Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast
Results 226 to 250 of 258

Thread: Studije primijenjenog racunarstva

  1. #226
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Master View Post
    @SpellStealer, @Antares Hvala što ste se uključili. Izgleda da bi za ovakve informacije morali da se obratimo direktno nekom od univerziteta.



    Okej, ali zar nisu 4 godine ETF-a dovoljno jake same po sebi? A ako je master SPR-a stvarno ravan njima onda ispada da ni on nije loš. Ili ne?
    Naravno da master nije los, ali daleko od toga da je lak. Radio sam sa kolegom jedan master rad, trajalo je oko 3 godine sve, ali je zavrsio. Problem je sto se komisija sasjtoji od profesora koji su zavrsili akademske studije i sto u startu njima ne odgovara da neko laksim putem dolazi do titule.

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Mozes na Mediteranu da upises master kada zavrsis 4. godinu na SPR.
    Mozes i na mediteranu i na UDG-u bez problema, coek je pitao da li poslije magistrature mozes nastaviti dalje.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  2. #227
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Pitao je sta moze nakon osnovnih studija.

    Jedna od opcija su ta dva privatna fakulteta. Nisam 100% siguran ali mislim da je neko uspio master vani da zavrsi nakon SPR-a. To je sve sto znam.

    To za rangiranje fakulteta da je 5 godine SPR-a ekvivalentno akademskim 4 godine prvi put cujem. Znam da sa 4 godine SPR-a mozes u skoli da radis bas kao onaj sto je zavrsio 4 godine akademske.
    Last edited by Kaz; 30-05-18 at 18:58.

  3. #228
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Ovo rangiranje je davno negdje bilo pricano, postojao je i neki dokument, to je nakon sto su omogucili tu varijantu. Mozda se nesto promjenilo u medjuvremenu.

    U skoli mozes da predajes i sa 3 godine, bilo da je ETF ili SPR
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  4. #229
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Imas li link ka tom dokumentu, bas me zanima. Ja za to prvi put cujem.

    Mozes u skoli da predajes i sa 3 godine a mozes cak i sa srednjom. Medjutim preduslov da polazes strucni ispit je da imas 4. godine zavrsene.

  5. #230
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Nemam link, davno sam to vidio... Najbolje nazvat rektorat i pitati.
    Sa srednjom skolom kao profesor/zamjena ne mozes (ili ne smijes), ali sa 3 godine mozes, predavalo se, bar kad su tehnicke skole u pitanju.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  6. #231
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ako se na konkursu ne pojavi neko sa polozenim strucnim ispitom direktor moze zaposliti nekoga ko se prijavio sa zavrsenom srednjom skolom ukoliko ne postoji neko kvalifikovaniji. Dok god nema fakultet od 4 godine taj neko ne moze polagati strucni ispit i samim tim se za stalno zaposliti. Informacija iz prve ruke.

    Ranije nisu bile potrebne cetiri godine za nastavnike i sl al po novom svi moraju imati 4 godine zavrsene da bi polagali strucni ispit. Uzgred moja koleginica sa fakulteta je sa nezavrsenim fakultetom predavala godinama u jednoj gimnaziji ali nije mogla da zadrzi posao.

    Tokom programa za strucno osposobljavanje studenti koji su zavrsili SPR su bili izjednaceni sa ostalima (bar kada je IT u pitanju) sa ETF-a, FIT-a vjerovatno i UDG-a. Gledao se samo prosjek. Prema tome mislim da definitivno nisu izjednaceni masteri sa SPR-a sa cetvorogodisnjim bachelorom sa ETF-a.
    Last edited by Kaz; 30-05-18 at 19:57.

  7. #232
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Na raznim oglasima traze nedje zavrsen etf, ili primijenjeno racunarstvo, tako da bi trebalo da su izjednaceni...
    Problem je sto studenti koji su zavrsili primijenjene studije ne mogu da upisu master, bar u Srbiji im ne priznaju... ne pricam za racunarstvo, nego uopste za primijenjene studije...
    E sad, ako kod nas mogu magistarske nakon primijenjenih na etf, to je drugo...

  8. #233
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Ako se na konkursu ne pojavi neko sa polozenim strucnim ispitom direktor moze zaposliti nekoga ko se prijavio sa zavrsenom srednjom skolom ukoliko ne postoji neko kvalifikovaniji. Dok god nema fakultet od 4 godine taj neko ne moze polagati strucni ispit i samim tim se za stalno zaposliti. Informacija iz prve ruke.

    Ranije nisu bile potrebne cetiri godine za nastavnike i sl al po novom svi moraju imati 4 godine zavrsene da bi polagali strucni ispit. Uzgred moja koleginica sa fakulteta je sa nezavrsenim fakultetom predavala godinama u jednoj gimnaziji ali nije mogla da zadrzi posao.

    Tokom programa za strucno osposobljavanje studenti koji su zavrsili SPR su bili izjednaceni sa ostalima (bar kada je IT u pitanju) sa ETF-a, FIT-a vjerovatno i UDG-a. Gledao se samo prosjek. Prema tome mislim da definitivno nisu izjednaceni masteri sa SPR-a sa cetvorogodisnjim bachelorom sa ETF-a.
    Po pravilu bi trebala biti obavezna diploma vise/visoke skole za mjesto profesora. Naravno, sve se moze dogovoriti sa direktorom, ali da je neko od kolega prijavio tvoju koleginicu ne bi mogla predavati. Naravno, kao sto si rekao, potreban je strucan ispit da bi mogao da dobijes rijesenje za stalno.

    Tako je, tokom srucnog osposoblavanja izjednaceni su fakulteti - ali ovo se odnosilo samo na diplomu bechelora.

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    Na raznim oglasima traze nedje zavrsen etf, ili primijenjeno racunarstvo, tako da bi trebalo da su izjednaceni...
    Problem je sto studenti koji su zavrsili primijenjene studije ne mogu da upisu master, bar u Srbiji im ne priznaju... ne pricam za racunarstvo, nego uopste za primijenjene studije...
    E sad, ako kod nas mogu magistarske nakon primijenjenih na etf, to je drugo...
    Nakon SPR-a mozes upisati magistarske na SPR, ali ne i magistarske na ETF-u. Ne znam da li se moze uspisati magistratura na nekom od drustvenih fakulteta.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  9. #234
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,251
    Thanks Thanks Given 
    2,756
    Thanks Thanks Received 
    2,629
    Thanked in
    1,272 Posts

    Default

    ako mogu ovi što su završili DIF da magistriraju na ekonomski i pravni ne vidim što ne bi mogli SPR
    She is only here to annoy herself!

  10. #235
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Lociran
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neko ko se privatno bavi računarima i samostalno se usavršava kući, ima približno iste šanse u tom poslu kao i onaj što je završio SPR smjer? Da li se slažete?

    Imajući to u vidu, da li je bolje studirati energetiku ili elektroniku, i uporedo sa time raditi neki uobičajan posao vezan za računare, pa kad se završi ETF naravno naći bolji posao? Nego sad završavati SPR radi diplome i neke lične (i socijalne) iluzije visokog obrazovanja, kad se u stvari to ne razlikuje od samoukog programera / dizajnera koji bi se potrudio da nađe svoje radno mjesto?

    Volio bih da čujem mišljenja.

  11. #236
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Master View Post
    Neko ko se privatno bavi računarima i samostalno se usavršava kući, ima približno iste šanse u tom poslu kao i onaj što je završio SPR smjer? Da li se slažete?

    Imajući to u vidu, da li je bolje studirati energetiku ili elektroniku, i uporedo sa time raditi neki uobičajan posao vezan za računare, pa kad se završi ETF naravno naći bolji posao? Nego sad završavati SPR radi diplome i neke lične (i socijalne) iluzije visokog obrazovanja, kad se u stvari to ne razlikuje od samoukog programera / dizajnera koji bi se potrudio da nađe svoje radno mjesto?

    Volio bih da čujem mišljenja.
    Ja bih odabrao SPR i kuci se dodadno usavrsavao posto bih zahvaljujuci SPR-u imao vise vremena za to. Ovo drugo je kljucno (dodatno usavrsavanje) ako hoces da radis kod privatnika.

  12. #237
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Lociran
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Ovo drugo je kljucno (dodatno usavrsavanje) ako hoces da radis kod privatnika.
    Na koje drugo misliš?

  13. #238
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Master View Post
    Na koje drugo misliš?
    Na dodatno usavrsavanje Nije dovoljno to sto se uci ni na jednom ni na SPR-u ni na akademskim studijama ETF-a, bar kada je IT u pitanju.

  14. #239
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Lociran
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Aha, okej, ali uglavnom misliš da nije bolje cimati se za ETF diplomu?

  15. #240
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Pa da ako ti je namjera da radis u IT-u (a ne da radis posao vezan za energetiku i sl). Mislim da su studenti SPR-a u prednosti jer imaju vise slobodnog vremena za ucenje onogo sto se predaje na fakultetu. E sad sto mnogi to slobodno vrijeme ne iskoriste kako treba to je druga prica...

  16. #241
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Milos Master View Post
    Neko ko se privatno bavi računarima i samostalno se usavršava kući, ima približno iste šanse u tom poslu kao i onaj što je završio SPR smjer? Da li se slažete?

    Imajući to u vidu, da li je bolje studirati energetiku ili elektroniku, i uporedo sa time raditi neki uobičajan posao vezan za računare, pa kad se završi ETF naravno naći bolji posao? Nego sad završavati SPR radi diplome i neke lične (i socijalne) iluzije visokog obrazovanja, kad se u stvari to ne razlikuje od samoukog programera / dizajnera koji bi se potrudio da nađe svoje radno mjesto?

    Volio bih da čujem mišljenja.
    Sto veli Kaz, mozda je bolje upisati SPR. Kod (vecine) poslodavaca te dvije diplome su izjednacene, a ETF ce ti oduzeti mnogo vremena.
    Kad zavrsis ETF diploma ti ne garantuje posao, ka ni SPR diploma. Prednost energetike je sto imas vise sansi da se zaposlis nedje jer uvijek traze inzenjere u tom sektoru.

    Mozda je blje upisati nesto lakse i forsirati samostalno usavrsavanje i freelancing nego ici tezom varijantom
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #242
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Lociran
    Posts
    623
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Samo, prvi put čujem da su SPR i ETF na bilo koji način izjednačeni po diplomama, to je kontra od svake druge priče.. Hvala u svakom slučaju

  18. #243
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,379
    Thanks Thanks Given 
    603
    Thanks Thanks Received 
    621
    Thanked in
    503 Posts

    Default

    SPR smjer na ETF. Ja sam zavrsio 3 godine + 1 specijalisticka godina, jos samo mi je ostalo da diplomiram, ali svakako se masu tesko zaposlit samo sa diplomom, u principu ona nista ne znaci. Najbitnije je da znas programiranje ili da imas iskustva u drugim stvarima tipa hardware, koje se traze kod IT poslodavaca. Jedino sto ti moze valjat diploma je ako vec imas drzavni posao na koji si upao preko veze, pa bi ti zbog same diplome plata bila malo veca i to ti je to.
    Čupatelj

  19. #244
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,375
    Thanks Thanks Given 
    5,506
    Thanks Thanks Received 
    4,925
    Thanked in
    2,060 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kaz View Post
    Imas li link ka tom dokumentu, bas me zanima. Ja za to prvi put cujem.

    Mozes u skoli da predajes i sa 3 godine a mozes cak i sa srednjom. Medjutim preduslov da polazes strucni ispit je da imas 4. godine zavrsene.
    Bogumi Kaz, bio si u pravu. Rade ljudi i sa srednjom skolom kao profesori
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

Page 10 of 11 FirstFirst ... 67891011 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Studije, koncepti!
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-04, 06:59

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •