Podsjeća na onaj leper koji se zapalio kod Cetinja.
I taj je imao dva električna auta, evo slika...
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
Na terenu sve redovno…
https://www.instagram.com/reel/C_BBK...9kNjRhazIzNA==
Prema tome, ta da ti kaem?
Podsjeća na onaj leper koji se zapalio kod Cetinja.
I taj je imao dva električna auta, evo slika...
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
Na terenu sve redovno…
https://www.instagram.com/reel/DDeCx...8xeDR6aHYydzNv
Prema tome, ta da ti kaem?
ev je to kae nema sta da se kvari
https://carbuzz.com/porsche-taycan-o...december-2024/
Prema tome, ta da ti kaem?
Malo iscitah zadnjih par strana...vrlo interesantna tema...
Koliko skapirah Bugi je vlasnik EV...pa bi za njega imao par pitanja....ili ako ima neko savjet da da....
Naime ja godisnje prelazim preko 20k km i to najvise na relaciji kuca posao...bilo bi cak i dosta vise da ljeti ne koristim motor.... s obzirom da zivim u kuci na koje cu uskoro da stavljam panele, cini mi se da bi mi bilo logicno da i ja gledam u pravcu EV-a...
Vidjeh na neku Sat emisiju da Fiat uskoro izbacuje grande pandu... sa nekim dometom oko 300km...i ta bi verzija trebala da kosta oko 25k eur bez subvencija.... to mi djeluje interesantno za razmatranje....
E sad pitanja:
1. Kada si kupovao svoje EV ... da li si imao subvencije od drzave? Da li danas postoje kod nas uopste subvencije za EV?
2. Kako ti idu intervali servisni i kolika je cijena otprilike ako se sjecas?
3. Ako si imao situaciju da vozis po snijegu... ili na neki minus debeli.... kako je funkcionisalo grijanje...i da li "skracuje" ozbiljno range?
4. Gdje punis svoje vozilo? Pretpostavljam kuci...da li imas svoj punjac... i da li je bila problematicna njegova instalacija?
5. Punjac kao punjac da li se posebno kupuje ili dolazi uz vozilo? Ako posebno...kolika je njegova cijena...i da li se moze instalirati na ove nase satove bez nekih posebnih dozvola EPCGa ili procedura nase administracije....
to je to otprilike za sada
hvala
1) subvencije ima svake godine. Prati sa sajtu Eko fonda. Za 2024 su zavrene. Inače dobija otprilike 30 prvih koji se prijave jer je toliki budet i to se ispuni za par dana. Zato treba biti redovan u gledanju sajta.
Subvencije su 7500 za EV.
2) meni ide na 20.000km. Prvi servis je bio provjera vozile i zamjena filtera.
Drugi je bio na 40.000. Zamjena filtera. Oko 35e u ovlateni.
3) Jednostavno računam.
Ljeti procenat baterije * 3 znači range 300km
Jesen i proljeće x2.5 znači 250km
Zima x2 znači range 200km.
Generalno moe i vie ali volim sebi da pojednostavimo
4) na poslu, ispred zgrade. Jo uvjek u CG ima besplatnih punjača. Inače ubacio sam i 2 svoja punjača u BR I NK.
Takođe punionice koje plaća ima sada kroz PG na makar 5 mjesta.
5) Punjač koji moe da koristi kući ke na običan uko. On daje 16A to je oko 3.5Kw. Poto je to previe za klasičnu utičnicu jer postoji mogućnost topljenja ili zapaljenja (ne valja 10 sati na maksimum da bude) ja sam limit stavio na 13A ili 3Kw.
Ako moe dovući trofaznu utičnicu brzina punjenja ide na 32A ili 7Kw. Dozvola nikakva ne treba, ali računaj da su satovi u stanovima i kućama limitirani na 16Kw. Ne moe da pređe limit a i ne moe ga preći ako puni na uko.
Dozvola za monofaznu i trofaznu ti ne treba. Za AC ili DC punionicu bi ti trebalo jer bi kabal iao sa trafostanice.
Svako vozilo ima u sebi pretvarač napona i svako novo vozilo dođe sa nekim punjačem.
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
Obzirom da sarađujem s ljudima koji se direktno ovim bave, (struja-punjači i sl.) , par informacija iz pro ugla
Oni vele ovako:
-Obični uko ne moe apsolutno! To nije ni za debatu. Zapaliće se instalacija, kuća. Ne treba ni pokuavat. Klasična (kućna) x2.5 instalacija apsolutno nije za ove stvari.
-Trofazna kućna utičnica neke jade moe, ali isključivo ako je dovodni kabal minimalno 5x6.
A strongli je preporučeno 5x10.
><
Zato ne bi moglo na uko?
Ako ti Bojiler vuče 10A svaki dan zato ne bi moglo i auto?
Misli da uko zna koji je potroač?
Tvoje kolege pričaju o jačim punjačima od 11KW ili 22Kw, a mi ovdje o kućnim punjačima od 3kw i 7kw.
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
Last edited by Bugi; 19-12-24 at 10:25.
ajmo da pojednostavimo maksimalno i uzmemo u obzir samo formulu P=U*I, odnosno I=P:U. Da prevedem, 3 kW = 3.000 W, a napon je 220 V, dakle 3.000 podeljeno sa 220 jednako 13,64 A. Dakle monofazna utičnica vuče 13,64 A ako je snaga punjenja 3 kW. Ako je standardna instalacija urađena kako treba ista moe da podnese 20 A bez ikakvih problema. Zaključak, za monofazno punjenje, da bi sve funkcionisalo kako treba, snagu punjenja treba ograničiti na 3 kW. Za trofaznu bi ja ipak smanjio ovih 7 kW jer je to, zapravo granično područije (7.000 : 360 = 19,44 A) od 20 A koliko obična kućna instalacija podnosi (ovo u slučaju da je sve urađeno kako treba).
Sent from my moto e20 using Tapatalk
Last edited by Bugi; 19-12-24 at 11:16.
Zaboga koliko bojler kontinualno radi? 15-20min, po ure, uru? I onda pauza od koliko?
I porediš to sa 10, ili koliko već, sati neprekidnog rada, svaki-svaki drugi dan.
Btw, pojedina brojila mogu i 32kw da iznesu, neka i rade na toliko po gradu (picerije i sl). Nego "tanki" kablovi ne mogu.
A i ta brojila ako ćemo pravo posle nešto vremena spapunjaju. Opterećenje je opterećenje.
Bio sam skoro prisutan kad je električar (radio svojevremeno u Kombinat na održavanju napajanja za njihove peći, te ima nešto iskustva što se tiče kontinualnog opterećenja) "ufatio muštuluk" liku da mu istalacija od sata do utičnica za punjenje (trofaznih, dvije), kurca ne valja.
I da je praktilno bačio pare.
Nego da je mora svu promijenit ako ne misli s pp aparatom da dežura pored.
><
Kablovi su projektovani na kontinualnu struju,a ne na "rad sa pauzama",tako da je kablu 2.5mm isto oće li 10 sati da provodi struju od 10A ili 1h,čak ako ćemo neke faktore u praksi da uzimamo(loi ili slabi kontakti),bolje je deset sati kontinuiranog rada nego uključi,/isključi 10 puta po 10min...
Sent from my 2201117TY using Tapatalk
Nije ista formula za racunanje u monofaznim i trofaznim sistemima, naponi su 230 i 400V a postoji i power factor (0.8) kao i load efficiency (0.9) a ulogu igra i materijal kabla, izolacije kao i nacin na koji je postavljen (u zemlji, vazduhu, udaljenost od ostalih kablova), temperatura
3kw na 230V = 18.1A
7kw na 400V = 14A po fazi.
Da bacim ja izgleda i fakultet a i praksu, forum je forum
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
55% brato.
Pa ti vidi kuda ide SVET
Poslato sa pisaće maine S24 x2
............ \_(ツ )_/............
U kućnim instalacija se samo ugrađuju dva poprečna presjeka kablova 1.5 mm za napajanje rasvjete i 2.5 mm za napajanje uređaja.
Na bakarnim kablovima 2.5mm postavljaju se osigurači od 16A to znaci da kroz taj kabal moete povuci max 16A struje ili
220V x 16A = 3520W snage.
Znaci na monofaznoj utičnici imate snagu max 3.5 KW
Ako imate trofaznu utičnicu 3 x 3.5 KW = 10.5 KW to je max. snaga koju vam daje trofazna utičnica.
Koliko sam upućen mislim da sva auta za evropsko trite imaju u sebi konvereter koji pretvara naizmjeničnu struju u jednosmernu i puni bateriju. Oni dolaze sa snagom od 3.5 do 22 KW u zavisnosti od proizvođača i paketa opreme auta. To znaci ako u auto najčeće imate konverter od 7.5 KW auto moete priključiti na monofaznu utičnicu i povuci će samo 3.5 KW ili priključiti na trofaznu utičnicu i povuci će samo 7.5 KW iako trofazna utičnica moe dati 10.5 KW.
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)
Bookmarks