Results 1 to 7 of 7

Thread: Nova EU regulativa

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,503
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,615 Posts

    Default Nova EU regulativa

    Počevši od 20.06.2025 svi telefoni koji se prodaju u EU će morati da imaju naljepnice sa oznakama.

    Oznake će biti koliko baterija može da traje u satima i minutoma na osnovu standardnog testa (mješavina browsera, razgovora, društvenih mreža... /
    Otpornost uređaja na padove, kao što je ponavljanje 45 puta ispadanja telefona sa visine od 1m.
    Koliko baterija može da napravi ciklusa. 800 ciklusa će biti donji minimim, ispod toga se baterije neće moći prodavati.
    IP zaštita koja je već sada standard.

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Bugi For This Useful Post:


  3. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    11,812
    Thanks Thanks Given 
    2,381
    Thanks Thanks Received 
    2,393
    Thanked in
    1,498 Posts

    Default

    Mislim da je to dobar potez za telefone.
    Meni na pr.kada sam kupio Sony tv u tehnomax ovu naljepnicu su vjesto sakrili i nesto bas ispod B kako sjecanje sluzi. Nisam primjetio da tv vise struje trosi po racunima.


    Sent from my RN12 Pro using Tapatalk

  4. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,503
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,615 Posts

    Default

    U suštini biće lakše uporediti modele.
    Takođe standard da baterija mora da izdrži 800 punjenja (oko 3 godine) je odličan.

    Takođe testiranje pada telefona 40ak puta za redom je fantazija.

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  6. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,503
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,615 Posts

    Default

    Od sledećeg meseca kupovina telefona postaje jednostavnija, EU uvodi obavezne energetske oznake, počev od juna 2025
    Evropska unija uvodi nova pravila za mobilne telefone, počev od 20. juna 2025, svi telefoni koji se prodaju u EU moraće da imaju obaveznu energetsku oznaku na pakovanju, sličnu onima koje se već koriste za kućne aparate.

    Ova energetska oznaka ocenjivaće uređaje od A (najbolja ocena) do G, ne samo po energetskoj efikasnosti, već i po niz drugih ključnih kriterijuma. Biće jasno istaknute sledeće informacije:

    Trajanje baterije (na osnovu standardizovanog testa);
    Broj ciklusa punjenja (do koliko punjenja baterija zadržava kapacitet);
    Otpornost na padove;
    Težina popravke (tzv. indeks popravljivosti);
    Nivo otpornosti na prašinu i vodu (IP sertifikacija).
    EU etikete za telefone i tablet
    Standardizovani test baterije uključuje sledeći redosled: 5 minuta igranja, 11 minuta surfovanja, 6 minuta gledanja videa, 2 minuta prenosa fajlova, pa opet 6 minuta videa, uz 66 minuta čekanja između ciklusa, sve dok se baterija potpuno ne isprazni. Ovim se dobija realna procena autonomije uređaja.

    Pored oznake, proizvođači će morati da garantuju:

    da baterija nakon 800 ciklusa punjenja i pražnjenja zadrži najmanje 80% kapaciteta,
    da će rezervni delovi biti dostupni najmanje 7 godina nakon prestanka prodaje uređaja,
    da će softverske i bezbednosne nadogradnje biti obezbeđene najmanje 5 godina.

    Cilj ovih mera je produžavanje životnog veka uređaja i smanjenje količine elektronskog otpada u EU. Novi propisi obuhvataju pametne telefone, obične mobilne telefone, bežične kućne telefone i tablet računare, dok se preklopni telefoni za sada izuzimaju.

    Ove mere ne samo da će pomoći potrošačima da lakše uporede uređaje pri kupovini, već će i dodatno pritisnuti proizvođače da prave kvalitetnije, dugotrajnije uređaje koji se mogu popravljati, piše LTN.

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Bugi For This Useful Post:


  8. #5
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    44
    Thanks Thanks Given 
    23
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Čekamo 2027, kad budu morali da postave lako izmenjive baterije.

  9. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,503
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,615 Posts

    Default

    iPhone spušta svoj energetski rejting u EU iako bi trebalo da bude A, Apple bira B

    Uoči novih propisa EU, Apple odlučuje da bude konzervativan sa ocjenom energetske efikasnosti iPhone uređaja, otkrivajući zabrinutost zbog nejasnih testova.

    Evropska unija od 20. juna 2025. uvodi novu regulativu kojom će svi telefoni i tablet uređaji koji se prodaju na tržištu EU morati da nose vidljivu energetsku oznaku, slično kao kod kućnih aparata. Te oznake će uređaje klasifikovati od A (najbolja efikasnost) do G, kako bi potrošači lakše procenili koliko su energetski i održivo efikasni proizvodi koje kupuju.

    Prema postojećim EU testovima, Apple iPhone 16 serija tehnički ispunjava uslove za najvišu A oznaku. Međutim, Apple je dobrovoljno odlučio da svoje uređaje klasifikuje kao B. Nova EU oznaka ne ocenjuje samo energetsku efikasnost, već pruža detaljne informacije i o trajnosti baterije (kapacitet mora ostati iznad 80% nakon 800 ciklusa punjenja), trajanju podrške (barem 5 godina softverskih i bezbednosnih ažuriranja), dostupnosti rezervnih delova (najmanje 7 godina nakon prestanka prodaje), kao i otpornosti na prašinu i vodu i jednostavnosti popravke.

    Ovim potezom, Apple pokazuje da nije sve baš onako kako bi moglo zvučati na prvu i iskreno, baca dodatnu senku sumnje na ionako poljuljano mišljenje o besprekornom kvalitetu i karakteristikama svojih iPhone telefona, kada počnu da se detaljnije tumače specifikacije njegovih uređaja.

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  10. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,503
    Thanks Thanks Given 
    111
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,615 Posts

    Default

    Evo i zašto je Apple spustio "samovoljno" ocjenu.

    Nova EU oznaka energetske efikasnosti otkriva izdržljivost baterija kod popularnih uređaja i po tom pitanju Samsung je daleko ispred konkurencije.

    Evropska unija je počela da objavljuje podatke o izdržljivosti baterija kroz novu energetsku oznaku za pametne telefone, sličnu onima koje viđamo na kućnim aparatima. Među najzanimljivijim podacima u novoj bazi je informacija o broju punjenja (ciklusa) koje baterija može da izdrži pre nego što joj kapacitet počne ozbiljnije da opada.

    Prema toj bazi, Samsung-ovi premijum modeli poput Galaxy S25 serije i Galaxy Tab S10 tableta ocenjeni su na čak 2.000 punjenja, dok Google Pixel i Apple iPhone modeli izdržavaju duplo manje tj samo 1.000 ciklusa.
    Ključni podaci iz EU baze

    Samsung Galaxy S25, S24, A56, XCover7, Tab S10 serije: 2.000 ciklusa
    Samsung Galaxy A26, A16: 1.200 ciklusa
    Google Pixel 9, 8a, 9a, 9 Pro, 9 Pro XL: 1.000 ciklusa
    Apple iPhone 16 Pro Max, iPad Air M3: 1.000 ciklusa
    Nothing Phone 3 serija: 1.400 ciklusa
    Fairphone 5: 1.300 ciklusa
    Motorola Edge 50, Neo: 1.200 ciklusa
    OnePlus 13R: 1.200 ciklusa
    Sony Xperia 1 VII: 1.400 ciklusa


    Šta zapravo znači “ciklus punjenja”?

    Jedan ciklus punjenja se računa svaki put kada se ukupno potroši kapacitet baterije, bez obzira da li je to jedno punjenje od 0–100% ili dva od 50%. Kada baterija dostigne navedeni broj ciklusa, njen kapacitet u proseku pada ispod 80% originalne vrednosti.

    Samsung je uspeo da duplira životni vek baterije na mnogim uređajima. Pretpostavlja se da koristi napredniju hemiju baterije, bolju termalnu regulaciju i inteligentno upravljanje punjenjem. U nekim slučajevima, moguće je da koristi silicijum-karbonske ili druge dugotrajnije varijante litijum-jonskih ćelija.

    Zamena baterije je skupa, a degradacija baterije utiče na performanse uređaja i rok upotrebe. Ovi podaci omogućavaju korisnicima da pri kupovini uređaja imaju realna očekivanja o dugotrajnosti baterije, umesto da to saznaju tek nakon dve godine korišćenja. Ova transparentnost predstavlja veliki korak napred za korisnike u Evropi i nadamo se da će ovakvi standardi uskoro postati obavezni i globalno.

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nova sezona ~ nova dešavanja
    By apsolutno_nemoguca in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 136
    Last Post: 15-06-26, 21:04
  2. K:Nokiu N8 u fullu sa kutiom,nova ili kao nova.....
    By amaximus in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 7
    Last Post: 02-07-11, 16:11
  3. regulativa
    By User Name in forum Internet
    Replies: 2
    Last Post: 21-06-09, 03:44
  4. nova skoda octavia
    By E_K_V in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 79
    Last Post: 16-03-04, 00:35

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •