Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 442

Thread: GMO i GM hrana

  1. #51
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tha_Maddog View Post
    Zašto se o temi genetski modifikovane hrane ne govori ni promil kod nas?

    Zar ima nešto važnije od onoga šta jedemo???
    Kakvo je to pitanje zaboga, ovo je Crna Gora

  2. #52
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tha_Maddog View Post
    Zašto se o temi genetski modifikovane hrane ne govori ni promil kod nas?
    Obrazovanje.

  3. #53
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation

    Pa hajde malo da se uključi više ljudi, nema mnogo važnih stvari poput ove. Od toga živimo.

    Quote Originally Posted by b92.net
    Vesti | nedelja 1.05.2011
    Smrtonosni pesticidi donose profit
    Izvor: Tanjug


    Burkina Faso je prva u svetu digla glas protiv upotrebe opasnih pesticida koji svake godine odnesu čak 200.000 ljudskih života, od toga 99 odsto u trećem svetu.

    Čitav tekst ovdje.

  4. #54
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  5. #55
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by vaseljenska.com
    17. 07. 2011 | 14:48
    Отровна влакна с неба

    Београд – Генетски модификоване гљивице откривене у хемијским траговима с неба! Амерички научници са института Карником открили су присуство ГМ организама у кемтрејлсу, хемијским траговима које у атмосферу испуштају необележени авиони. И не само то! Заражени еритроцити, патогени микроорганизми и јаја ваљкастих црва пронађени су у овим влакнима.

    * Изазива тумор

    - Становништво Србије такође је угрожено! Авиони све чешће запрашују небо изнад нас, а ове гљивице се хране хранљивим материјама које су нашем имунолошком систему потребне да би се поправио и поново изградио – објашњава за Курир Суботичанка Ирена Барет, активисткиња Еколошког покрета Србије и дипломац Института за природну медицину у Калифорнији.

    Она тврди да је управо кемтрејлс један од разлога све чешће појаве тумора, али и других разарајућих болести које настају као последица ослабљеног имунолошког система.
    Као један од разлога за учестале појаве хроничног умора, депресије и многих обољења амерички научници са поменутог института навели су и тешке метале откривене у нано-честицама које испуштају авиони.

    * Слаби срце

    - Пронађени су хром, никл и алуминијум, који, када доспе у наше тело, пролази баријеру између мозга и крвотока. Доказано је да је директно повезан с настанком Алцхајмерове болести. Штетност баријума, који, осим што је канцероген, доводи до слабости срца, не треба посебно наглашавати. Сматра се да кемтрејлс утиче и на настанак Моргелонсовог синдрома, мистериозне паразитарне болести која на кожи ствара ране из којих вире влакна – објашњава Ирена и додаје да је умор који заражени осећају довољно јак да омета нормалне животне активности.

    * Кемтрејлс „напао“ Земун?

    У Земуну, у близини КБЦ „Бежанијска коса“, прошле недеље појавила се чудна лепљива, беличаста смеса која мештане неодољиво подсећа на кемтрејлс. Редакцију Курира позвало је неколико читалаца, који страхују да је неко из ваздуха избацио отровне материје. Неки од њих тврде да су убрзо после тога добили болове и отоке у ногама.

    - Запрепастила сам се када сам се у недељу вратила из викендице и затекла лепљиву, белу материју сличну паучини свуда по дворишту. Никада нисам видела тако нешто. Била је свугде по столицама, столовима, дрвећу, цвећу. Чак ми је и пас био улепљен нитима – каже Иванка Стојановић, која је данима покушавала да очисти двориште. Како каже, чим се вода осуши, бела смеса је и даље ту.

    - Сваки предмет који дотакнем је лепљив. Што је најгоре, почела сам да осећам болове у ногама, које свакога дана отичу све више. Исте симптоме има и мој супруг. Заиста мислим да је то неки отров – прича Стојановићева. Њена комшиница Душанка Абрамовић каже да се иста материја у њеном дворишту појавила пре више од 20 дана.

    - Ову супстанцу немогуће је уништити, а чини ми се да је има све више. Прво сам мислила да је дошла из оближње шуме, али онда ми је сестра рекла да се код ње у Панчеву појавила иста смеса, иако у околини нема никаквог дрвећа. Сигурна сам да су нам је бацили с неба – самоуверена је Абрамовићева.

    * Траже помоћ од Министарства здравља

    Ирена каже да су се још у септембру прошле године обратили Министарству здравља са захтевом да се и у нашој земљи анализира садржај кемтрејлса и открију могуће последице по здравље људи.
    - Брине нас да се кемтрејлс прска у ваздушном простору Србије и због стратосферског геоинжењеринга, или неког другог разлога, без нашег знања и сагласности. Захтевамо да се обави тестирање ваздуха, земљишта и воде, који су хронично контаминирани кемтрејлсом – пише у писму које је Ирена у име Еколошког покрета Србије послала Министарству здравља. Како каже, одговор до данас није добила.

    Како да се заштитите од кемтрејлса

    За чишћење организма од токсина из кемтрејлса Ирена препоручује неколико природних лекова:
    * глину, за спољашњу и унутрашњу употребу
    * колоидно сребро
    * омега 3, 6 и 9 масне киселине, којих има у ланеном уљу, уљу ноћурка
    * рибље уље
    * зеолит
    * кинеске гљиве реишу, шитаке и маитаке – делотворне у облику екстракта
    * уље траве чајевац
    http://www.vaseljenska.com/drustvo/o...vlakna-s-neba/

  6. #56
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Počelo je!

    Uzgajanje organskog paradajza, paprike i ostalog povrća za vlastite porebe postaje kažnjivo u USA


    Izvjesna Julie Bass, žena iz Oak Parka u Michiganu, susreće s mogućnošću tromjesečnog zatvora zbog uzgajanja organske hrane u dvorištu svoje kuće!

    Bassova je zbog ovog “zločina” već izvedena na sud, prenosi američka TV stanica FOX2, a u tužbi koju potpisuju gradski oci se navodi da se u bašti spomenute žene “uzgaja neprikladan biljni materijal”?!? A u taj “neprikladan biljni materijal” se ubraja mrkva, paradajz, paprika i krastavac... odnosno sve organski uzgojeno voće i povrće.

    Nesretna žena je za FOX2 rekla da ne smatra da je počinila bilo kakav zločin, te da je zbog cijena organske hrane u Americi, koja raste nebu pod oblake, odlučila uzgajati malo povrća za svoju djecu u svojoj bašti. “Obzirom da cijena organske hrane raste, pomislila sam zašto je ne bih uzgajala sama. Djeca je vole jesti, a čak mi i djeca iz susjedstva dolaze pomoći oko uzgoja”, rekla je ona.

    Ovo što se trenutno zbiva u SAD-u je zapravo samo očekivana posljedica nakon uvođenja takozvanog Codexa Alimentariusa širom svijeta. Riječ o zbiru propisa koje nameće FAO širom svijeta kojim bi se ugušila organska poljoprivreda i uvela poljoprivreda zasnovana na genetski modificiranom (GM) sjemenu.


    http://abcnews.go.com/US/vegetable-g...ry?id=14047214





    .
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #57
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Sta je pocelo? Vlastima ne odgovara jer ona uzgaja, a to sto citave fabrike postoje - nema veze.

    I am so post-rock I shit sad birds.


  8. #58
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Sta je pocelo?
    Primjena zakona o hrani sa restriktivnim mjerama za proizvodnju voća i povrća u prvatne svrhe.
    Quote Originally Posted by RotfLmaOmGg View Post
    Vlastima ne odgovara jer ona uzgaja, a to sto citave fabrike postoje - nema veze.
    U tom i jeste stvar - čitave fabrike. Zakon ide u korist korporacijama koje će imati monopol na proizvodnju ovih proizvoda. Dakle, kontrola od sjemnena do ploda.
    Apelujem da ispratiš ovu temu od početka. Vjeruj mi svašta ćeš saznati.
    The more things change, the more they stay the same.

  9. #59
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation


    ````````````

  10. #60
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation

    http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=552533

    Quote Originally Posted by b92.net
    Politika | sreda 26.10.2011 | 11:42
    Peticija za zabranu GMO
    Izvor: Tanjug

    Beograd -- Predstavnici stranke Zeleni Srbije predali su Skupštini Srbije peticiju kojom traže da se zabrani genetski modifikovana hrana.


    Oni su predali i Predlog zakona o zabrani genetski modifikovanih organizama (GMO).

    Peticijom, koju je potpisalo više od 35.000 građana, Zeleni Srbije traže da država podrži zabranu proizvodnje, uvoza, korišćenja i prometa genetski modifikovanih organizama, rekao je predsednik te stranke Ivan Karić novinarima.

    On je rekao da cilj Zelenih nije da peticijom i predlogom zakona koče razvoj naučno-istraživačke delatnosti, jer istraživanja moraju da se rade i medicina ima potrebu za GMO.

    "Smatramo da je Srbija zemlja izuzetnih prirodnih resursa i agrarnih potencijala i da nema potrebe da proizvodi genetski modifikovanu hranu", rekao je Karić i naglasio da korišćenje proizvoda od GMO nepovoljno utiče na zdravlje ljudi i ugrožava prirodnu raznovrsnost.

    Istraživanja su pokazala da negativni efekti zbog upotrebe genetski modifikovane hrane, poput alergija i toksičnih manifestacija u čovekovom organizmu, mogu da se ispolje i u trećoj generaciji, naveo je Karić.

    On je istakao da inicijativa za zabranu GMO nije stranačka, niti politička kampanja, već samo građanska inicijativa za dobro svih građana Srbije.

    Prema Karićevim rečima, postojeći zakon o GMO se uopšte ne poštuje i ne postoje podzakonski akti, te su u Srbiji sasvim odškrinuta vrata genetski modifikovanim proizvodima.
    Jedan od komentara na vijest:

    Nije samo biološka pretnja u pitanju. Sve i da je najzdravija na Svetu, mnogo ozbiljnije pitanje je pitanje patentnih prava na seme, jer je seme u vlasništvi kompanije Monsanto.
    Ne smete da čuvate seme koje nikne, već morate da kupite svake godine od njih. Ako vide da imate veći prinos, nego što je to moguće sa kupljenom količinom, sledi tužba. Ako niste njihov kupac, šalju tajne inspekcije u vaše njive i proveravaju poreklo semena. Ako je vetar naneo seme, krivi ste kao da ste ga lično sadili. Nakon što ste jednom zasejali njivu njihovim semenom i prskali useve pesticidom RoundUp, koji takođe Monsanto proizvodi, zemlja je zatrovana za sve druge useve. Ako komšija koristi RoundUP on pada i na vašu njivu.

    Kada svi počnu da koriste Monsanto seme, isključivo od njihove volje zavisi cena hrane i isplativost bavljenja poljoprivredom.

    Smem da potpišem da se kod nas več uzgaja sojina sačma iz ove kuhinje.

    Ovo nije naučna fantastika, sve ovo se zaista dešava u obe Amerike i Indiji, i mnogim drugim zemljama. Samoubistva farmera u Indiji su učestala pojava jer ne mogu da se izvuku iz dugova.

    Pogledajte dokumentarac Food Inc.
    (horor, 26. oktobar 2011 13:35)

    A kod nas? Niko ništa.

  11. #61
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Kod nas te nazovu ludakom,budalom,protivnikom civilizacije, jer pobogu nekakvi debeli Amer nema ništa protiv masnog hamburgera i kokakole 3x dnevno za obroke a ti si se naša pametan da soliš pamet kako je zdravije povrće iz bašte nekoli ono što ti onu uvaljaju po 3x nižoj cijeni.

  12. #62
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Mi jos uvijek, jer nismo ni na kakvoj ekonomskoj ili bilo kojoj drugoj znacajnoj mapi svijeta, imamo taj luksuz da imamo zdravu hranu, i mozemo je imati jos dosta decenija u buducnosti, ali zahvaljujuci sopstvenoj nesposobnosti i neradnosti uvozimo svakakvo smece i plastiku.

  13. #63
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Srećom, nije baš da nikoga nije briga šta jedemo. Članak od prije skoro 4 i po godine. Čitajte. Zaključke donosite sami.

    Quote Originally Posted by pcnen.com
    Posljednji update: 18. Jul 2007, 09:38
    Genetski modifikovana hrana bez kontrole
    Veterinarski inspektor Mirjana Drašković odgovorila Ivanu Popoviću

    Piše: O.Lakić/Vijesti


    Javna rasprava o nacrtu zakona o bezbjednosti hrane trebalo je da se bavi tom temom, a ne da se organizuju okrugli stolovi kako bi se suprostavljali meni. Kada je direktor Veterinarske uprave Crne Gore javno rekao da ne daje dozvole za uvoz genetski modifikovane hrane i da je to što ja tvrdim "neistinito i maliciozno", želim da mu razjasnim da sam na insistiranje ljudi koji su pitali i koji su prisustvovali raspravi u Podgorici rekla da ne možemo biti sigurni da li na teritoriji Crne Gore imamo ili nemamo genetski modifikovanu hranu. Ako se ona ne deklariše i ako je neki proizvođač pošalje, mi nemamo mogućnosti da to iskontrolišemo jer nemamo laboratorije" - kazala je juče bivša glavna veterinarska inspektorka Mirjana Drašković, reagujući na izjavu direktora Veterinarske uprave Crne Gore Ivana Popovića na javnoj raspravi u Herceg Novom.

    On je rekao da nije tačno da se u Crnu Goru uvoze sumnjive namirnice i tvrdnje Draškovićeve da je došlo do opšteg pada kontrole hrane ocijenio malicioznim i netačnim.- Postoje ilegalni putevi ulaska hrane u Crnu Goru i svi mi to znamo, to niko ne može da ospori, a i sam direktor Popović je izjavio da je to teško suzbiti. Ja sam samo reagovala na izjavu da nemamo genetski modifikovane hrane, a nijesam pričala o tome da mi dozvoljavamo njen uvoz. Ako hoćemo da primjenjujemo zakon o bezbjednosti hrane, sve što radimo i što uvozimo trebalo bi da postavimo na sajt gdje bi se dnevno građani obavještavali i imali sliku o tome šta mi dozvoljavamo i iz kojih zemalja, jer to nije i ne smije da bude tajna. Ne bi trebalo građani da nam govore da je hrana bezbjedna, valjda mi to treba njima da kažemo - ocijenila je Draškovićka.

    Direktor prijeti otkazom

    - Direktor mi je juče saopštio da bi trebalo da napustim službu. On se tome nada, ali ja nemam razloga za to. Mogu da je napuste samo oni koji daju neke paušalne ocjene i izjave, ili nijesu sposobni da obavljaju te funkcije. Rekao je da će mi dati otkaz. Rekla sam da može jer bi time potvrdio ono što ja cijelo vrijeme pričam a to je da smetam nekome. Ja sam profesionalac i to im smeta. Rekao je da će predložiti Vladi da mu da saglasnost da mi da otkaz. Priprijetio mi je da će obezbijediti pismene izjave inspektora koji bi, navodno, potrvrdili da ja nijesam u pravu i da sam loš inspektor. Rekla sam mu da će svoje tvrdnje suprostaviti izjavama resornog ministra Milutina Simovića date krajem novembra prošle godine pod zakletvom u krivičnom postupku. Ne interesuju me funkcije, interesuje me da mi se obezbijede uslovi rada i da mogu da primijenim svoje znanje i da kažem građanima - ovo je zdravstveno bezbjedno zbog toga i toga i da to mogu da argumentujem - kazala je Drašković.

    Ona je zapitala zašto su izdati nalozi za smanjenje broja analiza i na osovu kojih parametara je to urađeno.

    - Mi to radimo da bi rekli - evo, mi smo u Evropi. Mi se ne možemo pohvaliti da smo pojačali sistem kontrole. Ko nama garantuje da ovamo dolazi potpuno zdravstveno bezbjedna hrana? Čime se to garantuje? Naša je obaveza da to ispitamo. Postoje modusi što je trebalo obezbijediti da bi se ovo primjenjivalo na 5, 10, ili 15 uzoraka. To su neki novi sistemi kontrole, a po zahtjevu EU i drugih zemalja jer oni hoće da plasiraju svoju robu nesmetano na novo tržišto sa što manje kontrole, jer onda imaju manje vraćenih pošiljki i manje problema. Svi znaju da smo svojevremeno jedva vratili neke pošiljke. Ovako je jednostavnije - ne kontrolišeš pa ne znaš. Zbog toga ne možemo da tvrdimo da smo bezbjedni - kazala je Draškovićka i pojasnila da je moguće procijeniti stanje u nekoj državi, ali to treba prvo sve odraditi pa onda donijeti odluku o smanjenju broja uzoraka i to ne u načelu iz svih država, nego samo iz onih država za koje ste sigurni.
    - U protivnom - ne. I zbog toga ostaje konstatacija koju sam iznijela. Jer, ako smanjujete nekome kontrole i dozvoljavate mu da slobodnije uđe kod vas, morate obezbijediti nešto kao garanciju da je to ipak u redu, da nekome sjutra kažete koje su to garancije, zašto ste vi to tako dozvolili, a ne zato što je to meni neko tražio ili zato što ja hoću da uđem Svjetsku trogovinsku organizaciju, ili u EU. Upravo Evropa nama o svemu traži dokaz, to je suština. To pojedini ljudi u Crnoj Gori ne shvataju, ili nemaju potrebu da shvate jer mogu da rade tako kako rade. Zato sam ja rekla da ne mogu pojedini ljudi, i ne može samo inspekcija ili ne znam ko da se bavi bezbjednošću hrane. To je mnogo kompleksniji problem - zaključila je ona.

    Popović: Maliciozne i netačne izjave

    Nije tačno da se u Crnu Goru uvozi sve i svašta, i nikakvi ministri ne izdaju dozvole za to otkad postoji Veterinarska uprava, kazao je direktor Veterinarske uprave Crne Gore Ivan Popović na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o bezbjednosti hrane.


    On je, odgovarajući na optužbe bivše glavne veterinartske inspektorke Mirjane Drašković, konatstovao da je uvozna hrana "odličnog kvaliteta", da se obavlja više analiza nego što je preporuka Evropske unije i da su "naši filteri jači nego kod drugih država u regionu".


    Drašković je u četvrtak izjavila da je u posljednje dvije tri godine došlo do pada sistema kontrole uvoza hrane, konstatujući da crnogorski ministri nijesu raspoloženi da se izdavanje dozvola za uvoz hrane prepusti drugim tijelima i udalji od politike.


    Popović je izjave Mirjane Drašković nazvao "malicioznim i netačnim".


    But bez kosti za 86 centi

    - Rekla sam da se dozvoljava uvoz svega i svačega u Crnu Goru i to se potvrđuje rješenjem koje je dao direktor Veterinarske uprave za uvoz brazilskog svinjskog mesa preko Luke Bar. Mi smo dozvoljavali samo njegov tranzit. Posumnjala sam, zbog vrlo niske cijene, da je to neka sumnjiva roba jer joj je cijena bila 0,86 centi po kilogramu za svinjski but bez kostiju. Blagovremeno sam obavijestila nadležne organe da preduzmu mjere jer sam imala informacije da se tamo, u bescarinskoj zoni, nalazi kamion jednog našeg velikog prerađivača, da se ti kontejneri otvaraju i da se dio tih pošiljki izvlači i vozi u njegovu fabriku na preradu. Skrenula sam pažnju ministru Simoviću jer sam nakon toga utvrdila da je kontejner ispražnjen. Iz nekih razloga ti kontejneri su počeli da zaobilaze Luku Bar. Crna Gora je branila da se uvozi brazilsko meso, nikad nije dala dozvolu za uvoz, ali, izgleda, nije bilo potrebe za dozvolom, jer su se na nezakonit način snabdijevali tim sumnjivim i neuobičajeno jeftinim proizvodom - tvrdi Draškovićka.
    But bez kosti za 86 centi

    - Rekla sam da se dozvoljava uvoz svega i svačega u Crnu Goru i to se potvrđuje rješenjem koje je dao direktor Veterinarske uprave za uvoz brazilskog svinjskog mesa preko Luke Bar. Mi smo dozvoljavali samo njegov tranzit. Posumnjala sam, zbog vrlo niske cijene, da je to neka sumnjiva roba jer joj je cijena bila 0,86 centi po kilogramu za svinjski but bez kostiju. Blagovremeno sam obavijestila nadležne organe da preduzmu mjere jer sam imala informacije da se tamo, u bescarinskoj zoni, nalazi kamion jednog našeg velikog prerađivača, da se ti kontejneri otvaraju i da se dio tih pošiljki izvlači i vozi u njegovu fabriku na preradu. Skrenula sam pažnju ministru Simoviću jer sam nakon toga utvrdila da je kontejner ispražnjen. Iz nekih razloga ti kontejneri su počeli da zaobilaze Luku Bar. Crna Gora je branila da se uvozi brazilsko meso, nikad nije dala dozvolu za uvoz, ali, izgleda, nije bilo potrebe za dozvolom, jer su se na nezakonit način snabdijevali tim sumnjivim i neuobičajeno jeftinim proizvodom - tvrdi Draškovićka.
    http://web.archive.org/web/200708241...&news_id=24448

  14. #64
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    zahvaljujući bezobrazluku vlasti i "biznismena". koliko znam ljudi da muku muče sa prodajom poljoprivrednih proizvoda i to po cijenama koje im samo dozvoljavaju da vrate uloženo,bez uračunavanja svog rada i opet ne mogu da prodaju. pa jbt u megamarketima prepakuju brazilsku piletinu pod imenom naših farmi i na akciji je 1.80e. perutnina ptuj prodaje pileća prsa po cijeni od 4.5e kilo što dođe da je pile u kompletu oko 3e za kilogram. al zato se narod polakomi i radije uzima ono od 1.80 nego kod domaćeg proizvođača za 3e ili 2.50e. a političari,biznismeni i ostali onda krenu sa pričom kako se isplati ovima što uvoze po tim cijenam itd. e pa isplati,jer on svojim životinjama daje steroide(nekome će bit smiješno al i to postoji i naveliko se radi) a ovi odavde nemaju to u ponudi.al zato krkaš tu uvoznu piletinu pa za 10 godina ideš da ti miču jetru,bubrege i ostale organe koji su se raspali od dejstva hemikalija.
    kad se pojavi GM hrana ista će priča bit "jes čoče mi smo pametni pa nećemo a cijeli svijet oće, ne bi valjda kompanije svjesno trovale ljude zbog zarade".

  15. #65
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Occupy Wall Street ujedinio se s farmerima u borbi protiv najvećeg GMO proizvođača na svijetu - korporacije Monsanto

    advance.hr
    vrijeme objave: Utorak - 31. 01. 2012 | 19:46





    Iz dana u dan Occupy pokret u SAD-u dokazuje svoju snagu i široki spektar otpora protiv korporativne dominacije.
    Prema posljednjim informacijama pokret čvrsto stoji u solidarnosti, ali i u akciji, s malim američkim poljoprivrednicima koji već godinama ratuju protiv izrabljivačke politike i prakse najvećeg proizvođača GMO sjemena na svijetu - korporacije Monsanto.
    Najavljeni su i prosvjedi ispred istraživačkih centara kompanije.

    Monsanto sistematski ugrožava sve farmere i poljoprivrednike koji ne prihvate njihovo GMO sjeme.
    A kada ga jednom i prihvate, doslovno postaju robovi velikoj korporaciji jer sjeme je zaštićeno "autorskim" pravima i sukladno tome svake godine moraju izdvajati novac za Monsanto.
    Ovo nije ništa drugo nego drski pokušaj jedne korporacije da zavlada najvitalnijim resursom na planeti - hranom.
    Problem s Monsantom nemaju samo poljoprivrednici u SAD-u, već i u mnogim zemljama diljem svijeta.

    Grafika: Gdje sve Monsanto ima svoje proizvode?
    (preuzeto sa službene stranice monsanto.com)



    Velik broj istraživanja pokazao je negativne učinke GMO hrane - no ako na trenutak čak i zanemarimo tu komponentu i hipotetički pretpostavimo da je GMO hrana potpuno zdrava, to nimalo ne umanjuje činjenicu da svojom agresivnom politikom korporacija Monsanto slobodne zemljoradnike pretvara u ovisnike o svojim proizvodima.

    Kolikom snagom trenutačno raspolaže Monsanto pokazuju i dokumenti u kojima je otkriveno da svoje proizvode nameću drugim zemljama uz pomoć snažnog pritiska od strane američke vlade.
    (Opširnije: Wikileaks: američka korporacija Monsanto prijeti državama koje odbiju GMO hranu)

    10,000 farmera protiv Monsanto GMO proizvoda - Haiti, 23.6.2010.Borba protiv apsolutnog gospodara GMO hrane Monsanto-a podjednako je važna kao i druge anti-korporacijske i anti-bankarske borbe koje Occupy pokret vodi gotovo svakodnevno.
    Danas počinje velika sudska parnica između farmera i kompanije Monsanto. Cilj je zaštititi obiteljska domaćinstva i njihovu zemlju od trovanja Monsanto GMO proizvodima.
    Farmere će aktivno podržati i 3 sekcije Occupy prosvjeda - Occupy Wall Street Food Justice, Occupy Big Food i Food Democracy Now!

    Uzgoj GMO hrane u milijunima hektara (podaci 1996-2008)Da li se protiv glomaznog Monsanto-a može boriti sudskom parnicom ili prosvjedom? Vjerojatno ne, ali u ovom trenutku najvažnija borba od svih vodi se za okupaciju ljudske svijesti. Ljudi moraju biti upoznati s činjenicama i detaljima vezanim uz poslovanje ove korporacije.

    Monsanto ima financijski kapacitet da za sebe priskrbi najutjecajnije znanstvenike koji će danonoćno sastavljati istraživanja u kojima stoji da je GMO hrana zapravo hrana budućnosti.

    Ali nema kapaciteta da pojasni zašto se svakih 30 minuta u Indiji ubije jedan poljoprivrednik (vidi: Val samoubojstava u Indiji - analiza uzroka)
    Tu mora nastupiti Occupy pokret i slične inicijative, moraju pronaći načina kako te činjenice dovesti u širu javnost.

    Vezane vijesti: Peru uveo 10-godišnji moratorij na sve GMO proizvode
    The more things change, the more they stay the same.

  16. #66
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    12,694
    Thanks Thanks Given 
    2,094
    Thanks Thanks Received 
    1,062
    Thanked in
    499 Posts

    Default


  17. #67
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

  18. #68
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Exclamation

    Ko se usudi da čita, neka se potrudi da pročita sve u linku, sa pažnjom.


    Quote Originally Posted by vaseljenska.com
    ГМО за почетнике
    21. 02. 2012 21:16 | Драгана Станковић - Еколошки Покрет Ниш

    Генетски модификовани организами (ГМО) се добијају на тај начин што се страни ген убаци у генетски код домаћина. Дакле, то је организам коме је генетски материјал промењен тако да се, као такви, не могу наћи у природи (2002.г. ФДА).

    Идеја о могућности пребацивања гена из једне врсте у другу, која представља основ савремене биотехнологије, рођена је у Хонолулуу, новембра 1972. године на конференцији о плазмидима. У наредне две године, у серији експеримената спроведених на Стенфорд Универзтету, научници су дошли до одкрића да је могуће рекомбиновати гене у нижим организмима (нпр. бактерије) и у вишим организмима (кичмењаци). Научници који су се бавили овом проблематиком одмах су схватили не само потенцијал и значај овог открића већ и потенцијалну опасност, па су у писму америчкој Националној академији наука (NAS), пренетом и у часопису „Science“, захтевали да се наметне забрана за даља истраживања у овој области. На конференцији у Асиломару, Калифорнија, 1975. године 150 научника из 13 земаља одлучује да општу забрану замени комплексом правила где су и даље забрањена сва истраживања на рекомбинацији гена, док се не прикупи довољно знања. Ово представља једини случај да научна заједница себи намеће забрану због безбедности и етичке регулативе.

    Ради лакшег дефинисања појма ГМОа навешћу укратко поступак настанка ГМОа који износи Џефри Смит (Jeffrey Smith директор Института за одговорну биотехнологију) у свом делу „Семе уништења“.

    Према речима Џефрија Смита, један од уобичајених начина убацивања страног гена у ДНК домаћина је такозваним генским пиштољем: “Научници пресвуку хиљаде комадића злата или волфрама страним геном, затим их упере у посуду која садржи хиљаде ћелија које ништа не слуте и пуцају надајући се да ће бар неки страни ген завршити на правом месту у ДНК “. Овај потпуно непредвидив поступак научници шаљиво упоређују са операцијом на мозгу лопатом (проф. Димитријевић, генетичар). Након што се страни ген упуца у ћелије, само мали постотак заврши у ДНК. Како би открили која од хиљаду ћелија у посуди има страни ген у свој ДНК, научници на страни ген причврсте маркер ген за отпорност на антибиотике (Anibiotic Resistant Marker-ARM). Ако oвај пакет гена уђе у ДНК, ген АРМ учиниће ћелију неуништивом за иначе смртоносну дозу антибиотик. Према речима бројних научника ( проф. А. Пустај, проф .Димитријевић…) овај поступак убацивања гена је потпуно неизвестан, a исход генетске модификације је-изненађење (Џефри Смит). Међутим, оно што је сигурно и што је чак и америчка ФДА признала је да је убацивање отпорност на антибиотике преко ГМО у људски ланац исхране, веома опасно. Наиме, истраживање из 2002.г. (прво истраживање на људима), показало је да се АРМ гени преносе у бактерије унутар пробавог система човека који једе ГМ храну. Ово истраживаљжње потврдило је забринутост научника. Ако се АРМ ген преноси с једне врсте на другу, то може резултирати новим и опасним болестима отпорним на антибиотике.

    Према речима генетичара проф. Димитријевића, сваку насилну промену, геном доживљава као агресију, и реагује на три начина: најпре проба да исече убачени ген, па кад то не успе, покуша да га затвори (да не може да да свој протеин) и на крају, ако и то не успе, следи фаза у којој убачени ген мања биљку, што је потпуно не предвидив посао и траје генерацијама. Овде долазимо до још једног проблема са генетски модификованим организмима, као највећој претњи екологији. Утицај ГМОа на животну средину се уопште не контролише. Када се једном пусте у природу више се не могу опозвати. САД, Мексико, Ирак, Индија, Аргентина, и многе друге ризнице семена сада су трајно контаминиране ГМ организмима. Чак је нуклеарни отпад „бољи“ од ГМОа јер ће се кроз хиљаду година разложити, ГМО одпад прети да будућим генерацијама оставимо зелене пустиње са џиновским бубашвабама(један од могућих сценерија). Министарство пољопривреде САДа, једно од три министарства које би требало да се бави безбедности од ГМОа, није урадило ни недну недину процену ризика, нити се бави проверавањем тестирања ГМОа, што је такође њен посао.

    Многи заговорници биотехнологије ће рећи да се човек одувек бави генетским модификацијама и да је ово само природни наставак. То није истина. Не ради се овде о мешању две исте биљке, различитих карактеристика, већ о мешању потпуно несродних врста, а постоји веома добра природна баријера која онемогућава риби да се укрсти са парадајзом. Поред тог, рекомбинацијом гена долази до стварања нових гена. Не зна се какве ће особине дати тај ген. 2001.године, белгијски научници су у соји пронашли један такав ген. Био је то други пут да је откривено да је Монсанто прећутао да пријави непознати ген када је пријављивао свој патент. Монсанто се тада правдао да је ген неактиван и уверавао јавност да је производ сигуран, без обзира што не знају порекло гена, јер је 5 година на тржишту и још се нико није жалио.

    Када говоримо о ГМО сусрећемо се са бројним контроверзама и потпуно супротним мишљењима. Док нас са једне стране уверавају да не постоји никакав проблем од коришћења ГМО-а, други нам износе чињенице које говоре супротно. Ову дилему нимало не решавају државне институције којима је поверено да испитују исправност хране и лекова (ФДА), јер је од 1992. године донета одлука о суштинској еквивалентности (“substantially equivalent“), по коме се ГМ биљке третирају исто као и конвенционалне (природне) биљке, па за њих не постоје посебне категорије, додатна истраживања исправности, нити се обележавају. Jаmes Maryanski који је био задужен за регулацију биотехнологију у то време, отворено признаје да је то у потпуности била политичка одлука, а не научна. Ова одлика се не односи само на храну већ на све производе биотехнологије (документарни филм, „Свет према Монсанту“).

    „Суштинска еквивалентност“ је главни изговор Монсанта (водећа мултинационална комранија за произвдњу ГМОа) зашто не врши експерименте исправности на људима.

    Једно истраживање које ми је посебно привукло пажњу обавио је Монсанто за свој Бт кукуруз МОН 864. По том истраживању, Бт кукуруз(кукуруз који,ради што никада ни један није радио, производи свој пестицид) МОН 864 безбедан је за исхрану и од 2005.г. одобрен је, и налази се на тржишту.

    Када је Сералин( Séralini G, Cellier D, De Vendomois JS. New analysis of a rat feeding study with a genetically modified maize reveals signs of hepatorenal toxicity. Arch EnvironContam Toxicol 2007;52:596–602 ) поновио исто истраживање 2007.г. на Бт кукурузу МОН 864 дошао је до битно другачијег закључка. Експерименталне животиње су били пацови. Резултати су указивали на знаке тровања јетре и бубрега. Код женки уочено је повећење триглицерида у крви од 24-40% у урину мужјака нађена је повећана концетрација фосфора и натријума 31-35% .

    Из ових података се могло закључити да ова сорта кукуруза није требала бити одобрена јер није безбедна. Сералин и његови сарадници кажу да је потпуно невероватно да је процена ризика, извршена на 40 пацова који су 90 дана били храњени Бт кукурузом МОН 864 и да истраживање није поновљено нити пролонгирано већ је такав производ одобрен. ( journal homepage: www.elsevie r.com/locate/envint)

    Нажалост, ова Бт сорта (Бт кукуруз, МОН 864) се појавио илегално и у нашој земљи, продаје се под именом Декалп( DekalB).

    Иначе, Бт сорте, заузимају значајан удео у генетским модификацијама ( Бт кукуруз, Бт памук, Бт соја, Бт кромпир) Заправо, ради се о убаченој бактерији Bacillus thuringiensis (отуда Бт) и тада биљка почиње да производи свој пестицид. Бт кромпир се води као пестицид, не као биљка. Бт кукуруз преко корена у земљу испушта отров па касније ту не могу да расту природне биљке. Када човек поједе овакву храну, бактерије из ње загаде бактерије у људским цревима и тако човек у свом стомаку добије фабрике за производњу отрова. Студија у Канади је показала да је 93% трудница које су јеле овакву храну, имале су тај токсин у пупчаној врпци и постељици. Што је још страшније, труднице су јеле месо од животиња које су храњене овим ГМО сортама. http://www.dailymail.co.uk/health/article-1388888/GM-food-toxins-blood-93-unborn-babies.html А експерименти на животињама показале су да се у мозку мишева проналази Бт токсин, за који Монсантови „научници“ кажу да се уништи у пробавном систему.

    У једном селу у околини Прокупља, једна жена је причала да њене животиње одбијају да једу кукуруз, што је поуздан знак да је генетски модификован. Међутим, ове године вести су много горе. Наиме, сазнала сам да су по селима продавали семе за које не постои етикета, ни произвођач. Не зна се ко је то продавао, али сумњамо на Монсантове раднике, јер се њихов оглас за посао могао наћи прошле године. Довољно је да само једна ораница буде под ГМ пшеницом и она ће поленом загадити све остале. У Мексику је забележена контаминација кукуруза на 1600км даљине од ГМ кукуруза.

    Овa појава је већ устаљени метод у земљама широм света. Исто се десило у Порторику. Илегално увозе семе, дистрибуирају га, затим проверавају, па када виде да су огромне површине под ГМО кажу да је најбоље да се одобри, јер је већ ту!

    Затим, крену проблеми са патентима.

    Пошто је полен загадио оранице, семе попадало на све стране(намерно, случајно) на све стране биће ГМ пшеница а пошто је ГМ пшеница патентирана сви који нису платили да је саде, а нађе се на њиховој земљи, мораће да плате огромне казне због тога.

    Čitav članak na: http://www.vaseljenska.com/drustvo/gmo-za-pocetnike/

  19. #69
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

  20. #70
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Još jedan divan primjer napretka.


  21. #71
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default



    Bill Gates Supports GMOs as “High-Tech Agriculture,” February 2012, Bill Gates GMO Interview
    Last edited by starwalker; 22-02-12 at 00:47.
    The more things change, the more they stay the same.

  22. #72
    Join Date
    May 2004
    Posts
    7,759
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    202
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Od njega ništa neočekivano, ko iole prati.


    Izdvojio bih neke članove, koji su u skladu s trenutnom (makar zvaničnom) politikom u Evropi, da se moraju označiti jasno ti proizvodi:

    Označavanje
    Član 48
    Subjekat u poslovanju GMO dužan je da pakovanje ili ambalažu i propratnu dokumentaciju GMO ili proizvode koji sadrže, sastoje se ili su dobijeni od GMO označi čitkom i vidnom oznakom.
    Upakovani GMO ili proizvod iz stava 1 ovog člana označava se oznakom na pakovanju ili ambalaži, a
    neupakovani proizvod oznakom na proizvodu ili postavljanjem oznake neposredno uz proizvod.
    Oznaka iz stava 2 ovog člana mora biti sljedeće sadržine :
    - "genetički modifikovan organizam"; ili
    - "ovaj proizvod sadrži genetički modifikovan organizam"; ili
    - "ovaj proizvod se sastoji od genetički modifikovanog organizma"; ili
    - "ovaj proizvod je dobijen od genetički modifikovanog organizma".
    Oznaka iz stava 3 ovog člana mora sadržati i jedinstven identifikacioni kod.
    Bliži način označavanja GMO ili proizvoda koji sadrže, sastoje se ili su dobijeni od GMO i propratne
    dokumentacije iz stava 1 ovog člana utvrđuje se propisom koji donosi Ministarstvo poljoprivrede u saradnji sa
    Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom zdravlja.
    Propisom Vlade utvrđuje se nivo slučajnih i tehnološki neizbježnih tragova GMO ispod kojeg ti proizvodi ne
    moraju biti označeni.
    Reklamiranje
    Član 51


    Subjekat u poslovanju dužan je da, prilikom reklamiranja proizvoda od GMO, jasno i nedvosmisleno navede da
    proizvod koji se reklamira sadrži, sastoji se ili je dobijen od GMO.
    Last edited by Tha_Maddog; 22-02-12 at 00:53.

  23. #73
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tha_Maddog View Post
    Izdvojio bih neke članove, koji su u skladu s trenutnom (makar zvaničnom) politikom u Evropi, da se moraju označiti jasno ti proizvodi:
    Eh, kad bi se propisi poštovali.
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #74
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Subjekat u poslovanju GMO dužan je da pakovanje ili ambalažu i propratnu dokumentaciju GMO ili proizvode koji sadrže, sastoje se ili su dobijeni od GMO označi čitkom i vidnom oznakom.
    Ako se misli na tekst velikim fontom (kao na cigaretama) onda odlično,ali ako se misli na "small print" ispod spiska sastojaka onda se to ni ne računa
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #75
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ako se misli na tekst velikim fontom (kao na cigaretama) onda odlično,ali ako se misli na "small print" ispod spiska sastojaka onda se to ni ne računa
    Malo morgen. Još nisam naišao na proizvod s vidno označenim GM sastojcima.

    A kako objasniti ovo: Kukuruz šećerac konzerva, zemlja porijekla Argentina, uvoz iz Mađarske, pakovano u BiH.
    p.s. Argentina največi izvoznik GM kultura.
    The more things change, the more they stay the same.

Page 3 of 18 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hrana kao afrodiziak
    By bane59 in forum Sex i erotika
    Replies: 2
    Last Post: 17-08-09, 13:16
  2. Brza hrana
    By rain_wind_storm in forum Sve i svašta
    Replies: 28
    Last Post: 07-04-09, 13:05
  3. Hrana za pse !
    By philipe in forum Kućni ljubimci
    Replies: 0
    Last Post: 04-01-09, 17:12
  4. Dijetalna hrana u PG... dje?
    By mmmm in forum Sve i svašta
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-06, 00:57
  5. Hrana
    By Hari Krisna in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 6
    Last Post: 17-10-04, 13:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •