Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 31

Thread: Upotreba termina "Crnogorac" (navala dukljanstva)

  1. #1
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Upotreba termina "Crnogorac" (navala dukljanstva)

    Ovo važi za sve, a posebno bih zamolio moderatora da razmisli o ovome. E ovako, prvo da razjasnimo, ja mislim da se svi slažemo u vezi "Duklja - Zeta - Crna Gora" stvari. To je što se tiče države. Složićemo se i oko "Dukljani - (Zećani) - Crnogorci" stvari. To je što se tiče Dukljana. Ali se nećemo, niti možemo sloziti oko "Crnogorci=Dukljani" stvari. Ima osoba, ponajviše Ćipur, koji stalno objavljuju radove na temu dukljanstva koje nije povezano sa srpstvom, što je u redu, i radove tipa da su Crnogorci (samo) od Dukljana, a ne da su dio srpskog naroda. Ima Crnogoraca (ja nijesam među njima, ali ih znam dosta) koji su srpskog porijekla, ili čak nekog drugog, a dukljanskog nikako. Guranje teze da su svi Crnogorci Dukljani je Sizifov posao.
    Zašto? Zato što ta teza nema nikakvog utemeljenja. Ja sam Crnogarac, bez ikakvih dodataka. Ali moje davnašnje porijeklo ne vodi iz Duklje, niti smatram da sam srpskog porijekla. Ja kao pojedinac sam nebitan. Bitno je da mnogi Crnogorci nijesu dukljanskog porijekla, i ono što meni, i mnogim drugim, po tome meni istim Crnogorcima smeta je to intenzivno i uopšteno izjednačavanje Crnogoraca i Dukljana. Bilo dobro da se teze "Crnogorci porijeklom od Dukljana" zamijene npr. sa "Postoje Crnogorci koji su porijeklom od Dukljana", ili sl.
    Jer, ako se ovako nastavi, Crnogorci srpskog porijekla će se jednostavno izjasniti kao Srbi, ne želeći da se izjednačavaju sa Dukljanima, ili da im se bilo šta nameće, uostalom, svi Crnogorci koji imaju dodatak o porijeklu će odbaciti opciju Crnogorac, i na sledećem popisu imaće crnogoraca bar 10% manje.


    Stavio sam temu ođe, jer se ođe najviše to koristi.
    Last edited by andrija81210; 07-06-07 at 14:58.
    neka bude borba neprestana...

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    Ima Crnogoraca (ja nijesam među njima, ali ih znam dosta) koji su srpskog porijekla, ili čak nekog drugog, a dukljanskog nikako.
    Čim shvate da su im preci živjeli u državi Duklji, i oni istog momenta shvataju da su Dukljani.
    Dragi moj Andrija problem je u tome što jedno 85% Crnogoraca misli kad se kaže Duklja na ruševine rimskog grada Duklje kod Podgorice.

    85% građana Crne Gore veze nema da je ikada postojala država Duklja, koja je trajala vjekovima!

    Za ovo dragi moj Andrija 85% građana Crne Gore veze nemaju, evo ovđe su ti preci živjeli, karta iz neke srpske knjige - DRŽAVA DUKLjA, XI vijek

    Nikad, inače nijesam čuo nijednog srpskog političara, ili istoričara iz CG, da kaže da nam preci nijesu živjeli u državi Duklji. Nikad! Jedino što srpski političari i istoričari kažu da su u Duklji živjeli Srblji.

    E sad, zašto 85% Crnogoraca nije čulo za državu svojih predaka - Duklju?

    Pa u Kolašinu 98%, ljudi misle da je Duklja ona gomila kamenja pored Podgorice, to je za njih Duklja. Normano je da smatraju da nijesu Rimljani.
    E sad tebi oov teško pada, jer shvataš da tvoji poznanici i prijatelji veze nemaju što je to Duklja, pa misliš da će loše reagovati.

    Nema nikog da im objasni da su im preci živjeli vjekovima u SLOVENSKOJ državi koja se zvala Duklja.
    To što oni nikad nijesu čuli da su im preci živjeli u državi Duklji, to zaista nije moj problem.

    Misliš da ovđe treba da postujem istoriju kako su Crnogorci uskočili iz Ćićevca i Baljurevca preko gusala u Njegoševu Crnu Goru?
    Prije Njegoša naša istorija strogo ukrivena kao u doba komunista i prije njih?

  3. #3
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    normalno Andrija da niko ne moze pricat o nekom narodu i njegovom porijeklu od prije 1000 godina. ali vise istorijske,krvne i svake druge veze imaju dukljani sa danasnjim crnogorcima, nego srbi od prije 1000 godina sa danasnjim srbima.
    ako se oni pozivaju na te srbe sa kojima imaju vrlo malo veze, zasto se mi ne bi pozivali na duklju i dukljane sa kojima imamo dosta veze. a naravno da nema naroda koji moze nac svoje stopostotno porijeklo prije 1000 godina - moze neki narod ukras ime ilira ili srba ili tribala ali to ne znaci da su to!

  4. #4
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Ključno je pitanje, ocemo li prikazivat istoriju, ili djeliće, mal komadiće istorije i ukrivati većinu naše istorije????

  5. #5
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ma u redu je to, i ćipure, mnogi znaju šta je duklja, i mnogi su viđeli ovu kartu. a ovo znači da su stanovnici dubrovnika, travunije, korčule... svi dukljani? zbog stalnih iseljavanja, preseljavanja, niko više nije siguran odakle su mu preci. čitao sam ja sve ovo što si ti postavio, čitao sam i ono što su tvoji suparnici postavili, i uvidio da svako može na osnovu izvora koji mu odgovaraju da tumači istoriju kako želi. vuk je u svoje vrijeme pisao da su crnogorci u to doba velikim dijelom bili hercegovački uskoci, pogotovu oni što su naseljavali Brda, prostor nikšića i sl. i to je tačno. tako da je crnogorac prilično širok pojam i greška je vezivati ga samo za dukljane, i insistirati na dukljanskoj prošlosti
    neka bude borba neprestana...

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    ma u redu je to, i ćipure, mnogi znaju šta je duklja, i mnogi su viđeli ovu kartu.
    Ma ko je viđeo ovu kartu?????
    40 ljudi koji posjećuju ovaj forum????
    Od toga 10 iz Crne Gore, 20 Srba iz Srbije iz svijeta, i 10 naših iz inostrantva.

    Bar 95% Kolašinaca misli kad mu kažeš Duklja, na onu rimsku gomilu kamenja pored Podgorice. Pojma nemaju da su im preci živjeli u državi Duklji koja je trajala vjekovima!!!
    To je ključna stvar!
    Zato Duklju ne razumiju, jer misle da se radi o rimskom gradu Duklja.

    Bili pošteno bilo, da ti ljudi znaju da su im preci živjeli u slovenskoj državi Duklji????

  7. #7
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    MNE PG
    Posts
    1,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by andrija81210 View Post
    ma u redu je to, i ćipure, mnogi znaju šta je duklja, i mnogi su viđeli ovu kartu. a ovo znači da su stanovnici dubrovnika, travunije, korčule... svi dukljani? zbog stalnih iseljavanja, preseljavanja, niko više nije siguran odakle su mu preci. čitao sam ja sve ovo što si ti postavio, čitao sam i ono što su tvoji suparnici postavili, i uvidio da svako može na osnovu izvora koji mu odgovaraju da tumači istoriju kako želi. vuk je u svoje vrijeme pisao da su crnogorci u to doba velikim dijelom bili hercegovački uskoci, pogotovu oni što su naseljavali Brda, prostor nikšića i sl. i to je tačno. tako da je crnogorac prilično širok pojam i greška je vezivati ga samo za dukljane, i insistirati na dukljanskoj prošlosti
    Andrija u današnjoj Crnoj Gori 70% stanovništva je domorodačko. 20% stanovništva je porijeklom iz Hercegovine i sjeverne Albanije (otprilike isti podjednako) 5% je iz drugih evropskih zemalja i manje od 0,1% iz Srbije. Crna Gora nije nikad u svojoj istoriji (možda jedino pred prvo doseljenje Slovena 500 godina prije Srba i Hrvata) bila zemlja u kojoj se doseljavalo. Crna Gora je uvijek bila područje iz kojeg se odseljavalo što svjedoči cijela Šumadija naseljena stanovništvom iz Crne Gore.

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    u crnoj gori je podjednako kao i slovenski, zastupljen ilirski-vlaski gen. to je odgovor zasto nismo tipicni sloveni sa plavim ocima. mi smo mix ilira i slovena, i ako bi uzeli da su svi juzni sloveni srbi (sto oce da nam podmetnu neki srpski istoricari), onda bi bilo logicno da crnogorci nisu najcistiji nego "najprljaviji" srbi. ali naravno sloveni koji su naselili duklju nisu srbi, srbi i hrvati su doselili na balkan petsto godina posle slovenskih plemena koja su naselilia prostor danasnje crne gore. to vam je sva prica i nauka o "najcistijim srbima" kako vole da nazivaju crnogorce!
    Last edited by mikota; 08-06-07 at 01:42.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,126
    Thanks Thanks Given 
    81
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    Amin.doda bih nesto.srbi i hrvati i albanci svojataju duklju a mi se stidimo.
    od chega?najstarije drzave!priglupi neobrazovani narod.mene se desilo para puta da ne neki iz zezanja nazovu dukljaninom i na moj odgovor da me to ne vrijedja kolachili ochi.zar treba neki imbecil od politicara koji mijenja pricu kako vjetar duva da mi odredjuje porijeklo i naciju?
    onaj ko se stidi predaka i njihovih dometa sam je sebi sramota najveca.
    a sto se tice srba u srbiji njih je 5% mozda pravih ostalo su turci,cigani,vlasi,bugari,cincari,crnogorci+masu drugih.mozda su najcistiji srbi po mom shvatanju bili ovi po krajini jer posle seoba naseljavali to podrucje u velikom broju.medjutim sad ih ni tamo nema.
    pobogu nadjimi srbina iz srbije da ce razumjet gorski vijenac.
    i opet:ko se svoga stidi sramota je najveca

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,126
    Thanks Thanks Given 
    81
    Thanks Thanks Received 
    901
    Thanked in
    566 Posts

    Default

    Zaboravih rec.ovo mikotino je osnov.I godina istorije.predmet vizantija.jasno stoji i ne samo po jednom autoru:srbi i hrvati su se kasnije doselili!!!

  11. #11
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    mene se desilo para puta da ne neki iz zezanja nazovu dukljaninom i na moj odgovor da me to ne vrijedja kolachili ochi.
    Naravno, naravno ni meni ne smeta kad me neko zove Dukljaninom, cak naprotiv.

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to samo govori o njima koliko pojma nemaju o dukljanima i duklji. ali to sto im dukljani sluzi da govore o crnogorcima u pogrdnom smislu, samo govori o tome da i oni ne smatraju dukljane za srbe. vise zajednickog imaju dukljani sa danasnjim crnogorcima, nego srbi iz tog vremena sa danasnjim srbima.
    mogli smo se i mi proglasit ilirima, pa bi nas bilo u dokumentima od prije 1500 godina.
    Last edited by mikota; 08-06-07 at 01:47.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mikota View Post
    to samo govori o njima koliko pojma nemaju o dukljanima i duklji. ali to sto im dukljani sluzi da govore o crnogorcima u pogrdnom smislu, samo govori o tome da i oni ne smatraju dukljane za srbe. vise zajednickog imaju dukljani sa danasnjim crnogorcima, nego srbi iz tog vremena sa danasnjim srbima.
    mogli smo se i mi proglasit ilirima, pa bi nas bilo u dokumentima od prije 1500 godina.
    Da smo u 19. vijeku imali svjesnu elitu, koja bi nam odredila nacionalno ime Dukljanin ili Ilir, prica bi bila zavrsena.
    Ovako, neko ko je Srbin postao 1997. kad se raspao DPS sad se kiti kako on kobajagi nosi staro ime?!?!?!?!

  14. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    sve je to u redu, svaka čast na istjerivanju istine na viđelo, ali moja poenta je ovo: nijesu svi Crnogorci porijeklom iz Duklje. Čak i da je većina, to treba naznačiti u svim tim naučnim radovima. Nakon popisa 2003. smo razjasnili ko je ko, i baš me zanima koliko je od nas 40% crnogoraca dukljanskog porijekla. ja nijesam, kao ni većina kolašina, nikšića, i ostalih oblasti koje su hercegovci naselili.

    Ne treba puno raspravljati, kad neko poput Ćipure tebe kaže da su Crnogorci porijeklom Dukljani, onaj koji to čita, pogotovu ako je sa strane, shvatiće pojam Crnogorac kao stanovnik Crne Gore, i misliće da je većina stanovnika Crne Gore dukljanskog porijekla. To je sad nemoguće dokazati, ali ja lično mislim da nije.
    neka bude borba neprestana...

  15. #15
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa brate normalno je da se nemoze povuc direktna krvna linija danasnjih crnogoraca sa nekadasnjim dukljanima! pa to nidje na svijetu ne mozes da uradis da nadjes jedan narod koji je isti ko prije hiljadu godina! ali sustina i drzavna misao je bitno kod duklje, zato se kaze da su dukljani nasi preci, a ne zato sto smo svi sigurno njihovi potomci. vise imaju dukljani veze sa crnogorcima nego tadasnji srbi sa danasnjim srbima! to sto kazes da su tvoji dosli iz hercegovine, u to isto mozes da budes siguran koliko i u to da su ti preci iz duklje. ali i hercegovina je dugo bila u sastavu duklje. tako da je sva ta prica o tacnom porijeklu besmislena. svi smo mi iliri(vlasi) pomjesani sa slovenima, s tim sto je u crnoj gori podjednako dominantan vlaski kao i slovenski uticaj.
    Last edited by mikota; 08-06-07 at 12:22.

  16. #16
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Теорије о чистим нацијама су се развијале у 1. половини Xx вијека и знамо нажалост каква су зла произвела.
    Момци, још једном да кажем, бркате појмове регија, народа, нација, средњовјековних држава и модерних држава, а све из велике жеље да се оградите од српског из Ваше историје, што је бесмислено без обзира како се национално осјећате.
    Енглези, Французи, Нијемци, Италијани идр., неки су као модерна нација настали прије а неки као и многи у 19.вијеку.
    Нека ми неко нађе "чисту" нацију у етничком смислу...

  17. #17
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    o tome ja pricam. nacije su politicke tvorevine odredjene jezikom,religijom ili necim drugim a uglavnom ne zajednickim porijeklom. ali crnogorski narod kao narod je jasno odredjen i formiran u zadnjih par vjekova. crnogorci nisu ni cisti srbi, ni cisti vlasi, crnogorci su cisti crnogorci! srpski narod ne postoji. postoji srpska politicka nacija koja je pokusana biti napravljena po jezickom principu, pa kad to nije uspijelo, primjenjen je religiozni princip (svi pravoslavci na balkanu srbi)
    Last edited by mikota; 08-06-07 at 12:28.

  18. #18
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,236
    Thanks Thanks Given 
    299
    Thanks Thanks Received 
    90
    Thanked in
    62 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mikota View Post
    o tome ja pricam. nacije su politicke tvorevine odredjene jezikom,religijom ili necim drugim a uglavnom ne zajednickim porijeklom. ali crnogorski narod kao narod je jasno odredjen i formiran u zadnjih par vjekova. crnogorci nisu ni cisti srbi, ni cisti vlasi, crnogorci su cisti crnogorci! srpski narod ne postoji. postoji srpska politicka nacija koja je pokusana biti napravljena po jezickom principu, pa kad to nije uspijelo, primjenjen je religiozni princip (svi pravoslavci na balkanu srbi)
    Српски народ не постоји али ето Црногорци су чисти Црногорци "задњих пар вијекова" и за све оно вријеме гдје прочитамо нешто као што је Србин и српско у Црној Гори, тражите оправдање због тога дискредитујући најславније личности властите историје.
    Нађите ми пандан у Европи за такво батргање частим Вас све колико Вас има на форуму.
    Модерне нације сигурно нису настале потенцирањем регионалних разлика, него управо супротно. Тражење језичких, етничких и других разлика још из средњег вијека, подржану чак и истраживањем гена, за цивилизовани свијет је ретроградна компелксашка работа.
    Заинтересујте се мало докле би довео овај балкански модел етнолингва инжињера код Енглеза, Нијемаца или Италијана. Сигурно са мнооого већим разликама унутар етноса...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ja se od srpskog ne ograđujem. u starom telefonu sam imao sliku kralja nikole, i kad su me pitali šta će ti srbin u telefonu, rekao sam im da je dovoljno uradio za crnu goru da to zasluži. ako je on bio srbin i pokušavao da nametne srpstvo svima, ne znači da je bio loš političar i da je bio loš za crnu goru. ako je njegoš srbovao i pričao srpskim jezikom, on je ove gore list, i ja se ponosim što sam iz iste zemlje kao i on, i što mi ne treba rečnik za njega, i zbog svega ostalog. marko miljanov, srbin, je neko ko je definisao čojstvo i junaštvo i to se odnosilo na sav narod u crnoj gori, i ja sam potomak istih. srbi iz prošlosti su sastavni dio crne gore, i ja se toga ne ograđujem.

    samo, postoji jedna bitna razlika, svi ti srbi u prošlosti su imali CRNU GORU kao matičnu zemlju, i za CRNU GORU su davali živote, i CRNA GORA im je bila najpreča.

    ne znam koliko srba je to gledalo, ali dobro je mugoša na završnoj konvenciji podsjetio na susret crnogorskih studenata i marka miljanova.

    p.s. dobro bi bilo da tv in distribuira taj snimak
    neka bude borba neprestana...

  20. #20
    Join Date
    May 2007
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne moze se poredit srpstvo njegosa i kralja nikole, sa danasnjim srbima. oni bi danas bili na nasoj strani. oni su zeljeli najbolje crnoj gori idejom srpstva, kralj je zelio da prosiri crnu goru na srpske teritorije pa je morao da srbuje. oni su prvo bili crnogorci, pa tek onda srbi u sirem smislu,kao sto smo svi bili jugosloveni u sirem smislu, a narodno vazda crnogorci!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa to i kažem, njihovo srpstvo je drugačije od današnjeg koje se sastoji iz trobojke, bože pravde, tri prsta i sl.
    neka bude borba neprestana...

  22. #22
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Podgorica-Kolasin
    Posts
    229
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ali bih vas zamolio da poput crnogorskih političara ne bježite od teme. nije u pitanju srpstvo već nametanje dukljanskog porijekla. iako se ne može utvrditi ničije porijeklo, ne moraju se svi vezati za staru crnogorsku državu duklju. neko je rekao da je hercegovina bila pod dukljom, ali to ne znači da su tad dukljani naselili hercegovinu i potisnuli tadašnje stanovništvo.
    neka bude borba neprestana...

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nesto bas i nije jasno sta ti zelis da kazes i ko ti to bilo sta namece.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    andrija,

    uložiću trud da ti objasnim neke stvari.

    Naši preci živjeli su u državi Duklji koja je trajala vjekovima. Država Duklja, se prostirala, uglavnom od Skadra do Boke, u najvećem svom opsegu, od Drača do Neretve.
    Ogromna većina stanovnika današnje Crne Gore su porijeklom Dukljani, to jest preci su im živjeli u državi Duklji. Ne postoji nijedan Crnogorac, da po nekoj liniji nema pretka koji nije živio u državi Duklji.

    Neka predanja su čvrsta i tvrda, nastala su prije partizana i četnika.
    Recimo predanje Lešnjana, dakle jedne velike nahije crnogorske je da su došli iz grada Lješa, koji je u današnjoj Albaniji, grad Lješ je naravno bio u sastavu dukljanske države i iz njega su izbjegli očigledno slovenski (ne vlaški) stanovnici pred najezdm Turaka u 15. vijeku.
    Predanje o tome Lješnjani-Vukčevići su zapisali prije 100 godina, ja sam ga našao na internetu i postavio ga ovđe.
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=20090
    Samo ime nahije i tog velikog plemena - Lješanskog, kazuje odakle su došli!

    Recimo, Crmnničani o njima ima tekst ovđe
    https://forum.cdm.me/showthread.php?t=26238
    Kaže se u tekstu:


    Crmnicu su naselila plemena koja su dosla sa raznih prostora: sa Njegusa, iz Hercegovine, Albanije, primorja, Zete, Pipera, Kuca, Bjelopavlica, podnozja Durmitora, Bosne, Cetinja, Bratonozica, Vasojevica, Ceklica, Ceklina, Ljubotinja, Cuca, Grahova, Ceva, Pive, Ljesanske nahije, Herceg Novog, Sestana, Rovaca, Stare Duklje, Velikog Trnova u Bugarskoj, Splita, Tetova, Ovcjeg polja (Makedonija), Kosova i Metohije, Starog Vlaha, sa Zlatibora, iz Istre, Bjelica, Prizrena, Toplice i drugih mjesta.
    Dakle, koliko vidim vecina doseljenika u Crmnicu su iz stare dukljanske države, vrćeli su se po teritoriji nekadašnje države Duklje.

    Evo, prije nekoliko sedmica Andrija Mandić, moraš priznati da on mrzi sve dukljansko i crnogorsko, rekao je na TV IN:

    "Stanovnici stare Crne Gore su Zećani koji su pred najezdom Turaka izašli na svoje katune"!

    Naravno, to je apsolutna istina, narod iz zetske ravnice i iz okoline skadarskog jezera je kad se Ivan Crnojević povukao sa Žabljaka Crnojevića na Cetinje, povukao za njim.
    Dakle, recimo Bjelopavlići, Piperi i Kuči?
    Njima su vladali Crnojevići, oni su takođe spadali u narod Stefana i sina mu Ivana Crnojevića.
    Znači na isti način kako su se Zećani povukli u staru Crnu Goru, tako se dio Zećana povukao u Pipere, Bjelopavliće i Kuče.

    Sve u svemu, ključno je ovo.
    U vrijeme dukljanske države, gro naroda je živio u zetsko-bjelopavlićkoj ravnici, oko skadarskog jezera i na Primorju. Tu su imali dobre uslove za život, imali su žitnicu, imali su ribu, južno voće, masline, toplu klimu ...
    Pošto su Nemanjići osvojili Duklju, ništa se nije značajno promijenilo, osim što su Nemanjići prisiljavali na pravoslavčenje i uništavali sve tragove Vojislavljevića, narod je ostao isti, a Nemanjići u svim poveljama razdvajali SRBIJU i DUKLjU, smatrali su da Srbija nije Duklja, Duklja nije Srbija.
    Narod u Duklji/Zeti nije imao status kao narod u Srbiji, socijalni status srba/sebara, uglavnom narod u Zeti nije imao takav status, bilo je slobodnih seljaka, dok ih u Srbiji nije bilo. Bilo je seljaka koji su imali svoju zemlju, u Srbiji, nikada nijedan seljak nije imao svoju zemlju.

    Kad su Balšići preuzeli vlast u Zeti, nbili su se u jednom momentu i vratili u katoličanstvo, odbaciili su odmah sva srpska titulisanja.

    U vrijeme najezde Turaka, nikada Balšići i naši preci nijesu se zajendo sa Srbljima borili zajedno protiv Turaka, nikada.

    Poslije borbi i mnogo tvrenja unutar Zete, vlast su preuzeli Crnojevići.

    U vrijeme Crnojevića a i prije horde Turaka su upadale u Zetu i svuda po Blkanu, palile, ubijale rasturale sela i naselja.

    To je bio turski način da "smekšaju" teritoriju koju su mislili da osvoje.

    Pred takvim najezdama i haranjima Turaka, stanovništvo Zete, dakle stari Dukljani, povukli su se u svoja brda i planine, koja su im pružala mnogo veću sigurnost nego ravnica u kojoj su živjeli.

    Jednostavno, izmakli su u iz svoje ravnice u brda i planine Duklje.

    Bili su pocijepani na dva dijela na takozvana Brda i na staru Crnu Goru, fizički su bili razdvojeni ravnicom kojom su vladali Turci.

    Vjekovima su imali samo jednu želju, da se vrate na staru Ivanbegovinu, da se vrate u svoju ravnicu i svoje primorje.

    Poslije 4 vijeka Dukljani/Zećani su se vratili na svoju starevinu i ogromne rijeke Crnogoraca su iz svojih brda i planina počeli da se vraćaju u zetsko bjelopavlićku ravnicu i na Primorje.

    Dakle imamo ponovo situaciju kao u staroj Duklji/Zeti da većina naroda živi onamo đe mu je najprirodnije - u zetsko-bjelopavlićkoj ravnici i na Primorju.

    O Paštrovićima, Grbljanima i primorcima smiješno je i govoriti.
    Ima li iko da vjeruje da su oni nekakvi starinom Srbi, ima li iko da vjeruje da oni nijesu tu đe jesu evo 1000 godina?
    Ili su možda uskočili u Grbalj i Paštroviće iz Pržogrnaca i Baljurevca?? :blah:

    Dalje, imamo, jedan ogromni kult iznošenje krsta Sv. Vladimira na Trojičin dan, dakle kult star 1000 godina iz doba Sv. Vladimira Dukljanskog.
    U 19. vijeku povodom ovog kulta izlazilo je na Rumiju po 5000 ljudi.

    E sad nagradno pitanje za sve one koji kažu da nijesmo Dukljandkog porijekla.

    Zašto Crnogorci slave jednog Dukljanina, Sv. Vladimira ako nijesmo Dukljani???? :lolblue:

    Kad su Crnogorci pošli poslije II svjetskog rata u Lovćenac, zašto nijesu nastavili da slave neku njemačku tradiciju, jer je to bilo njemačko selo prije toga?????

    Ako je neko sa strane došao u Crnu Goru, ako nije porijeklom iz Duklje, zašto je slavio jednog Dukljanina, zašto je slavio nešto tuđe????

    Naravno, Risto Ćirov to sve zna, zato se posrao u Rumiju i osrbio je sa crkvom-limenkom-srbarom-dušegupkom.

    On je zaključio da tom kultu mora dati srpski karakter, da bi za 50 ili 100 godina neko rekao: "Eto vidiš, još prije 100 godina tu je sagrađena srpska crkva"!

    Ma mogu o oveome da pišem satima, ovo je svima istoričarima otprilike jasno i srpskim i crnopgorskim, NE POSTOJI VIŠE NIJEDAN N AUČNIK KOJI OSPORAVA DA SU NAM PRECI ŽIVJELI U DRŽAVI DUKLJI, JER ZA TO POSTOJI MILION DOKAZA.

    Dosta od mene za sad, a?

  25. #25
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    Момци, још једном да кажем, бркате појмове регија, народа, нација, средњовјековних држава и модерних држава,
    Ovo potpisujem.

    Quote Originally Posted by konstantin View Post
    а све из велике жеље да се оградите од српског из Ваше историје, што је бесмислено без обзира како се национално осјећате.
    A ovome se protivim upravo iz razloga koji si sam naveo.

    Dakle, jedino "srpsko" u crnogorskoj istoriji je rezultat dinastickih ambicija i aspiracija jedne dinastije u jednom dijelu nase istorije. Stvaranje i svijest o naciji nemaju nista sa time.

    Nema nikakve potrebe da diskreditujemo Petrovice, niti da ih lazno predstavljamo.

    Ali insinuacije da bi mi trebali da naslijedimo stavove Petrovica iz poznog perioda dinastije - koji su prije svega bili politicki stavovi tog vremena - kao osnov za formiranje nacionalnog identiteta, odnosno utapanje u tudji nacionalni identitet upravo predstavljaju mijesanje pojmova koje si naveo.

    Bez uvrede, ali naznacicu ti da je Crna Gora pod srpskim uticajem sve u svemu bila manje od 150 godina (u hiljadugodisnjoj istoriji drzave sa kontinuitetom!), dok je Srbija pod uticajem i direktnom vlascu turske imperije bila pola milenijuma, a o nekom drzavnom kontinuitetu nema govora.

    Pa ti sam izvuci zakljucke, i razmisli malo o pojmovima koje mijesas.

    A razlozi su jasni, jer je prisvajanje Crne Gore jedini nacin da se obezbijedi kontinuitet srpske drzave i naroda od Nemanjica do danas. Bez Crne Gore, tu je jedna ogromna praznina koju je nemoguce popuniti. To je dio istorije koji se pokusava falsifikovati.
    Last edited by MadGod; 08-06-07 at 23:39.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •