Page 12 of 16 FirstFirst ... 28910111213141516 LastLast
Results 276 to 300 of 395

Thread: Jezička diskriminacija

  1. #276
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    https://dubrovackidnevnik.rtl.hr/vij...dih-glazbenica

    "Evo upravo pobjegao sa Stradunu.Upaljena je prva Adventska svijeća i onda sve u duhu dubrovačke tradicije počele na bini pjevati Frajle iz Novoga Sada.Lepo su one pozdravile okupljene građane i rekle im da odmah časkaju i lepo pevaju sa njima i pjesma je krenula nema što prava Adventska.Ipak je to bilo previše za moje uši pa sam otišao odmah doma.Sa potpunim pravom očekujem iduču setemanu,tj,drugu Advensku svijeću upriličiti sa poznatom pevačicom Ražnjatović Cecom.Inače večeras nastupa i poznati domoljub u Revelinu Bajaga .Pametnom dosta."

    Prije par dana je klapa Ragusa verbalno napala novosadski glazbeni sastav Frajle, pošto na Stradunu pjevaju ekavicom. Puno ljudi sasvim pogrješno misli da je ekavica nešto srpsko, a (i)jekavica hrvatsko. 99% onih što su napadali Dubrovnik bili su (i)jekavci. Ironija je ta da je od sva tri izgovora jata upravo (i)jekavica najmanje hrvatska! Baš je (i)jekavica nešto crnogorsko i srpsko, (i)jekavica je puno više srpska nego hrvatska! Više Hrvata ima ekavaca nego (i)jekavaca.


    Svi Crnogorci su (i)jekavci, svi Srbi u Bosni, Hercegovini, Dalmaciji, Lici, Kordunu, Banovini, zapadnoj Slavoniji. Čak ovaj odraz jata dopire i istočno od Drine. U samoj Srbiji, na zapadu, prisutna je (i)jekavica. Vuk Karadžić, iz Tršića, (i)jekavac. Šaban Šaulić iz Šapca snimio je 1969. svoju prvu ploču, Dajte mi utjehu. Kad su ga pitali zašto, odgovorio je da je tada u Srbiji prevladavala moda pjevati (i)jekavicom.


    https://www.blic.rs/zabava/vesti/sab...penale/0texkfn


    „Dajte mi utjehu“, sa „j“. U to vreme je bilo moderno da se peva na jekavskom, ne znam zašto. Pa i Cune Gojković je „Kafu mi draga ispeci“ otpevao na jekavskom. Takav je bio trend, a pevači su se mučili i lomili jezik. Meni nije bilo teško, jer mi je majka iz Bosne, pa mi je to narečje bilo poznato.


    Sve četničke pjesme su na (i)jekavici, sve srpske pjesme uz gusle. Hrvati, pak, nigdje nisu izvorno (i)jekavci osim u Dubrovniku! Područje od Prevlake do pola Pelješca jedino je u granicama Hrvatske gdje Hrvati govore (i)jekavicom. Dubrovčani su jedini Hrvati (i)jekavci, ne računajući male skupine Hrvata u Boki kotorskoj i Popovom polju.


    U Dalmaciji se Srbi razlikuju od Hrvata po tome što Srbi govore (i)jekavicom, a Hrvati ikavicom. U Kninu tko govori (i)jekavicom, misle da je Srbin! Od Hrvata se očekuje govoriti ikavicom. Čak je i Bosna izvorno ikavska, i Bosanci su prije dolaska Turaka i pomicanja pravoslavlja na zapad svi bili ikavci. U Bosni se govorilo kao što se danas govori u Dalmaciji, ikavicom. Nitko u Bosni nije govorio (i)jekavicom, (i)jekavicu u Bosnu upravo donose pravoslavci, Srbi. Stoga Muamer Zukorlić ispada smiješan kad predstavlja (i)jekavicu kao nešto bosansko, po čemu se program na "bosanskom" jeziku u Novom Pazaru mora razlikovati od programa na srpskom, ne znajući da je Bosna izvorno ikavska i da (i)je dolazi u Bosnu zahvaljujući Srbima!


    Muslimani u Bosni su prvih desetljeća turske vlasti svi bili ikavci, Bosna je sva bila ikavska. Djela islamske književnosti u Bosni su ikavska. Iz Opće enciklopedije JLZ: "Muslimani su isključivi štokavci, s tim što su u ranijim razdobljima u Bosni bili ikavci, a u Hercegovini i Sandžaku ijekavci. Znatan broj Muslimana koji su se u vrijeme austrougarske okupacije i u međuratnom razdoblju odselili u Tursku sačuvali su i do danas svoj materinski jezik i to ikavicu".

  2. #277
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    I... ko je diskriminisan na kraju, ustanovismo li?

    To je pitanje od ključnog značaja.

  3. #278
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    I... ko je diskriminisan na kraju, ustanovismo li?

    To je pitanje od ključnog značaja.
    Moj utisak je da nije u problem u tome sto neko ne moze da govori svojim jezikom, vec to sto drugi mogu da govore svojim.

  4. #279
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    I... ko je diskriminisan na kraju, ustanovismo li?

    To je pitanje od ključnog značaja.

    Crnogorci ka i uvjek. Nego nema veze, malo je koliko smo zaslužili
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #280
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Jako je važno da ustanovimo ko je diskriminisan u ovom pogledu.
    Naravno, treba da se pobijemo između sebe svi prije svega, bez toga ništa. Jer, realno nije problem što se radi za 200e, problem je imamo li ź ili ostajemo pri zjenici oka svoga.
    Molim vas da se ovo raspravi do kraja, i da razmijenimo broje telefona da se pobijemo...
    Srbi svi da se protjeraju u Srbiju, Bokelji svi nazad u kotor, Sjevernjaci svi nazad u Berane, u Pg samo da ostane odabrana elita koja prica
    źźźźźźźźź

  6. #281
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Jako je važno da ustanovimo ko je diskriminisan u ovom pogledu.
    Naravno, treba da se pobijemo između sebe svi prije svega, bez toga ništa. Jer, realno nije problem što se radi za 200e, problem je imamo li ź ili ostajemo pri zjenici oka svoga.
    Molim vas da se ovo raspravi do kraja, i da razmijenimo broje telefona da se pobijemo...
    Srbi svi da se protjeraju u Srbiju, Bokelji svi nazad u kotor, Sjevernjaci svi nazad u Berane, u Pg samo da ostane odabrana elita koja prica
    A i klimatske promjene ozbiljno ugrozavaju buducnost Crne Gore....

    Vise puta se odje provlaci ovoako nesto... zasto se raspravlja o jeziku, naciji, crkvi...kad se nema ljeba jesti.

    Izvinite, ali ovo je forum dje ljudi dolaze da pricaju o temama koje ih interesuju. Pa ne mislite valjda neko da ce u Crnoj Gori stvari krenuti na bolje ako se na forumu ne bude pricalo o jeziku? Ima li, ozbiljno, da neko u to vjeruje? Nije valjda da neko vjeruje da se na forumu moze mijenjati stanje u Crnoj Gori? Fala Bogu eto dosta tema na kojima se zestoko kritikuje vlast, pa ne vidim od toga neki boljitak.

    Ako nekog ne interesuje tema o jeziku, pa kojeg vraga dolazi na temu koja ga ne interesuje? Da kaze da se pricama o jeziku ne mogu rijesiti problemi Crne Gore? Izmislio je Ameriku. Da kaze da je to tema koja odgovara vlastima? The same. Da kaze da ce Crnoj Gori biti bolje ako se na forumu ne bude pisalo o jeziku? Ajde?

  7. #282
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Jako je važno da ustanovimo ko je diskriminisan u ovom pogledu.
    Naravno, treba da se pobijemo između sebe svi prije svega, bez toga ništa. Jer, realno nije problem što se radi za 200e, problem je imamo li ź ili ostajemo pri zjenici oka svoga.
    Molim vas da se ovo raspravi do kraja, i da razmijenimo broje telefona da se pobijemo...
    Srbi svi da se protjeraju u Srbiju, Bokelji svi nazad u kotor, Sjevernjaci svi nazad u Berane, u Pg samo da ostane odabrana elita koja prica
    źźźźźźźźź
    Usput, sto je ispravnije "Bokelji" ili "Bokezi"?
    Da ne budu diskriminirani :lolblue:

  8. #283
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    632
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Obavezno da se ovo prodiskutuje, tema od zivotnog znacaja za Crnu Goru...
    To sto se nema ljeba jes nema veze, bitno je da ovaj jezik ustanovimo da slucajno ne budemo diskriminisani
    Jako smo bitni na mapi evrope sa pola miliona stanovnika od kojih je 80% ubijeno u pojam, 10% se odselilo a ovih 10% su domaci izdajnici koji ne prihvataju nase źźźźźźźźź


  9. #284
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,327
    Thanks Thanks Given 
    14,738
    Thanks Thanks Received 
    4,088
    Thanked in
    2,069 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    A i klimatske promjene ozbiljno ugrozavaju buducnost Crne Gore....

    Vise puta se odje provlaci ovoako nesto... zasto se raspravlja o jeziku, naciji, crkvi...kad se nema ljeba jesti.

    Izvinite, ali ovo je forum dje ljudi dolaze da pricaju o temama koje ih interesuju. Pa ne mislite valjda neko da ce u Crnoj Gori stvari krenuti na bolje ako se na forumu ne bude pricalo o jeziku? Ima li, ozbiljno, da neko u to vjeruje? Nije valjda da neko vjeruje da se na forumu moze mijenjati stanje u Crnoj Gori? Fala Bogu eto dosta tema na kojima se zestoko kritikuje vlast, pa ne vidim od toga neki boljitak.

    Ako nekog ne interesuje tema o jeziku, pa kojeg vraga dolazi na temu koja ga ne interesuje? Da kaze da se pricama o jeziku ne mogu rijesiti problemi Crne Gore? Izmislio je Ameriku. Da kaze da je to tema koja odgovara vlastima? The same. Da kaze da ce Crnoj Gori biti bolje ako se na forumu ne bude pisalo o jeziku? Ajde?
    Bar oko nečeg da se složimo. :-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  10. #285
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    2,279
    Thanks Thanks Given 
    230
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    57 Posts

    Default

    Hura, hura, konacno nam je stigao promatrac sa strane i vrhovni arbitar

  11. #286
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Babbo Natale View Post
    Obavezno da se ovo prodiskutuje, tema od zivotnog znacaja za Crnu Goru...
    To sto se nema ljeba jes nema veze, bitno je da ovaj jezik ustanovimo da slucajno ne budemo diskriminisani
    Jako smo bitni na mapi evrope sa pola miliona stanovnika od kojih je 80% ubijeno u pojam, 10% se odselilo a ovih 10% su domaci izdajnici koji ne prihvataju nase źźźźźźźźź

    Nijesam znao da i papagaij umiju da se registruju na forum. :loyal:

  12. #287
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,138
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,400
    Thanked in
    2,971 Posts

    Default

    Mislim da nam ništa nijesu trebala nova slova. Koji će nam? Živjeli smo bez njih toliko godina, mislim izgovarali smo ih, a nijesmo ih pisali.

    Za slovo Ś se donekle i slažem. Rijetko koga ću čut da kaže sjutra, svi kažu śutra śekira itd, pa to slovo i ima nekog smisla. Ali ź je totalna glupost. Čak bi imalo više smisla dz ubaciti od ź, a ni dz se ne upotrebljava toliko, tako da svakako je glupost.

    Ok, njeguj svoj izgovor i jezik, ali insistirati na različitostima samo da bi se te različitosti istakle je budalaština, a koja nije svojstvena samo nama.

    Svi ti jezici, proistekli iz srprsko-hrvatskog odnosno hrvatsko-srpskog (tako je baš stajalo u dnevnike u osnovnoj) su jedan jezik sa više političkih naziva. Kako će ko da ga zove, ako već ne možemo da se dogovorimo o jednom nazivu, je potpuno svejedno i stvar lične slobode.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  13. #288
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    kimmi je rekao sustinu.

    Donekle imam dilemu za to jedno slovo koje zamjenjuje "sj" i to jedno slovo bi moglo proci, mada ne vidim zasto ne bi nastavilo da se pise "sjekira" "sjedi"...Potenciranje pravila "pisi kao sto govoris" moze dovesti do toga da se nesto sto je nepravilno smatra pravilnim. Recimo, "bio sam u Podgoricu" je nesto sto se redovno cuje. I mene se omakne kad sam u Podgorici. Ili ovo iz prethodne recenice "i mene se omakne" je isto pogresno. Tj. trebalo bi biti, ali s ovim raznoraznim izmjenama, vise nijesam siguran da li je stvarno nepravilno.

  14. #289
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Dok god se sagovornici razumiju bez problema, dok god jedan drugiome ne zamjera ili se posprduje razlikama u njegovom izgovoru, akcentu i sl. tu ne bi trebalo da postoji nikakvam problem, jednako cu sa postovanjem saslusati nekog normalnog i dobronamjernog, bio on neskolovani Rom ili moj sunarodnik i profesor knjizevnosti.

  15. #290
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Naravno

    I to nepisano pravilo ne važi samo za Crnogorce već i za Srbe iz Bosne

    Što je sa neke strane potpuno normalno. Ako imaš izbora nećeš zaposliti nekog koga tvoji klijenti imaju teškoću da razumiju
    А имаш ли ти неки доказ да је неко натерао ваше певаче и глумце да овде говоре српским језиком и екавицом?

    Заистас први пут чујем да је ијекавица сметња за запослење у Србији, јер постоје установе у којима се скоро искључиво чује ијекавица.

  16. #291
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,203
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne bih da vas prekidam ali mi na'm pade jedno pitanje...

    Da li je profesor, koji je zavrsio srpski jezik, morao da se "doskolava" kako bi predavao ovaj novi predmet da ga ne pisem sad, predug mi je nesto... (a i ne znam ga na pamet)
    Evo da odgovorim i sam sebi, nakon novih saznanja...

    Svi profesori lingvistike su nakon "reformi" morali da polazu ispit sa kojim su dalje mogli da predaju "novokomponovani jezik".

    (makar je naziv samog predmeta novokomponovani, za one koji ce se mozda nac' ujedenim ovim izrazom pod navodnicima)
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #292
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Evo da odgovorim i sam sebi, nakon novih saznanja...

    Svi profesori lingvistike su nakon "reformi" morali da polazu ispit sa kojim su dalje mogli da predaju "novokomponovani jezik".

    (makar je naziv samog predmeta novokomponovani, za one koji ce se mozda nac' ujedenim ovim izrazom pod navodnicima)
    Pretpotstavljam da si mislio na profesore maternjeg jezika. Lingvistika se, pretpotstavljam, predaje samo na Filoloskom fakultetu (ili filoloskom odsjeku Filozofskog fakulteta?).

    Ne znam koji je bio razlog da se jezik ne nazove maternjim? I mirna Crna Gora. Mada, slutim razlog.

  18. #293
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,203
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Na profesore "naseg" jezika.. Iskreno, ne znam ni kako se zvao u toku te "reforme" (zato i stavih znake navoda) pa da ne bi lupao, napisah "lingvistike" a mogao sam i "naseg jezika" nego bi se mozda i tad neko nasao ujedenim...

    Cini mi se da se vise puta mjenjalo ime, makar kad je naziv predmeta u pitanju... Od novijih naziva smo imali Srpski, Maternji i sad ovaj koji nikako da zapamtim (a iskreno se i ne trudim)...
    Last edited by Fidel Castro; 08-12-19 at 00:20.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #294
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,735
    Thanks Thanks Given 
    1,479
    Thanks Thanks Received 
    4,400
    Thanked in
    1,697 Posts

    Default

    Prije 10 i kusur godina, prisustvovao sam zabavnoj situaciji u Gimnaziji kad je jedan drugar skinuo analizu nekog od književnih djela sa nekog od hrvatskih sajtova, a koju je zapravo trebao da uradi za domaći.

    Izvede ga profesorica pred tablu da to pročita, i on nije mogao ni da uloži to malo mentalnog napora i zamjeni ono malo hrvatskih izraza i riječi, nego sve čita tačno onako kako je napisano.
    Profesorica ga prekida jer kapira da je on to neđe skinuo...
    "Marko Markoviću, to su kroatizmi. Govoriš li ti hrvatskim jezikom?"
    ...dramska pauza od par sekundi...
    - "Govorim".
    Gem Set Meč

  20. #295
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Na profesore "naseg" jezika.. Iskreno, ne znam ni kako se zvao u toku te "reforme" (zato i stavih znake navoda) pa da ne bi lupao, napisah "lingvistike" a mogao sam i "naseg jezika" nego bi se mozda i tad neko nasao ujedenim...

    Cini mi se da se vise puta mjenjalo ime, makar kad je naziv predmeta u pitanju... Od novijih naziva smo imali Srpski, Maternji i sad ovaj koji nikako da zapamtim (a iskreno se i ne trudim)...
    Pa bas si lupio kad si ga nazvao "lingvistikom":anonymous: Lingvistika je nesto sasvim drugo i mislim da se izucava jedno na fakultetu.

    Ja jezik zovem "naški", da se niko ne naljuti.

    Probah da googlam i nadjih ovo:
    https://www.nezavisne.com/novosti/ex...ovoljni/105294

    "Predsednik opozicione Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić ocijenio je da je usvojenim rešenjem o nazivu jezika poštovan Ustav, po kome je crnogorski službeni jezik, ali i realnost da je srpska jezička zajednica najbrojnija u Crnoj Gori.

    Prema objašnjenju Mandića, "složenica (u nazivu predmeta) povezana crticom obezbjeđuje apsolutnu ravnopravnost u imenu predmeta između srpskog i crnogorskog".

    "To smo tražili i dobili", poručio je Mandić."

    Eto, a ja sam mislio da je Mandic bio protiv ovog naziva. Vidim da je i Medo podrzao. A Milic je smatrao da se jezik treba nazvati maternjim - sto je i po meni bilo najbolje rjesenje.

    Znaci, jedino Marko Milacic protiv? Mislim na politicare. Forumase ne racunam:fat:

  21. #296
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,203
    Thanks Thanks Given 
    2,752
    Thanks Thanks Received 
    4,529
    Thanked in
    2,398 Posts

    Default

    Pa dobro, lingvistika je zapravo nauka o jeziku... Profesori "nase linvgistike" onda, kako god

    I ja ga zovem "naski", prije svega jer mi je mnogo lakse i ma koliko 'glupo' zvucalo, ne smatram da je gluplje od trenutnog naziva koje sasvim sigurno nece biti i "konacno".
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  22. #297
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pa dobro, lingvistika je zapravo nauka o jeziku... Profesori "nase linvgistike" onda, kako god

    I ja ga zovem "naski", prije svega jer mi je mnogo lakse i ma koliko 'glupo' zvucalo, ne smatram da je gluplje od trenutnog naziva koje sasvim sigurno nece biti i "konacno".
    Opet si promašio, no da te više ne mučim cepidlačenjem ride: Nebitno je.

    U suštini, oko glavnih stvari, se slažemo. A ostalo su nebitni detalji.

    Vjerujem da će mi Rakun zamjeriti, ali meni je nekako teško da prevalim preko zuba da govorim crnogorski. A nešto mi baš ne ide ni da ga zovem srpski. Kad sam ga učio zvao se srpskohrvatski. Sve što je došlo poslije je - smrdljiva politika. Nemam problem ni da se nazove crnogorski, ali imam problem s pokušajima da se po svaku cijenu pravi jezik koji je drugačiji. I imam problem s novim slovima. Posebno ono "zj" - pa ja sam vazda govori "zenica" i ne mogu se sjetit da sam ikad čuo "zjenica" s tim novim slovom. Ono "sj" bih nekako i mogao da prihvatim. A mislim da nije ni to moralo. No "kako goj oj", što bi rekao moj drug.

  23. #298
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,791
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,312
    Thanked in
    2,164 Posts

    Default

    Ako se neko sjeća, pravila se frka po fakultetu književnosti u Nikšiću kad je predmet trebalo da se preimenuje iz sprski jezik u maternji jezik. Neki su studenti protestovali, a predvodio ih je prsli student Bojan Strunjaš Njunjavi. Na konto borbe za srpski jezik, Strunjaš je dobio 7 hiljada eura, a onda je upao u parlament kao poslanik Srpske radikalne stranke. Taj veliki stručnjak srpskog jezika, koji je jedva umio da priča, a kamoli da uradi nešto više, primao je platu taj jedan mandat, a onda je našao posao - zamjenski nastavnik crnogorskog jezika. Neđe u Pljevljima, čini mi se. Moguće da je sad nastavnik za stalno, čini mi se da je prije nekoliko mjeseci bio tekst o nekakvoj svađi direktora i Strunjaša u nekoj lijevoj školi u okolini Pljevalja. Svađa je bila oko toga što Strunjaš bistri politiku na časovima. Ruku na srce, čini mi se da je i priča bila da ga đaci vole, mada sam to možda i umislio, a i velika je šansa da je direktor te škole neki dps stručnjak.

    Što se tiče zadovoljstva vojvode od koljenice nazivom jezika, da napomenem nekoliko stvari. Prvo, trebalo je da se dvotrećinskom većinom glasa za set izbornih zakona, a Mandić i družina su to uslovili ovom pričom o promjeni naziva jezika. Toliko o vladavini prava kao prioritetu. Drugo, koliko god da je on bio zadovoljan zbog naziva crnogorski crtica srpski, što bi značilo da je to jedno te isto, lingvisti su ga malo zaebali e su mu rekli da u pitanju nije crnogorski crtica srpski, nego crnogorski crta srpski. A to nije isto, što stručnjaci za srpski jezik nisu ni prepoznali kad su glasali za izmjenu. Cijela ova priča oko crtice i crte jeste i jedan od glavnih razloga što niko nema živaca da pamti ni naziv predmeta ni distinkciju između crtice i crte.

    Kao što rekoh, bore se za jezik oni koji blage veze nemaju o njemu. Eto je čak i Pipun završio književnost, objavio tri zbirke pjesama. Neko je prije neku godinu par njegovih pjesama na forum izbacio. Na stranu to što mislim da su pjesme smeće, ipak je umjetnički dojam stvar ličnog doživljaja pojedinca, ali sam primijetio da čoek nije najpismeniji. Konkretno, ima veliki problem sa sastavljenim i rastavljenim pisanjem riječi. E sad, da li je on bio toliko uvjeren u svoje znanje jezika da nije plaćao lektora ili je lektor bio slab, to pojma nemam. Usput, Pipunova biografija ne sadrži nikakvo radno iskustvo prije početka balljenja politikom. Stručnjak par ekselans, level dps.
    Last edited by NHM; 08-12-19 at 06:46.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. #299
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Plus koliko bi bio veći da nije ove vlasti, ucjena, pritiska itd

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Zbilja. Koliko bi veći bio procenat srba(neko bi ih nazvao i possrbicama, ali ja nikad) da nije vlasti koja je do juče kidisala na sve što nije srBsko i koja je Crnogorce proglašavala ustašama

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #300
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Vjerujem da će mi Rakun zamjeriti, ali meni je nekako teško da prevalim preko zuba da govorim crnogorski. A nešto mi baš ne ide ni da ga zovem srpski. Kad sam ga učio zvao se srpskohrvatski.
    Što bi ti zamjerao što si principijelan ? I ja sam učio Srpsko-Hrvatski i do utakmice koja je prenošena kako je prenošena (svi znate o čemu pričam) ssm takođe kršio pravilo "piši kao što govoriš . Sad samo pišem kao što sam čitavog života i govorio

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    imam problem s pokušajima da se po svaku cijenu pravi jezik koji je drugačiji.
    Koji su to pokušaji ? Da si u pravu svaki subtitl na televiziji bi ti bio na Crnogorskom, a ja ne viđeh ni jedan. Šta više, dobar dio je na ekavici
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Posebno ono "zj" - pa ja sam vazda govori "zenica" i ne mogu se sjetit da sam ikad čuo "zjenica" s tim novim slovom. Ono "sj" bih nekako i mogao da prihvatim. A mislim da nije ni to moralo. No "kako goj oj", što bi rekao moj drug.
    Slovo Dž koristiš minimalno (ređe nego ś) pa eto postoji

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    Last edited by Rakun; 08-12-19 at 15:53.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 12 of 16 FirstFirst ... 28910111213141516 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako sam jezički postao ugrožen
    By golozlo in forum Politika generalno
    Replies: 14
    Last Post: 10-12-12, 23:39
  2. Diskriminacija
    By Enjoy_The_Silence in forum Sve i svašta
    Replies: 42
    Last Post: 25-11-11, 16:22
  3. Diskriminacija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 09-01-10, 12:22
  4. više jezični sajt
    By IvanC in forum Software
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-07, 16:59
  5. Diskriminacija
    By Bijesno pile in forum Sve i svašta
    Replies: 35
    Last Post: 12-04-04, 18:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •