Page 119 of 131 FirstFirst ... 1969109115116117118119120121122123129 ... LastLast
Results 2,951 to 2,975 of 3261

Thread: #OdupriSe - 97000

  1. #2951
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Porez na nekretnine nije smijesan. Pricam za Pg centar. Procijene ti nekretninu koja je "rusevina" na neku nenormalno visoku cifru i na nju ti odrede porez kao da imas vilu.
    Za poslovne prostore isto skupo.
    Sto se tice izdavanja stanova, ili poslovnih postoji zakon, samo sto to niko ne prijavljuje, a i ko prijavi dogovori se da napisu neku smijenu cijenu u ugovor da bi porez bio manji.
    A lako mi je za ove lopovcine sto su opljackali sve i imaju po 10+ stanova.

    Da ponovim jos jednom. Lako se to izregulise ko i sta.

    P.S.


    Nema protesta Odupri se 9og maja.


    DF organizuje radikalne proteste taj dan
    One Ring to Rule them all...

  2. #2952
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Radikalne? Jel opet satori i bureci?

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  3. #2953
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...esta-odupri-se

    "Tog dana će DF imati svoje odvojene aktivnosti, sa jasnim, konkretnim i preciznim akcijama u slučaju politički motivisane presude liderima DF-a. Te aktivnosti će se značajno razlikovati od protesta koje je organizovala organizacija ''Odupri se',' a odgovornost za taj dan će u potpunosti preuzeti DF i njegovi lideri", navodi se u sauopštenju.

    e sad bi bilo najjače da ih osude na neku najmanju kaznu. možda i greška ovih iz pokreta odupri se..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  4. #2954
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    https://www.vijesti.me/vijesti/polit...esta-odupri-se

    "Tog dana će DF imati svoje odvojene aktivnosti, sa jasnim, konkretnim i preciznim akcijama u slučaju politički motivisane presude liderima DF-a. Te aktivnosti će se značajno razlikovati od protesta koje je organizovala organizacija ''Odupri se',' a odgovornost za taj dan će u potpunosti preuzeti DF i njegovi lideri", navodi se u sauopštenju.

    e sad bi bilo najjače da ih osude na neku najmanju kaznu. možda i greška ovih iz pokreta odupri se..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Najmanja kazna u ovom slucaju je preko 5 godina

    HAHAHHAHAHA jer se samo zbog organizovanja zlocinackog dobija 3, pa onda tovare.


    Ajde neka ostane ovo odje da vidimo jesam li potrefio :


    osudice ih od 5-7 godina

    ==================

    Nijesam siguran ali mislim da ih odmah po izricanju presude vode u Spuz
    One Ring to Rule them all...

  5. #2955
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    meni se čini ako je preko 10 godina da ih onda vode direktno u pritvor, a ako ih osude tipa do 5 da se onda ne radi to


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  6. #2956
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    meni se čini ako je preko 10 godina da ih onda vode direktno u pritvor, a ako ih osude tipa do 5 da se onda ne radi to


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ja ne vjerujem ni da ce osudit politicare, iako ih osude to ce bit neki minimum. Slomit ce se sve na one mrcenike,babe i djedove
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  7. #2957
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Ja ne vjerujem ni da ce osudit politicare, iako ih osude to ce bit neki minimum.
    E ni meni ne ide u glavu, prvenstveno iz razloga sto DPS-u trebaju dezurne babaroge za plasenje naroda, a ako ih strpaju u zatvor.. od koga da nas stite onda?


  8. #2958
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Zagovornik sam opcije 1 ali nema sanse da se dogodi uglavnom zbog finansiranja partija kroz budzet.



    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  9. #2959
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Ja mislim da ce da ih osude, a onda ce Lomi da ih pomiluje :-)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  10. #2960
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    .


    Ajde neka ostane ovo odje da vidimo jesam li potrefio :


    osudice ih od 5-7 godina
    Nisam te do sad doživljavao kao nerealnog optimistu.
    DPS nikad nije donio odluku koja odgovara Crnogorcima. Uglavnom laju par dana o tome kako će porušiti i zatvoriti i onda nikome ništa.
    Prije će u zatvor završiti po' DPS-a nego neko iz DF-a. Može Milo opstati bez nekog sitnog točkića u DPS mašineriji, ali ne i bez DF-a

    Ajde neka ostane ovo ođe da vidimo jesam li potrefio

    Ni dana zatvora.

    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #2961
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ja mislim da ce da ih osude, a onda ce Lomi da ih pomiluje :-)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Nesto kao Papa da im oprosti pokusaj ubistva i pomiluje? I postane Sveti Milo crnogorski?

  12. #2962
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,690
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    257 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    ...
    Ja da sam na mjestu DPS, ja bi te postavio za predsjednika prelazne vlade, da ovo implementiraš, s tim što bi bio i VD ministra finansija, pa da vidim đe ćeš da nađeš pare za za funkcionisanje države po ovom modelu, ako te prije toga Crnogorci ne bi linčovali zbog ekonomskih trendova koje bi ovo izazvalo...

    Pravi onaj program "smanjićemo nezaposlenost, oboriti poreze i povećati socijalna davanja", u prevodu "mi ćemo i jare i pare"... Kao misica koja želi mir u svijetu...

    Gandalfe, časti mi si za zreo za javni angažman. Da se pridružiš Uljarevićkoj, Muku i Vanji Ćalović, koje da pitaš kako je najbolje izbušiti naftnu bušotinu ili lansirati raketu - ne bi rekli "ja se stvarno u to ne razumijem", imali bi mišljenje...

    P.S. Ne mogu da izdržim a da ne pitam, kako to ukidanje doprinosa? Taj mi je koncept prezanimljiv. Je li da se ukine obavezno PIO i zdravstveno osiguranje, pa ko neće sebi da uplaćuje - ne mora, samo nek se ne javlja za povezivanje staža i liječenje pri državi; ili druga varijanta, đe bi ja od mog poreza tebi uplaćivao penziju?

  13. #2963
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Najmanja kazna u ovom slucaju je preko 5 godina

    HAHAHHAHAHA jer se samo zbog organizovanja zlocinackog dobija 3, pa onda tovare.


    Ajde neka ostane ovo odje da vidimo jesam li potrefio :


    osudice ih od 5-7 godina

    ==================

    Nijesam siguran ali mislim da ih odmah po izricanju presude vode u Spuz
    Ako se neko osudi na preko 5 godina ide u zatvor bez čekanja na pravnosnaznost presude.
    Ako bude tako (DF ,,ima saznanja" da će Mandić dobiti više od pet godina) onda slijedi scenario... ajde da ne otkrivam moja saznanja pa ću reći, blokiranje određenih institucija. Znajući to iskreno sam se neprijatno iznenadio kada je pokret oduprise zakazao skup za 9 maj. Ovo otkazivanje je logičan potez.

  14. #2964
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mene samo cudi da su ovi iz DF-a inicirali da se odlozi protest ili je to samo prica za medije... Kakvi su ljudi cudi me da nisu iskoristili pokret i narod koji izadje za svoje neke ciljeve.... A vjerujem da su to provalili ovi iz Odupri se pa su oni odlozili protest...
    Samo ne znam sa kojim narodom ce da cine cuda iz DF-a ako budu osudjeni, ne vjerujem da ce vise od 50 ljudi izac zbog njih na ulice.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  15. #2965
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nije bitno... View Post

    Gandalfe, časti mi si za zreo za javni angažman. Da se pridružiš Uljarevićkoj, Muku i Vanji Ćalović, koje da pitaš kako je najbolje izbušiti naftnu bušotinu ili lansirati raketu - ne bi rekli "ja se stvarno u to ne razumijem", imali bi mišljenje...

    P.S. Ne mogu da izdržim a da ne pitam, kako to ukidanje doprinosa? Taj mi je koncept prezanimljiv. Je li da se ukine obavezno PIO i zdravstveno osiguranje, pa ko neće sebi da uplaćuje - ne mora, samo nek se ne javlja za povezivanje staža i liječenje pri državi; ili druga varijanta, đe bi ja od mog poreza tebi uplaćivao penziju?
    Pa znas kako, vjerujem da mišljenje možeš imati i da ti ga niko ne može uzeti.
    Moje poglede na svijet, tj. mišljenja formiram, tako što uzmem da čitam ili posmatram primjere iz inostrastva. Pa onda formiram mišljenje na osnovu informacija sa više strana.
    Što se tiče javnog angažmana nemam ja kapaciteta za to. Idealista sam i ne vjerujem u "neću" "ne mogu" "teško je" a i ostaralo se.


    Daj da pokušam objasniti za PIO.

    Naš penzioni sistem je odavno neodrživ. U ovom trenutku deficit fonda PIO je nešto oko 30%(preko 100 miliona iz državnog budžeta se izdvaja svake godine da se pokrije) a prethodnih 10godina iz državnog budžeta izdvojeno je preko milijardu eura da se taj deficit pokrije. Znači da nešto ne štima i davno je trebalo ući u reformu kako ne bi bilo tog deficita.

    Dobar dio CG ekonomije je "siva ekonomija", jer ni poreski sistem nije održiv i velika je kočnica razvoja.

    Evo možda ne mogu da pričam o finansijama ali mogu o turizmu.
    Pa tako u CG imaš situaciju da 50% SVIH hotela ima samo jednog zaposlenog. Hmmm rekao bi neko sad. Kako je moguće da 150 hotela u CG ima samo jednog zaposlenog ?
    Na to pitanje imamo više odgovora, jedan je da sezonske radnike uopšte ne prijavljuju, što će reći da na iste ne plaćaju doprinose uopšte ili registruju radnike preko agencija naravno na minimalac što opet šteti budžetu fonda PIO.

    Postavlja se sledeće pitanje - zašto to rade ?

    Odgovor je vrlo prost. Neisplativo je da doprinose uplati državi. A evo i zašto.

    Jedan hotel sa 20ak soba i restoranom da bi normalno funkconisao mora imati najmanje 10 zaposlenih (2 recepcionera, 2 konobara, 3kuhinja, higjeničarka, menadžer, majstor/šanker). Ako uzmemo da će zaposleni primiti prosječnu platu od nekih 500eur, znači da će po zaposlenom kompanija morati da plati 245eur doprinosa. Ili nekih 2450eur mjesečno ili 29400 eur godišnje. Taj doprinos se plaća bez obzira na promete, dio godine itd.
    E sad vlasnik kompanije se zapita, da li mi je bolje da platim 30 000 godišnje za doprinose ili da platim 10 prekršajnih naloga 400-500eur? I sam nađe odgvor na to pitanje - da mu je bolje da u svoj džep stavi to 25 000, jer zbog kratke sezone, nelojalne konkurencije koja isto tako ne plaća ranike i spušta cijene to 25 000 eur mu je skoro cijela zarada za tu godinu. I taj je rezon poptuno legitiman.
    Zbog ovakvog rezonovanja i ostalih biznis barijera (PDV, porez na dobit, turistička taksa, HACCAP, obavezno osiguranje, atesti itd itd) ovih 150 hotela ne plate državi najmanje 4.5 miliona eura godišnje.
    Radnicima ne teče radni staž.
    Vlasnik gleda dje će mu inspkecija upasti.
    Znači država pare svakako ne gleda.

    Kada na to dodaš hiljade restorana, pubova, kafića, plažnih barova (sezonskog i redovnog tipa),Pa onda to proširiš na gradjevine, na zanatlije, automehaničare, auto perione, piljare i sve ostale male biznise, skontaš da ljudi ne žele i ne plaćaju ono što državi sleduje i to je tako već godinama.

    E kada bi se išlo ovim sistemom koji sam predložio da na 3 radnika ne plaćaš doprinos (naravno uslovi se da se oslobadjaju samo iznosa prosječne plate a preko se plaćaju doprinosi), a na ove ostale 50% znači da bi hotel koji je do sada imao jednog radnika na minimalac i plaćao godišnje oko 1000eur doprinosa platiti 11x više.
    I isto se dešava sa još nekih 9000 firmi sa jednim zaposlenim ili sa firmama koje sve radnike drže na minimalac.

    A onda kad uvedeš ovakvu stimulativnu mjeru sa 400-500 eur kazne za neprijavljenog radnika povećaš na 3000-4000 eur pa ko ne želi da prijavi ne mora, pojačaš inspekcijske kontrole i završio si.

    Na način koji sam predložio fond PIO bi deficit smanjio makar za pola. Jer bi se stimulisali poslodavci a prijavljuju radnike, radnici bi se stimulisali da prijave poslodavca ako ih ne prijavi, imali bismo i rast plata i penzija i ne bismo morali da ukrkamo 100 miliona svake godine samo da bi isplatili penzije i to 100 miliona bismo mogli da prebacimo negdje drugo i napravimo neke škole, bolnice, vratimo dio duga itd.

    A evo da ti ispričam i to kako sam zaključio i formirao mišljenje da bi ovo bilo dobro po CG.

    ---------------

    Često sam u Albaniji proteklih 7-8 godina, što poslom, što privatno.

    Fascinantno mi je bilo kako svuda dobijem račun,što fiskalni što pečatiran blok.
    Čudno mi je bilo što se na fiskalnim računima pojavljuje poreska stopa od 0, a još fascinantnije kako to da nas je država koja je krenula od nule prije 30 godina i za koju smo bili Njemačka prestigla po skoro svim parametrima (a kroz 3-4 godine po svim).

    Pa sam se onda raspitivao, razgovarao a imao prilike ida sjedim sa nekim njihovim funkcionerima.

    U Albaniji se do 250 eura ne plaćaju doprinosi, od 250 do 1000 eur se plaća 13% doprinos a preko 1000eur 20% (kod nas je 49% na sve plae osim ove preko 3100eur koje su OSLOBODJENE doprinosa preko tog iznosa hahahaha )
    Mali obrtnici do 3 zaposlena ne plaćaju doprinose.
    Do 25 000 eur dobiti se ne plaća porez na dobit.
    Do 100 000 eur dobiti je porez na dobit 5%

    E sad sa niskim poreskim stopama i niskim doprinosima, povoljnim kreditima od države, oni se uspješno bore sa sivom ekonomijom koja je u jednom trenutku činila 80% ekonomije.

    Pospješuju razvoj biznisa, preduzetnički duh, otklanjaju barijere i kao što rekoh u mnogim parametrima su nas već prestigli a brzo će i u ovim koje naša vlada fingira.

    Jel Albanija razvijena zemlja ? Ne naravno, ali ako uzmemo da 1990 nije bilo automobila u Albaniji, puteva, fabrika, da su kupovali po CG plastične boce jer nijesu imali plastiku a da smo mi tada imali sve - treba da se zapitamo šta mi to radimo pogrešno?


    Neću da dajem primjere iz razvijenih zemalja jer nema potrebe.


    ---------------

    Sistem kakav je sada ne funkcionište, rupa je bez dna i treba ga mijenjati.

    Da bi se sistem promijenio potrebne su promjene u svakom segmentu društva.

    Potrebno je državu izgraditi od temelja.

    -----------

    Ali iskreno ne znam ni što sam ovo kucao, kad si ti prije neki dan rekao da CG nema kapaciteta da ima preko 20 tužilaca i da oni kukavci rade posao ali nemaju kapaciteta, već NVO i gradjani moraju da ga rade za njih
    Last edited by Gandalf_White; 24-04-19 at 00:21.
    One Ring to Rule them all...

  16. #2966
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,294
    Thanks Thanks Given 
    64
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Gandalfe duse mi ti ces meni na sledeci PayPal panel da govoris pa da ce ne znam sto bit. Tacka.
    Njegoševa kletva " Dabogda braćo moja ! Nemo'te me zajebavat ! "

  17. #2967
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,911
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Više neka mala firma plati poreza i doprinosa nego VELIKA, mislim da to ima samo kod nas...

  18. #2968
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Pa znas kako, vjerujem da mišljenje možeš imati i da ti ga niko ne može uzeti.
    Moje poglede na svijet, tj. mišljenja formiram, tako što uzmem da čitam ili posmatram primjere iz inostrastva. Pa onda formiram mišljenje na osnovu informacija sa više strana.
    Što se tiče javnog angažmana nemam ja kapaciteta za to. Idealista sam i ne vjerujem u "neću" "ne mogu" "teško je" a i ostaralo se.


    Daj da pokušam objasniti za PIO.

    Naš penzioni sistem je odavno neodrživ. U ovom trenutku deficit fonda PIO je nešto oko 30%(preko 100 miliona iz državnog budžeta se izdvaja svake godine da se pokrije) a prethodnih 10godina iz državnog budžeta izdvojeno je preko milijardu eura da se taj deficit pokrije. Znači da nešto ne štima i davno je trebalo ući u reformu kako ne bi bilo tog deficita.

    Dobar dio CG ekonomije je "siva ekonomija", jer ni poreski sistem nije održiv i velika je kočnica razvoja.

    Evo možda ne mogu da pričam o finansijama ali mogu o turizmu.
    Pa tako u CG imaš situaciju da 50% SVIH hotela ima samo jednog zaposlenog. Hmmm rekao bi neko sad. Kako je moguće da 150 hotela u CG ima samo jednog zaposlenog ?
    Na to pitanje imamo više odgovora, jedan je da sezonske radnike uopšte ne prijavljuju, što će reći da na iste ne plaćaju doprinose uopšte ili registruju radnike preko agencija naravno na minimalac što opet šteti budžetu fonda PIO.

    Postavlja se sledeće pitanje - zašto to rade ?

    Odgovor je vrlo prost. Neisplativo je da doprinose uplati državi. A evo i zašto.

    Jedan hotel sa 20ak soba i restoranom da bi normalno funkconisao mora imati najmanje 10 zaposlenih (2 recepcionera, 2 konobara, 3kuhinja, higjeničarka, menadžer, majstor/šanker). Ako uzmemo da će zaposleni primiti prosječnu platu od nekih 500eur, znači da će po zaposlenom kompanija morati da plati 245eur doprinosa. Ili nekih 2450eur mjesečno ili 29400 eur godišnje. Taj doprinos se plaća bez obzira na promete, dio godine itd.
    E sad vlasnik kompanije se zapita, da li mi je bolje da platim 30 000 godišnje za doprinose ili da platim 10 prekršajnih naloga 400-500eur? I sam nađe odgvor na to pitanje - da mu je bolje da u svoj džep stavi to 25 000, jer zbog kratke sezone, nelojalne konkurencije koja isto tako ne plaća ranike i spušta cijene to 25 000 eur mu je skoro cijela zarada za tu godinu. I taj je rezon poptuno legitiman.
    Zbog ovakvog rezonovanja i ostalih biznis barijera (PDV, porez na dobit, turistička taksa, HACCAP, obavezno osiguranje, atesti itd itd) ovih 150 hotela ne plate državi najmanje 4.5 miliona eura godišnje.
    Radnicima ne teče radni staž.
    Vlasnik gleda dje će mu inspkecija upasti.
    Znači država pare svakako ne gleda.

    Kada na to dodaš hiljade restorana, pubova, kafića, plažnih barova (sezonskog i redovnog tipa),Pa onda to proširiš na gradjevine, na zanatlije, automehaničare, auto perione, piljare i sve ostale male biznise, skontaš da ljudi ne žele i ne plaćaju ono što državi sleduje i to je tako već godinama.

    E kada bi se išlo ovim sistemom koji sam predložio da na 3 radnika ne plaćaš doprinos (naravno uslovi se da se oslobadjaju samo iznosa prosječne plate a preko se plaćaju doprinosi), a na ove ostale 50% znači da bi hotel koji je do sada imao jednog radnika na minimalac i plaćao godišnje oko 1000eur doprinosa platiti 11x više.
    I isto se dešava sa još nekih 9000 firmi sa jednim zaposlenim ili sa firmama koje sve radnike drže na minimalac.

    A onda kad uvedeš ovakvu stimulativnu mjeru sa 400-500 eur kazne za neprijavljenog radnika povećaš na 3000-4000 eur pa ko ne želi da prijavi ne mora, pojačaš inspekcijske kontrole i završio si.

    Na način koji sam predložio fond PIO bi deficit smanjio makar za pola. Jer bi se stimulisali poslodavci a prijavljuju radnike, radnici bi se stimulisali da prijave poslodavca ako ih ne prijavi, imali bismo i rast plata i penzija i ne bismo morali da ukrkamo 100 miliona svake godine samo da bi isplatili penzije i to 100 miliona bismo mogli da prebacimo negdje drugo i napravimo neke škole, bolnice, vratimo dio duga itd.

    A evo da ti ispričam i to kako sam zaključio i formirao mišljenje da bi ovo bilo dobro po CG.

    ---------------

    Često sam u Albaniji proteklih 7-8 godina, što poslom, što privatno.

    Fascinantno mi je bilo kako svuda dobijem račun,što fiskalni što pečatiran blok.
    Čudno mi je bilo što se na fiskalnim računima pojavljuje poreska stopa od 0, a još fascinantnije kako to da nas je država koja je krenula od nule prije 30 godina i za koju smo bili Njemačka prestigla po skoro svim parametrima (a kroz 3-4 godine po svim).

    Pa sam se onda raspitivao, razgovarao a imao prilike ida sjedim sa nekim njihovim funkcionerima.

    U Albaniji se do 250 eura ne plaćaju doprinosi, od 250 do 1000 eur se plaća 13% doprinos a preko 1000eur 20% (kod nas je 49% na sve plae osim ove preko 3100eur koje su OSLOBODJENE doprinosa preko tog iznosa hahahaha )
    Mali obrtnici do 3 zaposlena ne plaćaju doprinose.
    Do 25 000 eur dobiti se ne plaća porez na dobit.
    Do 100 000 eur dobiti je porez na dobit 5%

    E sad sa niskim poreskim stopama i niskim doprinosima, povoljnim kreditima od države, oni se uspješno bore sa sivom ekonomijom koja je u jednom trenutku činila 80% ekonomije.

    Pospješuju razvoj biznisa, preduzetnički duh, otklanjaju barijere i kao što rekoh u mnogim parametrima su nas već prestigli a brzo će i u ovim koje naša vlada fingira.

    Jel Albanija razvijena zemlja ? Ne naravno, ali ako uzmemo da 1990 nije bilo automobila u Albaniji, puteva, fabrika, da su kupovali po CG plastične boce jer nijesu imali plastiku a da smo mi tada imali sve - treba da se zapitamo šta mi to radimo pogrešno?


    Neću da dajem primjere iz razvijenih zemalja jer nema potrebe.


    ---------------

    Sistem kakav je sada ne funkcionište, rupa je bez dna i treba ga mijenjati.

    Da bi se sistem promijenio potrebne su promjene u svakom segmentu društva.

    Potrebno je državu izgraditi od temelja.

    -----------

    Ali iskreno ne znam ni što sam ovo kucao, kad si ti prije neki dan rekao da CG nema kapaciteta da ima preko 20 tužilaca i da oni kukavci rade posao ali nemaju kapaciteta, već NVO i gradjani moraju da ga rade za njih
    Na zalost nasa vlast, nasi ekonomski strucnjaci, umiju samo da podignu PDV. Kad su krenuli da mijenjaju akcize, akcize na cigare su toliko podigli da se crno trziste cigareta vratilo na velika vrata, a rezultat je smanjenje prihoda po tom osnovu u budzetu. Taj kome je to palo pamet je stvarno "genije". Zbilja, cija je to ideja, zna li se? Ja stvarno ne znam, ne foliram se.

    Fond PIO, kojeg si pomenuo, je mozda j najveci pojedinacni problem drzavnog budzeta. Prva stvar koju treba ispitati komisijski su invalidske penzije. Vjerujem da ima laznih dosta. Pa evo danas ili juce covjeku dali penziju, a utvrdilo se da je neko drugi podizao njegove pare nekoliko decenija. Eto mozda posao za tuzilastvo. Ima li jos takvih slucajeva?

    Ima dosta prostora za mijenjanje poreske politike, a tu naravno ukljucujem I doprinose na zarade.

    Nasa vlast stiti krupni biznis.

    Minimalne zarade se mogu povecati na 350€, uz odredjenu adaptaciju visine doprinosa po grupama djelatnosti I broju zaposlenih. Ovim dobija drzava kroz smanjenje deficita fonda PIO, a I radnici koji postaju kreditno potentni za vece potrosacke ili manje stambene kredite (npr supruznici kao suduznici). Dakle, stimulise se potrosnja.

    A sta mi radimo? Vracemo onima sa najvisim zaradama "visak" uplacenih doprinosa?

    Podici stopu poreza na dobit za dobit od preko milion eura godisnje na 15%. To je na svaki dodatni milion po 60k drzavi, nije ni previse. Za one preko 10 miliona dobiti 20% porez na dobit.

    Sta drze problematicni primorci? Plaze svi odreda. Dici zakupe ili zabraniti fizickim licima bavljenje tim poslom, pa nek otvaraju firme I plate porez na dobit.

    Ne znam da li nasa Poreska uprava uopste ima sistem kojim mogu da uporedjuju imovinu lica sa ostvarenim prihodima.
    Imas vilu od 200m2 a plata 200€? To znaci da si ili privatnik koji iz firme izvlaci pare, jer nece da plati porez na podizanje dobiti koji iznosi dodatnih 9%, ili se bavis nekim drugim sumnjivim poslovima. Ima I slucajeva dje zive od majkine penzije a imaju kucu od 150-200k eura. Eto prilike za istrazne organe I dodatni porez u visini 9% na vrijednost nepokretnosti.

    Mnogo je nelegalnih objekata ili objekata koji su izasli iz gabarita a upisani na manju kvadraturu. Oni se ne oporezuju godisnjim porezom na imovinu ili se oporezuju na manju kvadraturu. Utvrdi se fino, fala bogu zivimo u digitalnom dobu, ko sta ima u realnom stanju, pa porez po 3X vecoj stopi jer je nelegalan. Mogu mislit tu jagmu da se podnese zahtjev za legalizaciju I plate komunalije drzavi.

    Javne nabavke.

    Sprdnja koje se pare uzese preko tendera, dje ljude obaljuju zbog gluposti iako su povoljniji.

    EU ima jednostavno rjesenje. Neispravan si? Nema problema, imas rok od 15 dana da ispravis dokumentaciju ili dostavis trazeno. Kod nas taj "neispravni" ispadne, a dodje drugorangirani koji je znatno skuplji.

    Da ne pricamo o crtanju tendera dje bukvalno daju specifikacije da moze samo jedan da uzme pare.

    Sustinu si ti rekao. Ne moramo da izmisljamo toplu vodu, samo malo pogledamo sta su radile uspjesne zemlje koje su prevazisle krizu ili su je potpuno izbjegle. Prilagoditi malo nasim socijalnim uslovima, a ne krupnom kapitalu, I primijeniti.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 24-04-19 at 09:09.

  19. #2969
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    Ako se neko osudi na preko 5 godina ide u zatvor bez čekanja na pravnosnaznost presude.
    Ako bude tako (DF ,,ima saznanja" da će Mandić dobiti više od pet godina) onda slijedi scenario... ajde da ne otkrivam moja saznanja pa ću reći, blokiranje određenih institucija. Znajući to iskreno sam se neprijatno iznenadio kada je pokret oduprise zakazao skup za 9 maj. Ovo otkazivanje je logičan potez.
    Toliko smo se navikli na ovu propalu drzavu da ovdje razgovaramo o politickim planovima i posljedicama, a potpuno nam je prirodna polazna pretpostavka da ce dvojicu ljudi, poslanika, da osude na pravdi boga.

    To sto su takvi kakvi su i malo kome simpaticni nije nikakvo opravdanje. Protiv njih je na sudu pokazano okruglo nula dokaza. Nistica. Nada. Nema tog nepristrasnog suda na ovoj planeti koji bi ih osudio.

    I nama to dodje normalno.

  20. #2970
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Meni lično nije normalno (kao i mnogo što šta), no, to mi ne smeta da iznosim te takozvane nenormalne scenarije jer oni su... normalni ovdje.
    Dakle, nije normalno, no neće biti ni normalna spirala događaja koja slijedi kao odgovor jer će probati da održi ovo nenormalno stanje.
    Šta je pravi odgovor na to? Postoji, o tome smo već podosta pisali, no, koji su koraci efikasni... e, to,... uh...

    Sent from my Motorola 8400

  21. #2971
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Da se nadovezem na ovu pricu o doprinosima I fondu PIO kao najvecem problemu drzavnih finansija, jer se stvara deficit ko sto Gandalf rece od preko 100 miliona svake godine. Po tom osnovu smo za deset godina (sa kamatama) otisli u spoljnotrgovinski deficit ko za autoput.

    https://pvinformer.me/sadrzaj.php?ka...lanak-89062810

    Dakle preko 80k radnika je sa platom do 250€, od cega polovina do 195€.

    Evo jedne brze racunice.
    Dizanjem minimalca na 350 se dobija sledece: Doprinosi za ove od 200-250€ ce porasti za minimum u prosjeku 70€, a za ove do 200 za cca 100€. Dakle to je mjesecno punjenje fonda PIO za nekih cca 6.8 miliona mjesecno, odnosno 80 miliona godisnje. Malo li je? Ok, omoguciti benefite odredjene za mikro kompanije I slicno.

    Pri tome ovaj potez bi sigurno naisao na odobravanje u narodu I negodovanje vlasnika krupnog kapitala. E sad zasto vlada vise ide uz dlaku ovim drugima, pitanje je.

    A dje je ukidanje nelegalnih invalidskih penzija, ukidanja povracaja doprinosa za najvece plate I ostale stvari... sprecavanje muljanja kroz sistem javnih nabavki I povecanje poreza na dobit na milionske dobiti I stimulisanje novih firmi iz odredjene branse kroz oslobadjanje poreza na dobit za odredjeni period.

    Ovo uz oporezivanje imovine I nelegalno stecenog kapitala moze da bude solidna osnova za oporavak.

    Nego pitanje je zeli li nas narod to ili vise voli da pliva u mutnom I da barjaci sa nacionalnim zastavama I kolje se oko Buducnosti I Zvezde.

    Ko ne moze da posluje profitabilno, neka fino stavi kjuc u bravu. Jeste malo radikalno ali mislim da je manja steta to nego da se zaduzujemo svake godine dodatnih 100 miliona. Moze se ovo peglati kroz odredjene benefite mikro firmama I novoosnovanim kompanijama.

    A inspekcije kada dodju da ne rade ko sto rade, kazna 500 eura I cao. Imate nepravilnosti? Imate rok od 30 dana da to ispravite, u suprotnom ide kazna od 3000€.

    Sto rece Gando, samo gledati iskustva sa strane.... Portugal, Island, pa I ta Albanija.... sigurno Ih ima jos.



    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 24-04-19 at 10:32.

  22. #2972
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    To je to kimmi.

    Nema odje dodavanja ni oduzimanja.

    Da bi zemlja isla naprijed moramo vidjeti sta bi to bilo dobro a onda i implementirati pa radi/ne radi mijenjas ga itd.

    Ja sam recimo od pocetka bio za naknade majkama. Iako to u nezgodan polozaj stavlja majke sa 2 i manje djece. To je bio strasan boost za lokalnu ekonomiju nekih 55 miliona eura koje bi se kroz poreze, PDV, male biznise vratile da ne kazem petostruko.

    Ali ljudi iz vlasti znaU da nemaU 55 meleona godisnje - ima za autoput od nidje do nidje i pale garancije


    A evo kako izgleda zarobljena drzava :
    https://fosmedia.me/mobile/infos/dru...ja-odustala-od
    Last edited by Gandalf_White; 24-04-19 at 12:25.
    One Ring to Rule them all...

  23. #2973
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,350
    Thanks Thanks Given 
    3,485
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    https://m.cdm.me/politika/danas-prem...nja-poslanika/

    “Mene, Mihaila Čađenovića i Milana Kneževića niko neće voditi u zatvor, prije smo spremni glavu da izgubimo ili nekome glavu da skinemo nego što ćete nas poslati u zatvor. Ja želim ovo da kažem vrlo pošteno pred crnogorskom javnošću da ne bude da smo nešto podmuklo uradili. Nećemo dozvoliti da nas nevine odvedete u zatvor”, istakao je Mandić.




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  24. #2974
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post

    kompanija morati da plati 245eur doprinosa. Ili nekih 2450eur mjesečno ili 29400 eur godišnje. Taj doprinos se plaća bez obzira na promete, dio godine itd.
    E sad vlasnik kompanije se zapita, da li mi je bolje da platim 30 000 godišnje za doprinose ili da platim 10 prekršajnih naloga 400-500eur? I sam nađe odgvor na to pitanje - da mu je bolje da u svoj džep stavi to 25 000, jer zbog kratke sezone, nelojalne konkurencije koja isto tako ne plaća ranike i spušta cijene to 25 000 eur mu je skoro cijela zarada za tu godinu. I taj je rezon poptuno legitiman.
    Zbog ovakvog rezonovanja i ostalih biznis barijera (PDV, porez na dobit, turistička taksa, HACCAP, obavezno osiguranje, atesti itd itd) ovih 150 hotela ne plate državi najmanje 4.5 miliona eura godišnje.
    Radnicima ne teče radni staž.
    Vlasnik gleda dje će mu inspkecija upasti.
    Znači država pare svakako ne gleda.

    Kada na to dodaš hiljade restorana, pubova, kafića, plažnih barova (sezonskog i redovnog tipa),Pa onda to proširiš na gradjevine, na zanatlije, automehaničare, auto perione, piljare i sve ostale male biznise, skontaš da ljudi ne žele i ne plaćaju ono što državi sleduje i to je tako već godinama.

    E kada bi se išlo ovim sistemom koji sam predložio da na 3 radnika ne plaćaš doprinos (naravno uslovi se da se oslobadjaju samo iznosa prosječne plate a preko se plaćaju doprinosi), a na ove ostale 50% znači da bi hotel koji je do sada imao jednog radnika na minimalac i plaćao godišnje oko 1000eur doprinosa platiti 11x više.
    I isto se dešava sa još nekih 9000 firmi sa jednim zaposlenim ili sa firmama koje sve radnike drže na minimalac.
    S'obzirom da si nekada pisao da i ti iskorišćavaš sistem na taj način predpostavljam da si počeo da prijavljuješ radnike i plaćaš im doprinos na punu platu




    Sent from my Mi A2 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #2975
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,809
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    A to ti je ono po principu kad mogu oni mogu i ja...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

Page 119 of 131 FirstFirst ... 1969109115116117118119120121122123129 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •