Page 21 of 125 FirstFirst ... 111718192021222324253171121 ... LastLast
Results 501 to 525 of 3114

Thread: Ekonomske posljedice koronavirusa u CG i svijetu

  1. #501
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Smanjenja plata javnom sektoru neće biti.
    Javnim funkcionerima hoće (direktori državnih firmi, brodovi direktora, direktori bolnica itd itd )





    Ti troluješ 100% jer ovo ne moze normalan čovjek da piše.

    Turizam Cini 25% BDP multiplikativni efekat i siva zona još najmanje toliko.
    Indirektno od turizma živi 90% CG

    Nemamo industriju, nemamo proizvodnju nemamo ništa bez to.

    Ako se turizam pusti niz vodu ide domino efekat, pusta se niz vodu i ovo malo poljoprivrede, padaju cijene nekretnina na neki nenormalan nivo.
    A iz recesije ne da se nećemo izvaditi za 10 nego ni za 15 godina.

    Da ne pričamo da u turizmu i ugostiteljstvu van sezone radi oko 25 000 radnika i još 20 000 sezonaca. (Skoro pola zaposlenih u realnom sektoru )

    Da je 80+% svih kapaciteta u CG - privatni smještaj. Da hiljade porodica žive od toga i da im je to jedini izvor prihoda - baba ako ne izda sobu nema da jede.


    Ali šta ćemo - Populizam i renesansa u doba korone.

    P.S.

    Novac treba dati samo socijalnim slučajevima i nezaposlenima.

    Ostalima subvencionisati zarade. To je jedini način da se realni sektor održi.

    Bez toga će se desiti još gora situacija - desetine hiljada će ostati bez posla i oni će postati socijalni slučajevi.
    A finansijski iscrpljena zemlja koja ne može da se zaduzi jer niko ne da pare u vrijeme krize, pogotovo ne nestabilnoj ekonomiji kao nama - ne moze da pomogne ni ovima što su već socijala a ne još desetinama hiljada




    Nije niko turizam pustio niz vodu nego se desilo to da nema turista. Neka zaključaju agencije i hotele, pa ih otvore slwdeće godine.


    Tačno, 25% je bdp, biće loše zbog manjka novca, ali kakve to ima veze ? Misliš ako se pomogne hotelima i agencijama da će u julu ili avgustu biti turista ?

    Druga je stvar pomagati im u nomalnim okolnostima u kojima je izvjestan dolazak velikog broja turista.


    Ja ne znam kako uopšte imaš obraza da predložiš da se pomognu hoteli koji čak ne mogu ni dvije plate isplatiti svojim radnicima u ovoj situaciji ?
    Očito da imaš neki privatni interes ili zastupaš ura-u ili raška.

  2. #502
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beton View Post
    Pa normalno da će preteć jer kradu i zakidaju ali koliko vidim oni najviše kukaju i traže pomoć i njima će se jedino sipat čak će biti onih koji će bolje proć i više šklapit sad nego da je normalno stanje a radnicima će tek da puca plata od 400 će se smatrati vrhunskom
    Koliko god kradu i zakidaju, Država nema drugog izbora osim da ih podrži, jer je rasprodala i ugasila sve državne firme... Ako ih ne podrži, samo će nepraviti još veći problem, a to su desetine hiljada novih radnika na birou...


    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  3. #503
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,494
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile View Post
    Nije niko turizam pustio niz vodu nego se desilo to da nema turista. Neka zaključaju agencije i hotele, pa ih otvore slwdeće godine.


    Tačno, 25% je bdp, biće loše zbog manjka novca, ali kakve to ima veze ? Misliš ako se pomogne hotelima i agencijama da će u julu ili avgustu biti turista ?

    Druga je stvar pomagati im u nomalnim okolnostima u kojima je izvjestan dolazak velikog broja turista.


    Ja ne znam kako uopšte imaš obraza da predložiš da se pomognu hoteli koji čak ne mogu ni dvije plate isplatiti svojim radnicima u ovoj situaciji ?
    Očito da imaš neki privatni interes ili zastupaš ura-u ili raška.
    To će svi i da urade... Onda ćeš ti da dođeš i pričaš po forumu kako su to truli kapitalisti, otpuštili radnike, ne brinu o njima... A sad se zalažeš da baš to urade... Odluči se...


    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  4. #504
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Eh da...

    Ako se ne pomogne privredi.
    Ovi veliki koji prežive će da trljaju ruke jer će tržište rada biti preplavljeno gladnima pa umjesto 350-450 radiće se i za 200 eur samo da se radi


    Razumijem ja sta ti pričaš ali ja ti kažem šta će da se dogodi.
    Za DPS je ovo nezgodno vrijeme i opasno.
    Većina javnog sektora su - policija - zdravstvo - školstvo i vojska. Ako njima obore automatski gube i podršku tih ljudi, ali onda pada i cijena rada na državnom nivou itd itd.

    Ne moze se ovo populistički gledati. Svaka akcija u ovakvom trenutku stvara ne jednu nego 101 reakciju.

    Meni lično pomoć niti treba niti je tražim, preživjece se, preživjele su se i 90te i kriza 2008. Ali 80% CG živi od prvog do prvog.
    A od to 80% CG u realnom sektoru zaposleno je 4/5.

    Kad to 4/5 pustiš niz vodu tako što im pusits firme za koje rade niz vodu dobio si nove socijalne slučajeve, izgubio doprinose itd
    Za dps nezgodno vrijeme? Veruj mi ovo je za njih nije penal već lopta na gol liniji samo treba da je uguraju u gol

  5. #505
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,622
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    1,150
    Thanked in
    618 Posts

    Default

    Pojedini samo prizivaju smanjenje plate u javnom sektoru? Pa nisu tamo plate 1500-2000 e pa da se smanjuje vec 400-500 e, izuzev par firmi dje je prosjek 800-900e.

  6. #506
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beton View Post
    Za dps nezgodno vrijeme? Veruj mi ovo je za njih nije penal već lopta na gol liniji samo treba da je uguraju u gol
    E moj burazere, nemoj tako.
    Nego većina ne izlazi i učaureni su.
    15 je dana od uvođenja mjera - socijalnih slučajeva je već 4 puta više.

    Kroz 2 mjeseca biće više gladnih nego sitih u CG.

    Od gladnih se još niko nije odbranio
    One Ring to Rule them all...

  7. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  8. #507
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Pojedini samo prizivaju smanjenje plate u javnom sektoru? Pa nisu tamo plate 1500-2000 e pa da se smanjuje vec 400-500 e, izuzev par firmi dje je prosjek 800-900e.
    U drzavnim organima, srednjoskolac sa 30 i kusur godina staza ima platu oko 350-360 eura.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  9. #508
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Koliko god kradu i zakidaju, Država nema drugog izbora osim da ih podrži, jer je rasprodala i ugasila sve državne firme... Ako ih ne podrži, samo će nepraviti još veći problem, a to su desetine hiljada novih radnika na birou...


    Sent using Tapatalk
    Pa naravno da će da ih podrži neće nekog ko ispravno pokušava da radi i to sa parama koja će da vraću magarad tj dvostruka magarad jer će da ih magarče i poslodavac u vidu manjih plata pod izgovorom kriza pa uzmi to što ti se daje ionako će biro biti pun sa jedne strane i država u vidu vraćanja kredita koja je uzela da bi pomogla te lopove da ih jašu samo sada još više i da skubu veći kajmak i principu sve se dešava kružno 😂

  10. #509
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,344
    Thanks Thanks Given 
    3,484
    Thanks Thanks Received 
    8,465
    Thanked in
    4,566 Posts

    Default

    treba imati u vidu koliko ljudi iz javnog sektora je u kreditima (i to ne malim) i koliko od njih su i dalje podstanari


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  11. #510
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    2,622
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    1,150
    Thanked in
    618 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mexiko View Post
    U drzavnim organima, srednjoskolac sa 30 i kusur godina staza ima platu oko 350-360 eura.
    Eto. Ali aj da mu smanjimo na 150 da forumasi budu zadovoljni i rijesavamo sve probleme.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Dzi For This Useful Post:


  13. #511
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dzi View Post
    Pojedini samo prizivaju smanjenje plate u javnom sektoru? Pa nisu tamo plate 1500-2000 e pa da se smanjuje vec 400-500 e, izuzev par firmi dje je prosjek 800-900e.
    Slabo čitaš ako si mislio na mene rekao sam da se smanji svima do nivoa prosečne plate

  14. #512
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    E moj burazere, nemoj tako.
    Nego većina ne izlazi i učaureni su.
    15 je dana od uvođenja mjera - socijalnih slučajeva je već 4 puta više.

    Kroz 2 mjeseca biće više gladnih nego sitih u CG.

    Od gladnih se još niko nije odbranio
    Ne znam je li se odbranio ali sam siguran da je gladnog lakše kupiti nego sitog i to još jeftinije

  15. #513
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by outline View Post
    treba imati u vidu koliko ljudi iz javnog sektora je u kreditima (i to ne malim) i koliko od njih su i dalje podstanari


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jesam li ih ja tjera da uzimaju kredite da se kupi BMW audi ode na maldive pravi još jedna kuća i tako to a ti što su podstanari pa ja sam siguran da ima dosta podstanara kojima su ukupna primanja 600 e a ne 500 e jednome u javnoj upravi

  16. #514
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by aleksa111111 View Post
    U voli izmedju ostaloga kese skocile na 0.10 centi krompir 1.50€ ostali artikli u prosjeku od 0.50 neki 1e a neki cak i za 100% .hvala drzavi sto nas pazi u ovako teskim vremenima
    #podjelimoteretnastetugradjanainapunimoguziceprofi terima

    Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
    nisi ti bio na pjacu izgleda da vidis tamo cijene

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  17. #515
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beton View Post
    Slabo čitaš ako si mislio na mene rekao sam da se smanji svima do nivoa prosečne plate
    Ja u potpunosti podrzavam ovaj predlog. Dostina bi ti spomenik podigli za ovo. Vjeruj mi.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  18. #516
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    To će svi i da urade... Onda ćeš ti da dođeš i pričaš po forumu kako su to truli kapitalisti, otpuštili radnike, ne brinu o njima... A sad se zalažeš da baš to urade... Odluči se...


    Sent using Tapatalk

    Ne zalažem se ja da ih poslodavci ostave na poslu, nego se zalažem da im država pomogne preko zzzcg, ali ne sa 80 eura mjesečno nego sa 80% prosjeka u trajanju 3 mjeseca. To je za ove hotelske radnike i slične firme.

    Ali za vlasnike kafića, restorana,taxi i kladionica, za koje je izvjesno da će sigurno nastaviti sa normalnim radom sjutri dan nakon ukidanja mjera, e takvima treba pomoći u vidu povoljnih kredita.


    Je sad u redu ?



    Ne treba da pomažemo hotelima koji sigurno cent neće zaraditi do ljeta 2021.godine. Mislim, treba im pomoći nekim drugima mjerama( oslobodjenje od poreza, i još par stvari) ali suludo je davati im sada kredite. Ajde čak na proljeće 2021.godine ako bude izvjesno da se turizam u Evropi oporavio, pa neka dobiju kredite.
    Šta će u ovom trenutku hotelima krediti ? Da privuku turiste u julu i avgustu ?
    Last edited by Mile; 02-04-20 at 20:02.

  19. #517
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile View Post
    Nije niko turizam pustio niz vodu nego se desilo to da nema turista. Neka zaključaju agencije i hotele, pa ih otvore slwdeće godine.


    Tačno, 25% je bdp, biće loše zbog manjka novca, ali kakve to ima veze ? Misliš ako se pomogne hotelima i agencijama da će u julu ili avgustu biti turista ?

    Druga je stvar pomagati im u nomalnim okolnostima u kojima je izvjestan dolazak velikog broja turista.


    Ja ne znam kako uopšte imaš obraza da predložiš da se pomognu hoteli koji čak ne mogu ni dvije plate isplatiti svojim radnicima u ovoj situaciji ?
    Očito da imaš neki privatni interes ili zastupaš ura-u ili raška.
    Zastupam Raška.

    Privatni interes nemam nikakav, ali imam 2 čiste u glavu i ne padam na najniži populizam kao vučić koji će isplatiti po 100 eur jednokratno svakom punoljetnom u Srbiji što je 500 miliona eura hahahahhahahahha

    Ne razumijes da se većina hotela/restorana/kafića/Pabova/vinskih barova/apartmana/suvenirnica/agencija nece otvoriti sledeće godine ako im se sad ne pomognu.
    Jer idu rente, krediti kod banaka čekaju, doprinosi itd itd

    Ostaće Splendid i ovi veliki što mogu da zavardaju hotel u kolateral a mali i mikro će se SVI ugasiti.

    A to je problem razumjeti.

    Nijesu odje u pitanju veliki nego mali, velike su već spasili sa ovim paketima IRF Radulović je u oktobru poslao 120 radnika kući i u martu još toliko.
    Problem su oni koji nemaju dobit, koji imaju porodične firme ili po par radnika a oni nose na leđima ekonomiju a ne Radulović.
    One Ring to Rule them all...

  20. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  21. #518
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Beton View Post
    Za dps nezgodno vrijeme? Veruj mi ovo je za njih nije penal već lopta na gol liniji samo treba da je uguraju u gol

    Opet bravo za tebe.
    Tek će sada osvajati po 70% izborima.

  22. #519
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Zastupam Raška.

    Privatni interes nemam nikakav, ali imam 2 čiste u glavu i ne padam na najniži populizam kao vučić koji će isplatiti po 100 eur jednokratno svakom punoljetnom u Srbiji što je 500 miliona eura hahahahhahahahha

    Ne razumijes da se većina hotela/restorana/kafića/Pabova/vinskih barova/apartmana/suvenirnica/agencija nece otvoriti sledeće godine ako im se sad ne pomognu.
    Jer idu rente, krediti kod banaka čekaju, doprinosi itd itd

    Ostaće Splendid i ovi veliki što mogu da zavardaju hotel u kolateral a mali i mikro će se SVI ugasiti.

    A to je problem razumjeti.

    Nijesu odje u pitanju veliki nego mali, velike su već spasili sa ovim paketima IRF Radulović je u oktobru poslao 120 radnika kući i u martu još toliko.
    Problem su oni koji nemaju dobit, koji imaju porodične firme ili po par radnika a oni nose na leđima ekonomiju a ne Radulović.

    Još niži populizam od Vučićevog je u intervjuu vijestima propagirao Konjević. A Vučić je dno dna, e zamisli ona gdje je Raško Konjević ? Dvodno.



    Konjevic je predlozio 500M sad i još toliko na jesen, plus sve moguće socijalne mjere koje su mu pale na pamet. Ukupno oko 2 milijarde za Ralove mjere.
    To je kao da Vučić predloži pomoć srbijanskoj privredi od 20 milijardi eura.
    Ali briga nas Srbiju, nismo glasači vlasti pa da palamudimo o Srbiji. SDP je izgleda još na vlasti ili čeka trenutak.


    Tvoji upisi su odlični i podržavam sve osim ovog oko hotela,apartmana, hostela i agencija.


    Pabovi, suvernice, i vinske podrume nemoj stavljati u isti koš sa hotelima, hostelima i apartmanima.
    Nisu samo pabovi u Budvi i Kotoru nego i u Plejvljima, Rožajama i Plavu. Njima treba pomoći u vidu manjih kredita jer će sigurno nastaviti raditi nakon ukidanja mjera. Hoteli, hosteli i apartmani neće raditi do 2021.godine.
    Last edited by Mile; 02-04-20 at 20:26.

  23. #520
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile View Post
    Još niži populizam od Vučićevog je u intervjuu vijestima propagirao Konjević. A Vučić je dno dna, e zamisli ona gdje je Raško Konjević ? Dvodno.



    Konjevic je predlozio 500M sad i još toliko na jesen, plus sce moguće socijalne mjerw koje su munpale na pamet. Ukupno oko 2 milijarde za Ralove mjere.
    To je kao da Vučić predloži pomoć srbijanskoj privredi od 20 milijardi eura.
    Ali briga nas Srbiju, nismo glasači vlasti pa da palamudimo o Srbiji. SDP je izgleda jošna vlasti ili čeka trenutak.


    Tvoji upisi su odlični i podržavam sve osim ovog oko hotela,apartmana, hostela i agencija.


    Pabovi, suvernice, i vinske podrume nemoj stavljati unisti koš sa hotelima, hostelima i apartmanima.
    Nisu samo pabovi u Budvi i Kotoru nego i u Plejvljima, Rožajama i Plavu.

    Ovo za PV i Plav itd nijesi u pravu a evo zašto.

    Da bi novac došao u sistem pa da ga neko može potrošiti taj novac mora da uđe u CG pa da ti objasnim na koja 2 načina ulazi živi novac u CG pošto Izvozimo najviše teške metale(uniprom zanemarljiv broj radnika i doprinos privredi) i el energiju ( državna firma gomila dobit) :

    Jedan njemački turista dođe u Kotor i plati smještaj 100eur vlasniku apartmana.
    Taj vlasnik apartmana ode kod automehaničara u Kotor i ostavi to 100 eur da mu odradi mali servis i nešto završi.
    A potom mehaničar zovne vodoinstalatera iz Nikšića i plati mu 100 eur da oštema i izvede mu česmu do servisa.
    Vodoinstalster se vrati u Nikšić i naruči kacu Pljevaljskog Sira za 50 eur i krtole iz Kolašina za 50 eur.
    Onda majka koja je napravila sir da sinu 5 eur za dojč i kladionicu da ima dijete a ona ode kod lokalnog frizera u PV da plati feniranje i farbanje 10eur.
    Tata farmer iz Kolašina da ćeri 30 eur da ode sa drugaricama u Target i proslavi rođendan a za 20 eur ode sa drugom u kafanu kod Životinje i naruče po 10 vinjaka da nazdravi....


    Ako iz sistema izuzmeš to 100 eur koje njemac ostavi onda niko od tih malih običnih ljudi nema tok novca.
    Hoće li turista dolaziti i kad ovo prođe ? Hoće naravno ali će doći i do drastičnog pada u kvalitetu i raznovrsnosti ponude kao i do drastičnog pada cijena usluga pa 100 eur ce biti 30 eur, što onda dodatno vodi u krizu jer je manje novca u sistemu .

    Ako pak sačuvaš tog vlasnika apartmana da mu banka ne zaplijeni kuću i da sačuva čistačicu koja kod njega radi i prima platu sačuvao si ponudu i plate i nećeš morati turizam da gradiš iz početka.

    Drugi način kako ulazi živi keš su strane doznake koje familije iz inostranstva i pomorci šalju familijama i ako se ne varam (nisam provjeravao) one čine 10% BDP-a.


    P.S.

    Šta se dešava sa CG ako dodje do ekonomskog kolapsa kroz neku drugu prizmu.

    Već smo prodali dobar dio CG, kada dodje kriza bez realnog sektora primorani ćemo biti prvo da u bescjenje dajemo ovo državne imovine šta je ostalo a posle toga i nekretnina i djedovine.
    Razlika u prodaji djedovine sad i tada je da se neće više prodavati da bi se bogatilo nego preživjelo.

    I kroz 10ak godina zivjecemo u državi gdje će većinski vlasnici ne samo kompanija nego i zemlje - biti stranci.

    I to Kinezi i Arapi....
    Last edited by Gandalf_White; 02-04-20 at 20:46.
    One Ring to Rule them all...

  24. The Following 4 Users Say Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  25. #521
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    31
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Znači da vadimo apartmanlije i hostelijere jer im je propala sezona, a oni uzeli kredite da povećaju kapacitet ponude ? Pa pukli zbog corone.



    90% naroda nema nikakve neposredne koristi od turizma, čak naprotiv, prosječan stanovnik ne može priuštiti ljetovanje zbog cijena koje su nabili. I sad kad su pukli, da ih finansiraju oni koji nisu mogli priuštiti ljetovanje ? Bolesni prijedlog.


    Plate i penzije se finansiraju od kredita(dužni smo 2 milijarde), a ne od turizma. Da je turizam profitabilan kao što ti tvrdiš, onda bi Grčka i Hrvatska bile najbogatije zemlje svijeta.
    Od turizma dobru zaradu imaju samo izdavatelji smještaja i niko drugi. Samo su oni u značajnom dobitku. Ostalo sve socijala osim menadzera kojih je 1% od svih turisti. radnika.


    Što se tiče rasprodaje zemlje, ona je već sada rasprodata strancima. A sa rasprodajom sje počelo kad je Konjevićeva partija ušla u vlast, a završeno kad je izašla. SDP je kreator te politike, slobodno tržište, biznis, hoteli...Žaro Radulović je iz SDP-a, Rakčević, Duško Knežević....sve bivše i sadašnje pristaše SDP-a.


    Ja se borim za radničku klasu i nezaposlene da im se pomogne. A ne za vlasnike apartmana i hostela, zlatara i juvelijera.
    Benito Musolini bi pozavidio Konjeviću na mjerama koje je predložio.
    Last edited by Mile; 02-04-20 at 22:11.

  26. #522
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mile View Post
    Znači da vadimo apartmanlije i hostelijere jer im je propala sezona, a oni uzeli kredite da povećaju kapacitet ponude ? Pa pukli zbog corone.



    90% naroda nema nikakve neposredne koristi od turizma, čak naprotiv, prosječan stanovnik ne može priuštiti ljetovanje zbog cijena koje su nabili. I sad kad su pukli, da ih finansiraju oni koji nisu mogli priuštiti ljetovanje ? Bolesni prijedlog.


    Plate i penzije se finansiraju od kredita(dužni smo 2 milijarde), a ne od turizma. Da je turizam profitabilan kao što ti tvrdiš, onda bi Grčka i Hrvatska bile najbogatije zemlje svijeta.
    Od turizma dobru zaradu imaju samo izdavatelji smještaja i niko drugi. Samo su oni u značajnom dobitku. Ostalo sve socijala osim menadzera kojih je 1% od svih turisti. radnika.


    Što se tiče rasprodaje zemlje, ona je već sada rasprodata strancima. A sa rasprodajom sje počelo kad je Konjevićeva partija ušla u vlast, a završeno kad je izašla. SDP je kreator te politike, slobodno tržište, biznis, hoteli...Žaro Radulović je iz SDP-a, Rakčević, Duško Knežević....sve bivše i sadašnje pristaše SDP-a.
    Hrvatska ulaže 4 milijarde eur za spas turizma i privrede. Shodno našoj populaciji znaci nekih 500-600 miliona bi bilo realno.

    A sada da napravimo maleni osvrt na ovo što pišeš.

    Ni jedna teza koju si izrekao nije istinita.
    Prvo 90% građana CG ima direktan i indirektan benefit od turizma.
    25% BDP oficijelno je turizam a multiplikativno 40% što znaci da turizam učestvuje 40% u svim platama u javnom sektoru i penzijama, što dalje znaci da 40% sveg novca u CG dolazi iz turizma.
    Što dalje znači da je to primarni privredni sektor u CG - drugi nemamo.
    Ako on ode - odlazi cijela CG.
    Plate i penzije se djelimično finansiraju od kredita, ali veći dio se finansira od turizma.
    Nece finansirati 'oni koji nijesu mogli priuštiti ljetovanje' to je čist populizam već će granu na kojoj sjede sačuvati a ne prešegati, jer opet ponavljam ako ode turizam - nema plata, penzija, novih radnih mjesta već gubljenje više desetina hiljada - vraćamo se u 90te, tj. Još gore od 90ih jer je tada bilo državnih firmi da se rasprodaju i opljačkaju, ušteđevine i nekretnina koje su dobijene od države - sad toga više nema.

    Što se tiče raspordaje zemlje - ima još dosta da se proda, obradiva zemlja još nije prodata. Bjelopavlićka ravnica, Zeta, Grahovo itd je i dalje u vlasništvu CG i građana, a djelovi obale Buljarica, Valdanos, Durmitor, Biogradska gora, Prokletije, dobar dio Luštice itd i dalje su crkvene/državne/građana.

    Ne znam što vraćaš na SDP ne zanimaju me, Konjevićev predlog je ozbiljan i realan prije svega stručan a ne infantilan kao predlozi Demokrata ili URA, a i ti su predlozi bolji od nikakvih predloga koji stižu od DF i ostatka opozicije.


    Smatram da sam dovoljno na ovu temu rekao, ako ti je nejasno o čemu pričam vrati se na moje pređašnje postove.

    ---------
    Ova tvoja i moja priča me podsjeća kad je Ante Marković dizao ekonomiju Jugoslavije a nacionalističkm mozgovima to nije valjalo pa su doveli Sloba i ekipu i onda smo imali 10 godina gladi i propasti

    Ovo što ti pričaš je upravo populistička priča koja nema nikakav ekonomski efekat osim punjenja stomaka na mjesec dana i to je nešto što u stvari DPS forsira sve ove godine - nemamo para za plate i penzije - Pozajmimo da damo plate u javni sektor umjesto da uložimo.
    Dajmo socijalu umjesto da stvorimo radna mjesta pa da se ljudi zaposle itd...
    One Ring to Rule them all...

  27. The Following User Says Thank You to Gandalf_White For This Useful Post:


  28. #523
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,242
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    1,164
    Thanked in
    651 Posts

    Default

    Nisam citao sem prvu recenicu, slazem se da treba uporedit cifre u odnosu na populaciju ali bih u tu formulu ubacio koliko je taj turizam donio novca godisnje u prosjeku, mislim da bi i to bila bitna stavka formule.

    Ovo kazem jer mislim da HR turizam po glavi stanovnika mnogo vise zaradi nego mi, mozda grijesim ali to je moje laicko misljenje, vjerovatno ces ti znati vise.

    Mozda je sada prilika da se ulozi u nesto drugo ibda se pokrenu neke druge privrede jer turizam ja mislim da je jedna nestabilna grana u ekonomiji.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  29. #524
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Meni se cini da ste i jedan i drugi u pravu ali i u krivu.

    Brzo se mora rijesiti sta ce ljudi da jedu. To je najhitnije. Tacno je da velika vecina tih para sad odlazi iz CG. Da bi se to ublazilo ljudima treba ponuditi na poklon sjeme krompira, sargarepe, graska….. I svega ostalog. I dozvoliti im da odu na selo da to posiju. Onima koji imaju gdje, a takvih nije malo.
    To je trenutno jedina sigurna investicija, a istovremeno se ublazava najhitnij problem. I treba je hitno organizovati. Sijati se ne moze u Julu.

    Tacno da nam je turizam donosio najvise svezeg novca. Kljucna rijec….DONOSIO. Sta ce biti ubuduce je tesko reci. Svi se slazemo da je ova godina izgubljena.
    Slazem se da je besmisleno SAD sipati pare( koje uzgred nemamo) u nesto gdje se nece oploditi. Turizam nece propasti. Hoteli ce ostati tu gdje jesu, plaze I Durmitor ce ostati tu gdje jesu. I cekace dok ovo prodje. Propasce neki postojeci vlasnici. Umjesto njih ce doci neki drugi.

    Vlast ce morati da sprijeci pobunu gladnih. Smislice neke pakete pomoci, tek toliko da se ne gladuje previse.
    Da bi obezbijedili pare, prodace ovo sto nam je ostalo u bescijenje. To ce prikazati kao svoj veliki uspijeh. Gladni ce im aplaudirati i voljece ih vise nego ikad.


    A odakle ce doci Euri? Pa, iz stamparija. Stranci ce njihov ofarbani papir zamijeniti za nase plaze, sume, zemlju i sve ostale realne vrijednosti.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  30. #525
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Nisam citao sem prvu recenicu, slazem se da treba uporedit cifre u odnosu na populaciju ali bih u tu formulu ubacio koliko je taj turizam donio novca godisnje u prosjeku, mislim da bi i to bila bitna stavka formule.

    Ovo kazem jer mislim da HR turizam po glavi stanovnika mnogo vise zaradi nego mi, mozda grijesim ali to je moje laicko misljenje, vjerovatno ces ti znati vise.

    Mozda je sada prilika da se ulozi u nesto drugo ibda se pokrenu neke druge privrede jer turizam ja mislim da je jedna nestabilna grana u ekonomiji.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    MORA poljoprivreda od početka
    Prerađivačka industrija
    Drvna industrija da se digne
    Cementara u PV
    Fabrika ribe u Baru

    Itd itd
    Ali država to ne moze to moraju investitori.
    A sad mi reci što bi oni to radili u godinama recesije kad nisu do sada ?
    Isplativije je da smo kolonija odakle se izvlači vrlo prost odgovor.

    Mrzi me da guglam.
    Ali u CRO je turizam 10% i koliko sam razumio ovo 4 milijarde je prva transa pomoći privredi sa fokusom na turizam
    One Ring to Rule them all...

Page 21 of 125 FirstFirst ... 111718192021222324253171121 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Ekološke katastrofe i posljedice po svijet
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 31
    Last Post: 11-01-20, 07:38
  2. Teološke posljedice postojanja vanzemaljaca
    By SpongeBob in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 11-03-17, 13:35
  3. Posljedice nuklearnog rata
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 15-06-14, 12:28
  4. Cetinje - voda i ostale posljedice...
    By metuzalem in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-10, 14:58
  5. Forum Ekonomske Skole
    By dewas in forum Internet
    Replies: 1
    Last Post: 14-04-08, 13:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •