Results 1 to 12 of 12

Thread: Poskupljenje RAM-a??? gluposti ili trik

  1. #1
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,794
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    15 Posts

    Default Poskupljenje RAM-a??? gluposti ili trik

    Evo kanim se već neko vrijeme da pokrenem topic pitanja koje svi uzimamo zdravo za gotovo jer je nametnuto. Da li je poskupljenje rama vještački izazavano?? Osnova razmišljanja se sastoji u tome da se za servere ne koristi ovaj klasičan ram koji se stavlja u klasične računare....ako je tako čemu onda poskupljenje?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    5,157
    Thanks Thanks Given 
    624
    Thanks Thanks Received 
    1,231
    Thanked in
    902 Posts

    Default

    Sve je duplo skuplje pa sto ne i ram? Prica ide od servera pa do ruda, tj sirovina iz planete nam a vjerovatno je istina u ekonomiji

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    28,650
    Thanks Thanks Given 
    3,563
    Thanks Thanks Received 
    5,862
    Thanked in
    2,813 Posts

    Default

    Nije vjestacki. Znalo se to jos prosle godine. Sve velike tehnoloske kompanije su ulozile u AI. A za dobre AI modele treba RAM. Dosta RAMa. Cjelokupne godisnje proizvodnje su raspordate bile u decembru.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  5. #4
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    233
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    38 Posts

  6. #5
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Podgorica
    Posts
    233
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    38 Posts

    Default

    Sa ovim se onemogućavaju ljudi da imaju svoje kompjutere, sve ode u cloud.

    SSD koji sam platio 108e u januaru je sad skoro 300e, memorijske kartice, ram, sve postaje teško za nabaviti.

  7. The Following User Says Thank You to Luminous For This Useful Post:


  8. #6
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    8,095
    Thanks Thanks Given 
    2,002
    Thanks Thanks Received 
    1,338
    Thanked in
    807 Posts

    Default

    Ai...
    Nekad gpu,pa hdd,sad ram,a bez procesora nema svrhe uzimati ram


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  9. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,483
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,447
    Thanked in
    2,611 Posts

    Default

    Sve je skočilo što ima memoriju u sebi, prvo RAM, pa onda SSD, sada ide poskupljenje Microsd kartica...


    Living on the EDGE side

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  10. #8
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    615
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    191
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Pozajmio sam davne 2000g 4500DM to je bilo tada nekih 290grama zlata, sad to zlato tj 290grama je skoro 34000€....

    Sent from my SM-S938B using Tapatalk

  11. #9
    Join Date
    May 2018
    Posts
    4,570
    Thanks Thanks Given 
    497
    Thanks Thanks Received 
    2,027
    Thanked in
    1,150 Posts

    Default

    Dosta je tu faktora, prvenstveno je pocela da skace cijena ECC memorije za servere jos u julu/avgustu prosle god, onda smo imali Sam Altmana koji je napravio onaj "deal" da uzme 40% tadasnje proizvodnje DRAM wafera za OpenAI, malo panic buy od ostalih ovo ono i desi se sta se desi, Hynix je takodje izasao iz consumer proizvodnje RAM-a i tjt, nije prvi put svakako i kroz par godina ce se i to stabilizovati i vratiti u normalu, a ako pukne AI bubble (sto nije nemoguce) onda ce to bit znatno brze i gore...

  12. #10
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    2,794
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    ma shvatam ja da se prije svega prelazi na ddr5, ali ispada da još mogu da žive kompovi sa ddr3 i za neku svakodenvnu upotrebu da budu solidni (bez igranja), ali opet nije mi jasno kako neka od tih divljih kineskih fabrika ne mrdne pogone i krene da prodaje ddr4 - gledah kineze, ne isplati se kupovati od njih ram - kad dodaš porez i carinu...ispada da se ne isplati
    shvatam da su se svi okrenuli onome što donosi pare...ali je time ostavljen ogromni tržišni udio koji niko ne pokriva....

  13. #11
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    685
    Thanks Thanks Given 
    36
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NAND View Post
    Evo kanim se već neko vrijeme da pokrenem topic pitanja koje svi uzimamo zdravo za gotovo jer je nametnuto. Da li je poskupljenje rama vještački izazavano?? Osnova razmišljanja se sastoji u tome da se za servere ne koristi ovaj klasičan ram koji se stavlja u klasične računare....ako je tako čemu onda poskupljenje?
    Ram od servera ne radi na računaru i obrnuto jer RAM za server ima 9-ti RAM čip ili ti 9-to IC kolo na jednoj strani PCB ploče i koristi se cheksum a mislim da ima i jedno dodatno malo IC kolo keje matične od PC-a ne prepoznaju,
    sama IC kola kod oba rama su identična

  14. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    20,262
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    8,656
    Thanked in
    3,825 Posts

    Default

    To mu dođe skoro nebitno, jer proizvođaći rama su uzeli dobre pare da prave ram za servere za AI data centre i uglavnom otkačili kranje korisnike i uređaje za njihove potrebe. Sa aspekta proizvođača to ima smisla jer su dobili ogromne pare plus ugovore sa ogromnim kompanijama. Manjak rama je toiliko izražen da sam čuo da fabrike čak i grafičke kartice proizvode bez rama pa ih takve isporuče kompanijama poput Nvidie da ga one same obezbijede i ugrade. Neće se ovaj jad još makar dvije godine stabilizovat.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Poskupljenje sms-a prema inostranstvu!!!
    By igy in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 30
    Last Post: 21-12-04, 03:38
  2. Poskupljenje? 200%? 300%?
    By Sale in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 13
    Last Post: 04-12-04, 22:36
  3. Brodolomnik/Trik
    By funestis in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-04, 15:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •