Znaci nasa vojska je bolje opremljena od ruske ...
Ali najjača informacija naših velikih poznavaoca stvari na terenu je loš moral ruskih vojnika. Hahahahahaha. E pa čudo
Sent from my KB2003 using Tapatalk
Praštajte ako je bilo, e ovaj ga je ubo da 'ebe oca.
My stomach was making the rumblies - that only hands would satisfy.
Da su živi i zdravi... Makar smo im malo nafake donijeli.
https://www.cdm.me/drustvo/lijepa-vi...tru-crne-gore/
Tko leti, vrijedi...
kako vele ono UKR diktatura što oće država sa izdajnicima da se obračuna a Rusija demokratija al isto zatvori nedužnog čoeka i sad mu advokate hapsi
zanimljivo da sve ovo propagiraju nezadovoljni glasači URE
Sent from my M2101K9AG using Tapatalk
„Najveća tragedija u mom životu je smrt Ane Karenjine.“ - Dovlatov
Ruska strana objavi prije dva dana podatak o 8.000 i kusur poginulih, i oko 13.000 ranjenih. Ukrajinska strana je objavila da je ubila 15.000 ruskih vojnika. Nisam uzeo niti jedan broj kao tačan već lupih neki između.
Što se trgovine tiče, za istu su potrebne dvije strane. Da li će EU moći da nadomjesti tih 170 milijardi kubika gasa? Da, ali ne po istoj cijeni, dakle sve ono gdje je potreban gas (od grijanja do električnih turbina) će moći funkcionisati po (znatno) većim cijenama. Postoji mogućnost prihvatanja te velike cijene ili traženja alternative. Negdje će se isplatiti alternativa. Niko nije govorio o momentu.
Što se nafte tiče još uvjek nema zvanično ništa iz Indije, ali po informaciji od prije nekoliko dana rade pregovore sa Rusijom da oni budu kupci nafte ,,po nikad nižoj cijeni", a na pitanje šta to znači odgovoreno je da je ta cijena ispod tržišne. Gas će kupovati Kina, to je sigurno, ali ni u približnoj mjeri kao EU.
Ta mjera (zabrana kupovine nafte i gasa) nije donesena, ali je ,,na stolu".
Rusiji je potrebna Evropa (a po svemu pripadaju istoj) i Evropi je potrebna Rusija. Ovim ratom (i poslijedicama istog) se Rusija izopštila iz Evrope, ovim ratom je jedna troma (rekao bih i ne baš efikasna) birokratija u Briselu pokazala da zna da reaguje i neće više razmatrati ,,kolebljivce", ovim ratom se promjenila politika EU, a ista će uticati na sve gdje je sfera njenog djelovanja. Kako god da se završi ova ratna avantura (ako govorimo o vojnom rješenje postoje samo dva: okupacija Ukrajne ili odbrana Ukrajne i povlačenje ruske vojske van njenih granica. Vjerovatno će biti ,,nešto između") Rusija se isključila iz Evrope na neki duži period (kulturno, ekonomski i politički, ostaće jedino sport kao univerzalno sredstvo spajanja), a to znači da joj nema napredka. Obzirom da Rusija tehnički ne može parirati Kini i Indiji od njih će zavisiti u tom segmentu.
Sent from my moto e5 using Tapatalk
Bezgranicna ljubav (zaljubljenost) velikog broja Srba iz Crne Gore za Putina i za njegov diktatorski i korumpirani rezim, kao sto citamo na forumu poduze, pokazuje i potvrdjuje da je njima jedina prava mana Mila Djukanovica oduvijek bila to sto je okrenuo ledja srpstvu. Sve drugo bi mu oprostili, samo da je u programu nastavio da siri srpski sv(ij)et.
Не бојим се вражјега кота, нека га је ка' на гори листа, но се бојим од зла домаћега!
To je izvor?
Nekakav "nestali članak"?
U moru fake newsa kojeg smo vidjeli od početka ovog rata, kao relevantan izvor se navodi nekakva vijest koja se pojavila pa nestala?
Kao prvo, podatak o broju poginulih vojnika, pogotovo u fazi dok rat još traje je nešto do čega je praktično nemoguće doći.
Nekad čak ni službena saopštenja o tome ne postoje.
Recimo, ni 20 godina posle mi ne znamo tačno koliko je poginulo vojnika SRJ i pripadnika drugih snaga bezbjednosti tokom rata na Kosovu i bombardovanja 1999 godine.
Postoje samo neke procjene na realnim ili manje realnim izvorima.
Ne znam na čemu se zasnivaju te procjene o 10 000 poginulih ruskih vojnika?
Zna li vi koja je to cifra?
Ne znam samo na kojem ratištu su ih tolike pobili. Čime?
Ruku na srce, nijesmo se mi ni nagledali nekih slika masovne pogibije, kakve smo recimo gledali kad je bio onaj rat u Nagorno-Karabahu. Tamo je bilo baš stravičnih slika gomila naslaganih leševa na jednoj i drugoj strani. Mislio sam da će tamo krajnji rezultat biti klanica sa desetinama hiljada mrtvih. A na kraju po par hiljada mrtvih na obe strane.
Po toj brojci od 10k poginulih, ispada da Rusi istom dinamikom gube ljudstvo svakog dana. Po 400-500 ljudi.
Ali stanje na terenu i dinamika rata to ne odslikava uopšte.
Realnost je da su Rusi imali najveće gubitke u prvim danima operacije, kad su sa svih strana krenuli u juriš i što dublje uklinjavanje na ukrajinsku teritoriju.
To je po svojoj prirodi najrizičniji deo operacije, jer podrška i logistika zaostaju za jurišnim trupama i kolonama, koje mogu biti lak plijen zasjedama i dejstvima protivničke odbrane.
Tad smo imali i najviše slika ukrajinskih uspjeha i trofeja.
Sad već toga poslednjih 10-15 dana imamo sve manje. Operacijski pravci i lininje su se konsolidovale i rat je prešao u drugu fazu.
Stiče se čak i utisak da sem uličnih borbi u Mariuopolju nema značajnijih dešavanja i promjena na drugim frontovima
Opravdava se štošta nenormalno, na obje strane. Sorry što mi je bilo za očekivati da se i taj užas 'pojasni' i uklopi u narativ. No, ako već nije na forumu, jest na dobrom starom msm:
Blago nama zaista, imamo izbor za koju od dvije propagandne mašinerije da se zalijepimo. Ne daj Bože da sagledavamo situaciju izvan žrtva-agresor okvira.
The more things change, the more they stay the same.
Bojim se da se teško može izaći iz narativa agresor-žrtva.
Jedna zemlja je sa vojskom upala u drugu zemlju.
Bješe li to agresija.
Ili da se damo u čuveno
- Zemlja je lopta.
- nije tačno Zemlja je ravna ploča.
-Nađimo kompromis. Zemlja je polulopta.
Evo rezultata “srednjičarstva” na slici ispod.
Zato neka no fala na objektivnost kad se nekome u kuću upadne.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Tko leti, vrijedi...
Ruska strana? Ko tačno?
Pa govorio si o momentu u smislu da Rusija ne može naći alternativu EU tražištu.Što se trgovine tiče, za istu su potrebne dvije strane. Da li će EU moći da nadomjesti tih 170 milijardi kubika gasa? Da, ali ne po istoj cijeni, dakle sve ono gdje je potreban gas (od grijanja do električnih turbina) će moći funkcionisati po (znatno) većim cijenama. Postoji mogućnost prihvatanja te velike cijene ili traženja alternative. Negdje će se isplatiti alternativa. Niko nije govorio o momentu.
Naravno da ne može u momentu, ali u perpsektivi itekako može. Svakako prije i lakše nego što EU može naći alternativu ruskom gasu.
.Što se nafte tiče još uvjek nema zvanično ništa iz Indije, ali po informaciji od prije nekoliko dana rade pregovore sa Rusijom da oni budu kupci nafte ,,po nikad nižoj cijeni", a na pitanje šta to znači odgovoreno je da je ta cijena ispod tržišne. Gas će kupovati Kina, to je sigurno, ali ni u približnoj mjeri kao EU.
Ta mjera (zabrana kupovine nafte i gasa) nije donesena, ali je ,,na stolu"
Znači, u konačnici ako došlo do neke hipotetičke zamjene tržišta, da Rusi svoje energente preusmjere na Aziju, a Evropa preuzme sve moguće LNG isporuke i prirodni gas iz Azerbejdžana, Alžira ili gdje već sebe ohrabljuju da će naći zamjenu...to bi značilo da će Kina i Indija imati nikad jeftinije energente, a Evropa nikad skuplje.
Super.
Pa ja mislim da je Rusiji u ovom trenutku svejedno hoće li zavisiti tehnološki od EU birokratije ili Kine i Indije.Rusiji je potrebna Evropa (a po svemu pripadaju istoj) i Evropi je potrebna Rusija. Ovim ratom (i poslijedicama istog) se Rusija izopštila iz Evrope, ovim ratom je jedna troma (rekao bih i ne baš efikasna) birokratija u Briselu pokazala da zna da reaguje i neće više razmatrati ,,kolebljivce", ovim ratom se promjenila politika EU, a ista će uticati na sve gdje je sfera njenog djelovanja. Kako god da se završi ova ratna avantura (ako govorimo o vojnom rješenje postoje samo dva: okupacija Ukrajne ili odbrana Ukrajne i povlačenje ruske vojske van njenih granica. Vjerovatno će biti ,,nešto između") Rusija se isključila iz Evrope na neki duži period (kulturno, ekonomski i politički, ostaće jedino sport kao univerzalno sredstvo spajanja), a to znači da joj nema napredka. Obzirom da Rusija tehnički ne može parirati Kini i Indiji od njih će zavisiti u tom segmentu.
U stvari, možda i nije.
Bolje je za njih da zavise od Kine i Indije, jer su to svakako u perspektivi pošteniji i pragmatičniji odnosi. Tamo bar znaju s kim imaju posla i s obzirom na sličnosti režima, lakši su im dogovori i saradnja.
A saradnja sa EU birokratijom im se pokazala kao praktično nemoguća u nekim momentima.
Ne zna se nikad kad će ta birokratija po nečijem diktatu postati "složna" i recimo ukinuti funkciju Sjevernog toka, nakon silnih ulaganja sa obe strane.
A realno, nije to nešto što traje od juče.
There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)
Bookmarks