Ma dubala, izgubljen slucaj.
Printable View
nije to smijesno zapravo tuzno istinito je, jugopetrol drzi monopol na gorivo, i drugima da bi bili zadovoljni je dozvoljeno da sami mimo hellenica uvezu po par cistijerni svega, i da bi imali zaradu, posto im se gleda na jedno oko, trpa se voda , negdje trazite na uvid kad guraju cijevu za kontrolu u rezervare da vidite kolko vode odvaja, ili kompjutere sa senzorima, ja svojim ocima gledao , necu reci koja pumpa, al 30 posto tanka pod zemljom voda ................
Ne trpaju oni vodu, voda se sama stvara.
a jes...valjda zbog toga sto se vadi sa onih platformi na moru...:rolleyes:
ada cujes po tanka vode se stvori nitokuda, ili mozda iz zemlje povuce vlagu ..............
Pa da, postoji nesto sto se zove fuel contamination.
Avioni su dosta osjetljivi na vodu i prije leta se rade flight check-ovi, jedan od njih je test goriva - da li ima vode? Sta, neko je dosao i sipao vodu u kerozin?
Ne. Znas li da je jedan avion pao zbog toga, British Airlines 38, Boeing 777, u januaru 2008-e? Bilo je previse vode u tankeru, vozio je iznad Rusije, pojavio se led u sistemu, FOAG nije mogao da meltuje, kad su dosli kod Heathrow-a 777 je ostao bez powera i pao dolje.
aha jes, to je slucaj sa pumpama u cg, isto ti dodje ;p
Ali ne možeš da kažeš da je neki pumpađija došao i sipao 1000 litara vode u 40 000 litara benzina, jer odmah bi se zajebao. Prvi zajeb bi bio to što benzin je lakši od vode i ne miješaju se, voda pada dolje a benzin gore. Kad bi dosli na tankanje, prvih 1000 litara bi bila čista voda a onda opet benzin čisti.
dodaju oni jos ponesto da to nekako gori i radi, a ne razdvaja se na taj nacin, znam da svima piste kompjuteri do besvijesti na high water levels i puca im tuki za to
Uzmi litar vode i litar benzina i probaj da ih miješaš. Nema šanse.
al cu dodat jos ko zna sto i smijesace se ;p
E, a sto ces dodat?
pitacu ove strucnjake
hahahahhaha odlican moze, i vegeta ima vise oktana od ovog goriva, mejbi i alkohola malo
Kad se sipa gorivo preko pistolja, vazduh ulazi u rezervoar umjesto tog goriva (preko posebnih, nadpritisnih ventila; ako bi rezervoar bio hermeticki zatvoren, i prodavalo se gorivo iz njega, on bi se deformisao, valjda vam je to jasno, ili pumpa na kraju vise ne bi mogla da vuce gorivo iz njega); takodje, kad se gorivo hladi preko noci, zapremina mu se smanjuje, i takodje vazduh ulazi u rezervoar; a sa vazduhom ulazi i vlaga, koja se kasnije kondenzuje, i posto je, kao sto je Fabia objasnio, voda teza od goriva, pada na dno rezervoara i ne mijesa se sa gorivom. Kad se gorivo zagrijava preko dana, ili kad se gorivo iskrcava u rezervoar, gasovi iz rezervoara izlaze vani iz rezervoara, a oni imaju i isparenja goriva i vlagu, sto znaci da vise vlage ostaje u rezervoaru, nego sto izadje vani.
Zato su na svim rezervoarima usisni ventili (kroz koje se iz rezervoara vuce gorivo ka pistolju) postavljeni najmanje 10, 15 cm, ili cak vise, iznad dna rezervoara, tako da je na usisu cisto gorivo. A visina vode se prati preko senzora, ili se mjeri rucno, letvom, ako nema senzora u rezervoaru, i kad dostigne nekoliko cm, ispumpava se.
Potpisujem. Voda i gorivo se ne mijesaju, ako neko misli suprotno, neka to objavi... mozda dobije Nobelovu nagradu... :clap:
Al ja bih volio da mi neko objasni odakle kaplje voda na auspuhu, nebitno koje je doba godine ili dana. Nebitno bila kiša ili suvo. Pod uslovom da je sve u redu sa motorom tj da ne "troši" vodu iz hladnjaka.
Sem toga, pri onom zadnjem ispitivanju koje su radile "Vijesti" ustanovljeno je da je kod svih pumpadžija nivo vode veći od predviđenog. Zar u tom slučaju ne ne bi predviđeni nivo bio 0% tj ne bi ni postojao?
Ah, taj dio sam zaboravio; ako uzmes udzbenik hemije iz osnovne skole, vidjeces da se pri sagorijevanju goriva oslobadja uglavnom ugljen-dioksid i voda; zbog ogromne temperature u motoru, voda je, naravno, u obliku vodene pare; medjutim, kako se krece kroz izduvnu granu, gasovi se postepeno hlade i na kraju, dok dodje do izlaza, para je vec dovoljno hladna da bi se kondenzovala i kapala iz auspuha u tecnom stanju. Kolicina vodene pare koja ce se kondenzovati zavisi od duzine i materijala izduvne grane, potrosnje i vrste goriva, vrste motora, spoljasnje temperature, i ko zna jos cega (ispravnosti motora, naprimjer - ako je motor rastelovan i sagorijevanje nije potpuno, oslobadjace se vise ugljen-monoksida, a manje ugljen dioksida i vode), i stoga iz nekih auta na auspuhu vidis mlaz vode, kao da peku rakiju unutra, a iz nekih samo po koju kap.
A za ispitivanje Vijesti, sjecam se tog teksta, ali ne znam objasnjenje; ako su zbilja nasli vodu u gorivu, trebalo je da ih sankcionisu; a koliko se sjecam, dozvoljeni nivo vode po pravilniku nije 0%, nego ima neka mala tolerancija, ne znam tacno, ali mogu da se raspitam ako treba.
par procenata je u pitanju, 2-3% ako se ne varam. al samim tim pada u vodu( :D ) tvrdnja da se ne miješa benzin i voda. miješaju se al slabo ;).
Evo ti objasnjenje:
http://www.europeupclose.com/wp-cont...Distillery.jpg
Nisi valjda mislio da voda ide u komori za sagorijevanje pa od komore netaknuta u auspuh?
Nema sanse da je 2-3%, mnogo je manje! Sad sam googlao, evo ovaj tekst kaze da je 2002 to bilo 0.05%, i to voda i talog zajedno! A vjerujem da su u medjuvremenu smanjili, a ne povecali tu granicu!
http://www.rxp.com/DieselFuel.htm
Eto se dolje na dnu na onim slikama vidi i da se ne mijesaju: nakon stajanja, voda se istalozi, a gorivo izbistri.
Ma da, ali kome ces ti objasnit. Datču?
Ok. Kad vi kažete tako :). Nešto sam prilično bio ubijeđen da ima načina da se vodom poveća količina goriva. Stvarno, vazda sam mrzio hemiju pa mi nije jača strana.
sipao plin danas na castellaninu pumpu,presao sam oko 100km i mogu vam rec da ga slobodno sipate.
a vi sto ne vjerujete,ako cete mi vjerovat auto mi je petom slajfao :p
Bez zajebancije, ja kod nisam nisam sipao bolji plin.
pa s obzirom da je inin,nisam ni ja.
kad manju vratim svijet stane,a sve na plin.
a sto vozis dingospo?
ja mislim da je golf 4 1.6 :D
Pogledaj potrosnju, zadnja 2 tankera su by Castellana:
http://img269.imageshack.us/img269/7326/captureylv.jpg
There's something unusual.
PG NK RI HN RI NK PG, bez A/C-a:
http://img6.imagebanana.com/img/5hdv...1072011133.jpg
svako malo nas obraduju ..
http://www.cafemontenegro.com/index....25&news=189801
Fabia koji je motor u ovaj tvoj BMW?
ja mislim da je ovaj
528i I6 24V 2793 84/84 1:10.2 Multiport fuel injection 142 kW (193 PS; 190 bhp) @ 5500 280 N·m (210 ft·lbf) @ 3500 7.5 (man) / 8.8 (aut) 1995–2000
Jao!
M52B28.
Snimi ovo:
http://img6.imagebanana.com/img/93wdr5jl/Capture.JPG
80% otvoreni.
A sjela im ga muka, neka bar Ficu svako jutro vozi drzavni auto pa ne osjeti cjenu goriva...