MUP vrlo lako može da kontroliše promjene prebivališta iz opštine u opštinu.
Odjava prebivališta nije obavezna ako se neko seli u granicama Crne Gore, recimo iz Nikšića u Šavnik.
Nije obavezna, jer će tu odjavu da uradi MUP.
Jednostavno, ako neko iz Nikšića podnese zahtjev za promjenu prebivališta u Šavnik, sa evidentiranjem te promjene, jednostavno pasiviziraju njegovu adresu u Nikšiću.
Tako se to i radi u praksi. Dva klika mišom.
S druge strane, oni koji se sele u inostranstvo, obavezni su da urade odjavu prebivališta u Crnoj Gori.
Ali ako to ne urade, situacija se komplikuje.
U suštini, onda treba provjerom na terenu i ukrštanjem podataka iz raznih evidencija utvrditi nedvosmisleno da dotični ne živi uopšte u Crnoj Gori. I nakon toga odjaviti mu prebivalište.
Sve je to već predvidjeno zakonom, koji je u Crnoj Gori malo specifičniji, valjda baš zbog tog glasačkog prava.







Bookmarks