
Originally Posted by
beatnological
EVs su definitivno buducnost, tu nema price. Pitanje je koliko bliska ili daleka buducnost za drzave poput nase, te isto tako i koliko eventualno skupa buducnost. Kao sto rekoh ranije, sve se svodi na to koliko ce Kina tehnoloski da podigne sve vezano za EVs, da, Kina i niko drugi.
---
U medjuvremenu dok ne dodjemo do te buducnosti cinjenica je da pricanje o subvencijama u CG je bez ikakvog smisla te samim tim i racunanje cijene vozila sa subvencijom. Subvencije su tu za par sretnih ljudi i to je sve. Ne sumnjam da bi bilo daleko vise EVs na putevima da su i subvencije dostupnuje za vise ljud al' nisu.
---
@Bugi
Da, u dobrom dijelu Evropi se ljudi uslovljavaju na ovaj ili onaj nacin sa kupovinom EVs. Jedan od nacina su retardirani porezi na ICE vozila a jedan od jos vecih razloga je i nedostupnost novih modela. Upravo ta Norveska kojom se "hvalis" veoma cesto je najbolji primjer, odradi domaci pa sam pogledaj:
1.) Sta je od novih ICE vozila uopste dostupno u Norveskoj (skoro nista) te koja je cijena za tih par modela koji su dostupni
2.) Koja cijena te ispadne ako hoces da uvezes novo ICE vozilo u Norvesku iz neke druge zemlje (jer je uvoz jedini nacin i da dobijes to auto)
Norveska je jdan primjer, ima ih jos koliko hoces. Recimo NL i evo recimo VW... Smotani Golf u prakticno najosnovnijem paketu opreme im je ~41 000, alo, 41 000!!!! U medjuvremenu je ID3 u istom/slicnom paketu opreme ~36 000. Ili eto cisto poredbe radi sa nasim cijenama, ajmo na nesto jace, Golf GTI CG/SR/DE/SLO ~40k vs ~68k u NL...
Bookmarks