Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 51 to 75 of 83

Thread: Fridrih Grisendorf

  1. #51
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    А тек то фамозно изјашњавање на том острву је права смијурија.
    Замислите само структуру имиграната. Полуписмени или неписмени, углавном сиромашни људи, углавном и без знања страног језика стану пред америчког службеника који узгред о историји Балканаца везе благе нема.
    Па наравно да су им се уписивали било какви подаци који су се могли прочитати на њиховим исправама и регионални и државни и разних грешака неупућених америчких службеника, отуда много Аустријанаца и Мађара са ић, посебно Босанаца, посебно Херцеговаца, Далматинаца, прије сам неког свог земљака Адамовића нашао чак и као Јосвиана!?
    Уосталом најбоље је послати упит људима са дотичног сајта па да они објасне како се то некада одвијало на острви Елис!
    Izjašnjavanje se nije dešavalo ispred New York-a. Ljudi su se izjašnjavali u lukama isplovljavanja.
    Dokument je bio američki, Amerikanci su ga dijelili brodovima na linijskim ploividbama prema Americi.
    Zato kad je brod isplovio recimo iz Trsta ili Dubrovnika, imamo pravilne kvrčice naše latinice.

    Ljudi su se izjašnjavli kako su se izjašnjvali, da bi 1918. Aca osovao državu znamenitog, dekretnog, sugestivnog i naredbodavnog naziva, državu koja je već u naslovu zabranjivala svaki četvrti narod: DRŽAVA SRBA, HRVATA I SLOVENACA.
    Tako su dekretom uvedeni Srbi zapadno od Drine, koje je 70-80 godina ranije teoretski smislio Vuk Karadžić.

    Dokumenta sa Ellis ostrva nam međutim za sva vremena kazuju kako su se ljudi narodno osjećali!
    Vidimo iz dokumenata da je Srba bilio jako malo zapadno od Drine, ljudi su se rijetko osjecali Srbima!
    Last edited by Ćipur; 22-03-07 at 11:50.

  2. #52
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Izjašnjavanje se nije dešavalo ispred New York-a. Ljudi su se izjašnjavali u lukama isplovljavanja.
    Dokument je bio američki, Amerikanci su ga dijelili brodovima na linijskim ploividbama prema Americi.
    Zato kad je brod isplovio recimo iz Trsta ili Dubrovnika, imamo pravilne kvrčice naše latinice.
    Аха, најприје су амери скенирали обрасце, па су слали e-mailom у луке испловљавања, а након тога су из Oracle базе података поново генерисани обрасци са свим потребним подацима и хелпом из етнологије.:lolblue:

  3. #53
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Аха, најприје су амери скенирали обрасце, па су слали e-mailom у луке испловљавања, а након тога су из Oracle базе података поново генерисани обрасци са свим потребним подацима и хелпом из етнологије.:lolblue:
    Da, americka imigraciona služba nije imala načina da podijeli obrasce brodovima koji su svakih 30 dana bili u New York-u. :lolblue: :lolblue:

    Eh svetosavske bajke i mitovi, jedine bajke koje su proglašene za pravu istoriju!

  4. #54
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Прије си помињао америчке службенике у функцији узимања ових података!? Да су се слободно изјаснили пред америчким службеницима. Одлучи се коју тезу заступаш.
    Или да нису ипак можда имигранти имали неку Web апликацију преко које су се on line изјашњавали прије поласка из луке испловљавања?:lolblue:

  5. #55
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Прије си помињао америчке службенике у функцији узимања ових података!? Да су се слободно изјаснили пред америчким службеницима.
    Muka mi je bilo da piskaram i objasnjavam, jer to ne igra znacajnu ulogu.
    Glavno je da su se svojevoljno izjasnjavali IZ KOJEG SU NARODA u rubrici broj 9.
    Tvoji pokusaji da oboris ova dokumenta lice mi na pokusaje malog misa da prepliva okean. :lolblue:

  6. #56
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Или да нису ипак можда имигранти имали неку Web апликацију преко које су се on line изјашњавали прије поласка из луке испловљавања?:lolblue:
    Pusti svetosavske bajke, ispricaj nam kako se borio tvoj bošnjački narod pravoslavni u I svjetskom ratu protiv Srba?
    To nam ti opiši, koliko su pravoslavni Bošnjaci poubijali Srba u I svjetskom ratu, jesu lči pokazivali junaštva, jesu li se bunili što za račun AustroUgrarske ubijaju Srbe???
    Ispričaj nam kad ste u tvojoj porodici odlučili da postanete Srbi, 1918.? Ili 1920., kad je stvorena SPC?
    Last edited by Ćipur; 22-03-07 at 12:34.

  7. #57
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default I ovaj pravoslavac greškom se izjasnio? General Milan Uzelac Jevrem ga naučio kako da

    Još jedan pravoslavni Hrvat i to general major Milan Uzelac.
    Pravoslavnih Srba u Hrvatskoj i Bosni nije naravno bilo, sve dok ih Vuk Karadžić nije teoretski smislio u njegovom članku Srbi, svi i svuda


    Emil (Milan) Uzelac was born on the 26th of August 1867 at Komorn (Hungary) but his home was in Svarca in Croatia where his father was a small farmer...

    [...] After the wars end Generalmajor Uzelac who was Croat and orthodox Christian by birth settled down in Petrinja (Peterwardein) and became a General in the newly formed Yugoslavian air force. One of his first responsibilities was to translate all the Austro-Hungarian instructions and technical manuals regarding aviation into the Serbian language and to buy new airplanes for the new royal air force mainly in France. When Croatia became during World War 2 an independent state General Uzelac naturally became the commander of this air force too. [...]

    http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/uzelac.htm

  8. #58
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Pusti svetosavske bajke, ispricaj nam kako se borio tvoj bošnjački narod pravoslavni u I svjetskom ratu protiv Srba?
    To nam ti opiši, koliko su pravoslavni Bošnjaci poubijali Srba u I svjetskom ratu, jesu lči pokazivali junaštva, jesu li se bunili što za račun AustroUgrarske ubijaju Srbe???
    Ispričaj nam kad ste u tvojoj porodici odlučili da postanete Srbi, 1918.? Ili 1920., kad je stvorena SPC?
    Пређе ти по обичају одмах на други терен.
    Немој помињати породицу а да ти при том останеш Нико Незнановић из села Зафркановић, то је основна култура. Понуду за личну расправу си имао па је избјегао, друго и модератор неће толерисати наша лична препуцавања.
    Дакле, полако, једна по једна.
    П.С. Шта мислиш о идеји да се контактирају људи са сајта "Елис" да неки разријеше дилеме?

  9. #59
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dusanp,

    zamolio bi te zbog tebe licno da ne ulazis u diskusiju sa osobom koja je na vise mjesta dokazala vec bolesnu mrznju prema svemu srspkom ..... Jednostavno je objektivna diskusija nemoguca ... Stadijum srbofobije je kod doticnog alarmantan. Postoji jedna fina njemacka izreka : "Oprosti mu boze , on nezna sta radi !"

    pozdrav

  10. #60
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Пређе ти по обичају одмах на други терен.
    Немој помињати породицу а да ти при том останеш Нико Незнановић из села Зафркановић, то је основна култура. Понуду за личну расправу си имао па је избјегао, друго и модератор неће толерисати наша лична препуцавања.
    Дакле, полако, једна по једна.
    П.С. Шта мислиш о идеји да се контактирају људи са сајта "Елис" да неки разријеше дилеме?
    Nemoj ga tako direktno izazivati kad znas i sam da je on najjaci iza tastature....

  11. #61
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    dusanp,

    zamolio bi te zbog tebe licno da ne ulazis u diskusiju sa osobom
    dusanp,

    dobro te i pametno uci, da se ne bi stetile svetosavske bajke, plasi se da cu mu mozak pomjerit ako se bude previse udubio u dokumenta.

    dusanp,

    Tata, djed, majka, baba rekli mu da je Crnogorac, a Risto Cirov da je Srbin, Ristova se ne porice.

    dusanp,

    nemo da mu se pomute svetosavske bajke, jer cu iznijeti sve vise i vise dokumenta.

    koja je na vise mjesta dokazala vec bolesnu mrznju prema svemu srspkom ..... Jednostavno je objektivna diskusija nemoguca ... Stadijum srbofobije je kod doticnog alarmantan. Postoji jedna fina njemacka izreka : "Oprosti mu boze , on nezna sta radi !"

    pozdrav
    Istina i dokumenta su najveci neprijatelj srpstva.
    Ko Srbinu kaze istinu ili mu pokaze neki dokument iz njegove proslosti, to mu je zestoki neprijatelj!

    Mislis li da Srbi ne trebaju znati istinu, vec samo bajke Rista Ćirovog?
    Mislis li da nijesam trebao da prikazem ova dokumenta koja sam prikazao, mislis li da sam trebao da ih ukrijem????
    Last edited by Ćipur; 22-03-07 at 13:16.

  12. #62
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Mislis li da Srbi ne trebaju znati istinu, vec samo bajke Rista Ćirovog?
    Mislis li da nijesam trebao da prikazem ova dokumenta koja sam prikazao, mislis li da sam trebao da ih ukrijem????
    Opet moram da te konfrontiram sa jednom njemackom izrekom koja glasi :
    "Ti od silnog drveca ne vidis sumu!"

    Koji povod ti je bio da na osnovu govora jednog njemackog pastora prilijepis etiketu "antisemitizma" cjelokupnom srpskom narodu ? Koji povod ako ne srbofobija ? Teze i lekcije koje ovdje dijelis su izvor Zagrebackog sveucilista upravo onog koje i dan danas tolike godine posle Tudjmana i HDZ'a negira i umanjuje cifre zrtava 2 sv. rata!

    Upravo oni koji su do skoro rusili spomenike NOB'a po HR zele da ukazuju na antisemizam u Srbiji ......
    Last edited by sniper; 22-03-07 at 14:00.

  13. #63
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Opet moram da te konfrontiram sa jednom njemackom izrekom koja glasi :
    "Ti od silnog drveca ne vidis sumu!"

    Koji povod ti je bio da na osnovu govora jednog njemackog pastora prilijepis etiketu "antisemitizma" cjelokupnom srpskom narodu ?
    Koji povod. Pa svetosavske bajke su narvno povod, one su povod.
    Iste te bajke na osnovu kojih je izgrađena tvoja svijest, u tvojoj svijesti dešavale su se u prošlosti tvojih predaka stvari koje inače naemaju nikakve veze sa istinom. A svijets ti je izgradio Risto Ćirov i njegova potrčkala.

    Đe sam ja to prilijepio etiketu antisemitizma cjelokupnom srpskom narodu?

    Ja pitam opet.
    Da li am trebao da iznesem dokumenta koja sam iznio na ovom podforumu?
    Da li sam ih trebao ukriti, precutati?


    Da li tio misliš da nešto za što ti ne znaš, nešto što je sakriveno od tebe, ne može biti istina, nikako, jer ti ne znaš za te činjenice i kose se sa tvojom izgrađenom sviješću?

  14. #64
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Upravo oni koji su do skoro rusili spomenike NOB'a po HR zele da ukazuju na antisemizam u Srbiji ......
    Filip David je rusio spomenike NOBa??? :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=595620&postcount=17

  15. #65
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Da li am trebao da iznesem dokumenta koja sam iznio na ovom podforumu?
    Da li sam ih trebao ukriti, precutati?
    Naravno da treba da ih izneseš!

    Treba i da shvatiš da Vuk Karadžić nije izmislio Srbe ijekavce... To bi bilo kao da kažeš da čuveni prevod Biblije na engleski jezik, King James Bible nije engleski jezik. Ijekavski je jezik modernog srpskog prevoda Biblije, klasika. Pomiri se s tim da Srbi imaju svoju kulturu, za mali narod prilično respektabilnu kulturu, koja pritom nije od juče. Ona je nešto šire od onog što ti danas svodiš pod termin svetosavci, četnici, i drugo. Ili ti prvo pada Pink na pamet? Sramota je što jedno 90% Srba nema pojma o svemu tome, ali nešto mi se čini da je u stvari uvek tako i bilo.

  16. #66
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Filip David je rusio spomenike NOBa??? :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=595620&postcount=17
    A da li si procitao sta je rekao Ivo Goldstein i F.D o desavanjima u HR ?

    E da prije nego li predstavis srbe kao vece fasiste od hrvata procitaj knjigu gospodina Zeev Mila. On je osjetio na svojoj kozi kao jevrej kako je bilo biti jevrej u NDH. Covek danas zivi u Izraelu mislim da je cak u ministarstvu odbrane njegova knjiga nosi naziv "Zivot u satelitskoj drzavi Hrvatskoj"

  17. #67
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    A da li si procitao sta je rekao Ivo Goldstein i F.D o desavanjima u HR ?

    E da prije nego li predstavis srbe kao vece fasiste od hrvata
    he he he

    Svetosavac, đe sam ja pisao o Hrvatima u vezi svega ovoga?

  18. #68
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    he he he

    Svetosavac, đe sam ja pisao o Hrvatima u vezi svega ovoga?
    Pa naravno da nisi poceo sa njima kako i bi ?

    Ti od silnog drveca ne vidis sumu ........

  19. #69
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    dusanp,
    dobro te i pametno uci, da se ne bi stetile svetosavske bajke, plasi se da cu mu mozak pomjerit ako se bude previse udubio u dokumenta.
    dusanp,
    Tata, djed, majka, baba rekli mu da je Crnogorac, a Risto Cirov da je Srbin, Ristova se ne porice.
    dusanp,
    Niti su mi roditelji,babe i dede poreklom iz C.Gore,pa mi svakako nisu govorili da sam Crnogorac.

  20. #70
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Niti su mi roditelji,babe i dede poreklom iz C.Gore,pa mi svakako nisu govorili da sam Crnogorac.
    Ih porEklom, trt.
    Davno im je mozak oriban svetosavskim mitovima.

  21. #71
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Filip David je rusio spomenike NOBa??? :lolblue: :lolblue: :lolblue:

    https://forum.cdm.me/showpost.php?p=595620&postcount=17
    Nemoj više potezati tog Davida,koristiš njegov intervju da bi potkrepio svoje teze koje su kao slučajno sasvim iste kao Pavelićeve.
    Taj David bi se zgrozio kada bi znao da se njegove reči koriste za "dokazivanje" Pavelićevih ideja.

  22. #72
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    Pa naravno da nisi poceo sa njima kako i bi ?

    Ti od silnog drveca ne vidis sumu ........
    Pa sto ti znaci ovo, onda, zašto mi podmećeš Hrvate?
    baviš se svetosavkim fintama, prevarama i doskočicama, u nedostatku argumenata jer su ti argumenti zasnovani na bajkama????

    Quote Originally Posted by sniper View Post
    E da prije nego li predstavis srbe kao vece fasiste od hrvata

  23. #73
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ćipur View Post
    Ih porEklom, trt.
    Davno im je mozak oriban svetosavskim mitovima.
    Moji preci su poreklom sa Kosova i nemaju veze sa C.Gorom.Jedino ako ti imaš neki "dokument" kojim ćeš dokazati da bolje znaš nego ja odakle mi je baba.

  24. #74
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by dusanp View Post
    Nemoj više potezati tog Davida,koristiš njegov intervju da bi potkrepio svoje teze koje su kao slučajno sasvim iste kao Pavelićeve.
    Taj David bi se zgrozio kada bi znao da se njegove reči koriste za "dokazivanje" Pavelićevih ideja.

    Svetosavac,

    4. put pitam, skupi jednom slavnu svetosavsku hrabrost, zasnovanu na svetosasvkim mitovima, odgovori pojedinačno na svaku temu.


    Da li su Nemanjiće bili ustaše s obzirom da su uvijek odvajali Srbiju i Duklju????


    Da li je vizantijski car Konstantin VII Porgfirogenit iz X vijeka bio ustaša, jer je Srbe nazvao servusima=slugama, on svjedoči da su po tom socijalnom sloju ponijeli ime????


    Da li je beogradska Politika ustaški list, jer navodi da su Srbi ponijeli ime po sebrima, težacima, seljacima???


    Da li je Stefan Nemanja bio ustaša jer je sam sebe SERVUSOM, to jest robom zvao???


    Da li su Nemanjići bili ustaše jer su svoj narod stavili polurobovski položaj, narod im nije imao pravo na zemlju, nioje se smio slobodno kretati ... Da li su Nemanjići bili ustaše?
    Da li su ustaše Jiriček, Đorđević, Sima Ćirković, Stojan Novaković koji svi tvrde da su skoro čitavo stanovništvo srednjevjekovne Srbije sačinjavali SEBRI???




    DA LI JE GARAŠANIN BIO USTAŠA, JER NIJE NIJE ZNAO ZA SRBE U BOSNI?
    Ilija Garašanin, jedan od najvecih Srba u istoriji nije imao pojma da postoje neki Srbi u Bosni!
    -----
    „...Na istočnog veroispovedanija Bošnjake veći upliv imati neće biti za Srbiju težak zadatak...”
    Ilija Garašanin, Načertanije (1844. g.)
    ------

    Da li je Ilija Garašanin bio ustaša, jer pravoslavce u Bosni zove Bošnjacima, neće da ih zove Srbima?

  25. #75
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    1,696
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Naravno da treba da ih izneseš!
    Problem je što se Ćipurovi navodni "dokumenti" o stradanju Jevreja u Srbiji,ovde koriste za satanizaciju celokupnog srpskog naroda i podupiranje nacističkih i rasnih teorija Pavelićeve NDH.
    To je skrnavljenje Jevrejskih žrtava,jer se njihovo stradanje u Srbiji od strane Ćipura tendenciozno koristi za potkrepljivanje jednog ogranka nacističke ideologije(NDH).
    Quote Originally Posted by ssin View Post
    Treba i da shvatiš da Vuk Karadžić nije izmislio Srbe ijekavce... To bi bilo kao da kažeš da čuveni prevod Biblije na engleski jezik, King James Bible nije engleski jezik. Ijekavski je jezik modernog srpskog prevoda Biblije, klasika. Pomiri se s tim da Srbi imaju svoju kulturu, za mali narod prilično respektabilnu kulturu, koja pritom nije od juče. Ona je nešto šire od onog što ti danas svodiš pod termin svetosavci, četnici, i drugo. Ili ti prvo pada Pink na pamet? Sramota je što jedno 90% Srba nema pojma o svemu tome, ali nešto mi se čini da je u stvari uvek tako i bilo.
    Naravno da Vuk Karadžić nije mogao da stvara čitave nacije.Vuk je bio jedan od najvećih Srba disidenata u 19 veku izopšten iz Srpske Crkve i u Kneževini Srbiji i u Vojvodini,a i od same zvanične Srbije.
    Jedan običan pojedinac nije mogao da "izmišlja" i "stvara" čitave nacije,bez podrške neke velike sile.Kneževina Srbija je bukvalno isterala Vuka a jednako su ga i proganjali srpski mitropoliti u Vojvodini i nijedan centar moći ga nije podržavao.
    Austro-Ugarska svakako ne bi dozvolila da jedan Vuk "izmišlja" neke Srbe i prevodi austrijske podanike u Srbe,jer oni nisu nikada bili naročito srećni zbog postojanja same Srbije na granicama svojeg Carstva,a još manje bi dozvolili da im neko "pravi" Srbe u njihovoj državi.
    Ćipur,kao verni sledbenik ideja Pavelića i Starčevića inače ekstremnih antisemita,pokušava da dokaže nešto nezamislivo,da je jedan običan čovek kao što je Vuk Karadžić,bez bilo čije podrške sam i usamljen mogao da "izmisli" i "stvori" Srbe u Hrvatskoj i BiH,i to za svega nekoliko godina.Odmah posle Vukove reforme među Srbima je široko prihvaćen njegov koncept standardizacije srpskog jezika,jer je običan narod tako govorio mnogo pre Vukove reforme,a Vuk je samo ovaj jezik nižih društvenih slojeva standardizovao kao književni jezik.
    Posebno je bezumna stara ustaško-nacistička teza o Vuku-Svetosavcu i velikom srbizatoru,koju nam ovde protura Ćipur,jer je Vuk bio u stalnom sukobu sa srpskim sveštenstvom i u Srbiji i Vojvodini,i crkva je uvek osuđivala njegovo delanje na svakom koraku i stavljala mu klipove u točkove,tužekajući ga i Milošu Obrenoviću i Austrijskom dvoru,i stalno mu zagorčavala život i nastojeći na svaki način da spreči Vukove aktivnosti.
    Po Ćipuru i ostalim zagovornicima ustaških ideja ispada da je Vuk-Svetosavac navodno pravio srpsku naciju,ali se srpska crkva tome žestoko protivila,verovati u takve gluposti je vrhunska nebuloza.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •