Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 51

Thread: Komunizam

  1. #1
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default Komunizam

    Kada je po vama prestaao da postoji komunizam, kao sistem, ideologija..? Zasto?
    Po meni odma' poslije ubistva Ernesta Che Guevare, zato sto je, mozda jedini, bio na visokom polozaju, a da je bio uz narod, u punom smislu, i umro sa istim...

  2. #2
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Komunizam nije nestao tu su Kina,S.Koreja,Kuba,Vijetnam.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Znam ali se te zemlje sve vise uredjuju na kapitalisticki nacin...Osim, iz grupe koju si naveo, najtvrdja je S.Koreja koja hrani svoje stanovnistvo pomocu J.Koreje...

  4. #4
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Komunizam nije nestao tu su Kina,S.Koreja,Kuba,Vijetnam.
    I Laos (valjda)...

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Komunizam je zasnovan na klasnoj borbi(bolje reći klasnoj mržnji) i uvek je obuhvatao dve faze terora i progona.Prva faza je brutalni obračun sa svim "klasnim neprijateljima" u koje se ubrajaju svi sem proletera,seljaka i "poštene inteligencije".Komunisti nastoje da istrebe i marginalizuju stari građanski sloj,inteligenciju,činovništvo i da proizvedu svoje "socijalističko".Nakon toga na udar dolaze seljaci,nešto imućniji(kulaci) a ubrzo i svi seljaci,te im se poljoprivredno zemljište oduzima i prave državne zadruge.
    Nakon ove prve faze najčešće dolazi do međusobnog obračuna komunista(Goli Otok,Staljinove čistke,"kulturna revolucija" u Kini) a u najekstremnijem vidu dolazi i do genocida(Kambodža).
    U komunizmu nema podele vlasti već se promoviše jedinstvo vlasti,najčešće u rukama jednog čoveka-kult ličnosti.Dolazi do srastanja partije i države i formira se partijska država.Glavni centar moći je vrhovni partijski organ(Centralni Komitet,Politbiro) a Skupština,Vlada,sudovi i drugi državni organi su obična transmisija partije na nižim nivoima.
    Svaki segment društva je prožet komunističkom partijom,u svim preduzećima,državnim organima,vojsci postoje partijske organizacije koje čvrsto drže pod kontrolom celo društvo i državu..

  6. #6
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Komunizam je zasnovan na klasnoj borbi(bolje reći klasnoj mržnji) i uvek je obuhvatao dve faze terora i progona.
    Iz perspektive coeka koji nema volje da nesto kriticki shvati, recenica je do nekle tacna. Medjutim, tako povrsno reci je sramota jer po defaultu sve ljude sirom svijeta sto zivjese/zive u komunizmu talozi u korpus kriminala i redovno ispod govornikove, navodne intelektualne superiornosti, valjda jer si ti nesumnjivo najveci intelektualac koji je krocio planetom zemljom ocito pametniji od svakog zivog komuniste.

    Elem, klasna borba proistekla je iz zakona prirode i prava pojedinaca, dje materijalna svojina ne igra nikakvu ulogu u pravdi ili drustvenom statusu. U idealnom uredjenju to je najveca moguca blagodet, nasuprot kapitalizmu dje su pare prva i osnovna vrijednost.

    Mozda nekome koristi - "Komunisticki manifest"

  7. #7
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Parlamentarna skupština Saveta Evrope snažno je osudila masovno kršenje ljudskih prava koje su počinili totalitarni komunistički režimi i izrazila soliradnost, razumevanje i priznavanje žrtvama tih zločina, navodi se u saopštenju sa sednice PSSE. Skupština - u kojoj su poslanici parlamenta iz 46 evropskih zemalja - navodi u Rezoluciji da ta kršenja ljudskih prava uključujući i individualna i kolektivna ubistva i iegzekucije, smrti u koncentracionim kampovima, izgladnjivanja do smrti, deportacije, ropski rad i druge oblike masovnog fizičkog terora. Narodi bivšeg SSSR po brojnosti daleko nadmašuju druge kada se radi o žrtvama, zaključila je Skupština. Takođe su pozvane sve komunističke ili postkomunističke partije u državama članicama Saveta Evrope koje to dosad nisu učinile da " preispitaju istoriju komunizma u vlastitoj prošlosti... i nedvosmisleno je osude". "Skupština veruje da ovakva jasna pozicija međunarodne zajednice može utrti put daljem pomirenju", ističu parlamentarci.
    Savet Evrope je nedvosmisleno osudio komunističke zločine koji po masovnosti i brutalnosti jedino zaostaju za nacizmom.
    http://www.danas.co.yu/20060131/evropa1.html

  8. #8
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    To "komunisticke zlocine" je siroko, ne? Normalno je da su neki zlocini bili masovni i brutalni (staljinizam) ali nikad kao oni na nacionalnoj osnovi, koji su tebi vidim opravdani, i sasvim prijatni.

    Uostalom, opet se sluzis lazima. Na sajtu koji si dao stoji ne pominje se nikakva gradacija vec, citiram:
    "Kako navode neki od izvora koji su pratili raspravu, bilo je nastojanja da se totalitarni komunistički režimi izjednače s fašističkim što je izbegnuto u tekstu Rezolucije.

  9. #9
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Iz perspektive coeka koji nema volje da nesto kriticki shvati, recenica je do nekle tacna. Medjutim, tako povrsno reci je sramota jer po defaultu sve ljude sirom svijeta sto zivjese/zive u komunizmu talozi u korpus kriminala i redovno ispod govornikove navodne intelektualne superiornosti,
    Ja sam naveo notorne činjenice i opšta mesta-klasna borba,diktatura,jednopartijski sistem,kult ličnosti,prožimanje države i partije,progon političkih protivnika.Nije to uopšte "površno" već je to sve istina,to su bili osnovni postulati komunističkog društva.
    To je bila suština uređenja.


    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    , valjda jer si ti nesumnjivo najveci intelektualac koji je krocio planetom zemljom ocito pametniji od svakog zivog komuniste.
    Ne znam zašto jednu raspravu,prilično uopštenu,spuštaš na jednu ličnu ravan.Nisam ja prvi i jedini koji je izneo nešto negativno o komunizmu.
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Elem, klasna borba proistekla je iz zakona prirode i prava pojedinaca, dje materijalna svojina ne igra nikakvu ulogu u pravdi ili drustvenom statusu. U idealnom uredjenju to je najveca moguca blagodet, nasuprot kapitalizmu dje su pare prva i osnovna vrijednost.

    Mozda nekome koristi - "Komunisticki manifest"
    Komunistički manifest sam čitao,možeš ga preporučiti monitoru pošto on misli da je klasna borba "bla,bla,bla".
    Komunizam nisu samo ideje i teorije iz Marksovih i Engelsovih dela,već i praksa takvih poredaka koji su realno postojali.U praksi komunističkih poredaka klasna borba je često podrazumevala i fizičko istrebljenje "klasnih neprijatelja" i ogromne represalije prema velikom delu stanovništva.
    Komunističke države su odbacile podelu vlasti,višepartijski sistem,slobodu štampe i mišljenja,postojanje bilo kakve opozicije,sve to sa nesagledivim posledicama po te države.
    To je praćeno ogromnim brojem žrtava,milioni ljudi su pogubljeni a desetine miliona ljudi su bili zatvarani i proganjani,u SSSR-u,Kini,SFRJ,Istočnoj Evropi.

    Najtvrđi komunizam je zabeležen u Kambodži gde su Pol Pot i njegovi Crveni Kmeri izvršili genocid nad svojim narodom,i gde su za par godina svoje vladavine ubili oko 30% celokupne populacije.Takođe i u SSSR-u u vreme Staljinovih čistki koje su trajale od sredine 30-tih do njegove smrti 1953..Tu su dosledno i potpuno bez kompromisa primenjene marksističke dogme o klasnoj borbi gde je morao stradati veliki deo populacije.Tu se u njegovom izvornom i čistom obliku može videti šta je komunizam.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    To "komunisticke zlocine" je siroko, ne?
    Ima dovoljno osnova za dalju konkretizaciju
    individualna i kolektivna ubistva i iegzekucije, smrti u koncentracionim kampovima, izgladnjivanja do smrti, deportacije, ropski rad i druge oblike masovnog fizičkog terora
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Normalno je da su neki zlocini bili masovni i brutalni (staljinizam) ali nikad kao oni na nacionalnoj osnovi,
    Zločin je zločin,a nebitno je da li je motivisan po nacionalnoj osnovi.Čak je moguće izvršiti i genocid bez nacionalne,etničke,rasne ili verske motivacije.Očigledan primer za to je Kambodža,gde su komunisti izvršili genocid u pravom smislu reči i ubili 1.5 milion ljudi za samo 4 godine svoje vladavine 1975-1979.
    Samo u periodu 1936-1939(vrhunac Staljinovih čistki) u SSSR-u je likvidirano oko 2 miliona ljudi.Popis iz 1937 je zabeležio pad od čitavih 10 miliona ljudi u SSSR-u u odnosu na prethodni popis.Od toga oko 3.5 miliona ljudi je umrlo od gladi,pretežno u Ukrajini u periodu 1931-1934 kada je zavladao pravi pomor,jer su komunisti vršili nasilno oduzimanje kompletne hrane od seljaka,da bi se kupile industrijske mašine na svetskom tržištu.
    Nakon komunističkih reformi,kolektivizacije poljoprivrednog zemljišta,de facto istrebljenja građanskog sloja SSSR je 1928 godine raspoloagao sa svega 13% privrednih kapaciteta Carske Rusije,no Staljin je izvršio industrijalizaciju ali uz užasnu cenu,10-12 miliona mrtvih,što od represije,što od gladi.Da bi se zemlja industrijalizovala,od seljaštva je oduzimana i poslednja mrvica hrane,da bi se prodajom hrane na svetskom tržištu obezbedio novac za kupovinu industrijskih postrojenja.Zbog toga je umrlo od gladi oko 4 miliona ljudi a po popisu 1937 "fali" još 6 miliona,verovatno ubijenih u "klasnoj borbi".Čuvena je Staljinova rečenica "Smrt jednog čoveka je tragedija, smrt miliona - statistika".
    I Jugoslovenski komunisti su verno sledili Staljinove ideje pa su u periodu 1944-1949 ubili preko 100 000 ljudi.
    Komunisti su počinili niz zločina motivisani nečijom nacionalnom ili verskom pripadnošću.Zabrana isteranim Srbima sa Kosova 1945 da se vrate na svoja imanja je nedvosmisleno nacionalno motivisana.Masovna ubistva preko 100 000 Srba u Srbiji 1944/1945 takođe,jer nije nečeg sličnog bilo u Hrvatskoj i Sloveniji.
    Staljin je često vršio čistke inspirisan antisemitizmom,a umeo je da deportuje u Sibir i čitave nacionalne zajednice(Tatare sa Krima,na primer).Komunistički režimi u Rumuniji i Bugarskoj su žestoko proganjali i asimilovali pripadnike nacionalnih manjina.Komunisti su u Kambodži prepolovili kinesku manjinu ubivši oko 200 000 Kineza od ukupno 400 000,a skoro potpuno istrebili vijetnamsku manjinu od pola miliona ljudi
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    koji su tebi vidim opravdani, i sasvim prijatni.
    Počinješ sa ličnim diskvalifikacijama,sada sam ja kriv što Savet Evrope poziva na osudu komunističkih zločina.Znači ako sam protiv komunističkih zločina onda mora da sam za nacionalno motivisane zločine.
    Gde sam ja to opravdavao bilo kakve zločine?Citiraj neki moj post.
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Uostalom, opet se sluzis lazima. Na sajtu koji si dao stoji ne pominje se nikakva gradacija vec, citiram:

    "Kako navode neki od izvora koji su pratili raspravu, bilo je nastojanja da se totalitarni komunistički režimi izjednače s fašističkim što je izbegnuto u tekstu Rezolucije.
    Ja sam korektno citirao tekst a ispod sam jasno odvojio svoj komentar da komunisti odmah dolaze posle fašista po broju zločina.
    Gde je tu laž?
    Last edited by dusanp; 20-07-07 at 01:12.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,753
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Isparapetano si odgovorio, ne znam odakle da pocnem. Uglavnom, oba genocida koja pominjes, Kambodza i Rusija, su rezultat zlocinaca i klasicne zloupotrebe moci... LJudi, opet, nijesu ubijani na klasnoj ili nacionalnoj osnovi vec ponajvise u skladu sa zakonom. Ocite falinke pravosudja i paranoja proizvele su toliku katastrofu. U ostalom, ja nijesam pricao globalno, vec konkretno o SFRJ ili jos preciznije na CG pod SFRJ.

    Na sajtu koji si ostavio nema nikakvog svrstavanja 'komunistickih zlocina odmah poslije holokausta'. To bi bila prosta glupost, najprije zbog vremena tokom kojeg su se zlocini odvijali, pa i zbog nacina.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Mozda nekome koristi - "Komunisticki manifest"
    Mozda, mi neces vjerovati, ali danas u potrazi za pjesmom 'Bella ciao' naidjoh na ovaj sajt i bas me je odusevio...

  13. #13
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Komunisti su počinili niz zločina motivisani nečijom nacionalnom ili verskom pripadnošću.Zabrana isteranim Srbima sa Kosova 1945 da se vrate na svoja imanja je nedvosmisleno nacionalno motivisana.Masovna ubistva preko 100 000 Srba u Srbiji 1944/1945 takođe,jer nije nečeg sličnog bilo u Hrvatskoj i Sloveniji.
    Recimo da je tako kao sto si napisao (iskucako), odkle su bili ti kumunisti sto su vrsili te zabrane, dje je bio centar moci u SFRJ..? Cini se da hoces da stvoris sliku da ni jedan Srbin nije bio komunista.
    Inace da se razumijemo, ja sam protiv komunizma, jer, kao sto sam nedje postovao, dobar je samo na kratke staze. Jedino sto me odusevljava u njemu, jeste, skroz gore pomenuti, che Guevara.

  14. #14
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Komunizam je zasnovan na klasnoj borbi(bolje reći klasnoj mržnji) i uvek je obuhvatao dve faze terora i progona.Prva faza je brutalni obračun sa svim "klasnim neprijateljima" u koje se ubrajaju svi sem proletera,seljaka i "poštene inteligencije".Komunisti nastoje da istrebe i marginalizuju stari građanski sloj,inteligenciju,činovništvo i da proizvedu svoje "socijalističko".Nakon toga na udar dolaze seljaci,nešto imućniji(kulaci) a ubrzo i svi seljaci,te im se poljoprivredno zemljište oduzima i prave državne zadruge.
    Nakon ove prve faze najčešće dolazi do međusobnog obračuna komunista(Goli Otok,Staljinove čistke,"kulturna revolucija" u Kini) a u najekstremnijem vidu dolazi i do genocida(Kambodža).
    U komunizmu nema podele vlasti već se promoviše jedinstvo vlasti,najčešće u rukama jednog čoveka-kult ličnosti.Dolazi do srastanja partije i države i formira se partijska država.Glavni centar moći je vrhovni partijski organ(Centralni Komitet,Politbiro) a Skupština,Vlada,sudovi i drugi državni organi su obična transmisija partije na nižim nivoima.
    Svaki segment društva je prožet komunističkom partijom,u svim preduzećima,državnim organima,vojsci postoje partijske organizacije koje čvrsto drže pod kontrolom celo društvo i državu..

    Odlično, slažem se, i Srbija je 1990. odlučila da takav režim zamrzne koliko je god duže moguće, do najvećeg mogućeg stepena (naravno, Milošević bi ukinuo sve partije da je mogao - u tom istorijskom trenutku to nije bilo moguće, zato se palamudilo o "nepartijskom pluralizmu itd") i zato je Srbija platila izuzetno visoku cenu, ne zato što se zove Srbija. Ne znam zašto se pozivaš na nasleđe te i takve Srbije umesto da zatvoriš tu knjigu i podvučeš crtu. Zar ti ne navijaš za Putinovu Rusiju, a on je izjavio da mu je teško palo kad je propao komunistički puč za vreme Jeljcina, vratio je komunističku himnu u Rusiju i polako počeo da gradi sopstveni kult ličnosti i reafirmiše neke "vrednosti" SSSR-a.

    Osnovna odlika staljnizma prema spoljnom svetu bila je hegemonistička politika osvajanja teritorija bez ikakvih obzira prema tome šta tamošnje stanovništvo želi. Znači on je istočnu Evropu držao brutalnom silom i time nepovratno izbrisao svaki oblik rusofilstva i slovenske solidarnosti u tim krajevima.

    Kad te čujem da govoriš o Kosovu, izvini ali iz tebe progovara to hegemonističko, totalitarno... teritorija i samo teritorija. A ljudi? I za tebe su ti ljudi samo statistika, obožavaš procente to sam primetio.

    Dakle Dule, ti si u Srbiji baštinik Staljina, Tita, Miloševića... vreme je da pogledaš istini u oči.

    Istinski demokratske i slobodne države ne ratuju međusobno.

    edit: nije džabe Šešelj dobio nadimak crveni vojvoda
    Last edited by ssin; 20-07-07 at 08:58.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,533
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Klasna borba,diktatura proleterijata,partijska država,rukovodeća uloga KPJ(SKJ) u društvu,kult ličnosti,jednopartijski sistem-to su tako opštepoznate činjenice vezane za komunistički poredak da ih svako iole upućen zna....
    Ćuj 'zna' - ja progazao, bolan, sve ofanzive klasne borbe...
    Samo da ti, Dule, kažem da nemaš pojma: uopšte se nije radilo o komunizmu,već socijalizmu kao 'prelaznom stadijumu' do komunizma. Do kojeg nismo stigli jer smo zalutali usput. A težilo se društvu u kome će svako imati svega 'po potrebi'. I, dok smo ka tome raju pičili beskompromisno, čekajuči obilje prema našim potrebama, usput se dijelilo prema zaslugama. Pa je Tile, majstor igre, dijelio svakome ko zasluži preko nosa. I samo zbog toga, isključivo zato, u Srbiji (i drugdje, doduše) narastao je, tobožnji, antikomunizam. Ispod jorgana i iza sto vrata šaptali su ga najrigidniji pobornici 'novog društva' u kojem su htjeli biti glavni, a jedan Hrvat i jedan Slovenac im nisu dali. Njima što su 'redom oslobadjali sve narode na Balkanu' s jasnom namjerom da te iste narode sami pojašu. Pa su 'antikomunisti' bili sve jedan do drugog obične skutonoše: Ćosić, Isaković... Oni su mljeli ove floskule o 'komunizmu' koje Dule sad pjevuši...
    Dule, ima li za ovdašnje antikomuniste bilo kakvo drugo pribježište ili se mora biti prizemni šovinista, ako prestaneš (ili ne pristaneš) biti 'komunista'? Što, Duco, srpski antikomunisti (ogromna većina njih) nisu nakon 'komunizma' prihvatili vrijednosti civilizovanog, demokratskog svijeta, no su se dohvatili gusala. Ili kame...I ti, Dule, i ti...

  16. #16
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Odlično, slažem se, i Srbija je 1990. odlučila da takav režim zamrzne koliko je god duže moguće, do najvećeg mogućeg stepena (naravno, Milošević bi ukinuo sve partije da je mogao - u tom istorijskom trenutku to nije bilo moguće, zato se palamudilo o "nepartijskom pluralizmu itd") i zato je Srbija platila izuzetno visoku cenu, ne zato što se zove Srbija. Ne znam zašto se pozivaš na nasleđe te i takve Srbije umesto da zatvoriš tu knjigu i podvučeš crtu.
    Milošević je produkt komunističkog režima,Titovo čedo.Milošević je samo poslednji u nizu komunističkih zločina.
    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Zar ti ne navijaš za Putinovu Rusiju, a on je izjavio da mu je teško palo kad je propao komunistički puč za vreme Jeljcina, vratio je komunističku himnu u Rusiju i polako počeo da gradi sopstveni kult ličnosti i reafirmiše neke "vrednosti" SSSR-a.
    Koliko sam ja čuo,Putin nikada nije izrazio žaljenje što nije uspeo puč protiv Jeljcina(Jeljcin je uostalom i veoma zaslužan za izbor Putina),već zbog propasti SSSR-a.
    Ako Putin nešto čini loše i nedemokratski u Rusiji,iskreno rečeno,baš me briga,sve dok podržava stavove Srbije.
    Na primer,Amerikanci mesečno ubiju civila u Iraku koliko je stradalo u Srebrenici,pa opet deo te administracije(Majkl Polt) može ovde da trubi o nekoj potrebi da se Srbi suoče zbog zločina,dok njegove kolege iz te iste administracije u sadašnjem trenutku bukvalno satiru jedan narod.
    Putin je pravi čovekoljubac i mirotvorac u odnosu na Amerikance.

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Kad te čujem da govoriš o Kosovu, izvini ali iz tebe progovara to hegemonističko, totalitarno... teritorija i samo teritorija. A ljudi? I za tebe su ti ljudi samo statistika, obožavaš procente to sam primetio.
    Svaka država teži da očuva svoju teritoriju celovitom.Državu čine i ljudi i teritorija,oba ova elementa.


    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Dakle Dule, ti si u Srbiji baštinik Staljina, Tita, Miloševića... vreme je da pogledaš istini u oči.
    Trkni malo do tvoje stranke LDP i raznih NVO i videćeš ko su baštinici komunizma.Sve bivši komunistički aparatčici iz diplomatije i monopolisane spoljne trgovine i njihova deca.Mnogo su ljuti što ih je Milošević razvlastio posle osme sednice.Zato ne daju ništa da se kaže loše o Srbiji i SFRJ pre pojave Miloševića,ponovo ne sme niko ništa da kaže o Golom otoku,o komunističkim žrtvama 1944/1945.Ponovo je o tome zavera ćutanja,kao u "najbolje vreme" 1945-1990,a ko god pomene neki komunistički zločin odmah bude klalifikovan kao fašista ili nešto još gore.
    Kako ja mogu biti baštinik Staljina i Tita kada sam za potpuno rasvetljavanje njihovih zločina u SFRJ,a tebi slični minimiziraju komunistička zlodela zbog neke famozne "modernizacije".?

  17. #17
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Uglavnom, oba genocida koja pominjes, Kambodza i Rusija, su rezultat zlocinaca i klasicne zloupotrebe moci.
    Genocidi u SSSR-u i Kambodži,a sličnih stvari je bilo i u Kini,nisu bili nikakvi "incidenti" i samovolja pojedinaca,već organizovano delovanje,sa razgranatom mašinerijom,velikim brojem izvršilaca na terenu,i velikom komunističkom i marksističkom indoktrinacijom
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    .. LJudi, opet, nijesu ubijani na klasnoj ili nacionalnoj osnovi vec ponajvise u skladu sa zakonom.
    Odmah posle preuzimanja vlasti komunisti i ovde,i u SSSR-u i Kini su odbacili,krivično zakonodavstvo,krivični postupak,pravo na odbranu i advokata, kao "buržoaske zablude".To su neke osnovne pretpostavke za zakonitost u izricanju krivičnih kazni,a komunisti su takvu zakonitost odbacili i prezirali,i primenjivali revolucionarni teror.Ljudi su ad hoc,bez suđenja,bez ikakve dokazane krivice ubijani.1944 i 1945 nije bilo nikakvog krivičnog zakonodavstva,krivično zakonodavstvo Kraljevine jugoslavije je bilo stavljeno van snage a komunisti su tek 1951 doneli kompletan Krivični Zakonik,kada su već uveliko bili pobili sve koje su želeli.U takvoj situaciji nisu važila osnovna načela pravnog poretka,da niko ne može biti osuđen ako to delo nije predviđeno u krivičnom zakonu,pretpostavka nevinosti,dvostepenost u suđenju i pravo na žalbu.
    Veoma je zanimljivo da su ljudi na Goli Otok slani na osnovu rešenja sudija za prekršaje ili zaključka neke partijske komisije,bez ikakvog krivičnog postupka,suđenja,advokata,dokaza.
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Ocite falinke pravosudja i paranoja proizvele su toliku katastrofu.
    Nisu u pitanju nikakve falinke pravosuđa.Komunisti su odbaacili ideju klasičnog pravosuđa,krivičnog zakonodavstva,zakonitosti u izricanju kazni,pretpostavke nevinosti.
    To je bio princip njihovog delovanja,da ih u ubijanju njihovih protivnika ne ograničava nikakav zakon i sudski postupak,pa su nekoliko godina ubijali svakog ko bi im se učinio sumnjivim,da bi tek kada su ocenili da su dovoljno pobili i da su se učvrstili na vlasti,počeli da donose krivično zakonodavstvo,naravno izrazito represivno po ugledu na SSSR.
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    U ostalom, ja nijesam pricao globalno, vec konkretno o SFRJ ili jos preciznije na CG pod SFRJ.
    U SFRJ kao i u svim komunističkim državama imaš 2 faze komunističkog režima.
    Prvu,kada se ljudi masovno ubijaju po slobodnoj proceni nekog partijskog funkcionera,bez suđenja,bez ikakvog prava na odbranu-faza revolucionarnog terora kada se komunistička diktatura učvršćuje na vlasti.Ta faza u SFRJ je trajala od 1944 sve do početka 50-tih.
    Druga faza počinje,kada je komunistička diktatura već učvršćena,kada je svaki značajniji otpor slomljen a svi potencijalni protivnici pretežno pobijeni.Tada je represija manja,kazne su blaže,uglavnom se retko izriču smrtne kazne.Ali i dalje postoji "delikt mišljenja" kao krivično delo,i represija kao odgovor na političke protivnike,samo što se oni više ne ubijaju masovno,već se isteruju sa posla ili zatvaraju.
    Quote Originally Posted by OutLook View Post
    Na sajtu koji si ostavio nema nikakvog svrstavanja 'komunistickih zlocina odmah poslije holokausta'. To bi bila prosta glupost, najprije zbog vremena tokom kojeg su se zlocini odvijali, pa i zbog nacina.
    U integralnoj verziji rezolucije koju sam pročitao u nekim novinama,a nisam je našao na internetu ta gradacija postoji,baš na insistiranje nekih prokomunističkih partija da bi se ublažila osuda komunizma i da bi se jasno naglasilo da je fašizam bio najgori.
    Nacizam je postojao samo nekih 12 godina,fašizam 20 godina a komunizam preko 70 godina a i danas postoji,i to se ne može porediti.
    Neke procene o zločinima komunista se kreću od 90 do 100 miliona mrtvih.Najviše u Kini oko 65 miliona,u SSSR-u 20 miliona,par miliona u S.Koreji,1.5 miliona u Kambodži.

  18. #18
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by monitor View Post
    Samo da ti, Dule, kažem da nemaš pojma: uopšte se nije radilo o komunizmu,već socijalizmu kao 'prelaznom stadijumu' do komunizma. Do kojeg nismo stigli jer smo zalutali usput. A težilo se društvu u kome će svako imati svega 'po potrebi'. I, dok smo ka tome raju pičili beskompromisno, čekajuči obilje prema našim potrebama, usput se dijelilo prema zaslugama. .
    Neki su to zvali naučni socijalizam,neki real socijalizam ali je komunizam najšire prihvaćen.Po marksizmu komunizam je bio savršeno društvo-utopija do kojeg se dolazi kroz prelaznu fazu-socijalizam.Pošto komunisti nisu ostvarili svoju utopiju,mi imamo kao komunizam samo njihovu praksu u socijalizmu.Taj prelazni stadijum ka komunizmu,se ponekad u političkoj ekonomiji socijalizma nazivao "tranzicija".Zahvaljujući komunistima,evo već 60 godina smo u stalnoj tranzciji.

  19. #19
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Vala ka' da prije komunista nije bilo genicida, organizovanog ubijanjau sve drzave, pa i u KJ,Rusiji, ispade da su ga izumjeli fasizam i komunizam.

  20. #20
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Vala ka' da prije komunista nije bilo genicida, organizovanog ubijanjau sve drzave, pa i u KJ,Rusiji, ispade da su ga izumjeli fasizam i komunizam.
    U odnosu na sve ostale pojave komunizam je svetski mega zločin 20 veka.100 miliona mrtvih,uništenje nacionalnih ekonomija,uništenje institucija.
    Na etičkom nivou,komunizam je u istoj ravni sa nacizmom.Nacisti su verovali u sukob rasa i beskompromisnu borbu između njih do potpunog istrebljenja.
    Marksizam i komunisti su verovali u sukob klasa i njihovu međusobnu borbu,takođe do potpunog istrebljenja.
    I jedno i drugo za posledicu ima smrt miliona ljudi.“Rasni “i “klasni genocid “ su veoma slični.
    Izvorni marksisti koji su potpuno primenili marksističke dogme,Lenjin,Staljin,Mao u Kini,Pol Pot u Kambodži su prava slika komunističke zločinačke ideologije.
    Ostali komunistički lideri,uključujući i Broza,su bili mnogo pragmatičniji i mnoge dogme marksizma su napustili i vratili neke elemente kapitalističkih robno-novčanih odnosa,pa je narod živeo nešto bolje nego u izvornim socijalističkim državama(SSSR,Kina itd).Sada u Kini dolazi do nešto jačeg razvoja i poboljšanja standarda,zahvaljujući prodoru kapitalističkih elemenata.
    Dosledna primena marksističkih dogmi vodi u brzo uništenje ekonomije.
    Austrijski ekonomista Ludvig fon Mizes je još 1921 dao teorijsko objašnjenje zašto komunizam koji ukida tržište i privatnu svojinu nužno vodi u glad i opšte siromašenje. Odgovor je - zato što bez privatne svojine nema mehanizma cena koji ukazuje proizvođačima šta ljudima treba i koje faktore proizvodnje da koriste, te tako racionalno ekonomsko planiranje postaje nemoguće. Komunistički sistem centralnog dirigovanja i tobožnjeg "planiranja" je zapravo ekonomski haos koji traći resurse i kapital, i uništava produktivnost privrede jer nema indikaciju relativne oskudnosti faktora proizvodnje. Lenjinov ratni komunizam,Staljinova agrarna reforma,Maov "veliki skok napred" u Kini je već na samom startu komunističkog ekperimenta dokazao ispravnost Mizesove analize, odnosno nemogućnost da se ima ikakva funkcionalna privreda bez cena i privatne svojine.U Rusiji,u Kini,S.Koreji,Kambodži primena izvornog marksizma je dovela do masovne gladi i rasula.
    Komunizam je u svetu decenijama mogao da funkcioniše samo tako što je pokušavao da preslika relativne cene iz kapitalističkog sveta i da ih primeni kući. Bez kapitalističkog spoljnjeg sveta, sam realni socijalizam bi kolabirao za nekoliko godina, kao što se to i dešavalo u više epizoda u Rusiji i Kini i drugde, kada su lideri pokušavali da ozbiljno sprovedu u delo program revolucionarnog ukidanja celokupne privatne svojine i svih cena. Toga su komunistički lideri (za razliku od mnogih zapadnih ekonomista) bili potpuno svesni sve vreme; recimo Nikita Hruščov je izjavio da kad bi ceo svet bio socijalistički trebalo bi ostaviti kapitalističku Švajcarsku da nam njene cene služe kao putokaz.
    Mnogi će danas navesti kao argument u prilog komunizmu to da se kod nas dosta lepo živelo u Titovo vreme. Mnogi njihovi protivnici će reći (delimično s pravom) da se lepo živelo "na američkom dolaru". Ali, nije samo strana pomoć uticala na privredni rast i standard života, već i dozvoljavanje većeg stepena ekonomske liberalizacije i decentralizacije. Dakle, to koliko se, barem u odnosu na ostatak komunističkog sveta, ovde živelo "lepo" nije bilo posledica realizacije komunističkih ideala, već njihovog delimičnog napuštanja

  21. #21
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Dosledna primena marksizma i kanibalizam

    Nakon opsežnih komunističkih agrarnih reformi,i dosledne primene marksističkih dogmi u poljoprivredi,tzv."veliki skok napred" kako je to nazvao Mao ,1959-1961 je u Kini zavladala velika glad od koje je umrlo preko 40 miliona ljudi.Iako su komunisti bili uništili poljoprivedu koja je bila sasvim ustrojena po marksističkim teorijama ali u praksi je davala porazne rezultate,oni su blokirali provincije zahvaćene krizom i nisu dozvoljavali ljudima da napuste ugroženo područje,da se vesti o gladi ne bi širile.
    U nekim provincijama komunistički aktivisti su u oskudici hrane počeli da jedu klasne neprijatelje.Pošto nije bilo hrane,raskrinkavali bi "neprijatelje revolucije" organizovali im javna "suđenja" i odmah ih na licu mesta ubijali,da bi posle toga njihove leševe kuvali i pekli i jeli.

    Ovaj kanibalistički pokret je naročito bio zahvatio provinciju Guanghi pa je na vrhuncu ovog pokreta, čak i kafeterija najviše državne organizacije, Revolucionarnog komiteta opštine Wuxuan, nudila jela od ljudskog mesa na svojem meniju.




    Pisac Zheng Yi, autor knjige Scarlet Memorial opisao je dešavanja u tri razdoblja.
    Prvo je bilo početno razdoblje, kada je teror bio skriven i mračan. U analima jedne opštine dokumentovana je tipična scena: U ponoć bi se komunističke trojke tiho prišunjale do žrtve-"neprijatelja revolucije" po mišljenju nekog partijskog komiteta, isekli joj telo da bi izvadili srce i jetru. . Onda bi skuvali srce i jetru, neki su doneli piće od kuće, neki su doneli začine i zatim su sve ubice zajedno jeli ljudske organe u tišini i uz svetlo vatre iz peći.
    U drugom razdoblju je ovaj teror dostigao vrhunac i teror je sprovođen otvoreno i javno. Za vreme ovog razdoblja, iskusne komunističke trojke su stekle iskustvo u tome kako da odstrane srce i jetru dok je žrtva još bila živa i podučavali su druge, usavršavajući svoje tehnike. Na primer kada bi ubice htele razrezati živog čoveka, samo bi presekli stomak čoveka u obliku krsta, stupili bi nogom na njegovo telo (ako je žrtva bila vezana za drvo, ubice bi kolenom udarile čoveka u stomak) i srce i drugi organi bi sami od sebe ispali napolje. Vođa trojke bi uzeo srce, jetru i genitalije, a ostali bi dobili ono što je ostalo. Ove upadljive i grozne scene bile su "ukrašene" crvenim zastavama i komunističkim parolama.
    Treća faza je bila mahnita. Kanibalizam je postao masovan pokret. U opštini Wuxuan, ljudi su divlje žderali druge ljude, kao što divlji psi žderu leševe za vreme epidemije. Žrtve su često bile prvo "javno kritikovane", nakon čega je uvijek sledilo ubijanje, a zatim kanibalizam. Čim bi žrtva pala na zemlju, živa ili mrtva, ljudi bi izvadili noževe, koje su pripremili, okružili bi žrtvu sekući svaki deo tela, kojeg bi se mogli dohvatiti. U ovoj fazi, obični ljudi su svi bili uključeni u kanibalizam. Užas "klasne borbe" oduvao je iz ljudskih umova svaki smisao za greh i ljudsku prirodu. Kanibalizam se proširio kao epidemija i ljudi su uživali u kanibalističkim gozbama. Svi delovi ljudskog tela su bili jestivi, uključujući srce, meso, jetru, bubrege, laktove, stopala i tetive. Ljudska tela su pripremana na različite načine, npr. bila su kuvana, dinstana, pržena, pečena na roštilju.Ljudi su pili liker ili vino i igrali razne igre uz komunističku ikonografiju dok su jeli ljudska tela.

    Kanibalizam je od teškog duševnog poremećaja i marginalne pojave bio pretvoren u komunističko oruđe za "klasnu borbu".
    Praktikanti kanibalizma u okviru Komunističke Partije Kine su ostali i posle velike gladi 1959-1961 i zabeleženi su slučajevi kanibalizma i jedenja "neprijatelja proleterijata" i u toku Maove "kulturne revolucije" 1966-1976,da bi posle Maove smrti 1976,Komunistička Partija osudila "četvoročlanu bandu" (Maova 4 najbliža saradnika u kulturnoj revoluciji),ali ne i samog Mao-a,a zajedno sa njima streljani su i marksisti-kanibali.

  22. #22
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    U odnosu na sve ostale pojave komunizam je svetski mega zločin 20 veka.100 miliona mrtvih,uništenje nacionalnih ekonomija,uništenje institucija.
    Na etičkom nivou,komunizam je u istoj ravni sa nacizmom.Nacisti su verovali u sukob rasa i beskompromisnu borbu između njih do potpunog istrebljenja.
    Marksizam i komunisti su verovali u sukob klasa i njihovu međusobnu borbu,takođe do potpunog istrebljenja.
    I jedno i drugo za posledicu ima smrt miliona ljudi.“Rasni “i “klasni genocid “ su veoma slični.
    Izvorni marksisti koji su potpuno primenili marksističke dogme,Lenjin,Staljin,Mao u Kini,Pol Pot u Kambodži su prava slika komunističke zločinačke ideologije.
    Ostali komunistički lideri,uključujući i Broza,su bili mnogo pragmatičniji i mnoge dogme marksizma su napustili i vratili neke elemente kapitalističkih robno-novčanih odnosa,pa je narod živeo nešto bolje nego u izvornim socijalističkim državama(SSSR,Kina itd).Sada u Kini dolazi do nešto jačeg razvoja i poboljšanja standarda,zahvaljujući prodoru kapitalističkih elemenata.
    Dosledna primena marksističkih dogmi vodi u brzo uništenje ekonomije.
    Austrijski ekonomista Ludvig fon Mizes je još 1921 dao teorijsko objašnjenje zašto komunizam koji ukida tržište i privatnu svojinu nužno vodi u glad i opšte siromašenje. Odgovor je - zato što bez privatne svojine nema mehanizma cena koji ukazuje proizvođačima šta ljudima treba i koje faktore proizvodnje da koriste, te tako racionalno ekonomsko planiranje postaje nemoguće. Komunistički sistem centralnog dirigovanja i tobožnjeg "planiranja" je zapravo ekonomski haos koji traći resurse i kapital, i uništava produktivnost privrede jer nema indikaciju relativne oskudnosti faktora proizvodnje. Lenjinov ratni komunizam,Staljinova agrarna reforma,Maov "veliki skok napred" u Kini je već na samom startu komunističkog ekperimenta dokazao ispravnost Mizesove analize, odnosno nemogućnost da se ima ikakva funkcionalna privreda bez cena i privatne svojine.U Rusiji,u Kini,S.Koreji,Kambodži primena izvornog marksizma je dovela do masovne gladi i rasula.
    Komunizam je u svetu decenijama mogao da funkcioniše samo tako što je pokušavao da preslika relativne cene iz kapitalističkog sveta i da ih primeni kući. Bez kapitalističkog spoljnjeg sveta, sam realni socijalizam bi kolabirao za nekoliko godina, kao što se to i dešavalo u više epizoda u Rusiji i Kini i drugde, kada su lideri pokušavali da ozbiljno sprovedu u delo program revolucionarnog ukidanja celokupne privatne svojine i svih cena. Toga su komunistički lideri (za razliku od mnogih zapadnih ekonomista) bili potpuno svesni sve vreme; recimo Nikita Hruščov je izjavio da kad bi ceo svet bio socijalistički trebalo bi ostaviti kapitalističku Švajcarsku da nam njene cene služe kao putokaz.
    Mnogi će danas navesti kao argument u prilog komunizmu to da se kod nas dosta lepo živelo u Titovo vreme. Mnogi njihovi protivnici će reći (delimično s pravom) da se lepo živelo "na američkom dolaru". Ali, nije samo strana pomoć uticala na privredni rast i standard života, već i dozvoljavanje većeg stepena ekonomske liberalizacije i decentralizacije. Dakle, to koliko se, barem u odnosu na ostatak komunističkog sveta, ovde živelo "lepo" nije bilo posledica realizacije komunističkih ideala, već njihovog delimičnog napuštanja
    Za zlocine, se ne slazem, jer se nijesu samo na tim teritorijam desavale.
    A za ekonomski dio, to znam, slazem se, sto sam i naveo jednom prilikom.

  23. #23
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Za zlocine, se ne slazem, jer se nijesu samo na tim teritorijam desavale.
    Žrtve komunista u SSSR-u su preko 20 miliona,u Kini oko 65 miliona,u ostalim državama još nekoliko miliona.To je ukupno oko 90 miliona žrtava.

    Komunizam je odneo više žrtava nego oba svetska rata zajedno.


    Razmere globalnog zla koje je učinio komunizam ne mogu se sagledavati na osnovu našeg viđenja SFRJ,jer je ovde od 50-tih bio razblažen komunizam,od mnogih marksističkih doktrina se odstupilo.

  24. #24
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    White Sandy Beach
    Posts
    8,876
    Thanks Thanks Given 
    234
    Thanks Thanks Received 
    47
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Slazem se, n'o su svjetski ratovi trajali 10 god, a komunizam od blizu 100 godina.

  25. #25
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by St.Dzonny View Post
    Slazem se, n'o su svjetski ratovi trajali 10 god, a komunizam od blizu 100 godina.
    Lako je izračunati 100 miliona za 100 godina(a od 1917 je proteklo 90 godina),to je milion godišnje.To su samo ubijeni,a zatvorenim,šikaniranim i obespravljenim ljudima se i ne zna broja.
    Komunizam je bio dominantan u 1/5 sveta,da je vladao u celom svetu bilo bi ubijeno 500 miliona.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Peticija za KosoVo
    By Architect00 in forum Politika generalno
    Replies: 266
    Last Post: 12-09-07, 23:42
  2. Milo Djukanovic 'OTP'
    By gromada in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 29
    Last Post: 28-08-05, 22:51
  3. Komunizam kao religija
    By Bonja the Zmaj in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 05-03-05, 13:31
  4. " KOMUNIZAM " :(((
    By La_bambola in forum Sex i erotika
    Replies: 63
    Last Post: 15-01-05, 14:41
  5. Ima li sansi da se vrati komunizam?
    By sh0cker in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 21
    Last Post: 13-03-04, 09:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •