popravke ;)
Printable View
popravke ;)
Naravno, i popravke.
Javi nam kad ti bude riknuo DPF, pa dizne, pa pumpa i td.
Fakat jeste zvuk benzinca ljepši ali zvuk dizela mazde i VW je nebo i zemlja. Upaliću ti kada se budemo vidjeli :) . Možda i video snimim da pokažem. Što se tiče popravki dizni, pa to više nije toliko traumatično. Svaki se auto kvari. Meni reparirana dizna košta 120 eura iz inostranstva. Novu za 230 mogu nabaviti. Sve u svemu, loša je nafta i moja jedina greška je što nisam aditive češće sipao. Inače, benzinci jesu isplativiji ali ne i za sva vozila.
Ne pomazu ni aditivi na ovu naftu posnu
O svim dizelima, bez obzira na proizvodjaca. Lexus, Infiniti (ovaj pogotovo sa Renolovim motorima...), Toyota, Mazda...svi imaju problema sa tim komponentama.
120 eura puta 4, ili 230 eura puta 4...
Reparirana dizna je lutrija, nove su OK.
Postoje dva problema sa dizelacama: precizna i osjetljiva mehanika i elektronika i losa nafta kod nas.
Sto se tice zvuka, da, VW je najglasniji i najnemirniji u radu. I nije zvuk samo problem, vibracije. Pristisnes kvacilo i mozes osjetiti sva moguca cekicaranja u motor, pogotovo kad je hladan. Onda turbo rupa...
Ja imam Alfa Romeo 147 2.0 TS (benzinac), pred put sam odradio ,,veliki servis'' (oba zupčasta kaiša, PK kaiš i naravno pripadajući zatezeći kao i pumpa za vodu, zamjena ulja, filtera za ulje i vazduh, zamjena jedne bombine te zamjena rashladne tečnosti) koji me je koštao sveukupno 440 € (pitam se koliko bi veliki servis bio za 1.9 JTD)
Još uvjek sam na putu, a do sada sam prešao 2.158 km (od toga oko 300 km gradske vožnje) a do sada je sagorela 147,2 litara benzina (što ispada da je prosjek oko 6,8 litara na 100 km), što bi u novcu bilo oko 197 eura (dio goriva je sipan u CG, dio u BiH, a dio u SRB, a nisu iste cjene). Pitam se koiliko bi sagorio 1,9 JTD?
Dva faktora takođe treba uračunati, nigdje nisam ,,gazio'' (imam jednogodišnje djete u automobilu a taj faktor je smanjio potrošnju) i gume su veće (imam skupju opciju 205/55-16, dok bi vjerujem sa jeftinijom opcijom 185/65-15 potrošnja bila još manja).
Elem, vjerujem da bi sa 1.9 JTD sagorio manje novca, ali servisi bi to kompezovali? Valjda ...
veliki servis za 1.9jtd ti je isto toliko, mozda ~30€ manje
Ovdje je bio naglasak na kupovinu novog auta i pocetnu razliku u cijeni a ista oprema.
Ali taj dizel ide bolje 6 puta od benzinca.
Nije da bi mi to smetalo :D ali nemaju svi zivaca da cekaju 4-5000rpm pa da krenemo nedje.
Pa dobro, ne crkavaju sve dizne odjednom. To sa kvačilom nije karakteristika svih proizvođača. Nije da nemaju problem nakon određene kilometraže kada se mora zamijeniti set ali to su problemi koji se javljaju na 120-150K pređenih kilometara. Znači, jednom u ko zna koliko godina. Turbo rupa meni ne predstavlja nikakav problem jer ne vozim trke po putevima. Sa 136KS jako dobro vuče, preticanje je lako, kočioni sistem fenomenalan.
Za jedno 3-4 godine ću podvući crtu šta sam sve uložio. Ja nisam platio auto od 10.000 eura , jednostavno sam svjestan da kupovinom polovnog dizela moram nailaziti na probleme, sigurno bi imao i sa nekim benzincem. Ono što mene zadovoljava jeste kvalitet izrade unutrašnjosti. Pouzdanost u smislu da nema naglih kvarova da me ostave neđe na putu ne daj Bože. Zadovoljan sam sigurnošću u vožnji, jakim motorom koji dobro povuče kada treba. Zna da bude frustrirajuće kada se naleti na neki problem ali brate mili i čovjeku srce otkazuje a ne kvarovi na kolima.
Ja sam za sada zadovoljan, čitam da su i mnoge kolege iz CG i SRB takođe zadovoljne sa Mazdom. Većina vozi starije modele. Problemi postoje ali se svi riješe lako. Pogotovo u SRB đe ima mnogo boljih majstora i dostupnijih djelova.
Samo mi je cudno da se Mazda kvari? Jesi li ti siguran da si uzeo Japansko auto, jer postoji legenda da se ta auta ne kvare! ;)
Djelova nema u prodavnicama jer se ne kvare.... :)
:)
P.s.
Sala naravno, bez ljutnje pa da gura makar jos 100K
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Niko nikada nije napisao da se ne kvari. Pouzdanost tih vozila je izuzetna. Uostalom, kada je Njemci veoma cijene uz Toyotu, to dovoljno govori. Negdje sam nailazio na te detaljne cifre i našao da japanci imaju najmanji broj iznenadnih kvarova. Mislim samo da se malo pretjeruje sa veličanjem benzinskih motora. Imate utisak kao da se ta vozila ne kvare. Ja stvarno ne opterećujem glavu previše tim stvarima. Volim da se informišem, pročitam, nađem video kako nešto sam da uradim ali ne sječem vene ako auto nekad mora da se popravi. Meni je milo što ljudi ođe imaju auta koja se ne kvare što da kažem drugo :)
Hvala na lijepim željama GaD-e. Nadam se da ću ga voziti dugo :)
Ma svako auto se kvari, ali pored toga treba gledati situaciju u mjestu dje zivis. Ima li djelova, cijene istih i majstore. Dzaba ja vozim super cool kvalitetno auto ako moram da za svaki dio (bilo skupi ili jeftini) cekam mjesec dana kao da mi ga dzabe daju.
Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Pa zavisi. Djelovi jesu dostupni po našim prodavnicama. Za djelove velikog servisa sam posegao nabaviti ih u inostranstvu jer sam dosta uštedio. Djelove za trap svuđe možeš naći. Razni djelovi pasuju i za druga vozila. Što znam, meni nije muka da istražujem kako me ne bi drali. Primjera radi, prodavnice u Poljskoj nude za 235 eura original zupčasti kaiš, original pumpu, natezače i rolere. Mene zamjenski djelovi odje koštaju 100 eura više a da sam htio zamjenske poput continetal zupčastog GMB pumpe ili Gatesovog zupčastog platio bi još manje. Isto važi i za druge djelove. U Srbiji imaju takođe ok cijene. Hrvati deru.
e to je pravo. zasto bi neko posao i za svoj vw kupio dio u bilo koju prodavnicu u CG kad mozes da provodis sate na komp i uporedjujes cijene, narucujes, dostave, carine, troskovi itd... i plus cekanje.
VW apsolutno nije bio u razmatranju dok sam kupovao kola. Vjerujem da nikada neće ni biti. Meni nije problem da u toku dana napišem mail ljubaznom prodavcu u Poljskoj na koji mi odgovori brzo sa sve cijenama i informacijama. Ne vidim ništa sporno u tome da čovjek se raspituje šta tačno kupuje.
Inače djelovi koji se prodaju za Njemačka auta su uglavnom smeće koliko čujem. Japanske djelove ne proizvodi svaki podrum u Turskoj ili Kini.
Sve si u pravu, ali crkne ti dio zbog kojeg ne moze da vozis auto... Nema dijela u Podgorici, dopisujes se sa ljubaznim prodavcem iz Japan, cekas ljubaznog postara 15-20 dana dok ti i familija potrosite jos 50 eur na taxi dok auto sjedi ispred kuce.
Ako nije neka drastična razlika u cijeni kupio bi ođe ili u BG. Ako bi bila veća razlika stvarno bi poručio i sačekao, nevezano za mazdu. Bilo što da vozim. Ne bi propa' bez auta vala 15 dana.
Zaboravio si "Dok ti ljubazni auto sjedi ispred kuce."
NE bi propao ako ti zivot nije vezan za auto. Ima nas kojima je 15 dana bez auta.....nezamislivo ;)
Japanci su dobri ali su kod nas u zaostatku sa servisnom mrezom zeeeeesce.
Po svijetu (konkretno pricam za ameriku) im je to bas i prednost u odnosu na evropljane.
Ne kapiram poentu ove priče. Ja nemam para da rasipam. Zarađujem sam za svoj život, nisam tatin i majkin sin i nisam na sisu njihovu niti me iko pomaže. Samim tim o tome đe ću novac da ostavim je moja stvar. Ako je druže meni jeftinije da nešto poručim iz inostranstva ja ću to da uradim. Nekome nije problem da dođe kao ovca u PG prodavnice i da ga isklepaju sa cijenama, ja to ne dozvoljavam. Ja kažem da djelova ima kako za Mazde tako i za VW, ako se treba sačekat BG nije preko svijeta. Nisam imao iskustva osim sa jednim dijelom koji sam poručio i došao relativno brzo. Za ostale djelove koliko sam se raspitivao ima ih.
Ja pricam da ako mi treba auto HOCU da platim i vise da bi mi bio na raspolaganju.
Necu sebe da dovodim u istuaciju da imam auto a da mi nije u voznom stanju zbog nekog dijela koji mora da se ceka.
Zavisi koji dio. Jel za njemačka ili francuska vozila svaki dio koji se prodaje OK? Boga mi nije. No svi idu logikom jeftinoće pa se i za mnoga njemačka ili francuska auta mora sačekat isto za neki ozbiljniji kvar ili kvalitteniji dio da poručiš.
Ja osim firminih vozila ne znam nikoga da održava auto u ovlašćene servise. Bilo koje marke. Druže pa i za njemce imaš servisnu mrežu pa kad tamo dođeš pa te išamaraju cijenama održavanja i djelova. Nemojte mi reći da tako nije. Isto je i sa japancima. Nisu japanska kola NLO pa da se ne može ustanoviti kvar ili naći dio. Zašto bi plaćao 900 eura veliki servis u ovlašćeni kada mogu proći duplo jeftinije?
Ja moje francuze odrzavam u ovlascenom servisu.
Bas se ne sjecam da sam cekao neki dio.
Moguce je da sam pogrijesio ali ... bas mi ne pada na pamet takva situacija do sad.
U pitanju su 4 razlicita auta.
Napraviste famu od mazdinog servisa.
Nije to roksped koji klepa svakog zivog na svakakve gluposti.
Ja koliko iskustvo imam sa efelom nisu preskupi, cijene su po meni regularne, a dobijes garanciju na to sto urade.
Pa dobro, jel tebe neko tjera da ideš u ovlašćeni servis? Ne kapiram poentu. Zadovoljan si svojim francuskim autima, ideš u ovlašćene servise, ja ne ulazim u to što i kako. Nisam baš siguran da se ne čeka i kod ovlašćenih servisa za francuze, govorim o autima koje i u firmi godinama vozimo pa se i to zamisli dešavalo. O cijenama njihovih usluga i kvalitetu neću da pričam. Osim Peugeota kojeg volim i vozio sam, okrenuo se ne bi za francuskim drugim proizvođačima.
Tebi majstore srećno sa francuzima, niko ne zalazi u to što ti voliš ali ne osporavaj stvari drugima.
Niko ne prica o tome, ja isto ne idem u ovlasceni servis bez kada moram, ali ovlasceni servis moga auta je izmislio svijet za ovlasceni servis Mazde (koju bih rado vozio), Subarua, Infitniy-ja, Porshea itd... Jednostavno nemaju dovoljno iskustva, sve se svodi na iskustvo i onaj malumni majstor iz Roskpeda (ja ne vozim VW) ce nauciti kako da popravi neki specificni kvar kad mu prodje 1850 kola svaki mjesec.
Navodio sam primjer mog druga sa Toyotom Avensis, iz dva puta ga je ostavljala na ulicu zbog iskustva majstora koji su mu mijenjali neki lijevi dio. Toyota je uzeta nova u salonu i prije kvara je presla nepunih 20.000 KM.
Ja sam svjestan da je Mazda bolja od marke auta koje ja vozim, ali pri kupovini dosta skuplja, a 10 puta teza i skuplja za opravku (pricam o Crnoj Gori jer tu smo dje smo)
Ja sam bio spreman da kupim auto do 5000/5500 eura. Puno sam gledao, peugeote prvo jer sam vozio prije peugeota. Onda sam shvatio da peugeot jeste skup polovni auto za kvalitet koji daje. Imao sam jedno dijete kući i planirao drugo koje je doslo. Sve to je uticalo da tražim porodično, veće auto. Renault nije dolazio u obzir, od peugeota sam odustao. VW passati 5 su bili iste cijene kao mazda koju sam kasnije uvezao. Ni jednog trenutka se nisam pokajao. Za 5500 eura sam dobio više nego što sam očekivao.
Jesu smece. Jedno rame mi traje pola godine. Roleri se raspadaju u toku voznje i naprave havariju. Diskovi se krive i 3-4 puta godisnje ih vodim na tokarenje kod Rajka, pakne su na 0 za 20 000 km...znaci djelovi koje imate u Kreso, Castellanu, Bulatovic su smece. Cisto smece.
I onda...dosadno je brate. I da nisu pare problem...(300-400 eura na trap svake godine), problem bi bila sva ta lupanja, pa radi, pa ovamo, pa onamo...
E sad idemo drugim putem: USA. Fino u NA imam adresu (Shipito), sve mi se salje tamo pa ovi ovamo, DUTY FREE naravno.
Ako je u pitanju nesto sto moram odmah, idem tu i puknem za taj dio. Ako je nesto sto nije hitno, USA.
Znaci ulje, filtere...cak i sijalice sam kupio tamo.
Tamo imam litar Amsoila za 11 dolara, i vozim 25 000 km sa jednom zamjenom.
Ako ti crkne takav dio onda uzmes ovdje.
A djelova ima za sva japanska, njemacka, americka...
A koji to japanac nema servis kod nas?
ja opet kazem da razlika u efelu i kod divljaka nije ni 20-30e po servisu a tesko da ce divlji majstori znat da prepoznaju neki tezi kvar.
a recimo kod rokspeda je razlika po 500% u odnosu na divlje servise.
licno su mi ispostavili fakturu na 1800e, kod sehovica napravljeno za 200.
I pojede ti svu ustedu iz Amerike i Poljske....
Ja imam malo drugacije razmisljanje (ne kazem da je ispravno) ali kada kupim nesto (ne mora biti auto) zelim da ga servisirma u PG a ne da trazim djelove po ebay-u i ostalim web adresama. Te dva sata zelim da provedem sa zenom, drugom, bratom, psom.... E sad mozda ja imam pogresno razmisljanje.
P.S.
Jos jednom navodim ne kazem da te auto marke nisu dobre, naprotiv. Mi smo samo jedno malo trziste koje ceka djelove po mjesec dana i ceka da postane normalno da mogu da imam sve na lageru, pa ako mi je skupo kupicu ga iz PM ali cu 20 dana ici pjeske po kisi i snijegu i dijete voditi na ramena preko lokve, ali u mislima ce mi biti zadovoljstvo jer sam zajebao prodavca.
P.S.2
Sada mi pade na pamet, na mom autu su veliki brisaci 65 i 75 cm, i aj reko necu da kupujem kod ovlascenog aje da ih uskratim i te zarade. Idem jednu prodavnicu, idem u drugu, trecu, cetvrtu, petu.... AAA makse izgubih 2-3 sata u parkiranju, strecanju hoce li mi ko napisat kaznu, podic auto... podjem u Ovlasceni iznesu odmah dva komada i idem kuci....
E, pazi, brisaci za moju kramu u Voli su 110 eura, u Castellanu Bosch 35 eura (dobro brisu 10 dana, onda raspad).
Sto se tice djelova, pazi, kada sam kupio kramu prije skoro 8 godina, kupio sam i sijalice za duga svijetla koje maksimalno koristim, Silvania. Skoro 300 000 km, i dalje rade. Pozadi imam ukupno 17 sijalica, od kojih su 6 za pozicije. Nema godine da ja to ne mijenjam 2-3 puta, sve. 50 centi kostaju ove za pozicije, 1 euro ove ostale. Svaki dan greska, parking light, turn signal light...pa nemoj me jebat. Uzmes tamo Silvaniju, 10 godina si miran.
Onda, ulje. Ovo nase ulje mijenjam 3 puta godisnje. Za jednu godinu mi treba 25 litara Mobil 1 0-40, to je u najboljem slucaju 250 eura i jos 30 eura za 3 filtera. Ne zaboravi, ovo ulje koje se prodaje kod nas je SKART.
U USA imam Amsoil Signature Series 0-30, mijenja se svake godine bez obzira na kilometrazu. 5 dolara filter i 70 dolara ulje. Postarina? 55 dolara. To je ukupno 130 dolara, ili 100 eura.
I znam da imam najbolje ulje koje postoji.
Ne znam zasto bi sve kod nas bilo skart, pojma nemam ja kupim sijalicu oko 7 eur (ne mogu se sjetit H7) sa ugradnjom (da ne zelim da prljam ruke) u moj ovlasceni servis. Evo traje preko godinu dana... Nisam pametan. Sa druge strane, ulje mijenjam na 10.000 Km nebitno je li iz Amerike ili ovo "skart" sto se kupuje kod nas.... Kazem, mozda grijesim sto hocu da mi je zivot jednostavniji....
Ja sam htio da kupim Volva, svidio mi se najstrasnije ali onda podjoh u ovlasceni (koji nema ga), podjoh u prodavnice dijelove(imamo sve sijalice za njega pakne narucimo iz BG-a cekas 10 dana dodju ti), majstor nema ga... I onda ukapiram da mi ne treba takav auto, ne zato sto je auto los nego sto zivimo u CG. A opet se moze preskociti precijenjeni VW
Ma u svakom slucaju svako bira za sebe ono sto misli da je najbolje za njega, vazno je ne SR@TI po tudjim odlukama ako ta odluka moze skoditi samo njemu.
Treba dati koristan, konstruktivan savjet, poslusati i necije drugo misljenje.... No podjoh u off uveliko....
Ne bih se ni ja složio da je kod nas sve smeće, prije će biti da oćemo da kupujemo kvalitetno a jeftino, e toga već nema.
GaD ti si druže zalutao ođe na ovaj forum. Koje auto voziš? Mazdu ne. Čemu onda prosipanje priče o ovlašćenim servisima za marku tvog auta. Koga brate briga to? Pa i ja mali servis sam odradio u Mazdinom servisu. Sijalicui takođe mogu promijeniti i sam, nisam djevojčica ni balerina da se bojim da uprljam prste sa dva minuta posla ili suknjicu. Služiš se insinuacijama u pisanju. Kao da treba bubrege da prodajemo za servis japanskih kola što nije tačno.
Pa skart je, jednostavno. Uzmes Mayle HD rame i traje ti pola godine. 2 puta godisnje * 4 ramena...To treba da traje 300 000 km...
Pa ima li neka radnja kod nas da drzi kvalitetne djelove?