Page 16 of 20 FirstFirst ... 6121314151617181920 LastLast
Results 376 to 400 of 490

Thread: Znacenje Hrista

  1. #376
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    Oblik Zemlje nije stvar misljenja avetnih muslimanskih "ucenjaka", ni pacijenata sa interneta koji misle da znaju matematiku a ne umiju ni dva broja da saberu. Oblik Zemlje isto tako nije otkrila NASA. To je dobro poznata cinjenica koja datira jos prije nove ere. Ali zahvaljujuci vjernicima (kao i obicno) znanje se izgubilo i u jednom periodu je postalo zabranjeno.

    Svaka negacija loptaste planete je priznanje apsolutne gluposti. S tim sto je u ovom slucaju i vrlo prikladno priznanje da je Kuran gomila gluposti za ovce koje ne znaju da misle za sebe. A znacajno je i zbog toga sto i pored izjava Muslimana da postoji samo jedna prava vjera, i kod vas itekako ima odstupanja u tumacenju vjere kao i kod svih drugih religija. I svi do jednog mislite da ste pravi vjernici. Desava se to kad se tumace nebuloze.

    U Kuranu zaista pise da je Zemlja ravna ploca. I pise da se Sunce okrece oko Zemlje. A ovo sto muslimanski "ucenjaci" rade nije nista novo. Skoro da nema naucnog otkrica koje Muslimani nisu pokusali da prisvoje kao da je vec opisano u Kuranu da ne bi morali da priznaju da njihova vjera nema blage veze sa mozgom. Sirenje univerzuma o kojem Kuran apsolutno nista ne kaze su isto pokusali da opravdaju Kuranom tako sto je nakon tog otkrica nastao prevod Kurana u kojem je rijec koja je sve do tad opisivala nesto veliko ili beskrajno preko noci postala rijec koja znaci sirenje. Muslimanski "ucenjaci" su obicni lazovi. A vjernici su kao i obicno najvece ovce koje padaju na njihove lazi jer nemaju dovoljno umne snage da misle za sebe.

    Jednostavna i zalosna (za vjernike) istina je da je Zemlja loptasta a vasa vjera je toliko primitivna da piscima Kurana osnovne stvari o svijetu nisu bile poznate.
    Samo da te malo spustim na loptastu planetu Zemlju:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  2. #377
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Čuda koja je Isus učinio ne pamti se da su drugi činjeli, i odatle mu ime Mesija.
    Mojsije je činio veća čuda, pa opet nije Bog.

    Obećani što znači. Dali znaš kako je najavljen Mesija u Tori?
    Navedi pa da istražimo.

    Isus je primjer. Primjer koji je spas mnogima
    Sa ovakvim Indžilom kakvim ga imamo, bez poznavanja Kur'ana, nisam siguran.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  3. #378
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,748
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    2,928
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Samo da te malo spustim na loptastu planetu Zemlju:
    Da me "spustis"?
    Niko ne negira (nadam se) naucna otkrica u zlatnom dobu Islama i njihov doprinos matematici, astronomiji, medicini itd. Ali ovdje se radi o glupostima koje su zapisane u vasoj svetoj knjizi zbog kojih imas svakakve mentalne pacijente koji jos uvijek misle da je Zemlja ravna. Odakle im takva ideja? Ne dovodi se u pitanje ispravnost naucnih otkrica, vec vjerodostojnost ocigledno neistinitog teksta u koji vjerujes. Da budem precizniji, vjerujes samo u djelove koji ti odgovaraju.

  4. #379
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Da ima zapisano da je Zemlja ravna sto bi se ovi islamski ucenjaci zamarali sa ovim stvarima? Da ne spamujemo ovu temu otvori slobodno novi topic sa tim tvojim "dokazima" iz Kurana. U stvari da se ne mucis sad cu ja otvorit jedan sa dokazima koji su potvrdjeni iz Kurana pa iznesi ti tvoje dokaze koji nesto pobijaju. U pravu si za prevod da se neke stvari mijenjaju u PREVODU zato sto je to pokusaj PREVODA znacenja koji nikad ne moze docarati izvorni tekst. Jedan slikovit primjer: nikad taj prevod ne moze bit da je nesto kocka ako u izvornom tekstu pise da je krug. U prevodima ces onda imat varijante kakav je taj krug il sl. Ne mozes ti a ni ja o tome da pricas kad ne znas arapski da njega izucavas. Sad cu napravit novu temu pa cemo tamo nastaviti.
    Last edited by Archi; 04-03-16 at 09:45.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  5. #380
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,748
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    2,928
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Da ima zapisano da je Zemlja ravna sto bi se ovi islamski ucenjaci zamarali sa ovim stvarima?
    Zato sto znaju da nije ravna a moraju da opravdaju svoju vjeru u nebuloze: https://wikiislam.net/wiki/Flat_Earth_and_the_Quran

  6. #381
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Procitao sam jedno 60% jer je jako dugo.. Opet se svodi na prevod rijeci dahaha. Jedni prevode ovako jedni onako. Da ne bi spamovali vise ovu temu napravio sam novu pa tamo pisi..
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  7. #382
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,748
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    2,928
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Jedni prevode ovako jedni onako.
    A da nisi citao Kuran mozda na arapskom?

  8. #383
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Znam da citam na arapskom ali ne znam znacenje tako da mogu samo kao i ti da citam sta drugi pisu o toj spornoj rijeci kako bi je trebalo prevesti. Jedni je prevode ovako jedni onako. Ovaj sajt koji si ostavio vidim da je jako pristrasan pa ga ubuduce ne uzimam za ozbiljno. Imas li nesto ozbiljnije?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  9. #384
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,748
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    2,928
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Znam da citam na arapskom ali ne znam znacenje
    Sto znaci da vjerujes u prevod a ne u izvorni tekst.

    I rest my case.

  10. #385
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    @Naftali, prema hrišćanstvu, Isus je svojom smrću otkupio grijehe ljudi. Bog želi spasiti ljude i smislio je plan da Isus postrada i svojim stradanjem otkupi grijehe. Zašto bi Isus uopšte morao stradati da bi otkupio grijehe, kada jednostavno, ako je Božija želja da otkupi grijehe to može uraditi i bez stradanja Isusa? Dakle, u pitanju je otkup grijeha. Ne vidim tu mudrost nikakvu. Ovaj život je iskušenje ljudima radi onoga svijeta, čemu onda stvaranje ljudi ako neko dođe i otkupi tvoje grijehe? Da li to znači da hrišćanin može činiti najsurovije grijehe i ući u carstvo nebesko, jer je to unaprijed Isus već otkupio?
    Na sva sam ti pitanja već odgovorila, zato i nisam vidjela potrebe ponovno odgovarati.
    Isusova LJUDSKA NARAV je put/vrata spasa jer je Isus SIN-2.BOŽANSKA OSOBA- LOGOS-MISAO-RIJEČ na čiju smo sliku stvoreni. U Uskrsnuću se ta narav (ljudska narav) uzdiže u Božji svijet, pa po Riječi na čiju smo sliku stvoreni, bivamo i uzdignuti.
    Čovjek se sam ne može uzdignuti.
    (opet ti isto moram pisati, ponavljam se)

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Da ne pominjem da sam Isus nije znao mudrost njegovog stradanja kao otkupljivača grijeha, jer je navodno Bogu prigovorio prije smrti zašto ga je ostavio. Znači sam Isus ispada, nije znao da nije ostavljen, nije znao da je on jagnje koje otkupljuje grijehe ljudi, nije znao da nije ostavljen, a opet mu pridajete epitete koje nije posjedovao.
    Isus Krist je BOG i Čovjek. Ima dvije naravi (božanksu i ljudsku), a subjekt sjedinjenja naravi je Bog Sin.
    On nije prividno čovjek, već je PRAVI čovjek. Pa u trenutku pred smrt može reći "Bože moj, zašto si me ostavio?", iako ima bogosinovsku svijest.
    Tako vjeruju kršćani i to na temelju Objave.

    Ne možeš promijeniti kršćanski credo. Nama se nije pričinilo.

  11. #386
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jedna je priča drugih ljudi, a druga što je sam Isus rekao.

    Niko, bez kroz njega, ne može doći Bogu.

    To ne znači bit hrišćanin već čovjek koji teži bit kao on.

    To je Isus ponovio nekoliko puta, da će Bog po njemu razlučivati ljude.

    Ljudi troše vrijeme na trivijalnosti, a suštinu preskaču.

  12. #387
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse ti ne poznaješ dovoljno Jevanđelja da bi mogao takve zaključke da donosiš.

    Bog nam je dao delove Knjige da bi jedni od drugih učili i našli zajedničku Istinu.

    Samo jedna istina može bit, mada ona ima dosta strana...

    Tora ima masu referenci o Mesiji, evo neke. (Mesija znaci i spasioc)

    Isaija je prorekao (Emanuel znaci "Bog sa nama"):
    Isaiah 7:14: “Therefore the Lord himself will give you a sign: The virgin will be with child and will give birth to a son, and will call him Immanuel.” Isaiah 9:6: “For to us a child is born, to us a son is given, and the government will be on his shoulders. And he will be called Wonderful Counselor, Mighty God, Everlasting Father, Prince of Peace.”

    3 He was despised and rejected 2 by men;
    a man of sorrows,3 and acquainted with 4 grief; 5
    and as one from whom men hide their faces 6
    he was despised, and we esteemed him not.
    4 Surely he has borne our griefs
    and carried our sorrows;
    yet we esteemed him stricken,
    smitten by God, and afflicted.
    5 But he was pierced for our transgressions;
    he was crushed for our iniquities;
    upon him was the chastisement that brought us peace,
    and with his wounds we are healed.
    6 All we like sheep have gone astray;
    we have turned—every one—to his own way;
    rand the Lord has laid on him
    the iniquity of us all.
    7 He was oppressed, and he was afflicted,
    yet he opened not his mouth;
    like a lamb that is led to the slaughter,
    and like a sheep that before its shearers is silent,
    so he opened not his mouth.

    Micah 5:2: “But you, Bethlehem Ephrathah, though you are small among the clans of Judah, out of you will come for me one who will be ruler over Israel, whose origins are from of old, from ancient times.”

    Zechariah 9:9: “Rejoice greatly, O Daughter of Zion! Shout, Daughter of Jerusalem! See, your king comes to you, righteous and having salvation, gentle and riding on a donkey, on a colt, the foal of a donkey.

    10 “And zI will pour out on the house of David and the inhabitants of Jerusalem a spirit of grace and zpleas for mercy, so that, awhen they look on me, on him whom they have pierced, bthey shall mourn for him, cas one mourns for an only child, and weep bitterly over him, as one weeps over a firstborn.
    Last edited by Ego_and_his_own; 04-03-16 at 19:36.

  13. #388
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default Mesijanizam u Bibliji

    Mesijanizam označava postepeno otkrivanje Objave o Onome koji ima doći...Isusu Kristu. Gotovo tisuću godina prije kad su nastali ti tekstovi, govorili su o dolasku Mesije i točno su opisali/navijestili Isusovo spasenjsko djelo.
    Evo nekih:

    1.1A ti, Betleheme Efrato, najmanji među kneževstvima Judinim,
    iz tebe će mi izaći
    onaj koji će vladati Izraelom;
    njegov je iskon od davnina,
    od vječnih vremena.
    2Zato će ih Jahve ostaviti
    dok ne rodi ona koja ima roditi. (Mihej 5, 1-2) 9/8.st.pr.Kr.

    2.5Jer, dijete nam se rodilo,
    sina dobismo;
    na plećima mu je vlast.
    Ime mu je:
    Savjetnik divni, Bog silni,
    Otac vječni, Knez mironosni.
    6Nadaleko vlast će mu se sterat’
    i miru neće biti kraja
    nad prijestoljem Davidovim,
    nad kraljevstvom njegovim:

    učvrstit će ga i utvrdit
    u pravu i pravednosti.
    Od sada i dovijeka učinit će to
    privržena ljubav Jahve nad vojskama. (Izaija 9,5) 8.st.pr.Kr

    3.Dolazak pravednoga kralja
    Isklijat će mladica iz panja Jišajeva,
    izdanak će izbit’ iz njegova korijena.
    2Na njemu će duh Jahvin počivat’,
    duh mudrosti i umnosti,
    duh savjeta i jakosti,
    duh znanja i straha Gospodnjeg.
    3Prodahnut će ga strah Gospodnji:
    neće suditi po viđenju,
    presuđivati po čuvenju,
    4već po pravdi će sudit’ ubogima
    i sud prav izricat’ bijednima na zemlji.
    Šibom riječi svoje ošinut će silnika,
    a dahom iz usta ubit’ bezbožnika.
    5On će pravdom opasati bedra,
    a vjernošću bokove. (Izaija 11) Izaija je živio 800 godina prije pojave Krista, a Deuteroizaija i Tritoizaija, malo kasnije.

    4.Četvrta pjesma o Sluzi Gospodnjemu (jaki mesijanizam!- sve opisano!)
    1»Tko da povjeruje u ono što nam je objavljeno,
    kome se otkri ruka Jahvina?«
    2Izrastao je pred njim poput izdanka,
    poput korijena iz zemlje sasušene.
    Ne bijaše na njem ljepote ni sjaja
    da bismo se u nj zaglédali,
    ni ljupkosti da bi nam se svidio.
    3Prezren bješe, odbačen od ljudi,
    čovjek boli, vičan patnjama,
    od kog svatko lice otklanja,
    prezren bješe, odvrgnut.

    4A on je naše bolesti ponio,
    naše je boli na se uzeo,
    dok smo mi držali
    da ga Bog bije i ponižava.
    5Za naše grijehe probodoše njega,
    za opačine naše njega satriješe.
    Na njega pade kazna – radi našeg mira,
    njegove nas rane iscijeliše.
    6Poput ovaca svi smo lutali
    i svaki svojim putem je hodio.
    A Jahve je svalio na nj
    bezakonje nas sviju.
    7Zlostavljahu ga, a on puštaše,
    i nije otvorio usta svojih.
    K’o jagnje na klanje odvedoše ga;
    k’o ovca, nijema pred onima što je strižu,
    nije otvorio usta svojih.

    8Silom ga se i sudom riješiše;
    tko se brine za njegovu sudbinu?
    Da, iz zemlje živih ukloniše njega,
    za grijehe naroda njegova nasmrt ga izbiše.

    9Ukop mu odrediše među zločincima,
    a grob njegov bî s bogatima,
    premda nije počinio nepravde
    nit’ su mu usta laži izustila.

    10Al’ se Jahvi svidje da ga pritisne bolima.
    Žrtvuje li život svoj za naknadnicu,
    vidjet će potomstvo, produžit’ sebi dane
    i Jahvina će se volja po njemu ispuniti.

    11Zbog patnje duše svoje vidjet će svjetlost
    i nasititi se spoznajom njezinom.
    Sluga moj pravedni opravdat će mnoge
    i krivicu njihovu na sebe uzeti.

    12Zato ću mu mnoštvo dati u baštinu
    i s mogućnicima plijen će dijeliti,
    jer sâm se ponudio na smrt
    i među zlikovce bio ubrojen,
    da grijehe mnogih ponese na sebi
    i da se zauzme za zločince.


    U Starome zavjetu je točno opisana Isusova smrt i dolazak Mesije.
    Last edited by naftali; 04-03-16 at 20:14. Reason: nadopuna za one koji ne znaju engleski

  14. #389
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @Nisi mi odgovorila da li su hrišćani slobodni činiti najteže grijehe, obzirom da je to Isus svojom smrću otkupio?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  15. #390
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    @Nisi mi odgovorila da li su hrišćani slobodni činiti najteže grijehe, obzirom da je to Isus svojom smrću otkupio?
    Objasnila sam to kad sam jasno navela što je objektivno i subjektivno otkupljenje. Dakako, da sam odgovorila.
    Kršćanin prekida Savez s Bogom sklopljen Krvlju Isusa Krista ako svojom slobodnom voljom učiniti smrtni/teški grijeh, pa iako je objektivno otkupljenje u Kristu izvršeno, griješnik odabiranjem smrtnog grijeha pokazuje svoje stanje subjektivne neotkupljenosti.
    Razlog: slobodni i svjesni otklon od dobra i prekid ljubavi prema Bogu.
    Bog ne ukida dar slobode, nego ostaje vjeran čovjeku kojemu je dao taj dar. Kršćani nisu robovi Božji, nego osobe s darom razuma, slobode,volje i ljubavi.

    Ako ti opet nije jasno, pokušat ću objasnit nanovo.
    Last edited by naftali; 04-03-16 at 21:04.

  16. #391
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam primijetio u Bibliji kategorizaciju grijeha koje Isus otkupljuje. Nigdje se ne nalazi šta je konkretno Isus svojom žrtvom otkupio a šta nije. Tvoj razgovor samnom svodi se samo na iznalaženje solucija. Nađi mi taj citat koji govori da su sitniji grijesi otkupljeni dok veći nisu. Ne možemo na ovakav način pričati.
    Last edited by Mabus; 04-03-16 at 21:19.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  17. #392
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default Teški/smrtni grijeh u kršćanstvu

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Nađi mi taj citat koji govori da su sitniji grijesi otkupljeni dok veći nisu. Ne možemo na ovakav način pričati.
    Nigdje nisam napisala da su sitniji grijesi otkupljeni, a veći nisu. To je tvoja projekcija.

    Kao prvo, ne moram nikakav citat navoditi jer izvor katoličke vjere nije samo Biblija, nego i Usmena Predaja/Tradicija koja se objektivizira kroz dogme i nauk.
    Kako sam ja katolkinja, pišem iz te perspektive, a ne iz kuta razumskog promišljanja Biblije.

    Kao drugo, teški grijeh je onaj grijeh koji zadovoljava 3 uvjeta:
    1. čovjek ga čini svjesno
    2. čovjek ga čin i slobodno
    3. teška materija grijeha

    Stoga, tvoje projekcije o grijehu u kršćanstvu ne mogu biti mjerodavnim za kršćanstvo. Nama su dogme i nauk točno definiran i vrlo je jasno što je Credo.A sad ću ti pokušati po treći/četvrti put objasniti objektivno i subjektivno otkupljenje u kršćanstvu. Isus otkupljenje ili spasenjsko djelo čini za svakog čovjeka jer su u ljudskoj naravi Krista "sadržani" svi ljudi po svojoj naravi. U tom smislu, Kristova žrtva objektivno zahvaća svakog čovjeka i svaki čovjek ima potencijal za spas.
    No, ako čovjek prekida Savez s Bogom, čini grijeh SLOBODNO I SVJESNO, to znači da objektivno otkupljenje on odbija kao mogućnost i zauzima "položaj" neotkupljenosti. (subjektivno ne-otkupljenje)
    To je moguće jer Bog ne spašava čovjeka prisilno, već u slobodi. Ako to čovjek želi.
    Nismo robovi kao što muslimani sebe nazivaju.

    Biblija jasno kaže da je za oprost grijeha potrebno istinsko pokajanje. Dakle, ono što je čovjek SLOBODNO I SVJESNO prekršio, posvješćuje kao grijeh i u slobodi odlučuje od Boga zatražiti oprost i od čovjeka-ako mu je naudio. (suprotni put od smjera grijeha)
    Zar je ovo teško za shvatiti?

    Moj razgovor nije nalaženje solucija, nego iznosim jasan, točan i definiran katolički nauk. Ti ga svojim projekcijama ne možeš mijenjati.
    Last edited by naftali; 04-03-16 at 22:49.

  18. #393
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    I ovo što pišem, slobodno možeš smatrati i pravoslavnim vjerovanjem. Oni samo imaju drugačije izraze sukladne jeziku, ali dogmatski nauk nam je isti po ovom pitanju.

  19. #394
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zato ja kažem da je jedno sto je Isus rekao a drugo što ljudi pričaju.

    Ljudi imaju kapitalne dogme čiji korijeni ne postoje u svetoj knjizi.

    Pošto su neobjašnjive, te dogme se moraju prihvatiti bez razmišljanja ili ne i često su uslov pripadanja nekoj grupaciji.

    Čovjek koji traži istinu nemože sebe svezati tako nepromišljeno.

    Ko je konformista može sigurno. Tijesna je staza kudije se za Istinom ide, ne utabana.

  20. #395
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da bi izvukla zaključak o određenoj dogmi bilo ti ili tumači, jednostavno u vezi toga mora imati citat iz Biblije. U suprotnom, za mene je takvo tumačenje nevažeće. Znači Isus otkupljuje svojom žrtvom grijehe, ali ne sve već samo smrtne grijehe. Za ovo mišljenje ne postoji citat iz Biblije. Automatski se odbacuje. Ako postoji nauk o ovom pitanju, opet bi morao imati podršku iz Biblije, ali ne postoji. Na ovaj način iznalaženjem solucija, nije teško od crvenkapice, tj. sneguljice napraviti svetu knjigu.
    Šta su u stvari objektivni grijesi? Možeš li tačno definisati koji su to grijesi? Naravno da ne, jer ni to se ne nalazi u Bibliji. Opet, samo možeš da nagađaš i iznalaziš solucije.
    U stvari, ono što me interesuje, koji su smrtni grijesi?
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  21. #396
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zato ja kažem da je jedno sto je Isus rekao a drugo što ljudi pričaju.

    Ljudi imaju kapitalne dogme čiji korijeni ne postoje u svetoj knjizi.

    Pošto su neobjašnjive, te dogme se moraju prihvatiti bez razmišljanja ili ne i često su uslov pripadanja nekoj grupaciji.

    Čovjek koji traži istinu nemože sebe svezati tako nepromišljeno.

    Ko je konformista može sigurno. Tijesna je staza kudije se za Istinom ide, ne utabana.
    Upravo tako Ego.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  22. #397
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zato ja kažem da je jedno sto je Isus rekao a drugo što ljudi pričaju.

    Ljudi imaju kapitalne dogme čiji korijeni ne postoje u svetoj knjizi.
    U kršćanstvu zaista, nema puno dogmi koje nemaju biblijsko utemeljenje.
    Eventualno se mogu napomenuti dvije dogme o Mariji:
    - bezgrešno začeta (ona!)
    - uznesena na nebo

    Ovo su dogme proistekle iz Tradicije - života Crkve gdje se vidi da su te istine od najranije povijesti bile slavljene u Crkvi, ali su svoju objektivnu formu stekle vrlo kasno.

    Duh Sveti je onaj kojega je Isus obećao i onaj koji je došao na dan Duhova ili Pedesetnice, a najznačajnije je da Duh Sveti posadašnjuje Isusovu žrtvu svaki puta kad se ponavljaju Isusove riječi na Posljednjoj večeri (zapad-misa) ili kad se moli da Duh Sveti siđe na kruh i vino (istok-liturgija).
    E taj Duh uvodi članove Crkve u istinu.......
    Zato je moguća vjera u objektivizaciju određenih dogmi i tijekom povijesti Crkve, pa i nakon vremena Biblije.
    Ovo rijetki razumiju, pa i sami vjernici nisu dovoljno upućeni.

  23. #398
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Adam je zgriješio i zbog toga je umro, nasuprot njemu Hrist nije zgrešio, ali je i On takođe umro. Ako je plata za grijeh smrt, ona je pravilno što se Adama tiče, jer Adam je prvi zgrešio i kasnije umro, međutim Hrist nije zgrešio, a ipak je umro. Kako? Upravo da bi se onaj što je zgriješio i zatim umro, mogao, pomoću Onoga što nije zgriješio i umro osloboditi od teških okova smrti.

    Slično kao što biva sa novčanim dužnicima, ako je neko dužan novac i ne može ga vrati, ostaje zbog toga duga u rukama onog kome duguje. U toj situaciji neko drugi umjesto njega, iako nije direktni dužnik, ali pošto je u situaciji ili mogućnosti da plati, svojom voljom plaća i oslobađa ovog dužnika (sve dužnike, sve ljude).

    Tako se desilo i sa Adamom i Hristom. Adam je postao bio dužnik, podložan smrti, i bio je u rukama đavola. Hrist nije bio dužnik i time nije bio u rukama đavola, ali je došao i platio smrću za onoga, što je zbog grijeha bio u đavolovim rukama, da bi čoveka oslobodio od teških okova smrti.

    Treba li boljeg primjera, Božije ljubavi? "Koji je došao u svijet, da grešnike spasi ......."
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  24. #399
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Da bi izvukla zaključak o određenoj dogmi bilo ti ili tumači, jednostavno u vezi toga mora imati citat iz Biblije. U suprotnom, za mene je takvo tumačenje nevažeće. Znači Isus otkupljuje svojom žrtvom grijehe, ali ne sve već samo smrtne grijehe. Za ovo mišljenje ne postoji citat iz Biblije. Automatski se odbacuje. Ako postoji nauk o ovom pitanju, opet bi morao imati podršku iz Biblije, ali ne postoji. Na ovaj način iznalaženjem solucija, nije teško od crvenkapice, tj. sneguljice napraviti svetu knjigu.
    Šta su u stvari objektivni grijesi? Možeš li tačno definisati koji su to grijesi? Naravno da ne, jer ni to se ne nalazi u Bibliji. Opet, samo možeš da nagađaš i iznalaziš solucije.
    U stvari, ono što me interesuje, koji su smrtni grijesi?
    Ti možeš imati mišljenje kakvo god hoćeš o kršćanstvu, ali to ne znači da možeš podmetnuti kršćanstvu ono što ti o njemu misliš.
    Pogotovo ne meni.
    Ja vrlo dobro poznajem kršćanski nauk i ako se upustiš sa mnom u dublji razgovor, očekuj još za tri razine zahtijevniji razgovor od moje strane.
    Meni se ne može podmetnuti.
    Ja recimo kada raspravljam o nekoj drugoj religiji, vrlo sam oprezna jer ne identificiram apriori svoje mišljenje/doživljaj sa sadržajem te vjere. Više sam u stavu pitanja i istraživanja, te uvijek polazim od onoga što dotični vjeruje, a ne što ja vjerujem da on vjeruje.

    Dakle, ja ti nisam od jučer po pitanju religije, a specijalnost mi je odnos islama i kršćanstva.

    Što se tiče grijeha, to što navodiš nema veze s Biblijom.
    Ja sam ti objasnila što je smrtni grijeh iz kuta katoličke moralne teologije u prethodnim upisima. Precizno da preciznije ne može biti.
    Last edited by naftali; 04-03-16 at 22:46.

  25. #400
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,748
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    2,928
    Thanked in
    1,453 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Zato ja kažem da je jedno sto je Isus rekao a drugo što ljudi pričaju.

    Ljudi imaju kapitalne dogme čiji korijeni ne postoje u svetoj knjizi.

    Pošto su neobjašnjive, te dogme se moraju prihvatiti bez razmišljanja ili ne i često su uslov pripadanja nekoj grupaciji.

    Čovjek koji traži istinu nemože sebe svezati tako nepromišljeno.

    Ko je konformista može sigurno. Tijesna je staza kudije se za Istinom ide, ne utabana.

Page 16 of 20 FirstFirst ... 6121314151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •