Page 13 of 16 FirstFirst ... 3910111213141516 LastLast
Results 301 to 325 of 395

Thread: Jezička diskriminacija

  1. #301
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Sto je bio razlog za dodavanje dva slova? Je li bio problem da se dalje pise "sjekira"? A za ono drugo slovo cak nijesu mogli naci rijec, pa su izmislili da se kaze "zjenica" s tim novim slovom. Da su mene pitali, nasao bih rijec dje se to slovo stvarno govori, recimo "izjelica" Onda, zasto slovo za "zj" a ne za "dz"?

    Slovo dž se cesto koristi: džep, džak, džukela, gedža, džoging, džabe, džez, Džajic, džamija, džem, džangrizalo ....treba li jos?

    Ko sto prije napisah, insistiranje na pravilu "pisi kao sto govoris" bi moglo da znaci da je i ono sto moj drug kaze "kako goj oj" jezicki ispravno.

    Koliko me sjecanje sluzi, Balsa Brkovic je nedje izjavio da nema namjeru koristiti ta dva slova. A on sigurno nije protivnik crnogorskog jezika (iako koristi "nisam"). E sad, za oca mu nijesam siguran.

  2. #302
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Piši kao što govoriš čitaj kako je napisano

  3. #303
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Piši kao što govoriš čitaj kako je napisano
    A sto ako govoris jezicki/gramaticki neispravno? Ko sto znatan dio naroda govori? Postoje razlike izmedju govora u razliciti djeovima Crne Gore. Sve su jezicki ispravne?

    Mislim da nijesu i da treba da postoji standardizovani jezik. A to znaci da pravilo "pisi ko sto govoris" znaci da je pisanje cesto gramaticki neispravno.

    No, de se ne ubjedjujemo. Kako goj oj:fat:

  4. #304
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    ^ Pa ja sam upravo na to skretao paznju jos na pocetku teme, u razgovoru sa 'jokaš'-em.

    Jedno je da li neko govori "nisam" ili "nijesam", dok god je to pravilno a drugo je govorit' "menE se ne ide" sto je NIJE pravilno.

    Inace primjecujem mnoge zagovornike IJEKAVICE (to je politicki najkorektniji izraz koji mogu da upotrijebim a mnogo drugi mi padaju na pamet) kako koriste rijeci u svakom EKAVSKOM obliku pa mi to bude nekako kontradiktorno, da ne kazem cinicno.

    Ja prvi kazem da pricam IJEKAVICOM ali sigurno ima gomila rijeci koje pisem u EKAVSKOM obliku. Ali makar ne ispoljavam nikakvu mrznju niti diskriminaciju prema onima koji pisu EKAVICOM, za razliku od nekih drugih ucesnika na temi a i van nje.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  5. #305
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    710
    Thanks Thanks Given 
    756
    Thanks Thanks Received 
    399
    Thanked in
    131 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Izdrži, legendo!
    Marko je jedna hodajuća antireklama, lik kojeg bi Coca Cola trebalo da plaća da pije Pepsi na javnim mjestima. Tuborg da mu plati da uradi reklamu za Nikšićko Pivo i te takve stvari.

  6. #306
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Sto je bio razlog za dodavanje dva slova?

    Je li bio problem da se dalje pise "sjekira"? A za ono drugo slovo cak nijesu mogli naci rijec, pa su izmislili da se kaze "zjenica" s tim novim slovom. Da su mene pitali, nasao bih rijec dje se to slovo stvarno govori,
    Naravno da je problem. Jedini razlog zbog kojeg ta slova ranije nisu bila u našem alfabetu je taj što je Vuk (logično) zaključio da je blesavo da milioni ljudi uče nešto što koristi samo 400.000
    Tu postoji još jedan "mali" problem. Za veoma kratko vrijeme od kako je Crnogorski zvanično u upotrebi više od 36% stanovnika Crne Gore se izjasnilo da govori Crnogorskim jezikom, što je paradoksalno ali izgleda nam je više stalo do jezika nego do nacije.
    TI i SLIČNI TEBI bi više voljeli da 36 % građana ne budu pismeni na svom jeziku samo da vam se ne bi poljuljalo srBstvo( koje u Crnoj Gori do ratova na prostoru EX YU nije postojalo)

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Slovo dž se cesto koristi: džep, džak, džukela, gedža, džoging, džabe, džez, Džajic, džamija, džem, džangrizalo ....treba li jos?
    1. Džaić je nečije ime i kao takvo može imati i slovo iz svahili alfabeta
    2. šta je to gedža ?

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ko sto prije napisah, insistiranje na pravilu "pisi kao sto govoris" bi moglo da znaci da je i ono sto moj drug kaze "kako goj oj" jezicki ispravno.
    Pa ako tako prriča trebalo bi da tako i piše
    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Koliko me sjecanje sluzi, Balsa Brkovic je nedje izjavio da nema namjeru koristiti ta dva slova. A on sigurno nije protivnik crnogorskog jezika (iako koristi "nisam").
    Baš si našao autoritet
    Last edited by Rakun; 09-12-19 at 17:55.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #307
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    TI i SLIČNI TEBI bi više voljeli da 36 % građana ne budu pismeni na svom jeziku samo da vam se ne bi poljuljalo srBstvo( koje u Crnoj Gori do ratova na prostoru EX YU nije postojalo)
    Auh, dje mene poveza sa srBstvom, majke ti? Vec sam pisao da mi ne smeta da se jezik nazove crnogorskim. Cim postoji toliko naroda koji se izjasnjava da govori crnogorskim, taj naziv jezika i treba priznati. Za slova sam napisao svoje misljenje. I da nemam namjeru da koristim nova slova. Mislim da nijesam jedini koji tako misli.

    Sjetih se da je nakon uvodjenja slova, neko izdao Gorski vijenac na "pravom crnogorskom jeziku". Cak mislim da je to bio Novak Kilibarda, mozda grijesim. Eto, dokle se ide, pa se i Njegosev jezik "ispravlja" KomeNdija.

    Pa ako tako prriča trebalo bi da tako i piše
    Neka pise on kako hoce. Ali, pisati gramaticki pogresno je svojstvo neobrazovanih ljudi. Zbog takvih gramatickih gresaka ce dobiti losu ocjenu i od profesora crnogorskog.

    Za slovo dž, ja pitah treba li jos rijeci na slovo dž, jer ti rece di ih je malo. Evo jos poneka: džanja, džez(v)a, džarač, džanki, džeparoš, džebana, džeferdar, džigerica, dželat, džudo, džemper...treba li jos?
    Ajd ti sad nadji barem polovinu, ili ajde, trecinu od ovoga rijeci koje pocinju na sa slovo "zj", pa da vidimo djesmo.

  8. #308
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    A zašto se ne bi ispravljao Njegošev jezik iasto tako kao kad mu se ne priznaje ono da se izjašnjavao kao Srbin?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  9. #309
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    A zašto se ne bi ispravljao Njegošev jezik iasto tako kao kad mu se ne priznaje ono da se izjašnjavao kao Srbin?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk
    Oko izjasnjavanja, Srbin-Crnogorac je tricky. Znacajan dio naroda koji se sada izjasnjava kao Srbi, prije 90tih su se izjasnjavali kao Crnogorci. Sto cemo s time? Treba li sad da im se nabija na nos da su se nekad izjasnjavali kao Crnogorci?

    Jedan od razloga zasto "ne mogu da prevalim preko zuba da govorim crnogorski", kako prije napisah, jeste da sam vazda govorio da govorim srpskohrvatski. Sad, kad je taj jezik nestao (zvanicno), obicno kazem "naski" znajuci dobro netolerantnost koja postoji u Crnoj Gori. Na "naski" se niko ne leca. Jednako bi mi bilo tesko da sad kazem da sam Srbin, kad sam se citav zivot pisao kao Crnogorac. I tako se osjecao. To se nikad nije promijenilo, iako mi Rakun, mozda, nece vjerovati. Ne zelim da se niko nadje uvrijedjenim, ali meni je zaista cudno kako neko moze da mijenja pripadnost naciji, kako koji vjetar dune. Da li to znaci da ni sam ne zna sto je, nego treba da mu neko kaze? Prica da se u vrijeme SFRJ nekome nametalo kako da se pise jednostavno nije tacna. I sam sam jednom bio popisivac (mislim bas te 1981. godine) i znam da je pisanje nacije bilo potpuno slobodno. Niti je neko imao privilegije, odnosno bio diskriminisan ako bi se izjasnjavao kao Crnogorac, ili Srbin. Ta prica o diskriminaciji Srba u Crnoj Gori je aktivirana sada, kad je porastao broj Srba u Crnoj Gori. Da je prica o diskriminaciji u SFRJ tacna, onda bi logicno bilo da se danas narod ne izjasnjava kao pripadnik naroda prema kojem se sprovodi diskriminacija.

  10. #310
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Crnogorci ka i uvjek. Nego nema veze, malo je koliko smo zaslužili
    Jel' ovo lapsus ili ono kad bas isforsiras ijekavicu ali ne pogodis bas najbolje pravilan oblik iste?

    Ne bih da stavljam ruku u vatru i pocnem raspravu sa tobom koja obicnu nikud ne vodi ali eto... bilo mi je interesantno.

    Inace citiram samo ovaj post ali redovno nailazim na tvoje post-ove gdje sa jedne strane forsiras cak i nova slova (nemam ih na tastaturi) a sa druge strane pises "nisam" a ne "nijesam" a ubacis i jos poneku ekavicu medju redove.

    Ovo je prisutno kod skoro svih tako da nema potrebe da ovo shvatis kao napad ili provokaciju, samo skrecem paznju kad primjetim da neko bas forsira jedno a onda sa druge strane ni on sam ne "ide do kraja"...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #311
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Jel' ovo lapsus ili ono kad bas isforsiras ijekavicu ali ne pogodis bas najbolje pravilan oblik iste?

    Ne bih da stavljam ruku u vatru i pocnem raspravu sa tobom koja obicnu nikud ne vodi ali eto... bilo mi je interesantno.

    Inace citiram samo ovaj post ali redovno nailazim na tvoje post-ove gdje sa jedne strane forsiras cak i nova slova (nemam ih na tastaturi) a sa druge strane pises "nisam" a ne "nijesam" a ubacis i jos poneku ekavicu medju redove.

    Ovo je prisutno kod skoro svih tako da nema potrebe da ovo shvatis kao napad ili provokaciju, samo skrecem paznju kad primjetim da neko bas forsira jedno a onda sa druge strane ni on sam ne "ide do kraja"...
    "Uvjek" je moja standardna pravopisna greška koje ne mogu da se oslobodim, a
    Što se tiče "nisam" vs "nijesam" nikad u životu nikad nisam ni izgovorio "nijesam", a i ne mislim da je gramatički neispravno govoriti "nisam"
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  12. #312
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    "Uvjek" je moja standardna pravopisna greška koje ne mogu da se oslobodim, a
    Što se tiče "nisam" vs "nijesam" nikad u životu nikad nisam ni izgovorio "nijesam", a i ne mislim da je gramatički neispravno govoriti "nisam"
    Nisam ja rekao da je neispravno, samo primjecujem.

    Kao sto rekoh - ne samo u tom primjeru vec u brojnim drugim, da ne trazim sad.

    Kao ni kod tebe specificno, vec kod mnogih drugih.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #313
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Nisam ja rekao da je neispravno, samo primjecujem.

    Kao sto rekoh - ne samo u tom primjeru vec u brojnim drugim, da ne trazim sad.

    Kao ni kod tebe specificno, vec kod mnogih drugih.
    mislio sam, nije neispravno ni za ijekavicu te stoga ni za Crnogorski
    Last edited by Rakun; 10-12-19 at 06:01.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #314
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Oko izjasnjavanja, Srbin-Crnogorac je tricky. Znacajan dio naroda koji se sada izjasnjava kao Srbi, prije 90tih su se izjasnjavali kao Crnogorci. Sto cemo s time? Treba li sad da im se nabija na nos da su se nekad izjasnjavali kao Crnogorci?

    Jedan od razloga zasto "ne mogu da prevalim preko zuba da govorim crnogorski", kako prije napisah, jeste da sam vazda govorio da govorim srpskohrvatski. Sad, kad je taj jezik nestao (zvanicno), obicno kazem "naski" znajuci dobro netolerantnost koja postoji u Crnoj Gori. Na "naski" se niko ne leca. Jednako bi mi bilo tesko da sad kazem da sam Srbin, kad sam se citav zivot pisao kao Crnogorac. I tako se osjecao. To se nikad nije promijenilo, iako mi Rakun, mozda, nece vjerovati. Ne zelim da se niko nadje uvrijedjenim, ali meni je zaista cudno kako neko moze da mijenja pripadnost naciji, kako koji vjetar dune. Da li to znaci da ni sam ne zna sto je, nego treba da mu neko kaze? Prica da se u vrijeme SFRJ nekome nametalo kako da se pise jednostavno nije tacna. I sam sam jednom bio popisivac (mislim bas te 1981. godine) i znam da je pisanje nacije bilo potpuno slobodno. Niti je neko imao privilegije, odnosno bio diskriminisan ako bi se izjasnjavao kao Crnogorac, ili Srbin. Ta prica o diskriminaciji Srba u Crnoj Gori je aktivirana sada, kad je porastao broj Srba u Crnoj Gori. Da je prica o diskriminaciji u SFRJ tacna, onda bi logicno bilo da se danas narod ne izjasnjava kao pripadnik naroda prema kojem se sprovodi diskriminacija.
    Složio bih se dijelom. Ali ovo oko Njegoša nije tricky. Za njega se zna. A ipak je on jedan od najvećih, a najvjerovatnijei i najveći Crnogorac. Ako se ta titula može dodijeliti. I ako je sebe smatrao pored toga što je Crnogorac da je i Srbin, ti i ja smo sad veći Crnogorci ili Srbi od njega. Ne ide majku mu. Ja mislim da su popisi kod nas dosta tricky. I da zbog toga imamo ove pojave da odjednom nema Srba, pa ih ima dosta više itd.
    Što se tiče jezika.Ti kao neko ko se osjeća Crnogorcem u ovoj novokomponovanoj državi (ne kažem za tebe da si novokomponovani) ne možeš da prevališ preko zuba to crnogorski, ali Milačić, oko kojeg nažalost krenu ova tema, koji je veliki Srbin, mora da prevali da mu dijete kaže da uči crnogorski. Meni dijete juče kaže između ostalog da je imalo čas crnogorskog. Misliš da iko od djece kaže cijeli naziv predmeta? Naravno da ja neću praviti problem oko toga, i zamarati dijete oko toga kako se zove jezik. Ali sve to tako prolazi i za 10, 20 godina od nečeg što sam ja učio, volio, zastupao neće biti najvjerovatnije ničeg. Na kraju me to ne bi toliko ni interesovalo da je ekonomska situacija drugačija. I da se djeca velikih crnogorskih patriota neće za nekoliko godine osjećati i ponašati kao veća rasa. I da mislim da sa tim samo gubimo, a ne dobijamo ništa.
    Priča o diskriminaciji Srba je sada zato što to jeste pravo stanje. Sigurno će neki reći kako se Srbi prodaju zbog poslova, sitnih interesa itd. Istina je. Ima ih dosta. Ali moraćeš da priznaš da onom Srbinu iz nekog sela u Andrijevici nije lako toliko godina srbovati, boriti se za egzistenciju porodice, dok komšija sve to laganije završava preko stranke. Pa se asfaltira put, pa se dijete zaposli u državni firmu, pa još milion stvari. I onda kad taj mučenik stavi sve na vagu, vidi Mandića, vidi Milačića, zapita se da li je normalan. E sad, ima i druga strana medalje. Pra, čukun i ostali đedovi tog istog čovjeka su bili u mnogo goroj situaciji pod Turcima, pa se nisu prodali. Iako su im djeca i umirala i oni sami, ali se Ipak nisu prodali.
    Malo sam malo konfuzno pisao, ali rano je, nećeš zamjeriti. ;-)

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  15. #315
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by extravaganca View Post
    Priča o diskriminaciji Srba je sada zato što to jeste pravo stanje. Sigurno će neki reći kako se Srbi prodaju zbog poslova, sitnih interesa itd. Istina je. Ima ih dosta. Ali moraćeš da priznaš da onom Srbinu iz nekog sela u Andrijevici nije lako toliko godina srbovati, boriti se za egzistenciju porodice, dok komšija sve to laganije završava preko stranke. Pa se asfaltira put, pa se dijete zaposli u državni firmu, pa još milion stvari. I onda kad taj mučenik stavi sve na vagu, vidi Mandića, vidi Milačića, zapita se da li je normalan. E sad, ima i druga strana medalje. Pra, čukun i ostali đedovi tog istog čovjeka su bili u mnogo goroj situaciji pod Turcima, pa se nisu prodali. Iako su im djeca i umirala i oni sami, ali se Ipak nisu prodali.
    Malo sam malo konfuzno pisao, ali rano je, nećeš zamjeriti. ;-)

    Ovo boldovano potire se što si napisao o diskriminaciji. Više ne znam koliko smo puta naglašavali da nacionalna pripadnost nije ključ po kojem se diskriminiše, već je to partijska pripadnost i povezanost. Kad kažeš da neko nešto završava preko stranke, isključivo misliš na dps i satelite, ali bivalo je makar po tih nekoliko opština da je opozicija na vlasti pa smo viđeli kako to ide. Kod nas je neabao onaj ko nije stranački podoban, a ne onaj ko je Srbin, Albanac, Bošnjak ili bilo šta drugo. Više smo apsolvirali da SD, BS i albanske stranke ne zapošljavaju Albance i muslimane, nego Albance i muslimane koji su članovi njihovih partija.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #316
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    mislio sam, nije neispravno ni za ijekavicu te stoga ni za Crnogorski
    To je vec tvoje tumacenje.

    Evo da lupim jednu od par stotina rijeci koje se kod nas koristi u oba oblika, zavisi od regije, grada pa i same familije ili cak osobe...

    "povreda"

    Ti je koristis iskljucivo u EKAVSKOM obliku, zar ne? IJEKAVSKI, ili ti "po Crnogorskom" (kako ti kazes) bi definitivno bilo "povrijeda".

    Slicna stvar je za "uvreda" "predlog" i mnogim drugim rijecima gdje svakako ne znam statistiku ali onako 'roughly' pola ljudi prica ovako a pola onako.

    Da se razumijemo, "ispravno" je i jedno i drugo ali se ne moze rec' da su oba oblika IJEKAVSKA ili da su u duhu "Crnogorskog jezika" koji recimo ti (i jos neki) pokusavate da forsirate toliko (meni je apsolutno svejedno kako ce se zvat' a ovaj trenutni naziv mi je najgrdniji, ma koliko "politicki korektan" bio)

    Za razliku od mnogih drugih rijeci koje se NEPRAVILNO koriste... nema potrebe za kopanjem, ima dosta primjera i na ovoj temi, da ne idem dalje od nje.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #317
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    poslije 100 godina trovanja naroda i nasilno uvodjenje Srpskog jezika normalno je da se neke rijeci izgube i u govoru samim tim i u pisanju.
    Nas je a pretpostavljam i vecinu odje profesorica ispravljala kad bi napisali "nijesam" "prijedlog" itd.
    e sad ako mene neko ispravlja 12 godina skolovanja to sasvim je normalno da ja na kraju pisem i govorim onako kako su me ucili iako nismo mi nista pogresno prije radili.
    znaci vremenom se pokusavala ta ijekavica svesti na neki minimum i govorili su za dosta rijeci da su nepravilne ako ih pisemi i govorimo na ijekavici.
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  18. #318
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    To je vec tvoje tumacenje.

    Evo da lupim jednu od par stotina rijeci koje se kod nas koristi u oba oblika, zavisi od regije, grada pa i same familije ili cak osobe...

    "povreda"

    Ti je koristis iskljucivo u EKAVSKOM obliku, zar ne? IJEKAVSKI, ili ti "po Crnogorskom" (kako ti kazes) bi definitivno bilo "povrijeda".

    Slicna stvar je za "uvreda" "predlog" i mnogim drugim rijecima gdje svakako ne znam statistiku ali onako 'roughly' pola ljudi prica ovako a pola onako.

    Da se razumijemo, "ispravno" je i jedno i drugo ali se ne moze rec' da su oba oblika IJEKAVSKA ili da su u duhu "Crnogorskog jezika" koji recimo ti (i jos neki) pokusavate da forsirate toliko (meni je apsolutno svejedno kako ce se zvat' a ovaj trenutni naziv mi je najgrdniji, ma koliko "politicki korektan" bio)

    Za razliku od mnogih drugih rijeci koje se NEPRAVILNO koriste... nema potrebe za kopanjem, ima dosta primjera i na ovoj temi, da ne idem dalje od nje.

    Iako razumijem poentu koju si želio da istakneš, primjeri su ti loši. Dvojaka primjena ekavskog i ijekavskog oblika važi za tvoj primjer "predlog", ali ne važi za riječ "uvreda". Ona se piše takokako se piše i to nema veze sa ekavicom i ijekavicom. Ista je stvar i sa nekim drugim riječima, poput povreda, sprečavanje, vrednovanje... Usput, nikad nikog nisam čuo da kaže povr(i)jeda, uvr(i)jeda, dok prijedlog kaže dosta ljudi. Ja nisam među njima.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #319
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Niksic/Podgorica
    Posts
    622
    Thanks Thanks Given 
    306
    Thanks Thanks Received 
    284
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Prije nešto više od godinu bio sam na jednom poslovnom druženju u Hrvatskoj sa kolegama iz regije i jednim kolegom iz Amerike.

    Kolega Amerikanac je prvi put na ovim prostorima i primjetio je kako međusobno komuniciramo jednim jezikom, iako smo iz 4 različite zemlje (Hrvatska, Srbija, BiH i CG). Pitao nas je pričamo li istim jezikom, na šta smo mi odgovorili da u suštini pričamo, s tim što taj jezik ima 4 različita naziva iz političkih razloga.

    Poenta jezika je razumijevanje, ako je identično 90% vokabulara onda ne možemo govoriti o različitim jezicima već određenim verzijama istog jezika, kako ga god zvali.

    Ex Yu narodi smatraju da će identitet ojačati ukoliko promjene ime jezika, što je po mom mišljenju ogromna glupost.
    Činjenica je da je jezik isti, odnosno da ima mnogo više dodirnih tačaka nego različitosti, sa čim u vezi ne treba trošiti previše vremena na pronalaženje razlika koje su marginalne.

    Gramatičkim pravilima definiše se da miješanje narečja predstavlja grešku, što ne treba biti opšte pravilo. Primjera radi u školama postoje djeca iz mješovitih brakova koja miješaju ekavicu i ijekavicu, ali u tim slučajevima profesori moraju imati razumijevanje i toleranciju.
    Last edited by Mile_Djikanovic; 10-12-19 at 12:28.

  20. #320
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Iako razumijem poentu koju si želio da istakneš, primjeri su ti loši. Dvojaka primjena ekavskog i ijekavskog oblika važi za tvoj primjer "predlog", ali ne važi za riječ "uvreda". Ona se piše takokako se piše i to nema veze sa ekavicom i ijekavicom. Ista je stvar i sa nekim drugim riječima, poput povreda, sprečavanje, vrednovanje... Usput, nikad nikog nisam čuo da kaže povr(i)jeda, uvr(i)jeda, dok prijedlog kaže dosta ljudi. Ja nisam među njima.
    Ne bih se slozio sa tobom.

    Cudi me da nikad nikog nisi cuo da kaze "povrijeda", "uvrijeda" i sl. To se redovno moze cut' a svakako i procitat', kako po forumu tako i po medijima (iako je danas i njih tesko uzet' kao neki dobar primjer, nazalost).

    Ja sam samo dao par primjera... Evo i "prevoz/prijevoz" je jos jedan od njih. Ja sam uvijek govorio 'prevoz' ali vidim da ima dosta ljudi koji koriste "prijevoz", na autobusima nerijetko vidim da pise "prijevoz putnika" ili na kamionima "privatni prijevoz" ili kako vec.

    Ponavljam da ja ovdje ne pricam o pravilnom i nepravilnom, samo o tome koliko smo "nedje izmedju" a da mnogi to ne zele da prihvate nego upravo diskriminisu sve koji ne pricaju bas onako kako oni pricaju, sto je u sustini i tema ovdje.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  21. #321
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,275
    Thanks Thanks Given 
    14,559
    Thanks Thanks Received 
    4,040
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    @NHM
    Složiću se da je zapošljavanje prvenstveno po partijskoj liniji. Ali ćeš se isto tako ti složiti da sad napraviš popis u državnim ustanovama da neće biti ni 2 posto Srba? I to nije diskriminacija?

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  22. #322
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Za uvrijedu i povrijedu nisam nikog čuo, prijedlog jesam, a prijevoz i nisam baš. Prve dvije riječi su svakako nepravilne, a pretpostavljam da se mogu pročitati po portalima zbog toga što tekstove pišu ljudi koji se ne bave previše svojom pismenošću, nego neka pravila primjenjuju i đe treba i đe ne treba.

    Slažem se da su dvije odvojene stvari upotreba dvojakih pravilnih oblika nekih riječi i upotreba potpuno nepravilnih riječi, koje su kreirane primijenjenom nekih pravila koja se ne odnose na te riječi. Jer sličnost.


    @ekstravaganica
    Lično mislim da nije u pitanju diskriminacija, nego autocenzura. I nema šansi da je Srba samo 2% u državnim ustanovama. To što političari srpskih stranaka poistovjećuju procenat članova i glasača njihovih stranaka sa cijelim narodom, to je zasebna priča. A sigurno ima i takvih više od 2%.
    Last edited by NHM; 10-12-19 at 12:38.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  23. #323
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile_Djikanovic View Post
    Prije nešto više od godinu bio sam na jednom poslovnom druženju u Hrvatskoj sa kolegama iz regije i jednim kolegom iz Amerike.

    Kolega Amerikanac je prvi put na ovim prostorima i primjetio je kako međusobno komuniciramo jednim jezikom, iako smo iz 4 različite zemlje (Hrvatska, Srbija, BiH i CG). Pitao nas je pričamo li istim jezikom, na šta smo mi odgovorili da u suštini pričamo, s tim što taj jezik ima 4 različita naziva iz političkih razloga.

    Poenta jezika je razumijevanje, ako je identično 90% vokabulara onda ne možemo govoriti o različitim jezicima već određenim verzijama istog jezika, kako ga god zvali.

    Ex Yu narodi smatraju da će identitet ojačati ukoliko promjene ime jezika, što je po mom mišljenju ogromna glupost.
    Činjenica je da je jezik isti, odnosno da ima mnogo više dodirnih tačaka nego različitosti, sa čim u vezi ne treba trošiti previše vremena na pronalaženje razlika koje su marginalne.

    Gramatičkim pravilima definiše se da miješanje narečja predstavlja grešku, što ne treba biti opšte pravilo. Primjera radi u školama postoje djeca iz mješovitih brakova koja miješaju ekavicu i ijekavicu, ali u tim slučajevima profesori moraju imati razumijevanje i toleranciju.
    Slazem se sa tobom u potpunosti i vecina normalnih ljudi bi morala da se slozi da je u pitanju isti jezik.

    Ipak, izgleda je najveci problem kako ce se taj jezik zvat' a bogami se i takav "novi jezik" mora izdvojit' po necemu pa tako u HR izmisljanju nove rijeci, u CG izmisljamo nova slova itd.

    Naziv "srpski jezik" je bio i prosao, vjerujem da je to ok. Ali ce izgleda polemika oko toga kako ce se dalje zvat' i dalje bit' aktuelna narednih godina i/ili decenija.

    Samo se nadam da ga necemo dalje, na silu, mjenjat' kako bi se razlikovao od neke "zle proslosti" koju zelimo da zakopamo.

    Po meni "uvodjenje" novog slova kao sto je "ź" zbog par rijeci je bas teska glupost koji samo teski nacionalisti mogu da progutaju i guraju dalje, drugima pod nos.

    Iskreno, nisam imao prilike da se susretnem sa novim udzbenicima novo-komponovanog jezika ali po onome sto sam cuo tu ima dosta stvari koje su u najmanju ruku problematicne... Ako budem imao prilike da dodjem do udzbenika trenutnog jezika, prelistacu ga malo pa cu se vratit' ovdje (ili na temi o 'Crnogorskom jeziku', na kojoj nisam ucestvovao) da malo, na normalni nacin, prodiskutujemo i o tome...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  24. #324
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Iako razumijem poentu koju si želio da istakneš, primjeri su ti loši. Dvojaka primjena ekavskog i ijekavskog oblika važi za tvoj primjer "predlog", ali ne važi za riječ "uvreda". Ona se piše takokako se piše i to nema veze sa ekavicom i ijekavicom. Ista je stvar i sa nekim drugim riječima, poput povreda, sprečavanje, vrednovanje... Usput, nikad nikog nisam čuo da kaže povr(i)jeda, uvr(i)jeda, dok prijedlog kaže dosta ljudi. Ja nisam među njima.
    Za spriječiti si se zeznuo...

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne bih se slozio sa tobom.

    Cudi me da nikad nikog nisi cuo da kaze "povrijeda", "uvrijeda" i sl. To se redovno moze cut' a svakako i procitat', kako po forumu tako i po medijima (iako je danas i njih tesko uzet' kao neki dobar primjer, nazalost).

    Ja sam samo dao par primjera... Evo i "prevoz/prijevoz" je jos jedan od njih. Ja sam uvijek govorio 'prevoz' ali vidim da ima dosta ljudi koji koriste "prijevoz", na autobusima nerijetko vidim da pise "prijevoz putnika" ili na kamionima "privatni prijevoz" ili kako vec.

    Ponavljam da ja ovdje ne pricam o pravilnom i nepravilnom, samo o tome koliko smo "nedje izmedju" a da mnogi to ne zele da prihvate nego upravo diskriminisu sve koji ne pricaju bas onako kako oni pricaju, sto je u sustini i tema ovdje.
    Čuje se redovno i puD, sVirena, i još svakakvih riječi, ali ne znači da su pravilne... Povrijeda i uvrijeda nije bilo pravilno kad smo ja i ti učili školu, je li pravilno u ovom novom tzv crnogorskom jeziku ne znam...
    #fakenews

  25. #325
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,716
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,222
    Thanked in
    2,127 Posts

    Default

    Nisam pominjao glagol spriječiti, nego glagolsku imenicu sprečavanje.

    EDIT: Dio gornje priče ovako je pokriven u Pravopisu crnogorskog jezika sa pravopisnim rječnikom:


    136. Nekadašnji prijedlog prě (prď) u funkciji prefiksa ima različite glasovne vrijednosti u zavisnosti od toga da li predstavlja sastavni dio složenoga glagola, imenice ili pridjeva:
    a. Kao sastavni dio glagola taj se prefiks izgovara samo kao pre-. Npr.: prelaziti, predlagati, prevariti, prelomiti, predvojiti, preskočiti, prenijeti, presaditi, prepeći i sl.

    b. Kao sastavni dio imenica pomenuti prefiks ima dvostruku izgovornu vrijednost - kao prije- i kao pre-. Oblik prije- bio je dominantan u crnogorskim govorima. Međutim, pod
    uticajem višedecenijske službene upotrebe jezičke norme atipične za Crnu Goru u crnogorskom jeziku ustalio se kraći lik toga prefiksa, pa su u savremenoj
    standardnojezičkoj normi u imenicama o kojima je riječ dozvoljena oba prefiksa: i prije- i pre-.
    Npr.: prijedlog – predlog, prijevod – prevod, prijelom – prelom, prijekor – prekor, prijenos – prenos,
    prijevoz – prevoz, prijepis – prepis, prijestup – prestup, prijesad – presad, prijeplet – preplet i sl.

    c. Prefiks o kojemu je riječ se u pridjevima dvojako upotrebljava:
    1. Ako je riječ o pridjevima koji su izvedeni od glagola, taj se prefiks upotrebljava isključivo kao pre-.
    Npr.: prekrojen, preśečen (presječen), preoran, prebačen, prevaren, preveden, prepečen, pretučen, prepolovljen i sl.
    2. Pridjevi izvedeni od imenica s prefiksom prije- odnosno pre- izgovaraju se kao i imenice od kojih su izvedeni. I tu je, dakle, dozvoljena dubletna upotreba, npr.:
    prijekorni – prekorni, prijestupni – prestupni, prijedložni – predložni, besprijekorni – besprekorni, prijevozni – prevozni i sl.
    Last edited by NHM; 10-12-19 at 12:55.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Page 13 of 16 FirstFirst ... 3910111213141516 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kako sam jezički postao ugrožen
    By golozlo in forum Politika generalno
    Replies: 14
    Last Post: 11-12-12, 00:39
  2. Diskriminacija
    By Enjoy_The_Silence in forum Sve i svašta
    Replies: 42
    Last Post: 25-11-11, 17:22
  3. Diskriminacija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 0
    Last Post: 09-01-10, 13:22
  4. više jezični sajt
    By IvanC in forum Software
    Replies: 10
    Last Post: 01-02-07, 17:59
  5. Diskriminacija
    By Bijesno pile in forum Sve i svašta
    Replies: 35
    Last Post: 12-04-04, 19:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •