View Poll Results: Sveca može proglasiti isključivo poglavar autokefalne samostalne crkve

Voters
14. You may not vote on this poll
  • Da, naravno!

    9 64.29%
  • Ne, Sveca može proglasiti i neko drugi

    5 35.71%
Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 76 to 88 of 88

Thread: Ko je proglasio Petra I Petrovića za Sveca?

  1. #76
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nego sto si prekinuo bas na ovom mjestu?

    Још је 1750. године турска војска, која се састојала од Бошњака и Херцеговаца, изненада ударила на границу црногорску, али је од малог броја наше војске била потучена.

    Nastavak je bas interesantan :

    Уз ове побједе овога народа, не укључујући многе <друге> у разним ратним догађајима, само укратко поменух срећу коју је Бог даривао њиховом оружју; и да се нијесу ови народи тако снажно оружјем бранили, засигурно би пали у ропство, као и остала Србија.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  2. #77
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan upokojio se, vječna mu slava i hvala

    31. oktobra 1830.

    Na Cetinju je umro Petar Prvi Petrović Njegoš - Sveti Petar Cetinjski, vladika i vladar Crnogorski. Naslijedio je vladiku Arsenija Plamenca 1784. godine i iste godine u Sremskim Karlovcima hirotonisan za arhimandrita.
    Radio je na sređivanju prilika u Crnoj Gori, mirenju zakrvljenih bratstava i plemena, suzbijanju anarhije i raznih bolesti i ublažavanju oskudica.
    Vodio je česte borbe sa Turcima i 1796. izvojevao je dvije značajne pobjede - na Martinićima i Krusima čime je - pripajanjem obližnjih brdskih plemena Crna Gora dobila proširenje.
    Posljednji značajniji njegov okršaj sa Turcima bio je na Morači 1820. godine, kojom prilikom je poražen bosanski vezir Dželaludin-paša a Crnoj Gori su pripojeni Morača i Rovca.
    U borbama sa Napoleonom Vladika Petar I sa svojom vojskom došao je do Dubrovnika, ali poslije mira u Tilzitu, morali su da napuste primorje. Boku je ponovo oslobodio 1813. godine ali, pod pritiskom velikih sila, morao je da se povuče.
    Ustanovio je "Stegu" i Zakonik opšti crnogorski i brdski" i Praviteljstvo suda crnogorskog i brdskog (Kuluk) i utvrdio slobodnu državu. Za života su ga Crnogorci zvali "Sveti vladika". Znao je nekoliko evropskih jezika.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	svetipetarcetinjski6ur.jpg 
Views:	85 
Size:	14.7 KB 
ID:	24326  

  3. #78
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Njegoš nije imao pravo na ovo, nije bio poglavar autokefalne crkve, što kaže Džomić?

    Njegoševo "Objavlenije" kojim proglašava Petra I za sveca, 18./30. oktobar 1834. godine


  4. #79
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Daleko od ljudi
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je SPC unijela svetoga Petra u kalendar, a od kada je 'označen' crvenim slovima?
    C R N A G O R A

  5. #80
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,154
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Nego sto si prekinuo bas na ovom mjestu?

    Још је 1750. године турска војска, која се састојала од Бошњака и Херцеговаца, изненада ударила на границу црногорску, али је од малог броја наше војске била потучена.

    Nastavak je bas interesantan :

    Уз ове побједе овога народа, не укључујући многе <друге> у разним ратним догађајима, само укратко поменух срећу коју је Бог даривао њиховом оружју; и да се нијесу ови народи тако снажно оружјем бранили, засигурно би пали у ропство, као и остала Србија.
    :blah:ma šta mi napriča...

  6. #81
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,241
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    samo jedno pitanje koji je to datum kad se slavi to?
    Jer ga ja ne nađoh niđe ka crveno slovo,osim PETROVDANA a koji nema veze sa Sv.Petrom CT
    I imamo 31.oktobar,koji je poznat ka LUČINDAN,a slavi sv.Luku i tu se pominje Sv.Petar CT
    Last edited by rain_wind_storm; 20-09-10 at 23:18.
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  7. #82
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,241
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

  8. #83
    Join Date
    May 2009
    Posts
    24,263
    Thanks Thanks Given 
    1,413
    Thanks Thanks Received 
    5,570
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Edgar View Post
    Odgovor pod " C ".
    Sveca niko NE SMIJE i NE MOŽE PROGLASITI.
    upravo tako
    The more things change, the more they stay the same.

  9. #84
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Daleko od ljudi
    Posts
    680
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Петар i Петровић Његош се упокојио на Лучиндан, 31.10. 1813. године по грегоријанском календару. Онај дан у коме је светац преминуо се слави као његов дан. Зато се Он слави 31. октобра. Слава му и милост.
    C R N A G O R A

  10. #85
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by PGboy88 View Post
    Kad je SPC unijela svetoga Petra u kalendar, a od kada je 'označen' crvenim slovima?
    Označen je crvenim slovom, nedavno.

    - Crnogorski Svetitelji, srpski problem!

  11. #86
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,241
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    kad je čovjek koji je pisao blog naveo da je Sv.Vasilije crnogorac i tako to...jasno mi je.
    Ljudska glupost je neuništiva.
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


  12. #87
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Naravno da je Sv. Vasilije Crnogorac.

  13. #88
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,411
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Na današnji dan

    30. oktobra 1834.

    Po Njegoševom nalogu otvoren je grob Petra I Petrovića. S obzirom na to da je "njegovo tijelo nađeno u istom stanju u kakvom je i sahranjeno Njegoš je izdao "Objavljenije" kojim je Petar Prvi proglašen za sveca i njegov ćivot postavljen je u crkvu."
    Kanonizacija Petra I za sveca kod zvanične Srbije doživljena je kao nesreća za srpstvo jer je značila udaljavanje Crne Gore od političkih ambicija koje su težile vezivanju CG sa Srbijom.
    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Njegoševo "Objavlenije" kojim proglašava Petra I za sveca, 18./30. oktobar 1834. godine


Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 27-11-10, 15:19
  2. PISMO PETRA I PETROVICA NJEGOSA RUSKOM CARU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 68
    Last Post: 19-07-10, 11:41
  3. CRNOGORCI U RUSKO-JAPANSKOM RATU
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 17
    Last Post: 04-12-09, 19:47
  4. Testament Petra II Petrovica Njegosa
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-08, 21:43
  5. Pismo SVETOG PETRA CETINJSKOG Ruskom Caru !!!
    By G R A D in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 0
    Last Post: 12-01-05, 23:10

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •