Page 130 of 130 FirstFirst ... 3080120126127128129130
Results 3,226 to 3,248 of 3248

Thread: Električna vozila/Domet/Servisi/Punjači

  1. #3226
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    European countries that have aggressively increased taxes and registration penalties on Internal Combustion Engine (ICE) vehicles in favor of Electric Vehicles (EVs) include France, Denmark, the Netherlands, Belgium, and Norway.

    These nations utilize steep CO₂ and weight-based taxes alongside company car reform to make ICE vehicles financially unviable compared to EVs

    Implemented a stringent one-time tax/penalty system on bulky, CO₂-emitting cars, with combustion-engine models incurring up to 25,000 in taxes. This system heavily penalizes heavy polluting cars, and CO₂-based "benefit-in-kind" (BIK) company car taxes have increased dramatically for ICE models.
    Leads Europe by making excise levies on ICE cars extremely high, reaching up to 37,000 on certain polluting vehicles. These eco-taxes strongly favor zero-emission vehicles, where EVs receive massive tax deductions.
    Since January 2026, newly ordered ICE company cars have a 0% tax deductibility, whereas battery electric vehicles (BEVs) are 100% tax deductible. This forces corporate fleets to transition by heavily increasing the tax cost of ICEs.
    Systematically raising road tax on ICE cars (planned to reach 100% of the standard rate by 2030) while providing favorable tax conditions to keep the total cost of ownership for compact EVs level with or cheaper than petrol cars.
    Europe's pioneer EV market. While direct EV subsidies are being phased out in the deliberate transition, the government maintains strict purchase and emission taxes on remaining ICE vehicles to heavily preserve the relative advantage of BEVs.
    Cars registered by companies represent about 60% of all new registrations in the EU and are therefore an important driver to accelerate electrification











    Prema tome, ta da ti kaem?

  2. #3227
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Konkretno su zaokruio ili to je neko zaokruio Francusku.

    U Francuskoj ima dvije takse, taksa za teinu vozila i taksu za CO2 emisiju.

    Sloiće se da taksa za teinu vozila (računa se preko 1500kg i kota 10e je smijena pa da pređem na CO2.

    Dakle ne forsira se prica o primoravannu kupovine EV vozila kako pokuava da natakne već o povećanju EU normi koje su počele jo 90tih godina kada nije bilo EV vozila.

    Dakle povezuje EU norme, sa ćeranjem kupaca da kupe EV. Kupcima je sada data mogućnost da kupe EV, a ne moraju ako neće.

    90tih kada se prelazilo na EUR3 nije bilo EV pa ova priča nije mogla da prođe. Sada ima pa ćemo je povezati.
    Ovo tvije se zove namjerna zamjena teza.

    I opet ti kaem, pii koncizno, na naem jeziku jer copy paste teksta ne neto to niko ne čita.




    Dakle imali smo prvo,
    Slab domet EV = rijeeno prelaze blizu 1000km
    Sporo punjenje EV = rijeeno pune za 10.minuta.
    Ne pune na minusu = rijeeno ima klipove na internetu gdje pune na - 30 napolje.

    Sa obzirom da je ova tehnologija u EV rijeena u 10ak godina, za 10 godina će ti biti priča pa moramo voziti SUS ta će mi domet od 5000km kada je bolje da malo odmorimo dok se vozimo na pumpu



    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 21-06-26 at 09:45.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  3. #3228
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Sjutra idem da kupim u CG EV koje ima domet od 1000 km, puni se od 0-100% za 10 min i puni se na -30. Koji je to model i ko ga prodaje? Takodje, pinuj mi punjace kod nas koji imati taj kapacitet punjenja. Hvala.
    Last edited by TAKUMI; 21-06-26 at 10:25.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  4. #3229
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Čeka se kao to si ti čekao svoju Toyota ili Lexusa.

    To je trenutni vrhunac tehnologije kod EV.

    To je isto kao da si me pitao idem sjutra da kupim blinidranog vozilo koje ubrzava ispod 6 sekundi . Kome da dam pare. Ali oću ga u CG i to sjutra.


    Ba iznenađuje

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 21-06-26 at 10:26.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  5. #3230
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Čeka se kao što si ti čekao svoju Toyota ili Lexusa.

    To je trenutni vrhunac tehnologije kod EV.

    To je isto kao da si me pitao idem sjutra da kupim blinidranog mercedesa od 6000kubika. Kome da dam pare.


    Baš iznenađuješ

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............

    Ljetopisu.
    Dalje? Ima li ovih EV-a kod nas?



    P.S. ti ne iznenadjujes, navikli smo na ovu navijacku pricu.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  6. #3231
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    15,609
    Thanks Thanks Given 
    6,172
    Thanks Thanks Received 
    5,813
    Thanked in
    3,363 Posts

    Default

    Zbilja jel ima EV novih auta ispod 20k a da imaju taj domet 500km?

    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  7. #3232
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TAKUMI View Post
    Ljetopisu.
    Dalje? Ima li ovih EV-a kod nas?



    P.S. ti ne iznenadjujes, navikli smo na ovu navijacku pricu.
    A koji to mercedes? Mercedes fabrički nema ni jedno vozilo da je blinda i da ispod 6sekudni
    Mislim i da ga ima (a nema) oni ga nemaju na stanju, poto ispod 6 sekundi ide samo Maybah verzija.

    Ili stvarno misli da smo mi budale?
    Kakav čovjek. Trai neto to je izalo prije mjesec dana da bude dostupno u CG. Pa nije to iphone.



    Quote Originally Posted by NetworkMaster View Post
    Zbilja jel ima EV novih auta ispod 20k a da imaju taj domet 500km?

    Sent from my SM-A546B using Tapatalk
    Trenutno nema, ali je planu sa ovim kinezima i subvencijama da bude dostupno. 500km je sweet spot odnos cijene i dometa. Ima
    https://byd-auto.me/konfigurisi-svoj-byd-seal-u/

    Sa subvencijama kod nas bi bio oko 30.000e

    Ili
    https://byd-auto.me/konfigurisi-svoj...tto-2-comfort/
    Pa dođe na oko 25.000e

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 21-06-26 at 11:13.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  8. #3233
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Mada ima i ovaj
    https://www.goldmelectric.me/ponuda/seres

    Fino izgleda unutra...

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  9. #3234
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Ma sve je u planuali nema ih nidje, a kad ce biti ne znamo.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  10. #3235
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Evo stigli u Srbiju..
    Isti ovaj iz Zagreba



    Stigao i u Beograd...

    Ja znam da bi kupio EV samo da ga ima kod nas u CG to je i razumljivo, pa evo pripremi novčanik
    Last edited by Bugi; 21-06-26 at 11:35.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  11. #3236
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    A koji to mercedes? Mercedes fabrički nema ni jedno vozilo da je blinda i da ispod 6sekudni
    Mislim i da ga ima (a nema) oni ga nemaju na stanju, pošto ispod 6 sekundi ide samo Maybah verzija.

    Ili stvarno misliš da smo mi budale?
    Kakav čovjek. Tražiš nešto što je izašlo prije mjesec dana da bude dostupno u CG. Pa nije to iphone.
    Ma ti meni uporedjujes vanserijsko auto od pola miliona sa posranim EV kineskim koje bi trebalo biti na svakom cosku.
    Znaci ovo je izaslo prije mjesec dana, i sve je spremno za lansiranje.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  12. #3237
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    615
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    191
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TAKUMI View Post
    Sjutra idem da kupim u CG EV koje ima domet od 1000 km, puni se od 0-100% za 10 min i puni se na -30. Koji je to model i ko ga prodaje? Takodje, pinuj mi punjace kod nas koji imati taj kapacitet punjenja. Hvala.
    Za koju godinu, biće....

    Sent from my SM-S938B using Tapatalk

  13. #3238
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    On oće sjutra.
    Ne moe drugačije

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  14. #3239
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    615
    Thanks Thanks Given 
    8
    Thanks Thanks Received 
    191
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    On oće sjutra.
    Ne moe drugačije

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    Moe, moe ali malosjutra

    Sent from my SM-S938B using Tapatalk

  15. #3240
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    11,915
    Thanks Thanks Given 
    18,992
    Thanks Thanks Received 
    8,854
    Thanked in
    4,301 Posts

    Default

    Takumi, brzo se prelo od "svako EV je njesra i neupotrebljivo" do "pokai mi đe ima da se kupi kod nas da se puni za 10min, da moe na -30C ida ima domet od 1000km."
    to je sledeći uslov?
    Da ga registruje i mijenja mu gume komija?

    Sent from my 24090RA29G using Tapatalk

  16. The Following 2 Users Say Thank You to joni For This Useful Post:


  17. #3241
    Join Date
    Jul 2021
    Location
    dubai
    Posts
    15,609
    Thanks Thanks Given 
    6,172
    Thanks Thanks Received 
    5,813
    Thanked in
    3,363 Posts

    Default

    Trenutno nema, ali je planu sa ovim kinezima i subvencijama da bude dostupno. 500km je sweet spot odnos cijene i dometa. Ima
    https://byd-auto.me/konfigurisi-svoj-byd-seal-u/

    Sa subvencijama kod nas bi bio oko 30.000e

    Ili
    https://byd-auto.me/konfigurisi-svoj...tto-2-comfort/
    Pa dođe na oko 25.000e

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............[/QUOTE]

    E ovo nije lose za cijenu Reno Captura da se uzme ovako nesto sa subvencijama ako to i dalje postoji ...

    Sent from my SM-A546B using Tapatalk

  18. #3242
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Takumi, brzo se prešlo od "svako EV je njesra i neupotrebljivo" do "pokaži mi đe ima da se kupi kod nas da se puni za 10min, da može na -30C ida ima domet od 1000km."
    Što je sledeći uslov?
    Da ga registruje i mijenja mu gume komšija?

    Sent from my 24090RA29G using Tapatalk


    Pa naravno da su njesra, nego ga pitam gdje ima da se kupi ono sto on hvali. Zar mislis da bih ja dao svoje pare za EV?
    Prema tome, ta da ti kaem?

  19. #3243
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TAKUMI View Post
    Sjutra idem da kupim u CG EV koje ima domet od 1000 km, puni se od 0-100% za 10 min i puni se na -30..


    Quote Originally Posted by TAKUMI View Post
    Zar mislis da bih ja dao svoje pare za EV?
    Za ovo mi ni Gemini ne treba.

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  20. #3244
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,073
    Thanks Thanks Given 
    3,635
    Thanks Thanks Received 
    6,765
    Thanked in
    4,050 Posts

    Default

    Je li realno da se za to hvatas…
    Prema tome, ta da ti kaem?

  21. #3245
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    4,448
    Thanks Thanks Given 
    408
    Thanks Thanks Received 
    1,308
    Thanked in
    885 Posts

    Default

    EVs su definitivno buducnost, tu nema price. Pitanje je koliko bliska ili daleka buducnost za drzave poput nase, te isto tako i koliko eventualno skupa buducnost. Kao sto rekoh ranije, sve se svodi na to koliko ce Kina tehnoloski da podigne sve vezano za EVs, da, Kina i niko drugi.

    ---

    U medjuvremenu dok ne dodjemo do te buducnosti cinjenica je da pricanje o subvencijama u CG je bez ikakvog smisla te samim tim i racunanje cijene vozila sa subvencijom. Subvencije su tu za par sretnih ljudi i to je sve. Ne sumnjam da bi bilo daleko vise EVs na putevima da su i subvencije dostupnuje za vise ljud al' nisu.

    ---

    @Bugi

    Da, u dobrom dijelu Evropi se ljudi uslovljavaju na ovaj ili onaj nacin sa kupovinom EVs. Jedan od nacina su retardirani porezi na ICE vozila a jedan od jos vecih razloga je i nedostupnost novih modela. Upravo ta Norveska kojom se "hvalis" veoma cesto je najbolji primjer, odradi domaci pa sam pogledaj:
    1.) Sta je od novih ICE vozila uopste dostupno u Norveskoj (skoro nista) te koja je cijena za tih par modela koji su dostupni
    2.) Koja cijena te ispadne ako hoces da uvezes novo ICE vozilo u Norvesku iz neke druge zemlje (jer je uvoz jedini nacin i da dobijes to auto)

    Norveska je jdan primjer, ima ih jos koliko hoces. Recimo NL i evo recimo VW... Smotani Golf u prakticno najosnovnijem paketu opreme im je ~41 000€, alo, 41 000€!!!! U medjuvremenu je ID3 u istom/slicnom paketu opreme ~36 000€. Ili eto cisto poredbe radi sa nasim cijenama, ajmo na nesto jace, Golf GTI CG/SR/DE/SLO ~40k € vs ~68k € u NL...

  22. #3246
    Join Date
    Oct 2022
    Posts
    184
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    80
    Thanked in
    49 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris View Post
    Tacno je , tehnologija bas napreduje , pa samim tim I brzina punjenja elektricnih automobila.
    Tehnologija baterija napreduje, I vrijeme ce donijeti kvalitetnije I bolje baterije.
    iri se I mrea punjača, a dosta ljudi ima svoje kućne punjače. Sve vie je I vie taksi električnih vozila.
    Ono gdje nema nekog veceg napretka su subvencije od Eko Fonda koje su jo uvijek malobrojne u odnosu na zainteresovanost trita

    No, medjutim
    Ovdje se 130 strana ispisalo, I na drugim forumima hiljade jos, a nijedan ne pominje jedan veliki probem koji donose električna vozila
    I koji jos uvijek nije rijesen i jos tehnologija nije to u dovoljnoj mjeri rijesila
    ili se pobrinula.

    Dakle ni jednog jedinog slova.
    I dalje niti jednog jedinog slova,....
    Kako su nam dobro ovo sakrili ....!!!???

    Ali ne mogu meni ,kao ininjeru elektronike sa specijalizacijom u ZOEMZ

    iroke narodne mase gledaju samo ta je povoljnije, lakse ,ekonomicnije,..

    Nego, gorivo je luksuz - reče li ono jednom Milentije ???

  23. #3247
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2,044
    Thanks Thanks Given 
    1,368
    Thanks Thanks Received 
    1,099
    Thanked in
    627 Posts

    Default

    jbg ustuknuli pred argumentima

  24. #3248
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,477
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    2,609 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by beatnological View Post
    EVs su definitivno buducnost, tu nema price. Pitanje je koliko bliska ili daleka buducnost za drzave poput nase, te isto tako i koliko eventualno skupa buducnost. Kao sto rekoh ranije, sve se svodi na to koliko ce Kina tehnoloski da podigne sve vezano za EVs, da, Kina i niko drugi.

    ---

    U medjuvremenu dok ne dodjemo do te buducnosti cinjenica je da pricanje o subvencijama u CG je bez ikakvog smisla te samim tim i racunanje cijene vozila sa subvencijom. Subvencije su tu za par sretnih ljudi i to je sve. Ne sumnjam da bi bilo daleko vise EVs na putevima da su i subvencije dostupnuje za vise ljud al' nisu.

    ---

    @Bugi

    Da, u dobrom dijelu Evropi se ljudi uslovljavaju na ovaj ili onaj nacin sa kupovinom EVs. Jedan od nacina su retardirani porezi na ICE vozila a jedan od jos vecih razloga je i nedostupnost novih modela. Upravo ta Norveska kojom se "hvalis" veoma cesto je najbolji primjer, odradi domaci pa sam pogledaj:
    1.) Sta je od novih ICE vozila uopste dostupno u Norveskoj (skoro nista) te koja je cijena za tih par modela koji su dostupni
    2.) Koja cijena te ispadne ako hoces da uvezes novo ICE vozilo u Norvesku iz neke druge zemlje (jer je uvoz jedini nacin i da dobijes to auto)

    Norveska je jdan primjer, ima ih jos koliko hoces. Recimo NL i evo recimo VW... Smotani Golf u prakticno najosnovnijem paketu opreme im je ~41 000, alo, 41 000!!!! U medjuvremenu je ID3 u istom/slicnom paketu opreme ~36 000. Ili eto cisto poredbe radi sa nasim cijenama, ajmo na nesto jace, Golf GTI CG/SR/DE/SLO ~40k vs ~68k u NL...
    Bukvano sam pisao da će Kinezi ili kupiti brendove ili odraditi partnerstvo sa velikim i ugasiti druge velike.

    to se tiče uslovljavanja sama gramzivost nekih proizvođača je kriva za cijene.
    Norveka nije primjer, ona je obrnula igricu i sada ne daje subvencije za EV, već počinje sa naplaćuje takse.

    Priča je bila i tritu u usponu i kao referenta tačka uzeta je Francuska.

    Kao to su ljudi prije 100 godina izračunali da im je jeftinije da prodaju konja i voze auto koje troi gorivo (a gorivo za konja je skoro besplatno), tako sada to isti ljudi računaju da prodaju ICE i pređu na EV (jer im je povoljnije).

    Sa samim razvijem dolara energije i vjetroelekrana struja će biti sve vie jeftinija a gorivo...

    Reciko Pakistan je jedan od zanimljivih primjera proizvodnje struje, tako su krovovi načičkani solarima koji su zakačen ina baterije. Zemlja je siromana, ali je nesvesno predvodnik zelene energije u Aziji.

    Dakle put su izabrali jer im je povoljnije.
    Da imaju para vozili bi novi EV a ne novi SUS. Dakle vode se novčanikom.

    Isti tako se i zapadni građani vide novčanikom. Isti tako se i ja vofim novčanikom.

    Living on the EDGE side

    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

Page 130 of 130 FirstFirst ... 3080120126127128129130

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Baterija i punjač za električno biciklo
    By 3g-m in forum Vozila i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 06-09-20, 17:44
  2. Prodajem Punjač, auto punjač i USB kabal za Iphone 5
    By Martin Mcfly in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-13, 12:18
  3. Kupujem Punjač za laptop HP Pro Book 4710s - model punjača: PPP012-E!
    By NekiTamo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-13, 13:18
  4. Kupujem Punjač za Sony Vaio PCG-FX505 (Laptop) ILI Univerzalni Punjač
    By TokaPG in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-12, 11:49
  5. Lamborgini hoće fabriku električnih vozila u Crnoj Gori
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-10, 10:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •