Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 113

Thread: Drzava i/ili nacija

  1. #51
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Necu da *popujem*, ali malo istorije nije na odmet, nastavljajuci se na Bonju:
    Conte Camille Cavur je usmjerio Vittoria Emanuela II i stvorio modernu Italiju, Otto fon Bizmarck je usmjerio Fridrich-a Pruskog i stvorio 1871 modernu Njemacku, Pasic je usmjerio Petra Karadjordjavica i stvorio Jugoslaviju....JAKE LICNOSTI SU IPAK NEPOHODNE!

    Milo Djukanovic JESTE STVORIO novu Crnu Goru, pa nek prica ko hoce, jer cak iako je stvaranje nezavisne CG bila i zelja mocnika, REALIZACIJA JE BILA TOLIKO TESKA DA NIKO DRUGI NEBI IMAO SANSE DA SE NE *OKLIZNE* NA NEKOJ OD PREPREKA KOJE SU SE U POSLJEDNJIH 3,5 GODINE POSTAVLJALE PRED KONCEPT NEZAVISKE CRNE GORE!

    Nastavljamo dalje, CG mora u nove promjene.....ali neke zasluge su toliko velike DA SE MORAJU ISTACI, ako neko pretenduje da je intelektualac i da je kadar da se uzdigne iznad trenutka u kojem zivi i da dogadjaje duhovnih okom vidi u vremenu i prostoru-Djukanovic jeste veliki kandidat za "oca nacije"....

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  2. #52
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by glodur View Post
    ... nijesi me skopčao majstore ... ne sporim nijednu naciju, prilično mi je odvratno svrstavanje u bilo koiji nacio tor , ali to je moj problem ... ali ću se tući za Crnu Goru kao građansku državu u kojoj je pitanje nacije i vjere KUĆNO PITANJE .... a ne sredstvo za manipulaciju ...
    Approved by Bone!
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  3. #53
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ...taman da se nadovežem na ovo Boneovo o "ocu nacije" ... isto mislim ka i o naciji ... želim da imam legalno izabrane demokratske institucije a ne oca, majku ili maćehu nacije ... odrasli smo da ti da bi nam vazda treba neki "vođa" , "otac" ili ko sličan ... da yebe oca ...

  4. #54
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,087
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Conte Camille Cavur je usmjerio Vittoria Emanuela II i stvorio modernu Italiju, Otto fon Bizmarck je usmjerio Fridrich-a Pruskog i stvorio 1871 modernu Njemacku, Pasic je usmjerio Petra Karadjordjavica i stvorio Jugoslaviju....JAKE LICNOSTI SU IPAK NEPOHODNE!

    Milo Djukanovic JESTE STVORIO novu Crnu Goru, pa nek prica ko hoce, jer cak iako je stvaranje nezavisne CG bila i zelja mocnika, REALIZACIJA JE BILA TOLIKO TESKA DA NIKO DRUGI NEBI IMAO SANSE DA SE NE *OKLIZNE* NA NEKOJ OD PREPREKA KOJE SU SE U POSLJEDNJIH 3,5 GODINE POSTAVLJALE PRED KONCEPT NEZAVISKE CRNE GORE!

    Nastavljamo dalje, CG mora u nove promjene.....ali neke zasluge su toliko velike DA SE MORAJU ISTACI, ako neko pretenduje da je intelektualac i da je kadar da se uzdigne iznad trenutka u kojem zivi i da dogadjaje duhovnih okom vidi u vremenu i prostoru-Djukanovic jeste veliki kandidat za "oca nacije"....

    Pozdrav,
    Licno, odgovara mi . Samo, bez kulta, molim...
    Last edited by forumen; 23-09-06 at 00:58.

  5. #55
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To su dva problema i dva pitanja, i svi smo u pravu..

    Nacionalno pripadanje Crnogorac tesko da se moze definisati...lako je onima kojima je i otac i majka iz *4 nahije*, pa nemaju dilema...ali oni sa sjevera, Brda, Muslimani sa sjevera (namjerno ne kaze Bosnjaci, jer mislim da oni to ne prihvataju i da su im Bosnjaci iz Bosne( sa kulturom koja je danas uveliko islamizirana, lise mozda centra Sarajeva)-uzor i nacija kojoj pripadaju, vec im je blize ono Crnogorac-Musliman, kao i meni Crnogorac- vjernik SPC, mislim da na primorju ima onih koji su Crnogorci-katolici (ne Hrvati!)....treba vremena da se stvori crnogorska nacija!

    Zato sam odvojio drzavu, koja je stvorena, i bez koje je prica o nacionalnoj pripadnosti glupa...SAD JE STVARANJE NACIJE NA REDU!!!

    A i to ida po svojim pravilima i obrascima...prvo USTAV, pa u njemu da se definise kao sluzbeni jezik-crnogorski (srpski,hrvatski,bosnjacni) ...TAKO BIH JA, a CG kao drzava gradjana (i tacka!)...TAKO BIH JA!

    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  6. #56
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    To su dva problema i dva pitanja, i svi smo u pravu..

    Nacionalno pripadanje Crnogorac tesko da se moze definisati...lako je onima kojima je i otac i majka iz *4 nahije*, pa nemaju dilema...ali oni sa sjevera, Brda, Muslimani sa sjevera (namjerno ne kaze Bosnjaci, jer mislim da oni to ne prihvataju i da su im Bosnjaci iz Bosne( sa kulturom koja je danas uveliko islamizirana, lise mozda centra Sarajeva)-uzor i nacija kojoj pripadaju, vec im je blize ono Crnogorac-Musliman, kao i meni Crnogorac- vjernik SPC, mislim da na primorju ima onih koji su Crnogorci-katolici (ne Hrvati!)....treba vremena da se stvori crnogorska nacija!

    Zato sam odvojio drzavu, koja je stvorena, i bez koje je prica o nacionalnoj pripadnosti glupa...SAD JE STVARANJE NACIJE NA REDU!!!

    A i to ida po svojim pravilima i obrascima...prvo USTAV, pa u njemu da se definise kao sluzbeni jezik-crnogorski (srpski,hrvatski,bosnjacni) ...TAKO BIH JA, a CG kao drzava gradjana (i tacka!)...TAKO BIH JA!

    Pozdrav,


    KAd budes shvatio sa Crnogorac vjernik SPC ustvari ne postoji ....onda ce biti prekasno....kako za svakog Crnogorca pojedinacno tako i za sve skupa....

    Mi imamo nasu Crkvu, pravoslavlje i Nacija idu jedno sa drugim ....sve pravoslavne crkve sem Antiohijske su nacioalne....kad neko kaze da je Crnogorac a prpadnik je SPCa ...on sam sebe negira....ti crtas svoj lik i precrtavas ga crvenom farbom.....to je nebuloza.....SPC je najveci neprijatelj Crnogoraca.....to je okupator, uzurpator, plagijator, falcifikator!!!!!!
    Shvatces to jednoga dana....

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,192
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Nacionalno pripadanje Crnogorac tesko da se moze definisati...lako je onima kojima je i otac i majka iz *4 nahije*, pa nemaju dilema.....
    Bone, tom logikom malo bi se koja nacija mogla definisiti osim na neki malo bolesniji nacin i licno ne bih nikad volio da moju naciju neko tako brani ili nekoga ubjedjuje u nju.
    Ne treba mi drzava da me nacionalno osvijesti, a jos manje crkva koja ce me negirati. Kad bih ti ja rekao da ti Bone ne postojis, duboko sam uvjeren da to ne bi shvatio ni kao drzvavni, ni kao vjerski vec kao neki medicinski problem. Uloga drzave je da svima obezbijedi relativno bolji zivot, a i relativno jeftino lijecenje.

  8. #58
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    KAd budes shvatio sa Crnogorac vjernik SPC ustvari ne postoji ....onda ce biti prekasno....kako za svakog Crnogorca pojedinacno tako i za sve skupa....

    Mi imamo nasu Crkvu, pravoslavlje i Nacija idu jedno sa drugim ....sve pravoslavne crkve sem Antiohijske su nacioalne....kad neko kaze da je Crnogorac a prpadnik je SPCa ...on sam sebe negira....ti crtas svoj lik i precrtavas ga crvenom farbom.....to je nebuloza.....SPC je najveci neprijatelj Crnogoraca.....to je okupator, uzurpator, plagijator, falcifikator!!!!!!
    Shvatces to jednoga dana....
    Ima puno toga sto mi ne odgovara ni u jednoj crkvi, ni u jednoj drzani-NIGDJE!!!!

    Ja znam jedno:VJERUJEM U HRISTA GOSPODA, u preblagog tihog gospodara!

    Mator sam da mijenjam crkve i da uticem na makro planu,zatim- Amfolohije mi je djecu krstio i kumovao mi, oca i zenu na oni svijet otpratio..... ALI NISAM SLIJEP DA NE VIDIM GRESKE,koje ostavljam mladjima da *rashchivijaju*.....

    S'duge strane, CPC je malobrojna i nije sposobna da organizuje pravi zivot CG u Hristu (pola popova su bili delikventi i SPC, (da ne imenujem( jer to nije uljudno) ALI TVRDIM TI)....mitropolit je nesporno bar jedan period monaskog zivota proveo u vanbracnoj zajednici u Italiji (a to je nespojivo sa monastvom, znas..)....nemaju ni dovoljno popova da obidju svaku kucu za slavu, da osvete kucu i kolac, da odrze ovolike manastire i crkve.....


    NIKO MI NE VALJA...ILI SAM JA STROG???

    Samo polako, znace Bog sta radi...sve ce to doc na svoje, nadam se.


    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  9. #59
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I nije lako izbrisati vjekove!
    Najlakse rjesenje je POMIRENJE CRKAVA (SPC I CPC), I PRIZNAJAVANJE CINOVA, PROGLASENJE NOVE CPC KAO AUTONOMNE (sto je sasvim po kanonskom pravu), PRIZNAVNANJE INTERNIH CINOVA (datim popovima u CPC)U NOVOJ AUTONOMNOJ CRNOGORSKOJ PC.......

    Radice Bone ne tome, a ako se to odradim, uz Bozju volju, to bi bio VELIKI TESTAMENT, jer nije to sve tako lako i jednostavno kako ti to vidis Justice, uz puno uvazavanje tvoga stava......ovakvih CRNOGORACA sa problemom crkve(kao Bone) ima bas masa!



    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    I nije lako izbrisati vjekove!
    Najlakse rjesenje je POMIRENJE CRKAVA (SPC I CPC), I PRIZNAJAVANJE CINOVA, PROGLASENJE NOVE CPC KAO AUTONOMNE (sto je sasvim po kanonskom pravu), PRIZNAVNANJE INTERNIH CINOVA (datim popovima u CPC)U NOVOJ AUTONOMNOJ CRNOGORSKOJ PC.......

    Radice Bone ne tome, a ako se to odradim, uz Bozju volju, to bi bio VELIKI TESTAMENT, jer nije to sve tako lako i jednostavno kako ti to vidis Justice, uz puno uvazavanje tvoga stava......ovakvih CRNOGORACA sa problemom crkve(kao Bone) ima bas masa!

    Bone....CPC je ukinuta dektretom kralja aleksandra....ne treba nista drugo uraditi nego proglasiti taj dekret nevazecim u CG.....kao i odluke Podgoricke skupstine....
    veoma jednostavno....kad se to uradi situacija ce psotati sasvim jasna....
    ti pricas o nekakvoj autonimoji CPC ...kako nesto sto je visestotina godina bilo NEZAVISNO moze danas da bude autonomno i da sve bude OK?
    jeli to pravda?
    Ista nepravda koja je ucinjena prema Crnogorskoj drzavi ucinjena je i prema Crkvi....jesi li kad citao Nikodima JAnjusevica ili Marka BAcovica?
    Nijesi ni cuo za njih....nije ni bitno ....mnogi nijesu bili culi ni za Nikolu Petanovica pa danas citaju o tome.....
    Kad izadju na vidjelo spisi Nikodima JAnjusevica.......bice vam svima koji imate tako blag i mekusljiv stav prema onome ko Vam sistemski negira nacionalnu pripadnost jasno da SPC u CG mora biti svedena na Makedonski nivo....tj da je uticajna onoliko koliko je to neophodno ETNICKIM Srbima u CG.....ali nikako da ona bude dominantna Pravoslavna Crkva koaj gospodari i PLJACKA Crnogorske Svetinje....moji kao i tvoji preci su krvarili da odbrane Ostrog i Zdrebaonik.....danasu Ostrogu nemaniti jedan Crnogorac....
    jesi li moji preci ginuli da ga brane da bi danas neki izvanjac tamo se sepurio i skrnavio ono sto smo krvlju branili vjekovima?

    sto mislis zbog cega anas u Ostrogu ne sluzbuje niti jedan Crnogorac tj svsenik iz Crne gore?

    PS. sve je manje onih koji imaju problema sa crkvenim identitetom....uzmimo primjer nasih Bjelopavlica.....sta mislis da se organizuje referendum ...koju crkvu bi odabrali za svoju ....realno ...odnos bi bio 70 %-30 % u korist CPC......u ovom trenutku...

    Pi
    Last edited by JUSTICE; 23-09-06 at 21:40.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neznam BRATE moj...posjeti me da popijemo...sok?....i da popricamo o svemu.
    Tema je SVAKAKO TESKA i ti je UPROSCAVAS, iako u naoboljoj namjeri-da ojacas nasu ljepoticu crnu (hebo te kako ja mogu da upadnem u neku patetiku kad se prica (pise) o CG...ko bi rekao da cu IZASTA, IZAKOGA, IKAD VISE mariti kao sto sada marim da bude Crna Gora najljepsa, najnaprednija, naj, naj.....KA NEKI KLINAC NAPALJENI SAM KAD JE TO U PITANJU....NEVJEROVATNO!!!


    Mnogo mi je stalo da odgovorimo zahtjevu trenutka! Svako od nas:moj dobri i posteni Milovan, Justice, Forumen, Monitor, Placenik,Robespjer, ova simpaticno zagrizena DPS-ovka Daytona, obavezni Didi-(oooo mocni administratoru)...Hari nas pametni, Choldo u formi, Gurka, Beranac.....KOGA NEPOMENUH -SRAM NA MENE!!!
    Svi oni GORE ZA OVU CRNU GORU....svako na svoj nacin...
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #62
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    Bone....CPC je ukinuta dektretom kralja aleksandra....ne treba nista drugo uraditi nego proglasiti taj dekret nevazecim u CG.....kao i odluke Podgoricke skupstine....
    veoma jednostavno....kad se to uradi situacija ce psotati sasvim jasna....
    ti pricas o nekakvoj autonimoji CPC ...kako nesto sto je visestotina godina bilo NEZAVISNO moze danas da bude autonomno i da sve bude OK?
    jeli to pravda?
    Ista nepravda koja je ucinjena prema Crnogorskoj drzavi ucinjena je i prema Crkvi....jesi li kad citao Nikodima JAnjusevica ili Marka BAcovica?
    Nijesi ni cuo za njih....nije ni bitno ....mnogi nijesu bili culi ni za Nikolu Petanovica pa danas citaju o tome.....
    Kad izadju na vidjelo spisi Nikodima JAnjusevica.......bice vam svima koji imate tako blag i mekusljiv stav prema onome ko Vam sistemski negira nacionalnu pripadnost jasno da SPC u CG mora biti svedena na Makedonski nivo....tj da je uticajna onoliko koliko je to neophodno ETNICKIM Srbima u CG.....ali nikako da ona bude dominantna Pravoslavna Crkva koaj gospodari i PLJACKA Crnogorske Svetinje....moji kao i tvoji preci su krvarili da odbrane Ostrog i Zdrebaonik.....danasu Ostrogu nemaniti jedan Crnogorac....
    jesi li moji preci ginuli da ga brane da bi danas neki izvanjac tamo se sepurio i skrnavio ono sto smo krvlju branili vjekovima?

    sto mislis zbog cega anas u Ostrogu ne sluzbuje niti jedan Crnogorac tj svsenik iz Crne gore?

    PS. sve je manje onih koji imaju problema sa crkvenim identitetom....uzmimo primjer nasih Bjelopavlica.....sta mislis da se organizuje referendum ...koju crkvu bi odabrali za svoju ....realno ...odnos bi bio 70 %-30 % u korist CPC......u ovom trenutku...

    Pi
    Neznam BRATE moj...posjeti me...dodji na VRH Orje luke da popijemo...sok?....i da popricamo o svemu.....NE ZNAM I NIJE LAKO ZNATI!!
    Tema je SVAKAKO TESKA i ti je UPROSCAVAS, iako u najboljoj namjeri-da ojacas nasu ljepoticu crnu -ali to cinis na silu....(hebo te kako ja mogu da upadnem u neku patetiku kad se prica (pise) o CG...ko bi rekao da cu IZASTA, IZAKOGA, IKAD VISE mariti kao sto sada marim da bude Crna Gora najljepsa, najnaprednija, naj, naj.....KAO NEKI KLINAC NAPALJENI SAM KAD JE TO U PITANJU....NEVJEROVATNO!!!
    Kad citam Placenika-to mi je melem na dusu-nisam jedini
    Mnogo mi je stalo da odgovorimo zahtjevu istorijskog trenutka!

    Svako od nas:moj dobri i posteni Milovan (cast je bit njegov prijatelj!), Justice, Forumen, Monitor, Placenik,Zvek, Robespjer, ova simpaticno zagrizena DPS-ovka Daytona, obavezni Didi-(oooo mocni administratoru)...Hari nas pametni, Hercules, Fabia, Choldo u formi, Gurka, Beranac, Dobruski, ....pa... , pa... , pa..., pa ..........KOGA NEPOMENUH -SRAM NA MENE!!!Zadatak mi je da sve upoznam i da pozovem na jedno jagnje kuvano u vareniki...kad su mogli oni *jagnjofukci* -MOGU I FORUMASHI!!! (Ili da porucimo od ribilovaca iz Ulcinja da nalove *fruti di mare*QQQQ?)
    Svi oni GORE ZA OVU CRNU GORU....svako na svoj nacin...


    Pa valjda nismo svi ludi...valjda ovaj projekat vredi ...valjda smo kadri da nadjemo izlaz.....VALJDA NECE BITI U PRAVU KRITICERI KOJI PROREKOSE NESLAVNU BUDUCNOST SAMOSTALNOJ CRNOJ GORI?????Nisu od nas jaci simplifikovani kriminalci srednjag kalibra (vjerujte mi da sam bio pravni savjetnik -ergo PRIJATELJ -nekadasnje evropske kriminalne elite o kojima ste citali po novinam i knigama)

    Pa ja -vas Bone forumski-sam i prilicno *old*, jos uvjek imam doticaja sa svjetskim mocnicima, ako hocu da se radi nekoga cilja MALO, BAS MALO ponizim i zamolim, i podsjetim na proslost...a valjda taj Milo ima vise od Bone-a, valjda je mudri Sveto ostao nekome u uspomeni kao LICNOST, ne samo kao predsjednik prsle drzave, valjda je Ranko i njegov osmjeh vellikog djecaka nasao duhovnog sagovornika, i nas brkica kojeg podcjenjuju, a KOJI JE VELIKI KNJIZEVNIK -Misko Vukovic, pa GENIJALNI Misko Perovic, pa na svoj nacin genijali Brkovic mladji, a i stariji (koji je preostar, ali VELIKI pjesnik), pa Esad,m pa Rastpder, pa VELIKI Slavko, pa VELIKI Dinosa................NISAM SAM U SVOME ZANOSU, PO PRVI PUT U ZIVOTU JA PRIPADAM NEKOME I NECEMU 99%, JA NISAM OPOZICIJA, JA NE BJEZIM U PREZRENJU-VEC PRIPADAM BUDUCNOSTI-NOVOJ CRNOJ GORI!!!!!!!!!!!!


    Vidji me kako pisem-KAO KLINAC NAPALJENI?????
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  13. #63
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A naucice Bone kompjutere, da mu se postovi ne salju sami...ma Didi, ovo je neka UROTA protiv Bone-a....masoni i kominternovsko-jevrejska interancionala salje postove da mene nervira...sve sam ih ja otkrio i registrovao...

    Tebi se zalim,kao covjeku vicnom kompjuterima, DA POZALIS BAR (kazu:"da pozali -ka da je pomoga'"!)
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  14. #64
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gradite bolju drzavu da nebi morali da branite naciju od sebe samih.

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,579
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    .......realno ...odnos bi bio 70 %-30 % u korist CPC......u ovom trenutku...

    Pi
    Koliko ja znam, cak i po Damarovim anketama, SPC je najpopularnija a CPC najmanje popularna institucija u CG. To se bas ne slaze sa tim tvojim slobodnim procjenama.

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Cool

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    Koliko ja znam, cak i po Damarovim anketama, SPC je najpopularnija a CPC najmanje popularna institucija u CG. To se bas ne slaze sa tim tvojim slobodnim procjenama.
    Ti se pozivash na Damar

    Top lista nadrealista :P

    I ja nijesam govorio za cijelu Crnu Goru .....ogranicih se na Bjelopavlice....za Katunsku, Rijecku, Crmnicku nahiju, Pobore itd se zna to vec odavno....tamo Amfilohije ne moze ni sa blindiranim kolim ada zadje...:P

  17. #67
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Neznam BRATE moj...posjeti me da popijemo...sok?....i da popricamo o svemu.
    Tema je SVAKAKO TESKA i ti je UPROSCAVAS, iako u naoboljoj namjeri-da ojacas nasu ljepoticu crnu (hebo te kako ja mogu da upadnem u neku patetiku kad se prica (pise) o CG...ko bi rekao da cu IZASTA, IZAKOGA, IKAD VISE mariti kao sto sada marim da bude Crna Gora najljepsa, najnaprednija, naj, naj.....KA NEKI KLINAC NAPALJENI SAM KAD JE TO U PITANJU....NEVJEROVATNO!!!


    Mnogo mi je stalo da odgovorimo zahtjevu trenutka! Svako od nas:moj dobri i posteni Milovan, Justice, Forumen, Monitor, Placenik,Robespjer, ova simpaticno zagrizena DPS-ovka Daytona, obavezni Didi-(oooo mocni administratoru)...Hari nas pametni, Choldo u formi, Gurka, Beranac.....KOGA NEPOMENUH -SRAM NA MENE!!!
    Svi oni GORE ZA OVU CRNU GORU....svako na svoj nacin...
    Moze..fala na pozivu..jes da ne pijem sok ....ali ja vodim na nesto zesce ...moze?...bice mi drago ....

  18. #68
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,579
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    Ti se pozivash na Damar

    Top lista nadrealista :P

    I ja nijesam govorio za cijelu Crnu Goru .....ogranicih se na Bjelopavlice....za Katunsku, Rijecku, Crmnicku nahiju, Pobore itd se zna to vec odavno....tamo Amfilohije ne moze ni sa blindiranim kolim ada zadje...:P
    A, pa tako reci - Damar navija za SPC i lazira ankete :-)

  19. #69
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,152
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by JUSTICE View Post
    Moze..fala na pozivu..jes da ne pijem sok ....ali ja vodim na nesto zesce ...moze?...bice mi drago ....
    Poslacu ti privatni post ...pa da se nazdravi ovoj pobjedi.

    Uzgred, nije BAS DA AMFILOHIJE NE SMIJE PROC KOLIMA-SMIJE, ali nije ni da je omiljeni duhovni vodja, kako bi moga i trebao da bude potomak pobocni velikoga vojvode Mine Radovica....nije trebao zavadjat Crnogorce...grubo je igrao bez lijeka...
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  20. #70
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Djolja Varosh
    Posts
    1,191
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    A, pa tako reci - Damar navija za SPC i lazira ankete :-)
    Naravno...jer zele da odrze takav privid...to je igra par jakih ljudi DPSa koji jos uvjek koketiraju sa Spc.....kad im na um pane da mu spuste rejting.....neces ga ni promilima izmjerit....

  21. #71
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    posljednji autobus za Katangu
    Posts
    1,622
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bonja the Zmaj View Post
    Zelio bih da cujem sto forumasi misle o sljedecoj temi (koja je prilicno razlicita od postojece Crnogorski nacionalizam, pa se nadam da se nece spajati):

    Kojim pravcem dalje? Jacanjem crnogorske nacije ili drzave?
    Mislim da jacanje drzave, koja ce svaku naciju unutar nje tretirati adekvatno (biti garant njenog mirnog razvoja) - trebga biti jedini pravi put.

    Crnogorska nacija, sto neki likovi ovdje ne mogu da shvate, nije jedina u CG i naglasavanje primata njenog razvoja prije drzave za sve gradjane moze voditi samo u pravcu kojim su neke drzave prosle 90-ih, a koji je CG srecom izbjegla.
    Vrlo kompleksno pitanje koje zahtijeva analticne odgovore. A da bi se odje o tome moglo raspravljati zahtijevalo bi opsezno citanje. Prema tome zatvoricu tastaturu.
    You smell that? Do you smell that? Napalm, son. Nothing else in the world smells like that. I love the smell of napalm in the morning. The smell, you know that gasoline smell... . Smelled like... victory. Someday this war's gonna end...

  22. #72
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by cvrchak View Post
    Vrlo kompleksno pitanje koje zahtijeva analticne odgovore. A da bi se odje o tome moglo raspravljati zahtijevalo bi opsezno citanje. Prema tome zatvoricu tastaturu.
    Mozemo i opusteno. Kulturna nacija vs. Drzavna nacija (sto je nastavak odgovora Augustinu)

    To su dva modela stvaranja nacija u Evropi. KOmpletna istocna evropa (uz Njemacku) je primjer kulturnih nacija
    Vecina ljudi je zla

  23. #73
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ako se nekome cita, na konto ove teme, moze naci zanimljivih ideja, i posmatrati stavove koje zastupa- u ovom slucaju JUSTICE, u nekom drugom svijetlu. Jer sa tom pricom o nasoj crkvi pocinje da zvuci kao neki srpski nacionalista. Jer izmedju takve price i price koja je unistila Srbiju - razlika je samo u predznaku. A da je on malo vise slusao sto se pricalo u toj kolibici na Njegusima 1990, shvatio bi da ideja Liberalnog Saveza je bila vrijednosno drugacija od takve price...


    But since there are few homogeneous nation-states, the question is how the varying ethnic groups in a territory are to be moulded into one nation. This may take place through the forcible imposition of the culture of the dominant group on the others, for instance through the prohibition of minority languages, schools and festivals, as in the case of present-day Kurds in Turkey. The process may be a more gradual and consensual one, in which groups grow together through economic and social interaction, and the development of a common language and shared institutions, such as schools, church and military service. There is a fine line between the nation based on repression and that based on historical consensus. Most have elements of both, and are open to subsequent challenge by movements of territorial minorities, as recent European history has shown.

    Continental European views on the difference between nation and ethnic group have followed a rather different line, based on the famous distinction between the Kulturnation (cultural nation, also known as the ethnic nation) and the Staatsnation (state nation, also known as the civic nation). These notions developed as ideological expressions of the struggle for dominance between Germany and France in the nineteenth century.


    Germany was a backward patchwork of principalities and mini-states with absolutist rulers until the end of eighteenth century. Nation-state formation did not come through internal impulses, but as a reaction to conquest by the Napoleonic armies. As Habermas points out, national consciousness was not based on democratic civil liberties and popular sovereignty, but on 'the romantically inspired middle-class notion of a Kulturnation, a nation defined by its culture' (Habermas, 1994: 146). Romanticism portrayed individuals as part of an organic whole; freedom meant not individual rights but the acceptance of one's role in the greater organism. The state was the embodiment of this superior meaning, which could only be interpreted by great leaders. Democracy had no place in the model (Hoffmann, 1994: 108-30).


    The French Staatsnation, on the other hand, developed through the democratic revolution of 1789. It was seen as being based not on common culture but on a common will, as expressed both in Rousseau's idea of the 'general will' and in Renan's famous expression of the nation as 'le plebiscite de tous les jours' (the daily plebiscite). The implication is that citizens of a nation form a community because they constantly express the will to do so. The nation should therefore be understood as a political project capable of transcending the tension between universalism and particularism (Schnapper, 1994: 83-114). The common will creates and maintains the political unit, whatever conflicts there are within it. This idea provides the basis for a republican form of government, which should be capable of assimilating ethnic or religious minorities
    Last edited by Bonja the Zmaj; 26-09-06 at 08:57.
    Vecina ljudi je zla

  24. #74
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,061
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Fenomenalan citat, Bonja. Ocito je da smo svi na Balkanu usvojili ovaj prvi model, CG je najbliza drugom modelu i za sada jedina ima realne sanse da ga potpuno usvoji.

  25. #75
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,901
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    CG je najbliza drugom modelu i za sada jedina ima realne sanse da ga potpuno usvoji.
    ...i upravo zbog toga se ta sansa i evidentan potencijal Crne Gore mora iskoristiti.

    Multikulturalno drustvo je cinjenica - postojanje razlicitih kultura u CG i time se ne moze neko hvaliti kao uspjehom. Interkulturalno drustvo, kao rezultat prozimanja tih kultura i njihovom suzivotu koji odise tolerancijom i prihvatanjem - je nesto cemu treba stremiti. A od cega smo jos uvijek daleko, ali svakako blizi od svih drzava Balkana
    Vecina ljudi je zla

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Djukanovic: vecina izmedju 25% i 40%
    By Janko23 in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 121
    Last Post: 07-02-06, 17:16
  2. Precicom do nezavisnosti
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 59
    Last Post: 23-02-05, 14:35
  3. Crna Gora - drzava ? republika ? demokratska ? Kad i kako ?
    By olivija in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 4
    Last Post: 29-02-04, 22:41
  4. 14 mart 2002 dan rodjenja Srbogore
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 16-02-04, 18:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •