Page 12 of 20 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 276 to 300 of 490

Thread: Znacenje Hrista

  1. #276
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    20,259
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    8,654
    Thanked in
    3,824 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    Prema teoriji ravne Zemlje mjesec posjeduje svoju hladnu svjetlost. U sredini jeste jača svjetlost Sunca. Na onom prvom snimku vidi se odraz Sunca na oblacima.
    E sada zašto bi neko sve ovo lažirao?
    Tzv. Luciferu ili Iblisu je cilj da što više ljudi uvede u pakao. U Kur'anu i Bibliji Zemlja je ravna. I sad, zamisli koliko je ljudi izašlo iz vjere samo zbog toga jer Bog ne zna kakvog je oblika Zemlja.
    Svemogući bog ne zna kojeg je oblika Zemlja?

    A Rafailo veli heroin loš i nikakav. E nije nego je vrhunski!
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  2. #277
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    16,345
    Thanks Thanks Given 
    1,673
    Thanks Thanks Received 
    1,244
    Thanked in
    826 Posts

    Default

    Imao sam diskusiju sa jednim ultra vjernikom i postavio mu pitanje isto kao NHM Mabusu, a on mi poslao ovo:




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  3. #278
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    Imao sam diskusiju sa jednim ultra vjernikom i postavio mu pitanje isto kao NHM Mabusu, a on mi poslao ovo:




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ok. Znam za ovu grešku Zakira Naika. Evo jedan tekst povodom ovoga:

    U postu Čuda Kur'ana #4 smo naveli sve ajete Kur'ana koji jasno opisuju planetu Zemlju kao ravnu ploču, što je potpuno u skladu sa vjerovanjima u vrijeme objave Kur'ana. Ipak, osjećamo potrebu još jednom razjasniti jedan specifični ajet koji izaziva pažnju svih islamskih čudotvoraca i "učenjaka". Naime, radi se o već spomenutom ajetu br:30 iz sure 79 koji mnogi islmaski "učenjaci" masivno upotrebljavaju kao dokaz da Kur'an tvrdi da je planeta Zemlja okruglog, odnosno geosferičnog oblika.

    Za početak ćemo citirati sporni ajet iz prevoda Besima Korkuta: "Poslije toga je Zemlju poravnao". Zvuči vrlo jednostavno i očito zar ne? No, obzirom da je Korkutov prevod ipak nešto starijeg datuma, kao i Yusufalijev, Shakirov i Pickthallov na engleskom, njihove verziju nisu korigirane od strane posramljenih muslimana koji su tražili načine da prikriju sramotnu činjenicu da Kur'an o Zemlji govori kao o ravnoj ploči. Dakle, u svim tim prevodima (opravdano) nećete naći ni traga o nekakvom okruglom obliku naše planete. Sada, za usporedbu pogledajmo kako je sporni ajet preveo na engleski Khalifa: " He made the earth egg-shaped". Khalifa nam kaže da je Allah Zemlju napravio kao jaje. Ništa čudno da naš dragi Khalifa izvrće ajete, jer smo već jednom spomenuli njegovu manipulaciju u prevodu što se tiče širenja Svemira. Ono što je još zanimljivije, gospodin Enes Karić ne razlikuje se mnogo od njega. I u njegovom prevodu se jasno mogu uočiti ispravke svih kontroverznih ajeta. Tako njegov prevod spomenutog ajeta glasi: "A Zemlju je potom zaoblio". Prije nego što razmotrimo objašnjenje koje nam je gosp. Karić ljubazno ponudio, osvrnimo se malo na jedinu spornu riječ u ovom ajetu, "dahaha".

    Osnovno značenje te riječi je raširiti, poravnati ili izravnati. To vrlo jasno vidimo iz starijih prevoda Kur'ana. No, kao što smo već napisali u postu "Čuda Kur'ana #4", ta riječ također označava običaj noja da priprema tlo za polaganje jaja. Dakle, to je stariji izraz koji u suštini samo opisuje radnju kada noj "priprema" tlo za polaganje svojih jaja. To zapravo samo podrazumijeva čišćenje i proširivanje prostora gdje će jaja biti položena. "Dahaha" u ovom ajetu ima ulogu predikata, a u osnovi je nastalo iz glagola "daha". Glagol "daha" nema apsolutno nikakve veze s jajetom i označava kao što smo već rekli proširivanje i izravnavanje. Pa uprkos tome što "dahaha" ne označava jaje niti bilo šta slično, činjenica da opisuje nešto što ima indirektne veze s jajima bila je dovoljna da se izvrši manipulacija. Islamski "učenjaci" su samo iskoristili asocijaciju na jaja i od toga napravili novo čudo. Ali, kao što to obično radimo, na trenutak ćemo prihvatiti i to i pokazat ćemo da u toj teoriji ima užasno smiješnih i netačnih pretpostavki.

    Nastavak možete pročitati, gle čuda ovde:
    http://nemaboga.blogger.ba/arhiva/2009/09/16/2313543
    Sad, ono što je najsmješnije pastujem ateistički sajt koji zagovara ideju okrugle Zemlje kritikujući Kuran jer govori o ravnoj Zamlji
    Last edited by Mabus; 18-02-16 at 23:11.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #279
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mabus View Post
    U Kur'anu i Bibliji Zemlja je ravna.
    Što se tiče Biblije mislim da nije.

    Tzv. Luciferu ili Iblisu je cilj da što više ljudi uvede u pakao.
    Ova teorija i jeste čin vjere, ništa drugo. Tako da sama argumentacija i nema nekog smisla. Budimo realni, dokazivati da je Zemlja ravna ploča je iracionalni čin.

    Što je OK, kad je tako prezentirano.

    Ptolomej , tako davno , jeste preinačio jedan apstraktni model u naučni.

    Kako se tako nešto desilo?

    Onda kada je religija postala institucija ona se i distancirala od svoje osnovne namjene.

    Imamo ,manje više, realne dokaze da drevne civlizacije poput Sumera i Egipta su imali spoznaju da je Zemlja 'okrugla' i nestatična.

    Imamo pojavu da unutar religioznog misticizma se koristi lunarni kalendar - što misliš zašto?

    Da li misliš da postoji mogućnost prelivanja pogrešno shvaćenih teorija iz misticizma i pretvaranje nekih apstraknih modela u istinite tj. naučne ?

    Koliko je smisleno braniti ovakvu neku teoriju kao dokaz vjere - zar ne misliš da je to potreba za religioznim legitimisanjem a ne nikako suštinska potreba za istinom?

    Sa razlogom se misticizam drži na granici legalnosti. Mislim da postoji realna opasnost da se neko upusti u to ko nije u stanju da razumije. Možemo reći da smo svjedoci takve jedne infekcije, da ne rečem pandemije.

    Ništa mislim da se odgovori kriju upravo u tim paralelnim kalendarima (lunarni i solarni) koji su se rabili,a opet bavili opservacijom sve to bilježili kretanje, protok, prosto rečeno vrijeme.

    Noć (neviđelica) se i ne uzima za realno vrijeme, ništa se prividno ne kreće, večernjom molitvom se završava dan božiji...tada sve staje i postaje iracionalno.
    Last edited by gaul; 22-02-16 at 00:00.

  5. #280
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ada nije ni u Kuran rečeno da je ravna ploca.

    Ali kakve razlike ima uopšte?

    Vidite površina svere se uvijek računa kao ravna površina i zbog broja Pi to je praktično nemoguće sa potpunom tačnosti izmjeriti.

    Covjek sve što gleda gleda kao ravne površine, jer mu je na taj način jasan prostor.

    Ima li iko ođe da razumije suštinu broja Pi?

    Ima u Kuran spomenuto:
    [79:27] Are you more difficult to create than the heaven? He constructed it.
    [79:28] He raised its masses, and perfected it.
    [79:29] He made its night dark, and brightened its morn.
    [79:30] He made the earth egg-shaped.*
    Footnote

    [79:31] From it, He produced its own water and pasture.
    [79:32] He established the mountains.
    [79:33] All this to provide life support for you and your animals.
    [79:34] Then, when the great blow comes.
    [79:35] That is the day when the human will remember everything he did.

    Ono što oću da kažem jeste da Bogu, koji Sve Zna i Sveprisutan je, u realmu nekom i jeste sve ravna povrsina. Na primjer matematike i geometrije kao i modernih trodimenzionalnih kompjuterskih Igara se može najlakše vidjet.

    Mi kreiramo virtuelni, 3d svijet u prostoru koji je potpuno odredjen dvodimenzionalnim principima to jest poligonima.

    Sto sve ukazuje na ono što sam rekao a to je da je nama to prirodan način da doživimo prostor kao ravnu površinu.

    Nikakvog značenje nema odgovor na ovo pitanje za zivotarenje na zemlji, bez želja za znanjem i putešestijama kosmičkim o kojima mnogi ljudi maštaju.
    Ko im može zamjeriti? Ovo sto je Bog stvorio je vrijedno svakog divljenja.

    Last edited by Ego_and_his_own; 21-02-16 at 23:55.

  6. #281
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo dobar video (i kanal) o broju Pi


  7. #282
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,356
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ada nije ni u Kuran rečeno da je ravna ploca.

    Ali kakve razlike ima uopšte?

    Vidite površina svere se uvijek računa kao ravna površina i zbog broja Pi to je praktično nemoguće sa potpunom tačnosti izmjeriti.

    Covjek sve što gleda gleda kao ravne površine, jer mu je na taj način jasan prostor.

    Ima li iko ođe da razumije suštinu broja Pi?

    Ima u Kuran spomenuto:
    [INDENT][79:27] Are you more difficult to create than the heaven? He constructed it.
    [79:28] He raised its masses, and perfected it.
    [79:29] He made its night dark, and brightened its morn.
    [79:30] He made the earth egg-shaped.*
    Footnote
    Dahaha, je riječ koja se nalazi u ovom ajetu 79.30. Šta ona znači? Pogledaj:
    http://duhistine.blogspot.com/p/rije...emlje.html?m=1
    Dalje.1. Sutehat: Ako želite da opišete nešto ravno na Arapskom jeziku, nema bolje riječi koju možete upotrijebiti od ove. Sateh znači ravan, sutehat znači izravnat.
    Kur'an. 88:20 i Zemlju - kako je prostrta (izravnata)?!
    2. Bisata: takođe znači ravan. Arapska riječ bisata znači ravna plahta ili tepih.
    Kur'an. 71: 19 Allah vam je zemlju učinio ravnom, (poput tepiha)
    3. Madda: znači širiti neku površinu dok ne postane ravna, kao što se dešava sa kuglom tijesta koju možemo izravnati tako što je širimo.
    Kur'an. 13:3 On je Zemlju ravnom učinio (raširio) i na njoj nepomične planine i rijeke stvorio i od svakog ploda po par, muško i žensko, dao; On dan zastire noću. To su doista dokazi ljudima koji razmišljaju.
    Kur'an. 15:19 A Zemlju smo Mi izravnali (Madda) i po njoj nepomične planine razbacali i učinili da na njoj sve s mjerom raste,
    Kur'an. 50:6-7 A zašto ne pogledaju nebo iznad sebe? - kako smo ga sazdali i ukrasili i kako u njemu nema nereda! A Zemlju smo izravnali (Madadnaha) i po njoj nepomična brda pobacali i dali da iz nje niče raznovrsno prekrasno bilje.
    4. Firasha: znači dušek, madrac, ležaj, izraz ‘ ravan kao madrac`.
    Kur'an. 2:22 koji vam je Zemlju učinio posteljom (ravnom kao madrac), a nebo zdanjem; koji s neba spušta kišu i čini da s njom rastu plodovi, hrana za vas. Zato ne činite svjesno druge Allahu ravnim!

    Kur'an. 51:48 i Zemlju smo izravnali (Farashnaha, od riječi firasha) - tako je divan Onaj koji je izravnao!
    5. Mahada: znači krevet, koji je ravan. Na arapskom, da biste najvjernije opisali nešto kao ravno, koristite ovo poređenje. Ravan kao krevet.
    Kur'an. 20:53 .. On je za vas Zemlju posteljom (Mahdan) učinio i po njoj vam prolaze utro, i On spušta s neba kišu!" - Samo Mi dajemo da uz njenu pomoć u parovima niče bilje raznovrsno.
    Kur'an. 43:10 …Onaj koji vam je Zemlju kao krevet (Mahdan) učinio i po njoj vam prolaze stvorio, stignete kuda naumite;
    Kur'an. 78:6 Zar Zemlju posteljom (Mahdan - krevetom) nismo učinili,
    6. Tahaha: znači ravan.
    Kur'an. 91:5-6 i neba i Onoga koji ga sazda, i Zemlje i Onoga koji je ravnom učini,
    7. Dahaha: znači izravnati.
    Baš ova riječ trenutno izaziva interes tzv. učenih muslimana koji u Kur`anu traže čuda. Svi arapski rječnici su uskladili to da ova riječ znači: raširiti, izravnati, poravnati ili raširiti. Ovaj termin se također često koristio da se opiše običaj Noja koji ravna zemlju pripremajući je za polaganje jaja. Veoma očajni islamistički "čudotvorci" su uzeli asocijaciju na jaja i sada ovu riječ prevode kao "oblik jajeta" što onda koriste da bi dokazali da je Kur`an tvrdio da je Zemlja oblika jajeta a ne poravnata. Ovi "čudotvorci" su se, kako se kasnije pokazalo tačnim, oslonili na činjenicu da se radi o nešto starijem izrazu, te da se muslimani širom svijeta neće potruditi da samo pogledaju u rječnik i tamo provjere njihove tvrdnje, tj. da pronađu pravo značenje riječi. Ovi učeni muslimani namjerno traže bilo kakve asocijacije kojima bi privukli pažnju.
    Kur'an. 79:30 Poslije toga je Zemlju poravnao,
    Nakon pominjanja svih riječi koje na arapskom znače ravno, pitanje koje iskače kada je da je zemlja ravna, koje riječi bi Kur`an koristio da je opiše? Ima li još neupotrijebljenih riječi u arapskom vokabularu koje su mogli koristiti? Da li ima nekih prenesenih značenja koje su mogli koristiti?
    Da je Allah s.w.t. želio reći da je Zemlja kugla, On je mogao to reći, ALI NIJE!
    Postoje još neki dokazi u Kur`anu koji potvrđuju da Kur`an drži da je Zemlja ravna ploča, i to u sljedećim ajetima:
    Kur'an. 2:144. … Vidimo Mi kako sa žudnjom bacaš pogled prema nebu, i Mi ćemo sigurno učiniti da se okrećeš prema strani koju ti želiš: okreni zato lice svoje prema Časnome hramu! I ma gdje bili, okrenite lica svoja na tu stranu....
    Kur'an .2:150. I iz svakoga mjesta u koje dođeš, ti lice svoje Svetom hramu okreni, i gdje god se nalazili, vi lica svoja prema toj strani okrenite, .....
    Iz navedenog vidimo da Allah s.w.t. naređuje muslimanima da se okrenu prema Meki tokom svojih molitvi. Uzmimo za primjer nekog muslimana koji se moli na otoku sa druge strane zemljine kugle. Imajući na umu da je Zemlja kugla, a ne ravna ploča, onda se musliman može okrenuti na bilo koju stranu, dok će i dalje biti okrenut prema Meki. Ovo je realnost za ljude koji su veoma daleko od Meke, i oni mogu klanjati okrenuti u bilo kom pravcu, a da i dalje budu okrenuti prema Meki.
    Last edited by Mabus; 23-02-16 at 17:37.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  8. #283
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,582
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Poslije otkrića ovih gravitacionih talasa najbliži smo tome da je krug prava linija.
    Bez šale, ali da li je zemlja okrugla, jajasta ili ravna nema nikakve veze sa Božjom ikonomijom. Ne da je znanje nebitno, ali na kraju krajeva nije znanje to koje spašava mada pomaže. Npr poenta da sa jednog kraja zemlje opet dolaziš na isto mjesto u stvari kazuje da se na kraju moraš opet vratiti sebi jer tu je pravo poprište i prava borba, a ne neđe drugo. Ili što bi naš narod rekao dođi sebi dok još imaš kome. Elem, tema, Hristos i značenje Hristosa.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #284
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mabuse uzmi neku plastičnu loptu. Stavi dvije tačke sa flomasterom bilo dje na lopti i razumjeti ćeš da nije tačno da se možeš okrenuti na bilo koju stranu. Postoji samo jedna linija koja ih moze staviti u istom pravcu, sve ostale bi promašile. I u tom slucaju možeš imati samo bližu i dalju stranu.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-02-16 at 01:10.

  10. #285
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Da je Allah s.w.t. želio reći da je Zemlja kugla, On je mogao to reći, ALI NIJE!

    Vaistinu jok!

    Ovo je realnost za ljude koji su veoma daleko od Meke, i oni mogu klanjati okrenuti u bilo kom pravcu, a da i dalje budu okrenuti prema Meki.
    Ovo je jako bitno.

    Možemo olako ustvrditi da danas, da ne spominjem juče, ljudi su se dobro orijentisali u prostoru, da su u svakom zaseoku znali orijentaciono pravac ka časnome hramu.

    Pored ovoliko navoda oko terminologije, zaista mora čovjek da prihvati činjenicu da se u Kuranu tvrdi da je Zemlja ravna ploča.

    Kad je već Sunce na 5000 km visine, nešto me ufati strava da kim jon-un ga ne obori. Znamo da je on đaovoimeni čovjek, komunista, čovjek koji sarađuje sa šejtanom. Već posjeduje projektile dalekog dometa...proklet bio taj kim jon-un!

    Poštujte naše Sunce, uživajmo u njemu dok još možemo...

    Nadam se da Putin ima neke projektile za presretanje prokletih projektila.
    Last edited by gaul; 24-02-16 at 22:20.

  11. #286
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Evo drugačijih mišljenja o tome Mabuse.

    http://www.ummah.com/forum/showthrea...ik-translation

  12. #287
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iscitah pazljivo temu i primijetih da mozda svega jedan hriscanin ovdje komentarise.

  13. #288
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Tema je odavno skrenula u smjeru koji je, s obzirom na naslov,van konteksta.
    Šteta.

    Odnos kršćanstva i islama po pitanju značenja Krista je vrlo ozbiljan i nalazi se na području polarnosti.

    Kamen spoticanja je već u naravi svetih pisama (Biblija, Kur'an), a pritom se zaboravlja da se njima ne može ništa dokazati jer su izričaj vjere ili u strogom smislu - direktna objava Boga (vjera muslimana).

    Ovdje bi se moglo raspravljati o povijesnosti Isusa, njegovome božanstvu, čovještvu, propovijedanju i djelima.

    Priča o planetama je vankontekstualna.

    Bilo bi recimo, interesantno vidjeti Isusovu zapovijed: Ljubi svoga neprijatelja.......On visi na križu i umire, a istovremeno moli za ubojice:Ne znaju što čine.....
    Last edited by naftali; 25-02-16 at 08:08.

  14. #289
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tema nikad nije bila u pravom kontekstu,pa nije mogla ni skretati.Osim poneki zalutali post.Uglavnom ljudi dolaze saopstiti da ne vjeruju u Hrista i onda dodatno razvijaju svoje teorije. Klasicni poligon za skupljanje nehriscana.

    Mislim,meni oni ne smetaju,ali ne znam u cemu je fazon doci ovdje i sa tolikom strascu pisati da ne vjeruju u Boga.Gledam i ostale teme i na skoroj svakoj je identicna situacija.Neko spomene da je Hriscanin i onda mu pet-sest likova odmah prirede "toplog zeca" sa gomilama "dokaznog materijala".

  15. #290
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Tako mora biti.

  16. #291
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Niti teisti mogu dokazati da Bog postoji, niti ateisti mogu da Bog ne postoji.

    Svako dokazivanje u strogom smislu riječi je uzaludno i promašeno.

    U pitanju je vjera i egzistencijalno dokazivanje Boga koje je svojstveno iskustvu pojedinog čovjeka. Nema tog ateiste koji može pobiti nečiji "egzistencijalni dokaz" Boga.

    U filozofiji, naravno, postoji "dokazivanje" Božje opstojnosti pomoću nekih procesa zaključivanja (uzročnost, red, svrhovitost..), ali čar toga je što se ne može doći do zaokružene, jasne i jednoznačne priče.
    Pogotovo ne u sadržajnom smislu - ako postoji Bog, tko je On i kako djeluje?

    Na ovoj temi, to se radi: "Vjerujem ili Kršćani vjeruju da je.....Isus Krist Spasitelj, Bog Sin, Otkupitelj.." itd.

    Kako bi sad meni mogao doći neki musliman ili ateist i rekao: "Ne, nije Isus Bog..". Mogu samo reći: "Vjerujem da nije Bog".

    Nisu to samo jezične forme.....

  17. #292
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nema to veze samo sa hrišćanima već sa vjerom u Boga. Đavo mora da dođe i da svoju stranu.

    E sad što toliko njih... pa toliki je razmjer u društvu može biti.

    Ljudi koji ne vjeruju su svuda isti izgleda. I ođe u USA vidim isto ponašanje.

    Potrebno je to, kao i sva ova različita gledišta, jer ona podstiču na razmišljanje. Ko oće da razmišlja, ko neće može da se zadrži na osjećaju uvrijeđenosti. Mada od toga ljeba nema.

    Treba čovjek da shvati da svako ode svojoj kući sa svojim mišljenjem, i da nije bitno to što drugi misle već sam ti.

    Ako je nekome nešto istina, što ti smatraš da nije. Pa njegov gubitak, ako si baš siguran u to. No čovjek može viđeti da u malo što su ljudi sigurni, jer neumiju objasniti. Kakvo je to znanje koje se ne može objasniti? Odgovoriti na očigledne kontradiktornosti?
    Nije to znanje nego nagađanje. A takvih stvari ima koliko oćeš u što ljudi vjeruju. Nevezano samo za Religiju, za sve svere života je tako.
    Ja to ne prihvatam više nizašta ozbiljno. Iako i takva mišljenja mogu bit inspirativna i ukazati na neke bitne stvari.

    Kao na primjer ko je bio Isus Hrist, po njegovim riječima a ko po riječima drugih ljudi. Vrlo interesantna komparacija.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-02-16 at 09:38.

  18. #293
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    5,632
    Thanks Thanks Given 
    2,234
    Thanks Thanks Received 
    2,977
    Thanked in
    1,245 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by naftali View Post

    Kako bi sad meni mogao doći neki musliman ili ateist i rekao: "Ne, nije Isus Bog..". Mogu samo reći: "Vjerujem da nije Bog".

    Nisu to samo jezične forme.....
    Postoji poznato, nepoznato i nespoznatljivo. Prvo je predmet nauke, drugo filozofije, a trece religije. Nesto sto je nespoznatljivo ne moze logicki biti predmet sumnje vec samo vjerovanja ili nevjerovanja. Osim ako neko nema tu suludu misao u glavi da ljudski razum moze sve da pojmi i shvati. TO se moze osjetiti ali ne i shvatiti. Možeš osjetiti da si u TOME ali ne i razumski shvatiti šta je TO. Vjerovati u "Boga" sa teisticke strane je opet vjerovanje u konačnost i shvatljivost necega sto se samo negacijama moze opisati. Nemoguce je TO pojmiti, a sama ta cinjenica cini aktuelne religije koje upravo to pokusavaju dogmama.



    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 25-02-16 at 10:07.
    γνῶθι σαὐτόν


  19. #294
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ođe tačno može da se vidi jedna stvar, vezano za priču o obliku zemlje.

    Ove knjige su napisane na jeziku koji se odavno promijenio, ljudi se oslanjaju na prevode međutim ko stvarno hoće da vidi, može uvidjeti da su prevodi mnogi i često različiti.
    Iz tih različitih prevoda, može covjek saznati što šta ako želi.

    A ako ne želi, nemože zar ne

  20. #295
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U USA mozda jeste ogroman broj nehriscana,ali u Crnoj Gori ih je jos vise.Ne vjerujem da u CG ima vise od 10% Hriscana od ukupnog stanovnistva. Bas sam se zadesio u drustvo sa jednim popom i pitao ga koliki stvaran broj hriscana u nasoj zemlji.On kaze da je krsteno trecina pravoslavnog stanovnistva,a od toga aktivno vjeru ne upraznjava vise od pola.

    U Hrvatskoj(navodim Hr kao primjer zbog naftali) je broj hriscana mnogo veci,60% od ukup. stanovnistva.84 % ih je deklarativno ali biskupi se slazu da ih ima 60% bez racunanja pravoslavaca sa kojima ih ima blizu 70%.U Crnoj Gori je katastrofalna situacija po tom pitanju.Mozda smo najnehriscanskija zemlja u Evropi.
    Last edited by Alley-oop; 25-02-16 at 10:09.

  21. #296
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nadam se da je situaciju u CG takva. Nadam se još mnogo manjem procentu...do apsolutne nule.



    Bojim se da domaća religioznost nas vodi do apokalipse.

    Pitam se ima li još što da nam pokažu, još neku ogavštinu.

    Prelazim na indijsku mudrost...



    ...ona je bar iskrena.


    Kad za ove skotove čovjek reče istinu, ispadne patetična tirada o progonu religioznih ljudi.

    Kad ve spomenusmo nepojmivost i nespoznajnost, najiikrenije meni je upravo sve ovo upravo tako.

    Nedodirljivo!

    Koliki samo ološ treba osoba biti pa živjeti na ovakav način?

    Možda još tragičnije jeste taj procenat

    I tako, oglušivanje o idiotluk nije nikakva vajna demokratija niti slobodarska misao, to je dekadencija i kretenizacija. Kad se prihvati onda smo ušli u kolo i debelo se zaigrali.

    I sada, pričamo o ravnoći Zemlje, o herinskom nespoznajnom učinku , pedofilijji i *****estiji kao nešto psihološki objašnjivo, o nužnosti zločina zarad viših ciljeva koiji se ne daju viđet sa pozicije običnog božijeg raba...



    ...imamo čak i društvene igre, prigodne za uzrast mlađanim generacijama...da spoznaju.
    Baš me zanima šta piše na karticama.

    Bolje ovo da igraju nego da gledaju porniće. Tako mogu da nauče da je seks sa suprotnim polom možda i nije grijeh.
    Last edited by gaul; 25-02-16 at 10:36.

  22. #297
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nadas se procentu do nule,ali i radis na tome,koliko vidim.

    Posto je toliko malo hriscana,onda bi,po tvojoj teoriji,logicno bilo da smo uspjesna zemlja. Crna Gora je za nehriscane raj na zemlji.

  23. #298
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,327
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Alley-oop View Post
    Nadas se procentu do nule,ali i radis na tome,koliko vidim.
    Teško da se može od vas samih više uraditi.

    Samo ti trupuj da si nekome jako bitan čak kao i objekat neke emotivne reakcije...mržnje, kako li se već tješiš.

    Zemlja je ravna, heroin loš i nikakav, pedofilija, blagoslov klanja...

    Kao prizemna osoba ovo odbacujem, nemam taj mentalni kapacitet da spoznam suštinu potencijalno višeg cilja. Za mene nespoznajno i nedokučivo . samim tim i neprihvatljivo.


    ***


    Oh sad primjetih - 'novi' član foruma.


    Kad smo već kod patologije...


    Valjda ovaj trud ima neki sveti intelektualni karakter, duševni -kako god
    Last edited by gaul; 25-02-16 at 10:46.

  24. #299
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    20,259
    Thanks Thanks Given 
    37
    Thanks Thanks Received 
    8,654
    Thanked in
    3,824 Posts

    Default

    Crna Gora je raj na zemlji samo za određenu grupu ljudi, a njima je potpuno nebitno jesu li hrišćani ili nehrišćani. Bitno je da se dobro naplate.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  25. #300
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,946
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Da ljudi ne misle da im nije dobro, bilo od verovanja ili nevjerovanja nebi ni razmišljali o tome i pravdali sebi takve stavove.

    Sve na kraju se svodi na koliko je ko spreman na samo kritiku i držanje do istine.

    A koliko je istina popularna, ne trebaju cvikere.

    Na kraju, svako će naučiti dje je griješio a dje upravu bio, ne sumnjam u to.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-02-16 at 19:06.

Page 12 of 20 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •