Page 86 of 130 FirstFirst ... 367682838485868788899096 ... LastLast
Results 2,126 to 2,150 of 3248

Thread: Električna vozila/Domet/Servisi/Punjači

  1. #2126
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    Prema tome, ta da ti kaem?

  2. #2127
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    Podsjeća na onaj leper koji se zapalio kod Cetinja.
    I taj je imao dva električna auta, evo slika...

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  3. #2128
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    Prema tome, ta da ti kaem?

  4. #2129
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default






    Prema tome, ta da ti kaem?

  5. #2130
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    ev je to kae nema sta da se kvari


    https://carbuzz.com/porsche-taycan-o...december-2024/
    Prema tome, ta da ti kaem?

  6. #2131
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,461
    Thanks Thanks Given 
    480
    Thanks Thanks Received 
    651
    Thanked in
    301 Posts

    Default

    Malo iscitah zadnjih par strana...vrlo interesantna tema...

    Koliko skapirah Bugi je vlasnik EV...pa bi za njega imao par pitanja....ili ako ima neko savjet da da....

    Naime ja godisnje prelazim preko 20k km i to najvise na relaciji kuca posao...bilo bi cak i dosta vise da ljeti ne koristim motor.... s obzirom da zivim u kuci na koje cu uskoro da stavljam panele, cini mi se da bi mi bilo logicno da i ja gledam u pravcu EV-a...

    Vidjeh na neku Sat emisiju da Fiat uskoro izbacuje grande pandu... sa nekim dometom oko 300km...i ta bi verzija trebala da kosta oko 25k eur bez subvencija.... to mi djeluje interesantno za razmatranje....

    E sad pitanja:

    1. Kada si kupovao svoje EV ... da li si imao subvencije od drzave? Da li danas postoje kod nas uopste subvencije za EV?

    2. Kako ti idu intervali servisni i kolika je cijena otprilike ako se sjecas?

    3. Ako si imao situaciju da vozis po snijegu... ili na neki minus debeli.... kako je funkcionisalo grijanje...i da li "skracuje" ozbiljno range?

    4. Gdje punis svoje vozilo? Pretpostavljam kuci...da li imas svoj punjac... i da li je bila problematicna njegova instalacija?

    5. Punjac kao punjac da li se posebno kupuje ili dolazi uz vozilo? Ako posebno...kolika je njegova cijena...i da li se moze instalirati na ove nase satove bez nekih posebnih dozvola EPCGa ili procedura nase administracije....

    to je to otprilike za sada

    hvala

  7. #2132
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    1) subvencije ima svake godine. Prati sa sajtu Eko fonda. Za 2024 su zavrene. Inače dobija otprilike 30 prvih koji se prijave jer je toliki budet i to se ispuni za par dana. Zato treba biti redovan u gledanju sajta.
    Subvencije su 7500 za EV.

    2) meni ide na 20.000km. Prvi servis je bio provjera vozile i zamjena filtera.
    Drugi je bio na 40.000. Zamjena filtera. Oko 35e u ovlateni.

    3) Jednostavno računam.
    Ljeti procenat baterije * 3 znači range 300km
    Jesen i proljeće x2.5 znači 250km
    Zima x2 znači range 200km.
    Generalno moe i vie ali volim sebi da pojednostavimo

    4) na poslu, ispred zgrade. Jo uvjek u CG ima besplatnih punjača. Inače ubacio sam i 2 svoja punjača u BR I NK.
    Takođe punionice koje plaća ima sada kroz PG na makar 5 mjesta.

    5) Punjač koji moe da koristi kući ke na običan uko. On daje 16A to je oko 3.5Kw. Poto je to previe za klasičnu utičnicu jer postoji mogućnost topljenja ili zapaljenja (ne valja 10 sati na maksimum da bude) ja sam limit stavio na 13A ili 3Kw.
    Ako moe dovući trofaznu utičnicu brzina punjenja ide na 32A ili 7Kw. Dozvola nikakva ne treba, ali računaj da su satovi u stanovima i kućama limitirani na 16Kw. Ne moe da pređe limit a i ne moe ga preći ako puni na uko.
    Dozvola za monofaznu i trofaznu ti ne treba. Za AC ili DC punionicu bi ti trebalo jer bi kabal iao sa trafostanice.

    Svako vozilo ima u sebi pretvarač napona i svako novo vozilo dođe sa nekim punjačem.

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  8. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  9. #2133
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Inače ubacio sam i 2 svoja punjača u BR I NK.


    Boss move.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  10. #2134
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,866
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    109
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post

    5) Punjač koji moe da koristi kući ke na običan uko. On daje 16A to je oko 3.5Kw. Poto je to previe za klasičnu utičnicu jer postoji mogućnost topljenja ili zapaljenja (ne valja 10 sati na maksimum da bude) ja sam limit stavio na 13A ili 3Kw.
    Ako moe dovući trofaznu utičnicu brzina punjenja ide na 32A ili 7Kw. Dozvola nikakva ne treba, ali računaj da su satovi u stanovima i kućama limitirani na 16Kw. Ne moe da pređe limit a i ne moe ga preći ako puni na uko.
    Dozvola za monofaznu i trofaznu ti ne treba. Za AC ili DC punionicu bi ti trebalo jer bi kabal iao sa trafostanice.

    Svako vozilo ima u sebi pretvarač napona i svako novo vozilo dođe sa nekim punjačem.

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    Obzirom da sarađujem s ljudima koji se direktno ovim bave, (struja-punjači i sl.) , par informacija iz pro ugla

    Oni vele ovako:

    -Obični uko ne moe apsolutno! To nije ni za debatu. Zapaliće se instalacija, kuća. Ne treba ni pokuavat. Klasična (kućna) x2.5 instalacija apsolutno nije za ove stvari.

    -Trofazna kućna utičnica neke jade moe, ali isključivo ako je dovodni kabal minimalno 5x6.
    A strongli je preporučeno 5x10.
    ><

  11. #2135
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    Zato ne bi moglo na uko?

    Ako ti Bojiler vuče 10A svaki dan zato ne bi moglo i auto?
    Misli da uko zna koji je potroač?


    Tvoje kolege pričaju o jačim punjačima od 11KW ili 22Kw, a mi ovdje o kućnim punjačima od 3kw i 7kw.



    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 19-12-24 at 10:25.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  12. The Following User Says Thank You to Bugi For This Useful Post:


  13. #2136
    Join Date
    May 2008
    Location
    At Home
    Posts
    3,654
    Thanks Thanks Given 
    84
    Thanks Thanks Received 
    1,579
    Thanked in
    785 Posts

  14. #2137
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    15,156
    Thanks Thanks Given 
    2,013
    Thanks Thanks Received 
    6,233
    Thanked in
    2,902 Posts

    Default

    ajmo da pojednostavimo maksimalno i uzmemo u obzir samo formulu P=U*I, odnosno I=P:U. Da prevedem, 3 kW = 3.000 W, a napon je 220 V, dakle 3.000 podeljeno sa 220 jednako 13,64 A. Dakle monofazna utičnica vuče 13,64 A ako je snaga punjenja 3 kW. Ako je standardna instalacija urađena kako treba ista moe da podnese 20 A bez ikakvih problema. Zaključak, za monofazno punjenje, da bi sve funkcionisalo kako treba, snagu punjenja treba ograničiti na 3 kW. Za trofaznu bi ja ipak smanjio ovih 7 kW jer je to, zapravo granično područije (7.000 : 360 = 19,44 A) od 20 A koliko obična kućna instalacija podnosi (ovo u slučaju da je sve urađeno kako treba).

    Sent from my moto e20 using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to wulfy For This Useful Post:


  16. #2138
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post

    5) Punjač koji moe da koristi kući je na običan uko. On daje 16A to je oko 3.5Kw. Poto je to previe za klasičnu utičnicu jer postoji mogućnost topljenja ili zapaljenja (ne valja 10 sati na maksimum da bude) ja sam limit stavio na 13A ili 3Kw.

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    Bukvalno ovo
    Meni je napon oko 235V tako da dobijam preko 3Kw na 13A.

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    Last edited by Bugi; 19-12-24 at 11:16.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  17. #2139
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    11,927
    Thanks Thanks Given 
    19,008
    Thanks Thanks Received 
    8,866
    Thanked in
    4,307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    ... Za trofaznu bi ja ipak smanjio ovih 7 kW jer je to, zapravo granično područije (7.000 : 360 = 19,44 A) od 20 A koliko obična kućna instalacija podnosi (ovo u slučaju da je sve urađeno kako treba).

    Sent from my moto e20 using Tapatalk
    Zato?Pa trofazna utičnica,ako je instalacija rađena kako treba,rasterećuje struje po fazama tako da,ako računa da na monofaznu moe 3kw moe i na trofaznu 8-9kw.

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  18. #2140
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default


    A ovaj zvuk prilikom otvaranja vrata? Ajde nadji ti granicnik vrata kod nas.
    Prema tome, ta da ti kaem?

  19. #2141
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    2,866
    Thanks Thanks Given 
    39
    Thanks Thanks Received 
    109
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Zašto ne bi moglo na šuko?

    Ako ti Bojiler vuče 10A svaki dan zašto ne bi moglo i auto?
    Misliš da šuko zna koji je potrošač?


    Tvoje kolege pričaju o jačim punjačima od 11KW ili 22Kw, a mi ovdje o kućnim punjačima od 3kw i 7kw.



    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    Zaboga koliko bojler kontinualno radi? 15-20min, po ure, uru? I onda pauza od koliko?
    I porediš to sa 10, ili koliko već, sati neprekidnog rada, svaki-svaki drugi dan.


    Btw, pojedina brojila mogu i 32kw da iznesu, neka i rade na toliko po gradu (picerije i sl). Nego "tanki" kablovi ne mogu.
    A i ta brojila ako ćemo pravo posle nešto vremena spapunjaju. Opterećenje je opterećenje.


    Bio sam skoro prisutan kad je električar (radio svojevremeno u Kombinat na održavanju napajanja za njihove peći, te ima nešto iskustva što se tiče kontinualnog opterećenja) "ufatio muštuluk" liku da mu istalacija od sata do utičnica za punjenje (trofaznih, dvije), kurca ne valja.
    I da je praktilno bačio pare.

    Nego da je mora svu promijenit ako ne misli s pp aparatom da dežura pored.
    ><

  20. #2142
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    11,927
    Thanks Thanks Given 
    19,008
    Thanks Thanks Received 
    8,866
    Thanked in
    4,307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NexusVI View Post
    Zaboga koliko bojler kontinualno radi? 15-20min, po ure, uru? I onda pauza od koliko?
    I poredi to sa 10, ili koliko već, sati neprekidnog rada, svaki-svaki drugi dan.

    Kablovi su projektovani na kontinualnu struju,a ne na "rad sa pauzama",tako da je kablu 2.5mm isto oće li 10 sati da provodi struju od 10A ili 1h,čak ako ćemo neke faktore u praksi da uzimamo(loi ili slabi kontakti),bolje je deset sati kontinuiranog rada nego uključi,/isključi 10 puta po 10min...


    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  21. The Following User Says Thank You to joni For This Useful Post:


  22. #2143
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5,224
    Thanks Thanks Given 
    62
    Thanks Thanks Received 
    1,484
    Thanked in
    995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    ajmo da pojednostavimo maksimalno i uzmemo u obzir samo formulu P=U*I, odnosno I=P:U. Da prevedem, 3 kW = 3.000 W, a napon je 220 V, dakle 3.000 podeljeno sa 220 jednako 13,64 A. Dakle monofazna utičnica vuče 13,64 A ako je snaga punjenja 3 kW. Ako je standardna instalacija urađena kako treba ista moe da podnese 20 A bez ikakvih problema. Zaključak, za monofazno punjenje, da bi sve funkcionisalo kako treba, snagu punjenja treba ograničiti na 3 kW. Za trofaznu bi ja ipak smanjio ovih 7 kW jer je to, zapravo granično područije (7.000 : 360 = 19,44 A) od 20 A koliko obična kućna instalacija podnosi (ovo u slučaju da je sve urađeno kako treba).

    Sent from my moto e20 using Tapatalk
    Nije ista formula za racunanje u monofaznim i trofaznim sistemima, naponi su 230 i 400V a postoji i power factor (0.8) kao i load efficiency (0.9) a ulogu igra i materijal kabla, izolacije kao i nacin na koji je postavljen (u zemlji, vazduhu, udaljenost od ostalih kablova), temperatura

    3kw na 230V = 18.1A
    7kw na 400V = 14A po fazi.

  23. The Following User Says Thank You to Zhuangzi For This Useful Post:


  24. #2144
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    11,927
    Thanks Thanks Given 
    19,008
    Thanks Thanks Received 
    8,866
    Thanked in
    4,307 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zhuangzi View Post
    Nije ista formula za racunanje u monofaznim i trofaznim sistemima, naponi su 230 i 400V a postoji i power factor (0.8) kao i load efficiency (0.9) a ulogu igra i materijal kabla, izolacije kao i nacin na koji je postavljen (u zemlji, vazduhu, udaljenost od ostalih kablova), temperatura

    3kw na 230V = 18.1A
    7kw na 400V = 14A po fazi.
    Ljudi često grijee jer misle da kroz nulu teče zbirna struja sa sve tri faze.

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk

  25. #2145
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    5,224
    Thanks Thanks Given 
    62
    Thanks Thanks Received 
    1,484
    Thanked in
    995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by joni View Post
    Ljudi često griješe jer misle da kroz nulu teče zbirna struja sa sve tri faze.

    Sent from my 2201117TY using Tapatalk
    korjen (a + b + c - ab - bc - ac)
    a= faza1
    b= faza2
    c= faza3

  26. The Following User Says Thank You to Zhuangzi For This Useful Post:


  27. #2146
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    Da bacim ja izgleda i fakultet a i praksu, forum je forum

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  28. #2147
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    Prema tome, ta da ti kaem?

  29. #2148
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    40,478
    Thanks Thanks Given 
    110
    Thanks Thanks Received 
    4,446
    Thanked in
    2,610 Posts

    Default

    55% brato.
    Pa ti vidi kuda ide SVET

    Poslato sa pisaće maine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapi Raduj se!

  30. #2149
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    440
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    152
    Thanked in
    98 Posts

    Default

    U kućnim instalacija se samo ugrađuju dva poprečna presjeka kablova 1.5 mm za napajanje rasvjete i 2.5 mm za napajanje uređaja.

    Na bakarnim kablovima 2.5mm postavljaju se osigurači od 16A to znaci da kroz taj kabal moete povuci max 16A struje ili
    220V x 16A = 3520W snage.
    Znaci na monofaznoj utičnici imate snagu max 3.5 KW
    Ako imate trofaznu utičnicu 3 x 3.5 KW = 10.5 KW to je max. snaga koju vam daje trofazna utičnica.

    Koliko sam upućen mislim da sva auta za evropsko trite imaju u sebi konvereter koji pretvara naizmjeničnu struju u jednosmernu i puni bateriju. Oni dolaze sa snagom od 3.5 do 22 KW u zavisnosti od proizvođača i paketa opreme auta. To znaci ako u auto najčeće imate konverter od 7.5 KW auto moete priključiti na monofaznu utičnicu i povuci će samo 3.5 KW ili priključiti na trofaznu utičnicu i povuci će samo 7.5 KW iako trofazna utičnica moe dati 10.5 KW.

  31. #2150
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    MNE
    Posts
    29,078
    Thanks Thanks Given 
    3,636
    Thanks Thanks Received 
    6,766
    Thanked in
    4,051 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    55% brato.
    Pa ti vidi kuda ide SVET

    Poslato sa pisaće mašine S24 x2
    ............ \_(ツ )_/............

    Kakvih 55%?
    Prema tome, ta da ti kaem?

Page 86 of 130 FirstFirst ... 367682838485868788899096 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Baterija i punjač za električno biciklo
    By 3g-m in forum Vozila i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 06-09-20, 17:44
  2. Prodajem Punjač, auto punjač i USB kabal za Iphone 5
    By Martin Mcfly in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 20-11-13, 12:18
  3. Kupujem Punjač za laptop HP Pro Book 4710s - model punjača: PPP012-E!
    By NekiTamo in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 2
    Last Post: 11-07-13, 13:18
  4. Kupujem Punjač za Sony Vaio PCG-FX505 (Laptop) ILI Univerzalni Punjač
    By TokaPG in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-12, 11:49
  5. Lamborgini hoće fabriku električnih vozila u Crnoj Gori
    By autodijagnostika in forum Ekonomija
    Replies: 7
    Last Post: 08-03-10, 10:38

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •