Quote Originally Posted by Mabus View Post
Islam je jedina prava vjera. Onome ko ga prihvati u njemu mu je spas. Istina je da se na ovaj način povećava broj muslimana, ali ja u tome ne vidim ništa tragično. To je baš cool. I širenje osjećaja nadmoćnosti i širenje nadmoćnosti u odnosu na ostale konfesije, kultove, pravce itd. je takođe cool.
Zar da musliman poštuje lažnu vjeru svoje žene, falsifikovanu od kojekakvih pisara? Ispravno je živjeti i dobro činiti svima koji drugačije misle, ali poštovati u braku npr. ženine praznike, naročito svetu subotu zbog koje je po Quranu Bog kaznio jevreje - nema nikakvog smisla.
To je tako sviđelo se vama ili ne.
Mabuse, uz svo dužno poštovanje Tebi i Tvom uzvišenom radu na ovome forumu - najgluplja stvar koju jedan vjernik može reći jeste: "moja vjera je jedina prava vjera". Ima istu težinu kao kada bi rekao: "zelena boja je bolja od plave".

Vjera je individualna stvar i svaka jedinka je doživljava na drugi način, a Crkve i religije su samo zajednice blisko-mišljenika (blisko, a ne isto - jer i u istoj Crkvi mogu važiti različita mišljenja i stavovi; kao što su: Suniti i Šiiti) i ništa više.

Ako bi i vjerovao u to što propagiraš (opet u ovaj koš stavljam i Ihtusa) i ako bi ponovno pročitao bilo Kur'an bilo Bibliju iz jedne pragmatičnije perspektive (ostavljajući posrijedi Muslimane ili Hrišćane kao zajednicu) - uvidio bi da Crkva ne spašava pojedinca. Niti ga Crkva ili konfesija može dovesti do Raja, niti ga može dovesti do Pakla! Put ka ovim dvijema destinacijama - prepušten je njemu samome u potpunosti!

Jedina uloga Crkve ili Vjerske zajednice je: "držanje snopova vezanim u plast i nedopuštanje da odlutaju (počnu samostalno da misle ili bitišu u skladu sa sopstvenim načelima)". Isto kao što će, akobogda, sajt "Game Development Montenegro" (ili tako nekako) objediniti ljubitelje igara iz Crne Gore koji žele da naprave svoju.

Dakle: to što ti veliš da je ova ili ona religija "prava" - to je floskula, apsurd i nigdje više "ne pije vodu" niti će doprinijeti privlačenju ijednog novog člana ka Vašoj uvaženoj Zajednici. Moj Ti je savjet da se, bolje, okreneš suštinskim doktrinama i postulatima Muslimanske religije, kroz koje bi pokušao dokazati: "Zašto je jedan vjernik Musliman - bolji od drugih u pogledu morala, karaktera, duhovnog i tjelesnog stanja, duševnog mira, ispunjenosti, nade, vjere itd. itd."

Dokaži nam da su Muslimani bolji ljudi od Hrišćana, da su bolji za sebe, svoje bližnje, okolinu ili čovječanstvo (ako, naravno, poštivaju Kur'an onako kako je to Alah osmislio). Dokaži nam da je dobro biti dio te Zajednice.

A demagogije tipa: "moj pas je bolji od tvog" - sačuvaj za sebe, jer vrijeđaju naš intelekt, a ne doprinose baš puno Tvojem autoritetu. Znaš i sam da je apsolutno nemoguće dokazati da je pojedina religija "prava", kao što je apsolutno nemoguće dokazati da je naše poimanje Boga - istinito i tačno.