Laze Sundjer kao i obicno. Vidio da sam Mabusa stavio na ignore pa se ponadao da cu i njega, da pocine malo :lolblue:
Printable View
Krist sjedinjuje i ono što naoko ne izgleda sjedinivo.
Svi smo mi jedna Kristova Crkva.
Hvala Gospodinu.
Attachment 137890
http://www.catholicnewsagency.com/ne...-kirill-61341/
Интервју Епископа бачког Иринеја "Политици"1. Како гледате на сусрет папе Фрање и патријарха московског и све Русије Кирила? Медији га с правом називају историјским догађајем, будући да се поглавари двеју Цркава нису никада до сада срели...
Чини ми се да се за данашње историјске околности, нарасле антагонизме и многоструку кризу разрешење не може наћи у постојећим институционалном оквирима, па, нажалост, ни у разореном систему међународног права. Осим тога, општеприхваћена традиционална правила која су владала у појединачним друштвима такође су, под притиском секуларизма, доведена у питање. Готово апокалиптички претећа светска ситуација захтева зреле, изграђене, часне, храбре и отворене личности, у већој или мањој мери богонадахнуте, способне да, следећи сопствену традицију, савест и искуство, у отвореном братском дијалогу, понуде савременој цивилизацији и сваком човеку благотворне одговоре о смислу света и живота. Међу таквим, ретким личностима данашњице издвајају се патријарх Кирил, поглавар најмногољудније Православне Цркве, и епископ древног Рима, папа Фрања, поглавар најмногољудније хришћанске Цркве, Римокатоличке.
Дакле, криза која влада светом, са једне стране, и постојање таквих личности за које верујемо да могу дати делатне одговоре, са друге стране, довели су до пуноће времена да се овај сусрет догоди. То је плод вишегодишњих договора, али и свесних компромиса на обе стране, да за добро будућности хришћанства, али и света у целини, дође до овог сусрета. Надам се да ће предстојећи разговор првојерараха на Куби бити подстицај истинољубивом и миротворном дијалогу и деловању представника двеју хришћанских Цркава и на нашем подручју, где православни и римокатолици заједно живе вековима. За то се наша помесна Црква искрено залаже, упркос тешком положају њених епископа, клирика, монаха и верника у Хрватској.
http://spc.rs/
https://www.youtube.com/watch?v=qcz4...&ab_channel=RT
https://dpstvy7p9whsy.cloudfront.net...g?v=1452105568
Steve Bunten10 minutes ago
A question I have is why did the Pope had to have this historic meeting in a Communist country? Oh wait, I forgot. This pontiff was raised in the socialist stew that is Argentina and clearly feels more kinship with dictators than with democracies.
https://dpstvy7p9whsy.cloudfront.net...g?v=1450457306
David Chu25 minutes ago
Actually in 1439 the Pope signed an agreement of unity with the Byzantine emperor and Orthodox bishops. But it was never ratified by the rest of the eastern churches due to the fall of Constantinople to the Ottomans in 1453.
https://dpstvy7p9whsy.cloudfront.net...g?v=1452404989
Anthony Pohle39 minutes ago
Hide the kids, Cuba.
Da, definitivno treba prvo zagrebati plitko, pa možda primjetiš da se nije pričalo o razlikama, već o sličnostima.
Još mi je interesantnije da citiraš jevanđelje koje u sledećem postu već proglašavaš falsifikatom, đavoljom tvorevinom i to tolikom da je bila potrebna još jedna božija intervencija. Mislim da uopšte nije suvislo spomenuti da si omašiio smu prirodu jevanđelja.
Diskusija je nešto različito od promocije mišljenja tj. samog sebe.
Tako da nije toliko bitno mišljenje koliko činjenica da će to mišljenje isprovocirati reakciju koja će se ješto protumačiti kao lični napad uz konstataciju - mrze me jer sam 'srbin'.
Tako da ima razlika mnogo više, samo treba malo dublje to sagledati, kao što si na primjeru to shvatio ti D
https://sl.wikipedia.org/wiki/Velika_shizma
A sastanak dva stara gangstera ne znaci nista. Crkve su i dalje podijeljene.
Nema pomirenja. Noz u ledja se ne zaboravlja. 1204
Sent from my GSXR1000 @ 299
https://upload.wikimedia.org/wikiped...lue_marble.jpg
Evo za početak.
A što se tiče sunca koje po horizontu na Antarktiku klizi po horizontu...da ne spominemo Povratnik, nego samo ja tebi da uputim pitanje - Đe je to Sunce po godine kad je tamo polarna noć?
Znam jednog tipa koji je živio tamo gore blizu polarnog kruga , kune se u majku da je dan trajao više mjeseci, kad je mrklo nije svanjivalo isto toliko...
Opet ti sa jeftinom psihologijom.
Da smo isti - to bismo i bili...možemo biti različiti i da vlada ljubav.
Ta potreba za peglanjem je puka mizoginija.
Kad ti je isto, primi pravoslavlje...daj nam primjer da je to isto. Da to nije isprazna priča....da ne rečem licemjerje.
Uzgred, spika je baš fina, bere simpatije...cvijeće, drvo, žubor rijeke, svijet je divan...ustaj čekaju te velika djela...beba Isus me voli...hahahahha...tako sam srećan !!!! YAHOOOO
Mora da postoji razlog za sve ovo...
Ne, ja nigdje ne spominjem psihologiju, već dogmatske razlike.
Crkvene prakse i život različitih grupacija unutar ISTE Crkve je heterogen, pa u tom smislu, heterogenost dviju Crkvi (KC i PC) nije nikakva novost, niti nešto što treba peglati.
Također, nijedan pravoslavac ne treba "postajati" katolikom, ni obrnuto.
Vjera u Boga, utjelovljenje Kristovo/Božje, milost i 7 svetih sakramenata je temelj naše zajedničke vjere, blagujemo Tijelo ISTOG nam Krista Gospodina, a "izlaženje Duha Svetoga od Oca i od/preko Sina" je dogmatski moment koji nije prepreka s obzirom na soteriološko/spasenjsko značenje za nas kršćane jer to govori o nutarnjem životu Boga ili ontologiji Boga.
Sjedinjenje nije ISTOST već sjedinjenje u različitosti,a stožer sjedinjenja je Bog.
I to je varka...
Pošto je izraziti dešnjak, kakve voli Bog, korak koji pravi desnom nogom je veći, tako da ne bi mogao da drži kurs po pravoj iniji već bi počeo da zanosi ulijevo.
Kad bi krenuo iz Tuzi prateći Sunce, fatao bi sve više uliijevo, tako da postoji mogućnost da bi obišao oko Skadarskog jezera i vratio se doma. Relativno brzo i mrtav umoran, sa subjektivnim osjećajem da je obišao cijeli svijet.
Teško da bi poslije mogli da ga ubijedimo da postoji Italija :D
Katolička Crkva traži i uvjek će tražiti oprost od ljudi i čovječanstva za križarske ratove, Latinsko Carstvo i inkviziciju. Pape kroz drugu polovicu 20.st i sada papa Franjo, to naglašavaju i konkretiziraju.
No, pojedina duša može ostati otvrdnutog srca i zahtijevati osvetu....
Oprost je dar i za njega treba moliti, kako onaj kome se treba oprostiti, tako i onaj koji treba oprostiti.
Posrijedi je jeftina psihologija dogmaša...
...nešto poput ovoga.Quote:
popij travaricu.
Da se zaklučiti da si ti veoma smirena osoba, staložena, blage naravi...što je SJAJNO!
Sa druge strane...
Kad već detaljišemo, ovdje si navela inicijale iste Crkve.Quote:
....heterogenost dviju Crkvi (KC i PC)...
Možda si mislila na RIMOkatoličku crkvu, jer katolička crkva i pravoslavna je zapravo ista denominacija.
Kad već pucaš sa psihologijom...
Pravoslavac je ostao isti kakav je bio prije šizme.Quote:
Također, nijedan pravoslavac ne treba "postajati" katolikom, ni obrnuto.
Tako da ovo...
...nema smisla.Quote:
Sjedinjenje nije ISTOST već sjedinjenje u različitosti,a stožer sjedinjenja je Bog.
Što ćemo sa Mabusom?
Jeste.
Zvuči opskurno, ali nema veze sa mozgom.Quote:
Successio apostolica.
Poput fusnote da pojača argumentaciju ? - ili prosto da ti vjerujem na osjećaju da si ti tako u pravu.
Da i njega zovnemo, nije gubav - kad je već ovoliko ljubavi.Quote:
Ja neću ništa. Svatko vjeruje što hoće.
Dobar je on insan...to garantujem.
Svaki pravoslavac je katolik... :DQuote:
Također, nijedan pravoslavac ne treba "postajati" katolikom, ni obrnuto.
Možda da bačiš ovo pismo na adresu protestanata...imalo bi smisla.
Slabo ti ide ta dogma :D
Katolička znači isto što i vaseljenska..to je priroda Hristove Crkve.Quote:
I u signaturi Pravoslavne Crkve stoji i taj naziv.
Rimokatolička i nije takve baš prirode...žao mi je...postoji i razlog zašto je dodata odrednica Rimska u njenoj signaturi.
Osnovno načelo je pogaženo...nešto poput filetizma - ako proširimo gledišta na nešto poput Svetog Rimskog Carstva.
Slabo ti je ovo...pomislih da si pravi temeljac.
Naravno da pravoslavac nije ostao isti kao i hri[ánin prije velike šizme
Pravoslavna crkva ima drugo uređenje u odnosu na ono kakvog je imala hrišćanska
Pravoslavci vjeruju da su Isusu zakucali ekser u svaku nogu, što i pored toga što zvuči logičnije nije slučaj sa hrišćanstvom
Pravoslavna crkva je blasfemična samim tim što stavlja naciju ispred Boga što nije bio slučaj u hrišćanstvu
Jedino što je pravoslavcima ostalo od originala je kalendar
Nisu toliko važne različite prakse jer one pokazuju svoju različitost i unutar jedne te iste Crkve...npr. unutar KC postoje grkokatolici koji slave misu istočnim obredom, žene se...itd.
Hoću reći, razne prakse nisu suština (hoće li netko nositi bradu ili se neće/hoće oženiti prije zaređenja, hoće li netko biti u celibatu ili će jesti kvasni ili beskvasni kruh......)
Važan je sadržaj vjere, a on je gotovo isti: razlika je samo u FILIOQUE (izlazi li Duh iz Oca preko Sina ili i od Oca i od Sina).
Zaista, to je nešto što u spasenjskom smislu nije sudbonosno za ove dvije razjedinjene Crkve koje pripadaju jednom širem pojmu koji zovemo Kristovom Crkvom.
Krist ujedinjuje organizam zvan Crkva, a ne ni papa, ni patrijarh.