Page 114 of 125 FirstFirst ... 1464104110111112113114115116117118124 ... LastLast
Results 2,826 to 2,850 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #2826
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,622
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    1,150
    Thanked in
    618 Posts

    Default

    Naravno da je trebala da bude zatvorena tad, ali ovo sad nema veze sa koronom vec cista politika. Struka je od pocetka pandemija radila dobar posao, dok se nije prestala pitati.

  2. #2827
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by high View Post
    Meni je nestvarno da se napravi opstina na teritoriji koja generise 265 Eura pdv/a.
    Koliki su mjesecni troskovi te opstine?
    Takav im je svaki posao.
    a ko li im to pravi taj pdv da mi je znati ko to tamo uredno placa

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  3. #2828
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Vlada krije kako će kresati budžet nakon izbora

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/459453/vlada-krije-kako-ce-kresati-budzet-nakon-izbora

    Predsjednik Vlade Duško Marković, u nedjelju je rekao “da nema govora o smanjenu plata u državnoj upravi, institucijama i preduzećima”, ali iz njegovog kabineta nije odgovoreno na pitanje “Vijesti” - na koji drugi način će zakrpiti nove rupe u državnom budžetu.
    Rebalansom budžeta Vlada je u junu predvidjela da će doći do pada turističke potrošnje od 40 odsto, kao i da će pad crnogorske ekonomije iznositi 6,8 odsto. Prema zvaničnim podacima, pad turističke potrošnje u julu i na početku avgusta iznosi 92 odsto, što će izazvati veći pad BDP-a od planiranog i uticati na pad državnih prihoda u većem iznosu od onog predviđenog rebalansom.

    “Molimo Vas da nam odgovorite na koji način Vlada planira da sanira ovaj novi deficit u budžetu ako neće biti smanjenja zarada u javnom sektoru? Da li to znači da će se Vlada odlučiti za povećanje dažbina građanima i privredi, povećanje javnog zaduženja, za prodaju državnih kompanija i prirodnih resursa, ili ima neko drugačije rješenje? Ako imate u planu neko drugo rješenje, molim Vas da nam ga navedete”, pitale su “Vijesti” premijera u nedjelju.
    Iz premijerovog kabineta juče nijesu željeli ni da kažu da li će uopšte poslati odgovore. Budžetske probleme, kada je počela ekonomska kriza 2009. godine, Vlada je “rješavala” povećanjem skoro svih poreza i akciza, a PDV-a dva puta sa 17 na 19, pa na 21 odsto.
    Svi zvanični pokazatelji ukazuju da se po ekonomiju i državni budžet očekuju mnogo gori rezultati od onih iz junskog rebalansa budžeta, ali gori i od onih iz krize od prije 12 godina.
    Industrijska proizvodnja u drugom kvartalu bilježi pad od 16 odsto, a pad prometa u trgovinama na malo je iznad 20 odsto. Vlada je u junu prihodovala 132 miliona eura, dok je potrošila 172 miliona eura, dok se još veći deficit očekuje u avgustu, koji je tradicionalno mjesec s najvećim prihodima za državnu kasu zbog špica turističke sezone. Broj zaposlenih na kraju juna bio je za 35 hiljada manji nego u istom mjesecu prošle godine. U padu su i iznosi doznaka crnogorskih radnika i građana iz inostranstva, kao i direktne strane investicije i domaća potrošnja.
    “Vlada garantuje redovnost plata, penzija i socijalnih primanja. Povećavali smo i plate i penzije i socijalna davanja kad god smo mogli, a smanjivali jedino funkcionerima kada je to bilo nužno. Obezbijedili smo podršku našoj privredi i građanima, osigurali održivost javnih finansija na duži rok, i zato nema govora o smanjenju plata u državnoj upravi, institucijama i preduzećima”, saopštio je u nedjelju Marković.
    Njegova izjava da su smanjivali plate funkcionerima i nije baš tačna jer su prije četiri godine, kada je usvojen Zakon o zaradama u javnom sektoru, funkcionerima povećane plate prosječno za 25 do 30 odsto, a kod nekih pozicija i do 50 odsto, dok je zaposlenima u javnom sektoru tada zarada povećana u iznosima od tri do pet odsto, a na nekim radničkim pozicijama povećanja uopšte nije ni bilo. Nakon pritiska javnosti, plate funkcionera su simbolično smanjene, uz obilje drugih privilegija.
    Opozicija u predizbornim programima navodi da bi budžet više punila boljom naplatom od onih koji imaju više - oporezivanjem viših zarada s višim stopama poreza, oporezivanjem luksuza, naplatom poreskih dugova od tajkuna, ali i provjerom privatizacija i oduzimanjem imovine za koju nema dokaza o legalnom porijeklu.
    Ima li tajnih pregovora s MMF-om?

    Međunarodni monetarni fond godinama ukazuje da je javni sektor Crne Gore preglomazan i skup i da ga građani i privreda ne mogu finansirati. U 2006. godini iznos u budžetu za bruto zarade u javnom sektoru bio je 211 miliona eura, a sada je 498 miliona eura.
    Vlada se ove godine odlučila za kreditni aranžman kod MMF-a, ali je tvrdila da neće biti uslovljavanja te organizacije da se smanje javni rashodi. Skupština je rebalans budžeta po hitnom postupku u junu usvojila tačno dan pred početak pregovora s MMF-om.
    Lider PzP-a Nebojša Medojević kazao je u nedjelju da DPS sprema plan masovnih otpuštanja iz javnog sektora, smanjenje plata i penzija, uvođenje kriznog poreza na plate preko 450 eura, navodeći da o tome tajno pregovara s MMF-om.

  4. #2829
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Mencinger: Čeka nas spori oporavak, Crna Gora i BiH najugroženije

    Mnogi se nadaju da se u slučaju korone radi o ekonomskoj krizi u obliku latiničnog slova “V”, sa naglim padom i isto takvim skokom po završetku pandemije. Lično mislim da je riječ o krizi sa sporim oporavkom, a tome doprinosi i politička situacija, poput odnosa između SAD i EU, kazao je u razgovoru za “Blic Biznis” Jože Mencinger, poznati slovenački ekonomista i odličan poznavalac prilika u svim državama regiona.
    – Mislim da je ova kriza takva da će, kao i velika kriza tridesetih godina prošlog vijeka, imati trajne efekte na ekonomske i društvene odnose, ocjenjuje Mencinger.
    On napominje da je neizvjesno kada će se stabilizovati stanje sa koronom u svijetu i da se virus očigledno seli i jača u Americi, pogotovo u južnoameričkim zemljama, kao i u nekoliko velikih država u Aziji.
    – Privreda je u drugom kvartalu imala jedan od najvećih padova u novijoj istoriji i zato je njeno oživljavanje trenutno najveći izazov. Pomoć EU u zemljama članicama nije dovoljna, iako je poželjna, a to još više važi za zemlje eurozone koje nemaju svoju monetarnu politiku, navodi sagovornik “Blic Biznisa”.
    On smatra da su među zemljama regiona najugroženije Bosna i Hercegovina i Crna Gora, koje su “crvene zone”, a crnogorska privreda se, pritom, i veoma oslanja na turizam.
    -Ekonomske perspektive Slovenije zavise od stanja u njemačkoj automobilskoj industriji, u kojoj se pojavljuju prvi znaci optimizma, mada se fabrike još zatvaraju ili se skraćuje radno vrijeme. Turizam, koji je na vrhuncu zdravstvene krize bio u najvećim problemima, sada se oporavlja u Sloveniji i Hrvatskoj, a polako se vraća i avionski saobraćaj. Glavni razlog je što ljudi iz Zapadne Evrope ne mogu ili ne žele da idu na duga putovanja, jer su neki dijelovi svijeta još uvek zatvoreni, zaključuje Jože Mencinger.
    On dodaje da se zato mijenja sastav turista, pa u Sloveniji nema gostiju iz azijskih zemalja, već se više koriste turistički vaučeri koje je država podijelila svojim građanima.

  5. #2830
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

  6. #2831
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Treći paket mjera, štednja u javnim preduzećima. Do kraja avgusta treba da se obavijesti ministarstvo finansija o predzetim radnjama. Kazni i posljedica nema niti su predviđene. U međuvremenu, domaćinski:

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...vraca-20-odsto
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  7. #2832
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,243
    Thanks Thanks Given 
    2,753
    Thanks Thanks Received 
    2,625
    Thanked in
    1,270 Posts

    Default

    lako li je tuđe pare dijelit
    She is only here to annoy herself!

  8. #2833
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Mene zanima novi rebalans u septembru. Da vidimo na kojim budzetskim stavkama ce ustedjeti. Nadam se da ce to bit plate u drzavnom sektoru.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  9. #2834
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Kako sve ide munjevitom brzinom, otvaranje granica, izbori, rebalans u septembru. Rebalans sa vise nepoznatih. Neke zemlje su bile stabilnije i u ratu.

  10. #2835
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Da vidimo na sto ce nam budzet licit za zadnji kvartal ove godine... 100 milki u novembru...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  11. #2836
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,622
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    1,150
    Thanked in
    618 Posts

    Default

    Nova Vlada hitno mora naći novac i pregovarati sa EU i MMF-om

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekonomija/469205/nova-vlada-hitno-mora-naci-novac-i-pregovarati-sa-eu-i-mmf-om



    Ukrajinski parlament je odobrio potpisivanje ugovora s Evropskom komisijom, koji obuhvata kreditno zaduživanje od 1,2 milijarde eura, ali je ta podrška uslovljena međunarodnom kontrolom javnog sektora Vlade u Kijevu. Da bi Ukrajina dobila ovu kreditnu tranšu, Brisel je tražio kontrolu javnih nabavki i zapošljavanja u javnom sektoru, kao i provjere poslovanja državnih kompanija od koje su mnoge kompromitovane posljednjih godina. Prema ugovoru ove sektore i državne kompanije kontrolisaće nezivisni rezivori koje odredi Evropska komisija.

  12. #2837
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Nova Vlada hitno mora naći novac i pregovarati sa EU i MMF-om

    https://www.vijesti.me/vijesti/ekono...sa-eu-i-mmf-om
    Pa ovu podrsku je nasa drzava vec dobila, samo sto novinari izgleda ne kapiraju EU podrsku. Uslovi su vec postavljeni.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  13. #2838
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/v/472967

    Evo ga, uz Boza Mihailovica, jos jedan prodani ekonomista stare garde, sto se uvalio decenijama u razne odbore i gusla...

    Sad odjednom obrce drugu pricu... Da nam je vise ljudi sa moodima u drzavu ovaj ne bi predava ni u Mirko Vesovic...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  15. #2839
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    https://www.vijesti.me/v/472967

    Evo ga, uz Boza Mihailovica, jos jedan prodani ekonomista stare garde, sto se uvalio decenijama u razne odbore i gusla...

    Sad odjednom obrce drugu pricu... Da nam je vise ljudi sa moodima u drzavu ovaj ne bi predava ni u Mirko Vesovic...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    svijet prica o 5G mrezi, odlasku na mars, vjestackoj inteligenciji a nasi "eksperti" pricaju o putevima, zemljoradnji i kamionima i autobusima.
    jos da pomene "prvu petoljetku" i da se zapitam u kojoj sam se godini probudio i je li djukanovic izmislio vremeplov

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  16. #2840
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Prvi put cujem
    Jedino ako je Bokan krenuo da cash the chips i ide u azil

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    I ja isto. Pitanjenje ko sve ima chips...

    Mislim da je jedini realan način da odradimo brzi boost ekonomije ukidanje keša.

    Tim udarcem bi:

    1) korupciju masakrirali
    2) sivu ekonomiju masakrirali

    Prije uvođenja tako radikalnog poteza bi morali poresku politiku bitno da izmijenimo i unaprijed uvedemo olakšice za poslodavce koji bi morali ubuduće da uplaćuju pune doprinose.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  17. #2841
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    I ja isto. Pitanjenje ko sve ima chips...

    Mislim da je jedini realan način da odradimo brzi boost ekonomije ukidanje keša.

    Tim udarcem bi:

    1) korupciju masakrirali
    2) sivu ekonomiju masakrirali

    Prije uvođenja tako radikalnog poteza bi morali poresku politiku bitno da izmijenimo i unaprijed uvedemo olakšice za poslodavce koji bi morali ubuduće da uplaćuju pune doprinose.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Укидање кеша? Јеси ли озбиљан. Па сређеније земље то не могу да одраде..

  18. #2842
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    Укидање кеша? Јеси ли озбиљан. Па сређеније земље то не могу да одраде..
    Pa mislim da bi to bilo, što bi reko Dritan, blagotvorno.

    Efekti su očigledni.

    Uz neko žestoko oporezivanje novca bez porijekla baš bi moglo biti boost ekonomije.

    Ako bi se propisalo da se do kraja 2021 ograničavaju transakcije kešom do 200€, do kraja 2022 na 50€, a do kraja 2023 da se ukida potpuno, to bi baš moglo do pokrene ljude da troše keš iz slamarica i da ubacuju samim tim pare u sistem.

    Naravno, uz to bi išao propis da je održavanje kartica 0,00€

    Šta je razlog za protiv??

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 28-09-20 at 21:43.

  19. #2843
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa mislim da bi to bilo, što bi reko Dritan, blagotvorno.

    Efekti su očigledni.

    Uz neko žestoko oporezivanje novca bez porijekla baš bi moglo biti boost ekonomije.

    Ako bi se propisalo da se do kraja 2021 ograničavaju transakcije kešom do 200€, do kraja 2022 na 50€, a do kraja 2023 da se ukida potpuno, to bi baš moglo do pokrene ljude da troše keš iz slamarica i da ubacuju samim tim pare u sistem.

    Naravno, uz to bi išao propis da je održavanje kartica 0,00€

    Šta je razlog za protiv??

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Svedska ima tipa 99% cashless transakcija... Maltene su gotovinu izbacili iz upotrebe u praksi, ali postoji kao opcija.

    Kod nas to ne vidim kao opciju, jer je dovoljna samo jedna misao da ce banke da krenu da padaju, i odma svi zele da imaju kes.

    Ja prvi... Ne bih volio sa ovako nestabilnim sistemom banaka da nemamo kes... mozda kad budemo kao svedska za 1000 godina.

    Protiv korupcije i pranja novca ima drugih nacina da se rijesi...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  20. #2844
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa mislim da bi to bilo, što bi reko Dritan, blagotvorno.

    Efekti su očigledni.

    Uz neko žestoko oporezivanje novca bez porijekla baš bi moglo biti boost ekonomije.

    Ako bi se propisalo da se do kraja 2021 ograničavaju transakcije kešom do 200€, do kraja 2022 na 50€, a do kraja 2023 da se ukida potpuno, to bi baš moglo do pokrene ljude da troše keš iz slamarica i da ubacuju samim tim pare u sistem.

    Naravno, uz to bi išao propis da je održavanje kartica 0,00€

    Šta je razlog za protiv??

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Teoreticari zavjeri bi buknulo

  21. #2845
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Svedska ima tipa 99% cashless transakcija... Maltene su gotovinu izbacili iz upotrebe u praksi, ali postoji kao opcija.

    Kod nas to ne vidim kao opciju, jer je dovoljna samo jedna misao da ce banke da krenu da padaju, i odma svi zele da imaju kes.

    Ja prvi... Ne bih volio sa ovako nestabilnim sistemom banaka da nemamo kes... mozda kad budemo kao svedska za 1000 godina.

    Protiv korupcije i pranja novca ima drugih nacina da se rijesi...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    To je dosta lako riješiti.

    Postrožiš kontrolu banaka i odrediš da država garantuje za depozite kod banaka čiji su koeficijent solventnosti, koeficijent likvidnosti i kreditni rejting iznad određenog nivoa, a one koje žele da učestvuju u priči moraju da dobiju kreditni rejting od S&P, Moody's i Fitch



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 28-09-20 at 22:20.

  22. #2846
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ma ljudi mi moramo da počnemo da radimo, i to bojim se više nego druge zemlje. Svi kao pojedinci.
    Ne možemo više da se DOBIJAJU pare kao na onu priču Popadića kako je on neko čudo od direktora koji je navodno sam Rudnik podigao na noge.
    To su proseravanja naših nazovi školovanih ljudi. Plata mora da se zasluži radom i rezultatima.
    Ne može da su plate veće u javni sektor, đe se ništa ne privređuje, od plata u realni i privatni sektor.
    Ako je firma iz realnog sektora a u državnom vlasništvu onda ne smije samo korist finansijsku da imaju njeni zaposleni. Te firme moraju da potpomažu budzet, jer i to su pare svih građana.
    Mi konačno moramo da stvaramo firme koje će svoje usluge i proizvode da konačno okrenu prema inostranstvu, jer turizam nije dovoljan nikad bio.
    Bezobrazno imamo mali izvoz.
    Neko pametan i stručan i sa vizijom će morati da nas nauči što to možemo da radimo za izvoz.

  23. #2847
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    59
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Svedska ima tipa 99% cashless transakcija... Maltene su gotovinu izbacili iz upotrebe u praksi, ali postoji kao opcija.

    Kod nas to ne vidim kao opciju, jer je dovoljna samo jedna misao da ce banke da krenu da padaju, i odma svi zele da imaju kes.

    Ja prvi... Ne bih volio sa ovako nestabilnim sistemom banaka da nemamo kes... mozda kad budemo kao svedska za 1000 godina.

    Protiv korupcije i pranja novca ima drugih nacina da se rijesi...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Da li narodna banka garantuje građanima do nekog iznosa devizne štednje u komercijalnim bankama?
    Kod nas garantuju do 50k evra, još iz onog vremena otprilike 2006-07.i na taj način uz visoke kamate vratili poverenje u banke.
    Ja sam 2008 i par godina iza uzimao čisto od kamate 7-9%. Kasnije je to naglo palo na 3% sada nešto mizerno, ali je efekat postignut-ljudi su vratili pare u banke i sistem.

    Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

  24. #2848
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pa mislim da bi to bilo, što bi reko Dritan, blagotvorno.

    Efekti su očigledni.

    Uz neko žestoko oporezivanje novca bez porijekla baš bi moglo biti boost ekonomije.

    Ako bi se propisalo da se do kraja 2021 ograničavaju transakcije kešom do 200€, do kraja 2022 na 50€, a do kraja 2023 da se ukida potpuno, to bi baš moglo do pokrene ljude da troše keš iz slamarica i da ubacuju samim tim pare u sistem.

    Naravno, uz to bi išao propis da je održavanje kartica 0,00€

    Šta je razlog za protiv??

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Uz ovakvu starosnu strukturu stanovništva, đe narod neće karitcu da koristi i preko pošte plaća račune, treba nam dosta godina da zo izvedemo.
    Na kraju, stariji ljudi kojih u CG ima dosta baš teško bi se mogli tako informatički opismenit. A ni ovi mlađi nam nisu previše pismeni.
    Glavna i jedina prepreka.

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    To je dosta lako riješiti.

    Postrožiš kontrolu banaka i odrediš da država garantuje za depozite kod banaka čiji su koeficijent solventnosti, koeficijent likvidnosti i kreditni rejting iznad određenog nivoa, a one koje žele da učestvuju u priči moraju da dobiju kreditni rejting od S&P, Moody's i Fitch

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Na današnji dan to je 12 od 13 banaka, i nekih 2.8 milijardi depozita. Odakle državi toliko para?

    Quote Originally Posted by durlaneze View Post
    Da li narodna banka garantuje građanima do nekog iznosa devizne štednje u komercijalnim bankama?
    Kod nas garantuju do 50k evra, još iz onog vremena otprilike 2006-07.i na taj način uz visoke kamate vratili poverenje u banke.
    Ja sam 2008 i par godina iza uzimao čisto od kamate 7-9%. Kasnije je to naglo palo na 3% sada nešto mizerno, ali je efekat postignut-ljudi su vratili pare u banke i sistem.
    Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk
    Garantuje do 50,000€.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  25. The Following User Says Thank You to hercules For This Useful Post:


  26. #2849
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Uz ovakvu starosnu strukturu stanovništva, đe narod neće karitcu da koristi i preko pošte plaća račune, treba nam dosta godina da zo izvedemo.
    Na kraju, stariji ljudi kojih u CG ima dosta baš teško bi se mogli tako informatički opismenit. A ni ovi mlađi nam nisu previše pismeni.
    Glavna i jedina prepreka.


    Na današnji dan to je 12 od 13 banaka, i nekih 2.8 milijardi depozita. Odakle državi toliko para?



    Garantuje do 50,000€.
    Za starije priznajem da je problem, ali mogu na poštu opet da plate račune preko POSa (uz proviziju od 0.5€ po računu ko i do sad što su plaćali).

    Nisam siguran da 12 od 13 banaka ima određeni kreditni rejting, a koji bi bio potreban.

    Pa nema ni FZD dovoljno sredstava da pokrije sve depozite do 50k. Nema potrebe pokriti depozite kod svih banaka.



    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  27. #2850
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Na kraju, stariji ljudi kojih u CG ima dosta baš teško bi se mogli tako informatički opismenit. A ni ovi mlađi nam nisu previše pismeni.
    Glavna i jedina prepreka.
    .
    necu se bas sloziti sa ovim. u banci za koju radis, da li imate uslugu payment gataway, koliko je naplacujete, koliko je sigurna i koliko je mjesecno odrzavanje. i imate li donji limit na mjesecni obrt preko tog sistema.
    na primjer za CKB donji limit je 100 000 eura, dok je transkaciona provizija 4,5% za visa i mastercard dok je 6% za american express

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Page 114 of 125 FirstFirst ... 1464104110111112113114115116117118124 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •