Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 44 of 44

Thread: Mentalne bolesti

  1. #26
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    2,432
    Thanks Thanks Given 
    42
    Thanks Thanks Received 
    686
    Thanked in
    450 Posts

    Default

    Ono sto govorim od pocetka teme ali nikako jasno da kazem, na legalne supstance se ne gleda ozbiljno - samim tim jer su legalne i ljudi misle da nisu opasne. Kafa je toliko zastupljena i jeftina i svima bezazlena ali je to droga, cigare je bas tesko ostaviti kao i alkohol. Ljudi nikako da prihvate da su to cinjenice i posledice od bas tih legalnih ne droga​.

  2. #27
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,704
    Thanks Thanks Given 
    770
    Thanks Thanks Received 
    779
    Thanked in
    635 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Moje lično poimanje istinske sreće je "Pozitivan rezultat dugoročnog truda". A nema sumnje da je depresija odsustvo te sreće, tako da onaj koji samo pasivno prihvata svoju nesrećnu situaciju, i ne preduzima ništa povodom poboljšanja svog stanja kroz eliminaciju loših navika i sklonosti i adaptaciju dobrih navika (bilo da se radi o prstanku korištenja psihoaktivnih supstanci, druženju i komunikaciji, zdravoj ishrani, treningu, pozitivnom razmišljanju i ponašanju, činjenju dobrih djela), samim tim ne preduzima nikakve pozitivne akcije, ne ulaže nikakav trud u ništa, on u dobroj mjeri prihvata psihičke probleme koji mu prijete i priziva još veći kolaps duha.
    Stvarno ponekad zapanjim sebe kad ovako ispišem neku doktorsku disertaciju u vidu posta, posle kad pročitam što sam napisao ne mogu da vjerujem da sam ja autor haha
    Čupatelj

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Solid For This Useful Post:


  4. #28
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    Stvarno ponekad zapanjim sebe kad ovako ispišem neku doktorsku disertaciju u vidu posta, posle kad pročitam što sam napisao ne mogu da vjerujem da sam ja autor haha
    Tvoj alter ego ili gleda Narcis sebe u zrcalo?Zezam se baš volim tvoje postove vidi se kad nečemu posvetiš pažnju da si detaljan.Ja zapnem za astronaute i gotovo.

    Nađoh koji je najviše straglovao bivši sovjetski jedan (Valentin Lebedev) napisao je i dnevnik ima na engleskom to moram obavezno da nabavim eto pozitivna strana foruma kad te nešto inspiriše na sljedeći korak ka ronioca da istražuje dubine oceana u ovom slučaju ljudske duše.

    Poslano sa mog CPH2135 koristeći Tapatalk
    Last edited by Bluemoon; 04-06-24 at 11:59.
    No pasaran!

  5. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  6. #29
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,704
    Thanks Thanks Given 
    770
    Thanks Thanks Received 
    779
    Thanked in
    635 Posts

    Default

    Tako da sudeći po ličnim iskustvima, biti pasivan (u svakom smislu te riječi), što se može svrstati u isti koš sa lijenošću, letargijom itd. samo po sebi može da se tumači kao neka vrsta preteče mentalne bolesti, a akcija kao njen suprotan koncept, je ta koja se sa tim problemom hvata u koštac i eventualno ga eliminiše, kad kažem akcija mislim na donošenje dobre odluke, a dobra odluka je ona odluka koje nam donosi dobrobit na duge staze. Možda za početak čovjek treba da teži ka tome da sastavi niz nekih malih dobrih svakodnevnih odluka (npr. da se kontroliše da ne psuje, da se ne svađa, da se više druži, da radi neki manji trening, da čini dobre stvari) ali kroz njihovu učestanost one postaju integralni dio naše svakodnevnice i pretvaraju se u dobre navike gdje mi počinjemo da te dobre stvari radimo nesvjesno, a dobre navike na duge staze moraju da urode plodom po pitanju psihofizičkog zdravlja, samo je pitanje vremena njihove manifestacije. A loše trenutno stanje, ako zanemarimo genetske predispozicije, je vjerovatno proizvod loših navika i odluka, samo čovjek treba da je analitičan i da non stop radi retrospektivu svojih odluka, ponašanja i grešaka kako bi ih validno identifikovao i efektno eliminisao...
    Last edited by Solid; 04-06-24 at 12:51.
    Čupatelj

  7. #30
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Ono od sam svoj majstor,do sam svoj oficir.
    No pasaran!

  8. #31
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,366
    Thanks Thanks Given 
    302
    Thanks Thanks Received 
    1,304
    Thanked in
    647 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Da li smo (forumaši) dovoljno stasali da iznesemo svoje probleme (ako postoje) vezane za mentalno zdravlje.
    Za početak, kao neko kome je psihijatrica s vrata prepisala antidepresiv (nekih šest godina ranije), uz nevjerovatne pohvale, bukvalno reklame, i kome isti ništa nisu uticali na stanje, istraživanje još iz 2008. (dr Irving Kirsch sa Fakulteta za psihologiju Univerziteta Hull) po kome su antidepresivi (SEROXAT, ZOLOFT, FLUNISAN, MAPROTILIN, CIPRALEX) uzaludni lijek tj. placebo..

    Ljudi neće da prihvate da je bol neizbježan (da, bila sam u tom klubu )
    Bol se osjeća, na koncu, i kada se nije ono što Je - a da bi bio prihvaćen od drugih; i kada Jesi ono što Je te zbog toga nisi prihvaćen.

    Danas je situacija puno lakša pa se može preživjeti bez grupe lagano, samo je stvar afiniteta. A i individualizam ima toliko nijansi i velika je većina onih koji na ovaj ili onaj način (radi ličnog samoodržanja recimo) teži ka socijalizaciji po nekim svojim načelima.

    Što se anksioznosti tiče samo treba zaplesati sa njom, dovesti se u situaciju gdje je ona neizdrživa i osjetiti kompletnu oluju, a koja će svakako proći. Tako se čeličiš za sledeću, i za neku narednu tebi nepoznatu, neotkrivenu, gradiš samopouzdanje, vraćaš intuiciju, upoznaješ se.
    Što se depresije tiče, bar ove lakše ili malko ozbiljnije, po meni bi najpametnije bilo da postoji program na koji možeš da se prijaviš ili da te prijave, a koji obuhvata fizičku pomoć starima na terenu ili u bolnicama, domovima, mladim majkama (ne oko bebe, već oko drugih stvari), zemljoradnicima, stočarima, komunalnom, zelenilu i slično ovo mi prvo pade na pamet... gdje osoba ne bi bila statična već u pokretu, jer depresija ne voli pokret, a opet bi bila u situaciji da je sa drugima, nije sama a samim tim i manje vremena za prebiranje po prošlosti, samodestruktivnim mislima, dubiozama... Vjerujem da bi im to uticalo pozitivno na dosta hormona za početak, jer biti od pomoći/koristan je svojstveno od jako ranog uzrasta, djeca vole da pomognu jer vide šta rade odrasli oko njih i kada im se to uskraćuje ili ne pruža prilika (jer nema se vremena, majka/tata će to brže i bolje) definitivno je jedan od bug-ova u najavi.
    Last edited by tigrovo_oko; 11-06-24 at 08:36.
    "I shut my mouth and hold the light"

  9. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  10. #32
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    95
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Prema mom i više nego skromnom mišljenju, depresija jeste bolest. I to vrlo ozbiljna. Tačno je da ne izaziva fizičku bol, ali ni dijabetes ne boli ali od njega stradaju skoro sve vitalne funkcije organizma. Problem je vrlo komplikovan jer ima više vrsta depresije, evo sad je u cg medijima aktuelno samoubisvo čovjeka u nikšićkoj bolnici kome nije imao ko da ukaže psihijatrijsku pomoć. Ne znam da li je konkretno težak oblik depresije bio uzročnik tog čina ali sigurno jeste prethodio tome jer čovjek nije izgubio kontakt sa realnošću (što je karaktersitika težih psihijatrijskih slučajeva) već je tražio pomoć koju nije dobio. https://www.vijesti.me/vijesti/drust...ksicke-bolnice

    Ja sam imao problem, imam ga još uvijek, sa Generalizovanim anksioznim poremćajem, što je samo ljepše ime za blaži oblik depresije. Za kolegu Raulia koji je pobrojao ljekove koji su navodno placebo, probao sam Zoloft. Naravno na recept i posle razgovora sa psihijatrom. Međutim, to je bilo kao da sam pio tic-tac bombonice - nikakvog efekta. Boraveći svojevremeno u Beogradu, otišao sam do jedne doktorke (na preporuku) i objasnio joj svoj slučaj. Ona je shvatila o čemu se radi, rekla da ima "lekić" (njen izraz, bio mi je simpatičan) za mene. I zaista, prepisala mi je lijek iz starije generacije antidepresiva koji mi je savršeno odgovarao, naravno uz opštepoznatu činjeniciu da je antidepresivima potrebno par nedelja da počnu da djeluju. U svoj toj mojoj sreći, desi se da u cg skinu taj lijek sa liste i nije ga bilo u apotekama dvije godine. Sad čujem da se opet izdaje, ali ja sam morao pretrpjeti krizu skidanja sa lijeka naprečac. Nije mi pretjerano teško palo, poslednju kutiju sam umjesto 2 tablete dnevno pio po jednu, onda poslednjih 7-8 tableta po pola i tako sam uz blagotvorno dejstvo piva i vina izašao iz te priče. Međutim, ne lezi vraže, posle izvjesnog vremena, javlja mi se problem nesanice. Spavam po 2-3 sata noću i čak i ako sam pospan i na granici da nastavim spavanje javlja mi se overthinking, što mi potpuno uništi san. Naravno, sjutradan sam bez energije i sav slomljen ali ne mogu sebi pomoći. Alkohol pomogne tokom dana. Ne opijam se ali jedna određena količina alkohola me "podigne". Problem je noć. Možda je nešto što bi stari Crnogorci nazvali sudbinom, ali prijatelj iz Londona koji je imao fantomske bolove u nogama (fibromialgija) kaže mi za lijek koji su mu posle dužeg vremena ispitivanja i neuspješnih terapija, prepisali engleski ljekari. Dakle, nije samo da se kod nas teško postavlja dijagnoza, ima toga i u razvijenim zemljama. Interesovalo me je nešto o tom lijeku i vidio sam u specifikaciji da je to lijek za neuropatske bolove, epilepsiju i za anksiozne poremećaje, zavisno od doze, naravno. Planiram da odem do ljekara ako mi odobri da koristim taj lijek jer nesanica me ubija, a i njene posledice. Namjerno nijesam pominjao imena ljekova da neko ne bi pomislio da reklamiram a ako moderacija dopusti, reći ću o kojim je ljekovima riječ i u prvom i u drugom slučaju.

    Gledao sam film, snimljen po amerčkom bestseleru iz 1994. "Prozac nation" po istinitoj priči autorke, a film je iz 2001. godine sa Kristinom Riči u glavnoj ulozi. Evo trejlera za film, a najjače mjesto mi je kad citira junaka iz Hemingvejevog "Sunce se ponovo rađa", kad lika pitaju kako je bankrotirao. On kaže "prvo postepeno, pa odjednom". Baš tako hvata i depresija. Evo trejler za taj film:

    Last edited by Atejista Vljernik; 11-06-24 at 11:20.
    Moja duša je ostrvo.
    Moj auto je ford.

  11. The Following User Says Thank You to Atejista Vljernik For This Useful Post:


  12. #33
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,366
    Thanks Thanks Given 
    302
    Thanks Thanks Received 
    1,304
    Thanked in
    647 Posts

    Default

    Da li dobro shvatam, ali svi koji piju neke ljekove/lekiće uopšte ne idu uporedo na psihoterapiju? Vama je to ok?

    Anksioznost ili depresija su manifestacija nečega, da li vas zanima čega? Kada je počelo, kada ste počeli da uviđate prve simptome a niste se obazirali? Emocije nemate? Čudno.
    "I shut my mouth and hold the light"

  13. The Following User Says Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  14. #34
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Da li dobro shvatam, ali svi koji piju neke ljekove/lekiće uopšte ne idu uporedo na psihoterapiju? Vama je to ok?

    Anksioznost ili depresija su manifestacija nečega, da li vas zanima čega? Kada je počelo, kada ste počeli da uviđate prve simptome a niste se obazirali? Emocije nemate? Čudno.
    Po statistici muškarci čak 3-4 puta više izvršavaju samoubistva u odnosu na drugi pol u zavisnosti od zemlje do zemlje.Prosta statistika.
    A razlog jedan od njih je može biti ovo što sam boldovala ne što muškarci emocije nemaju no ima dosta u odgoju macho man-a.
    No pasaran!

  15. #35
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,366
    Thanks Thanks Given 
    302
    Thanks Thanks Received 
    1,304
    Thanked in
    647 Posts

    Default

    Do erupcije mora doći kad tad.

    Kad smo kod insomnije, koja nekome dođe kao nus pojava ili možda i nije, zapitajte se
    - Zašto imate potrebu da stalno budete u stanju povećane budnosti i da ste na oprezu?
    - Da li vjerujete da ako zaspete - možete umrijeti ili
    - Ako zaspete loše stvari će se desiti
    Ili
    - ako niste stalno budni nećete biti uspješni?
    - takođe može imati veze i sa ocd-om, kao i sa naučenim ponašanjem zbog nekog događaja ili od neke osobe koja je značila

    Na engleskom ima dobra fora kako može da se promijeni percepcija o spavanju, ko je u stanju da bude toliko senzitivan i proba, oni govore: I can't fall asleep (padanje u san - u bukvalnom prevodu). Nikome se ne dopada da neđe pada.
    Sleep is coming upon me - je mnogo prihvatljivija floskula i lakše je prihvatiti, a samim tim i zaspati nakon što to kažete sebi.
    Last edited by tigrovo_oko; 11-06-24 at 12:10.
    "I shut my mouth and hold the light"

  16. #36
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Ne bi mjenjala jedan sat apsolutne tišine iza ponoći za 10 sati preko dana!Svjesno (?) birana insomnija.
    No pasaran!

  17. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  18. #37
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,366
    Thanks Thanks Given 
    302
    Thanks Thanks Received 
    1,304
    Thanked in
    647 Posts

    Default

    Meni je najljepša tišina tamo oko 4/5h izjutra kad s terase namirišeš leb što dostavljaju a leb uopšte ne jedeš
    "I shut my mouth and hold the light"

  19. The Following 2 Users Say Thank You to tigrovo_oko For This Useful Post:


  20. #38
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Moram.
    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Meni je najljepša tišina tamo oko 4/5h izjutra kad s terase namirišeš leb što dostavljaju a leb uopšte ne jedeš
    To je tek period nirvane naročito na planini kada noć kapitulira pred postepenim osvajanjem sunčevih zraka koji se probijaju kroz krošnje,raspršuju po travi kao da je miluju.Imaš osjeća da cijela priroda treperi i ne da se budi nego da se raduje životu.To kad osjećaš svako biće u svom prisustvu i oko sebe.Neprocjenjivo.Koliko smo mi u gradovima uskraćeni za tako nešto no eto valja imati takva jutra nekoliko puta u godini.
    No pasaran!

  21. #39
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    95
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Moram da priznam da ste me malo prosvijetlile, vas dvije. Ja često osjetim poslije ponoći oko 2-3 izjutra, miris jorgovana, kad mu je sezona, osjećaj svježine martovskih noći, takođe i svijetle majske zore...svašta nešto. Ali najveći utisak na mene ostavi cleavage kasirke kad mi, nagnuvši se nad korpom obračunava koliko sam dužan. Nekako to utiče na mene...i osjećam se lijepo, bez anksioznosti i depresije.

    Ako smo već kod ličnih utisaka.....
    Last edited by Atejista Vljernik; 12-06-24 at 11:04.
    Moja duša je ostrvo.
    Moj auto je ford.

  22. The Following User Says Thank You to Atejista Vljernik For This Useful Post:


  23. #40
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,337
    Thanks Thanks Given 
    752
    Thanks Thanks Received 
    550
    Thanked in
    401 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Da li dobro shvatam, ali svi koji piju neke ljekove/lekiće uopšte ne idu uporedo na psihoterapiju? Vama je to ok?

    Anksioznost ili depresija su manifestacija nečega, da li vas zanima čega? Kada je počelo, kada ste počeli da uviđate prve simptome a niste se obazirali? Emocije nemate? Čudno.
    Prvo ide psihoterapija pa ljekovi. Samo kod nas je psihoterapija prepisivanje antidepresiva, pa pitanja, koja ću neđe drugo ispiisat, to je smiješno. pomenuo sam gore neđe.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  24. #41
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,704
    Thanks Thanks Given 
    770
    Thanks Thanks Received 
    779
    Thanked in
    635 Posts

    Default



    Sent from my S23 ultra using Tapatalk
    Čupatelj

  25. #42
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,366
    Thanks Thanks Given 
    302
    Thanks Thanks Received 
    1,304
    Thanked in
    647 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    Prvo ide psihoterapija pa ljekovi. Samo kod nas je psihoterapija prepisivanje antidepresiva, pa pitanja, koja ću neđe drugo ispiisat, to je smiješno. pomenuo sam gore neđe.
    Ispiši pitanja ovđe, pa da se samoispitamo.
    "I shut my mouth and hold the light"

  26. #43
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,516
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    6,023
    Thanked in
    2,532 Posts

    Default

    Jes, da odem kod psihijatra pa da možda i saznam šta sve nije u redu sa mnom. Nope.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  27. The Following User Says Thank You to NHM For This Useful Post:


  28. #44
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    14,872
    Thanks Thanks Given 
    16,203
    Thanks Thanks Received 
    4,166
    Thanked in
    3,007 Posts

    Default

    Imaju one mrlje neke roršarhove i neki vic na temu kako jedan konstantno vidi gole žene,a doktor mu veli vi ste opterećeni seksom.
    -Kako ja,pa ko ođe pokazuje gole žene?

    Izvinjavam se na off nego me asocira na te njihove ka testove.
    No pasaran!

  29. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Bolesti pasa.
    By Tatjana in forum Kućni ljubimci
    Replies: 734
    Last Post: 06-06-24, 17:46
  2. Bolesti macaka
    By Oky in forum Kućni ljubimci
    Replies: 156
    Last Post: 11-01-24, 08:06
  3. Sturanovic Se Povlaci Zbog Bolesti. Milo Ponovo Premijer!
    By Luximus in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 44
    Last Post: 18-01-08, 18:29
  4. Sex i bolesti...
    By rain_wind_storm in forum Sex i erotika
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-06, 02:44
  5. Kad smo vec kod zajebanih bolesti...
    By Hombre in forum Sve i svašta
    Replies: 38
    Last Post: 05-12-04, 15:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •