Results 1 to 12 of 12

Thread: Pitanje za konfiguraciju

  1. #1
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pitanje za konfiguraciju

    Poštovani forumaši,

    Koji minimum hardvera-laptopa je potreban za obradu videa i fotografije?

    Hvala

  2. #2
    Join Date
    Jun 2018
    Location
    Cetinje
    Posts
    158
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sve zavisi, što više to boljee naravno, ali minimum je:
    4GB rama (valjalo bi 8GB) jer što više rama imaš to će ti se brže renderovati i biti stabilniji računar dok renderuje ili obrađuje fotke (manje ćeš nailaziti na "Not responding" ili crashovanje)
    neki solidan I3, makar 5th gen + (mada opet, i5 i i7 se preporučuje) procesor će ti naravno jako ubrzati renderovanje, neće ti spriječavati "Not responding" etc. već će ti za kraće vrijeme više podataka obrađivati.
    U suštini za to dvoje najbitnije ti je uložiti u procesor i ram (i7 5th gen + i 16GB ram) ti je onako idealno za profesionalan rad.
    Ukoliko želiš animaciju da radiš, bitna ti je i grafička, možeš uzeti neku Nvidia, s obzirom na to da njihov softver ima opciju da optimizuje rad grafičke za obradu videa / fotki.
    HDD makar od 500GB ako ne i 1TB, jer uglavnom ćeš video snimke raditi u FullHD rezoluciji i oni će dosta zauzimati, jer želiš da ih konvertuješ u h.264 formatu ako ne i u QuickTime-u koji za 20-30 sekundi koristi 1GB memorije.
    SSD disk da ti je main (za instalaciju softvera neophodnih za to) a neki HDD za skladištenje podataka.



    Ukoliko te još nešto interesuje, možeš da mi pošalješ PM

  3. #3
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dudu ti je fino objasnio, ali uzmi u obzir da ti za obradu fotografija treba i solidan monitor. Da li na laptopu (to je rijetko i skupo) ili ces da juris externi monitor,njega polovnog sa IPS panelom mozes da nadjes za 50-100 eura polovnog.
    Takodje uzmi u obzir da se laptopovi griju, posebno sto ljeto tek pocinje, cim se malo napuni prasine pocece da ti trokira, sem ako ne uzimas neku fensi kategoriju dje sam mozes da otvoris i ocistis, ali ne vjerujem jer iz tvog posta vidim da trazis sto jeftinije.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zzhn View Post
    Dudu ti je fino objasnio, ali uzmi u obzir da ti za obradu fotografija treba i solidan monitor. Da li na laptopu (to je rijetko i skupo) ili ces da juris externi monitor,njega polovnog sa IPS panelom mozes da nadjes za 50-100 eura polovnog.
    Takodje uzmi u obzir da se laptopovi griju, posebno sto ljeto tek pocinje, cim se malo napuni prasine pocece da ti trokira, sem ako ne uzimas neku fensi kategoriju dje sam mozes da otvoris i ocistis, ali ne vjerujem jer iz tvog posta vidim da trazis sto jeftinije.
    Ja bih radije laptop zbog manjka prostora. Dje bi kod nas moglo da se nadje neka fina masina za obradu fotografije i videa? Novo ili polovno jos bolje. Ako je bolje PC da uzmem onda da ne gledam laptop...nisam razmisljao o pregrijavanju. Treba mi sigurna masina koja nece da steka.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ako ćeš samo foto manje je zahtjevno -"cpu/ram/ssd" u suštini sve što @Dudu kaže isto, potpisujem a ako ćeš i video onda komplet cijela konfiguracija moraš gledat što jača... Monitor ne gledaj da bude što veći nego gledaj pixele i da je IPS panel obavezno sa što boljim prikazom boja... U svakom slučaju mislim da ti je Desktop jeftinija i bolja varijanta od laptop-a pogotovo za video...

  6. #6
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    65
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Welt View Post
    Ja bih radije laptop zbog manjka prostora.
    E vidis, zbog toga sam ja preso na mini Atx PC kuciste. Mozda da razmislis i o tome? Spakovo sam solidnu masinu unutra (8 core cpu/32gb ram/m.2 ssd/rtx2060..) a stoji mi na stolu i ne vidi se iza sekundarnog monitora od 19 inca.
    Ja vjerujem da ti je mozda i povoljnija varijanta da juris i sklopis neki mini PC nego laptop. Prednost laptop-a je svakako mobilnost, ali ja iz sopstvenog iskustva nikad nisam radio ozbiljan posao kod nekog, ili vani , vazda od kuce ili iz firme u kojoj vec ima pristojna masina .

  7. #7
    Join Date
    Jun 2018
    Location
    Cetinje
    Posts
    158
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja preporučujem desktop, iz razloga što je lap top skuplji, sam po sebi je u startu skuplji, a i osjetljiviji je na prašinu, u smislu da ga je teže čistiti od desktopa, tako da desktop varijanta ti je idealna, uz neki dobar monitor, ne moraš čak ni 4k dosta ti je FullHD i naravno IPS panel da ima obavezno.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala na savjetima. Između PC-a i laptopa ovdje sada nema dileme da je PC bolji i jeftiniji.
    Samo da vidim gdje ga nabaviti. Ako imate ideju ili preporuku ili ako sami prodajete
    ozbiljnu mašinu za video i foto pošaljite mi u pm.
    Već sam dobio jednu ponudu pa da vidimo.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Oz
    Posts
    1,453
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    28
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Welt View Post
    Hvala na savjetima. Između PC-a i laptopa ovdje sada nema dileme da je PC bolji i jeftiniji.
    Samo da vidim gdje ga nabaviti. Ako imate ideju ili preporuku ili ako sami prodajete
    ozbiljnu mašinu za video i foto pošaljite mi u pm.
    Već sam dobio jednu ponudu pa da vidimo.
    ...kontaktiraj Sasu.mne...

  10. #10
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Hero Rift
    Posts
    5,710
    Thanks Thanks Given 
    72
    Thanks Thanks Received 
    82
    Thanked in
    48 Posts

    Default

    Reci koliko para si spreman da izdvojis za to pa da vidimo ponude. Daj maksimlnu cijenu koju si spreman da platis.
    Although my heart may become stone cold, my sword and my honor will last forever.
    067-733-723

  11. #11
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    661
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    6 Posts

    Default


  12. #12
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,644
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    za sve gore navedeno, deifnitivno će te laptop koji će zadovoljiti tvoje zahtijeve koštati puno skuplje od desktopa - za cijenu laptopa koji će ti raditi traženo možeš da pazariš dobru konfiguraciju i solidan laptop (nešto skorminijih karakteristika) tako da ti ostaje da odlučiš - krajnja odluka je na tebi ali za desktop govori dosta činjenica. Osim toga većina "kreatora video sadržaja" tj skoro svi koriste desktop - čak i ako sebi mogu da priušte laptop - u istom cijenovonom rangu nikad se ne mogu porediti laptopovi sa desktopvima snaga je na strani desktopa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Konfiguraciju
    By _Djuka_ in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-18, 10:47
  2. Prodajem i5 konfiguraciju
    By mmijo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 9
    Last Post: 30-12-17, 08:23
  3. Prodajem i3 konfiguraciju
    By jari in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 30-03-16, 15:34
  4. Kupujem Konfiguraciju
    By MarcoPolo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 0
    Last Post: 09-03-15, 15:14
  5. I:P: konfiguraciju
    By HiddEn in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 17-07-10, 14:44

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •