osim Makedonije.

    Evo jedan dobar data bejs svih (kreatora) tih spomenika sa naših prostora.

    https://www.spomenikdatabase.org/designer-directory
    Last edited by Bluemoon; 15-07-23 at 17:37.

  33. #473
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    29,211
    Thanks Thanks Given 
    5,039
    Thanks Thanks Received 
    12,404
    Thanked in
    6,711 Posts

    Default





    Na današnji dan prije 79 godina, bjelopavlićki četnici predvodjeni Jakovom Jovovićem izvršili su jedan od najstrašnijih zločina tokom krvavog rata u Crnoj Gori.

    DJEČIJA SJEĆANJA - Mučenja i strijeljanja 52 omladinke i omladinca na Lazinama, jula 1944. godine od strane četničkih zlikovaca Jakova Nik. Jovovića, događaj je koja prevazilazi sve zločine koje sam iz tog rata zapamtio. Na moju veliku žalost, zapamtio sam taj strašni odjek plotuna (bilo mi je 14 godina). Izbjegli smo od četničkog i njemačkog pokolja u brdo: žene, djeca, stari – svi. Rekli su mi tada: »To su strijeljanja na Lazinama!« Moj komšija, starac od preko 80 godina (Jovović) reče: »Ono Jakov Jovović ubija svoje izmučene rođake – Jovoviće i Brajoviće, svoje komšije i kumove, svoje sugrađane« - iz knjige Branka N. Filipovića “MRTVI NE ZBORE”.

    Strijeljanja su prestala, tek nakon što su njemački okupatori urgirali:
    »Komanda mjesta Danilovgrad - O.U.25-VII-44 14,50
    VRLO HITNO! gosp. kapetanu J. Jovovicu – Kosovi Lug
    G. potpukovnik Frišling moli vas da na svaki nacin prekinete sa daljim strijeljanjem. Bliža obaveštenja uskoro. On vas takode moli da ovo dostavite g. Đurišiću.
    Poručnik Hineke, kom. mjesta«."

    nisu četnici loši, no su im namještali


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    „Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov

  34. The Following User Says Thank You to outline For This Useful Post:


  35. #474
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,743
    Thanks Thanks Given 
    9,161
    Thanks Thanks Received 
    6,615
    Thanked in
    2,592 Posts

    Default

    E da mi je neko od ovih cetnickih juniora da mi pojasni kako je ovo bilo normalno i radilo se u korist naroda srbije/jugoslavije ili koga li vec? A ovo se desavalo svaka 2km u cg

  36. #475
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,495
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,451
    Thanked in
    2,613 Posts

    Default

    Zamisli kada za tebe nacista urgira, koliko si ti gori, čuj mene jadniji od njega...

    Poslato sa kornjo komunikatora P50
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  37. The Following 2 Users Say Thank You to Bugi For This Useful Post:


Page 19 of 24 FirstFirst ... 9151617181920212223 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 102
    Last Post: 15-03-26, 10:00
  2. 3. svjetski rat pocinje 2010
    By St Germain in forum Sve i svašta
    Replies: 140
    Last Post: 28-03-11, 17:08
  3. Treći svjetski rat na vidiku
    By ludost in forum Politika generalno
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-10, 10:35
  4. Drugi Svjetski Rat DOKUMENTARNI
    By ALEK.MONTENEGRO in forum Film
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-10, 14:21
  5. Bush: "Zbog Irana, moguć je treći svjetski rat"
    By Ćipur in forum Politika generalno
    Replies: 57
    Last Post: 27-10-07, 19:46

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •