Page 14 of 60 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast
Results 326 to 350 of 1479

Thread: Pomorci u Crnoj Gori

  1. #326
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Puno je gadu i te 300

  2. #327
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,622
    Thanks Thanks Given 
    2,892
    Thanks Thanks Received 
    4,898
    Thanked in
    2,562 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Niko ne kaze da je lako, ne sjecam se da sam u jednoj mojoj recenici rekao da je lako. Pogotovo nije lako ljudima koji imaju i vole svoje porodice.

    Ja imam ovdje posao i od moje plate se placaju porezi, zdrastveno, penziono itd...

    Samo kazem da taj isti pomorac (kojem nije lako ali zaradi vise nego ja) lijeci citavu familiju od mojeg zdrastvenog. Donsa druge strane kupuje stanove, audije itd.

    Mozda grijesim, zato sam i postavljao pitanja na koja sam dobio odgovore i dosao do nekih zakljucaka. Kazem, mozda grijesim ispravite me.

    Je li lakse pomorcu koji prima 1500+ eur (ne placa stan, struju, vodu, hranu, poreze ...) ili momku koji radi za 300 € u Podgorici i placa sve ovo sto ne placa prvi?

    Samo pitam.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Opet... ako bi zaradio vise na brod, ti odi. To makar nije tesko.

    Sto se tice lijecenja od 'tvog' zdravstvenog isto ne kapiram. Ti kao da su svi pomorci na biro rada i cekaju redove od po par mjeseci da dodju na pregled u dom zdravlja... Nema se obicno vremena za to. Eto imamo tih para pa mozemo sebi da priustimo i privatnog doktora od svojih para a ne od 'tvojih' (bogami si ih dobro prisvojio). Jos i pomorac lijeci citavu familiju od 'tvoj' zdravstvenog? Kako brate, kako?

    A sto je sa ovim drugim pitanjima, boze mi pomozi!? Ne placamo stan, struju, vodu, hranu i poreze? Ne, ja placam porez na stan samo dok u njemu stanujem, dok sam na brod porezi se placaju iz nekog 'tvog' fonda. Ista stvar i za struju i za vodu i za odrzavanja i za milion drugih stvari... Ne znam u kakvoj si zabludi ali ne bi bilo lose da se prizemljis malo, sto bi rekli da se 'opasuljus'...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #328
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,413
    Thanks Thanks Given 
    747
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    690 Posts

    Default

    Ocigledno se ne razumijemo, imamo "debatu", niti koga napadam niti koga branim.

    Ja sam postavio jednostavna pitanja ali posto se kod nas odmah sve shvata na licnoj i politickoj osnovi (svi su veliki znalci) ne moze se voditi normalan konstruktivni dijalog. Nebitno.

    Fidel, posto si odgovorio kolko tolko korektno.

    Ne kazem da je lako na brodu, samo sam htio da uporedimo kome je teze ovome koji radi u zemlji kod privatnika za 350 ili ovome ba brodu za 1500+. I ovaj za 350 radi 10-12 sati svaki dan, bez odmora, bez bolovanja i bez ikakvih radnih a i ljudskih prava. Znas dje zivimo, pa ***** mu to je i jedan od razloga zasto ljudi idu na brod, da mu je u zemlji bolje ne bi isao na brod.

    Uporedih samca za stan, struju, vodu, poreze.
    Porodicnog za zdravstveno osiguranje. Znas i sam kako funkcionise nas nesretni zdravstveni sistem.

    Tolko, pa dako se otvore krmeljave oci i procitaju recenice na pravi nacin a ne "napadacki".

    Dobro jutro, zelim mirno more.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  4. #329
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,476
    Thanks Thanks Given 
    1,927
    Thanks Thanks Received 
    5,183
    Thanked in
    1,790 Posts

    Default

    Pitam se đe se prije ostane bez živaca, na kopnu ili na moru, reklo bi se da pomorci vode u toj trci

  5. #330
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,413
    Thanks Thanks Given 
    747
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    690 Posts

    Default

    Ja ne znam, nisam radio na brodu, ali mogu priblizno da znam kako je raditi u npr. marketima u Podgorici. Sa nasim ljubaznim isfrustriranim ljudima.


    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  6. #331
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,622
    Thanks Thanks Given 
    2,892
    Thanks Thanks Received 
    4,898
    Thanked in
    2,562 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ocigledno se ne razumijemo, imamo "debatu", niti koga napadam niti koga branim.

    Ja sam postavio jednostavna pitanja ali posto se kod nas odmah sve shvata na licnoj i politickoj osnovi (svi su veliki znalci) ne moze se voditi normalan konstruktivni dijalog. Nebitno.

    Fidel, posto si odgovorio kolko tolko korektno.

    Ne kazem da je lako na brodu, samo sam htio da uporedimo kome je teze ovome koji radi u zemlji kod privatnika za 350 ili ovome ba brodu za 1500+. I ovaj za 350 radi 10-12 sati svaki dan, bez odmora, bez bolovanja i bez ikakvih radnih a i ljudskih prava. Znas dje zivimo, pa ***** mu to je i jedan od razloga zasto ljudi idu na brod, da mu je u zemlji bolje ne bi isao na brod.

    Uporedih samca za stan, struju, vodu, poreze.
    Porodicnog za zdravstveno osiguranje. Znas i sam kako funkcionise nas nesretni zdravstveni sistem.

    Tolko, pa dako se otvore krmeljave oci i procitaju recenice na pravi nacin a ne "napadacki".

    Dobro jutro, zelim mirno more.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Dobar jutar.

    Ja politiku nisam upletao, niti planiram.

    Samo me cudi stav da pomorac dodje za brdo kesa i ne placa nista a ustvari placa isto sto i ostali a obicno i vise od toga. Elem, prosjecan pomorac ce u svoju drzavu u mjesec dana ostavit' par tih prosjecnih plata od 350e o kojima ti pricas. To je ako pricamo o oporezivanju i drzavi, lijecenju na 'tudji' (tvoj?) trosak itd.

    A ako pricamo o tome kome je lakse... ne znam braCki.. ne znam stvarno. Odmaras li ti nedeljom? Zove li te ko u sred odmora da se dizes i rabotas u najgorim vremenskim uslovima? itd. itd. Ne bih sad o ovome jer stvarno nema smisla. Ja na brod ne znam kad je nedjelja, kad je ponedjeljak, svaki dan je prakticno isti. Tako da o odmorima, bolovanjima i ljudskim pravima ne bi mnogo pricao jer poredit' to na kopnu i na brodu je prilicno suludo.

    I opet stoji ono sa pocetka... ako mislis da je lakse i bolje ti mozes da odes pa bi te cekao ovdje sa komentarom po povratku sa broda.

    Nego ne bih dalje nastavljao ovu pricu, tema je o samom odlasku na brod, sta i kako.

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Pitam se đe se prije ostane bez živaca, na kopnu ili na moru, reklo bi se da pomorci vode u toj trci
    Pa znas kako, na brod obicno postoji neka organizacija makar, zna se neki red i nacin. Obicno toga, kad doma dodjes, slabo da ima uopste. Na brod obicno sebi ne mozes da priustis da 'puknes' a mnogi ocekuju tu organizaciju i red doma pa kad ona prifali onda ih izbaci iz ravnoteze sto se moze povezat' sa 'gubljenjem zivaca'. Mada smo mi CG obicno kratki sa fitiljem gdje vidim da se zbog svakakvih sitnica co'ek pobije ili pistolj vadi. Divlji zapad. Ali to je vec prica za neku drugu temu.

    Quote Originally Posted by GaD View Post
    Ja ne znam, nisam radio na brodu, ali mogu priblizno da znam kako je raditi u npr. marketima u Podgorici. Sa nasim ljubaznim isfrustriranim ljudima.


    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Pa i tesko da mozes da zamislis kako je sa isfrustriranim ljudima koji su na najvisim pozicijama na brod gdje se hijerarhija mora ispostovat' do kraja, u svakom trenutku. A najteze je radit' sa 'nasima' bilo to ljudi iz CG ili HR.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  7. #332
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    10,413
    Thanks Thanks Given 
    747
    Thanks Thanks Received 
    1,239
    Thanked in
    690 Posts

    Default

    Zdravo svima,

    za politiku nisam mislio na tebe, vec na neke koji nemaju druge argumenete u zivotu.

    Totalno se slazem sa tvojom konstatacijom da jedan primorac unese vise para nego prosjecan stanovnik ali te pare ne vide institucije. (cisto da se razumijemo pricam o institucijama koje funkcionisu nedje, nekad u nekom drugom zivotu, posto ove trenutne samo klepaju i ne vracaju u narod).


    Sto se tice odmora, pa glavni problem radnika u Crnoj Gori (kod privatnika, ne mislim na ove u drazvne koji su stalno na odmoru) je da nemaju prvo na odmor, bolovanje, na svoje vrijeme, na bolest, na trudnocu, generalno na nista.

    Sto se tice hijerarhije i procedura na brodu tamo makar postoji, a ovdje na kopnu ne postije vec kako se mali ujkov sinoc opjanio tako ce tebi ujutro bit.

    Sem toga (mislim da je neko spomenuo) ako ti ne odgovara napusti, ispade mnogo teze i neisplativije je raditi na brodu nego za 300 eur, onda se treba vratiti ovamo da uzivamo za 300 eur.



    Nego, necu se vise ukljucivati da ne ispadam baba roga koji zeli pomorcima lose vrijeme....

  8. #333
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,464
    Thanks Thanks Given 
    766
    Thanks Thanks Received 
    2,247
    Thanked in
    1,700 Posts

    Default

    Mnogi se zanose da je pomorcima lako. Pa kad je tako, što ne idu na brod mu*ači, nego palamude i kukaju...?
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  9. #334
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,616
    Thanks Thanks Given 
    2,025
    Thanks Thanks Received 
    2,620
    Thanked in
    1,123 Posts

    Default

    Ne znamo plivati.
    Tu es mon héro!

  10. #335
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,464
    Thanks Thanks Given 
    766
    Thanks Thanks Received 
    2,247
    Thanked in
    1,700 Posts

    Default

    Naučite.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  11. #336
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,805
    Thanks Thanks Given 
    144
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Nije ni meni(a ni ostalima sigurno) lako bilo sa 18 god spakovati zivot u kofer od 20kg i sa knedlom u grlo krenuti u meni tada nepoznat svijet,ne znas nikoga,sta te ceka,ko te ceka,mogli smo i mi da sjedimo kuci i da kukamo i da trazimo majki od penzije svaki dan po 2€ za dojc...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #337
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,464
    Thanks Thanks Given 
    766
    Thanks Thanks Received 
    2,247
    Thanked in
    1,700 Posts

    Default

    Eto tako. Isto to je i moj tata uradio sa svojih 18. Razumjeli smo se.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  13. #338
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,157
    Thanks Thanks Given 
    723
    Thanks Thanks Received 
    481
    Thanked in
    248 Posts

    Default

    A sto ti čekaš? Koliko si napunila pri obali?

    Poslato s Jadrana

  14. #339
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    luzern switzerland
    Posts
    181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Grdno se varaju oni koji misle da je taj zivot tamo lak da je sve tako super. Da je tako svi bi isli bez kakvog razmisljanja! Ja eto prvi govorim iz mog ugla,nije lako bilo ostavit porodicu-rodbinu,ali moras ako vec zelis da imas neki bolji pristojni zivot. Svi mislite pa dobro rade 12h nije to toliko strasno, nije ako ti stvano radis tih 12 sati ali ustvai ti radis tamo 24h ti si njima dostupan svaki dan bez izuzetaka a da ne pricam drilove koje imas redovno,taman pomislis ah sjutra cu da se naspavam.......ma da malo sjutra oglasi se uzbuna i ti moras da trcis na tvoju stanicu jer je tobos neki ''pozar'' i ti tu stojih kao tele preko sat vremena a to sto si juce radio 10h+ i sto ces taj dan radit isto toliko sto se nisi cuo sa tvojima kuci to nista?

    Nemas troskove na brod? Ne ako si mlad ali ako imas porodicu kao sto mnogi pomorci imaju IMAS TI ISTE TE TROSKOVE bio na brod ili kuci radio za 300e...nece niko platit porez umjesto tebe nece niko platit struju,vodu ili nesto drugo SEM TEBE POMORCA...

    Jedino nam je lakse-ljepse kad primimo platu od 1.500e na kraju mjeseca i sa tim parama mozemo mnogo vise priustit porodici ali nemojte da mislite da su te pare lako zaradjene i ne kazu dzaba ljudi da je to leb sa 7 kora...

  15. #340
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    513
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Cus 1500e .ne bi navigava za te pare

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  16. #341
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Ima li na brod vece plate od 1500e, posto vidim u vise postova se pominje ta cifra?
    Who let the dogs out

  17. #342
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    513
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ima ima

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  18. #343
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,271
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,801
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Zavisi sa koje pozicije i na kojim poslovima.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #344
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,805
    Thanks Thanks Given 
    144
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    258 Posts

    Default

    Bi i za manje nego ne stisla te muka


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #345
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,271
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,801
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Tačno. Iz bližeg okruženja znam čovjeka koji je već i stvorio porodicu i do skoro 30 godina dogurao bez mogućnosti normalnog posla. Nije birao šta radi, ali nije se moglo ni živjeti od toga šta radi. Uz bratovu pomoć je platio i položio brevete, par godina čekao da se ukrca prvi put. Kad je konačno pošao, plata mu je bila 800€, put mu je bio devet mjeseci. U toku puta mu je iznenada umrla majka, bio je na dalekom istoku u tom trenutku. Dobro je radio, radio je i neke stvari koje se rade na održavanju mašina i naučio je posao koji inače radi treći oficir za održavanje. Pojma nemam kako se tačno zove pozicija. Kad je nagurao preko godinu iskustva, položio je za trećeg oficira. POšao ja ne pola godine, ali ne kao treći oficir i ne za tu platu, nego za 1600. Sad se skorije ukrcao, pet mjeseci će radit za platu od 1800, a onda 6 mjeseci kao treći oficir za 3600. Dobra stvar je što nije dugo čekao na ukrcavanje jer ga je tražio kapetan sa prve ture koju je radio. Vidio da se na njega može pouzdat i pitao onoga starog lika koji drži agenciju za ukrcavanje je li na raspolaganju. Poslije ovih 11 mjeseci, radiće redovno kao treći oficir, ali neće morat iz cuga preko 5 mjeseci da ostaje.

    Što se tiče plaćanja poreza, čini mi se da je neđe ranije bilo priče oko oporezivanja za pomorce koji su do 6 mjeseci godišnje na brodu i za one koji su preko 6 mjeseci. Ovi drugi ne bi trebalo da se računaju kao da su pare zaradili kod nas pa oni nešto ne bi trebalo da plaćaju. Kroz maglu se sjećam ove priče od prije neku godinu, ne držite me za riječ.
    Last edited by NHM; 10-10-17 at 17:31.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #346
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,622
    Thanks Thanks Given 
    2,892
    Thanks Thanks Received 
    4,898
    Thanked in
    2,562 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BlackVelvet View Post
    Ima li na brod vece plate od 1500e, posto vidim u vise postova se pominje ta cifra?
    Ima i manjih i vecih.

    Ja sam kao kadet 6 mjeseci primao pozamasnu platu od cak 325 eura. Drugih 6 mjeseci sam imao znatno vecu - 420 eura.

    Onda sam dosao doma i trebao da skupim jedno 3,000+ eura za polaganje svih breveta.

    Samo jedna prica koja dotice prakticno svakog kadeta koji ide za oficira palube/makine.

    A da ima vecih ima.. Kapetani obicno primaju od nekih 6-7 'iljada pa do 10-15 zavisno od tipa broda i kompanije. Ali ne dolazis na tu poziciju preko noci i bez sijedih vlasi ili cak celave glave.

    Da se razumijemo.. ima i tezih poslova koji su znatno manje placeni. Ali izvalit' nesto kao onaj prvi post Gad-a vezano za neplacanje poreza (nidje veze) i dolazanje sa Audi-jem A6 poslije broda je dosta naivno i tesko da ne stane na zivac bilo kom pomorcu koji zna kako je na brod i kako zaradjuje te pare koje zaradjuje.
    Last edited by Fidel Castro; 10-10-17 at 21:11.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  22. #347
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,622
    Thanks Thanks Given 
    2,892
    Thanks Thanks Received 
    4,898
    Thanked in
    2,562 Posts

    Default

    Evo malo vijesti iz komsiluka... A nije da ovo nma ni kod nas i u okruzenju...

    http://pomorac.net/2017/10/12/placal...nisu-odradili/
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  23. #348
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam nesto mislila na ove brodove sto idu u Somalijske vode na 3 meseca.

  24. #349
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    17,271
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,801
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olja View Post
    Ja sam nesto mislila na ove brodove sto idu u Somalijske vode na 3 meseca.
    Career choice: bijelo roblje.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  25. #350
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sred pušaka bajoneta
    Posts
    305
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pozdrav, da li je neko od vas išao u skorije vrijeme na medical exam za brod u kliniku Merkur-Nera u PG?
    Tempus Fugit

Page 14 of 60 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. IVF u Crnoj Gori...
    By Jeca_Pereca in forum Ženski kutak
    Replies: 0
    Last Post: 27-03-09, 21:51
  2. BIG BUD u Crnoj Gori
    By Chevalier in forum Muzika
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-08, 12:54
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 14:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 12:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •