Evementarna cestica sa toliko tajni, tri velika pitanja
Masa - prije samo nekoliko godina speculisana pretpostavka, danas skoro razradjena teorija ali i pak nije jos sigurno.
http://cupp.oulu.fi/neutrino/nd-mass.html
Ako se uspije odgoviriti na to pitanje pozitivno i precizno (ovo potonje pokazalo se jako tesko) neutrini bi mogli ciniti veliki dio nedostajuce mase svemira (tamna materija). Medjutim model svemira ne dozvoljava da cijela ta masa bude porijetlom neutrinska jer neutrini su brze cestice i imaju tendenciju da isijavaju van sredine gdje su nastali (van iz recimo galagtickih jata) Pri tome iako njuhov gravitacioni ucinak ipak postoji ne utice na sistem dovoljno dugo, a osim toga samo isijavanje te mase smanjuje istu u cijelom sistemu i tako smanjuje gravitacionu silu sistema. Neko je pretpostavio da je tro dobro jer u protivnom masa sistema, da se neutrini ne isijavaju bi bila prevelika i dovela do kolapsa na lokalnom nivou. Galaksije u nase vrijeme bi vec kolabirale u gigantske crne rupe.
Spin ili ukus neutrina.
http://www.ps.uci.edu/~superk/neutrino.html
Indentifikovana su tri ukusa Neutrina koji odgovaraju spinu parne cestice za cije je karakteristike neutrino prikacen. Postoje prema tome tri vrste neutrina
Elektronski neutrino, muonski neutrino i tau neutrino. Postoji cak pretpostavka da aki neutrino ima masu onda i ove tru vrste neutrina imaju razlicite mase. To ima i neke nejasne posljedice na formiranja svemira u vrlo ranoj tvz neprozirnoj fazi kada te male razlike u masi su u stvari bile odgovorne za neujednacenost u okupljanju materije i kasniju nehomogenizaciju iste u kasnijim fazama razvoja svemira odnosno formiranje galaksija pa kasnije i zvijezda.
Neko bi rekao pa sto u to vrijeme je bilo svakakvih cestica kao i danas tako i neutrina, sve su one imale i masu i naelektrisanje i sve ostalo sto cini jednu prosijecnu dobrostojecu cesticu koja misli na sebe. Kako su neutrini mogli uticati na razvoj svemira, a ostale cestice koje su i jace i teze i razlicitije nisu. Prosto, Neutrino ne moze biti nista drugo nego neutrino ali moze biti bilo koji neutrino, po zelji moze mijenjati ukus i pri tome masu mjenjajuci tako gravitacijsko polje oko sebe (pojacavajuci ga i smanjujuci) stvarajuci jedno nezdravo mreskanje u cijelokupnom gravitacijskom polju svemira i tjerajuci okolnu materiju na lokalne kolapse.
Ta ista osobina da neutrino mijenja svoj ukus ima i jednu drugu posljedicu, a ta je da se danas na zemlji ne ocitavaju svi predvidjeni neutrini koji dolaze sa Sunca vec 3 puta manje. U pocetku se ucinilo da je Sunce krivo da u stvari nuklearna reakcija u centru nije bas toliko jaka kako se predpostavljalo to povlaci da Sunce bi trebalo da se gasi (nemoguce). Stvar se rijesila bas ovom neutrinovom osobinom da mijenja ukus. Stvar je u tome da Sunceva termopec proizvodi samo elektronske neutrine (koje je ujedno najlakse detektovati jer najcesce ulaze u interakcije sa okolnom materijom) medjutim u svom preletu sa Sunca do Zemlje on promijeni ukus u druga dva (koje je za otkriti puno teze )nije nemoguce)) tako da nama izgleda da vidimo 3 puta manje neutrina no sto treba.
Treca misterija je valna priroda neutrina, Dali on u opste ima tu osobinu kao svaka druga cestica ili je samo tacka u svemiru. Na ovo pitanje se tek pokusava odgovoriti i jos se uveliko spekulise. Ako se bude pokazalo da je i tu neutrino poseban to bi imalo nesagledive posljedice po fiziku.
Jedna od aplikacija te teorije bi bila i postavljanje dovoljno preciznog detektora neutrina koji bi imao mogucnost da "vidi" interferencijsku gravitacijsku resetku svemira odnosno citav raspored mase u istom bez interferencija i distorzije zbog drugih inretakcija normalne materije. Ono sto bi se vidjelo bila bi cista masa i svijetla materija i tamna materija bila bi to slika kicme svijeta u nekom metaforicnom smislu.
Toliko za sada
![]()



Reply With Quote

Bookmarks