Page 7 of 25 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 151 to 175 of 617

Thread: Pojam Srbin narod je smatrao za vjerski pojam, SRBIN=PRAVOSLAVNI - izvori/dokumenta

  1. #151
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    570
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uopce nijesam reakao da su ti ljudi lazovi. Ali jesam rekao da su to samo neke njihove recenice koje se uglavnom imaju dvosmisleno znacenje. No i sam sam se slozio s tim - nitko ne kaze da pravoslavlje nije bilo kljucno u etnogenezi srpskoga naroda.

    Ali da li ti hoces da kazes da su svi oni Crnogorci koje sam ja naveo lazovi? :yipiiii:

    Dovoljne je da postane ocito da nije iskljucivo srpstvo=pravoslavlje.

    A na kraj svega, zar je uopce bitno? Kakve ima veze ma da su i danas svi Crnogorci Srbi? Sto to znaci? Nista. Ama bas nista. Zato me i uopce ne sljivi sto se 30%-40% Crnogoraca smatra zasebnim narodom, a 60%-70% Srbima. To nema nikakva utjecaja na zivot ljudi - tako da esencijalno nije bitno. Recimo da sada nastane Glontarski narod iz Albanaca, Makedonaca, Srba i Crnogoraca pod nekim tamo isplaniranim projektom smisljenim u Pristini - i sto onda? Svi su oni Glontari. Ima neke veze sto su nekad bili Crnogorci, Srbi, Makedonci, Albanci. Nema.

    Uopce ne vidis da vodis krajnje besmislene i irelevantne tvrdnje... Interesantne, ali daleko previse bitne za tebe da bi bilo normalno, covjece!

  2. #152
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slavic View Post
    Ali da li ti hoces da kazes da su svi oni Crnogorci koje sam ja naveo lazovi? :yipiiii:
    Naravno, lagali su u ime ideologije, izmišljali su novu ideologiju, dakle lagali su.
    Svi oni koji su ideološki ostrašćeni, laži u ime te ideologije.

    Jesmo utvrdili sto je NAROD smatrao pod pojmom Srbin? Narod dakle?

    Quote Originally Posted by Slavic View Post

    Uopce ne vidis da vodis krajnje besmislene i irelevantne tvrdnje... Interesantne, ali daleko previse bitne za tebe da bi bilo normalno, covjece!
    Čini mi se da je tebe teško pogodila ova tema, ovi izvori, teško ti pada kada shvatap da ti je identitet u bajkama.
    Last edited by Ćipur; 08-06-07 at 20:43.

  3. #153
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bu2
    Posts
    115
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    mene to ne zanima
    nexh1N rulez WTF?!?!

  4. #154
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default Fantastično svjedočanstvo, sada 12-to po redu, da je SRBIN je bio vjerski termin!

    • 12. IZVOR




    SRBIN POD NAVODNICIMA!!!



    Iz knjige :arrow: Hugo Grote: Kroz Crnu Goru i Albaniju

    Original knjige izdat u Minhenu 1913. godine :arrow: Hugo Grothe: DURCH ALBANIEN UND MONTENEGRO


    1912. godine Njemac Hugo Grote boravio je u Bosni, Crnoj Gori, Albaniji ...
    Ostavio je izuzetno ubjedljivo svjedočanstvo, da je pojam Srbin bio vjerski pojam.
    Ovaj Njemac nam, nema ni 100 godina, objašnjava da je u ovim krajevima Srbin oznaka za SLOVENA GRKOKATOLIČKE VJERE, dakle oznaka za Slovena pravoslavca, VJERSKA OZNAKA!
    Znamo da su kasnije Srbi ispisali bajkovitu srpsku istoriju u kojoj je ukriveno 90% činjenica. Takođe, nema sumnje da je pravoslavna elita na Balkanu i srpska i crnogorska i bosanska i hrvatska punom parom izmišljala etničke Srbe zapadno od Tara-Drina. Međutim, evo i 12-to svjedočenje u ovom topicu, da je NAROD na Balkanu termin Srbin razumijevao kao vjerski termin.

    .
    Last edited by Ćipur; 26-02-09 at 23:26.

  5. #155
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    • 12. IZVOR
    • SRBIN POD NAVODNICIMA!!!



      Iz knjige :arrow: Hugo Grote: Kroz Crnu Goru i Albaniju

      Original knjige izdat u Minhenu 1913. godine :arrow: Hugo Grothe: DURCH ALBANIEN UND MONTENEGRO

      1912. godine Njemac Hugo Grote boravio je u Bosni, Crnoj Gori, Albaniji ...
      Ostavio je izuzetno ubjedljivo svjedočanstvo, da je pojam Srbin bio vjerski pojam.
      Ovaj Njemac nam, nema ni 100 godina, objašnjava da je u ovim krajevima Srbin oznaka za SLOVENA GRKOKATOLIČKE VJERE, dakle oznaka za Slovena pravoslavca, VJERSKA OZNAKA!
      Znamo da su kasnije Srbi ispisali bajkovitu srpsku istoriju u kojoj je ukriveno 90% činjenica. Takođe, nema sumnje da je pravoslavna elita na Balkanu i srpska i crnogorska i bosanska i hrvatska punom parom izmišljala etničke Srbe zapadno od Tara-Drina. Međutim, evo i 12-to svjedočenje u ovom topicu, da je NAROD na Balkanu termin Srbin razumijevao kao vjerski termin.

    Treba da si svestan nekih istorijskih okolnosti. U tom trenutku Bosna je pod upravom Austrije i to ne više kao teritorija već sastavni deo crno-žute monarhije nakon aneksije iz 1908. i krize koja je tada nastala. Pa naravno da su Austrijanci po svaku cenu suzbijali srpstvo u BiH, jer je Srbija bila sve ono što austrijska carevina nije bila, nacionalna država mlada i ambiciozna sa jasnim pretenzijama za širenjem prvenstveno na Bosnu gde je srpsko stanovništvo bilo brojno. Svi nacionalisti Evrope, italijanski, češki pa čak i nemački (npr. Hitler koji je i sam bio građanin te zemlje) maštali su o smrti AU monarhije. To su ti fakti. Stoga je termin Srbi u BiH bio pod cenzurom a srpski nacionalizam opasna ideologija (mislim, tu se slažem, nacionalizam je inače poguban kao ideologija)

    E sad vidi - ja koji živim u Beogradu 2007. ne dajem ni 5 para za nacije, to mi je recimo pedeseti nivo identiteta. Ali kad bi neko krenuo da mi ozbiljno negira da sam ono što jesam, prvo bih se zaprepastio da je danas tako nešto uopšte moguće, a onda bih se žestoko usprotivio jer drugačije ne umem. I bio bih verovatno žešći "nacionalista" od recimo Konstantina koji živi u Banja Luci.

    Ova tragična istorija Bosne delom je takva i zbog toga, vreme je da nacionalni identiteti prestanu da budu faktor razdora. Današnje države na Balkanu moraju nači drugi temelj osim nacije (ne kažem da nacije treba izbrisati, niti je to moguće). Moja poenta je - to se sigurno neće dogoditi pričom da Srbi preko Drine ne postoje. Ta priča je već pričana i nije dovela ni do čega dobrog ni za koga.
    Last edited by ssin; 23-07-07 at 18:55.

  6. #156
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Treba da si svestan nekih istorijskih okolnosti. U tom trenutku Bosna je pod upravom Austrije i to ne više kao teritorija već sastavni deo crno-žute monarhije nakon aneksije iz 1908. i krize koja je tada nastala. Pa naravno da su Austrijanci po svaku cenu suzbijali srpstvo u BiH, jer je Srbija bila sve ono što austrijska carevina nije bila, nacionalna država mlada i ambiciozna sa jasnim pretenzijama za širenjem prvenstveno na Bosnu gde je srpsko stanovništvo bilo brojno. Svi nacionalisti Evrope, italijanski, češki pa čak i nemački (npr. Hitler koji je i sam bio građanin te zemlje) maštali su o smrti AU monarhije. To su ti fakti. Stoga je termin Srbi u BiH bio pod cenzurom a srpski nacionalizam opasna ideologija (mislim, tu se slažem, nacionalizam je inače poguban kao ideologija)

    E sad vidi - ja koji živim u Beogradu 2007. ne dajem ni 5 para za nacije, to mi je recimo pedeseti nivo identiteta. Ali kad bi neko krenuo da mi ozbiljno negira da sam ono što jesam, prvo bih se zaprepastio da je danas tako nešto uopšte moguće, a onda bih se žestoko usprotivio jer drugačije ne umem. I bio bih verovatno žešći "nacionalista" od recimo Konstantina koji živi u Banja Luci.

    Ova tragična istorija Bosne delom je takva i zbog toga, vreme je da nacionalni identiteti prestanu da budu faktor razdora. Današnje države na Balkanu moraju nači drugi temelj osim nacije (ne kažem da nacije treba izbrisati, niti je to moguće). Moja poenta je - to se sigurno neće dogoditi pričom da Srbi preko Drine ne postoje. Ta priča je već pričana i nije dovela ni do čega dobrog ni za koga.
    Ссин,
    врло сажето и јасно. Мислим чак и за најзагриженије етнолингва инжињере.

  7. #157
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Moja poenta je - to se sigurno neće dogoditi pričom da Srbi preko Drine ne postoje.
    Ko priča tu priču da Srbi preko Drine ne postoje?????

    Nevjerovatno.
    Ja sam zaista mislio da si pametniji.
    Ovo je 10-ti put da ponavljam.

    Srbo zapadno od Drine itekako SADA postoje. Svako ima pravo da se izjašnjava kako hoće i da se smatra kako hoće!

    A ovo je podforum I S T O R I J A i u ovoj temi kao i u još nekim ja samo pokazujem kako su nastali Srbi zapadno od Drine, kako su i kad ponijeli srpsko ime.

    Kao što vidiš i kao što smo svi na ovom podforumu Istorija viđeli, Srbi zapadno od Drine nose to ime KAO NACIONALNO, NARODNO, nose ga ni 100 godina.

  8. #158
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ko priča tu priču da Srbi preko Drine ne postoje?????

    Nevjerovatno.
    Ja sam zaista mislio da si pametniji.
    Ovo je 10-ti put da ponavljam.

    Srbo zapadno od Drine itekako SADA postoje. Svako ima pravo da se izjašnjava kako hoće i da se smatra kako hoće!

    A ovo je podforum I S T O R I J A i u ovoj temi kao i u još nekim ja samo pokazujem kako su nastali Srbi zapadno od Drine, kako su i kad ponijeli srpsko ime.

    Kao što vidiš i kao što smo svi na ovom podforumu Istorija viđeli, Srbi zapadno od Drine nose to ime KAO NACIONALNO, NARODNO, nose ga ni 100 godina.
    Čim je krenuo nacionalni pokret Srba, smesta se javio i u Bosni i Hercegovini. Čitaj malo Petra Kočića koji se po tebi nije zvao Srbinom. To je bio snažan srpski nacionalni pokret, u Srbiji, Vojvodini, Bosni i Crnoj Gori, sa svojim liderima poniklim na domaćem terenu. Posebno su nacionalno svesni bili Vojvođani jer su imali najbolje uslove da razvijaju i očuvaju svoju kulturu iako su bili u AU, daleko bolje su prolazili od Srba u Bosni.

    Nisam ja kriv što je toliko ljudi bilo nadahnuto srpskom nacionalnom idejom, koja je za većinu pre svega označavala slobodu - zapamti to - slobodu a ne religiju i slično. Danas je druga priča, srpski nacionalizam nije dominantno ni progresivan ni oslobodilački, više je klerikalan, konzervativan itd. Ali biti Srbin više i nije politika, davno više nije tako - nažalost to važi za Srbiju ali i dalje ne važi za Crnu Goru.

  9. #159
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Čim je krenuo nacionalni pokret Srba, smesta se javio i u Bosni i Hercegovini. Čitaj malo Petra Kočića koji se po tebi nije zvao Srbinom. To je bio snažan srpski nacionalni pokret, u Srbiji, Vojvodini, Bosni i Crnoj Gori, sa svojim liderima poniklim na domaćem terenu.
    Narod je srpsko ime shvatao kao vjersko, dao sam 12 IZVORA u ovom topicu, sve bolji od boljeg, blistavo jasni.
    Elita je zavaljivala NARODU pricicu o etnickim Srbima, NAROD je to srbovanje shvatao kao vjersko.

  10. #160
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Narod je srpsko ime shvatao kao vjersko, dao sam 12 IZVORA u ovom topicu, sve bolji od boljeg, blistavo jasni.
    Elita je zavaljivala NARODU pricicu o etnickim Srbima, NAROD je to srbovanje shvatao kao vjersko.
    Koji narod? Crkva je dobila ime po narodu, a ne narod po crkvi. Vlastela koja je stvorila i vodila crkvu poticala je iz tog naroda i nametala svoju i svjetovnu i duhovnu vlast gdje god je mogla. Svijest o pripadnosti srpskom narodu stvarana je i odrzavana preko SPC. Slicno se desavalo i sa slovenskim plemenima koja su primila katolicanstvo. Oni su svi proglaseni Hrvatima. Turska vladavina je islamizirala dio prethodno hristijanizovanog slovenskog stanovnistva i na toj osnovi je stvorena bosnjacka nacija. Uticaj religijskih organizacija u stvaranju nacionalne svijesti i svijesti o etnickoj pripadnosti je svugdje ocigledan. U istoriji nije zabiljezeno da je SPC nametala svoju vjeru bilo kom drugom narodu niti da je mijenjala svijest o njegovoj pripadnosti. Kada je u pitanju katolicanstvo fenomen pokatolicavanja je i te kako bio prisutan bas kao i islamizacija i pri tome mijenjana narodna pripadnost. Nigdje u istoriji nema svjedocanstva da je srpsko ime vjerski nametalno drugim narodima. Neka vrst nenasilne asimilacije prema nomadskim narodima poput Roma sigurno postoji, ali nema nigdje primjera nasilnog i sistematskog mijenjanja etnicke pripadnosti. Zbog toga je tvoja prica o nekom praiskonskom srbovanju budalasta. To ne znaci da nastankom i sirenjem svijesti o srpstvu, u cemu naravno ucestuvje SPC, nije bilo i nema velikosrpskih aspiracija. Potpuno nesuvislo povezujes najrazlicitije periode kreirajuci nekakvu frankestajn istoriju za tvoje politicke potrebe.
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  11. #161
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Koji narod? Crkva je dobila ime po narodu, a ne narod po crkvi. Vlastela koja je stvorila i vodila crkvu poticala je iz tog naroda i nametala svoju i svjetovnu i duhovnu vlast gdje god je mogla. Svijest o pripadnosti srpskom narodu stvarana je i odrzavana preko SPC. Slicno se desavalo i sa slovenskim plemenima koja su primila katolicanstvo. Oni su svi proglaseni Hrvatima. Turska vladavina je islamizirala dio prethodno hristijanizovanog slovenskog stanovnistva i na toj osnovi je stvorena bosnjacka nacija. Uticaj religijskih organizacija u stvaranju nacionalne svijesti i svijesti o etnickoj pripadnosti je svugdje ocigledan. U istoriji nije zabiljezeno da je SPC nametala svoju vjeru bilo kom drugom narodu niti da je mijenjala svijest o njegovoj pripadnosti. Kada je u pitanju katolicanstvo fenomen pokatolicavanja je i te kako bio prisutan bas kao i islamizacija i pri tome mijenjana narodna pripadnost. Nigdje u istoriji nema svjedocanstva da je srpsko ime vjerski nametalno drugim narodima. Neka vrst nenasilne asimilacije prema nomadskim narodima poput Roma sigurno postoji, ali nema nigdje primjera nasilnog i sistematskog mijenjanja etnicke pripadnosti. Zbog toga je tvoja prica o nekom praiskonskom srbovanju budalasta. To ne znaci da nastankom i sirenjem svijesti o srpstvu, u cemu naravno ucestuvje SPC, nije bilo i nema velikosrpskih aspiracija. Potpuno nesuvislo povezujes najrazlicitije periode kreirajuci nekakvu frankestajn istoriju za tvoje politicke potrebe.
    U teorije Herodota modernog doba-Ćipura/Aureliana se ne uklapaju mnoge činjenice.
    Srbi su postojali i pre nastanka SPC,pre Sv.Save i Stefana Nemanje,još od 8-9 veka kada je postojala Raška i dinastija Vlastimirovića,a i neke druge ranofeudalne srpske državice,Travunija,Zahumlje i Paganija-nazvana po Srbima mnogobožcima koji su se opirali hrišćanstvu,pa i pravoslavlju.
    Evo,nekoliko srpskih vladara iz perioda pre Nemanjića
    Svi ovi nesumnjivo srpski vladari su bili pre perioda kada je Sv.Sava dobio autokefalnost za srpsku arhiepiskopiju i pre nastanka srpske crkve.Časlav Klonimirović je u jednom kratkom periodu osvojio i Duklju i prisajedinio je svojoj državi.

  12. #162
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Posebno su nacionalno svesni bili Vojvođani jer su imali najbolje uslove da razvijaju i očuvaju svoju kulturu iako su bili u AU, daleko bolje su prolazili od Srba u Bosni..
    Smiješna zamjena teza.
    Nijesu vojvođanski Srbi bili posebno nacionalno svjesni već su oni bili i ostali jedini pravi Srbi/Srblji, istorijski Srbi!
    1690. godine u poznatoj Velikoj Seobi Srbalja, stari Nemanjićki Srbli/ratari digli su se Kosova u iz Srbije, napuštili Srbiju i nastanili u današnjoj Vojvodini.
    Čavoški, Isakov, Zablaćanski, Popov, Crnjanski ... to su jedni pravi potomci srednjevjekovnih Srba, čak su im i prezimena prilično različita od srpskih, a njih znamo ima najviše 15 % u ovoj srpskoj naciji koju je komponovao i konstruisao Vuk Karadžić.


    Quote Originally Posted by nihil View Post
    Koji narod?
    Uopšte, balkanski narod.
    Svi zapadno od Tara - Drina, pa čak i Srbijanski narod je su smatrao da je Srbin vjerski termin.

    NAROD / PUK / SVJETINA, a elita je, istina je, zavaljivala pričicu o srpskoj narodnosti, nacionalnosti.

    U istoriji nije zabiljezeno da je SPC nametala svoju vjeru bilo kom drugom narodu niti da je mijenjala svijest o njegovoj pripadnosti.
    Totalna neistina. Apsolutna.

    Turci su pošto su zauzeli Balkan, izdali zakon o zabrani građenja novih crkava i manastira.
    Zakon!!!
    Međutim, u 16. vijeku Turci obnavljaju pećku patrijaršiju, i dozvoljavaju građenje stotina PRAVOSLAVNIH crkava i manastira, dok u isto vrijeme svom snagom uništavaju katoličke crkve i manastire po Balkanu, lome i sravnjuju sa zemljom hiljade katoličkih crkava i manastira po Balkanu, ubijaju i proćeravaju hiljade katoličkih fratara, jer su katolički fratri i katolici uopšte direktni exponenti i podanici najvećeg turkog dušmanina - riimskog Pape.
    Papa neprestano organizuje pohode protiv Turaka, Turci sa teritorija koje su zauzeli istrjebljuju katoličanstvo, a PRAVOSLAVLJU dozvoljavaju da se veselo širi nauštrb katoličanstva.

    Prvi pravoslavni manastir u Bosni, sagrađen je u 16. vijeku.

    Ogroman broj katoličkog "stada" među njima, naprimjer, preci dinastije Petrović - Njegoš, prelaze u pravoslavlje u 16. i 17. vijeku jer su katoličke crkve, manastiri i fratri istrjebljivani.


    Potpuno nesuvislo povezujes najrazlicitije periode kreirajuci nekakvu frankestajn istoriju za tvoje politicke potrebe.
    Pazi, prazne priče je lako pričati, nijesam primjetio da se sa nekim mojim stavom konkretno, NE slažeš?
    Zar ne?
    Slažeš se sa svim mojim stavovima, ne vidim da nešto konkretno osporavaš.

    nihi,

    pazi, meni je kristalno jasno da svi tvoji stavovi iz istorije počivaju na nekoliko principa.

    Prvi tvoj princip poznavnja istorije, to su izjave i saopštenja Dragana Šoća, tu si pokupio većinom "znanje" iz istorije. To se perfektno vidi iz tvojih pisanija o istoriji.
    Priznajem, Dragan Šoć se u sve razumije, pa i u istoriju.
    I sam Dragan Šoć je rekao 100 puta da je on Srbin zbog Petrovića, dakle, nije Srbin zbog majke i oca!
    Interesantno, jedinstven primjer u svijetu imamo u Crnoj Gori kako se postaje Srbin.
    Ne od roditelja, već od jedne dinastije!

    Na primjer zamislimo da neki Englez kaže: "Ja sam Englez zbog Tudora" !!! :lolblue:

    Ili neki Rus da kaže: "Ja sam Rus zbog Romanova"! :lolblue:

    Smiješan si nihi, ti i tvoj učitelj iz istorije, srpsko Draganče Šoć, pokušavaš da me osporiš, a konkretno, ništa mi ne osporavaš!!!

    ha ha ha
    Last edited by Ćipur; 26-07-07 at 17:09.

  13. #163
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    5,821
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Uopšte, balkanski narod.
    Svi zapadno od Tara - Drina, pa čak i Srbijanski narod je su smatrao da je Srbin vjerski termin.
    Balkanski narod?!? Pricas gluposti, jer takav narod ne postoji. Postoje narodi koji su naseljavali Balkan, a dominiraju slovenski narodi nastali iz slovenskih plemena. Srbin je naziv za pripadnika srpskog naroda. Srbijanac je naziv za stanovnika Srbije i pod njim se podrazumijeva uglavnom Srbin iz Srbije. Iz samog naziva crkve jasno je da se radi o crkvi koju je osnovao srpski narod, a ne narod koji je zivio u Srbiji. Srbijanski narod moze da bude samo izraz kojim se oznacava narod koji zivi u Srbiji. Za razliku od srpski i srbijanski narod izraz crnogorski narod moze da podrazumijeva dva znacenja, jedan kojim se oznacavaju Crnogoraci i drugi kojim se oznacavaju svi stanovnici Crne Gore, bez obzira na etnicku i nacionalnu pripadnost. Medjutim, ovo drugo znacenje se koristi veoma rijetko bas kao sto se i izraz srbijanski narod koristi jos rjedje. ...
    *O svemu je govorio, bio je u stanju da kaze sve, pa i najmucnije, sve se moglo reci, sve pokazati, o svemu pricati.*
    (H. Hese, Sidarta)

  14. #164
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "srbijanac" je izraz koji srbi iz srbije ne koriste, niti šta po njemu označavaju, ni svoju nacionalnost, ni akademiju nauka, ni crkvu, ni književnost, niti bilo šta... čak imaš i "srpski teniseri", "srpski fudbaleri" i sl, a sve je to državna oznaka.
    pa tako kažu, da su sve države u okruženju nazvale jezik po državi, u srbiji bi bio srbijanski. ne bi, jer se oni ježe tog izraza i smatraju ga nametnutim.
    neka bude borba neprestana...

  15. #165
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    "srbijanac" je izraz koji srbi iz srbije ne koriste, niti šta po njemu označavaju, ni svoju nacionalnost, ni akademiju nauka, ni crkvu, ni književnost, niti bilo šta... čak imaš i "srpski teniseri", "srpski fudbaleri" i sl, a sve je to državna oznaka.
    pa tako kažu, da su sve države u okruženju nazvale jezik po državi, u srbiji bi bio srbijanski. ne bi, jer se oni ježe tog izraza i smatraju ga nametnutim.
    Termin "srbijanski" uglavnom koristi HRT i niko drugi,njihova državna politika je da sve što potiče iz Srbije krste srbijanskim a ne srpskim.
    Niko u Srbiji,ne naziva nešto iz C.Gore ili Hrvatske,crnogorijanskim ili hrvatijanskim.

  16. #166
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Nijesu vojvođanski Srbi bili posebno nacionalno svjesni već su oni bili i ostali jedini pravi Srbi/Srblji, istorijski Srbi!
    1690. godine u poznatoj Velikoj Seobi Srbalja, stari Nemanjićki Srbli/ratari digli su se Kosova u iz Srbije, napuštili Srbiju i nastanili u današnjoj Vojvodini.
    Čavoški, Isakov, Zablaćanski, Popov, Crnjanski ... to su jedni pravi potomci srednjevjekovnih Srba, čak su im i prezimena prilično različita od srpskih, a njih znamo ima najviše 15 % u ovoj srpskoj naciji koju je komponovao i konstruisao Vuk Karadžić.
    Ti tvrdiš neverovatne stvari,da su se Srbi jednostavno pokupili iz Nemanjićke Srbije,i da niko nije ostao.Srbi su imali velike migracije sa Kosova
    i Novopazarskog Sandžaka prema centralnoj Srbiji i Vojvodini,ali nisu svi otišli.
    Tokom čitavog 18 i 19 veka Srbi čine dominantnu većinu na Kosovu.Kada je Kosovo ponovo vraćeno pod vlast Srbije,Srba je na Kosovu bilo oko 60%,a Albanci su postali većina tek nakon 2 sv.rata,kada je oko 100 000 Srba ubijeno,a oko 200-300 hiljada proterano.Po popisu iz 1948 Kosovo je imalo oko 700 hiljada stanovnika,i tada su prvi put Albanci postali većina.Nešto se Albanaca doselilo iz Albanije(100 hiljada) nešto Srba je pobijeno,nešto proterano,i Albanci su zahvaljujući tekovinama fašizma postali većina od preko 2/3 jer je proteranim Srbima komunistički režim zabranio povratak.

    Srbi su sve do sredine 20 veka bili ubedljiva većina na Kosovu i Staroj Srbiji od vremena Nemanjića pa do drugog svetskog rata.

  17. #167
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Termin "srbijanski" uglavnom koristi HRT i niko drugi,njihova državna politika je da sve što potiče iz Srbije krste srbijanskim a ne srpskim.
    Niko u Srbiji,ne naziva nešto iz C.Gore ili Hrvatske,crnogorijanskim ili hrvatijanskim.
    Srbijanac je u mom govoru stanovnik uže Srbije, kao u pesmi "odakle si sele", znači manje-više, na srpkom jeziku Srbijanac je Šumadinac, i taj termin itekako postoji u Srbiji i nije ni najmanje pogrdan. Ne znam na hrvatskom šta je u stvari Srbijanac. Pandan Srbijancu bio bi Hrvaćanin, takođe postojeći izraz ali on se koliko znam više ne koristi ni u Hr ni drugde.

    U poslednje vreme ovaj termin u Srbiji označava i stanovnika Srbije bez obzira na naciju, slično kao u Rusiji: Русские/ Россиянин. Za mene u ovome nema ništa loše.

    Kada je Kosovo ponovo vraćeno pod vlast Srbije,Srba je na Kosovu bilo oko 60%
    Odakle ti ovaj podatak? Ja sam pročitao drugačije, da je Albanaca bilo te 1912. 60%. Ne negiram, samo me interesuje da li možemo ovo da razjasnimo.
    Last edited by ssin; 25-07-07 at 13:30.

  18. #168
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Smiješna zamjena teza.
    Nijesu vojvođanski Srbi bili posebno nacionalno svjesni već su oni bili i ostali jedini pravi Srbi/Srblji, istorijski Srbi!
    1690. godine u poznatoj Velikoj Seobi Srbalja, stari Nemanjićki Srbli/ratari digli su se Kosova u iz Srbije, napuštili Srbiju i nastanili u današnjoj Vojvodini.
    Čavoški, Isakov, Zablaćanski, Popov, Crnjanski ... to su jedni pravi potomci srednjevjekovnih Srba, čak su im i prezimena prilično različita od srpskih, a njih znamo ima najviše 15 % u ovoj srpskoj naciji koju je komponovao i konstruisao Vuk Karadžić.
    Znao sam da na kraju ove dečje priče dolazi zli Vuk koji će pojesti Crvenkapicu. Mislim, zar i tebi ovo što si napisao ne liči na bajku za malu decu?

  19. #169
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Odakle ti ovaj podatak? Ja sam pročitao drugačije, da je Albanaca bilo te 1912. 60%. Ne negiram, samo me interesuje da li možemo ovo da razjasnimo.
    Sa popisa iz 1931 godine,po kojem je Srba bilo 69% a Albanaca i ostalih 31%.
    Kada je vršen popis 1931 broj Srba,Hrvata i Slovenaca prikazivan zbirno bez razdvajanja.Učešće Hrvata je bilo zanemarljivo na Kosovu(samo 2 sela)a Slovenaca nikada nije bilo tamo.
    Na popisu 1948 situacija je obrnuta ,Albanci čine oko 63% a Srbi oko 27%,a Kosmet tada ima 700 000 stanovnika.Od preko pola miliona Srba nakon 2 sv.rata je ostalo samo oko 170-180 000 Srba.Veliki broj je ubijen oko 100 000,a oko 300 000 je proterano.
    1912 nije vršen nikakav popis,a deo pokrajine je bio u sastavu C.Gore.
    Između 1931 i 1948 nije vršen nikakav popis,ali su Srbi sigurno pred drugi svetski rat činili ubedljivu veliku većinu.
    Poenta je da Ćipur tvrdi očiglednu laž,da su svi Srbi otišli sa Kosova 1690,iako oni postoje i čine većinu i posle toga na Kosovu.
    Svi mi znamo da i danas ima oko 100 000 Srba na Kosovu,i da po čitavoj Srbiji ima naseljenih Srba sa Kosova u zadnjih 30-40 godina,po nekim procenama par stotina hiljada možda i čitavih 400 000 računajući i izbegle posle 1999.
    Vidiš,Ćipur tvrdi da ti ljudi nisu postojali na Kosovu posle 1690,da nisu mogli doći u centralnu Srbiju u drugom svetskom ratu i u vreme iseljavanja 1945-1990 i 1999,i da je seoba pod Arsenijem Čarnojevićem 1690 od nekih 40 000 ljudi mogla isprazniti čitavo Kosovo,i Staru Srbiju.
    Last edited by dusanp; 25-07-07 at 14:25.

  20. #170
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Grke moderne nismo, ali su asimilovani Cincari (Toma Fila, srpski nacionalista), Romi (Cune Gojković), Nemci (Đorđe Vajfert, istaknuti Srbin i dugogodišnji guverner srpske banke ), Vlasi (da im nije ostao onaj zanimljivi i lepi jezik teško da bi danas bilo ijednog Vlaha u Srbiji), Rusi, neke etničke grupe kao npr. Torlaci koji nikad nisu ni postali nacija itd. itd.

    Što je društvo urbanije, stapanje i asimilacija su izraženiji, to je fenomen koji je vezan pre svega za gradove.

    Ona skupina koja proglasi ekskluzivitet u bilo kom obliku (krv, religija, rasa, nebeski narodi i sl.) na putu je sigurne propasti, za mene tu nema nikakve dileme.

  21. #171
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Znao sam da na kraju ove dečje priče dolazi zli Vuk koji će pojesti Crvenkapicu. Mislim, zar i tebi ovo što si napisao ne liči na bajku za malu decu?

    Velika Seoba Srbalja za Vojvodinu 1690. je prica za malu djecu????:yipiiii:


    Pa da sve osim svetosavskih pričica Rista Ćirovog je priča za malu đecu. :blah:

  22. #172
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ne pravi se nevešt

  23. #173
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ja bih rekao da se ti pravis "nevest", ne vidim da si konkretno ista osporio.

  24. #174
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    876
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    • 4. IZVOR


      I za Marka Miljanov Popovića pojam Srbin je vjerski pojam! Iz teksta Marka Miljanova ''PRVA POHARA KUČA''!



    • Marko, jasno, pojam Srbin nije smatrao za etnički, već za vjerski termin.
      Narodnost Latinin ne postoji, Turaka po narodnosti nema u Kučima, u Kučima nema ni Srba po narodnosti, Srbin je isto kao i Latinin i Turčin - vjerski termin.
      LATININ=KATOLIK
      TURČIN=MUSLIMAN
      SRBIN=PRAVOSLAVAC
    Drekalovici su dosli iz Srbije tj. Drekale mada se sumnja da mu je majka Arbanas a otac Srbin... podiga ga je vojvoda Nikeza.

    U onom sto si naveo tj. citirao nista ne govori da potkrijepi tvoju pricu. Marko Miljanov je isto tako govorio da su Dalmatinci, Bosnjaci, Srbijanci, Crnogorci od jedne majke sto mozes da protumacis da su jedna nacija.

    Za Marka Miljanova Srbin i Crnogorac je jedno te isto, naravno u to vrijeme nisi mogao bit Crnogorac ako nisi pravoslavac. Isto tako Marko kaze "postoje samo dvije religije a to su COJEK i NECOJEK" sad kad bi uzeli ovo da tumacimo imali bi 10 razlicitih tumacenja, mudar je on previse bio da bi mi to to tumacili.

  25. #175
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Boromirospg View Post
    Drekalovici su dosli iz Srbije tj. Drekale
    Iz Srbije? Pazi nijesam to znao!

    To je neko novokomponovano predanje?
    Ko ga je sastavio?
    Mile Kitić, Seka Aleksić ... ?

    Iz kojeg mjesta iz Srbije je došao u Kuče Drekale? Baljurevca, Ćićevca ...?

Page 7 of 25 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 02-08-10, 16:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •