Kajsije su tek posebna priča, bez posebnih mjera i plantažnog uzgoja svake treće godine u najboljem slučaju.
Na proljeće je najgore zbog mrazeva.
Ali,za rakiju su strašne.
Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
Printable View
Kajsije su tek posebna priča, bez posebnih mjera i plantažnog uzgoja svake treće godine u najboljem slučaju.
Na proljeće je najgore zbog mrazeva.
Ali,za rakiju su strašne.
Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
Meni žena pravi dzem,al sto kazes jedne godine rode a 3 sledece čekaš ako se ne osusi.
Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk
Da li prskate voćke?
Ja imam krušku i kajsiju, male su, ali su počele rađati. Već drugu godinu ne uspijevaju jer ih napadnu crvi, iduće ću morati da ih zaštitim. Povrće ne prskam.
Da, da. Bilo mi žao da ih prskam, ali moraću.
Uzeh armaturu 16ticu kod Đurovića za maslinu, prva godina da je izbacila plod.
Znači orezivanje sljedeće godine.https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...e90853b253.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...77a6c441ef.jpg
Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
Orezivanje? Zbog čega? To je mlada sadnica,nema potrebe trenutno. Jer ti rano za formiranje drveta,jer grane samo da izbijaju. Koja ti ovo sorta? Italijanska/španska?
A ne sad, sljedeće godine na proljeće nego sam čekala plod.
Imam Lećino, Arbekinu, i Arbosanu, žuticu barsku sam željela no ovih deset stabala mi je bilo dosta.
Sistem kap po kap mi je štetočina od psa potpuno uništila pa ću vjerovatno raditi onaj sistem prskalica ispod zemlje.
Dobra stvar kod tog sistema je što može i da se postavi uređaj za paljenje po sistemu alarma.
E da,ja ih držim zbog ukrasa nemam šta se nadat od količine na taj broj.
Poslano sa mog M2006C3MNG koristeći Tapatalk
Ako ti zbog ukrasa,barska žutica onda ti ne treba,jer ove druge sorte prije rastu i formiraju krošnju drveta krpz par godina
Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk
za praznike radno
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...cb5a37e03b.jpg
Imam fortunelu u saksiji,kod mene je dvije godine i zadnjih nekoliko dana otpadaju joj list i plodovi , znate li mozda zbog cega i bi li se mogla nekako spasit
Presadi je u vecu saksiju ili u zemlju. Siri joj se korjeni,kao svaki citrus.
Sent from my Poco X3 Pro using Tapatalk
Uf kako ih ja volim.. Dobro me podsjeti...
Reče mi radnica u jednu poljoprivrednu apoteku da fortunele u saksiji treba presađivat svake 3-4 godine (obavezno mijenjati zemlju) i dodavati đubrivo a ima i neka zemlja za citruse.
hvala,je li vrijeme da se presadjuje
Isti slučaj sma imala, da li joj se listovi uvijaju prije nego opanu?
Napalo ti ej nešto, nema veze sa presadjivanjem. Biljka raste koliko joj dozvoliš. I ja sam mislila isto ali mi je sve objasnio čovjek u poljiprovrednoj.
Stavljala sam i zemlju za ciotruse i ima ona prihrana posebno za citruse ali niej pomoglo. TRebala sam je poprskati sa nečim protiv tih bubica ili šta veš.
Medjutim, niče mi iz stabla totalno nova grana, sad je fino čuvam.
To su onda one bijele vaši koje napadaju citruse.
Ima ulje za njih, prska se neđe s proljeća, april, maj
Evo kako niče jedna grana i baš fino raste :)
Čak mi je i lavanda ispjela, smao je moram sad presaditi u veću saksiju.
https://i.postimg.cc/qB2kZJYt/IMG-20220930-163419.jpg
Prošle godine sam uzela sjeme Lufa sunđera (Luffa cylindrica) evo jedan kratak video o njemu.
Što se mene tiče najbolja zamjena za sintetičke sunđere u domaćinstvu u svakom smislu.
https://www.youtube.com/watch?v=oq4ZgAGd-JM
Kad već nemaš dvorište evo neke ideje za bašticu u stanu.
Začini su zakon pa zato sam se i ja dosta oko toga bakćala jedno vrijeme dok mi je životni prostor bio u zgradi.
https://youtu.be/PGz8dD3_HV0
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
Ja sma posijala i bosiljak i rukolu i nanu i peršun, ali možda pregusto, ne znam i ne traje mi to dugo. Osuši mi se :(
Za ovu godinu ovako što se tiče masline.Mislim da će ipak pasti orezivanje na proljeće.
A za plastenik evo neka kratka ideja varijante mogu biti razne s obzirom na paletu materijala i mogućnosti.
https://youtu.be/e3OHjiwHqGc
Sent from my SM-A336B using Tapatalk
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...8fd86ff5ee.jpg
Da malo dignemo temu
Nema veće sreće nego kada podju kod babe i djeda da uberu u bašti šta žele[emoji3590]
Nažalost,TT nagrdi fotke al muka mi je kačiti preko drugog sajta.....
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...fe10f85a98.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...3296a983cb.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...b8aa863aa6.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7403181cb9.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...c4863914b7.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...6f119b9eab.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7e1b981b4f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...370dc069a0.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/202...ccab942dc1.jpg
Sent from my Redmi note 12 Pro 5G using Tapatalk
Bravo za đeda i babu!
Ja se mogu pohvaliti jagodama, blitvom, mladim lukom, salatom i rotkvicama trenutno, ali se ne mogu dici da ih slikam.
Hvala drug,znas isti smo ti sto se tice slikanja
Obicno podjem bez djece da im nesto pomognem,odradi a telefon ostane u kolima ili u kuci. Ovo sam ugrabio nedje u prolazu ovih dana.
Ko moze,pogotovo za djecu da im se da,znaju sto makar jedu.
Sent from my Redmi note 12 Pro 5G using Tapatalk
Tradicionalno u ova doba,
Nekada davno:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...2bfeaa4de1.jpg
Nekada:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...a12a3343ac.jpg
Sada:
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...8cb6060828.jpg
Ostalo malo trava da se sredi, kamenčići da se dodaju.
Baba i đede eksperimentišu na balkon https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...7339f95e60.jpg
Sent from my SM-S901E using Tapatalk
Evo nešto iz izviđačkog kluba, urbana bašta. (na njihovoj stranici ima više fotografija)
Odlična ideja.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...c155bc5902.jpg
Ove vertikalne bašte su genijalno rješenje ko živi u stanu.Ima dosta ideja na tu temu pa PVC cijevi mogu pareleno i da se postave recimo na paletu koja se oslanja na zid i odradi sistem kap po kap.
I to baš za jagode.
Držiš li ovo vanka ili je samo za slikanje?
Svi su vanka stalno, samo su natkriveni i nekima promijenim poziciju jer sad sunce drugačije izlazi. Generalno su sukulente rajetne, mogu dosta bez vode, a ako ih voda natopi nekako slabo napreduju. Aloja i obična čuvarkuća su neuništive, njih imam i po žardinjerama na otvoreno, pa kako se razmnože presađujem po bašti ili pravim ove saksije, đeci zanimljivo vazda imamo tegle sa kamenjem i školljkama pa se svi igramo. Treba samo ispratiti ako im se pojave kakve crne tačkice/bubice ispod listova ili paučina, onda treba odvajati bolesne od zdravih, povaditi suvo korijenje i onda opet pobosti preostale zdrave.
Terakota saksije imaš u Kaliju, i uopšte nisu skupe, samo gledaj da sa njima uzmeš tanjir. Dolje stavim kamenja pa zemlje, pa malo pijeska prospem, zemlje i onda odozgo za ukras kamenčiče i slomljene suvenire...
Dobih na poklon ovu spravicu iz Lidla https://super1.telegram.hr/wp-conten...e-1024x768.jpg
Ako kome treba, razmišlja se da uzme, moja preporuka, ova moja je 12V (od 20V je vjerovatno još jača) i sasvim solidno presječe deblje grane oleandera, pomorandže, mandarine, manje masline....
Kako bude kakvo nevrijeme slomi drveće po kraju, padnu grane po stepeništima a vlasnici se ne obrću. Sad imam alatku pa sve što smatram da nas ugrožava a preko ograde je ide fik i gotovo :D
Ja sam uzeo ovo u Okov. Graphite marka.
Ko ima invaziju bambusa ili trsaka ovo je zakon od alata, sjece se ljepo pri dnu, sjece ravno tako da nema siljaka kao kad se kosjijerom cisti [emoji16]
Plus sto kazes za sve sitnije grane top
Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Ne, Lidl u Bg :/