Quote Originally Posted by clickprint View Post
Sto vise oktana bolje sagorijavanje, iskoriscenost bolja, jaca eksplozija, bolji odziv motora i BRZI auto!

clickprint i stampa se
Aoooooooooooooo majko mila....

Okranski broj (RON - Research Octane Number) je izmišljena veličina (nije fizička veličina kao npr. N za silu, K za temp....) i opisuje - definiše sklonost goriva ka samozapaljenju - detonativnom sagorijevanju. Kod benzinskih motora detonativno sagorijevanje je nepoželjno - za razliku od dizela - cilj je da se smješa zapali varnicom sa svjećice u trenutku kad klip dođe u gornju mrtvu tačku - tj. malo prije - ugao predpaljenja koji se šteluje) i što je veći RON manja je sklonost ka samopaljenju.
Znači veći RON možeš ga gurat u motor sa većom kompresijom, tj. veća snaga motora.
Nema nikakve veze sa toplotnom moći goriva ni brzinom sagorijevanja...