Zasto je nelegalno napravljen snimak (audio, video, pisani razgovor) nedovoljan dokaz na sudu?
To je bas ono mimo razuma.
Snimak je jedini neposredan dokaz krivicnog djela. Vjerodostojniji je od iskaza svjedoka.
Zar su legalni snimci samo oni za koje se dobije sudsko odobrenje (ANB, MUP, ...)
Sta ako ja npr. snimim slucajno ili bas namjenski kad ugledam pa uhvatim da snimim sa terase telefonom kako neko prebija covjeka.
Snimak je nelegalan jer - snimam javnu povrsinu bez odobrenja aktera snimka. Ili namjenski postavim kameru da uhvatim lopova koji mi krade retrovizore na parkingu?
Ili snimim glasovno kako mi na radnom mjestu kolega ili sef prijeti ili kako drzavni sluzbenik ili ljekar trazi od mene novac/mito za uslugu?
Je li realno da bi to bilo odbaceno kao dokaz?
Kakvo ludilo mozga u zakonima.
Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
Fransoa la Rošfuko, francuski filozof
Bookmarks