Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast
Results 101 to 125 of 155

Thread: Pomoc u vezi konfiguracije i komponenti

  1. #101
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    U pitanju je zamjena "kompa kod mojih" koji se uglavnom ne koristi za nista specijalno i cak i kao nikakav sluzi svrsi.
    Mislim da komp ima blizu deceniju i u njemu je Intel i5-750 @ 2.67GHz sa 4GB rama i nekom raspalom grafickom uz napajanje koje krci. Znaci krs od koga ce bilo sto bit' bolje.
    Ja ponekad da upalim Photoshop, osrednju igricu ili nesto sl. (nista specijalno, nikakav 4K gaming, nikakav VR, nikakvo AAA igranje na full podesavanjima)
    Vidim da si se nameracio da kupis novi komp i to je sasvim OK ali grijesis po pitanju starog, jos ako imas neku dobru maticnu plocu kao sto je npr asusova P7P55 mislim da nema potrebe da kupujes novi... Evo i zasto:
    1. Ovom i5 procesoru nema smrti bez sjekire Salu na stranu, ovaj procesor se vrlo lako moze overclock-ovati (uz odgovarajuci kuler) na 3.6-3.7 GHz, sto znaci da imas procesor sa 4 core-a koja rade na 3.6 GHz. Danas 90% igrica ne korisiti vise od 4 core-a. Npr. za Red Dead Redemption 2 preporuceni (ne minimum) CPU je i7-4770K koji ima 4 core-a koja mogu da se boost-aju na 3.9 GHz dok tvoj 10 godina star CPU moze da radi na ~ 3.6.
    2. 4GB rama je premalo, sad da na najnoviju konfiguraciju stavis 4GB rama kompjuter ti nece "lijepo" raditi.
    3. Ne znam jesi li cistio kuciste za ovih 10 godina, ali moja preporuka je da podjes do benzinske pumpe i da ga produvas sa kompresorom, pogotovo napajanje koje krci. Da ne pricamo o temperaturi procesora ako nikad nije zamijenjena termalna pasta.
    4. Bilo koja graficka sa 4GB vram-a bi trebala da radi kako treba (bez bottleneck-a).
    5. Jedina mana (opet pricam pomalo napamet jer ne znam koja ti je maticna ploca) je ta sto SSD ne moze da postigne punu brzinu, makar je tako kod mene na P7P55 maticnoj ploci. Umjesto na 550 MB/s read- 350MB/s write, meni SSD radi 350MB/s - 200MB/s

    Ono sto bih ja uradio:
    1. Kupio Cooler Hyper 212 kuler i overclockovao CPU. 60e
    2. Kupio 8GB DDR3 rama. Samo pazi na brzinu, ukoliko imas razlicite brzine ram modula u racunaru, radice na nizoj brzini. 60e
    3. Kupio SSD od 240gb za windows i programe koje koristis. Neces izvuc' najvecu brzinu koju SSD pruza al opet duplo brze od HDD-a. 50e

    Ovo ti govorim jer i sam imam kompjuter kupljen prije 10 godina, samo je meni procesor i5 760 koji radi na 3.9 GHz. Kuler za overclock i graficku (rx570 4GB) sam zamijenio sad prije mjesec dana, kad je pocela izolacija, dok sam ram i ssd kupio u ovih 10 god Svaki dan se nanovo odusevljavam radom pc-a. Vjerovatno smo u par mjeseci razlike uzeli racunar, mozda i kod istog prodavca sa ovog foruma... Mozda se i sjecas cijene. Moj je bio oko 1000e, sto danas dodje sigurno 1200-1300 eura.

    Ovo ti govorim jer mislim da ne postoji nista gore nego uzet novi kompjuter za 500-550e, jer to sto u njega stavis nit je novo nit je dobro.

  2. The Following User Says Thank You to Ayah For This Useful Post:


  3. #102
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by techlinkit View Post
    Slobodno zaobidji WD Green SSD. Na momente u radu zna da bude znacajno sporiji i od HDD-a zbog loseg kontrolera i nedostatka kvalitetnog cache-a kao sto imaju bolji SSD-ovi. Bolje i ove ozloglasene Kingston A modele uzeti nego to.
    A sto da uzmem onda, slobodno?

    Mnogi mi kazu da je taj WD Green sasvim solidan, za te pare vise nego odlican. Neuporedivo bolji od bilo kojeg HDD-a. Ne znam koga (po)slusat'


    Quote Originally Posted by Ayah View Post
    Vidim da si se nameracio da kupis novi komp i to je sasvim OK ali grijesis po pitanju starog, jos ako imas neku dobru maticnu plocu kao sto je npr asusova P7P55 mislim da nema potrebe da kupujes novi... Evo i zasto:
    1. Ovom i5 procesoru nema smrti bez sjekire Salu na stranu, ovaj procesor se vrlo lako moze overclock-ovati (uz odgovarajuci kuler) na 3.6-3.7 GHz, sto znaci da imas procesor sa 4 core-a koja rade na 3.6 GHz. Danas 90% igrica ne korisiti vise od 4 core-a. Npr. za Red Dead Redemption 2 preporuceni (ne minimum) CPU je i7-4770K koji ima 4 core-a koja mogu da se boost-aju na 3.9 GHz dok tvoj 10 godina star CPU moze da radi na ~ 3.6.
    2. 4GB rama je premalo, sad da na najnoviju konfiguraciju stavis 4GB rama kompjuter ti nece "lijepo" raditi.
    3. Ne znam jesi li cistio kuciste za ovih 10 godina, ali moja preporuka je da podjes do benzinske pumpe i da ga produvas sa kompresorom, pogotovo napajanje koje krci. Da ne pricamo o temperaturi procesora ako nikad nije zamijenjena termalna pasta.
    4. Bilo koja graficka sa 4GB vram-a bi trebala da radi kako treba (bez bottleneck-a).
    5. Jedina mana (opet pricam pomalo napamet jer ne znam koja ti je maticna ploca) je ta sto SSD ne moze da postigne punu brzinu, makar je tako kod mene na P7P55 maticnoj ploci. Umjesto na 550 MB/s read- 350MB/s write, meni SSD radi 350MB/s - 200MB/s

    Ono sto bih ja uradio:
    1. Kupio Cooler Hyper 212 kuler i overclockovao CPU. 60e
    2. Kupio 8GB DDR3 rama. Samo pazi na brzinu, ukoliko imas razlicite brzine ram modula u racunaru, radice na nizoj brzini. 60e
    3. Kupio SSD od 240gb za windows i programe koje koristis. Neces izvuc' najvecu brzinu koju SSD pruza al opet duplo brze od HDD-a. 50e

    Ovo ti govorim jer i sam imam kompjuter kupljen prije 10 godina, samo je meni procesor i5 760 koji radi na 3.9 GHz. Kuler za overclock i graficku (rx570 4GB) sam zamijenio sad prije mjesec dana, kad je pocela izolacija, dok sam ram i ssd kupio u ovih 10 god Svaki dan se nanovo odusevljavam radom pc-a. Vjerovatno smo u par mjeseci razlike uzeli racunar, mozda i kod istog prodavca sa ovog foruma... Mozda se i sjecas cijene. Moj je bio oko 1000e, sto danas dodje sigurno 1200-1300 eura.

    Ovo ti govorim jer mislim da ne postoji nista gore nego uzet novi kompjuter za 500-550e, jer to sto u njega stavis nit je novo nit je dobro.
    Zahvaljujem na post-u i izdvojenom vremenu za pisanje istog.

    Evo cu sjutra, kad odem do mojih, tacno vidjeti koje su komponente u njega pa cu napisat' ovdje.

    Kuciste se cistilo nedavno, cak je i napajanje mjenjano (polovnim doduse) i 'krcanje' je rjeseno samo privremeno. Mozda je bila i losa procjena oko toga sto krci ali eto... definitivno je star i potrebna je zamjena ili dobar 'overhaul'. Termalna pasta NIJE mjenjana. Ne sjecam se kad je uzet', vjerovatno negdje oko vremena kada sam ja uzeo moj u kojem je jos uvijek i7 4790. Vrlo moguce da je od istog prodavca I moj ce doci na red za 'overhaul', mog necu kompletno mjenjat' sigurno.


    EDIT: Evo je nekako otac uspio da napravit 'screenshot' i posalje mi ga...



    Sve je tu, ne bih dalje komentarisao. Ovo je jos gore nego sto sam mislio
    Last edited by Fidel Castro; 22-04-20 at 22:59.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #103
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Das tolike pare i opet nesto krpis, nesto polovno, obrni-okreni jedino je taj procesor dobar. Mada uporedjivanje intela i ryzena je isto kao poredjenje androida i iosa. Mislim da nije mala investicija a ni adekvatno dugorocno rjesenje

  5. #104
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,370
    Thanks Thanks Given 
    1,355
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    Ulozit 270 eura (plus napajanje 30-40eura jer cudno zuji) znaci 300 eura da bi dobio nekih 10% vece performanse.
    Kad bi se gledao samo tak procesora, onda bi i popularni q6600 iz 2007 mogao konkurisat danasnjim procesorima, jer ima 4 jezgra, lako se klokovao na preko 4ghz itd.
    Taj cpu i5 750 je 4 jezgra i 4 threda, 1600 je 6/12, maksimalna brzina ram memorije sa i5 750 je 1333mhz, dok je kod ryzena 2666mhz, sa laganim overclocom postize 3000, znaci vise nego duplo.
    Pci E je 3.0 (2.0 kod i5 750), znaci brza magistrala za graficku.
    Manja potrosnja (65w-95w) jer je manji prozivodni proces 45nm u odnosu na ryzenov 14nm.
    I ne znam kako je ryzen star procesor, kad je izasao krajem 2017. u odnosu na taj i5 je mladji 8 godina.



    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  6. #105
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Danilo... View Post
    Das tolike pare i opet nesto krpis, nesto polovno, obrni-okreni jedino je taj procesor dobar. Mada uporedjivanje intela i ryzena je isto kao poredjenje androida i iosa. Mislim da nije mala investicija a ni adekvatno dugorocno rjesenje
    Jedino bi graficka bila povoljna (kupljena prije manje od godinu dana) i to od brata tako da za nju tacno znam koliko je jahana, tj. koliko nije.

    Ako je gore-pomenuti PC bio rjesenje za kompletnu zadnji deceniju... iskreno ne vidim zasto ne bi i ovo bilo rjesenje makar za narednih 5-6 godina, mozda i duze.

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    Ulozit 270 eura (plus napajanje 30-40eura jer cudno zuji) znaci 300 eura da bi dobio nekih 10% vece performanse.
    Kad bi se gledao samo tak procesora, onda bi i popularni q6600 iz 2007 mogao konkurisat danasnjim procesorima, jer ima 4 jezgra, lako se klokovao na preko 4ghz itd.
    Taj cpu i5 750 je 4 jezgra i 4 threda, 1600 je 6/12, maksimalna brzina ram memorije sa i5 750 je 1333mhz, dok je kod ryzena 2666mhz, sa laganim overclocom postize 3000, znaci vise nego duplo.
    Pci E je 3.0 (2.0 kod i5 750), znaci brza magistrala za graficku.
    Manja potrosnja (65w-95w) jer je manji prozivodni proces 45nm u odnosu na ryzenov 14nm.
    I ne znam kako je ryzen star procesor, kad je izasao krajem 2017. u odnosu na taj i5 je mladji 8 godina.



    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Da, ulagat' oko 300e za reanimaciju polu-mrtvog PC-ja i meni djeluje previse. Pogotovo s' obzirom da mi je kompletan budzet sa novi komp 400-500e sto nije mnogo vise od toga a novo je novo, sa garancijom od najmanje 2-3 godine (kako koji dio, jelte)

    Mislim da cu ovih dana krenuti naprijed sa nalazenjem najbolje ponude i to je to... onda cu vidjet' da li moj mogu da re-animiram...


    ================================



    Znaci moj glavni ima nekih 6 godina, ako se ne varam. Radi on solidno ali isto zna da stuca tu i tamo... Nekad i pri obicnim 'radnjama'.

    GPU je nedavno zamjenjen i to je jedini 'refresh' koji sam odradio (prethodno je bio GTX760, koji sam prodao i zamjenio ovom 1060 koja je donijeta iz US)

    Cini mi se da je CPU taj koji najvise stuca... RAM je DD3 na samo 800MHz dok mi se rjesenje SSD/HDD i ne svidja mnogo. Napravljeno je ovako jer se najvise koristio za Photoshop (ne vise) pa je mali SSD na C bio iskljucivo za Windows, taj jos manji SSD je bio isklucivo za 'cache' Photoshop-a dok je taj veliki HDD bio skladiste za slike, snimke, igrice i ostalo. Mislim da bi taj HDD od 2TB ostavio a ova 2 SSD-a zamjenio jednim od najmanje 240GB, moguce i 480GB/500GB. Tu me najvise boli glava oko reinstalacije sistema ali mislim da i za to postoje neka rjesenje, da se "preslika" kompletan sistem koji trenutno imam i prebaci na taj novi SSD ili sta vec.

    Moze on i ovako jos da gura i nije nuzan upgrade u ovom trenutku ali eto... cisto da vidim imate li kakvu preporuku na sta bi se najprije trebao fokusirati bilo da to odradim uskoro ili za godinu/dvije...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #106
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Ja sam cuo za WD Green nije los za budzetsku opciju. Trajniji je od A400.

    Evo jos jedne preporuke - WD Blue 500 GB za 80 eura https://www.datalink.me/WD-500GB-SSD-S500G2B0A-Blue

    Blue je bolji green a kosta 7 eura vise. Ima odlicne ocjene na Amazonu https://www.amazon.co.uk/Western-Dig.../dp/B073SBZ8YH

    Evo i teme na forumu Sveta Kompjutera u vezi SSD-ova https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=97910&page=20

    Fidel, imam i ja i7 4790. To bi trebalo da je ok procesor cak i za novije igre. Za Photoshop ti ne mogu pomoci jer ga ne koristim. Ali za obicne radnje trebalo bi da je i vise nego dovoljan. Kad pocne komp da stuca prilikom tih obicnih radnji upali task manager da vidis sta je najvise optereceno. E da, sto se tice RAM-a taj DDR3 radi na 1600 MHz. Tih 800 pomnozis sa dva i dobijes 1600. I ja sam stavio moj da mi radi na 1600 iako mogu da ga podignem na 2400. Al nesto mi se cini da mi je sistem stabilniji ovako.
    Last edited by Kaz; 23-04-20 at 12:47.

  8. #107
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    highlands
    Posts
    5,114
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Nema sanse da koci zbog tog procesora, a sto se rama tice u svakodnevnom radu ne moze se osjetiti razlika izmedju 1333 i 2400mhz.
    niujedne mi gace lastike nema

  9. #108
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Ako ti ne treba ultra brz procesor mozes da ides i sa Ryzen 3200G ili 3400G, jer imaju ugradjen graficki procesor koji je i vise nego dovoljan za redovne Office/Internet varijante, a tu odmah stedis na grafickoj kartici. Sto se tice SSD-a tu su sasvim ok Samsung Evo verzije. Sto se tice RAM-a tu predlazem da ides na DDR4 3200 Mhz. Ryzen procesori puno bolje rade sa brzom memorijom.

  10. #109
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    MBO: B450M (jos ne znam tacno koja verzija ploce jer ih ima vise) === 70 eura
    CPU: Ryzen 5, 1600 === 125 eura
    GPU: polovnu, do 100 eura
    RAM: 8GB stick, 40 eura
    SSD: neki od ~ 500GB, 120 eura
    PSU: neki od 2-3 pomenuta, neka bude 50 eura
    Case: neki MS Industrial ili sl., neka bude 20 eura

    Kuciste od 20e ne mogu da komentarisem jer nemam predstave o kakvom kvalitetu se radi. Kao sto rece techlinkit ako vec uzimas ryzen trebao bi da uzemes ram na 3200 Mhz. On ti je oko 80 eura i dodjosmo do cijene ~600eura.

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    Ulozit 270 eura (plus napajanje 30-40eura jer cudno zuji) znaci 300 eura da bi dobio nekih 10% vece performanse.
    Kad bi se gledao samo tak procesora, onda bi i popularni q6600 iz 2007 mogao konkurisat danasnjim procesorima, jer ima 4 jezgra, lako se klokovao na preko 4ghz itd.
    Taj cpu i5 750 je 4 jezgra i 4 threda, 1600 je 6/12, maksimalna brzina ram memorije sa i5 750 je 1333mhz, dok je kod ryzena 2666mhz, sa laganim overclocom postize 3000, znaci vise nego duplo.
    Pci E je 3.0 (2.0 kod i5 750), znaci brza magistrala za graficku.
    Manja potrosnja (65w-95w) jer je manji prozivodni proces 45nm u odnosu na ryzenov 14nm.
    I ne znam kako je ryzen star procesor, kad je izasao krajem 2017. u odnosu na taj i5 je mladji 8 godina.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

    Ne znam kako si dosao do 10% poboljsanja al dobro.
    Razliku izmedju i5 750@ 3.7 GHz i 1600 @3.6 GHz je minorna sto se tice gaminga sa GPU-om od 4 ili 6 GB, ako je uopste i ima. Kao sto rekoh, nijednoj igrici recommended requirements sto se tice CPU-a ne prelazi 4 core-a. Evo npr uzmi Cyberpunk 2077 koji jos nije izasao... Koliko vidim Fidel ce da stavi 1050 TI... Sto se tice photoshopa, malo sam citao, razlika u brzini izmedju 4 core-a i 6 core-ova je oko 8%.

    Quote Originally Posted by Mladjo View Post
    Sto se rama tice u svakodnevnom radu ne moze se osjetiti razlika izmedju 1333 i 2400mhz.
    Cak mislim da bi 12GB 1333 DDR3 brze radilo od 8GB 2400-600 MHz

    Kao sto kazes PCI E 3.0 i 2.0 su magistrale... Dzabe ogranicenje na putu 200km/h kad vozimo ficu koja ne moze da ide preko 90km/h. PCI E 2.0 "vozi" i mnogo jace GPU po punoj brzini od 1050 TI.
    Sto se tice potrosnje struje tu se slazemo.
    Pa ako su poslije 1600 procesora izasle serije 2 i 3 a do kraja godine treba da izadje i cetvrta serija, onda je za nov PC, za mene, taj procesor star.

    Quote Originally Posted by Danilo... View Post
    Das tolike pare i opet nesto krpis, nesto polovno, obrni-okreni jedino je taj procesor dobar. Mada uporedjivanje intela i ryzena je isto kao poredjenje androida i iosa. Mislim da nije mala investicija a ni adekvatno dugorocno rjesenje
    Sto se tice novih procesora ryzen je za klasu bolji od intela, daleko od toga da sam "zastupnik" intela Ova 3xxx serija je pokidala. Nije mala investicija al npr. GPU ce mu u buducnosti jednako biti star i na novom i na starom PC-u. 12GB rama ce mu jednako biti dovoljno bez obzira da li je DDR3 ili DDR4 ili je 1600 MHz ili 3000 MHz. Pricamo o PC-u koji se koristi povremeno za Photoshop i light gaming. Naredne 2 godine mogao bi da koristi stari PC za gaming na normal/high podesavanjima na FULL HD rezoluciji uz 60 FPS-a.

    Sad je pitanje da li uloziti 300 eura u stari ili kupiti novi od 600 eura gdje bi GPU bila polovna i kuciste od 20e... Ja sam i dalje za prvu opciju Pa fino 300 eura razlike stavis u kasicu prasicu i za 2 godine ustedis jos 600e i kupis neku masinu tipa ryzen 3700x, x570 mobo, ssd m2 gen x4 a ovaj sadasnji prebacis kod tvojih!

    Ali posto ces da se odlucis za opciju dva, javi se da odradimo testiranje (pokretanje photoshop-a, ucitavanje .psd-a i pokretanje koje igrice, mjerenje FPS-a, itd)...

  11. #110
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    666
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    25
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Samsung Evo jeste odlican SSD ali po meni nije opcija ako je neko budzetski ogranicen.

    Koristio sam ozloglasene SSD-ove kao sto su Kingston SSD now 300 i A400 i oba su, po mom iskustvu, daleko brza od obicnog hard diska.
    Da li postoji opcija kada se nema para za Samsung Evo? Ja mislim da postoji.

    Uzgred Fidel, posto imas Samsung SSD u toj masini gdje ti je 4790 instaliraj Samsung Magician i imas jednu opciju da upalis koja bi trebalo da ti poboljsa performanse SSD-a. Mislim da je rapid mode. Takodje provjeri health tih SSD-ova. Skini Hard disk sentinel kao i CrystalDiskInfo i vidi sta ti kazu u kakvom su stanju ti ssd-ovi koje koristis. Moze bit da je neki problem do njih pa zato padaju performanse.
    Last edited by Kaz; 23-04-20 at 18:44.

  12. #111
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    115
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    A da ti tvoj das starima a ti odradis kupovinu novog?
    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Jedino bi graficka bila povoljna (kupljena prije manje od godinu dana) i to od brata tako da za nju tacno znam koliko je jahana, tj. koliko nije.

    Ako je gore-pomenuti PC bio rjesenje za kompletnu zadnji deceniju... iskreno ne vidim zasto ne bi i ovo bilo rjesenje makar za narednih 5-6 godina, mozda i duze.


    Da, ulagat' oko 300e za reanimaciju polu-mrtvog PC-ja i meni djeluje previse. Pogotovo s' obzirom da mi je kompletan budzet sa novi komp 400-500e sto nije mnogo vise od toga a novo je novo, sa garancijom od najmanje 2-3 godine (kako koji dio, jelte)

    Mislim da cu ovih dana krenuti naprijed sa nalazenjem najbolje ponude i to je to... onda cu vidjet' da li moj mogu da re-animiram...


    ================================



    Znaci moj glavni ima nekih 6 godina, ako se ne varam. Radi on solidno ali isto zna da stuca tu i tamo... Nekad i pri obicnim 'radnjama'.

    GPU je nedavno zamjenjen i to je jedini 'refresh' koji sam odradio (prethodno je bio GTX760, koji sam prodao i zamjenio ovom 1060 koja je donijeta iz US)

    Cini mi se da je CPU taj koji najvise stuca... RAM je DD3 na samo 800MHz dok mi se rjesenje SSD/HDD i ne svidja mnogo. Napravljeno je ovako jer se najvise koristio za Photoshop (ne vise) pa je mali SSD na C bio iskljucivo za Windows, taj jos manji SSD je bio isklucivo za 'cache' Photoshop-a dok je taj veliki HDD bio skladiste za slike, snimke, igrice i ostalo. Mislim da bi taj HDD od 2TB ostavio a ova 2 SSD-a zamjenio jednim od najmanje 240GB, moguce i 480GB/500GB. Tu me najvise boli glava oko reinstalacije sistema ali mislim da i za to postoje neka rjesenje, da se "preslika" kompletan sistem koji trenutno imam i prebaci na taj novi SSD ili sta vec.

    Moze on i ovako jos da gura i nije nuzan upgrade u ovom trenutku ali eto... cisto da vidim imate li kakvu preporuku na sta bi se najprije trebao fokusirati bilo da to odradim uskoro ili za godinu/dvije...
    Last edited by daxon; 23-04-20 at 21:59.

  13. #112
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Ne pisem nista jer su sve prilike da cu odustat' od ove kupovine nove masine kod mojih... Vecina je u pravu da im i ne treba nesto tako a definitivno im ne treba nesto sto neki preporucuju, ukljucujuci i davanje moje masine za ciju obnovu bi mi onda trebalo novih 1000 eura koje mi se nesto i ne daju.

    Danas sam mu sve skinuo (osim CPU-a i CPU kulera) i ocistio ga junacki. Cistio sam ga nedavno ali ne toliko detaljno.

    Plan mi je da promjenim termalnu pastu kad je nadjem i onda eventualno da uzmem ako izadje nedje kakav polovan dio za male pare da mu prija poput nekog polovnog SSD-a (trenutni HDD prelazi kao sekundarna particija za skladistenje slika i sl.), polovnog DDR3 ram-a (4gb) koji bi se slagao sa sadasnjih 4gb-a i to je to...

    Sto se moga tice, mislim da ce prvi korak bit' prodaja ova 2 SSD-a sto imam i doplata za jedan krsteni dok bi HDD ostao kao glavno mjesto skladistenja svega zivog. Bilo kakva druga promjena bi zahtjevala i promjenu drugih djelova za sto jos uvijek nema potrebe.

    Zahvaljujem na komentarima, mozda gornja konfiguracija posluzi nekom drugom
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  14. #113
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,370
    Thanks Thanks Given 
    1,355
    Thanks Thanks Received 
    1,474
    Thanked in
    599 Posts

    Default

    Sto se odje radi, 8ebe lud zbunjenog.
    U sustini dosli smo do zakljucka da i5 prve generacije moze da cera sve igre na high u 1080p jos par godina i da se razlika izmedju ryzena i pomenutog procesora ne moze primjetiti.
    Sto znaci da svi koji su kupili pc u poslednjih 10 godina bacili su pare na isti, to se zove mazohizam.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  15. #114
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Zamisli čovjeka koji je rekao da i5-750 skoro pa isti kada se overklokuje kao i7-4770K.
    Pa razlika je veća od 3x u korist I7.

    Dalje je rekao da je svejedno koja grafička samo da ima 4GB rama

    I kao šlag na tortu da će se računar ubrzati ako odeš na pumpu i produvaš ga malo.

    Da imam transfer blama sada bi se stidio, ali samo se tužno smijem...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #115
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    192
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^izzy^ View Post
    Sto se odje radi, 8ebe lud zbunjenog.
    U sustini dosli smo do zakljucka da i5 prve generacije moze da cera sve igre na high u 1080p jos par godina i da se razlika izmedju ryzena i pomenutog procesora ne moze primjetiti.
    Sto znaci da svi koji su kupili pc u poslednjih 10 godina bacili su pare na isti, to se zove mazohizam.
    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

    Quote Originally Posted by Ayah View Post
    Razliku izmedju i5 750@ 3.7 GHz i 1600 @3.6 GHz je minorna sto se tice gaminga sa GPU-om od 4 ili 6 GB, ako je uopste i ima.
    Naredne 2 godine mogao bi da koristi stari PC za gaming na normal/high podesavanjima na FULL HD rezoluciji uz 60 FPS-a.



    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Zamisli čovjeka koji je rekao da i5-750 skoro pa isti kada se overklokuje kao i7-4770K.
    Pa razlika je veća od 3x u korist I7.
    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X

    Sto znaci ako na nekoj igri CPU i5 760 sa GPU od 4GB postize 60FPS, onda ce sa i7-4770K da postize 180FPS, je li tako?


    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    I kao šlag na tortu da će se računar ubrzati ako odeš na pumpu i produvaš ga malo.

    Quote Originally Posted by Ayah View Post
    Podjes do benzinske pumpe i da ga produvas sa kompresorom, pogotovo napajanje koje krci.
    Ne znam dje si vidio da sam mu rekao da ce biti brze, rekao sam da ga ocisti je krci...

    Pa da krenemo





  17. #116
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Ne znam oće li imati 180fps, ali da će biti isto kao što kažeš NEĆE.

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #117
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Buduća Autonomna Pokrajina Boka Kotorska
    Posts
    8,267
    Thanks Thanks Given 
    1,361
    Thanks Thanks Received 
    1,816
    Thanked in
    838 Posts

    Default

    i7 4770K ce vazda 20% vise fps-a izbacit od i5 750 (ista grafika, isto RAM-a)

    Je li moguce da se uopste raspravlja o ovome?

    Sent from my HD1903 using Tapatalk
    Those about to rock, we salute you!

  19. #118
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    highlands
    Posts
    5,114
    Thanks Thanks Given 
    100
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Osim kad je grafika usko grlo
    niujedne mi gace lastike nema

  20. #119
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

  21. #120
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,731
    Thanks Thanks Given 
    1,117
    Thanks Thanks Received 
    896
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    I5 750 je i dalje dobar procesor za neki entry gaming level.
    Ali noviji procesori imaju novije instrukcije, DDR4, bolju podršku i sl. a i taj 750 ne može "ispratit" 1060, 1070 kako treba.
    Svakako je bolje uzeti novije generacije cpu i matičnu ukoliko se ima mogućnosti.

  22. #121
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,312
    Thanks Thanks Given 
    2,801
    Thanks Thanks Received 
    4,627
    Thanked in
    2,437 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokaš View Post
    I5 750 je i dalje dobar procesor za neki entry gaming level.
    Ali noviji procesori imaju novije instrukcije, DDR4, bolju podršku i sl. a i taj 750 ne može "ispratit" 1060, 1070 kako treba.
    Svakako je bolje uzeti novije generacije cpu i matičnu ukoliko se ima mogućnosti.
    Nista jokaš... kad ti ostane neki stari dd3 ram koji je kompatibilan sa gore-pomenutim komponentama, javi Isto kao i za neki polovni SSD koji bi bio za sistem (ne mora 500GB kao sto je planirano za sve nego recimo 240GB za sistem a trenutni HDD neka ostane za skladistenje) pa bi sa tih 8GB rama umjesto postojecih 4GB i znatno brzim diskom za podizanje sistema i vecinu tih 'light' radnji dobio sasvim dovoljno za potrebe za koje je namjenjen.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #122
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,803
    Thanks Thanks Given 
    2,241
    Thanks Thanks Received 
    3,411
    Thanked in
    1,504 Posts

    Default

    Momci, treba mi mala pomoc: treba mi neka preporuka za neki lap top tu oko 450-500 eura. Prvenstveno mi treba da moze dA se koristi za obradu fotografije RAW formata. Da moze da radi photoshop lightrom(valjda se ovako pise) i nekih slicnih programa.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  24. #123
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    Momci, treba mi mala pomoc: treba mi neka preporuka za neki lap top tu oko 450-500 eura. Prvenstveno mi treba da moze dA se koristi za obradu fotografije RAW formata. Da moze da radi photoshop lightrom(valjda se ovako pise) i nekih slicnih programa.
    Ovako nešto?

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...s-po-nesto-!!!
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  25. #124
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,803
    Thanks Thanks Given 
    2,241
    Thanks Thanks Received 
    3,411
    Thanked in
    1,504 Posts

    Default

    Ovo strazim je za brata,a on bi nesto na rate da uzme. A ovo bi bila, mislim, dobra trgovina.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  26. #125
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,803
    Thanks Thanks Given 
    2,241
    Thanks Thanks Received 
    3,411
    Thanked in
    1,504 Posts

    Default



    On je vidio ovaj, pa ga interesuje bi lioovo moglo da mu radi posao. AKo bi neko dao neko misljenje....
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

Page 5 of 7 FirstFirst 1234567 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Desktop PC konfiguracije od 100 EUR do 3000 EUR i par komponenti
    By Camypaj in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 03-10-18, 15:55
  2. Info Potrebna mi je pomoc oko odabira komponenti
    By Sceko in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 7
    Last Post: 27-01-16, 21:06
  3. Pomoc u vezi restartovanja Samsung s5570i telefona. Pitanje u vezi podataka
    By Brajan992 in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 3
    Last Post: 11-08-14, 12:39
  4. I:pomoc procjena pc komponenti
    By PesPro in forum Ostali oglasi
    Replies: 20
    Last Post: 16-02-11, 16:20
  5. Pomoc oko konfiguracije
    By Kutuzov in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 20-05-07, 00:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •